Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΧΟΛΕΣ ΧΟΡΟΥ


Recommended Posts

καλώς τη rna

τι κάνεις; εντάξει η μικρή; θυμησέ μου το όνομα της γιατί είπα στη μαίρη ότι κάποιο κοριτσάκι πήγε από εμένα, αλλά δεν ήξερε...

κάνατε παράσταση; ωραία;

 

 

Άμα της έλεγες το μικρότερο σε ηλικία πέρσι,(γιατί φέτος νομίζω ότι θα είναι όλα πάνω κάτω στην ίδια ηλικία) θα καταλάβαινε.:lol: Για τη Μαίρη που τους έκανε μάθημα λες? Αυτή η κοπελίτσα είναι γλύκα και έχει και πολύ καλό τρόπο με τα μικρά παιδιά, τη λατρεύουν όλα!

 

Παράσταση δεν έκαναν πέρσι γιατί ήταν η χρονιά που έδιναν τα μεγάλα τις εξετάσεις. Έκαναν όμως το ανοιχτό μάθημα και το απολαύσαμε:-D Φέτος με το καλό, θα είναι η χρονιά της παράστασης Ισμήνη μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 349
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 134 δημοσιεύσεις

  • st77

    st77 12 δημοσιεύσεις

  • rna

    rna 10 δημοσιεύσεις

  • ΒΕΡΑ

    ΒΕΡΑ 7 δημοσιεύσεις

Πάντως Ισμήνη, νομίζω ότι σου αξίζει ένα μεγάλο 'μπράβο' γιατί βοηθάς πολύ κόσμο με τις πληροφορίες που δίνεις για τις διάφορες σχολές και αυτό δείχνει ότι πρέπει να είσαι εκτός από καλός άνθρωπος και καλή στη δουλειά σου. Μόνο όταν αισθάνεται κάποιος σιγουριά γι αυτό το οποίο κάνει, λειτουργεί τόσο πρόθυμα όπως εσύ και όχι ανταγωνιστικά όπως -υποθέτω- ότι λογικά θα συμπεριφέρονται οι περισσότεροι ελεύθεροι επαγγελματίες...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ rna

απλώς μόνο εμέις που κάνουμε αυτή τη δουελιά μπορούμε και ενημερωνουμε τις μαμάδς. στην ελλάδα δυστυχώς δεν υπάρχει ενημέρωση ούτε μέσα στα σχολέια, ούτε πουθενά. ξέρεις τι νομίζει ο περισσότερος κόσμος για το μπαλέτο; ότι στραβώνει τα πόδια, οτι δεν σε αφήνει να ψυλώσεις και ότι όσα παιδιά μάθουν χορό... γίνονται χορεύτριες στα μπουζούκια!

μια φορά μοίραζα διαφημιστικά τετράδια σε ενα σχολείο του βύρωνα και όπως κάνω να δώσω σε ένα κοριτσάκι, έξαλλη η μαμά του φωνάζει, μη το παρεις θα μείνεις κοντή!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει άγνοια, αυτό που λες είναι αλήθεια και όντως υπάρχει η αίσθηση ότι το μπαλέτο αφήνει κοντά τα παιδιά. Για το θέμα του ύψους σε είχα ρωτήσει και εγώ και το ίδιο ρώτησα και την Κάκκαβα και βέβαια μου δώσατε και οι δυο τεκμηριωμένες απαντήσεις για το θέμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ισμήνη ?

Την σχολη της Μαριας Λαζαριδου στην Αμφιαλη-Πειραια την ξερεις ?

Αξιζει ?

 

όχι δεν την ξερω. μόνο το όνομά της έχω ακούσει. δεν ξέρω τι δουλειά κάνει...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Ismeni, θα ήθελα και 'γω να ρωτήσω - για Καστέλλα ή κέντρο Πειραια..

 

εχω την εντύωση ότι καστέλλα δεν έχει σχολή χορού, τουλάχιστον καποια που να ξέρω εγώ.

έχεις δει κάποια εσύ στην περιοχή; να μου πεις κι εμένα.

οι περιοχές νίκαια και κορυδαλλός είναι πολύ μακρυά;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνώμη σας για τη Σχολή Ματέϋ στο Μαρούσι για παιδάκι 7 ετών που θέλει να κάνει μπαλέτο.

 

ναι! να πάτε στη Ματέυ. είναι μια φίλη εκεί που διδάσκει μπαλετο RAD.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΟΚ Ευχαριστώ.

Μάλλον εκεί θα τη γράψω αν κρίνω από την απόσταση που με βολεύει και την τιμή που είναι λογική γιατί άκουσα και παράλογα (κατά τη γνώμη) μου δίδακτρα σε άλλη σχολή στο Μαρούσι!

Πως λέγεται η φίλη σου για να ρωτήσω και το τμήμα...

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ Ευχαριστώ.

Μάλλον εκεί θα τη γράψω αν κρίνω από την απόσταση που με βολεύει και την τιμή που είναι λογική γιατί άκουσα και παράλογα (κατά τη γνώμη) μου δίδακτρα σε άλλη σχολή στο Μαρούσι!

Πως λέγεται η φίλη σου για να ρωτήσω και το τμήμα...

 

 

 

απλώς ενημερωτικά ρωτάω... πόσο ζητάει η ματέυ; πόσο είανι η κόρη σου;

Χριστίνα Νικολοπούλου

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου θα γίνει το Νοέμβριο 7 και έχει κάνει 2 χρόνια χορό σε άλλο γυμναστήριο και θέλει τώρα να ξεκινήσει μπαλέτο.

Αυτό που έκανε ήταν κάτι σαν ρυθμική μοντέρνο... που κάνουν σε μικρές ηλικίες και παράσταση στο τέλος με λίγα στοιχεία από μπαλέτο.

 

Στη Ματέυ, μου είπαν ότι θα μπει στην τάξη pre-... ή στη grade A ανάλογα πως θα τη δούνε.... και τα δίδακτρα 80euro το μήνα σε αντίθεση με άλλη σχολή που έχει προταθεί και εδώ μέσα που μου είπαν 1.200 το χρόνο σε 3 δόσεις. Κατά τη γνώμη μου εξωφρενικό... για ένα μικρό παιδάκι που θέλει να δοκιμάσει κάτι.... για αρχή και μπορεί να μη θέλει αργότερα να συνεχίσει ή μπορεί να μην του αρέσει!

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου θα γίνει το Νοέμβριο 7 και έχει κάνει 2 χρόνια χορό σε άλλο γυμναστήριο και θέλει τώρα να ξεκινήσει μπαλέτο.

Αυτό που έκανε ήταν κάτι σαν ρυθμική μοντέρνο... που κάνουν σε μικρές ηλικίες και παράσταση στο τέλος με λίγα στοιχεία από μπαλέτο.

 

Στη Ματέυ, μου είπαν ότι θα μπει στην τάξη pre-... ή στη grade A ανάλογα πως θα τη δούνε.... και τα δίδακτρα 80euro το μήνα σε αντίθεση με άλλη σχολή που έχει προταθεί και εδώ μέσα που μου είπαν 1.200 το χρόνο σε 3 δόσεις. Κατά τη γνώμη μου εξωφρενικό... για ένα μικρό παιδάκι που θέλει να δοκιμάσει κάτι.... για αρχή!

 

συνήθως τα πρωτάκια και τα δευτεράκια που ξεκινάνε φέτος τα βάζω την τάξη primary.

ωραία! πολύ ωραία!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Για εμάς τις άσχετες....

Πώς πάνε οι σπουδές στο μπαλέτο (τάξεις) ανάλογα και με τις ηλικίες.

Έστω ένα παιδάκι ξεκινάει από την ηλικία των 6-7 ετών... πως προχωράει από εκεί και πέρα;

Προφανώς παίζει ρόλο και το ταλέντο κάθε παιδιού κλπ αλλά μιλάμε για μια κλασική περίπτωση... (ετσι για να ενημερωνόμαστε...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια,εσείς που ξέρετε,για πείτε μου:μένω στούς αγίους ανάργυρους και σκέφτομαι να γράψω την κορούλα μου στην σχολή μπαλέτου του δήμου μας...Μήπως κάποια απο εσάς γνωρίζει κάτι για αυτήν;;;Βεβαίως θα τσεκάρω κι εγώ αν έχει τις προυποθέσεις που μας περιέγραψε η ismeni,άλλα καλό θα ήταν να είχα και την γνώμη μιας μαμάς που πήγε το παιδάκι της εκεί!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Για εμάς τις άσχετες....

Πώς πάνε οι σπουδές στο μπαλέτο (τάξεις) ανάλογα και με τις ηλικίες.

Έστω ένα παιδάκι ξεκινάει από την ηλικία των 6-7 ετών... πως προχωράει από εκεί και πέρα;

Προφανώς παίζει ρόλο και το ταλέντο κάθε παιδιού κλπ αλλά μιλάμε για μια κλασική περίπτωση... (ετσι για να ενημερωνόμαστε...)

 

θα σας απαντησω για το αγγλικό σύστημα της Royal Academy of Dance

pre school (για παιδιά 2,5-3,5 και 3,5-4,5)

pre primary (για παιδιά νηπιαγωγείου)

primary (για παιδιά πρωτης δημοτικού)

grade 1 έως 5 (για παιδιά δευτέρας έως και έκτης)

εφ' όσον εχουν ξεκινήσει κανονικά από το pre primary αυτή είναι η σειρά

 

όταν παράδειγμα έρχεται στη Σχολή μου ένα παιδί δευτέρας δημοτικού που δεν έχει ξανακάνει μπαλέτο, θα το βάλω στο primary για να είναι πιο έυκολα, να ευχαριστιέται και όχι να πιέζεται αλλα και να μάθει τα βασικά για να μπορέι να κάνει το grade 1, υπάρχουν ασκήσεις στο primary που χρειάζονται στο grade 1 (και γι' αυτό είναι καλό το αγγλικό σύστημα...υπάρχει μια ακολουθεία, όπως στο σχολείο)

αν πάλι ένα παιδί πέμπτης ή έκτης δημοτικού αποφασίσει ότι θέλει να ξεκινήσει, θα το βάλω στο grade 3 (επίσης πολύ βασική τάξη).

 

Μετά υπάρχουν δύο δρόμοι (κατά την Ακαδημία, που στην Ελλάδα δεν εφαρμόζεται από τους δασκάλους).

grade 6 έως και 8 ερασιτεχνικά τμήματα. Για παιδιά όχι με πολλές σωματικές ευκολίες και σωματότυπο χορέυτριας.

 

προεπαγγελματικά και επαγγελματικά τμήματα. εδώ δίνονται εξετάσεις υποχρεωτικές για να περάσει ένα παιδί στο επόμενο επίπεδο

intermediate foundation (προαιρετικό)

intermediate

advanced foundation (προαιρετικό)

advanced 1

advanced 2

solo seal (εξετάσεις σε θέατρο, μόνο στο Λονδίνο για "ιδιαίτερα κορμιά")

 

Για να γίνεις δασκάλα μπαλέτου όμως εδώ στην Ελλάδα, πρέπει ανεξάρτητα με τα παραπάνω διπλώματα να σπουδάσεις σε Ανώτερη Επαγγελματική Σχολή Χορού σε μία ιδιωτική ή στην κρατική. Τα αγγλικά διπλώματα διδασκαλίας ΔΕΝ αναγνωρίζονται στην Ελλάδα, όπως και πολλά άλλων ιδικοτήτων εκτός χορού, γιατί είναι correspondance course.

 

Αυτά εν συντομία...

Μ' αρέσει να απαντάω σε ερωτήσεις... περιμένω...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

 

Προφανώς παίζει ρόλο και το ταλέντο κάθε παιδιού κλπ αλλά μιλάμε για μια κλασική περίπτωση... (ετσι για να ενημερωνόμαστε...)

 

για να κατατάξει μια δασκάλα το παιδί δεν παίζει αρχικά ρόλο το ταλέντο. στην πορεία αν κάποιο παιδί ξεχωρίσει, απλώς προχωράει πιο γρηγορα από τ' αλλα.

 

και να σας πω την αλήθεια; μέσος όρος, σε ερασιτεχνική συνοικιακή σχολή, 1 ή 2 παιδιά να είναι ταλέντα.

 

Ξεκινήστε τα κορίτσια μπαλέτο είανι μια πολύ καλή άσκηση για το κορμάκι τους!!! Η πείρα μου έχει δείξει ότι παιδιά με λιγότερες σωματικές ευκολίες, δουλεύουν με μυαλό και προχωράνε πιο γρηγορα από τα "ταλέντα". Προτιμώ να έχω παιδιά που δουλεύουν στην τάξη συνειδητά (μιλάω για ηλικίες 9-10 και πάνω).

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια,εσείς που ξέρετε,για πείτε μου:μένω στούς αγίους ανάργυρους και σκέφτομαι να γράψω την κορούλα μου στην σχολή μπαλέτου του δήμου μας...Μήπως κάποια απο εσάς γνωρίζει κάτι για αυτήν;;;Βεβαίως θα τσεκάρω κι εγώ αν έχει τις προυποθέσεις που μας περιέγραψε η ismeni,άλλα καλό θα ήταν να είχα και την γνώμη μιας μαμάς που πήγε το παιδάκι της εκεί!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

 

δεν ξέρω τι δουλειά γίνεται στον δήμο αγίων αναργύρων. αν δεν είναι όμως οικονομικό το θέμα, προτίμησε μία ιδιωτική σχολή.

 

θα σου πρότεινα ΛΑΔΑ ΜΑΙΡΗ: ΑΡΙΣΤΕΙΔΟΥ 5 - ΙΛΙΟΝ ΤΗΛ: 210.2626814 http://www.marylada.gr

αν υπάρχει ακόμη και δεν μετακόμισε Μαρουλιανού- Ζωγράφου Ζωζώ, 210.2635317 ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ 58 - ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ και

Αλέκας Θωμαίδη, Πριάμου 129, Ίλιον 2102624831, 6932906388 http://www.onstage.com.gr/tmimata.html

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι δουλειά γίνεται στον δήμο αγίων αναργύρων. αν δεν είναι όμως οικονομικό το θέμα, προτίμησε μία ιδιωτική σχολή.

 

θα σου πρότεινα ΛΑΔΑ ΜΑΙΡΗ: ΑΡΙΣΤΕΙΔΟΥ 5 - ΙΛΙΟΝ ΤΗΛ: 210.2626814 http://www.marylada.gr

αν υπάρχει ακόμη και δεν μετακόμισε Μαρουλιανού- Ζωγράφου Ζωζώ, 210.2635317 ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ 58 - ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ και

Αλέκας Θωμαίδη, Πριάμου 129, Ίλιον 2102624831, 6932906388 http://www.onstage.com.gr/tmimata.html

 

Χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες,νά'σαι καλά!

Δυστυχώς όμως το θέμα είναι οικονομικό...

Εγώ θα πάω να ρίξω μια ματιά και αν δεν έχει πχ.το σωστό πάτωμα δεν θα την γράψω τελικά...

Άκου πάντως τι λέει στο site του δήμου:"...το τμήμα λειτουργεί εδώ και 18 χρόνια και δημιουργήθηκε με την συνεργασία του κορυφαίου χορευτή και καθηγητή της Εθνικής Λυρικής Κωνσταντίνου Μαρτίνη..."

Τώρα θα μου πεις πως ίσως αυτό δεν μας λέει και πολλά για την σημερινή κατάσταση του τμήματος...Είμαι και άσχετη,άντε να καταλάβω...

Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σου!!!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

ismeni καλησπερα

 

μπορεις σε παρακαλω να μου πεις αν μπορει η μικρη μου που θα ειναι 2 1/2 τον νοεμβρη να παρακολουθησει μαθηματα μουσικοκινητικης , χορου ή μπαλετου ??

μενουμε αγιο δημητριο , εχεις κατι υποψιν ?

στειλε μου σε παρακαλω αν θες πμ για τη δικη σου σχολη γιατι ειναι η μαμα μου στο βυρωνα (αναληψη)και μπορει να μας βολευει !

ευχαριστω

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες,νά'σαι καλά!

Δυστυχώς όμως το θέμα είναι οικονομικό...

Εγώ θα πάω να ρίξω μια ματιά και αν δεν έχει πχ.το σωστό πάτωμα δεν θα την γράψω τελικά...

Άκου πάντως τι λέει στο site του δήμου:"...το τμήμα λειτουργεί εδώ και 18 χρόνια και δημιουργήθηκε με την συνεργασία του κορυφαίου χορευτή και καθηγητή της Εθνικής Λυρικής Κωνσταντίνου Μαρτίνη..."

Τώρα θα μου πεις πως ίσως αυτό δεν μας λέει και πολλά για την σημερινή κατάσταση του τμήματος...Είμαι και άσχετη,άντε να καταλάβω...

Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σου!!!

 

αγαπητή devotee

δεν είανι μόνο το θέμα πατώματος ή οι άλλες προδιαγραφές που πρέπι να τηρούν οι σχολές μπαλετου, είναι και το έμψυχο υλικό- οι δασκάλες. Αυτό είναι το μεγαλύτερο θέμα! Τι διδάσκουν, πώς το διδάσκουν, πώς φέρονται στα παιδιά, τι σπουδές έχουν κάνει και πού; Αν μάθεις ποιά δασκάλα διδάσκει στον δήμο... ίσως βρούμε μια άκρη.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για το οδείο ΝΑΚΑ καθηγητριές της χολής μου (ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΤΕΙ ΑΘΗΝΩΝ)δεν μου έχουν πει κ τα καλύτερα και έτσι και εγώ δεν πήγα την κορούλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλώ ισμίνι μπόρεις να μου πεις κάποια σχολή μπαλέτου στον πειραιά που να παίρνει παιδάκια απο 2 1/2 ετών;

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλώ ισμίνι μπόρεις να μου πεις κάποια σχολή μπαλέτου στον πειραιά που να παίρνει παιδάκια απο 2 1/2 ετών;

 

κωνσταντίνα καλημέρα

δεν ξέρω κάποια σχολή στον πειραιά που να δέχεται παιδιά 2,5 χρονών. συνήθως τα παίρνουν μεγαλύτερα. εχεις κάποια κοντά σου; αν ναι, ποια είναι; πήγαινε για πληροφορίες και μετά βλέπουμε...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...