Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρωτάκια 2011


Recommended Posts

Οταν λές δεν τα κατανοεί εννοείς ότι αν της κάνεις ερωτήσεις για το περιεχόμενο δυσκολεύεται να απαντήσει;

 

Για το άλλο που δε θυμάται ολόκληρη την πρόταση μήπως σκέφτεται κι άλλα πράγματα; Δεν είναι και το πιο έυκολο να είναι συγκεντρωμένα για πολλή ώρα :wink:.

 

η ιδια μου λέει οτι δεν καταλαβαινει τι διαβάζει (ούτε εγω καταλαβαινω βεβαια:lol:)

οσο για τις προτάσεις δεν ξερω τι μπορει να σκεφτεται ταυτοχρονα:confused:

Παντως στην ενημερωση τα καλύτερα μου ειπε η δασκαλα της

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 561
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

η ιδια μου λέει οτι δεν καταλαβαινει τι διαβάζει (ούτε εγω καταλαβαινω βεβαια:lol:)

οσο για τις προτάσεις δεν ξερω τι μπορει να σκεφτεται ταυτοχρονα:confused:

Παντως στην ενημερωση τα καλύτερα μου ειπε η δασκαλα της

 

Μήπως να της κάνεις απλές ερωτήσεις σχετικά με το κείμενο; Ετσι θα καταλάβαινες αν καταλαβαίνει ;)

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να της κάνεις απλές ερωτήσεις σχετικά με το κείμενο; Ετσι θα καταλάβαινες αν καταλαβαίνει ;)

θα το δοκιμασω αυτο που λες με αγνωστο κειμενο ή καποιο καινουργιο βιβλιο, γιατι απο αυτά που εχουμε τα ξερει όλα επειδη της τα έχω διαβασει εγω οποτε ξερει τις απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμασω αυτο που λες με αγνωστο κειμενο ή καποιο καινουργιο βιβλιο, γιατι απο αυτά που εχουμε τα ξερει όλα επειδη της τα έχω διαβασει εγω οποτε ξερει τις απαντησεις.

 

Μια χαρά!

Τις τελευταίες μέρες ξεκινήσα να τους διαβάζω ένα βιβλίο που είναι χωρισμένο σε κεφάλαια των 2 σελίδων, είναι μικρό σε μέγεθος. Οταν τελειώσω, κάνω μερικές απλές ερωτήσεις και στους 2 για να δω τι καταλαβαίνουν.

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια αυτο που λετε με την κατανοηση κειμενου ειναι πολυ σημαντικο, η δασκαλα μας στην ενημερωση πριν 2 μερες αυτο μας ειπε, οτι τελειωνοντας την πρωτη δημοτικου θα πρεπει να μπορουν να κατανοοουν ενα κειμενο απλο, όπως επισης θα πρεπει να μπορουν να γραψουν μια παραγροφα με αρχη μεση τελος. Μας ειπε δεν με νοιαζει εαν εκει κανουν λαθη στην ορθογραφια αλλα να μπορουν να γραφουν κατι το οποοιο θα βγαινει νοημα. Η σκεψη να μπορει να γραφτει. αυτό μπορεις να το επιτιχεις μεσα απο την κατανοηση κειμενων ειδικα άγνωστα προς τα παιδια. Πολλα παραμυθια, πολλα απλα κειμενακια και μετα ερωτησεις, η πολλες εικονες να τις περιγραφουν με δικά τους λόγια αλλά αυτό που λένε να βγάζει νοημα.

Σας βάζει η δασκαλα εικονες να τις πειγράψουν και μεσα απο εκει να φτιάξουν ένα πρόβλημα στα μαθηματικά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στο βιβλιο της γλωσσας πειργραφουν την εικονα, οπως και στα μαθηματικα φτιαχνουν προβληματα.

θέμα εξασκησης ειναι, βέβαια να εχει και ορεξη το παιδι να ασχοληθεί.

Η δασκαλα της μου ειπε για την παραγωγή γραπτου λόγου να τις βαζω να φτιαχνει προτασεις με συγκεκριμλενες λέξεις εστω και προφορικά (αν ειναι κουρασμενη και δε θελει να τις γραψει).

Link to comment
Share on other sites

εμας αυτο με τις προτασεις το κανει αντι για αντιγραφη, εδω και 1 μηνα περιπου οι λεξεις που εχει το καθε μαθημα πισω στις λεξεις κλειδια, τις κανουν προταση. παντως βλεπω οτι οι δασκαλες προσπαθουν για πιο δημιουργικες ασκήσεις και όχι για τις βαρετες ασκήσεις τις παπαγαλιας. κατι ειναι και αυτο

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε τις εκθέσεις!!

Μια-δύο φορές την εβδομάδα γράφουν κανονική έκθεση, τους δίνει ένα θέμα και γράφουν 4-5 προτασούλες΄σχετικά μ΄αυτό,

και έτσι το τετράδιο εκθέσεων έχει γίνει το αγαπημένο μου τετράδιο,

είναι το μόνο που ανοίγω με λαχτάρα να δω τι γράψανε!

Φοβερή καλλιέργεια της φαντασίας και αποτύπωσης των σκέψεων στο χαρτί, το πιο ενδιαφέρον απ΄όλα για μένα.

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

:P θα πανε εκδομη!! θα την βαλω και γω κατι απο το σπιτι..θα εχει και εκει κατι που μπορουν να αγορασουν..

2 ευρω αν την βαλω ειναι οκ;;;;;η ειναι λιγα;;;

 

Να αγοράσει φαγητό εννοείς; Δεν της βάζεις εσύ κάτι έξτρα από το σπίτι; Ετσι και θα ξέρεις τι θα φάει και δε θα έχεις άγχος αν θα βάλεις πολλά ή λίγα...

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πώς πάνε τα παιδάκια σας με τη γραμματική και την ορθογραφία???

Εμας είναι στο πληθυντικό και μπερδεύεται με: τον ή των, της ή τις, αφού δεν τους τα κάνουν και πολύ εκεί.. Απ'ότι έχω καταλάβει δεν τους κάνει αναλυτική εξήγηση αλλά μόνο μερικά παραδείγματα και μετά τους βάζει τις ασκήσεις...πως θα τα καταλάβουν αν δεν μάθουν πρώτα τους κανόνες?? Και εγώ δεν ξέρω πόσα πρέπει να του πως και μέχρι που να τον προχωρήσω γιατί δεν θέλω να τον μπερδέψω περισσότερο..

Επίσης κάνουν δύο γραμματικά φαινόμενα μαζί, δηλ. μαθαίνουν να κλείνουν το "είμαι" και στο ίδιο μάθημα κλείνουν και τα άρθρα ...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, να ρωτήσω κάτι λίγο ασχετο με το θέμα? Τα παιδια σας σε αυτην την ηλικία, εχουν ξεκινήσει να διαβάζουν μονα τους (και να το ευχαριστιουνται) παιδικά βιβλιαράκια? Εαν ναι, για τι μεγεθος μιλάμε? (Μεγάλες ιστοριες ή πολυ μικρες?) Η κορη μου, ενω τρελαίνεται να της διαβάζω εγω, ή ιδια βαριέται να διαβάσει...

Διαβάζει πολύ καλά μονη της, και της αρεσει να κανει ανάγνωση από το σχολικο βιβλιο!!!

Τι να πώ? Παράξενο μου ακουγεται! Βεβαια, να πω οτι το σχολικο βιβλίο, προσπαθει να το μαθαινει απ'έξω (μάλλον για να μην χρειάζεται να το διαβάσει... λέω εγώ τώρα... ).:rolleyes:

Απόγνωση!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, να ρωτήσω κάτι λίγο ασχετο με το θέμα? Τα παιδια σας σε αυτην την ηλικία, εχουν ξεκινήσει να διαβάζουν μονα τους (και να το ευχαριστιουνται) παιδικά βιβλιαράκια? Εαν ναι, για τι μεγεθος μιλάμε? (Μεγάλες ιστοριες ή πολυ μικρες?) Η κορη μου, ενω τρελαίνεται να της διαβάζω εγω, ή ιδια βαριέται να διαβάσει...

Διαβάζει πολύ καλά μονη της, και της αρεσει να κανει ανάγνωση από το σχολικο βιβλιο!!!

 

ακριβώς έτσι και ο δικός μου.

Παιδιά είμαι πολύ στεναχωρεμένη...

Κάθε μήνα βλέπω τη δασκάλα. Όλα ήταν πολύ πολύ καλά.

Χθες που μιλήσαμε μου είπε ότι είναι αλλού νταλλού.

Δυσκολεύεται σε όλα, αργεί υπερβολικά.

Αν δεν τον είχα πάει για αξιολόγηση τον Σεπτέμβρη μου είπε ότι ίσως να μιλούσαμε για διάσπαση προσοχής.

Μόνο στην ανάγνωση είναι άριστος.

Στο σπίτι ? άλλο παιδί. Τα κάνει όλα μόνος του και πολύ γρήγορα.Δεν χρειάζεται καθόλου επεξηγήσεις στις φωτοτυπίες.

Γράφουμε ορθογραφία ολόσωστα και στο σχολείο κάνει τα πιο κουφά λάθη.

Έχω πελαγώσει

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μήπως βαριέται στο μάθημα DALIA ακριβώς επειδή είναι καλός μαθητής πλέον?

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομίζω ειναι φάση που θα περάσει... είχα φρικάρει και εγώ μες στο χειμωνα που δεν ήθελε να διαβασει/γραψει κτλ....αλλά μετά έστρωσε πάλι, χωρίς να κάνω εγώ κάτι ιδιαιτερο απλά υπομονή και απο κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, να ρωτήσω κάτι λίγο ασχετο με το θέμα? Τα παιδια σας σε αυτην την ηλικία, εχουν ξεκινήσει να διαβάζουν μονα τους (και να το ευχαριστιουνται) παιδικά βιβλιαράκια? Εαν ναι, για τι μεγεθος μιλάμε? (Μεγάλες ιστοριες ή πολυ μικρες?) Η κορη μου, ενω τρελαίνεται να της διαβάζω εγω, ή ιδια βαριέται να διαβάσει...

Διαβάζει πολύ καλά μονη της, και της αρεσει να κανει ανάγνωση από το σχολικο βιβλιο!!!

Τι να πώ? Παράξενο μου ακουγεται! Βεβαια, να πω οτι το σχολικο βιβλίο, προσπαθει να το μαθαινει απ'έξω (μάλλον για να μην χρειάζεται να το διαβάσει... λέω εγώ τώρα... ).:rolleyes:

Απόγνωση!

 

Και μενα δεν τρελλαινεται με την αναγνωση,βαριεται και δεν διαβαζει και πολυ καλα.Μιλησα με τη δασκαλα και μου ειπε οτι ο μονος τροπος ειναι η εξασκηση σε αγνωστο κειμενο γιατι του βιβλιου το λεει μια χαρα.Ετσι επειδη οπως και η δικη σου θελει να της διαβαζω εγω καθε βραδυ της εκανα συμφωνια. Θα διαβαζει καθε βραδυ πρωτα αυτη ενα κομματι και μετα εγω.Πηρα αυτα τα βιβλιαρακια που ειναι για 7+ χρονων, δεν ξερω αν τα ξερετε ειναι σχετικα μικρες ιστοριες με μεγαλα γραμματα.Διαβαζει καθε βραδυ μια σελιδα ή δυο αναλογως ποσο μεγαλη ειναι μεχρι στιγμης με ορεξη θα δειξει ποσο θα κρατησει:-)

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως βαριέται στο μάθημα DALIA ακριβώς επειδή είναι καλός μαθητής πλέον?

 

δεν νομίζω...σίγουρα δεν είναι παιδί ίντιγκο

νομίζω ειναι φάση που θα περάσει... είχα φρικάρει και εγώ μες στο χειμωνα που δεν ήθελε να διαβασει/γραψει κτλ....αλλά μετά έστρωσε πάλι, χωρίς να κάνω εγώ κάτι ιδιαιτερο απλά υπομονή και απο κοντά.

 

εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα στο σπίτι.Ίσα ίσα το αντίθετο.( γι'αυτό και έπεσα από τα σύννεφα ).Θαρρείς και παθαίνει black out στο σχολείο

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω...σίγουρα δεν είναι παιδί ίντιγκο

 

 

 

εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα στο σπίτι.Ίσα ίσα το αντίθετο.( γι'αυτό και έπεσα από τα σύννεφα ).Θαρρείς και παθαίνει black out στο σχολείο

 

Εαν θεωρησουμε οτι η πτωση που παρατηρεις ΔΕΝ οφειλεται στην κουραση (κατι που βεβαια αν ισχυε,θα το εβλεπες ΚΑΙ στο σπιτι,που απ οτι λες δεν ισχυει...) τοτε ειμαι σχεδον σιγουρη οτι κατι εχει συμβει στο σχολειο!

 

Ισως μια εντονη παρατηρηση απο την δασκαλα( ή περισσοτερες) που ο μικρος σου εξελαβε ως μια ΄καταστροφη΄. Κατι τετοιο,θα μπορουσε να κανει και καποια παιδια να τον κοροιδεψουν η να τον πειραζουν, με αποτελεσμα το παιδι να εχει μπλοκαρει (εξου και η βραδινη ενουρηση λογω στρες)

 

Στην θεση σου, θα το συζηταγα σαφως με ττην δασκαλα, αλλα και με καποιες μαμαδες-φιλες σου, ζητωντας τους να ΄ψαρεψουν΄τα παιδια για το αν εχει συμβεει καποιο τετοιο περιστατικο

 

Το ξεεις καλα,οπως και ολες μας φανταζομαι, οτι το παιδικο μυαλουδακι μπορει καποιες φορες να μεγαλοποιει ενα γεγονος (μια παρατηρηση η ενα πειραγμα να ειναι ΄το τελος του κοσμου΄'/Η κορη μου για παραδειγμα μπορει να χασει ολη της τη διαθεση μια μερα επειδη ενα παιδακι δεν θα θελει να παιξει μαζι της!!!)

 

Δες τι μπορεις να μαθεις απο δασκαλα-συμμαθητες,ωστε να του δειξεις οτι δεν τρεχει τιποτα............ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς έτσι και ο δικός μου.

 

Παιδιά είμαι πολύ στεναχωρεμένη...

Κάθε μήνα βλέπω τη δασκάλα. Όλα ήταν πολύ πολύ καλά.

Χθες που μιλήσαμε μου είπε ότι είναι αλλού νταλλού.

Δυσκολεύεται σε όλα, αργεί υπερβολικά.

Αν δεν τον είχα πάει για αξιολόγηση τον Σεπτέμβρη μου είπε ότι ίσως να μιλούσαμε για διάσπαση προσοχής.

Μόνο στην ανάγνωση είναι άριστος.

 

Στο σπίτι ? άλλο παιδί. Τα κάνει όλα μόνος του και πολύ γρήγορα.Δεν χρειάζεται καθόλου επεξηγήσεις στις φωτοτυπίες.

Γράφουμε ορθογραφία ολόσωστα και στο σχολείο κάνει τα πιο κουφά λάθη.

 

Έχω πελαγώσει

 

Dalia νομίζω ότι τα έχει πιάσει η άνοιξη!

Ολα τα παιδιά, ανεξάρτητα από την τάξη μόλις φτιάξει ο καιρός ξεμυαλίζονται. Το 'χω δει σ' όλους τους μαθητές μου, γυμνασίου και λυκείου (εκεί να δεις ξεμυάλισμα!).

Κι ο δικός μου κάνει χαζά λάθη στην ορθογραφία, αργεί, είναι αλλού.

Το ίδιο και τα περισσότερα παιδιά στην τάξη του που ήταν σε καλό επίπεδο κι είχαν μπει σε μια σειρά, μας το έλεγε η δασκάλα τις προάλλες.

 

Με φωνάζουν, συνεχίζω σε λίγο

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασμα : Θέλει να διαβάζει μόνος του και τα πάει πολύ καλά. Εκτός, από το βιβλίο του σχολείου που νομίζω πως το 'χει μάθει απ' έξω, τον βάζω και μου διαβάζει διάφορα άλλα : από συνταγές μέχρι παιδικές ιστορίες. Το τελευταίο το ξεκίνησα τυχαία, πριν μερικούς μήνες που είχα κρεβατωθεί άσχημα από ίωση. Ερχόταν κάποιες φορές που ήμουν ξαπλωμένη και μου διάβαζε για να μου κάνει παρέα ή για να πιάσουμε κουβέντα επί κάποιου θέματος. Έτσι, το καθιερώσαμε... και σε διάφορες άλλες στιγμές.

 

Γραφικός χαρακτήρας : Ε, δεν μπορώ να πω ότι είναι κι ο καλύτερος πάντα... Αναλόγως τα κέφια του. Άσε που μιμείται την δασκάλα του η οποία κάνει - ομολογουμένως - άσχημα γράμματα.

 

Εκδρομές : Κάθε μήνα πάνε και κάπου. Ε, δεν με ξετρελαίνουν κι όλοι οι προορισμοί αλλά το παιδί περνάει πολύ ωραία. Εξάλλου, είναι σημαντικό ν' ακολουθεί την τάξη του και σε πιο χαλαρές δραστηριότητες.

 

Γραμματική/Ορθογραφία : Τόσο πολλά φαινόμενα, τόσο νωρίς. Τι να πει κανείς... Γενικά, τα πάμε καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Παρούσα :D

Η τάξη μετά το Πάσχα είναι τρία πουλάκια κάθονταν, τα μυαλά στα κάγκελα! Σήμερα πέτυχα τη δασκάλα στο δρόμο και μου είπε ότι δε συγκεντρώνονται με τίποτα, αναμενόμενο δε αλλά εκνευριστικό όταν θες να βγάλεις δουλειά. Εντωμεταξύ με την αργία της Πρωτομαγιάς και το σχολείο εκλογικό κέντρο δε βλέπω να αλλάζουν και πολλά.

 

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...