Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλκανταρα-η γνωμη σας


Recommended Posts

Σκεφτομαι να παρω καναπε με υφασμα αλκανταρα, ειναι το υφασμα που μοιαζει με καστορ (ειναι ομως συνθετικο) και ηθελα αν εχει καποιος απο εσας να μου πει τη γνωμη του. Ειναι πρακτικο υφασμα? Δηλαδη φθειρεται ευκολα? πλενεται?κ.τλ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 χρονια εχω εναν γωνιακο καναπε, δεν βαζω καν καλυμματα και τον πηρα σε λευκο του παγου!

Ειναι πολυ πρακτικο, πλενεται με ενα βρεγμενο πανι (εγω χρησιμοποιω νεροξιδο) και ειναι πολυ ομορφο και ανετο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

Το γραφει στο θεμα η κοπελα- Τυπου αλ κανταρα ειναι το υφασμα.

Τι εννοεις τι υφασμα ειναι γιατι μπερδευτηκα και ειμαι και αγουροξυπνημενη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπαρχουν αρκετοι τυποι "αλεκιαστου", άλλα ειναι σαν βαμβακερα υφασματα και οντως δεν καθαριζουν πολυ ευκολα, και άλλα όπως το αλκανταρα, ειναι κατι αναμεσα σε δερματινη και βαμβακι, εχει βελουδινη υφη, ειναι σχεδον αναγλυφο και καθαριζει σχετικα ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σκέφτομαι αν κάποιος έχει βάλλει στους καναπέδες ύφασμα alcandara και μπορεί να μου πει τη γνώμη του ως προς το καθάρισμα του, αδιαβροχοποίηση κλπ., γιατί σκέφτομαι να αγοράσω αλλά να είμαι σίγουρη ότι αξίζει μιάς και η τιμή του είναι πανάκριβη!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω λαθος ετσι λεγεται αυτο που εχω βαλει εγω... ειναι σαν καστορι αλλεκιαστο... πριν 2 1/2 χρονια το ειχα χρυσοπληρωσει , αλλα αξιζει!!!! οτι κ να πεσει με ενα βετεξ καθαριζει!!!! εγω τον εχω παρει σοκολατι με μπεζ διακοσμητικα μαξιλαρακια κ καποια στιγμη καποιο λερωθηκε με αιμα! εφυγε αμεσως!!!

t7XLp3.png
Link to comment
Share on other sites

αν ειναι αυτο που μοιαζει με σουεντ το εχω κι εγω.ηταν το υφασμα που ειχε ο καναπες απο την αρχη.υπεροχο υφασμα και σαν ποιοτητα και αισθητικα!το μονο προβλημα που αντιμετωπιζω εγω ειναι το οτι ειναι λευκο και παιδευομαι λιγο με τα συχνα λεκιασματα του.το καλο ειναι οτι καθαριζει.προσωπικα μετα απο αυτο νομιζω πως δεν θα μπορουσα να επιλεξω αλλο υφασμα για καναπε.

καλες αγορες!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω αυτο εχω 5 χρονια, κανουμε αρκετη χρηση ειδικα το χειμωνα και δεν εχει παθει τιποτα. Δεν εχει χρειαστει καν να βαλω καλυμματα ή ριχταρια. καθαριζει πολυ ευκολα.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακομη δεν το ξερω μιας και δεν εχω παιδια. Εχω ενα στο δρομο(ή μαλλον στην κοιλιτσα).Θα σου πω σε λιγους μηνες....

Οι λαδιες και οι υπολοιπες οικιακες βρωμιες φευγουν μια χαρα. Ποσο διαφορα εχει αυτο το υφασμα σε σχεση με τα απλα?

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

To κόστος του είναι 180Ευρώ/Μέτρο! Γι' αυτό στα καταστήματα με καναπέδεσ, λένε ότι είναι αλκαντάρα αλλά στην πραγματικότητα είναι απομίμηση. Η πραγματική, δεν ξεχωρίζει από το σουέντ ύφασμα, ενώ οι απομιμήσεις είναι κάπως ανάγλυφες.

 

Οπότε αν κάποια είναι σίγουρη ότι έχει βάλει original alcandara ας μας πει τη γνώμη της.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι γνήσιο ή απομίμηση η δικιά μου αλκαντάρα αλλά όταν το είχα αγοράσει μου είπανε οτι μπαίνουν στο πλυντήριο, είναι με χρατς γύρω γύρω και βγαίνουν.

Βέβαια 5 χρόνια τώρα που το έχω δεν έχω τολμήσει να τα πλύνω τα προσέχω κιόλας γιατί βάζω πάντα ριχτάρια αλλά σκέφτομαι σε κανα μήνα που θα στρώσω χαλιά να το τολμήσω και να τα βάλω πλυντήριο.

Πάντως τα μαξιλάρια τα διακοσμητικά με το ίδιο ύφασμα δεν παθαίνουν τίποτα τα χω βάλει αρκετές φορές στο πλυντήριο και βγαίνουν σούπερ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω μαλλον αυτο εχω βαλει... θυμαμαι οτι οσο εκανε ο καναπες , σχεδον αλλο τοσο πηγε το υφασμα... κ εχω βαλει κ το ιδιο στις καρεκλες της τραπεζαριας. για μαρκαδορο δεν ξερω να σου πω, αλλα για στυλο ξερω!!! μια χαρα βγηκε οπως ειπα πριν κ το αιμα!

t7XLp3.png
Link to comment
Share on other sites

στην τραπεζαρία που υποτίθετε οτι έχει και αυτή αλκαντάρα αλλά άλλης εταιρείας όταν τόλμησα να το καθαρίσω με νερό και βούρτσα όχι με τρίψιμο ένα πέρασμα για να φύγουν οι λεκέδες, μου άφησε στάμπες πολλές σαν να μην στέγνωσε ποτέ.

ξέρετε πώς μπορώ να το διορθώσω?

Link to comment
Share on other sites

μηπως αν το περασεις με ενα wetex με ελαχιστο απορρυπαντικο πιατων κ μετα με ενα αλλο νωπο το κανεις απο πανω?

 

παντως εμενα απο το μαγαζι που το ειχα παρει μου ειχαν πει οτι δεν πλενεται στο πλυντηριο... μονο στεγνο καθαρισμα. βεβαια τα μαξιλαρακια τα εβαλα φετος με δικη μου ευθυνη στο προγραμμα για τις κουρτινες κ μια χαρα βγηκαν!!!

t7XLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ο μοναδικος εισαγωγεας στην Ελλαδα που φερνει αλκανταρα και οχι τυπου αλκανταρα ειναι ο Μετριδης. εμενα ακομη και στο εσωτερικο των διακοσμητικων μαξιλαριων αναγραφεται ο τυπος του υφασματος ως πιστοποιηση της γνησιοτητας του. οσο για το πλυσιμο μου ειπαν οτι πλενεται στο πλυντηριο, αλλα η αληθεια ειναι οτι μονο τα μαξιλαρακια εχω πλυνει, τα οποια ομως βγηκαν σαν καινουρια και δεν επαθαν τιποτα! τις επομενες μερες σχεδιαζω να πλυνω βεβαια και τα υπολοιπα ,γιατι ολα ειναι με σκρατς και φερμουαρ και βγαινουν.πιστευω οτι το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

ο μοναδικος εισαγωγεας στην Ελλαδα που φερνει αλκανταρα και οχι τυπου αλκανταρα ειναι ο Μετριδης. εμενα ακομη και στο εσωτερικο των διακοσμητικων μαξιλαριων αναγραφεται ο τυπος του υφασματος ως πιστοποιηση της γνησιοτητας του. οσο για το πλυσιμο μου ειπαν οτι πλενεται στο πλυντηριο, αλλα η αληθεια ειναι οτι μονο τα μαξιλαρακια εχω πλυνει, τα οποια ομως βγηκαν σαν καινουρια και δεν επαθαν τιποτα! τις επομενες μερες σχεδιαζω να πλυνω βεβαια και τα υπολοιπα ,γιατι ολα ειναι με σκρατς και φερμουαρ και βγαινουν.πιστευω οτι το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο.

 

Ωραία να μας πεις τ' αποτελέσματα. Αν θες μου λες και από πού τον αγόρασες τον καναπέ και τί χρώμα είναι; Με τον ήλιο δεν έχει ξεθωριάσει το χρώμα του;

Link to comment
Share on other sites

εχω τετοιο καναπε γωνιακό καφε χρώμα. καθαρίζεται με ενα πανί πανευκολα και δεν φαίνεται τίποτα!! τον κανω κ με ατμοκαθαριστη που κ που. εχει πεσει πάνω απο γάλατα μέχρι κ δεν θελεις να ξέρεις τι! πολυ πρακτικο αλλα δυστυχως ειναι τεραστιος για το σπιτι που πηραμε κ μαλον πρεπει να παρουμε αλλο...σ αυτη τη φαση ομως αδυνατον οποτε βολευομαστε

επίσης βγαίνουν τα υφασματα απο τα μαξιλαρια πλατης (οχι και τα κατω δυστυχως) κ οταν πλενοντε ειναι σαν καινουριο κ χωρις να κοβει το χρωμα.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω στις καρεκλες της τραπεζαρίας μου την αυθεντική και τις καθαρίζω πάντα με βετεξ βρεγμενο ότι κι αν πεσει. Αν είχα να επιλέξω σε όλα θα έβαζα αλκαντάρα. Είναι ζεστή, καθαρίζεται εύκολα, αν θέλεις αλλαγή στο χώρο με ριχτάρια που δεν γλιστρούν την εχεις ευκολα...ναι αξίζει τα λεφτά της...

Η Αγάπη ρωτά τη Φιλία :

"τι κάνεις εκεί ανόητη?"

και η Φιλία της απαντά:

"Κάνω να γελούν αυτούς που εσύ κάνεις να δακρύζουν"..

Link to comment
Share on other sites

Έχω καναπέ microfibra ... μια ποιότητα χαμηλότερη από το alcadara, αλλά αυτής της κατηγορίας (δηλ. δε βγαίνουν τα καλύματα). Πλύσιμο με νερό και πανάκι.

Χρώμα: μπορντώ (καναπές)-κρεμ (μαξιλάρια-σκαμπό).

 

Μια μέρα έριξε ο άντρας μου ολόκληρο το ποτήρι με νες καφέ... γεμάτο!

Το είχαμε μόλις 10 μέρες!

Σοκ! (ο άντρας μου).

Εγώ... κουλλλ αλλά μέσα μου λέω... οκ... πάμε για καινούριο!

 

Τελικά... βρεγμένη πετσέτα... τρίψιμο.... και ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ! Δεν έμεινε τίποτα!

 

 

Επίσης λίγες μέρες αργότερα ένα ανίψι το λέρωσε με σοκολάτα....

ήταν η μέρα που στρώναμε το κρεβάτι (παραμονές του γάμου). Εγώ δεν είχα δει το σκηνικό. Σοκαρίστηκε η κουνιάδα μου, τρέχει... βάζει μια πετσέτα με νερό.... και........ μου το είπε μέεεεεερες αργότερα! Δεν φαινόταν τίποτα... ούτε κατάλαβα τίποτα! :lol:

 

Το αλκαντάρα πρέπει να είναι ακόμα καλύτερο.

 

Το μόνο αρνητικό με το microfibra είναι πως 6-7 χρόνια αργότερα έχει "τριφτεί" εκεί που καθόμαστε συχνότερα με αποτέλεσμα να έχει χάσει τη χνουδωτή του υφή (τοπικά) και φαίνεται σαν "λαδιά". Και πάλι... όχι σε όλα τα σημεία.

 

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...