Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα κι από μένα! :-D Είμαι η Χριστίνα νέα στο site,και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια κοπέλα που να έχει κάνει περίδεση τραχήλου..εγώ την έκανα πριν δύο εβδομάδες και τελευταία αισθάνομαι σαν βάρος,σαν πίεση,σαν ενόχληση τέλος πάντων. ..δεν είναι συνεχόμενη μπορεί να κρατήσει για λίγη ώρα,να μου περάσει και μετά πάλι τα ίδια.Είμαι τώρα στην 16η εβδομάδα λέτε να είναι το μωρό και να μην έχει σχέση με την περίδεση;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!Ελπίζω να βρεθεί καποια να μου απαντήσει! :shock:

edit admin

Αγαπητά μέλη

στο πλαίσιο της συνεργασίας με τους επιστημονικούς συνεργάτες της ΕΕΕΓ

ζητήσαμε να μας στείλουν απόψεις ή κείμενα για το θέμα αυτό, τις οποίες

παραθέτουμε εδώ μέσω επεξεργασίας της δημοσίευσης:

 

Εκ μέρους του κ Βασίλειου Αθανασίου Md Phd

Mαιευτήρας -Χειρουργός γυναικολόγος

Ειδικός Εξωσωματικής Γονιμοποίησης

Για να δείτε το βιογραφικό του κου Αθανασίου πατήστε εδώ

 

Στην ιατρική τα πράγματα δεν είναι άσπρο-μαύρο. Οντως τα τελευταία χρόνια συνιστάται η προγεστερόνη είτε με μορφή γέλης είτε σε δισκία ενδοκολπικά σε περιπτώσεις με κοντό τράχηλο.

Αν συνυπάρχουν πρόωρες συστολές ενδείκνυται η χρήση τοκολυτικών φαρμάκων tractocile - Yutopar. Πρέπει να εξατομικεύεται η θεραπεία σε κάθε ασθενή μιας και κάθε περιστατικό είναι διαφορετικό.

Με εκτίμηση Αθανασίου Βασίλης.

Εκ μέρους της κα Χριστίνας Βάντζου Μαιευτήρας-Γυναικολόγος

Για να δείτε το βιογραφικό της κας Βάντζου πατήστε εδώ

 

Σας παραθέτω 3 μόνο από τα εκατοντάδες άρθρα της διεθνούς βιβλιογραφίας που ασχολούνται με το θέμα του πρόωρου τοκετού και την πρόληψή του.

Η επιστημονική κοινότητα έχει αποφανθεί μετά από χρόνιες αντιπαραθέσεις ότι τόσο η λήψη προγεστερόνης κολπικά όσο και η περίδεση τραχήλου έχουν τα ίδια αποτελέσματα σε μονήρεις κυήσεις με αυξημένη πιθανότητα πρόωρου τοκετού (μειωμένο μήκος τραχήλου υπερηχογραφικά). Είμαι στη διάθεσή σας για ό,τι άλλο χρειαστείτε π.χ. αν θεωρείτε σκόπιμη μια μετάφραση των περιλήψεων των αγγλόφωνων άρθρων που σας στέλνω.

http://panacea.med.uoa.gr/topic.aspx?id=419

http://www.ajog.org/article/S0002-93...977-1/fulltext

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22513970

Mε εκτίμηση Χριστίνα Βάντζου

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Υπενθυμίζουμε ότι το forum της ΕΕΓΓ δεν έχει σκοπό να αντικαταστήσει την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Ζητάτε πάντα τις συμβουλές των εξειδικευμένων ιατρών σας ή άλλου εξειδικευμένου προσωπικού για οτιδήποτε αφορά σε οποιαδήποτε πάθηση. Ποτέ μην παραβλέψετε ιατρική συμβουλή ή αναβάλλετε να ρωτήσετε τη γνώμη του ειδικευμένου ιατρού εξαιτίας κάποιου άρθρου/εκπομπής/συμβουλής που διαβάσατε.

ol4hp2.png

 

Vp1tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 385
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα...

Δεν ξερώ τι είναι αυτό που αισθάνεσαι αλλα γιατί δεν παίρνεις τον γιατρό σου να του το πείς???

Γιατί έκανες περίδεση??? Με ενδιαφέρει προσωπικα....

Link to comment
Share on other sites

O ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ,ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΑΘΟΥΣΑ ,ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΠΟΒΟΛΗ 2ουΤΡΙΜΗΝΟΥ(ΟΠΩΣ ΕΓΩ),Ή ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΔΙΔΥΜΗΣ ΚΥΗΣΗΣ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΑΣΑ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ,ΣΤΗΝ 21η ΕΒΔΟΜΑΔΑ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑΣ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΚΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ Η ΠΕΡΙΔΕΣΗ....ΕΙΠΕΣ ΠΩΣ Σ'ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ!ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ?ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΑΛΠΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ .... :D

ol4hp2.png

 

Vp1tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Περίδεση έκανα και εγώ στον 4 μήνα ( 16η εβδομάδα) είχα εξάλειψη τραχήλου ,δηλ έτοιμη για γέννα . Ο λόγος μετά από μια πρωτη δύσκολη γέννα , μια αποβολή, και επειδή έμεινα πολύ γρήγορα έγκυος ( 3 μήνες μετά την αποβολή) ο τράχηλος τα είχε δει όλα. Αυτό που θυμάμαι ήταν ότι ένοιωθα από κάτω πίεση και να με τραβάει όταν λίγο κουραζόμουν. Να συμπληρώσω ότι ήμουν στο κρεβάτι σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης μόνο για φαγητό και τουαλέτα σηκωνόμουν . Να ξέρεις πως υπάρχει κίνδυνος να σπάσει το ράμμα εάν υπάρχει έντονη σωματική άσκηση και φυσικά απαγορεύονται οι επαφές , αλλά σίγουρα θα σε έχει ενημερώσει ο γιατρός σου.Όλα θα πάνε καλά .

YVnYp3.png

 

IcqGp3.png

Link to comment
Share on other sites

κριστιν πιστευω πως δεν είναι κάτι σοβαρο εμένα επειδή δεν έγινε σωστα η περίδεση απο τον γιατρο μου είχα συσπάσεις και έντονο πόνο θα έλεγα όμως οτι γνωμη μου είναι να πας να σε δει και να επιμένεις λίγο γιατι μερικές φορές θέλουν και οι γιατροι την πιεση τους ελπίζω να είναι όλα καλα και σύντομα να γίνεις μανουλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

O ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ,ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΑΘΟΥΣΑ ,ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΠΟΒΟΛΗ 2ουΤΡΙΜΗΝΟΥ(ΟΠΩΣ ΕΓΩ),Ή ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΔΙΔΥΜΗΣ ΚΥΗΣΗΣ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΑΣΑ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ,ΣΤΗΝ 21η ΕΒΔΟΜΑΔΑ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑΣ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΚΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ Η ΠΕΡΙΔΕΣΗ....ΕΙΠΕΣ ΠΩΣ Σ'ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ!ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ?ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΑΛΠΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ .... :D

 

Είχα μία αποβολή στην 18 εβδομάδα πρίν δύο χρόνια...δεν ξέρουμε γιατί!Γέννησα πρίν από δύο μήνες 6 μηνών + 2ημερών λόγω ανεπάρκειας τραχήλου το μωράκι έζησε έξι ώρες...Όταν και άν βρώ τη δύναμη να ξαναπροσπαθήσω και μέινω έγκυος θα κάνω περίδεση κι εγώ...

 

Σου εύχομαι όλα να πάνε ΤΕΛΕΙΑ

Link to comment
Share on other sites

EYXAΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΤΕΛΙΚΑ ΕΚΑΝΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΕΧΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΕΡΙΔΕΣΗΣ....ΕΤΣΙ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ.ΦΡΑΝΚΑ ΜΟΥ ,ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ ΣΥΝΤΟΜΑ(ΑΦΟΥ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΒΕΒΑΙΑ Ο ΤΡΑΧΗΛΟΣ ΣΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΤΟΥ)ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!Η ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ,ΠΟΥ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΕΩΣ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ!ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ,ΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ Ο ΤΟΚΕΤΟΣ ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΥΡΙΣΜΟΣ ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΔΕΣΗ!Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ,ΕΙΝΑΙ Η ΞΑΠΛΑ ...ΜΑΜ ,ΚΑΚΑ ΚΑΙ ΝΑΝΙ ΠΟΥ ΛΕΝΕ....ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΠΟΥ ΕΦΥΓΕ,ΚΑΝΕ ΚΟΥΡΑΓΙΟ !ΔΕΝ ΕΦΤΑΙΓΕΣ ΕΣΥ Ή ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ,ΑΠΛΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.........ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ,ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΑΠΟΒΟΛΗ .ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΩ ΠΟΤΕ ,ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΕΦΥΓΕ ΤΟΣΟ ΝΩΡΙΣ....ΑΛΛΑ ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ,ΠΩΣ ΤΟ ΕΧΩ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ.....ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ!ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ !ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΥΝΑΜΗ! :wink:

ol4hp2.png

 

Vp1tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας ειμαι και νεο μελος.

ειμαι εγκυος στην 24η εβδομαδα μετα απο εναν προωρο τοκετο που ειχα πριν 9 μηνες στην 25η εβδομαδα λογω ανεπαρκειας τραχηλου.

christin σου ευχομαι να εχεις καλη εγκυμοσυνη και σε ολα τα κοριτσια με το ιδιο προβλημα .

μου ηταν πολυ δυσκολο να δεχτω πως εχασα ενα κατα τα αλλα υγιεστατο μωρακι τοσο αναπαντεχα αλλα τι να γινει προχωραμε μπροστα δεν υπαρχει αλλη επιλογη.

franka υπηρξες διπλα ατυχη δυστυχως . τωρα τουλαχιστον ξερεις το προβλημα σου και αυτο αντιμετωπιζεται σε επομενη εγκυμοσυνη.

αυτο που εχω να σου πω ειναι οτι επειδη προβλεπεται αρκετη ξεκουραση και περιορισμοι στις βολτες κλπ κοιτα να περασεις οσο καλυτερα μπορεις στο μεσοδιαστημα (ξερω οτι δεν ειναι παντα ευκολο) κανε οτι σε ευχαριστει διακοπες , βολτες, ευχαριστες παρεες μονο! ( μακρια απο γονεις με μωρα , εγκυες και βαφτισια . εμενα τουλαχιστον μου ηταν πολυ δυσκολο ) . θα ερθουν καλυτερες μερες να δεις!

Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά μου ΚΑΛΟΣΏΡΙΣΕΣ και με το καλό το μπεμπάκι σου...Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λογάκια...

Έκανες κι εσύ περίδεση???

Εγώ, στην τελευταία εγκυμοσύνη ήμουν ξαπλωμένη από 01/02/08 και γέννησα 23/05/08.Μόνο τουαλέτα και μπάνιο! Ξέρω τι δύσκολο που είναι να μη μπορείς να κουνηθείς. Θέλει πολύ υπομονή...

Πραγματικά αναρωτιέμαι αν όντως αντιμετοπίζεται το πρόβλήμα...Καταλαβαίνεις πως φοβάμαι τρομερά ....

Τέσπα....Σου εύχομαι όλα να είναι μια χαρά απο εδώ και πέρα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω εκανα σε αυτη την εγκυμοσυνη προγραμματισμενη περιδεση την 13η εβδομαδα και μεχρι τωρα ο τραχηλος ειναι κλειστος και εχει καλο μηκος. Βεβαια απο την αρχη του 2ου μηνα ειμαι σε αναρρωτικη αδεια και προσεχω πολυ . καθολου δουλειες , βγαινω μονο για εξετασεις και μια βολτιτσα την εβδομαδα για καφε για να ξεσκασω.Ειμαι οσο μπορω ξαπλα ωστε να μην ασκειται βαρος στον τραχηλο.

Υπαρχουν site ειδικα για αυτο το θεμα δεν θυμαμαι ακριβως τη διευθυνση αλλα αν βαλεις στο google incompetent cervix community θα βρεις ενα site σαν και αυτο εδω αλλα με θεμα την ανεπαρκεια τραχηλου . Εκει ειδα πολλες περειπτωσεις σαν τις δικες μας .Γυναικες που ειχαν μια και δυο απωλειες και στη συνεχεια καταφεραν να αποκτησουν οχι μονο ενα αλλα και περισσοτερα παιδια.

Οποτε πιστευω οτι το προβλημα μπορει να αντιμετωπιστει οταν το ξερεις απο την αρχη ,κανεις νωρις την περιδεση ( η επειγουσα περιδεση εχει τις περισσοτερες επιπλοκες), εχεις εναν ικανο γιατρο και προσεχεις οσο μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

οχι αν δεις και σε ιατρικα αρθα ως ανεπαρκεια τραχηλου οριζεται η

χωρις πονο διαστολη του τραχηλου . Δηλαδη ενω φυσιολογικα ο τραχηλος ανοιγει στο τελος της εγκυμοσυνης με τη βοηθεια των συσπασεων σε εμας ειναι πιο αδυναμος , δεν μπορει να συγκρατησει το αυξανομενο βαρος του μωρου και ανοιγει προωρα.

εγω ειχα αυξημενες κολπικες εκκρισεις καθαρες για καποιες εβδομαδες αλλα δυστυχως τις ειχα θεωρησει κατι το φυσιολογικο και δεν το ανεφερα στο γιατρο μου και καποια στιγμη ειδα σε αυτες τις εκκρισεις λιγο ροζ χρωμα πηγα στο γιατρο ειχα ηδη διαστολη αλλα συσπασεις ειχα μονο μετα απο τρεις μερες που γεννησα και αυτες για τρεις τεσσερεις ωρες που κρατησε ο τοκετος.

Link to comment
Share on other sites

Εγω νοσηλεύτικα 2 φορές στη κλινική στην 13 εβδομάδα και στην 15.Είχα συνέχεια βλένες με αίμα ή ρόζ και όλη την ωρα υγρά.Συσπάσεις είχα από την 18η εβδομάδα....

Πάντως ξαναέμεινες νωρίς έγκυος!Μπράβο για το κουράγιο σου!Αυτή τη φορά θα πάνε ΟΛΑ καλά!

Link to comment
Share on other sites

JASMIN,ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΝΕΙ ΛΙΓΟ ΣΟΦΟΤΕΡΕΣ....ΟΤΑΝ ΧΑΣΕΙΣ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ,ΑΝΑΓΚΑΖΕΣΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΠΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟ!ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ ,ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΥΧΕΡΟΙ (ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ)ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ ,ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ....ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΠΕΡΙΔΕΣΗ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ--ΕΙΔΕΣ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΑ ΚΟΛΠΙΚΑ ΥΓΡΑ???ΣΗΜΕΡΑ(15 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΜΟΥ),ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΠΩΣ ΑΠΟ ΓΑΛΑΚΤΕΡΟ ΧΡΩΜΑ,ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΣΚΟΥΡΟ ΑΠΟ ΠΡΙΝ.ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΡΑΓΕ???

ol4hp2.png

 

Vp1tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ CHRISTIN . ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ.

ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΙΣ ΚΟΛΠΙΚΕΣ ΕΚΚΡΙΣΕΙΣ ΕΙΧΑ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΛΙΓΟ ΚΑΦΕ ΜΕΤΑ ΟΧΙ ΟΛΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ . ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΡΩΤΑΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΑΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ ΠΑΡΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ .

FRANKA ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟ ΕΜΕΙΝΑ ΝΩΡΙΣ ΕΓΚΥΟΣ . Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΝΑ ΕΙΧΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΒΓΑΙΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΝΘΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ . ΩΣΤΟΣΟ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΠΑΡΑ ΤΗ ΧΑΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΒΙΕΣ . ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΙΟ ΗΡΕΜΗ ΚΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΤΟ ΦΟΡΤΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗ ΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΤΑ ΑΓΧΗ ΜΑΣ.

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΛΕΩ , ΚΟΙΤΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ, ΚΑΝΕ ΤΟΥ ΟΛΑ ΧΑΤΙΡΙΑ , ΚΑΚΟΜΑΘΕ ΤΟΝ . ΕΧΕΙΣ ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΑΠΟ ΤΗ ΘΛΙΨΗ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας..

 

θα ηθελα οι κοπελες που εχετε ηδη κανει περιδεση στο παρελθον (προσφατο και μη) να μου πειτε την εμπειρια σας οσον αφορα τις κολπικες εκκρισεις υγρων τις επομενες εβδομαδες..εμενα μου πηρε 7 ημερες να σταματησουν τα ροζ υγρα που ειχα απο την επεμβαση και ενω για τρεις ημερες τα υγρα εμφανιζονταν σχεδον διαυγη πλεον ειναι ως επι το πλειστον διαυγη αλλα κατα διαστηματα οταν εκκρινονται σε ποσοτητα κιτρινιζουν. Καπως ετσι ηταν και πριν κανω την περιδεση και οι κολπικες-τραχηλικες εξετασεις δεν εδειχναν να χω καποιο μικροβιο. Επισης ξερω οτι πρεπει να κανω τακτικα εξετασεις υγρων για να παρακολουθουμε το θεμα αλλα ο γιατρος μου υποστηριζει οτι μια φορα το μηνα αρκει εκτος εαν παρατηρησω καποια αλλαγη στο χρωμα και στην οσμη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από την περίδεση είχα ροζ προς κόκκινο κολπικά υγρά και τρομοκρατήθηκα ξανά μπήκα νοσοκομείο γιατί φοβήθηκα για αιμορραγία , συγκεκριμένα συνεχιζόταν 5 μέρες μετά την επέμβαση. Τελικά ήταν λίγο αίμα που έιχε μείνει στον τράχηλο κατά την περίδεση και σε συνδυασμό με τα κολπικά υγρά έβγαινε ροζ .Η γιατρός μου με καθάρισε κολπικά και όλα εντάξει.Σε ενημερώνω ότι κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου είχα πολλά κολπικά υγρά κίτρινα και μη και μου έδινε θεραπεία με CAnesten , έκανα και εγώ διάφορες εξετάσεις αλλα ήταν απλές κολπιτιδες οι οποίες δεν με ξανά ενόχλησαν μετά την γέννα . Αυτή μου είχε πει ότι πολλές εγκυμονούσες έχουν πολλά κολπικά υγρά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, αλλά αυτό το πράγμα σαν το δικό μου το είχε ξανα συναντήσει ακόμα μια φορά στην καριέρα της . να φανταστείς φορούσα σερβιέτα στην διάρκεια της εγκυμοσύνης . :lol::oops:

YVnYp3.png

 

IcqGp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοπελάρα μου...είναι πολύ λογικό μετά απο αυτά που τραβήξαμε να φοβάσαι....πάντως θέλει πολύ υπομονή και ψυχραιμία.Και που φοβόμασταν και αγχωνόμασταν τι καταλάβαμε????????Πραγματικά μέσα μου πιστεύω πως αν έχεις δύναμη και πίστη ΟΛΑ μπορείς τη σήμερον ημέρα να τα καταφέρεις... Θα γίνουμε κι εμέις μανούλες...και μετά η χαρά του αγγέλου που θα έχεις στα χέρια σου θα σβήσει τον πόνο στην ψυχούλα....

Όσον αφορά εμένα...δεν ξέρω πότε θέλω να ξαναπροσπαθήσω...έρχονται φορές που λέω εδω και τώρα (αν και ακόμη δεν κάνει!) και άλλες που λέω να αφήσω να περάσει κανέναν εξάμηνο...δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

ΦΡΑΝΚΑ ΜΟΥ ,ΕΓΩ ΛΕΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΕΤΟΙΜΗ ......ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΗΔΗ ΕΤΟΙΜΗ ,ΞΕΚΙΝΑ!!!!Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΩΡΑ (ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΔΩ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ)ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΧΑΣΙΜΟ ΧΡΟΝΟ ,ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ....ΔΙΟΤΙ ,ΚΑΘΕ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ !!!ΚΑΘΕ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ!!ΕΜΕΙΣ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ 1 ΕΞΑΜΗΝΟ ,ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΑΣ ΠΗΡΕ ΑΛΛΟ ΕΝΑΜΙΣΙ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ.ΔΕΝ ΛΕΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ...ΜΙΑ ΑΠΟΞΕΣΗ ,ΟΣΟ ΝΑ΄ΝΑΙ,ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ....ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ JASMIN!ΟΤΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΕΤΟΙΜΗ ,ΞΕΚΙΝΑ!!!!!ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΥΧΕΡΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ 1ΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ!!!!!!

ol4hp2.png

 

Vp1tp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΥΠΑΡΧΕΙ ΗΔΗ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΑΤΕ ...ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΤΗΣ ΜΗΤΡΑΣ!!!!ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΘΕΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΙΝ 2 ΜΕΡΕΣ...ΕΚΑΝΑ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΠΡΙΝ 20 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΙΧΝΟΣ ΑΙΜΑΤΟΣ Ή ΡΟΖ-ΚΑΦΕ ΥΓΡΩΝ.ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΙΣ 15 ΜΕΡΕΣ,ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΛΙΓΑ ΣΚΟΥΡΑ ΜΠΕΖ ΥΓΡΑ ,ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΙΟ ΣΚΟΥΡΑ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΑΧΥΡΕΥΣΤΑ!ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ (ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ),ΣΥΝΤΡΕΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΑΝΗΣΥΧΙΑΣ ΜΟΝΟ ΑΝ ΜΥΡΙΖΟΥΝ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ ,ΔΙΟΤΙ ΜΕΤΑ ΠΑΡΑΠΕΜΠΕΙ ΣΕ ΜΟΛΥΝΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΡΑΜΜΑΤΑ.ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ,ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ :wink:

ol4hp2.png

 

Vp1tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις, ο γιατρος ειπε οτι συνηθως ειναι απο τον κολπο αυτα τα κιτρινα υγρα, ουτως η αλλως δεν μπορει να μου δωσει τοσο συντομα απο τη περιδεση νεα αντιβιωση και αφενος θα κανω μια αιματολγικη εξεταση για τυχον υπαρξη λοιμωξης προληπτικα αφετερου αρχες του επομενου μηνα προληπτικα θα ξαναπαρω αντιβιωση εχω η δεν εχω κατι. Το μονο που εχει μεινει να με απασχολει σοβαρα ειναι οι ανωδυνες συσπασεις αλλα αυτο αντιμετωπιζεται μονο με την διαρκη ληψη των pre par και με συχνη ξεκουραση. Ειναι λεει αναμενομενο γεγονος και προς το παρον μονο ετσι αντιμετωπιζεται και να μαι φρονιμο παιδι..

Σας ευχαριστω και παλι :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Πριν ενα μηνα εκανα περιδεση τραχηλου και σημερα εντοπισα κατα το σκουπισμα στην τουαλετα επανω στο χαρτι κατι που εμοιαζε με τριχα αλλα ηταν πιο συμπαγες (κατι σαν την οψη της πετονιας αλλα πιο λεπτο) και στο πιασιμο θρυματιζοταν..μετα απο κανα διωρο το ξαναπαθα αλλα ηταν ενα μικροτερο κομματι που το ειδε και ο ανδρας μου και δεν ξεραμε τι ειναι..επειδη προσεχω την υγιεινη μου οσο τακτικα μπορω, φοβηθηκα μηπως ειναι υπολλειματα η κομματια απο το ραμα της περιδεσης μιας και καπου διαβασα οτι ειναι πολυεστερικα νηματα..

με τα πολλα επικοινωνησα με τον γιατρο μου ο οποιος με ειδε την ιδια μερα (δυστυχως η ευτυχως μονο υπερηχογραφηματικα) και μου ειπε οτι το κυημα ηταν σε καλη κατασταση, ο σακος ειχε πολυ καλο αμνιακο υγρο μιας και ειχα παρατηρησει καμια βδομαδα τωρα αυξημενη ροη υγρων και ο τραχηλος μηκος 3,5 εκ. δηλαδη μια χαρα κλειστος..

Του εδειξα και το δευτερο κομματακι "νηματος" που ειχα βρει στη πετσετα αλλα μου πε οτι δεν ειναι υλικο της περιδεσης και ισως να ειναι απο συσσωρευση υγρων και διαφορα αοριστα επ αυτου, δηλαδη δεν ηξερε και εκεινος τι ειναι..παντως απεκλεισε το να ναι απο το ραμα και με διαβεβαιωσε οτι δυσκολα σπαει και πως αν ηταν κατι σοβαρο θα ειχα αλλα συμπτωματα πονους, ισως αιμα κλπ.

Θα ηθελα να μαθω αν καποια απο εσας που εχετε ηδη κανει περιδεση ειχατε ποτε καποιο τετοιο ή παρομοιο περιστατικο..(εννοειται πως δεν εχω καμια σεξουαλικη επαφη μετα την επεμβαση)..

ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...