Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ελα μου ντε????

ΚΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΑΝΑΡΙΩΤΙΕΜΑΙ ΠΕΡΛΑ.....

κι αν βγεις στους δρομους η διεκδηκησεις κι ολας.... ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΓΡΑΦΙΚΟΣ.... κι αν πας και διαικδηκησεις ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΑΛΛΩΝ αλλα οχι δικα σου ....απλα γιατι συμφωνεις με αυτα που διαικδηκει ο συνανθρωπος σου ρε αδερφε σε λενε ....

ΕΚΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΡΟΓΚΑ......

υπαρχουν δυο τυποι κοινωνικης συμπεριφορας ανθρωπων ...αυτοι που αμα συκωσουν κεφαλι οι υπολιποι θελουν να το κοψουν ...και αυτοι που αμα συκωσουν κεφαλι οι υπολοιποι τους βοηθανε ....

στην τελικη υπαρχουν υπαρχουν οι ρομαντικοι (αυτοι που διαικδηκουν και πιστευουν οτι κατιμπορει αν αλλαξει αν αλλαξουν αυτοι) και αυτοι που δεν το πιστευων συτο.....

ΚΑΙ αμα θυχτει καποιο συμφερον των μην ρομαντικων .... εκει να δεις επαναστητικοτητα .....

 

Αννα μου ...it's ok φιλοσοφικη ειναι η συζητηση .... δε ειναι προσωπικη :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 638
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βιτριόλι!

 

ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ

 

ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: 3 Ιανουαρίου 2009

 

Η είδηση δεν έπαιξε στην τηλεόραση, αλλά μάλλον θα την έχετε ακούσει. Μια γυναίκα προχωράει στα Πετράλωνα. Λίγο πριν τα μεσάνυχτα και λίγο πριν τα Χριστούγεννα, 22 προς 23 Δεκεμβρίου. Δύο άντρες (!) αίφνης ξεπετάγονται μπροστά της και τις πετούν βιτριόλι στο πρόσωπο! Ναι, βιτριόλι! Τα μάτια της και τα χείλη της καίγονται. Το ΕΚΑΒ τη μεταφέρει στα επείγοντα του Ευαγγελισμού.

 

Ποια είναι; Μια Βουλγάρα μετανάστρια, μητέρα ενός αγοριού, καθαρίστρια και συνδικαλίστρια τα τελευταία χρόνια στα σωματεία καθαριότητας. Μια «ξένη» δηλαδή που «δεν κάθεται στ΄ αυγά της». Λυπάμαι που θα σας απογοητεύσω, αλλά όσο κι αν προσπαθώ δεν βρίσκω πιο τραγική γι΄ αυτή την πόλη είδηση στο κλείσιμο της χρονιάς. Οι γείτονες δεν έχουν βίντεο, τα κινητά δεν έστειλαν sms, κινητοποιήσεις δεν έγιναν, κάτι συνάδελφοί της μόνο διαδήλωναν προχθές στην Αθηνάς, και βέβαια δεν υπάρχουν εντυπωσιακές φωτογραφίες για τον «απολογισμό» των περιοδικών. Αλλά αυτή η γυναίκα είναι εδώ, ημίτυφλη στον Ευαγγελισμό, για να μας θυμίζει το μεγαλύτερο κοινωνικό πρόβλημα της χώρας.

 

Γιατί εν θερμώ μπορεί να ειπώθηκαν διάφορα, αλλά αυτοί που βιώνουν τη βία σε αυτή την χώρα και σίγουρα την κρατική βία δεν είναι τα παιδιά μας, ούτε οι φοιτητές μας. Άλλωστε στη σύγκρουση ενός μπάτσου και ενός νέου ακόμα και τα συντηρητικά ΜΜΕ στο πλευρό του νέου θα βρεθούν. Οι μετανάστες όμως είναι μόνοι τους. Τον Οκτώβριο σκοτώθηκε με ροπαλιές ένας μετανάστης έξω από τη Διεύθυνση Αλλοδαπών στην Πέτρου Ράλλη. Ουδείς νοιάστηκε.

 

Επιπροσθέτως, λίγες μέρες μετά, η κυβέρνηση κατέθετε πρόταση νόμου για τα παιδιά των μεταναστών και ελάχιστοι αντέδρασαν. Ξέρετε τι λέει η ρύθμιση; «Τέκνα υπηκόων τρίτων χωρών, τα οποία γεννήθηκαν και διαμένουν στην Ελλάδα (ναι, ναι) και των οποίων οι γονείς εξακολουθούν να διαμένουν νόμιμα στη χώρα, (ναι, ναι, ναι) μετά τη συμπλήρωση του 18ου έτους της ηλικίας τους και εφόσον έχουν διανύσει την πρωτοβάθμια και γυμνασιακή εκπαίδευση (ναι, ναι, ναι, ναι) αποκτούν, με απόφαση του Γενικού Γραμματέα της οικείας Περιφέρειας (πες το ευλογημένε) την ιδιότητα τού επί μακρόν διαμένοντος»! Το αντιλαμβάνεστε; Τα παιδιά των νόμιμων μεταναστών που γεννήθηκαν στην Ελλάδα και πήγαν σε ελληνικό σχολείο δεν είναι Έλληνες, είναι μόνο «μακρά διαμένοντες»!

 

ΥΓ: Δεν ξέρω αν είναι σωστό αλλά, μέρα που είναι, θα το κάνω. Η Κωνσταντίνα Κούνεβα έχει έναν λογαριασμό στην Τράπεζα Πειραιώς: 5012 019 021 277. Οι γιατροί στον Ευαγγελισμό μού είπαν ότι διέφυγε τον κίνδυνο. Έχει χάσει όμως το ένα της μάτι και θα δυσκολευτεί πολύ η ζωή της όπως και η ζωή του παιδιού της. Εκτός κι αν δεν είναι μόνη. Καλή χρονιά.

Eίμαι Ελληνίδα ενήλικας με Αυτισμό (Σύνδρομο Asperger) και Πρόεδρος του Συλλόγου Ελλήνων Αυτιστικών Asperger και ΥΛΑ. H Συν-Πρόεδρος αυτού του συλλόγου είναι γονέας αυτιστικού παιδιού. Μαζί και ισάξια, γονείς και αυτιστικοί, αντιπροσωπεύουμε τον Αυτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την παρέμβαση στη συζήτηση αλλα διαβάζω εδώ και 1 ώρα τις σελίδες και θα ήθελα πραγματικά να σας συγχαρώ εσάς και τα υπέροχα και χαρισματικά σας παιδακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι ειστε εσεις ρε παιδακι μου!:lol: δεν σας προλαβαινω!με αλλο θεμα σας αφησα με αλλο σας βρηκα!δεν πειραζει κι αυτο ωραιο ειναι...ανταλλαγη αποψεων....

 

Το ότι είμαστε όλοι διαφορετικοί είναι παρηγοριά στον άρρωστο μέχρι να βγει η ψυχή του.

Αν ισχύει το ότι σαν έθνος είμαστε ρατσιστές τότε τι συστήματα εκπαιδευτικά περιμένετε από ρατσιστές???

 

almak, εσυ νοιωθεις αρρωστος?Δυστυχως, κι εμενα με λυπεί το γεγονος του ρατσισμου αλλα κατα κανονα αυτο ισχυει...η ελπιδα μου ειναι στις εξαιρεσεις....το τι συστημα εκπαιδευτικο θα εφαρμοσει ο καθενας στα παιδια μας ειναι αναλογα την κεφαλα του!την μια χρονια πετυχαινεις σε καλο δασκαλο και την αλλη ο καινουργιος γκρεμιζει οτι καταφερε ο παλιος. Δεν θελω ομως να σκεφτομαι μοιρολατρικα....το εχω και αυτο το βιτσιο :lol: ...η αλλαγη που αναφερει η star ξεκιναει παντα απο εμας...δεν πιστευω στα σπασιματα ουτε σε πετρες...με ολα αυτα απλα η μονη αλλαγη που γινεται ειναι...της βιτρινας!

Link to comment
Share on other sites

Βιτριόλι!

 

ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ

 

ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: 3 Ιανουαρίου 2009

 

Η είδηση δεν έπαιξε στην τηλεόραση, αλλά μάλλον θα την έχετε ακούσει. Μια γυναίκα προχωράει στα Πετράλωνα. Λίγο πριν τα μεσάνυχτα και λίγο πριν τα Χριστούγεννα, 22 προς 23 Δεκεμβρίου. Δύο άντρες (!) αίφνης ξεπετάγονται μπροστά της και τις πετούν βιτριόλι στο πρόσωπο! Ναι, βιτριόλι! Τα μάτια της και τα χείλη της καίγονται. Το ΕΚΑΒ τη μεταφέρει στα επείγοντα του Ευαγγελισμού.

 

Ποια είναι; Μια Βουλγάρα μετανάστρια, μητέρα ενός αγοριού, καθαρίστρια και συνδικαλίστρια τα τελευταία χρόνια στα σωματεία καθαριότητας. Μια «ξένη» δηλαδή που «δεν κάθεται στ΄ αυγά της». Λυπάμαι που θα σας απογοητεύσω, αλλά όσο κι αν προσπαθώ δεν βρίσκω πιο τραγική γι΄ αυτή την πόλη είδηση στο κλείσιμο της χρονιάς. Οι γείτονες δεν έχουν βίντεο, τα κινητά δεν έστειλαν sms, κινητοποιήσεις δεν έγιναν, κάτι συνάδελφοί της μόνο διαδήλωναν προχθές στην Αθηνάς, και βέβαια δεν υπάρχουν εντυπωσιακές φωτογραφίες για τον «απολογισμό» των περιοδικών. Αλλά αυτή η γυναίκα είναι εδώ, ημίτυφλη στον Ευαγγελισμό, για να μας θυμίζει το μεγαλύτερο κοινωνικό πρόβλημα της χώρας.

 

Γιατί εν θερμώ μπορεί να ειπώθηκαν διάφορα, αλλά αυτοί που βιώνουν τη βία σε αυτή την χώρα και σίγουρα την κρατική βία δεν είναι τα παιδιά μας, ούτε οι φοιτητές μας. Άλλωστε στη σύγκρουση ενός μπάτσου και ενός νέου ακόμα και τα συντηρητικά ΜΜΕ στο πλευρό του νέου θα βρεθούν. Οι μετανάστες όμως είναι μόνοι τους. Τον Οκτώβριο σκοτώθηκε με ροπαλιές ένας μετανάστης έξω από τη Διεύθυνση Αλλοδαπών στην Πέτρου Ράλλη. Ουδείς νοιάστηκε.

 

Επιπροσθέτως, λίγες μέρες μετά, η κυβέρνηση κατέθετε πρόταση νόμου για τα παιδιά των μεταναστών και ελάχιστοι αντέδρασαν. Ξέρετε τι λέει η ρύθμιση; «Τέκνα υπηκόων τρίτων χωρών, τα οποία γεννήθηκαν και διαμένουν στην Ελλάδα (ναι, ναι) και των οποίων οι γονείς εξακολουθούν να διαμένουν νόμιμα στη χώρα, (ναι, ναι, ναι) μετά τη συμπλήρωση του 18ου έτους της ηλικίας τους και εφόσον έχουν διανύσει την πρωτοβάθμια και γυμνασιακή εκπαίδευση (ναι, ναι, ναι, ναι) αποκτούν, με απόφαση του Γενικού Γραμματέα της οικείας Περιφέρειας (πες το ευλογημένε) την ιδιότητα τού επί μακρόν διαμένοντος»! Το αντιλαμβάνεστε; Τα παιδιά των νόμιμων μεταναστών που γεννήθηκαν στην Ελλάδα και πήγαν σε ελληνικό σχολείο δεν είναι Έλληνες, είναι μόνο «μακρά διαμένοντες»!

 

ΥΓ: Δεν ξέρω αν είναι σωστό αλλά, μέρα που είναι, θα το κάνω. Η Κωνσταντίνα Κούνεβα έχει έναν λογαριασμό στην Τράπεζα Πειραιώς: 5012 019 021 277. Οι γιατροί στον Ευαγγελισμό μού είπαν ότι διέφυγε τον κίνδυνο. Έχει χάσει όμως το ένα της μάτι και θα δυσκολευτεί πολύ η ζωή της όπως και η ζωή του παιδιού της. Εκτός κι αν δεν είναι μόνη. Καλή χρονιά.

 

 

???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

 

εμεινα αφωνη...

Link to comment
Share on other sites

Τι ειστε εσεις ρε παιδακι μου!:lol: δεν σας προλαβαινω!με αλλο θεμα σας αφησα με αλλο σας βρηκα!δεν πειραζει κι αυτο ωραιο ειναι...ανταλλαγη αποψεων....

 

Το ότι είμαστε όλοι διαφορετικοί είναι παρηγοριά στον άρρωστο μέχρι να βγει η ψυχή του.

Αν ισχύει το ότι σαν έθνος είμαστε ρατσιστές τότε τι συστήματα εκπαιδευτικά περιμένετε από ρατσιστές???

 

almak, εσυ νοιωθεις αρρωστος?Δυστυχως, κι εμενα με λυπεί το γεγονος του ρατσισμου αλλα κατα κανονα αυτο ισχυει...η ελπιδα μου ειναι στις εξαιρεσεις....το τι συστημα εκπαιδευτικο θα εφαρμοσει ο καθενας στα παιδια μας ειναι αναλογα την κεφαλα του!την μια χρονια πετυχαινεις σε καλο δασκαλο και την αλλη ο καινουργιος γκρεμιζει οτι καταφερε ο παλιος. Δεν θελω ομως να σκεφτομαι μοιρολατρικα....το εχω και αυτο το βιτσιο :lol: ...η αλλαγη που αναφερει η star ξεκιναει παντα απο εμας...δεν πιστευω στα σπασιματα ουτε σε πετρες...με ολα αυτα απλα η μονη αλλαγη που γινεται ειναι...της βιτρινας!

Όχι ρε παιδί μου άρρωστος , παροιμία είναι .
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειπε κανεις οτι η παρηγορια ειναι η διαφορετικοτητα?μιλουσαμε για αποδοχη της διαφορετικοτητας...μην αρπαζεσαι παντως... :wink:

 

Άννα

Βρε κοίτα να δεις που είδες πως αρπάχτηκα κιόλας :shock:

 

εγώ είπα αυτό

E τότε ναι.............ο άρωστος εγώ είμαι και η παρηγοριά είναι το ότι είμασται όλοι διαφορετικοί!!!!!
το ξαναδιαβάζω και δεν βλέπω τι έγραψα λάθος έτσι ώστε να σου δώσω την λάθος εντύπωση που έχεις ( το αν αρπάχτηκα πράγματι το ξέρω μόνο εγώ....επέτρεψε μου).

 

Στο θέμα μας , γράφεται από πολλούς ( κι εδώ κι αλλού) ότι στο τέλος τέλος είμαστε όλοι διαφορετικοί.

Γράφεται από ανθρώπους με αναπηρία , από ανθρώπους που έχουν δικούς τους με αναπηρία , από ανθρώπους που απλά γνωρίζουν κάποιον με αναπηρία , από ανθρώπους που μόλις έμαθαν κάτι περί αναπηρίας κτλ κτλ.

Γενικεύοντας τόσο πολύ φτάνουμε να λέμε ότι όλοι είμαστε διαφορετικοί.

Πολλοί το λένε από ευγένεια για να δώσουν ίσως κουράγιο σε αυτόν που λέει ότι είναι διαφορετικός. Δεν λέω καλή η πρόθεση ( ευγενική αν δεν έχεις τίποτα άλλο να πεις) αλλά η αλήθεια είναι μια .Αυτοί που έχουν μιαν αναπηρία ( κάτι τις διαφορετικό από το αυτονόητο) αυτοί δεν απλά διαφορετικοί από τους άλλους , αλλά πολύ διαφορετικοί. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις την διαφορά.

Υπάρχουν άνθρωποι που ξεκινούν την ζωή τους από την μέρα μηδέν με μειονέκτημα , στην κίνηση , στον λόγο , στην νόηση , στην αντίληψη.

Αυτοί λοιπόν είναι πολύ διαφορετικοί από όλους τους άλλους.

Όταν λοιπόν ένας από τους άλλους λέει σε έναν που γεννήθηκε με ένα πόδι πως είμαστε όλοι διαφορετικοί................ε τότε ξαναλέω πως αυτό είναι «παρηγοριά στον άρρωστο μέχρι να βγει η ψυχή του».

Ελπίζω να έγινα κατανοητός , ασχέτως αν συμφωνείς με αυτά που λέω.

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρα με αλλα μου φανηκε οτι το ειπες ειρωνικα...η επικοινωνια μεσω internet τα εχει αυτα..

 

Ναι δεν συμφωνω με το σκεπτικο σου. Την διαφορετικοτητα εσυ την εχεις σαν κατι αρνητικο στο κεφαλι σου, ενω εγω σαν κατι θετικο. Αλλο θεμα η αποδοχη...πολυ σημαντικο...το Ακαι το Ω θα ελεγα για την εξελιξη του ανθρωπου με μειονεκτηματα που λες...ακομη και νοητικα!

 

Όταν λοιπόν ένας από τους άλλους λέει σε έναν που γεννήθηκε με ένα πόδι πως είμαστε όλοι διαφορετικοί................ε τότε ξαναλέω πως αυτό είναι «παρηγοριά στον άρρωστο μέχρι να βγει η ψυχή του».

 

Αν αυτος που το λεει, το λεει για ευκολη παρηγορια(εννοω αν η προθεση του ειναι αυτη )τοτε ναι, ειναι παρηγορια στον αρρωστο...μπορει να το λεει ομως γιατι πραγματικα το πιστευει και δεν "στεκεται" στο οτι ο ανθρωπος με αναπηρια διαφερει απο αυτων. Πιστευω καθετα, οτι το πως θα σε δει ο απεναντι εχει να κανει με το πως νοιωθεις εσυ για τον εαυτο σου. Στο λεω απο προσωπικη πειρα...το ηξερα στην θεωρια αλλα το εζησα στην πραξη μετα την αναπηρια μου. Οταν σπουδαζα στην Θεσσαλονικη εκανα καθημερινη παρεα με μια γυναικα επισης φοιτητρια στα γεραματα :lol:.Μετα απο δυο χρονια "ειδε" οτι το χερι μου εχει μια παραμορφωση...το παρατηρησε απο τις φωτογραφιες των πρακτικων μας!οταν μου το ειπε κουφαθηκα!μιλαμε ειμασταν για 2 χρονια το λιγοτερο 7 ωρες την μερα μαζι. Τελος παντων...τωρα θα μου πεις και τι μου το λες...οντως...δεν ξερω...ο καθενας εχει τις αποψεις του...οι καταστασεις ειναι δεδομενες...αλλων των ειδων οι καταστασεις...απο εκει και περα ομως τι κανουμε?

 

Άννα

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρα με αλλα μου φανηκε οτι το ειπες ειρωνικα...η επικοινωνια μεσω internet τα εχει αυτα..

 

Ναι δεν συμφωνω με το σκεπτικο σου. Την διαφορετικοτητα εσυ την εχεις σαν κατι αρνητικο στο κεφαλι σου, ενω εγω σαν κατι θετικο. Αλλο θεμα η αποδοχη...πολυ σημαντικο...το Ακαι το Ω θα ελεγα για την εξελιξη του ανθρωπου με μειονεκτηματα που λες...ακομη και νοητικα!

 

Όταν λοιπόν ένας από τους άλλους λέει σε έναν που γεννήθηκε με ένα πόδι πως είμαστε όλοι διαφορετικοί................ε τότε ξαναλέω πως αυτό είναι «παρηγοριά στον άρρωστο μέχρι να βγει η ψυχή του».

 

Αν αυτος που το λεει, το λεει για ευκολη παρηγορια(εννοω αν η προθεση του ειναι αυτη )τοτε ναι, ειναι παρηγορια στον αρρωστο...μπορει να το λεει ομως γιατι πραγματικα το πιστευει και δεν "στεκεται" στο οτι ο ανθρωπος με αναπηρια διαφερει απο αυτων. Πιστευω καθετα, οτι το πως θα σε δει ο απεναντι εχει να κανει με το πως νοιωθεις εσυ για τον εαυτο σου. Στο λεω απο προσωπικη πειρα...το ηξερα στην θεωρια αλλα το εζησα στην πραξη μετα την αναπηρια μου. Οταν σπουδαζα στην Θεσσαλονικη εκανα καθημερινη παρεα με μια γυναικα επισης φοιτητρια στα γεραματα :lol:.Μετα απο δυο χρονια "ειδε" οτι το χερι μου εχει μια παραμορφωση...το παρατηρησε απο τις φωτογραφιες των πρακτικων μας!οταν μου το ειπε κουφαθηκα!μιλαμε ειμασταν για 2 χρονια το λιγοτερο 7 ωρες την μερα μαζι. Τελος παντων...τωρα θα μου πεις και τι μου το λες...οντως...δεν ξερω...ο καθενας εχει τις αποψεις του...οι καταστασεις ειναι δεδομενες...αλλων των ειδων οι καταστασεις...απο εκει και περα ομως τι κανουμε?

 

Άννα

Ναι την διαφορετικότητα την έχω σαν κάτι αρνητικό στο κεφάλι μου , διότι όπως και να το κάνεις ξεκινά κάποιος με λιγότερα τον αγώνα του σε αυτόν τον πλανήτη όπου οι συνθήκες είναι γήινες και δεδομένες για το πως παίζεται το παιχνίδι.

Γι αυτήν την μεριά του ζητήματος ομιλώ και περίμενα να έχει γίνει κατανοητό!!!!

Τώρα το ότι η αναπηρία /διαφορετικότητα επιδρά έτσι στο άτομο που την έχει και τον κάνει να παλέψει περισσότερο αλλά και να αναπτύξει επιδεξιότητες τέτοιες που πολλοί άλλοι μη ανάπηροι θα την ζήλευαν ... συμφωνώ απολύτως μαζί σου. Αλλά τι να κάνω ??? να εύχομαι ο καθένας να πάθει κάτι - εκ γενετής ή στην πορεία - έτσι ώστε να αναγκαστεί να αναπτύξει χαραχτήρα?????

 

Κοίτα το παρηγοριά στον άρρωστο ...... θα ευχόμουν να μην υπήρχε , δεν μου αρέσει να το βλέπω διότι πιστεύω αυτό αποχαυνώνει και τους μεν και τους δε :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν διαφωνω οτι ξεκινας τον αγωνα με λιγοτερα απ΄οτι αλλων. Και εγω για να καταφερω κατι θα κανω περισσοτερη ωρα απο αλλους, ομως θα το κανω ενω οι αλλοι που εχουν την δυνατοτητα μπορει να μην το επιχειρησουν καν! σημασια εχει να μενουμε στον αγωνα και να μην δεχομαστε μοιρολατρικα τις καταστασεις...μ΄αρεσει να βλεπω αγωνιστες της ζωης...καμαρωνω γι΄αυτους ρε παιδι μου!δεν τους λυπαμαι, γιατι γνωριζω παρα πολυ καλα τι σημαινει στον καθε "αδυναμο" αυτη η λεξη.

 

Σ΄ευχαριστω που ανταλλαξαμε αποψεις γι΄αυτο το θεμα...ειναι ενας απο τους στοχους που προσεγγιζω πανω στην δουλεια μου...ειμαι απο τους ηλιθιους ρομαντικους που πιστευω οτι αν βαλουμε ολοι το λιθαρακι μας καποια αλλαγη θα γινει.Μπορει σε 20 χρονια...ισως δεν ειμαστε εδω να την δουμε...ομως θα εχουμε βοηθησει...

 

Άννα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...ειμαι απο τους ηλιθιους ρομαντικους που πιστευω οτι αν βαλουμε ολοι το λιθαρακι μας καποια αλλαγη θα γινει.Μπορει σε 20 χρονια...ισως δεν ειμαστε εδω να την δουμε...ομως θα εχουμε βοηθησει...

 

Άννα

Αυτό ξανα πες το.......................το κίτρινο ΟΧΙ :wink:
Link to comment
Share on other sites

Διαγραφη, λογο τεχνικου λαθους αναρτηθηκε το ιδιο 2 φορες

Eίμαι Ελληνίδα ενήλικας με Αυτισμό (Σύνδρομο Asperger) και Πρόεδρος του Συλλόγου Ελλήνων Αυτιστικών Asperger και ΥΛΑ. H Συν-Πρόεδρος αυτού του συλλόγου είναι γονέας αυτιστικού παιδιού. Μαζί και ισάξια, γονείς και αυτιστικοί, αντιπροσωπεύουμε τον Αυτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Διαγραφη, λογω λαθους τεχνικου αναρτηθηκε δυο φορες το ιδιο κειμενο!

Eίμαι Ελληνίδα ενήλικας με Αυτισμό (Σύνδρομο Asperger) και Πρόεδρος του Συλλόγου Ελλήνων Αυτιστικών Asperger και ΥΛΑ. H Συν-Πρόεδρος αυτού του συλλόγου είναι γονέας αυτιστικού παιδιού. Μαζί και ισάξια, γονείς και αυτιστικοί, αντιπροσωπεύουμε τον Αυτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι την διαφορετικότητα την έχω σαν κάτι αρνητικό στο κεφάλι μου , διότι όπως και να το κάνεις ξεκινά κάποιος με λιγότερα τον αγώνα του σε αυτόν τον πλανήτη όπου οι συνθήκες είναι γήινες και δεδομένες για το πως παίζεται το παιχνίδι.

Γι αυτήν την μεριά του ζητήματος ομιλώ και περίμενα να έχει γίνει κατανοητό!!!!

Τώρα το ότι η αναπηρία /διαφορετικότητα επιδρά έτσι στο άτομο που την έχει και τον κάνει να παλέψει περισσότερο αλλά και να αναπτύξει επιδεξιότητες τέτοιες που πολλοί άλλοι μη ανάπηροι θα την ζήλευαν ... συμφωνώ απολύτως μαζί σου. Αλλά τι να κάνω ??? να εύχομαι ο καθένας να πάθει κάτι - εκ γενετής ή στην πορεία - έτσι ώστε να αναγκαστεί να αναπτύξει χαραχτήρα?????

Κοίτα το παρηγοριά στον άρρωστο ...... θα ευχόμουν να μην υπήρχε , δεν μου αρέσει να το βλέπω διότι πιστεύω αυτό αποχαυνώνει και τους μεν και τους δε :wink:

 

Θα ηθελα να πω το εξης αν μου επιτρεπετε...

 

Οταν μιλαμε για τον Αυτισμο που ειναι μια διαφορετικοτητα που δεν ειναι σωματικη αλλα εχει να κανει με την λειτουργια του εγκεφαλου και δεν ειναι ουτε νοητικη υστερηση οπως το νομιζουν πολλοι (αρα δηλαδη δεν ειναι κατι που το ατομο ΔΕΝ ΕΧΕΙ αλλα απλα κατι που ΕΧΕΙ ΑΛΛΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗΣ ΧΡΟΙΑΣ, ΕΙΔΟΥΣ, ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ) με ενοχλει πολυ που η ΔΙΑΦΟΡΑ μας ως Αυτιστικοι λαμβανεται γενικως ως δεδομενη μειωνεκτικοτητα!

 

Στην Ψυχολογια και στην επιστημη γενικοτερα, υπαρχει ο νομος της σχετικοτητας (Law of Correlation) που λεει οτι αμα κατι διαφερει απο το αλλο ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ να δεχθουμε οτι αυτη η διαφορα ενεργει σε δυο κατευθυνσεις στην θετικη (ειναι καλυτερο απο το αλλο) και στην αρνητικη κατευθυνση (ειναι χειροτερο απο το αλλο). Δεν μπορουμε να παρουμε σαν απλο δεδομενο οτι ειναι ΜΟΝΟ χειροτερο απο το αλλο.

 

Αυτο τον απλο νομο τον εχει ξεχασει η επιστημη οταν το θεμα της σχετικοτητας ειναι μεταξυ του Αυτιστικου και του μη Αυτιστικου μυαλου!

 

Ας δουμε τι θα μπορουσε να γινει αν τον επερνε υποψην:

 

- Θα μπορουσε να δεχθει οτι ο Αυτισμος ναι μεν ειναι διαφορετικοτητα αλλα ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΗ-ΑΥΤΙΣΜΟ και ο λογος που οι Αυτιστικοι δεν προσαρμοζονται στην κοινωνικη δομη οπως ειναι αυτη την στιγμη ωφειλετε στο οτι η κοινωνικη δομη ειναι βασισμενη στις αναγκες και πνευματικες ικανοτητες των ΜΗ-ΑΥΤΙΣΤΙΚΩΝ που ειναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ απο τους Αυτιστικους!!!

 

Αρα αυτα που οι ΜΗ-ΑΥΤΙΣΤΙΚΟΙ βλεπουν σαν "αναπηρια" στους Αυτιστικους ειναι απλα μια κατασταση κατα την οποια οι Αυτιστικοι ειναι ανωτεροι της και δεν το θεωρουν αναγκαιο να ασχοληθουν με αυτες τις χαζομαρες των μη-Αυτιστικων...

 

Χμμμ.... για πεστε μου θα σπαλουσαμε παγκοσμιως τα εκατομμυρια δολλαρια που σπαταλαμε και τα οποια πανε στα χερια της επιστημης αν η επιστημη δεχοταν αυτη την πλευρα της καταστασης;;;

 

Μαλλον οχι! Σιγουρα οχι! Διοτι απλα την συμφερει να ειναι ο αυτισμος μια διαφορετικοτητα που ειναι μειωνεκτικη αντι μια διαφορετικοτητα που ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΗ-ΑΥΤΙΣΤΙΚΟΥΣ!!!!

 

Και αν δεν κατανοηται την συμπεριφορα του παιδιου σας που εχει αυτισμο, τοτε κατανοηστε οτι του ειναι πολυ βασανιστικο να ζει αναμεσα σε ανθρωπους που ειναι κατωτεροι του νοητικα!!! ΟΠως θα σας ηταν και εσας εκνευριστικο να ζειτε σε μια κοινωνια που ολοι θα ειχαν δεικτη νοημοσυνης καπου στα 60-70!

 

Απλα τυραννιεται οχι απο τον Αυτισμο τιυ αλλα απο τον ΜΗ-ΑΥΤΙΣΜΟ των αλλων γυρο του!!!!

 

Ναι λοιπον, εφ' οσον βλεπετε την διαφορετικοτητα σαν κατι αρνητικο και για μενα σαν Αυτιστικη, ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΝΟΡΜΑΛ και εσεις εισαστε ο διαφορετικος τοτε και για μενα ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΑΣΤΕ ΚΑΙ Ο "ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ" ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΣΑΣ ΚΑΙ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΕΙ.

 

Πως σας φενεται αυτο σαν ιδεα;;;

 

Φιλικα,

 

Περλα

Eίμαι Ελληνίδα ενήλικας με Αυτισμό (Σύνδρομο Asperger) και Πρόεδρος του Συλλόγου Ελλήνων Αυτιστικών Asperger και ΥΛΑ. H Συν-Πρόεδρος αυτού του συλλόγου είναι γονέας αυτιστικού παιδιού. Μαζί και ισάξια, γονείς και αυτιστικοί, αντιπροσωπεύουμε τον Αυτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Perla το τι εννοώ με την πρώτη γραμμή που έβαλες σε bold το γνωρίζω πολύ καλά όπως επίσης και τι εννοώ εξηγώ με την συνέχεια της γραμμής ......και αν θες έως το τέλος του γραπτού μου.

Είναι συνήθεια μου να απαντώ αντιγράφοντας κομμάτι της ερώτησης που δέχθηκα έτσι ώστε να δώσω έμφαση στην απάντηση που δίνω . Αν αυτό δεν σου είναι κατανοητό ή χρήσιμο , το καταλαβαίνω και θέλω να πιστεύω έχει να κάνει με τον τρόπο που βλέπεις εσύ τον μη αυτιστικό κόσμο ΜΟΥ .

 

Τα υπόλοιπα περί αυτισμού με το μάτι ενός αυτιστικού- άσπεργκερ δεν νιώθω ότι πρέπει να τα σχολιάσω μιας και οι κόσμοι μας έχουν τόσο μεγάλη απόσταση που κρίνω πως το μόνο που θα μπορούσε να μας βοηθήσει να πλησιάσουμε ο ένας τον άλλο ( κόσμο εννοώ) είναι η απλή καταγραφή από μέρους μου όσο και από μέρου σου για το πως βλέπουμε τα πράγματα. Πιστεύω έτσι - με την απλή καταγραφή - θα μάθετε κι εσείς όσο και εμεις περισσότερα από αυτά που δεν ξέρουμε όλοι μας.

 

Στο έχω ξανα πει και αλλού πως δεν μπορώ να διαφωνήσω μαζί σου μιας και μου περιγράφεις το πως μπορείς να αντιληφθείς αυτην την στιγμή τα πράγματα.

 

Εσύ επιλέγεις να διαφωνείς φανερά με ότι δεν ταιριάζει στον τρόπο αντίληψης σου , το κατανοώ , και μάλιστα το θεωρώ και ώς μονόδρομο για κάποιον που φιλοδοξεί να κάνει πολλά για τους αυτιστικούς σε τούτο εδώ τον τόπο.

 

Ps. Ήμουν πολύ προσεχτικός στο παρακάτω κείμενο αλλά και στα άλλα που έγραψα και δεν έμπλεξα πουθενά τους αυτιστικούς.

Ναι την διαφορετικότητα την έχω σαν κάτι αρνητικό στο κεφάλι μου , διότι όπως και να το κάνεις ξεκινά κάποιος με λιγότερα τον αγώνα του σε αυτόν τον πλανήτη όπου οι συνθήκες είναι γήινες και δεδομένες για το πως παίζεται το παιχνίδι.

Γι αυτήν την μεριά του ζητήματος ομιλώ και περίμενα να έχει γίνει κατανοητό!!!!

Τώρα το ότι η αναπηρία /διαφορετικότητα επιδρά έτσι στο άτομο που την έχει και τον κάνει να παλέψει περισσότερο αλλά και να αναπτύξει επιδεξιότητες τέτοιες που πολλοί άλλοι μη ανάπηροι θα την ζήλευαν ... συμφωνώ απολύτως μαζί σου. Αλλά τι να κάνω ??? να εύχομαι ο καθένας να πάθει κάτι - εκ γενετής ή στην πορεία - έτσι ώστε να αναγκαστεί να αναπτύξει χαραχτήρα?????

Κοίτα το παρηγοριά στον άρρωστο ...... θα ευχόμουν να μην υπήρχε , δεν μου αρέσει να το βλέπω διότι πιστεύω αυτό αποχαυνώνει και τους μεν και τους δε

 

Για μένα οι αυτιστικοί είναι μακράν διαφορετικοί από όλους τους διαφορετικούς :wink: και δεν θέλω να το αναλύσω άλλο :cool:

Link to comment
Share on other sites

Tοτε ας εγραφες:

 

Ναι την διαφορετικότητα (εκτώς απο τον Αυτισμο) την έχω σαν κάτι αρνητικό στο κεφάλι μου , διότι ....

Τώρα το ότι η αναπηρία /διαφορετικότητα (εκτως απο τον Αυτισμο) επιδρά έτσι στο άτομο που την έχει και τον κάνει να ....

 

Διοτι με το να χρεισημοποιείς την λεξη διαφορετικοτητα και μετα αναπηρια/διαφορετικοτητα δεν μου εδωσε κανενα στοιχειο οτι δεν συμπεριλαμβανεις μεσα σε αυτες τις διαφορετικοτητες και τον Αυτισμο διοτι και αυτος ειναι διαφορετικοτητα, διαφορετικη διαφορετικοτητα οπως την λες, μεσα σε εναν κοσμο οπου ολοι ειμσατε διαφορετικοι (οπως ειπε και καποιος αλλος) και καθε διαφορα και διαφορετικοτητα δεν ειναι αυτοματα διαφορετικη απο τις αλλες διαφορες, οπως ειναι ο Αυτισκμος διαφορετικος...

 

Ειδες γιατι ο προφορικος λογος και η λεξικη επικοινωνια ειναι ενα κατωτερο μεσω συνεννοησης απο τις ολοκληρωμενες τρισδιασταες εικονες με τις οποιες σκεφτετε (και εκπεμπει στους αλλους) ενας αυτιστικος; Διοτι απλα οι λεξεις εχουν πολλαπλα νοηματα και αμα δεν εχεις δει την εικονα του καθε νοηματος ωστε να ξερεις ότι ναι μεν ακουγετε η λεξη το ιδιο, το νοημα δεν ειναι...

 

Οι αυτιστικοι σε κατασταση συναισθηματικου "Νιρβανα" δεν εχουν αναγκη τις λεξεις για επικοινωνια, απλα "διαβαζουμε" τις εικονες που εκπεμπει ο αλλος. Σου φαινετε κατι τετοιο αδυνατο; Ισως, μαλλον, σιγουρα... και ομως γινετε. Το κανω καθημερινα στην ζωη μου οταν δεν μπλοκαρει αυτη μου την ικανοτητα το αγχος, ο φοβος και ο εκνευρισμος.

 

Οχι δεν παραλληρω ουτε μιλαω για επιστημονικη φαντασια. Η εξεληξη του ανθρωπου ειναι πραγματικοτητα και η εξεληγη μας παει προς την κατευθυνση που αχρηστευει την αναγκη μας για αυτο το μειωνεκτικο και κατωτερο ειδος επικοινωνιας και το αντικαθηστα με ενα ανωτερο την ικανοτητα μεταβασης ολοκληρων μυνηματων χωρις καν να μιλας!!! Αλλωστε μια εικονα ειναι χιλιες λεξεις...

 

Τωρα φυσικα σε τρελλανα κανονικα, αλλα δεν πειραζει. Καποτε καποιος ειπε ενα εξισου παραλογο: ειπε οτι η Γη ειναι στρογγυλη αντι πλακέ σαν μια φετα, και ακου και αυτο... ότι περιστρεφεται και γυρο απο τον Ηλιο που δεν ανατελει και δυει ουσιαστικα απλα εμεις το βλεπουμε ετσι καθησμενοι πανω σε αυτη την σφαιρα που περιστρεφεται και γυρο-γυρο...

 

Ακου να δεις τι κατεβαζει το μυαλο του ανθρωπου...

 

Περλα

Eίμαι Ελληνίδα ενήλικας με Αυτισμό (Σύνδρομο Asperger) και Πρόεδρος του Συλλόγου Ελλήνων Αυτιστικών Asperger και ΥΛΑ. H Συν-Πρόεδρος αυτού του συλλόγου είναι γονέας αυτιστικού παιδιού. Μαζί και ισάξια, γονείς και αυτιστικοί, αντιπροσωπεύουμε τον Αυτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά επειδή μπερδέυτηκα,το συμπέρασμα έιναι ότι: Ο Αλμάκ έχει πρόβλημα κατανόησης όσο αφορά τον αυτισμό και ρατσιστική/αδιάφορη στάση απέναντι σε άτομα με όποιας μορφής αυτισμό :roll:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά επειδή μπερδέυτηκα,το συμπέρασμα έιναι ότι: Ο Αλμάκ έχει πρόβλημα κατανόησης όσο αφορά τον αυτισμό και ρατσιστική/αδιάφορη στάση απέναντι σε άτομα με όποιας μορφής αυτισμό :roll:

 

'Οχι δεν θα το ελεγα αυτο!

 

Ο Αλμάκ δεν νομίζω ότι έχει ρατσιστική/αδιάφορη στάση σε άτομα με αυτισμό διότι αν συνέβαινε αυτο θα ήταν παρα μα παρα πολυ τραγικό εφ' 'οσον εχει άτομο με αυτισμό στην οικογένειά του...

 

Με το ερωτημα αν έχει προβλημα κατανοησης του αυτισμού θα με βρείς πιο συμφωνη. Ναι και εγω νομιζω οτι καπου εχει καποιο προβλημα κατανοησης του Αυτισμου (αλλωστε και ποιος δεν εχει θα μου πεις...)

 

Αλλα και παλι ισως να κανω και λαθος, διοτι δεν μου εχει πει "σταρατα" πως σκεφτεται για τον Αυτισμο, αλλα εχει αφησει να εννοηθει μεσω διαφορων που γραφει, πραγμα που εμενα σαν αυτιστικη με εκνευριζει πολυ διοτι πρεπει εγω κατσω να βγαλω τα δικα μου συμπερασματα σχετικα με τι εννοει αντι να μου το πει καθαρα και σταρατα ο ιδιος!

 

Πιστευω λοιπον οτι το "γαυγισμα" του Αλμακ ειναι πιο τρομαχτικο απο το "δαγκωμα" του, μια και στο θεμα Αυτισμος πολλοι το παιζουν "λυκοσκυλα" που προστατευουν τα Αυτιστικα αρνακια ... εε! εννοω παιδακια και μεσα σε αυτα τα παιδακια και τα ενηλικα "παιδακια" μια και η εικονα του Αυτισμου ειναι ενα ατομο αποκομμενο απο την επικοινωνια, κοινωνια, συναθρωπους, νορμαλ ζωη, ισως και με νοητικη στερηση και τα σχετικα με αυτα που ο Κος Κολλατος μας πρωτογνωρισε σχετικα με τον γυιο του Αλκη (τον πιο γνωστο Ελληνα Αυτιστικο) που εχει γινει και η στερεοτυπικη εικονα του Αυτιστικου ατομου στην Ελλαδα!!!

 

Τραγικο αυτο βεβαια, διοτι ουτε η εικονα του Αλκη ειναι σωστη, δηλαδη δεν εχει βαρυ αυτισμο οπως τον παρουσιαζει ο μπαμπας του με την ευχη και υποστηριξη της επιστημης, αλλα μαλλον μια βαρια δοση γονικης ασυνεποιας της συμπεριφορας προς αυτον, και ισως και μια δοση γονικης αδιαφοριας προς τις ικανοτητες και πνευματικες/συναισθηματικες αναγκες του, και αλλη μια δοση κοινωνικης αδιαφοριας σχετικα με τον συναισθηματικο και πνευματικο κοσμο και ικανοτητων ενος Αυτιστικου... και μερικα αλλα που αν τα αναφερω θα με παρετε για ξεφτηλα, αγενη και κακοτροπη που ενα απο τα παρατραγουδα του Αυτισμου οταν λεμε την αληθεια καταμουτρα και ετσι καταπαταμε το πιο μεγαλο ταμπου μιας κοινωνιας που δεν ανεχεται τετοιου ειδους συμπεριφορας, αλλα προτειμα ολοι να κανουμε τα "στραβα ματια" και να κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας που εμενα μου θυμιζει το ανεκδοτο με τον ελεφαντα που κρυβοταν πισω απο το λουλουδακι...

 

Εχετε δει ελεφαντα κρυμενο πισω απο ενα λουλουδακι;;;

Δεν εχετε;

Ειδατε τι ωραια κρυβεται!!!

 

Αυτα απο μενα,

 

Περλα

Eίμαι Ελληνίδα ενήλικας με Αυτισμό (Σύνδρομο Asperger) και Πρόεδρος του Συλλόγου Ελλήνων Αυτιστικών Asperger και ΥΛΑ. H Συν-Πρόεδρος αυτού του συλλόγου είναι γονέας αυτιστικού παιδιού. Μαζί και ισάξια, γονείς και αυτιστικοί, αντιπροσωπεύουμε τον Αυτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...