Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΕΦΕΛΟΠΟΙΗΤΕΣ


Mirsini77

Recommended Posts

τόσο και περισσότερο διαρκεί, αν δεν κάνει νέφος (άσπρο καπνό) δεν κάνει δουλειά. (νεφελοποιητής).

 

σωστά τα λές nectaria1977, ο μικρός μου απο μωρό είχε κρίσεις βρογχικού άσθματος αλλα σε ήπια μορφή και κάναμε στην αρχή θεραπεία με soldesanil. Μετά πήγαμε σε παιδοπνευμονολόγο τον ΤΣΑΝΑΚΑ στη Θεσσαλονίκη διευθυντή παιδιατρικής στο Ιπποκράτειο και ξεκινήσαμε θεραπεία με seretide inhaler + aerolin + singulair απο σεπτεμβριο - ιούνιο. με παυση το καλοκαίρι. τωρα ειναι 2,5 χρονών αλλα δεν έχουμε σταματήσει την θεραπεία ακόμη.

 

Φέτος με το νέφος που υπάρχει πάθαμε 1 φορα τον δεκεμβριο σοβαρή κρίση και μπήκαμε νοσοκομείο για 10 μέρες, γίναμε καλά και ακριβώ στον μήνα επάνω ξανά τα ίδια αφού ήδη κάναμε την θεραπεία οταν βγήκαμε απο το νοσοκομείο. ξανά 10 μέρες μέσα με κοστιζόνη ενδοφλέβια και μάσκες κάθε 3 ώρες.

 

που θέλω να καταλήξω : ο μικρός στην αρχη δεν ήθελε αλλα οταν είδε οτι μπορεί να αναπνέει κανονικά μετά την μάσκα το δέχτηκε.

 

ο πνευμονολόγος μου λέει δεν χρειάζεται να πάρεις νεφελοποιητή για το σπίτι, νάι αλλα δεν είναι και λύση κάθε μήνα να μπαίνουμε στο νοσοκομείο.

 

Ο παιδίατρος πάλι μου είπε ότι είναι πολύ καλό (έχει κάποιον που πουλάει με 120 ευρώ) και ότι μπορείς να το χρησιμοποιώ εκτώς απο τα φάρμακα και μόνο με φυσιολογικό ορό, για να καθαρίσουν τα εγχμόρια.

 

Το αποτέλεσμα μετά από πού ψάξιμο για νεφελοποιητη γιατί ο μικρός εχθές που πήγα στον παιδίατρο μας είπε ότι πάλι έπαθε βρογχίτηδα & βρογχιολήτιδα, και μιλάω για πολύ ψάξιμο, πήραμε απο την εταιρεία medi-shop.gr που είναι στην κρήτη τον νεφελοποιητή της omron τον NE C802 απο τους τελευταίους που βγήκαν είναι για παιδιά και μεγάλους αν αλλάξεις τη μάσκα και πολύ μικρούλης, αθόρυβος και μόνο 85 ευρώ. στον αντιπρόσωπο της OMRON στην αθήνα τον έχουν οι τρ.... 229 ευρώ. στο internet τον βρήκα και με 49 $ αλλα με την εγγύηση τί κάνεις και πότε θα το παραλάβω? τον πήρα εχθές με τηλεφωνική παραγγελία και αντικαταβολή και περιμένω αύριο να έρθει.

 

τόρα για το πόση ώρα κάνει αυτό να μην σας νοιάζει( στο νοσοκομείο που ήμασταν τη μάσκα μου λέγανε να τη βάζω απο το 5 έως το 9, στο 5 καναμε 30 λεπτά και στο 9 κάναμε 10-15 λεπτά) αρκεί να κάνει δουλειά και να βγάζει όπως λέει και η nectaria1977 ΠΡΕΠΕΙ να βγάζει νέφος αλλιώς δεν δουλεύει σωστα.

 

αυτά και απο εμένα και μόλις τον παραλάβω και ξεκινήσουμε την θεραπεία με τις αμπούλες που μας έγραψε ο παιδίατρος θα σας ενημερώσω. φιλάκια

aPUip3.pngJF0dp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


Καλησπέρα μανούλες. Η μικρή μου εδώ και λίγες ημέρες είναι άρρωστη κι επειδή είχε πολλές βλέννες, πήραμε νεφελοποιητη. Τον χρησιμοποιούμε με αμπούλες φυσιολογικού ορού και βοήθησαν πολύ να φύγουν τα φλέματα. Ωστόσο θα ήθελα να ρωτήσω τη δική σας εμπειρία. Χρησιμοποιεί καμία από εσας; Πόσο συχνά; πόση ώρα; ρωτάω συγκεκριμένα για χρήση του με ορό και όχι άλλα εισπνεόμενα. Παρατηρώ ότι τη βοηθάει πολύ. Αλλά αν της βάλω λίγο πριν τον ύπνο γεμίζει φλέματα ο λαιμός της και δεν μπορεί να κοιμηθεί. Μήπως θα έπρεπε να τον χρησιμοποιώ πιο νωρίς ή για πιο πολλή ώρα; Ή θα έπρεπε να πάρω και έναν ρινικό αποφρακτήρα;

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ εγώ αλλά με σκεύμασμα για λαρυγγίτιδες, δεν έχω κάνει με ορό. Φαντάζομαι, αν βάζεις μόνο ορό δεν έχεις περιορισμό στις πόσες φορές. Όσο για την ώρα, υποθέτω ότι πρέπει να τον αφήνεις μέχρι να νεφελοποιηθεί όλη η ποσότητα που έχεις βάλει.

 

Αν δεν μπορεί το παιδί να φυσήξει την μύτη του, τότε καλό θα ήταν να πάρεις ρινικό αποφρακτήρα και να τραβάς τις μύξες από την μύτη. Όταν γεμίζει φλέματα ο λαιμός, αν πιει νερό δεν ανακουφίζεται? Η παιδίατρος μου είχε πει παλιά ότι ένας τρόπος να αποβληθούν τα φλέματα είναι να τα καταπιεί το παιδί (εξ ου και συστήνονται τα πολλά υγρά) ώστε να αποβληθούν μέσω εντέρου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Deena είπε:

Χρησιμοποιώ εγώ αλλά με σκεύμασμα για λαρυγγίτιδες, δεν έχω κάνει με ορό. Φαντάζομαι, αν βάζεις μόνο ορό δεν έχεις περιορισμό στις πόσες φορές. Όσο για την ώρα, υποθέτω ότι πρέπει να τον αφήνεις μέχρι να νεφελοποιηθεί όλη η ποσότητα που έχεις βάλει.

 

Αν δεν μπορεί το παιδί να φυσήξει την μύτη του, τότε καλό θα ήταν να πάρεις ρινικό αποφρακτήρα και να τραβάς τις μύξες από την μύτη. Όταν γεμίζει φλέματα ο λαιμός, αν πιει νερό δεν ανακουφίζεται? Η παιδίατρος μου είχε πει παλιά ότι ένας τρόπος να αποβληθούν τα φλέματα είναι να τα καταπιεί το παιδί (εξ ου και συστήνονται τα πολλά υγρά) ώστε να αποβληθούν μέσω εντέρου.

 

 

Με το νερό δεν ανακουφίζεται τόσο όσο με χλιαρό τσάι. Απλά όταν  κανουμε το νεφελοποιητη βράδυ, μετα κοιμαται κατευθείαν και επειτα απο λίγο ξυπνάει και κλαίει σπαρακτικά επειδή νυστάζει και δε θέλει να την σηκώσω ούτε νερό να πιει ούτε να φυσήξει τη μύτη της. Μες στη μέρα πάντως φυσάει όσο μπορεί και πίνει πολύ τσάι και νερό. Μόνο τα βράδια είναι που δεν παλεύεται.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να κάνεις τον νεφελοποιητή λίγο νωρίτερα και μάλιστα όχι σε σύνδεση με τον ύπνο, π.χ. πριν το βραδυνό μπάνιο, πριν βάλει πυτζάμες κ.λπ, ώστε να φυζήξει την μύτη της μετά και να πιει λίγο νερό.

 

Σε κάθε περίπτωση βέβαια, όταν το παιδί είναι μπουκωμένο, όταν ξαπλώνει κάτω το πρόβλημα με τα φλέματα επιδεινώνεται.

 

Υπομονή εύχομαι και περαστικά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Εγώ από τοτε που αγόρασα νεφελοποιητη, που τον γνώρισα στο νοσοκομείο, γλίτωσα πολύ μαρτύριο πολύημερο με βήχα κ τέτοια καθώς και εισαγωγές. Πέταξα όλα αυτά τα απαίσια μικρά ορουλακια των 5ml και πήρα κάτι μπουκαλαρες και συραγγαρες ΝΑ και δωστου εκεί να φύγουν όλα. Μόλις ξεκινα ο βήχας στο 2ο 24ωρο ξεκινάω νεφελοποιητη 3 φορές τη μέρα. Σε 3 μέρες έχουν όλα ως δια μαγείας τελειώσει. Το καλό ειναι ότι πλέον δε μου αρρωσταινουν συχνα. Γενικά πάντως ο νεφελοποιητη μας έχει σώσει και το συστήνω ανεπιφύλακτα. Μεγάλη προσοχή όμως στην δοσολογία. Είναι εύκολο να παρεκκλίνεις. Θέλει σύριγγα και σωστό μέτρημα στο φάρμακο. Εγω από ένα σημείο κι έπειτα δεν έβαζα φάρμακο αλλά μόνο όρο. Κάνει πολλή δουλειά και αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...