Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβλήματα με το όνομα!!!


beboulis

Recommended Posts

Σας διαβαζα πριν τη βάπτιση της μικρής μου και αναρωτιομουν ειναι δυνατον;;; Και ήμουν σίγουρη οτι δεν θα έχω ποτέ λόγο να γράψω...κι ομως εμάς αλλαξαν όλα μετα τη βάπτιση. Εχω ένα κοριτσάκι 14 μηνων στο οποιο ειχα αποφασίσει απο κοινού με τον αντρα (πριν το γάμο) να δώσω δυο ονοματα Σοφία και Ελπίδα μιας και οι γιαγιάδες γιορταζουν την ίδια μέρα οπως και έγινε στις 03/08. Το τι έχω ακούσει απο τότε δεν περιγράφεται και κυριως και αυτό είναι το χειροτέρο δεχεται επιθεση η μανα μου. Οτι ο αντρας μου δεν σεβεται τη μανα του και προτιμισε την πεθερά του και που ακουστηκε αυτο να βγει η μανα μου κτλ κτλ Και μεχρι χτες τα σχολια ερχονταν μόνο απο τρίτους οποτε έλεγα θα το συνιθήσουν αλλα σήμερα μαθαίνω απο τη μαμά μου οτι δεχτηκε επίθεση και απο τα πεθερικά μου οτι δεν το περίμεναν και άλλα διαφορα.

Ειλικρινα ενω αγαπούσα πολυ τα πεθερικά μου και πίστευα οτι θα είναι παντα έτσι οι σχεσεις απο σήμερα το πρωί εχω καταστεναχωρηθει και δε θέλω να πω και τιποτα στον αντρα μου γιατι είναι γονείς του. Συγνωμη αν σας μπερδεψα αλλα ειμαι ταραγμένη και ήθελα καπου να τα πω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 344
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 50 δημοσιεύσεις

  • nano

    nano 30 δημοσιεύσεις

  • LouLou

    LouLou 29 δημοσιεύσεις

  • beboulis

    beboulis 28 δημοσιεύσεις

Σε καταλαβαίνω ....

το ίδιο έπαθα κι εγώ

κι εμένα μου είχαν πει κι όλας τα πεθερικά ότι και καλά δεν έχουν πρόβλημα με το όνομα του παιδιού

κι όσο πλησιάζει η μέρα της βάπτισης, μαθαίνω από τρίτους παρακαλώ ότι γίνεται σχολιασμός για το όνομα...

 

βέβαια εγώ το είπα στον άντρα μου για να κάνει ο ίδιος ότι καταλαβαίνει με την οικογένεια του... εμένα δε μου πέφτει λόγος, εχω μαζί τους πλέον μόνο τα τυπικά

εμένα η οικογένεια μου είναι αξιοπρεπής.. η δική του που κάνει κατινιές, ας τα βρει αυτός μαζί τους

 

χαλάρωσε λοιπόν και προσπάθησε να μην στεναχωριέσαι τόσο

 

τελικά όλα τα πεθερικά είναι καλά ώσπου ξημερώνει μια μέρα που βγαίνει η χολή στην επιφάνεια

Link to comment
Share on other sites

Μα και εμεις το είχαμε συζητησει και μαλιστα συμφωνησαμε όλοι να τη φωναζουμε Έλσα και όσο ήμασταν εκει ήταν όλα μια χαρά μόλις φυγαμε αρχισαν ολοι να τα βάζουν με τη μαμά μου που δεν ζήτησε ποτέ να βγαλουμε το όνομά της. Φυσικά σε εμάς δεν έχουν πεί τίποτα και αυτό είναι που με στεναχωρεί περισσότερο οτι την πληρώνουν τρίτοι που δεν εχουν καμία ανάμιξη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενα θα πω μονο:

Αντι να κανουν οι παπουδογιαγιαδες το σταυρο τους και να δοξαζουν το Θεο και την Παναγια, που αξιωθηκαν να δουν εγγονια, που ειναι γερα τα παιδια τους και τους "χαρισαν" εγγονια. Αντι καθε μερα να ειναι ευγνωμονες που τα εγγονια τους ειναι γερα, φερονται τοσο μιζερα, τοσο πικροχολα, με τοση αναιδεια και ασχολουνται με τα ονοματα!! Για ονομα....!!!

 

ΑΙΣΧΟΣ!!! :evil::evil::evil::evil::evil::evil:

 

ΥΓ. Κοριτσια, γραφτε τους ολους!

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά αναρωτιέμαι τι θα γινόταν αν δεν εβγαζα και το ονομά της???

 

Εγώ πάντως πιστεύω ότι πρέπει να το αναφέρεις αυτό στον άντρα σου να έχει "απλά" γνώση!

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ κι εγώ ότι πρέπει να το αναφέρεις στον άντρα σου

απλά, μην περιμένεις κάποια αντίδραση από μεριάς του

πες το, κι αστο

 

Συμφωνώ. Και εγώ έτσι κάνω αν κάτι με έχει πειράξει από πλευράς των πεθερικών μου! Απλά το αναφέρω "και καλά" και το αφήνω έτσι! Ξέρω ότι όταν θα έρθει η κατάλληλη στιγμή θα αντιδράσει! Αν όχι... Δεν πειράζει... Τουλάχιστον να μην φαίνομαι εγώ η κακιά :wink:

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω είναι που δεν είχα ποτέ να αντιμετωπίσω αντιπαλότητες και κακιές απο μεριάς τους και ξέρω με βεβαιότητα ότι ο αντρας μου θα στεναχωρηθεί πολύ και θα αντιδράσει ασχημα. Αφήστε που δε θέλω να φανεί ότι η μανα μου ετρεξε να μου τα πει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφήστε που δε θέλω να φανεί ότι η μανα μου ετρεξε να μου τα πει

 

Σορυ που μπαινω σφηνα στη συζητηση αλλα ποιο ειναι το προβλημα; Δεν εχει δικαιωμα δηλαδη αυτη η γυναικα να πει στην ΚΟΡΗ της κατι που τη στενοχωρησε; Τουλαχιστον η μαμα σου τα λεει σε σενα κι οχι σε ολους τους υπολοιπους οπως καλη ωρα τα πεθερικα σου. Ανωτεροτητα κοριτσακι μου αλλα μεχρι ενος σημειου. Ειναι λαθος η σταση σου. Μιλα στον αντρα σου γιατι να ξερεις οσο βλεπουν πως σωπαινεις τοσο αυτοι θα εκτραχυνονται. Καποιοι ανθρωποι δεν ξερουν απο ανωτεροτητες και τετοια. Νομιζεις οτι θα το εκτιμησει κανεις ή οτι θα στο αναγνωρισουν; Κοψε τους το βηχαλακι πριν γινει γομαροβηχας... (ταπεινη μου γνωμη παντα...)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι πρέπει να τα πεις και στον αντρούλη σου αυτά! Ζευγάρι είστε και αν δεν είστε ενωμένοι και αφήνετε τέτοια πράγματα να δηλητηριάζουν τη σχέση σας τότε κάποια στιγμή θα έχετε μεγάλο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι το τόπικ πρέπει να αλλάξει όνομα και να λέγεται 107...θανάσιμα πεθερικά... :lol::lol::lol:

 

ακούστε τι είπε η δική μου μετά τη βάφτιση στη συνυφάδα μου...αν έχει το Θεό της...

"εμ, και τι έγινε που μου έβγαλαν το όνομα;;; εμένα κανένας δε μου έδωσε σημασία στη βάφτιση..." :shock::shock::shock:

 

και κάτι ακόμα που με στεναχώρεσε αλλά δείχνει και τι άνθρωπος είναι:

"...και τι χαζά είναι αυτά που έλεγε η nano ... τι επικείδιος ήταν αυτός;;;"

(χτυπάω ξύλο και μόνο που το θυμάμαι ...) :evil:

 

συγνώμη βρε παιδιά απ' όσες διαβάσατε τι είπα για τη μαμά μου σας φάνηκε για τέτοιο πράγμα;;; :?

 

 

Απορω μαζι σου που αναρρωτιεσαι κιολας........

 

ΑμΑ ειχε καρδια και φιλοτιμο η ΓΑΙΔΑΡΑ θα κανε αυτα που εκανε????

 

 

 

Εμεις γυρισαμε απο το χωριο.........

 

Ο πεθερος δεν ειπε κουβεντα......σαν να μη συνεβει ποτε τιποτα......ολα καλα........οι περισσουτεροι συγγενεις ερχοντουσαν και μας εδιναν συγχαρητηρια για το υπεροχο ονομα που διαλεξαμε :lol: (και ας μας εθαβαν πριν) και ελεγαν οτι πολυ καλα καναμε που διαλεξαμε κατι διαφορετικο.....

 

Μονο 2-3 πεταξαν την μαμακια τους........οτι ναι μεν γονεις ειμαστε κι οτι θελουμε κανουμε, αλλα στο επομενο παιδι οφειλουμε να επανορθωσουμε (?) ...μαλιστα μια γρια ειπε να δωσω το ονομα της πεθερας μου για να ειμαι ενταξει...... :? ...η πλακα ειναι οτι θεωρουν οτι οι γονεις μου απο την κακια τους ηθελαν να στερησουν απο τον πεθερουλη την χαρα του και πιεσαν εμενα, που πιεσα τον αντρα μου και δωσαμε ασχετο ονομα.... :shock: ....ακουσα και δηθεν προσωπικες αναλογες καταστασεις ξαδερφης του αντρα μου, που για την κανει στους κακους (δικους της) που την πιεζαν επισης, εδωσε το ονομα του πεθερου στην δευτερη κορη της (η πρωτη φυσικα ειχε παρει της πεθερας της) και τους την εφερε....... :shock: Απορω για την βλακεια που τους δερνει...... :?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εμένα χτες κάποια προφητεία μου άρχισε να ξυπνάει :) Είχα πει πριν απο καιρό ότι όσο πλησιάζει η γέννηση κτλ τόσο θα αρχίσει να αρρωσταίνει ξαφνικά ο πεθερός μου :lol:

Και όντως εχτες άρχισε να μου λεει ο αντρούλης μου "Ρε συ ο πατέρα μου δεν ειναι πολύ καλά απ' ότι μου λέει η μάνα μου, έχει καταπέσει πολύ και ψυχολογικά και η μόνη του χαρά ειναι το μωρό που θα έρθει"

 

 

Άρχισαν τα όργανα σήκω απ'τη θεση σου......εν τω μεταξύ μούφα ειναι όλα ειμαι 100% σίγουρη...απλά αρχίζουν να το πηγαίνουν στον οίκτο....

....αλλά δεν ξερουν που έχουν μπλέξει :lol::lol::lol::lol:

 

Δεν έλεγα τίποτα άλλο κι εγω η ρουφιάνα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είναι η σωστή στιγμή να κάνεις τάμα το παιδί για το όνομα στον Αγιο (όποιον θες) για την υγεία του πεθερούλη σου :wink:

 

Κάνε σε δυό αγίους τάμα για να αποκλείσεις την πιθανότητα να θέλει το όνομα κι ας έχει 2 το παιδί :lol:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μου ειναι ότι δεν υπάρχει ο Άγιος Οδυσσέας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Πάντως μέσα μου ειναι σαν να το έχω τάξει αυτό το όνομα οχι στο θεό βέβαια αλλά στη θάλασσα....ο άντρας μου ειναι ναυτικός και όταν τον γνώρισα ένα βράδυ στην Ύδρα έκατσα και έκανα μια συμφωνία με τη θάλασσα ότι θα τον έχουμε μισό μισό :) και θέλω να την τιμήσω αυτή την συμφωνία όπως έχω κάνει και χρόνια τώρα και είμαστε μια χαρά και πάντα μας κάθονται και τα ταξίδια καλά κτλ....αλλά θα με νομίζει τρελή αμα του πω τέτοιο πράγμα!!!!

Θα μου πει αφου δεν το ταξες και στον Ποσειδώνα πάλι καλά!

Link to comment
Share on other sites

τελικα ολες οι οικογενειες εχουν προβληματα στην βαφτιση ε??

να προσθεσω ενα ακομα θεμα??

Όταν ηρθε ο μικρος στον κοσμο οι αντιδρασεις δεν ηταν και οι καλυτερες και από τις δυο οικογενειες γιατι ο μικρος ηρθε εκτος γαμου αλλα από την στιγμη που γεννηθηκε και μετα, οι γονεις μου ηταν αυτοι που σταθηκαν διπλα μου σε κάθε περιπτωση..

Σε λιγο καιρο θα βαφτισουμε κι εμεις τον μπεμπη μας.. το ονομα το ειχε αποφασισει εξ αρχης ο αντρας μου και ηταν ρητος και κατηγορηματικος ότι θα του πουμε του μπαμπα μου γιατι ο δικος του μπαμπας ειχε ακουσει το ονομα του από τον μεγαλο του γιο και θα ηταν κριμα τοσο κοντινα ξαδελφακια να ειχαν το ιδιο ονομα. ο δικος μου μπαμπας δεν εχει ξανακουσει το ονομα του και μιας και βοηθησε παρα πολυ..

 

Μεχρι εδώ καλα..

προσφατως εγινε ενας καυγας με τον αντρα μου και τον μπαμπα μου.. για χαζο λογο (ευτυχως τα ξαναβρηκαν συντομα) αλλά ξαφνικα και εντελως τυχαια γυριζει μια ωραια μερα ο αντρας μου και μου λεει «σκεφτομαι το παιδι να το βγαλουμε στο ονομα της μανας μου.»

επρεπε να το περιμενω.. κατι τετοιο περιμεναν να συμβει τα ορνια και ορμηξαν!! φυσικα καποιος εβαλε το χερακι του και ασκησε την αναλογη επιρροη αλλα ας πουμε οτι δεν το ξερω.. ουτε καν να ρωτησει αν θελω.. φυσικα εκεινη την ωρα ποιος ειδε τον Θεο και δεν τον φοβηθηκε γιατι μου πεταχτηκαν τα ματια εξω από την οργη αλλα καλμαρα σχεδον αμεσως και συζητησα μαζι του και του εξηγησα ότι

α) εκτος ότι σε ολους εχει πει ότι το ονομα του μωρου θα είναι του μπαμπα μου και ότι όταν δινεις τον λογο σου δεν είναι σωστο να τον παιρνεις πισω,

β) ο μπαμπας μου και κατ’ επεκταση η μαμα μου είναι αυτοι που βοηθανε ενεργα στο μεγαλωμα του μωρου (το κραταει η μαμα μου)

γ) σαν εναλλακτικη λυση να του δωσουμε διπλο ονομα (μπαμπας μου – πεθερα μου), διαφωνησε μονο στο εξης: με τιποτα δεν θελει διπλο ονομα και να πουμε τον μικρο στο ονομα του μπαμπα μου αλλα το δευτερο να το πουμε στο ονομα της πεθερας μου.

Και αν γινει αγορι κανενα προβλημα δεν εχω γιατι στο αντρικο μ αρεσει της πεθερας μου αλλα στο γυναικειο (Παναγιωτα) το απεχθανομαι.. και φυσικα θα ηθελα αν είναι κοριτσακι να το δωσουμε στης μαμας μου το ονομα (Κατερινα).. μ αρεσει φυσικα πιο πολύ..

φυσικα και θελω να δωσω στο παιδι το ονομα του μπαμπα μου αφου το εταξε κιολας ο συζυγος και ο ανθρωπος περιμενει να το ακουσει αλλα ψαχνω μια εναλλακτικη σε περιπτωση που το δευτερο βγει κοριτσι (αν με το καλο ερθει) .. με τιποτα δεν θελω το Παναγιωτα..

 

ξερω ξερω θα με πειτε πλεονεκτρα και εγωιστρια αλλα αν τα πεθερικα δεν φαινονται πουθενα στο μεγαλωμα του μωρου (και σιγα μην φανουν στο δευτερο αν με το καλο ερθει) γιατι πρεπει να τους τιμησω με το ονομα?

 

δεν ξερω τι να κανω.. μπρος γκρεμος και πισω ρεμα και ξαφνικα συνεβη αυτο αλλα αφου απο την αρχη εγω ημουν αυτη που ειπα να ονομασουμε τον μικρο με το ονομα της μαμας του και αυτος δεν ηθελε, ξαφνικα πρεπει να τιμησουμε και την μανα του?? και Παναγιωτα??

(συγνωμη προς ολες τις Παναγιωτες αλλα ειχα πολυ κακα προηγουμενα με συγκεκριμενη Παναγιωτα - την γιαγια μου - που μονο πικρία μου εχει χαρισει.. οχι να της χαρισω και ονομα!! )

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μου ειναι ότι δεν υπάρχει ο Άγιος Οδυσσέας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Πάντως μέσα μου ειναι σαν να το έχω τάξει αυτό το όνομα οχι στο θεό βέβαια αλλά στη θάλασσα....ο άντρας μου ειναι ναυτικός και όταν τον γνώρισα ένα βράδυ στην Ύδρα έκατσα και έκανα μια συμφωνία με τη θάλασσα ότι θα τον έχουμε μισό μισό :) και θέλω να την τιμήσω αυτή την συμφωνία όπως έχω κάνει και χρόνια τώρα και είμαστε μια χαρά και πάντα μας κάθονται και τα ταξίδια καλά κτλ....αλλά θα με νομίζει τρελή αμα του πω τέτοιο πράγμα!!!!

Θα μου πει αφου δεν το ταξες και στον Ποσειδώνα πάλι καλά!

 

χαχααχαχχααχχααχα :lol::lol: Τρομερη εισαι !!!!

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι να κανω.. μπρος γκρεμος και πισω ρεμα και ξαφνικα συνεβη αυτο αλλα αφου απο την αρχη εγω ημουν αυτη που ειπα να ονομασουμε τον μικρο με το ονομα της μαμας του και αυτος δεν ηθελε, ξαφνικα πρεπει να τιμησουμε και την μανα του?? και Παναγιωτα??

Δεν καταλαβα καλα ...ποιος ειναι τωρα ο προβληματισμος σου? Ενα ονομα δεν θα παρει το μωρο σας τελικά ? Του μπαμπα σου ?

γ) σαν εναλλακτικη λυση να του δωσουμε διπλο ονομα (μπαμπας μου – πεθερα μου), διαφωνησε μονο στο εξης: με τιποτα δεν θελει διπλο ονομα και να πουμε τον μικρο στο ονομα του μπαμπα μου αλλα το δευτερο να το πουμε στο ονομα της πεθερας μου.

 

Για το επομενο μωράκι σκας??

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μου ειναι ότι δεν υπάρχει ο Άγιος Οδυσσέας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Aαααα δεν τον ξέρεις? Υπάρχει άγιος Οδυσσέας πώς δεν υπάρχει αλλά τον ξέρουνε μόνο οι μυημένοι να τους πέις...προστατατέυει απο τα πεθερικά τις μαμάδες που βαφτίζουνε :wink:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

εκει ειναι το θεμα λαμπρινη μου ποιο ονομα να δωσουμε..

του μπαμπα μου και αν κανουμε δευτερο της πεθερας μου? που ειπαμε για αγορι μ αρεσει αλλα για κοριτσι αστο καλυτερα..

 

η γ) εναλλακτικη για το παρον μωρακι..

Link to comment
Share on other sites

θα έλεγα να περιμένετε με το καλό να έρθει το δεύτερο μωράκι και ΤΟΤΕ... βλέπετε

μέχρι τότε πολλά μπορεί να συμβούν

το να αναλώνεστε από τώρα σε καυγάδες για τέτοιο θέμα, είναι λίγο πρόωρο...

Link to comment
Share on other sites

...η πλακα ειναι οτι θεωρουν οτι οι γονεις μου απο την κακια τους ηθελαν να στερησουν απο τον πεθερουλη την χαρα του και πιεσαν εμενα, που πιεσα τον αντρα μου και δωσαμε ασχετο ονομα.... :shock:

...ακουσα και δηθεν προσωπικες αναλογες καταστασεις ξαδερφης του αντρα μου, που για την κανει στους κακους (δικους της) που την πιεζαν επισης, εδωσε το ονομα του πεθερου στην δευτερη κορη της (η πρωτη φυσικα ειχε παρει της πεθερας της) και τους την εφερε....... :shock: Απορω για την βλακεια που τους δερνει...... :?

 

...ολόκληρη θεωρία συνομοσίας δηλαδή :shock:

χαμένο πάει το μυαλουδάκι τους το ικανό που τις ξετρυπώνει!!!

αυτοί οι άνθρωποι έχουν πολύ χρόνο ελεύθερο και μαμακίζοντε (άντε να μη πω και τίποτα άλλο!!!)

 

...να καλέ παράδειγμα προς μίμηση (για την ξαδέλφη)!!! :lol::lol::lol:

...θα τρελαθώ τελείως;;; :evil:

age.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...