Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

cupcakes για βάπτιση


tazoula82

Recommended Posts

 

Ωραία ιδέα! Άν έχετε θέσεις, βάλτε κι εμένα μέσα! Δεν έχω πάει και στο Λονδίνο!;)

 

Εγω γύρισα πριν τρεις βδομάδες αλλα ξαναπαω ευχαρίστως!!! Χιχιχι!!!

Ματθίλδη 17/08/2007

Λουκάς-Ανδρέας 17/01/2010

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 338
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ε, ρε ΔΝΤ που θέλετε......! κάτσε να μας πάρει χαμπάρι ο ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ και θα δείτε εσείς!!!!!!

 

Ε βέβαια σου λέει όλο ταξιδάκια μου είστε, πάρτε κι ένα τεκμήριο να σας βρίσκεται! 00020473.gif

 

 

Κatrinoula από πρόοδο πώς τα πας? Έκανες κάποια προσπάθεια? Έστω με πλαστελίνη, που λέει κι ο άντρας σου!

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε μία συμφορουμίτισα, την Penny. Κάνει από ότι ξέρω πολύ καλά cupcakes... και άλλα γλυκά. Ρωτήστε την αν διατίθεται...

 

 

Νομίζω ότι την μπερδεύεις με την Βίκυ.Η Πένυ ειδικεύεται στους στολισμούς!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Ε βέβαια σου λέει όλο ταξιδάκια μου είστε, πάρτε κι ένα τεκμήριο να σας βρίσκεται! 00020473.gif

 

 

Είπα να μην μιλήσω,αλλά δεν αντέχω...

Εμείς τουλάχιστον θα πάμε με δικά μας έξοδα.Και θα φάμε cupcakes και όχι τα λεφτά του κόσμου.:evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε βέβαια σου λέει όλο ταξιδάκια μου είστε, πάρτε κι ένα τεκμήριο να σας βρίσκεται! 00020473.gif

 

 

Είπα να μην μιλήσω,αλλά δεν αντέχω...

Εμείς τουλάχιστον θα πάμε με δικά μας έξοδα.Και θα φάμε cupcakes και όχι τα λεφτά του κόσμου.:evil:

 

 

Ε σου λέει, αφού έχουν να χαλάσουν, περισσεύουν και για μας..

 

 

Cristinaki κάνε έναν κόπο και κάνε edit στην παράθεση που μου έκανες και διόρθωσε το βρίσκετε με βρίσκεται, το έγραψα εκ παραδρομής! Έχω κόλλημα, δεν μπορώ τα ορθογραφικά!

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ε σου λέει, αφού έχουν να χαλάσουν, περισσεύουν και για μας..

 

 

Cristinaki κάνε έν κόπο και κάνε edit στην παράθεση που μου έκανες και διόρθωσε το βρίσκετε με βρίσκεται, το έγραψα εκ παραδρομής! Έχω κόλλημα, δεν μπορώ τα ορθογραφικά!

 

 

Ό,τι πείτε κυρία μου!!:D

Link to comment
Share on other sites

Ε βέβαια σου λέει όλο ταξιδάκια μου είστε, πάρτε κι ένα τεκμήριο να σας βρίσκεται! 00020473.gif

 

 

Κatrinoula από πρόοδο πώς τα πας? Έκανες κάποια προσπάθεια? Έστω με πλαστελίνη, που λέει κι ο άντρας σου!

λοιπόν, δεν το περίμενα αλλά τα πάω πολύ καλά. όταν κάνω πρόβα και με την ζαχαρόπαστα θα σας αναρτήσω φωτογραφία να δείτε. Ας είναι καλά η Christina112......To θέμα είναι αν θα προλαβαίνω εκείνες τις μέρες.Εχω όμως εναλλακτική την περίπτωση της Paros 99...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπόν, δεν το περίμενα αλλά τα πάω πολύ καλά. όταν κάνω πρόβα και με την ζαχαρόπαστα θα σας αναρτήσω φωτογραφία να δείτε. Ας είναι καλά η Christina112......To θέμα είναι αν θα προλαβαίνω εκείνες τις μέρες.Εχω όμως εναλλακτική την περίπτωση της Paros 99...

 

Mπράβο!:D

Τα στολιδάκια της ζαχαρόπαστας (που είναι πιο μπελαλίδικα) μπορείς να τα φτιάξεις μία εβδομάδα πριν και να τα βάλεις σε ένα τάπερ, τίποτα δεν παθαίνουν! Και να έχεις στο τέλος μόνο τα κεϊκάκια, εγώ τα έφτιαξα μία μέρα πριν για να είναι φρέσκα. Πιστεύω μέχρι 2 μέρες πριν να τα φτιάξεις, καλά θα είναι. Να τα συσκευάσεις όμως άμεσα για να μην ξεραθούν. Αλλιώς την εναλλακτική σου. Πόσα περίπου υπολογίζεις πως χρειάζεσαι?

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Mπράβο!:D

Τα στολιδάκια της ζαχαρόπαστας (που είναι πιο μπελαλίδικα) μπορείς να τα φτιάξεις μία εβδομάδα πριν και να τα βάλεις σε ένα τάπερ, τίποτα δεν παθαίνουν! Και να έχεις στο τέλος μόνο τα κεϊκάκια, εγώ τα έφτιαξα μία μέρα πριν για να είναι φρέσκα. Πιστεύω μέχρι 2 μέρες πριν να τα φτιάξεις, καλά θα είναι. Να τα συσκευάσεις όμως άμεσα για να μην ξεραθούν. Αλλιώς την εναλλακτική σου. Πόσα περίπου υπολογίζεις πως χρειάζεσαι?

 

Καλημέρα!!!! Μπορείς επίσης να τα φτιάξεις και να τα βάλεις στην κατάψυξη!!

Τα βγάζεις το προηγούμενο βράδυ και την ημέρα της Βάπτισης είναι ολόφρεσκ και πολύ ζουμερά!!!!!! :wink:

Ματθίλδη 17/08/2007

Λουκάς-Ανδρέας 17/01/2010

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Εχετε καποια δοκιμασμενη συνταγη? Εκανα σημερα μια δοση και βγηκαν στεγνα... Μπορει να εκανα εγω κατι λαθος...

 

Κατρινουλα, πως θα τα στολισεις, τι θεμα εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Εχετε καποια δοκιμασμενη συνταγη? Εκανα σημερα μια δοση και βγηκαν στεγνα... Μπορει να εκανα εγω κατι λαθος...

 

Κατρινουλα, πως θα τα στολισεις, τι θεμα εχεις?

ακομα δεν έχω αποφασίσει το θέμα...γενικώς ψάχνομαι!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Εχετε καποια δοκιμασμενη συνταγη? Εκανα σημερα μια δοση και βγηκαν στεγνα... Μπορει να εκανα εγω κατι λαθος...

 

Κατρινουλα, πως θα τα στολισεις, τι θεμα εχεις?

 

 

 

Tις ωραιότερες συνταγές τις έχω βρει εδώ!!!!!!

 

http://www.joyofbaking.com/RedVelvetCupcakes.html

Ματθίλδη 17/08/2007

Λουκάς-Ανδρέας 17/01/2010

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κοριτσια να ρωτησω κατι...μιας και δεν εχειτυχειποτε να φαω cup cake..μονο σε φωτογραφιες που τα εχω δει.Ποια η διαφορα τους απο τα muffins?Ειναι σιροπιαστα?

Link to comment
Share on other sites

Mπράβο!:D

Τα στολιδάκια της ζαχαρόπαστας (που είναι πιο μπελαλίδικα) μπορείς να τα φτιάξεις μία εβδομάδα πριν και να τα βάλεις σε ένα τάπερ, τίποτα δεν παθαίνουν! Και να έχεις στο τέλος μόνο τα κεϊκάκια, εγώ τα έφτιαξα μία μέρα πριν για να είναι φρέσκα. Πιστεύω μέχρι 2 μέρες πριν να τα φτιάξεις, καλά θα είναι. Να τα συσκευάσεις όμως άμεσα για να μην ξεραθούν. Αλλιώς την εναλλακτική σου. Πόσα περίπου υπολογίζεις πως χρειάζεσαι?

Οταν λες να τα βάλω σε ταπερ? μπορώ να βάλω το ενα στολίδι πανω στο άλλο? (και δεν είμαι και ξανθιά).... χρειάζομαι 150 τμχ... περίπου

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Εχετε καποια δοκιμασμενη συνταγη? Εκανα σημερα μια δοση και βγηκαν στεγνα... Μπορει να εκανα εγω κατι λαθος...

 

 

Eγώ κάνω αυτή τη συνταγή, είναι πολύ εύκολη, την έχω κάνει 500 φορές και πετυχαίνουν πάντα! Στη βάπτιση μού τη ζητούσαν, είναι πολύ αφράτα!

 

http://www.sintagespareas.gr/sintages/cupcakes-ta-xaroumena-kekakia.html

 

Και τα στολίζεις όπως θέλεις, όχι απαραίτητα με buttercream, που είναι ωραίο, αλλά δεν το συνιστώ για καλοκαίρι.

 

Καλημέρα!!!! Μπορείς επίσης να τα φτιάξεις και να τα βάλεις στην κατάψυξη!!

Τα βγάζεις το προηγούμενο βράδυ και την ημέρα της Βάπτισης είναι ολόφρεσκ και πολύ ζουμερά!!!!!! :wink:

 

Καλή ιδέα! Αρκεί να έχεις χώρο στην κατάψυξη! Δεν το είχα σκεφτεί και παιδευόμουν τελευταία στιγμή..

 

 

Βρε κοριτσια να ρωτησω κατι...μιας και δεν εχειτυχειποτε να φαω cup cake..μονο σε φωτογραφιες που τα εχω δει.Ποια η διαφορα τους απο τα muffins?Ειναι σιροπιαστα?

 

Η διαφορά που ξέρω εγώ είναι πως τα muffins είναι πιο μεγάλα και πιο απλά, ενώ τα cupcakes είναι μικρότερα και καλλιτεχνικά, γιατί τα στολίζεις. Σιροπιαστή συνταγή δεν έχει παρει το μάτι μου. Αν ξέρει μια άλλη κοπέλα κάποια άλλη διαφορά, να μας πει. Μάλλον τα βάφτισαν έτσι για να μας ζητάνε περισσότερα χρήματα λόγω καλλιτεχνίας.. 00020398.gif

 

 

 

Οταν λες να τα βάλω σε ταπερ? μπορώ να βάλω το ενα στολίδι πανω στο άλλο? (και δεν είμαι και ξανθιά).... χρειάζομαι 150 τμχ... περίπου

 

Ναι καλέ, το ένα πάνω στο άλλο, δεν κολλάνε μεταξύ τους! Για 150 τεμάχια, αν έχεις 12άρα φόρμα, χρειάζεσαι 13 φουρνιές. Αν χωράει η κουζίνα μια 12άρα και μία 6άρα, χρειάζεσαι 9 φουρνιές. Και καλό είναι να έχεις άλλο ένα άτομο, ώστε ο ένας να χτυπάει στο μίξερ, ο άλλος να φουρνίζει-ξεφουρνίζει.. Αχ, μύρισε το σπίτι μόνο που το σκέφτομαι!!!

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Tις ωραιότερες συνταγές τις έχω βρει εδώ!!!!!!

 

http://www.joyofbaking.com/RedVelvetCupcakes.html

 

Πω πω νοστιμιές! Βουρ για την κουζίνα.. Μother of two η συγκεκριμένη υπάρχει και στα ελληνικά, παρόμοια είναι αυτή νομίζω

 

http://www.sintagespareas.gr/sintages/red-velvet-cupcakes.html

 

Ρίξε μια ματιά και στις υπόλοιπες συνταγές

 

http://www.sintagespareas.gr/sintages/category-recipes/cupcakes-kai-muffins.html

 

Καλή όρεξη!

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eγώ κάνω αυτή τη συνταγή, είναι πολύ εύκολη, την έχω κάνει 500 φορές και πετυχαίνουν πάντα! Στη βάπτιση μού τη ζητούσαν, είναι πολύ αφράτα!

 

http://www.sintagespareas.gr/sintages/cupcakes-ta-xaroumena-kekakia.html

 

Και τα στολίζεις όπως θέλεις, όχι απαραίτητα με buttercream, που είναι ωραίο, αλλά δεν το συνιστώ για καλοκαίρι.

 

 

 

Καλή ιδέα! Αρκεί να έχεις χώρο στην κατάψυξη! Δεν το είχα σκεφτεί και παιδευόμουν τελευταία στιγμή..

 

 

 

 

Η διαφορά που ξέρω εγώ είναι πως τα muffins είναι πιο μεγάλα και πιο απλά, ενώ τα cupcakes είναι μικρότερα και καλλιτεχνικά, γιατί τα στολίζεις. Σιροπιαστή συνταγή δεν έχει παρει το μάτι μου. Αν ξέρει μια άλλη κοπέλα κάποια άλλη διαφορά, να μας πει. Μάλλον τα βάφτισαν έτσι για να μας ζητάνε περισσότερα χρήματα λόγω καλλιτεχνίας.. 00020398.gif

 

 

 

 

 

Ναι καλέ, το ένα πάνω στο άλλο, δεν κολλάνε μεταξύ τους! Για 150 τεμάχια, αν έχεις 12άρα φόρμα, χρειάζεσαι 13 φουρνιές. Αν χωράει η κουζίνα μια 12άρα και μία 6άρα, χρειάζεσαι 9 φουρνιές. Και καλό είναι να έχεις άλλο ένα άτομο, ώστε ο ένας να χτυπάει στο μίξερ, ο άλλος να φουρνίζει-ξεφουρνίζει.. Αχ, μύρισε το σπίτι μόνο που το σκέφτομαι!!!

πολλά πολλά ευχαριστω. εχω μια λιγούρα και παω να βρώ υλικά για τα κεηκ......θα σας πω νεα αυριο!!!

Link to comment
Share on other sites

πολλά πολλά ευχαριστω. εχω μια λιγούρα και παω να βρώ υλικά για τα κεηκ......θα σας πω νεα αυριο!!!

 

Τίποτα, να είσαι καλά, αναμένουμε.. Θα πάω κι εγώ να φτιάξω σε λίγο.

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δειτε εδω πώς να φτιαξετε διαφορετικα "κεκακια" , ιδανικά για δωρακι σε παιδακι ή μωρο! Μια υπεροχη πρόταση για αμπαλάζ-παρουσιαση δωρου !!

 

 

και ενας ευκολος τροπος για να παρουσιασετε τα κεκακια σας σαν ΠΑΓΩΤΑ !!

 

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites

Δειτε εδω πώς να φτιαξετε διαφορετικα "κεκακια" , ιδανικά για δωρακι σε παιδακι ή μωρο! Μια υπεροχη πρόταση για αμπαλάζ-παρουσιαση δωρου !!

 

 

 

και ενας ευκολος τροπος για να παρουσιασετε τα κεκακια σας σαν ΠΑΓΩΤΑ !!

 

 

Φαντασικά τα πρώτα! Πολύ ωραία και για διακόσμηση! Για τα δεύτερα δεν έχω λόγια!!! Υπέροχα!

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...