Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμπειρες μανουλες βοηθηστε με...(πότε βλέπουν?)


Recommended Posts

Εχω αγχωθει τοσο πολυ που φοβαμαι οτι ολο αυτο περναει στο παιδακι μου και αυτο δε το θελω με τιποτα.

Το προβλημα μου ειναι το εξης,γεννησα ενα πριγκηπα:Dστις 18/10 (38η εβδομαδα) με βαρος 2130.

Θεωρειται προωρο λογω βαρους??

Δε χρειαστηκε καθολου θερμοκοιτιδα ουτε παρακολουθηση τιποτα μονο μπηκε για λιγο στη λαμπα.

Με εχει αγχωσει τρομερα η παιδιατρος μας ομως.

Τον πηγαμε προχτες επειδη κλαιει συνεχεια οχι απο πεινα μαλλον απο κολικους να τον δει και να μας πει τι εχει.

Ενω ειναι πολυ καλη προχτες με εκανε και τα επαιξα με ρωταγε επιμονα αν το παιδι με κοιταζει συνειδητα και εγω κολησα με κοιταει ἠ δε με κοιταει συνηδειτα?

Μου ειπε επισης οτι τα μωρα απο 4 εως 8 εβδομαδων πρεπει να χαμογελανε συνειδητα και να κανουνε χαρουλες οταν τα παιζουμε εμενα ομως δεν μου χαμογελαει οταν παιζουμε:(.

Τι να κανω τα εχω παιξει τελειως.

Τη ρωτησα αν πρεπει να παω το παιδι σε οφθαλμιατρο και μου απαντησε δε ΝΟΜΙΖΩ οτι δε βλεπει,αυτο το νομιζω με εχει τσακισει(εντωμεταξυ ο μικρος μολις αναβω το φως τη νυχτα κλεινει τα ματακια του γιατι τον στραβωνει,εγω ομως κολησα και φοβαμαι πολυ).

Τη ρωτησα αν υπαρχει προβλημα που δεν μας εχει χαμογελασει ακομα συνειδητα και μου λεει κανονικα τωρα χαμογελανε θα δουμε στο επομενο ραντεβου.

Και τελος κλαιει και ποναει γιατι εχει ΜΑΛΛΟΝ κολικους.

Μαλλον ρε γαμωτο?!

Και μου ειπε να του κανω και υπερηχο κοιλιας!

Δε ξερω τι να κανω ειμαι ρακος προσπαθω οσο μπορω να μη το δειχνω αλλα δε τα καταφερνω.

Μιλαω συνεχεια στο παιδι για να δω αν με κοιταζει,το πηγαινω στο παραθυρο για να δω αν το τυφλωνει το φως,σκατα τα εχω παιξει τελειως.

Εσας ρε κοριτσια ποτε σας χαμογελασαν και σας εκαναν χαρουλες τα νινακια σας??

Το ξερω οτι σας μουρλανα αλλα πραγματικα νιωθω χαλια και το χειροτερο ειναι οτι φοβαμαι περισσοτερο:(.

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kοριτσάκι μου ηρέμησε!Και η δικιά μου η μικρή τους πρώτους δυο μήνες έκλαιγε μέρα νύχτα,μάλλον λόγω κολικών...κι εγώ τα είχα παίξει,ευτυχώς πέρασαν όμως.Τώρα για το χαμόγελο,η μικρή γελούσε σχεδόν πριν τις 40 μέρες αλλά ο γιατρός μας είχε πει ότι πιο πολύ είναι από αντίδραση στο δικό μας χαμόγελο όχι τόσο πολύ συνειδητά....κάνε υπομονή θα σου χαμογελάσει και αργότερα θα σου ξεκαρίζεται και στα γέλια ....είμαι σίγουρη!

Link to comment
Share on other sites

Εχω αγχωθει τοσο πολυ που φοβαμαι οτι ολο αυτο περναει στο παιδακι μου και αυτο δε το θελω με τιποτα.

Το προβλημα μου ειναι το εξης,γεννησα ενα πριγκηπα:Dστις 18/10 (38η εβδομαδα) με βαρος 2130.

Θεωρειται προωρο λογω βαρους??

Δε χρειαστηκε καθολου θερμοκοιτιδα ουτε παρακολουθηση τιποτα μονο μπηκε για λιγο στη λαμπα.

Με εχει αγχωσει τρομερα η παιδιατρος μας ομως.

Τον πηγαμε προχτες επειδη κλαιει συνεχεια οχι απο πεινα μαλλον απο κολικους να τον δει και να μας πει τι εχει.

Ενω ειναι πολυ καλη προχτες με εκανε και τα επαιξα με ρωταγε επιμονα αν το παιδι με κοιταζει συνειδητα και εγω κολησα με κοιταει ἠ δε με κοιταει συνηδειτα?

Μου ειπε επισης οτι τα μωρα απο 4 εως 8 εβδομαδων πρεπει να χαμογελανε συνειδητα και να κανουνε χαρουλες οταν τα παιζουμε εμενα ομως δεν μου χαμογελαει οταν παιζουμε:(.

Τι να κανω τα εχω παιξει τελειως.

Τη ρωτησα αν πρεπει να παω το παιδι σε οφθαλμιατρο και μου απαντησε δε ΝΟΜΙΖΩ οτι δε βλεπει,αυτο το νομιζω με εχει τσακισει(εντωμεταξυ ο μικρος μολις αναβω το φως τη νυχτα κλεινει τα ματακια του γιατι τον στραβωνει,εγω ομως κολησα και φοβαμαι πολυ).

Τη ρωτησα αν υπαρχει προβλημα που δεν μας εχει χαμογελασει ακομα συνειδητα και μου λεει κανονικα τωρα χαμογελανε θα δουμε στο επομενο ραντεβου.

Και τελος κλαιει και ποναει γιατι εχει ΜΑΛΛΟΝ κολικους.

Μαλλον ρε γαμωτο?!

Και μου ειπε να του κανω και υπερηχο κοιλιας!

Δε ξερω τι να κανω ειμαι ρακος προσπαθω οσο μπορω να μη το δειχνω αλλα δε τα καταφερνω.

Μιλαω συνεχεια στο παιδι για να δω αν με κοιταζει,το πηγαινω στο παραθυρο για να δω αν το τυφλωνει το φως,σκατα τα εχω παιξει τελειως.

Εσας ρε κοριτσια ποτε σας χαμογελασαν και σας εκαναν χαρουλες τα νινακια σας??

Το ξερω οτι σας μουρλανα αλλα πραγματικα νιωθω χαλια και το χειροτερο ειναι οτι φοβαμαι περισσοτερο:(.

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ.

 

Εγω άσχετα από την δική μου εμπειρία πάνω στο θέμα συνειδήτό ή όχι χαμόγελο (αν και συμφωνώ ότι δεν είναι συνειδητό ειναι αντίδραση μίμηση στο δικό μας χαμόγελο δεν θυμάμαι η μικρή πριν το 2ο μήνα να μου χαμογέλασε....), αν σε έκανε τόσο κουρέλι η παιδίατρος θα ΑΛΛΑΖΑ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ!!!

Και στην τελική μπορείς να το πας το παιδάκι σου και σε έναν άλλο παιδίατρο για δευτερη γνώμη αύριο κιόλας! Μη στεναχωρίεσαι!

 

Link to comment
Share on other sites

πω πω τι ακουω βραδυατικα και ειμαι κομματια απο κουραση....και εμενα στους 2 μηνες μου χαμογελασε αλλα σιγα μη καταλαβαινε.να μου πεις τη παιδιατρο να παω και εγω,που ταλιμπανανακος μου τωρα ψιλομιλαει να μου πει το πάιδι βλαμμενο.Τωρα ειναι γιατρος σωστη αυτη η κυρια!!!

ο αστερης μας, ηρθε στη ζωη 29/10/07!!!!

η τοσοδουλα μας,ηρθε στη ζωη 14/11/09!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kοριτσάκι μου ηρέμησε!Και η δικιά μου η μικρή τους πρώτους δυο μήνες έκλαιγε μέρα νύχτα,μάλλον λόγω κολικών...κι εγώ τα είχα παίξει,ευτυχώς πέρασαν όμως.Τώρα για το χαμόγελο,η μικρή γελούσε σχεδόν πριν τις 40 μέρες αλλά ο γιατρός μας είχε πει ότι πιο πολύ είναι από αντίδραση στο δικό μας χαμόγελο όχι τόσο πολύ συνειδητά....κάνε υπομονή θα σου χαμογελάσει και αργότερα θα σου ξεκαρίζεται και στα γέλια ....είμαι σίγουρη!

 

Μακαρι!!! Και μας χαμογελαει ο μικρος αλλα οχι συνειδητα που λεει αυτη.Ποτε στον υπνο του,ποτε την ωρα που θηλαζει,ποτε οταν παιζει με τα χερακια του γενικοτερα σε τετοιες φασεις.Ευχομαι να πανε ολα καλα γιατι εχω αγχωθει τρομερα.Σ΄ευχαριστω παρα πολυ παντως καλη μου.

Link to comment
Share on other sites

ε, αφού χαμογελάει το μικρούλη γιατί σε άγχωσε η γιατρός; τι περίμενε ότι θα χαμογελάσει και στην ίδια;εμένα ο μικρός μου (2,5 σχεδών χρονών και μόλις δει γιατρό κλαίει) να σου πω και κάτι άλλο, αν χαμογελάει σε όλες τις περιπτώσεις που περιγράφεις ΄πιο πάνω΄, έχεις σκεφτεί ότι μπορεί να είναι συνιδιτά; είναι πράγματα που του αρέσει να κάνει (όταν θηλάζει ή παίζει με τα χεράκια), απλώς έχεις πανικοβληθεί, αν ηρεμήσεις θα δεις ότι το μικρούλη σου είναι μια χαρά!

Παναγιώτης 4,5 χρονών

Link to comment
Share on other sites

..... αν σε έκανε τόσο κουρέλι η παιδίατρος θα ΑΛΛΑΖΑ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ!!!

Συμφωνώ. Τώρα σαράντισε το μωρό. Κι εγώ δεν θυμάμαι να μου γελούσαν τόσο μικρά. Και το να σε κοιτάξουν "συνειδητά" είναι πολύ σχετικό.

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε τωρα κοντα σε αλλο παιδιατρο για να εχεις μετρο συγκρισης. θα δεις οτι θα σε ηρεμησει τελειως. οτι γραφεις ειναι αυτα που εχουν ολα τα φυσιολογικα παιδακια. δεν ειναι προωρο στις 38 εβδ.απο 37 κ πανω ειναι κανονικο τελειομηνο μωρο

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ένας γιατρός έχει τόσες απαιτήσεις απο ένα βρέφος.Να πω ότι επειδή είναι και πολύ πρόσφατο σε μένα ότι ο μικρός μου δεν χαμογέλασε συνειδητα πρίν τους 2,5 μήνες!Και πώς το οριοθετεί το συνειδητά η παιδίατρος;Σε αυτήν τη φάση περνάνε και τη φάση της νεογνικής ανωριμότητας(παρακαλώ αν κάνω λάθος διορθώστε με κορίτσια).Σε παρακαλώ πολύ ν*χ μην στεναχωρίεσαι και πάρε και μια δεύτερη γνώμη.

Οσο για το κλάμα,εμένα έκλαιγε ασταμάτητα όλη μερά τους πρώτους 3 μήνες και κοιμόταν 4 ώρες όλο το 24ωρο και αυτό με διαλείματα!Τα είχαμε παίξει και τρέχαμε στα νοσοκομεία και φυσικά δεν είχε τίποτα το μωρό.Μην δημιουργείς λοιπόν καταστάσεις που δεν υπάρχουν και απόλαυσε το θαύμα που ζείς.Αν συμβαίνει κάτι σοβαρό είμαι σίγουρη ότι θα το καταλάβεις και δεν θα έχεις αμφιβολίες όπως τώρα γιατί σαν και σένα δεν ξέρει κανείς το παιδίσου καλύτερα.

z3Ehp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ολα αυτα ειναι κουλα!!! και εγω συνηδιτα θα επερνα μια 2η γνωμη. δεν μπορεις να συγκρινεις τα μωρα, το καθε ενα εχει την δικη του αναπτυξη, θα γραψω οτι λεει το βιβλιο που εχω αλλα και παλι δεν αντιπροσωπευει 100% ολα τα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

1 μηνας= παρακολουθει ,

αν κρατησουμε ενα κοκκινο αντικιμενο 20 εκατοστα μπροστα απο το προσωπο του οταν κουνισουμε το αντικιμενο κ το παιδι ακολουθησει το αντικιμενο με το βλεμα του, τοτε λεμε οτι το παιδι μπορει να ξεχωρισει περισοοτερα πραγματα απο το φως κ το σκοταδι...(το πειραμα δεν πετυχαινει με την πρωτη προσπαθεια παντα,, και αρκει να γυρισει εστο και λιγο το βλεμα του προς το αντικειμενο)

2μηνας=πρωτο χαμογελο

η μαμα σκυβει στο προσωπο του μωρου ,κουναει αργα το κεφαλο προς το παιδι κ του μιλαει με αγαπη,το παιδι παρακολουθει στην αρχη με προσοχη ολα αυατα , μεχρι που μια μερα η μητερα διαπιστωνει οτι οι ακρες των χειλιων του κι η εκφραση αλλαζει σε ενα δειλο πρωτο χαμογελο

Link to comment
Share on other sites

ε, αφού χαμογελάει το μικρούλη γιατί σε άγχωσε η γιατρός; τι περίμενε ότι θα χαμογελάσει και στην ίδια;εμένα ο μικρός μου (2,5 σχεδών χρονών και μόλις δει γιατρό κλαίει) να σου πω και κάτι άλλο, αν χαμογελάει σε όλες τις περιπτώσεις που περιγράφεις ΄πιο πάνω΄, έχεις σκεφτεί ότι μπορεί να είναι συνιδιτά; είναι πράγματα που του αρέσει να κάνει (όταν θηλάζει ή παίζει με τα χεράκια), απλώς έχεις πανικοβληθεί, αν ηρεμήσεις θα δεις ότι το μικρούλη σου είναι μια χαρά!

 

Κοριτσια σας ευχαριστω ολες για το ενδιαφερον πραγματικα δε σας προλαβαινω:)(θηλαζα το μικρουλι μου γι'αυτο χαθηκα και τωρα προσπαθω να τον κοιμησω στην αγκαλια μου).

marh μολις κοιμησω το μικρο θα σου απαντησω στο μνμ σου.

και στον υπνο του χαμογελαει!

2η γνωμη πηρα σημερα κιολας(συγνωμη που ξεχασα να το αναφερω)εκεινος απλα προσπαθουσε με πλαγιο τροπο να μου πει να δωσω στο παιδι συμπληρωμα γιατι κλαιει επειδη πειναει μαλλον ωσπου στο τελος ειπε οτι σιγουρα κολικοι.

δεν ειδε τιποτα παραξενο στο παιδι και ειπε οτι απο δω και περα θα τα κανει ολα σιγα-σιγα και επειδη ηταν ζωηρος και ανυσηχος δεν τον προβληματισε τιποτα.

τι να πω ρε κοριτσια,δε θελω να στεναχωριεμαι αλλα δε μπορω τα σκεφτομαι και μουρλενομαι.

με παιρνει αγκαλιτσα ο αντρας μου και με παρηγορει και μου λεει να μη σκεφτομαι βλακειες.τι τραβαει και αυτος!

Link to comment
Share on other sites

Κουκλίτσα μου, το παιδάκι σου μια χαρά είναι, μη βασανίζεις τον εαυτό σου. Η δουλειά ενος παιδιάτρου είναι αφ'ενός να εξετάζει τα παιδιά και να παρακολουθεί την υγεία τους και αφ'ετέρου να μπορεί να επικοινωνήσει με τους γονείς και να τους μεταφέρει τα της υγείας του παιδιού τους με τον καλύτερο τρόπο. Ειδικά όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο παιδί, εκεί φαίνεται ο γιατρός, πόσο ψύχραιμος είναι να κάνει σωστή διάγνωση της κατάστασης, να την μεταφέρει στους γονείς και παράλληλα να μη τους αγχώσει σε σημείο τρέλας. Αν αυτός ο πρώτος παιδίατρος κατάφερε να σε κάνει έτσι χωρίς ουσιαστικά να σου έχει πει τίποτα και με το μωρό να χαίρει άκρας υγείας, φαντάσου πώς θα σε κάνει όταν μεθαύριο το μωρο θ'ανεβάσει πυρετό ή θα το πιάσει βήχας. Δε μένεις καλύτερα σ'αυτόν το δεύτερο γιατρο που μου ακούγεται πολύ πιο νορμάλ;

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι δυστυχώς υπάρχουν παιδίατροι που αρέσκονται να τρομάζουν τους γονείς...Δεν ξέρω γιατί το κάνουν...

 

Ο πρώτος μας παιδίατρος εκτός του ότι δεν με στήριξε ποτέ ψυχολογικά κατά τη διάρκεια της περιπέτειας της μικρής μου με ένα ενθαρρυντικό λόγο,κάθε φορά που μιλούσαμε μαζί του μας έριχνε ακόμη περισσότερο με τις εκ του μακρώθεν διαγνώσεις του πχ περί "ανωμαλίας του ανοσοποιητικού",μου έλεγε ότι το παιδί είναι "προβληματικό",ότι δεν ξέρει ποιές θα είναι οι επιπτώσεις στα νεφρά του από τις αντιβιώσεις που έπαιρνε,και όλα αυτά σε μια περίοδο που είχα χάσει τη γη κάτω από τα πόδια μου με την αρρώστια της μικρής και είχα ανάγκη από μια κουβέντα "μην απελπίζεσαι,ό,τι κι αν είναι θα το παλέψουμε".

Συν το ότι μας έστειλε σε κάποια φάση και στο νοσοκομείο χωρίς στην ουσία λόγο,για ένα "βράσιμο"που άκουσε μόνο εκείνος και κανένας άλλος από δεκάδες γιατρούς που την είδαν στη συνέχεια.

 

Παραθέτοντας την εμπειρία μου,θέλω απλώς να σε καθησυχάσω και να σε συμβουλέψω κι εγώ όπως και οι άλλοι,πως όταν ο γιατρός σου λέει κάτι υπερβολικό και καταλήγει να σε αγχώνει τόσο ώστε να μην μπορείς να ηρεμήσεις,τότε ίσως το καλύτερο είναι να τον αλλάξεις...

 

Και σχετικά με το ερώτημά σου,οι δικές μου σίγουρα δεν χαμογέλασαν ουτε στις 8 εβδομάδες,δεν θυμάμαι ακριβώς σίγουρα αργότερα.

 

Μην αγχώνεσαι και να χαίρεσαι το μωράκι σου!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[Εlli, άσχετο μήνυμα αλλά δεν ήξερα που αλλού να σε βρω. Προσπαθώ να σου στείλω pm αλλά δεν έρχεται γιατί λέει ότι δεν υπάρχει χώρος για να λάβεις νέα μηνύματα. Σβήσε κάποια να στο στείλω :-D )

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

ενταξει ειμαι πλεον πεπεισμενη οτι οι περισσοτερες γυναικες παιδιατροι ειναι ηλιθιες!!!!!!!!!!!!!!! Κατι τετοια κουλα μου ελεγε και μενα η πρωτη αλλα την αλλαξα ευτυχως ή δυστυχως σε 20 μερες αφου πρωτα μου εκοψε τον θυλασμου και 2ον μου ειπε οτι δεν της αρεσε οπως χτυπαγε η καρδουλας της καθως κοιμοταν!!!! τι να πεις....

Κουκλα μου 40 ημερων μωρο δε θα γελασει συνειδητα ειναι το μονο σιγουρο.....αναπτυσεται το νευρικο του συστημα ακομα και ιδιως οταν κοιμαται πως λοιπον ειναι δυνατον να καταλαβαινει οτι εσυ του κανεις παιχνιδια... 2μιση μηνων θα αρχισει περιπου να χαμογελαει μεχρι να το δεις να ξεκαρδιζεται και αυτο οχι συνεχεια!

Το μωρο σου ειναι μια χαρα.....απλα ποναει η κοιλιτσα του και ναι οντως μπορει να πειναει......αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν ειναι καλα!!!!

 

Να τον χαιρεσαι κιολας!

 

Link to comment
Share on other sites

πω πω έτσι άλλαξα και εγω την πρωτη παιδιατρο που ειχα... στα ανωτατα όρια ανάπτυξης ο μικρος στους 3 μηνες και αυτη ήθελε να με πεισει ότι το παιδί μου ειχε ουρολοιμωξη για αυτό δεν πίνε πολυ γαλα! Και της λέω 'αν έπινε παραπάνω, πόσο θα έφτανε δηλαδη?' και με έστειλε να πάω να του παρω ουρα κατευθειαν από την κυστη για να βεβαιωθουμε. και εγω την έστειλα στον αγυριστο!

Και βρηκα το γιατρούλη μου που με καθησυχαζει και για αυτα που μου λεει είναι σιγουρος. Όχι 'νομιζω' και 'θα δουμε'... και στην τελικη κυρια παιδιατρε σιγουρεψου πρωτα ότι καται δεν παει καλα και μετα πες το στη μανουλα. Γιατι η μανουλα μεχρι την επόμενη επισκεψη που θα σιγουρευτεις εσυ, θα σαλταρει!!!

Χαιρετισε την και βρες άλλο γιατρο, θα σε μουρλάνει αυτη! Το παιδακι σου ειναι μια χαρα!!

Link to comment
Share on other sites

Απο την πρώτη εβδομάδα που είχα το μωρό στο σπίτι, με έφαγε η παιδίατρος οτι το παιδί πρέπει να μένει 3 ώρες νηστικό για να μπει σε πρόγραμμα. Κλάματα το μωρό, κλάματα εγω, μετά απο 3 ώρες πείνας ο μικρός να θηλάζει αλλά φυσικά να μην χορταίνει. "Δεν έχεις γάλα" μου έλεγε. Γρήγορα να δώσεις του μωρού συμπλήρωμα, γιατί δε θα αναπτυχθεί σωστά ο εγκέφαλός του αν δεν παρει τις θερμίδες που πρέπει. Μετά απο 3 ώρες πείνας ο μικρός, έπεφτε με τα μούτρα στο γάλα. Ετρωγε σαν τρελος, ποσότητες απίστευτες. Της το έλεγα και μου απαντούσε "Ασε το μωρό να φάει, δε θα του κόψεις εσυ την ανάπτυξη, μπορεί αυτος να θέλει να γινει 2 μέτρα" (τα θυμάμαι και θέλω να φαω το πληκτρολόγιο απο τα νεύρα μου). O μικρος μετά την υπερκατανάλωση γάλακτος, φυσικά δε μπορούσε να χωνέψει το φαγητό του και έκανε εμετό. Πάλι εγω τηλέφωνα στην παιδίατρο. Εκείνη συνέχιζε να είναι στη μαλα"£$ και εγω η ηλίθια συνέχιζα να κάνω ότι μου έλεγε. Το παιδί έλεγε αφου κάνει εμετούς πρέπει να πιεί αντιαναγωγικό γάλα. Του αρχίζω το αντιαναγωγικό γάλα. Το μωρό είχε αλλάξει 6 γάλατα σε 2 μήνες!!!!!!! Μου έλεγε "To παιδί έχει πρόβλημα με το στομάχι του, δε μπορεί..." Εγω φυσικά δικό μου γάλα δεν είχα πλεον. Το ένα γάλα του προκαλούσε δυσκοιλιότητα, το άλλο διάρροια. Ηταν πλεον ένα άρρωστο μωρό (χωρίς ίχνος υπερβολής).

 

Ενα καλό πρωί, ο μικρός πλεον 3 μηνών, αρχίζει διάρροια ασταμάτητα. Είχε κάνει 14 φορές διάρροια !!!!!!!!!! Παθαίνω φρίκη. Μαθαίνω απο το φόρουμ οτι το γάλα που μου έδωσε η παιδίατρος προκαλεί διάρροια. Την παίρνω τηλέφωνο, αρνείται κατηγορηματικά οτι φταίει το γάλα που μου είχε προτείνει και μου απαντάει "Ρε λες να έχει το παιδί καμια γαστρεντερίτιδα"????? Και εγω δηλαδή που να το ξέρω???????????? Ηλίθια, άσχετη!!!!!!!!! Ακου λεει να εχει γαστρεντερίτιδα. Εμένα τί με ρωτάς ??????????????? Θα μυρίσω τα νύχια μου??????????? Τον άρπαξα και εγω και πήγα σε άλλο γιατρό.

 

Φυσικά το παιδί δεν είχε τίποτα. Απλως του μειώσαμε τις ποσότητες του γάλακτος, αυξήσαμε τα γεύματα, και ο γιατρός του βρήκε το κατάλληλο γάλα που πίνει μέχρι και σήμερα. Ούτε αντιαναγωγικά γάλατα, ούτε τίποτα.

 

Λυπάμαι που καταχράστηκα τον χώρο σου, αλλά τα θυμήθηκα και τρελάθηκα τώρα. Οι γιατροί κάτι φορές θέλουν ξύλο ρε παιδί μου. Ψαρωμένη και εγω η ηλίθια ταλαιπώρησα χωρίς λόγο το μωράκι μου με τα μούτρα της.

 

Είναι βασικό γλυκιά μου να ξέρει ο γιατρός τη δουλειά του και πότε πρέπει να ανησυχήσει τον γονιό. Δε μας φτάνουν τα άγχη μας...

Link to comment
Share on other sites

.

και στον υπνο του χαμογελαει!

2η γνωμη πηρα σημερα κιολας(συγνωμη που ξεχασα να το αναφερω)εκεινος απλα προσπαθουσε με πλαγιο τροπο να μου πει να δωσω στο παιδι συμπληρωμα γιατι κλαιει επειδη πειναει μαλλον ωσπου στο τελος ειπε οτι σιγουρα κολικοι.

δεν ειδε τιποτα παραξενο στο παιδι και ειπε οτι απο δω και περα θα τα κανει ολα σιγα-σιγα και επειδη ηταν ζωηρος και ανυσηχος δεν τον προβληματισε τιποτα.

τι να πω ρε κοριτσια,δε θελω να στεναχωριεμαι αλλα δε μπορω τα σκεφτομαι και μουρλενομαι.

με παιρνει αγκαλιτσα ο αντρας μου και με παρηγορει και μου λεει να μη σκεφτομαι βλακειες.τι τραβαει και αυτος!

1.Ο δικος μας χαμογελασε 1.5 μηνων για λιγο, συνειδητα πολυ πιο μετα

2.Μην δωσεις συμπληρωμα με τιποτα αν ειναι λιγο το γαλα υπαρχουν τροποι να το αυξησεις και αφου τελικα ο δευτερος παιδιατρος κατεληξε στο οτι ειναι κολικοι μην αγχωνεσαι καθολου απλα βρες τροπους να το χαλαρωνεις το μωρο διοτι δεν υπαρχουν και πολλα πραγματα που μπορει να κανει κανεις στον κολικο,αν θες βρες το ποστ του φορουμ που εχει ασχοληθει με τους κολικους για να παρεις ιδεες απο τις εμπειριες αλλων μαμμαδων.Μην τρεχεις μονο για τους κολικους στα νοσοκομεια και στους γιατρους γιατι ειναι ταλαιπωρια για το παιδι χωρις κανενα λογο.Να εχεις υπομονη πολυ υπομονη μονο,εμεις ειχαμε 10 μερες κολικους και ειχαμε κουραστει ηδη.Αυτο που ηθελε το μωρο για να ηρεμει λιγο ειναι αγκαλιτσα και περπατημα χωρις φυσικα θεαματικα αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

Τι? Δεν παιζει ουτε καν σκακι σε αυτη την ηλικια? Α! Να το κοιταξεις!!!!!

Ακομη δεν βλεπει καλα καλα καθαρα και βεβαια αυτο δεν ειναι λογος για οφθαλμιατρο.

Μεχρι την επομενη φορα που θα ειναι 3 μηνων θα γελαει μην ανησυχεις.

 

Τωρα για τα κλαματα για δοκιμασε να του χαϊδευεις την κοιλιτσα, αν ηρεμει ειναι μαλλον κολικοι. Με τα κακακια του πως παει? Τι γαλα πινει? Θηλαζεις ή του δινεις σκονη? Αν του δινεις σκονη μηπως να δοκιμαζες μια αλλη μαρκα μηπως του καθετε καλυτερα??

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις γάλα" μου έλεγε. Γρήγορα να δώσεις του μωρού συμπλήρωμα, γιατί δε θα αναπτυχθεί σωστά ο εγκέφαλός του αν δεν παρει τις θερμίδες που πρέπει.

 

Αυτό το άκουσα εγώ τον προηγούμενο μήνα! Αλλά ότι κι αν ακούω απο την παιδίατρο σε θέματα διατροφής (γιατί εμείς τρώμε πλέον) το φιλτράρω. Αυτόν το μήνα (δέκατος μήνας!) μου είπε "να ξέρεις ότι αν συνεχίσεις να θηλάζεις δεν θα μπορείς να το κόψεις μετά". Και της απάντησα "θα με βοηθήσεις εσυ!" :rolleyes:

Ο παίδαρος μου πάντως πίστευα ότι χαμογελάει σε εμένα και μόνο απο την τρίτη μέρα που γεννήθηκε. Δεν το έλεγα όμως για να μην με πάρουν στο ψιλό! Πάντως δεν πρέπει να φρικάρουμε με ότι κουφό ακούμε ! Το καλύτερο είναι η δεύτερη γνώμη κι αν κάπου κουραζόμαστε (εγώ έχω περάσει πολλά με γιατρούς και νοσοκομεία) να ακούμε λίγο τη φωνή της λογικής που έχουμε μέσα μας!

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...