Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γ-σφαιρίνη- natural killers- αντισώματα


gena

Recommended Posts

Παράθεση

Update 2017 - Για αυτό το θέμα μπορείτε να διαβάσετε και απάντηση εθελοντικού επιστημονικού συνεργάτη του φόρουμ 

 

 

 

κορίτσια γεια σας!!

μετα από 2 παλίνδρομες είμαι στη διαδικασία να ξεκινήσω θεραπεία με γαμα-σφαιρίνη για να κατασταλουν τα natural killers κύτταρα που καταστέλλουν-φονεύουν το εμβρυο..ξέρετε ίσως...

τα φάρμακα όμως κοστίζουν για αγορά μερικές χιλιάδες ευρω!! θα ήθελε όποια έκανε τετοιου είδους θεραπεία , να με ενημερώσει πως κατάφερε να προμηθευτεί..βιβλιάριο δημοσίου μπορώ να εξασφαλίσω.. πολύ χρονοβόρες διαδικασίες και ανησυχω, βρε κορίτσια..φεύγει ο καιρος και νιώθω εγκλωβισμενη...please, help me out, aw soon as possible!!''

ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ξερω κατα πόσο μπορω να σε βοηθήσω. Εγω κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μου ειχα κολλησει τον κυτταρομεγαλοϊο και ξεκίνησα θεραπεία με γ-σφαιρίνη για να αποκτησω αντισωματα. Μου τη χορηγούσαν ενδοφλέβια μια φορά το μήνα στο νοσοκομείο.

Ο γιατρος σου τι λεει?

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σου...και μενα μου προτειναν στο ιασω γ-σφαιρινη....εφυγα τρεχοντας ...πανακριβη θεραπεια...τωρα κανω εμβολιο αντιπατρικο ....με ενα γιατρο που μου ειπε να μην την κανω αυτη τη θεραπεια ....ελπιζω να εχω αποτελεσμα....αυτος μου εδειξε τα φαρμακα της σφαιρινης στο ιατρειο του μου ειπε θες να στα χαρισω? ...εγω συνιστω τα αντιπατρικα μου ειπε...τα συμπερασματα δικα σου ...ο γιατρος μου εχει αποτελεσματα με γυναικες που ειχαν αποβολες και τον εμπιστευομαι....

αngelina

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα κορίτσια. Μετά από 4 αποβολές-όπως έχω γράψει και σε άλλο σημείο-και πολλές εξετάσεις βρήκαμε ότι έχω τα ΝΚ αυξημένα (τιμή 19). Αυριο θα ξεκινήσω θεραπεία με ανοσοσφαιρίνη στο νοσοκομείο. Αν κάποιες κοπέλες έχουν παρόμοια εμπειρια ας την καταγράψουν αν θέλουν εδώ.......

TINA

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα skybeam. Τα ΝΚ είναι αντισώματα που αναπτύσσονται κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης και "σκοτώνουν" το έμβρυο γιατί το αντιλαμβάνονται σαν ξένο σώμα......

TINA

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Χριστινάκι.Διαβασα το μήνυμα σου και βιάστηκα να σου απαντήσω γιατί έχω περάσει μ αυτο΄το θέμα αρκετό αγχοσ. εγώ ειχα 2 αποβολές και έκανα ενα σωρο, εξαντλητικεσ οικονομικά και χρονοβόρεσ-γιατι δεν ηξερα- εξετάσεισ.Βρέθηκα κι εγώ με υψηλη τιμή στα ΝΚ, και καποια άλλα ευρήματα, θρομβοφιλίας, ευτυχώς αντμετωπίσιμα

Αν συλλαμβάνεις εύκολα, γιατι εγω ειμαι ευτυχωσ τυχερη σ αυτο, όλα θα πάνε καλά. που θα κανεισ θεραπεία. Εγω ερχομουνα απο επαρχια στην αθηνα, στο ιασω. Ειμαι δοξα τω θεω πάλι εγκυος, συνεχίζω τη θεραπεία με γ σφαιρίνη για τα νκ,κάνω ενέσεισ και χάπια για τη θρμβοφιλία και θέλω να πιστεύω ότι όλα θα πανε καλά! ειμαι συγκρατημένα μεν, αλλά αισιόδοξη.

Κοστίζει η θεραπεία με τη σφαιρίνη, αλλα είναι ιερόσ ο σκοπόσ και είπαμα θα κάνουμε τα πάντα. ευχομαι να πάνε όλα καλά.

θα χαρώ να μαθω :D:lol: νέα σου

Link to comment
Share on other sites

Gena καλημέρα. Εχθές έκανα και εγώ την γ-σφαιρίνη στι Ιασώ. Ολα καλά πήγαν. Σε 21 ημέρες θα την επαναλάβω. Μετά θα κάνω επανάληψη της εξετασης για τα ΝΚ και θα δούμε αν εχει πέσει η τιμή τους. Μου λές σε παρακαλώ μετά απο πόσο καιρό σου επέτρεψε ο γιατρός να ξαναπροσπαθήσεις για παιδάκι;

TINA

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

ειχα και εγω ΝΚ αυξημενα και εκανα Γ-σφαιρινη

στην δικη μου περιπτωση εκανα 3 φορες σφιαρινη και εφτασε στο επιθυμητο οριο, αρχισαμε προσπαθειες για παιδι και με το που επιασα ξαναεκανα αλλες 3 φορες σφαιρινη στην διαρκεια της εγκυμοσυνης.

 

μην ανησυχεις θα πανε ολα καλα, μπορει τα εξοδα να ειναι πολλα.. αλλα οπως προαναφερθηκε ειναι ιερος ο σκοπος,

 

και για να δωσω κουραγιο στις υπολοιπες κοπελες που ειχαν ΝΚ αυξημενα,

αυτη τι στιγμη ειμαι εγγγυος και δεν χρειαστηκα ανοσοσφαιρινες διοτι τα ΝΚ μου ηταν σε φυσιολογικα πλαισια, ο οργανισμος μου καμια σχεση με την πρωτη εγκυμοσυνη, βεβαια τις αντιπηκτικες δεν τις γλυτωσα ουτε αυτη τη φορα.:)

Link to comment
Share on other sites

Nora μου καλημέρα. Εκανες 3 φορές πριν την εγκυμοσύνη ε;Νόμιζα πως με 2 φορές ξεμπέρδευες....... Μετά από πόσες μέρες μετά την τελευταία σφαιρίνη σου είπε ο γιατρός οτι μπορείς να προσπαθήσεις για παιδί;

TINA

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου χριστινάκι και πάλι.εγω έχω κάνει 5 φορές γ-σφαιρίνη, την τελευταία την προηγούμενη τετάρτη. ξεκίνησα με ποσοστο 10,8 και έχω φτασει 5,6. το φυσιολογικό είναι από 3,5 μέχρι 12,5. την τελευταία μου αποβολή είχα τον περασμένο απρίλιο,έκανα εξετάσεις το καλοκαίρι, ο γιατρόσ μου με εστειλε στη τζανάτου στο ιασώ και ξεκίνησα τισ σφαιρινεσ τέλοσ οκτωβρίου. μέχρι τα χριστούγεννα δεν προσπαθούσαμε, μετά όμωσ ναι, και τώρα όπωσ σου ειπα είμαι εγκυοσ στην 8η εβδομάδα.

Τρέμει η ψυχή μου όμωσ συνέχεισ, μέχρι να φτάσω στην 12η-13η εβδομάδα. Εμεις όταν είδαμε τα φυσιολογικά ποσοστά, δεν περιμέναμε το οκ απο τη τζανατου, πυρ κατα βούλησιν! εφόσον κατάλαβα μια φορα που είχα καθυστέρηση, ότι δεν είναι προσ θάνατον αν ειμαι εγκυοσ. έτσι κατάλαβα από τουσ 2 γιατρούσ, τζανάτου και το γυναικολόγο μου.

Μπαίνει και λίγο και η δικια μας θέληση νατ ο πω..ένστικτο..δεν ξέρω..μακάρι να πάνε για όλεσ μασ καλά τα πραγματα,τι να πω..εύχομαι και προσεύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

Είχα και εγώ 2 αποβολές και μέχρι στιγμής έχω βρει τα εξής : μικρού βαθμού υποθυρεοειδισμό και παίρνω χάπι, αρνητικά αντιπατρικά και έκανα θεραπεία και γενετική προδιάθεση για θρομβοφίλια και θα κάνω αντιπηκτικές όταν μείνω έγκυος.

Σε κάποια εξέταση που είχα κάνει μου είχαν βρει άυξηση των ΝΚ χωρίς όμως να γράφει ποσοστό, ο γιατρός μου συνέστησε πριν αρχίσω προσπάθειες να ξανάκανω σε άλλο κέντρο την εξέταση για ΝΚ και αν χρειαστεί θα μου δώσει ένα φάρμακο. Μπορεί η θεραπεία να γίνει κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης ή πρέπει να κάνω προετοιμασία όπως στα αντιπατρικά?

Σας ρωτώ γιατί μου έχει δώσει το ΟΚ να ξεκινήσω προσπάθειες μετά την εξέταση.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Christy καλημέρα. Αν τα ΝΚ ειναι αυξημένα οπωσδήποτε πριν προσπαθησεις για παιδάκι θα πρέπει να παρεις αγωγή!!!! Εγω ήμουν εγκυος όταν ανακάλυψα οτι τα είχα αυξημένα και το απέβαλλα.

TINA

Link to comment
Share on other sites

Gena μου καλημέρα. Και εγώ στη Τζανάτου πηγαίνω. Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά και ννα έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!!!!!!! Δεν είχες ομως αυξημένα τα ΝΚ. Το 10 με φυσιολογικές τιμές 3-12 δεν είναι μια χαρά;Γιατί μπήκες στην διαδικασία της ανοσοσφαιρίνης;

TINA

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω πόσο κοστίζει η θεραπεία με γ-σφαιρίνη?καλύπτεται από κάποιο ταμείο?Εγώ έχω αυξημένα ΝΚ κύτταρα 17 % και μου προτιναν να κάνω το εμβόλιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα

νομιζω αν θυμαμαι καλα οτι μας ειχε πει ν αξεκινησουμε προσπαθειες οταν ειδαμε οτι το αποτελεσμα ηταν στα φυσιολογικα πλαισια,

για τη Τζανατου το φυσιολογικο εινια κατω του 10 απο οσο εχω καταλαβει , οταν εμεινα εγγυος τα ΝΚ ειχαν παει και παλι στο 17 και καναμε γ σφαιρινη ενοειτε για να κατεβουν.

 

το κοστος ειναι αναλογα του ποσα μπουκαλακια χρειαζεσαι ως οργανισμος με βαση τα κιλα σου, εγω ας πουμε ως " βαρυκοκαλη" :D χρειαζομουνα της συγκεκριμενης μαρκας που επερνα 8 μπουκαλακια που αν τα πληρωνα κανονικα θα χρειαζομουνα γυρω στα 2,500 ευρο τη φορα, + τα εξοδα στο ιασω που καθε φορα μαζι με την εξεταση και καρδιογραφημα πηγαινανε απο 300 μεχρι 500 ευρω,

για καλη μου τυχη μπορουσα και τα εγραφα σε βιβλιαριο δημοσιου οπου ευτυχως δεν πληρωνα τις σφιαρινες,

νομιζω βεβαια οτι δικαιολογει και το ικα τις σφαιρινες , αλλα πρεπει να εχεις πριν 3 αποβολες για να μπορεις να τα δικαιολογησεις.......

Link to comment
Share on other sites

Τωρα λιγάκι απογοητεύτηκα noraki.....Γιατί αν ανεβαίνει τόσο πολύ, ποιος ο λόγος να κάνουμε απο πριν αυτή τη θεραπεία αφου με την εγκυμοσύνη θα φτάσει στο Θεο. :!::!::?:

TINA

Link to comment
Share on other sites

κατα την κα Τζανάτου το ποσοστό των νκ θα πρέπει να τείνει στο 3,5, γιατι μεσα στην εγκυμοσύνη αυξάνονται κατακόρυφα. εγώ τώρα που είμαι εγκυος στην 8η εβδομάδα,εχω ποσοστό 5,6 αλλά θα συνεχίσω μέχρι και την 12η εβδομάδα.μέχρι τότε είναι επικίνδυνο να κινδυνεύσει το εμβρυο

Οσο δε για τη θεραπεία, κορίτσια τα πραγματα είναι δύσκολα ως προσ τα οικονομικά.Ευτυχώσ γράφω τη σφαιρίνη στο βιβλιάριο τησ μαμας μου, του δημμοσίου,διαφορετικά με κοστοσ γύρω στις 3000Ευρό τη φορα δεν ξέρω τι θα καταφέρναμε..

Εγω ένα ξέρω..τίποτα δεν είναι τυχαίο..αν θέλει ο θεούλης θα τα καταφέρουμε..μέχρι τότε θα κάνουμε ότι είναι ανθρωπίνωσ δυνατον..σα φιλά όλεσ..και περιμένω νέα..

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Κορίτσια,μπορείτε να μου πείτε αν κι εγώ έχω πρόβλημα στα ΝΚ μου πριν τα δει ο γιατρός γιατί έχω αγωνία??

Αποτελέσματα:

Ολικά λεμφοκύτταρα:

ΝΚ (CD3,CD16,CD56): 5,1%

ΝΚ like T κυττ. (CD3,CD16,CD56): 6,7%

Ανάλυση επί των ΝΚ κυττάρων:

CD56+ CD16+ 77%

CD56+ CD16- 3,1%

CD56- CD16+ 19,9%

Συμπέρασμα:Δεν παρατηρείται αύξηση συγκέντρωσης ΝΚ κυττάρων στο περιφερικό αίμα,ενώ παρατηρείται ελάττωση της αναλογίας ενδομητρικού τύπου ΝΚ???????????τι σημαίνει όλο αυτό??

Link to comment
Share on other sites

evi 26.το ιδιο συμπερασμα μου ειχαν πει κι εμενα.εγω εκανα ενα εμβολιο ανοσοποιησης.δεν ξαναεκανα εξετασεις,απλα τωρα θα παμε για εξωσωματικη.λετε να τις ξανακανω?

Nrulp3.png?mUxDOJnd
Link to comment
Share on other sites

Panan μου,ρώτησα μία κοπέλα που ξέρει από ΝΚ και μου είπε ότι οι τιμές μου είναι φυσιολογικές και ότι γενικά αυτή η εξέταση δεν είναι αποδεκτή...Λέω να μην κάνω τίποτα...Κι εγώ για εξωσωματική πάω στο τέλος του μήνα!!Καλή επιτυχία και σε σένα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλες!

Είμαι νεα στο forum σας διαβάζω αρκετό καιρό, αλλά τώρα είπα να σας γράψω. Μετά απο 2 παλίνδομες και ενα κάρο εξετάσεις, ανακαλύψαμε οτι είναι αρκετά αυξημένα τα natural killers like. Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει και κάποια άλλη που μα έχει το ίδιο πρόβλημα με εμένα.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...