Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έκκριση γάλακτος κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 202
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όπως όλες οι κοπέλες έχουν γράψει εδώ, είναι όντως πρωτόγαλα. Το είχα κι εγώ περίπου αυτή τη βδομάδα της εγκυμοσύνης μου. Νόμιζα ότι θα έχω πολύ γάλα για να θηλάζω το μωρό μου όταν γεννήσω, αλλά το γάλα μου κόπηκε μετά τον τρίτο μήνα... :( Αυτό όμως σίγουρα διαφέρει από κοπέλα σε κοπέλα!

Εμένα για τον θηλασμό με βόλεψαν πάρα πολύ τα σουτιέν θηλασμού και χρησιμοποίησα πάρα πολύ και τα επιθέματα στήθους, γιατί στην αρχή το γάλα τρέχει άφθονο!!!

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα βγαζει κατι διαφανεις σταγονες το στηθος μου και ειμαι στην 29η!

κοριτσια οι ρωγες σας πως ειναι?

εμενα εχουν κατι σαν πορους βγαλει και οταν κανω μπανιο μου φαινονται ασπροι

ενω μετα γινεται κανονικα ροζ η θηλη...

ειναι φυσιολογικο?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ειναι το πρωτογαλα και εγω το ιδιο ειχα παθει και ο γιατρος μου μου ειπε να μην το πειραζω γιατι αυτο εχει ολα τα αντισωματα και καλο θα ηταν να καταφερουμε να το πιει το παιδι αυτο.

:DΝΙΚΟΛΑΣ 22/01/09 ΜΠΕΜΠΗΣ 05/01/2011 ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΜΟΥ:D
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

ειτε το πειραξεις ειτε οχι ο οργανισμος το παραγει παλι, για τις 2 πρωτες μερες της ζωης του μωρου. εμενα σε αυτη την εγκυμοσυνη ξεκινησε απο τον 5ο μηνα!!!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

εμένα δεν έχει βγάλει τίποτα, αλλά νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος να ανησυχώ.

εγώ αγόρασα το πρώτο σουτιέν θηλασμού πριν λίγες μέρες από τα H&M στην τιμή των 15 €.

από το ίδιο κατάστημα έχω αγοράσει και τα σουτιέν εγκυμοσύνης και τα έχω χιλιο ευχαριστηθεί.τα πλένω στους 60 βαθμούς και δεν έχουν πάθει τίποτα.

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια.να σας ρωτησω κατι?εγω ειμαι 35η εβδομαδα και ενω το στηθος μου ειναι αρκετα πτησμενο δεν εχω δει μεχρι στιγμης πρωτογαλα η πυον απο το στηθος μου.υπαρχει περιπτωση να μην εχω γαλα?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια.να σας ρωτησω κατι?εγω ειμαι 35η εβδομαδα και ενω το στηθος μου ειναι αρκετα πτησμενο δεν εχω δει μεχρι στιγμης πρωτογαλα η πυον απο το στηθος μου.υπαρχει περιπτωση να μην εχω γαλα?

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχεις γάλα... Περίμενε να γεννήσεις πρώτα με το καλό και μετά θα έρθει κι αυτό!

Εγώ χρειάστηκα καμιά βδομάδα για να έχω ικανοποιητική ποσότητα και αφού γέννησα... Η λειτουργία παραγωγής δημιουργείται από τον εγκέφαλο με την γέννα. Γιαυτο μην ανησυχείς...

Link to comment
Share on other sites

και πιο συγκεκριμένα η αποκόλληση του πλακούντα από τη μήτρα κατά τη γέννα είναι η στιγμή που ο οργανισμός παίρνει το μήνυμα της ανάγκης παραγωγής γάλακτος.

δεν είναι απαραίτητο να έχεις πρωτόγαλα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (αν όμως δεις πύον είναι ανησυχητικό -για το στήθος όχι για την εγκυμοσύνη- και πρεπει να το κοιτάξεις, άλλο πρωτογαλα, άλλο πύον --> εκτός αν εννοείς "πύαρ", που είναι μια άλλη ονομασία για το πρωτόγαλα). εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν είδα σταγόνα γάλα, γέννησα, είχα γάλα κανονικά, ο μικρός μου είναι 13 μηνών και θηλάζει ακόμα. κι εγώ διανύω την 21 εβδομάδα της δεύτερης εγκυμοσύνης μου. :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Γειά σας μανούλες...σήμερα σηκώθηκα το πρωί και ενώ βρίσκομαι στις 21w5d είδα λερωμένη τη νυχτικιά μου..παραξενεύτηκα και πίεσα την θυλή μου να δω τι συμβαίνει και είχε πολύ πολύ λίγο αραιό γαλατάκι σχεδόν σαν νερό..από τη μια χαίρομαι γιατί θέλω πολύ να θυλάσω και συμπτωματικά εχθές το έλεγα στον άντρα μου, από την άλλη όμως σκέφτομαι μήπως είναι λίγο νωρίς για κάτι τέτοιο...αν γνωρίζει κάποια ας με βοηθήσει please...ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα! Το να βγάζεις γάλα είναι απόλυτα φυσιολογικό. Αυτό που με προβλημάτισε είναι πως είναι αραιό. Το πρωτόγαλα είναι πηχτό, κίτρινο και κολλάει. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις το γιατρό σου. Με το καλό το μωράκι σου.

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσια για τις γρήγορες απαντήσεις σας..έχετε δίκιο θα ρωτήσω τον γιατρό για να μου φύγει το άγχος..να είστε καλά και με το καλό τα μωράκια μας!!!Δ+Β ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ Η ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ!!

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς καθόλου!!!Είναι απολύτως φυσιολογικό.Το είχα κι εγώ από τόσο νωρίς!!

Το μόνο που θα προσέξεις είναι να μην έχει περίεργο χρώμα πχ πράσινο και να μη μυρίζει,γιατί αυτό δείχνει μόλυνση!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστώ πολύ evi26... ευτυχώς ούτε περίεργο χρώμα έχει ούτε μυρίζει..η μαμά μου μου είπε να καθαρίζω συχνά την περιοχή για να μη δημιουργηθούν μύκητες..να ρωτήσω κάτι άλλο? αυτό μπορεί να είναι σημάδι ότι θα έχω κανονικά γάλα να θυλάσω? δεν ξέρω γιατί πάντα είχα αυτόν τον φόβο μήπως δεν μπορώ..ίσως γιατί δεν είχα και ποτέ ιδιαίτερα μεγάλο στήθος..ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟΥΛΙ ΣΟΥ..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα γάλα στην εγκυμοσύνη. Τότε μου είχαν πει και τα κορίτσια δεν έχει σημασία για το αν θα έχεις γάλα μετά. Πάντως πληροφοριακά έχω άπειρο γάλα. Θηλάζω αποκλειστικά ένα παιδί 8μιση κιλών και έχω δημιουργήσει και τράπεζα. Εμείς στους 3 μήνες σχεδόν διπλασιάσαμε το βάρος γέννησης. Και να θυμάσαι, δεν υπάρχει γυναίκα που δεν μπορεί να θηλάσει. Σου το λέω εγώ που πέρασα ζόρια με τον θηλασμό. Με το καλό να γεννήσεις ένα τελειόμηνο και γερό μωράκι.

Link to comment
Share on other sites

οταν μου συνεβει ημουν κι εγω γυρω στην 21η βδομαδα (στο 1ο μου παιδι) και ετρεχε ασταματητα και εγω εκλαιγα γτ νομιζα οτι θα γεννησω και θα χασω το μωρο.πηραμε τον γιατρο μας καθυσηχασε και οντος ειχα πολυ γαλα και στα αλλα μου παιδια ειχα γαλα και ετρεχε το στηθος μου πριν την γεννα αλλα οχι τοσο πολυ

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

να είστε καλά κορίτσια γιατί ψιλοτρομοκρατήθηκα στην αρχή...παρ' όλα αυτά και παρ' όλο που πρώτη φορά είμαι τόσα κιλά καλοκαιριάτικα και υποφέρω με την ζέστη σκέφτομαι τι ωραίο πράγμα είναι η εγκυμοσύνη και αληθινό, και μου φτιάχνει την διάθεση...

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα βρίσκεις υγρό στο σουτιέν και στα ρούχα σου,θα πλένεσαι με υγρό με ουδέτερο ph και θα αλλάζεις στηθόδεσμο.Εγώ που είχα δει όπως σου είπα τώρα που θηλάζω έχω άφθονο.Δεν ξέρω βέβαια αν είναι δείγμα...Όλα θα πάνε καλά.Μην αγχώνεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κορίτσια! Θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζει καμμία τι σημαίνει όταν από το στήθος τρέχει υγρό. Είμαι στην 33η εβδομάδα και παρατήρησα ότι εχθές και σήμερα είχα μικρή "διαρροή"! Υπάρχει περίπτωση να είναι σημάδι πρόωρου τοκετού ή είναι κάτι φυσιολογικό? Επίσης, το πρωί ένιωσα να φεύγουν λίγα υγρά παραπάνω από αυτά που συνήθως έχω(έτσι νομίζω). Πως θα καταλάβω ότι είναι τα συνηθισμένα υγρά κι όχι τίποτα αμνιακά?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ xenia! Έχω ραντεβού σε λίγες μέρες μαζί του και θα τον ρωτήσω, απλά σκεφτόμουν μήπως έχει συμβεί και σε καμμία άλλη κοπέλα αυτό με το στήθος.

Link to comment
Share on other sites

bibitsou σε μένα υπήρξε διαρροή από την 25η εβδομάδα,είναι το πρωτόγαλα,δεν είναι ανησυχητικό.Για τα υγρά από κάτω,θα πρέπει να ρωτήσεις το γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...