Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΝΩΔΥΝΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ-ΜΑΙΑ


Recommended Posts

Λαμπρινη μου καταρχην με το καλο το μωρουλινι σου. εγω θα ελεγα και για τουσ δυο λογους που ανεφερες. οι αναπνοες οπως ειπα με βοηθησαν να ειμαι ηρεμη κατα τη διαρκεια του τοκετου ( ο οποιος κρατησε απο 2 τα ξημερωματα μεχρι εντεκα παρα εικοσι πεντε το πρωι ). βεβαια πολυ σημαντικο ηταν και το γεγονος οτι η μαια μου ειχε εξηγησει πως με τισ αναπνοες βοηθουσα και το σωμα μου να μπορεσει να αντεξει τις οδυνες και οντως ετσι και συνεβει.

 

ευχομαι με το καλο και με εναν πονο

 

 

Σ΄ευχαριστώ πολυ πολυ πολυ :) Να χαιρεσαι το μωρουλινάκι σου !! :)

Δυστυχώς ενα γκρουπ που βρήκα να κάνουμε μαθήματα ειναι τέλη Απριλίου (ενα τριήμερο) και φοβάμαι μην έχω προλάβει να γεννήσω ως τότε . Ψάχνω μαία για εντελώς ιδιωτικα μαθήματα αλλα δεν βρήκαμε ακόμα (ειναι λιγο διαφορετικα τα πράγματα εδώ στη Γερμανία ) .

 

Επειδή εδω μόνο τον καλό μου έχω (συγγενείς φιλοι ολοι ειναι Ελλάδα) θέλω να ειμαι έτοιμη και δυνατή και μην με πιάσουν τιποτα κλαματα και στεναχωριες που ειμαι μόνη μου στα ξένα . Θα ρθουν βέβαια κάποιοι δικοί μου κάποια στιγμή αλλα ειναι και κάποια απόσταση !

Ετσι τα μαθήματα τα βλέπω και ως βοηθεια ενδυναμωσης του ψυχολογικού μου :)

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 282
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λαμπρινη μου καταρχην με το καλο το μωρουλινι σου. εγω θα ελεγα και για τουσ δυο λογους που ανεφερες. οι αναπνοες οπως ειπα με βοηθησαν να ειμαι ηρεμη κατα τη διαρκεια του τοκετου ( ο οποιος κρατησε απο 2 τα ξημερωματα μεχρι εντεκα παρα εικοσι πεντε το πρωι ). βεβαια πολυ σημαντικο ηταν και το γεγονος οτι η μαια μου ειχε εξηγησει πως με τισ αναπνοες βοηθουσα και το σωμα μου να μπορεσει να αντεξει τις οδυνες και οντως ετσι και συνεβει.

 

ευχομαι με το καλο και με εναν πονο

 

 

Σ΄ευχαριστώ πολυ πολυ πολυ :) Να χαιρεσαι το μωρουλινάκι σου !! :)

Δυστυχώς ενα γκρουπ που βρήκα να κάνουμε μαθήματα ειναι τέλη Απριλίου (ενα τριήμερο) και φοβάμαι μην έχω προλάβει να γεννήσω ως τότε . Ψάχνω μαία για εντελώς ιδιωτικα μαθήματα αλλα δεν βρήκαμε ακόμα (ειναι λιγο διαφορετικα τα πράγματα εδώ στη Γερμανία ) .

 

Επειδή εδω μόνο τον καλό μου έχω (συγγενείς φιλοι ολοι ειναι Ελλάδα) θέλω να ειμαι έτοιμη και δυνατή και μην με πιάσουν τιποτα κλαματα και στεναχωριες που ειμαι μόνη μου στα ξένα . Θα ρθουν βέβαια κάποιοι δικοί μου κάποια στιγμή αλλα ειναι και κάποια απόσταση !

Ετσι τα μαθήματα τα βλέπω και ως βοηθεια ενδυναμωσης του ψυχολογικού μου :)

 

Eυχαριστώ πολύ για τις ευχες σου. αν και δεν ειμαι βεβαια ειδικη, πιστευω οτι εχεις αρκετο χρονο για να κανεις τα μαθηματα σου. εγω εκανα μολις 4 γιατι η μικρη μου βιαζοτανε και ηρθε 15 ημερες νωριτερα. οσα κι αν παρακολουθησεις θα εχεις μια ιδεα τι θα πρεπει να κανεις εκεινη την πανεμορφη ωρα. να σου πω επισης οτι κι εγω εκανα τα μαθηματα μαζι με αλλες δυο κοπελεσ και ηταν πολυ ομορφα.

αν θες πες μου σε ποια πολη εισαι, γιατι εχει κατι γνωστους ο αντρας μου σε γερμανια μηπως μαθουμε για μαιες μιας και ειναι και εκεινοι γονεις.

 

φιλια

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε που γίνονται μαθήματα ανώδυνου τοκετού στη Θεσσαλονίκη και τι διαδικασία υπάρχει?Δηλαδή δημόσιο νοσοκομείο,ιδιωτική κλινική,διάρκεια,κόστος,τηλέφωνο επικοινωνίας..

 

Για όσες μένετε Θεσσαλονίκη στη Βενιζέλου στο κέντρο που είναι μαζεμένα 2-3 μαγαζιά με βρεφικά είδη θα δείτε μια αφίσα για ένα σεμινάριο που θα γίνει στις 15/4.Θα είναι δύο ώρες στις 5 το απόγευμα από Μαία.Τώρα τι ακριβώς θα γίνει και τι θα πούνε δεν έχω ιδέα...Γράφτηκα πάντως γιατί σκέφτηκα οτι δεν έχω τίποτα να χάσω.Ομολογώ όμως οτι θα πάω λίγο επιφυλακτική ως προς αυτά που θα ακούσω..

Για να δηλώσετε συμμετοχή πρέπει να πάτε από το κατάστημα.Αν ξέρει καμιά άλλη πληροφορίες, αν το έχει παρακολουθήσει στο παρελθόν ας πει τη γνώμη της.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το αν "πρέπει" να παρακολουθήσεις μαθήματα ανώδυνου τοκετού έχει λίγο να κάνει και με τον χαρακτήρα σου και το πως αντιμετωπίζεις τα πράγματα. Για παράδειγμα αν είσαι "άνθρωπος της τελευταίας στιγμής", κάπως έτσι θα αντιμετωπίσεις και τον τοκετό. Εγώ πάλι επειδή ανήκω στην κατηγορία των ατόμων που τους αρέσει η οργάνωση και η προετοιμασία...παρακολούθησα και μαθήματα, έκανα και κάποιες ατομικές συνεδρίες με την μαία μου και φρόντισα να την "γνωρίσω" εγκαίρως. Ένιωθα πολύ σίγουρη για τον εαυτό μου όταν μπήκα στο μαιευτήριο και μπόρεσα να συνεργαστώ άψογα μαζί της ώστε 1)το σώμα μου να λειτουργήσει αβίαστα και φυσιολογικά 2)ο τοκετός να είναι συντομος (οκ αυτό μπορεί και να μην είχε σχέση) 3) ο τοκετός να μου εντυπωθεί ως μια πολύ όμορφη εμπειρία 4) να είναι όσο πιο κοντά σε αυτό που είχα φανταστεί.

Το τελευταίο είναι πολύ σημαντικό γιατί αν γνωρίζεις μπορείς και να "διεκδικήσεις" αυτό που θέλεις,π.χ είχαμε συμφωνήσει από πριν ότι θα μπορώ να περπατάω μέχρι να γεννήσω, εφόσον μπορώ, ότι δεν θα κάνω κλίσμα αλλά θα αφήσω το σώμα μου να λειτουργήσει έτσι ώστε να βοηθήσει την έξοδο του μωρού ...και ότι θα θηλάσω αμέσως.Πράγματα τα οποία όντως έγιναν...λόγω της συνεργασίας και της συνεννόησης που είχε προηγηθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΙ εγω θα ηθελα να παρακολουθησω μαθηματα ανωδυνου τοκετου.

ο γιατρος μου εχει βεβαια τη μαια του αλλα δεν την εχω ρωτησει.

Μπορει παντως καποια κοπελα να κανει αυτα τα μαθηματα σε δημοσιο νοσοκομειο και να γεννησει σε ιδιωτικο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παρακουλουθησα μαθηματα ανωδυνου τοκετου στην κλινικη που γεννησα (στο διαβαλκανικο) πριν 3 χρονια πληρωνα τις 2 ωρες νομιζω 50 ευρω (κοροιδιο με επιασαν, ε νεα μανουλα θα γινομουν και με ειχε πιασει λιγο αγχος). Αλλα μετα εμαθα οτι ειχε και στο δημο μου τετοια μαθηματα και τζαμπα :lol:

 

Τωρα αν μου χρειαστηκαν οσα εμαθα... Κοιτα τις ασκησεις για την αναπνοη μολις με επιασαν οι πονοι τις ξεχασα αυτοματα, τιποτα δεν θυμομουν. Αν πονας τις ασκησεις θα θυμασαι ? :? Το αστειο ηταν οτι ο συζηγος μου μου ελεγε πονας γιατι δεν κανεις τις αναπνοες... (Ας ηταν στην θεση μου και ας τις εκανε αυτος :lol: ). Τα υπολοιπα ηταν χρησιμα, ηξερα ακριβως τι θα μου κανουν με ολες τις λεπτομερειες ( τωρα καλο ή κακο δεν ξερω).

Αλλα και να μην κανεις μαθηματα εχει τοσες μαιες που θα ειναι εκει μεχρι να γεννησεις που θα στα πουν ολα. Οσο αφορα τις αναπνοες, ο πονος ειναι τοσο αφορητος που καταληγεις στην επισκληριδιο επομενως δεν σου χρειαζονται......

Link to comment
Share on other sites

Νάντια που στην Θεσσαλονίκη μένεις;

Πάντως μου έχουνε πει πολλές κοπέλες πως την ώρα που πας να γεννήσεις ξεχνάς και αναπνοές και γενικά τα πάντα. Επίσης μου είπαν ευτυχώς που έχεις μια μαία κοντά και θα σε βοηθάει...

Εγώ ακόμη δεν παρακολούθησα μαθήματα...και από οτι φαίνεται δεν θα το κάνω κιόλας!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Νάντια που στην Θεσσαλονίκη μένεις;

Πάντως μου έχουνε πει πολλές κοπέλες πως την ώρα που πας να γεννήσεις ξεχνάς και αναπνοές και γενικά τα πάντα. Επίσης μου είπαν ευτυχώς που έχεις μια μαία κοντά και θα σε βοηθάει...

Εγώ ακόμη δεν παρακολούθησα μαθήματα...και από οτι φαίνεται δεν θα το κάνω κιόλας!

 

Ναι θεσσαλονικη... Εγω παντως τιποτα δεν θυμομουνα. Και οι μαιες ειναι τοσο καλες και κατατοπιστικες επομενως δεν εχεις να φοβασε τιποτα. Ας ερθει με το καλο η ωρα εκεινη και ολα καλα θα πανε δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα.. Εξαλου εγω ελεγα μερα ειναι θα περασει :lol:

 

Α τι θυμηθηκα τωρα βεβαια ασχετο με τις ασκησεις ανωδυνου τοκετου. Ποσο πεινουσα οταν γεννουσα και μετα που εκανα να φαω 4 μερες...

Να φας πριν πας :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλέ γιατί 4 μέρες; Φυσιολογικά δε γέννησες;;;

:roll:

 

Μακαρι να γεννουσα φυσιολογικα αλλα εφαγα καλα καλα ολους τους πονους με διαστολη 10 παρακαλω ποσες ωρες παιδευομουνα αλλα η μικρη αντιδραση δεν εβγαινε με τιποτα. Τι με πατουσαν την κοιλια οι μαιες, τι μου ελεγαν σπρωξε σπρωξε τιποτα αυτην..... :lol: Ηταν ψηλα δυστυχως. Και τελικα πηγα για καισαρικη....

Link to comment
Share on other sites

πω πω κακομοιρα μου..ταλαιπωρια που εφαγες!!!

αλλα ειμαι σιγουρη οτι μολις την ειδες ειπες...χαλαλι και ο πονος και οι ωρες που πεινουσα!! :P:P

 

 

Εννοειται αυτο που νοιωθεις την στιγμη που την αντικρυζεις και την παιρνεις στα χερια σου ειναι μοναδικο. Δεν περιγραφεται με λογια...

 

Τα ξεχνας ολα........... (σχεδον :?)

Link to comment
Share on other sites

Αααααα.... γι' αυτό! :roll:

 

Ε, τότε σε καταλαβαίνω γιατί και εγώ με καισαρική γέννησα, το ήξερα από πριν όμως και πήγα προγραμματισμένη...

 

Πείνα λέμεεεεε!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αμάν βρε κορίτσια κι εγώ δεν το ήξερα...

δηλ. αν μου τύχει καισαρική πόσες μέρες θα πεινάσω;;; :lol::lol:

τι τρώγατε δηλ.; κανα παξιμάδι και τέτοια ή δεν επιτρέπεται καθόλου και είσαι με ορό;;;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αμάν βρε κορίτσια κι εγώ δεν το ήξερα...

δηλ. αν μου τύχει καισαρική πόσες μέρες θα πεινάσω;;; :lol::lol:

τι τρώγατε δηλ.; κανα παξιμάδι και τέτοια ή δεν επιτρέπεται καθόλου και είσαι με ορό;;;

 

 

Ασε σαρδελακι πονεμενη ιστορια σουπιτσα νεροβραστη :cry::cry:

 

Και η κοπελα διπλα μου που γεννησε φυσιολογικα απο την πρωτη μερα κιολας τα καλυτερα φαγητα μαζι με μπυρα :lol: . Ακομα το θυμαμαι και μου τρεχουν τα σαλια....

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με καισαρική γέννησα 12:50 το μεσημέρι στο ΛΗΤΩ...θυμάμαι ότι μόνο την πρώτη ημέρα δεν έφαγα..(δεν πείναγα κιόλας...βέβαια ήθελα ένα καπουτσίνο και ένα τσιγάρο αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.. :oops::oops: ). Το μόνο που με πείραξε είναι ότι δεν με άφηναν να πιώ νερό αλλά εγώ...έπινα κρυφά!!!!!! :oops::oops: (Δεν μπορώ χωρίς νερό!!!) Την επόμενη το πρωί ξεκίνησαν κανονικά οι δίσκοι με τα άπειρα πρωινά, δεκατιάνά, μεσημεριάνά, απογευματινά κλπ κλπ...τόσο άπειρα που έτρωγε και ο καλός μου μαζί....!!!!!!!! Γιατί ςεγώ δεν θυμάμαι πείνα;;;;

Link to comment
Share on other sites

αμάν βρε κορίτσια κι εγώ δεν το ήξερα...

δηλ. αν μου τύχει καισαρική πόσες μέρες θα πεινάσω;;; :lol::lol:

τι τρώγατε δηλ.; κανα παξιμάδι και τέτοια ή δεν επιτρέπεται καθόλου και είσαι με ορό;;;

 

εγω sardelaki δεν είχα τέτοια προβλήματα, γέννησα με καισαρική το μεσημέρι και την επόμενη μέρα το πρωι είχα κανονικα το πρωινό μου. Τον ορό αν θυμάμαι καλά τον είχα μόνο ένα 24ωρο. Και το πρωι είχε έρθει η μαια -η οποία δεν χρειάστηκε γιατί τελικά γέννησα και εγώ με καισαρική, και με βοήθησε να σηκωθώ και να κάνω βόλτες στον διάδρομο. Από την αρχή σηκώθηκα ούτε "πάπια" δεν χρειάστηκα. Οπότε μην ανησυχείς όλα θα έρθουν κανονικά, ότι είναι να γίνει θα γίνει!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να πω τα πράγματα όπως έγιναν στο Ιασώ:

Το πρώτο 24ωρο ορός (με τον απαραίτητο ουροκαθετήρα :evil: ) άρα φαγητό γιοκ! :(

Το δεύτερο θυμάμαι μια νερόβραστη σούπα, ίσως να είχε και λίγο βραστό κοτόπουλο;;; :?:(

Το τρίτο άρχισε δειλά δειλά να σκάει μύτη το κανονικό φαγητό! :)

Το τέταρτο κανονικά πλέον!! :oops::D

Και μετά βγήκα... :D

Καλά... δεν ήταν 4 τα 24ωρα της νηστικομάρας, αλλά εμένα και τα 2 πολλά μου φάνηκαν, άμα πεινάς κιόλας σου φαίνονται ατελείωτα!!!!

 

Οι υπόλοιπες κοπέλες στο δωμάτιο.. κανονικά τις μπριζολάρες!!!

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ανναστασία μου, το ίδιο μαρτύριο και γω στο ΜΗΤΕΡΑ, ακριβώς το ίδιο πλουσιοπάρχο μενού. Ευτυχώς ήμουν μόνη μου στο δωμάτιο και δεν ζήλευα, αλλά όλο και κάτι έφερναν στον αντρούλη μου μην πεινάσει όποτε τον έβλεπαν εκεί..... :x . Νομίζω πάντως ότι το πότε ακριβώς θα φας εξαρτάται από την "μετά τοκετού" επίσκεψή σου στην τουαλέτα, όσο νώρίτερα τόσο καλύτερα.....

Link to comment
Share on other sites

Nantia Ποιός δήμος κάνει τα μαθήματα που λες?

Κι εγώ αναρωτιόμουν σε τι χρειάζονται οι αναπνοές αν πας με επισκληρίδιο..

 

mexri na kaneis tin episkliridio prepei na kaneis anapnoes! ego den ekana mathimata...alla i maia mou edeixne pos na anapneo...eksalou o logos pou anapneeis einai gia na peigenei oksugono sto moro..opote anapneeis sunexeis me i xoris episkliridio

Link to comment
Share on other sites

Α οκ ευχαριστώ!! :D

 

Ξεκίνησαν σήμερα δωρεάν μαθήματα "φροντίδας μητέρας βρέφους" στον Ερυθρό Σταυρό Θεσσαλονίκης.Το πρόγραμμα που μας δώσανε περιλαμβάνει τα εξής:

 

1ο μάθημα: Ανατομία - Φυσιολογία γυναικείου γεννητικού συστήματος

Γονιμοποίηση - Ανάπτυξη του εμβρύου

 

2ο μάθημα: Υγιεινή της επιτόκου

Τοκετός - Στάδια τοκετού - Μορφές τοκετού - Αναπνοές

 

3ο μάθημα: Λοχεία (φροντίδα λεχώνας)

Νεογέννητο (φροντίδα νεογέννητου)

 

4ο μάθημα: Το μπάνιο του βρέφους

 

5ο μάθημα: Διατροφή - Μητρικός θηλασμός,τεχνητή - μικτή διατροφή

 

6ο μάθημα: Σωματική,πνευματική και ψυχολογική ανάπτυξη του βρέφους

 

7ο μάθημα: Παιδικές αρρώστιες - Ατυχήματα

 

Τα μαθήματα είναι δίωρα και γίνονται συνέχεια καινούριοι κύκλοι.

Το τηλέφωνο το Ερυθρού Σταυρού είναι : 2310 531536

 

 

Όταν ολοκληρωθεί θα σας πω εντυπώσεις! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...