Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΡΥΘΜΙΣΤΟΣ ΘΥΡΟΕΙΔΗΣ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


sofakik

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!

 

ΣΗΜΕΡΑ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗΝ 5Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ!ΕΚΑΝΑ ΤΕΣΤ ΠΡΙΝ 4 ΜΕΡΕΣ. ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ.ΕΧΩ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΨΙΛΟΚΑΤΕΣΤΡΑΜΕΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΡΥΘΜΙΖΩ ΜΕ ΧΑΠΑΚΙΑ. ΕΙΧΑ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΤΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΟΠΩΣ ΝΑ ΝΑΙ (ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΝΑΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΟΧΙ) ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ. ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΕΠΙΣΚΕΥΤΙΚΑ ΤΗΝ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ '' ΑΠΟΡΩ ΠΩς ΕΜΕΙΝΕΣ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΘΥΡΟΕΙΔΗ.''ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΜΟΥ ΑΥΞΗΣΕ ΤΟ ΧΑΠΑΚΙ. ΑΥΟ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΙΝ 4 ΜΕΡΕς Η Β ΧΩΡΙΑΚΗ ΗΤΑΝ 330! ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΩΡΑ ΔΥΟ ΜΕΡΕς ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΟΠΩς ΤΙΣ ΠΡΟΙΓΟΥΜΕΝΕς ΜΕΡΕΣ, ΟΥΤΕ ΕΜΕΤΟ , ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ, ΜΟΝΟ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΚΑΙ ΠΙΑΣΙΜΑΤΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ:confused:. ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΧΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΝΟΙΩΘΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ...

 

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΠΤΎΣΣΕΤΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ???:confused: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα! Εγώ έχω υποθυρεοειδισμο και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα στις εγκυμοσύνες μου. Απλά θέλει συχνό έλεγχο και να είσαι συνεπής στο να παίρνεις το χαπάκι σου. Εύχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και ένα υγιές μωράκι!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα! Από τα 14 παίρνω χάπι για το θυρεοειδή (λόγω υποθυρεοειδισμού) και συνεχίζω και στην εγκυμοσύνη κανονικά. Ετυχε μάλιστα σε κάποια φάση στο πρώτο τρίμηνο να απορυθμιστεί πάλι και απλά μου αύξησε τα mg. Απλά ο θυρεοειδής θέλει συχνό έλεγχο και όπως είπε και η κοπέλα συνέπεια στη λήψη των χαπιών, επειδή τυχαίνει πολλές φορές να απορυθμιστεί, οπότε και χρειάζεται να αυξήσεις ή να μειώσεις το φάρμακο. Η λήψη του χαπιού στην εγκυμοσύνη μη σε απασχολεί, το χάπι είναι ορμόνη, επιβάλλεται μάλιστα όπως και η συχνή επίσκεψη στο γιατρό όταν έχεις πρόβλημα. Καλή συνέχεια και με το καλό!

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ιδιο θεμα ειχα.Προσπαθουσα να μεινω εγκυος στο δευτερο παιδι χωρις αποτελεσματα.Αποφασισα να κανω προγεννετικο ελεγχο.Μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα μενω εγκυος και ανακαλυψα πως ειχα υπερθυρεοειδισμο με τις τιμες ολες ανεβασμενες στα υψη!Ξεκινησα αμεσως θεραπεια με 3 χαπακια την ημερα.Ολα πηγαν καλα καταφερα να ton ελεγξω.Οπως ειπαν και τα αλλα κοριτσια θελει προσοχη με τη θεραπεια να μη ξεχνας τα χαπακια σου και να κανεις τακτικο ελεγχο.Ευχομαι ολα να σου πανε καλα και να μην πανικοβαλεσαι το εμβρυο αναπτυσεται μια χαρα και με το θυροειδη :)

Link to comment
Share on other sites

οταν εχεις θεμα με το θυρεοειδη και μενεις εγκυος, κανεις αμεσα εξετασεις να δεις σε ποιο σημειο βρισκεσαι, προσαρμοζεις την δοση και μετα κανεις εξετασεις καθε 4 εβδομαδες. Αυτα ολα σε συννενοηση με το γιατρο βεβαια.

Για τη θεματοθετρια ειδικα, που ειναι πολυ νωρις στην εγκυμοσυνη της, θελει αμεση επισκεψη σε ενδοκρινολογο.

Καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...