Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ...


Recommended Posts

Δεν πέρασε καθόλου ο καιρός. Υπάρχουν γυναίκες που υιοθετούν παιδια και θηλάζουν! Ποτε δεν ειναι αργά!

 

Μπορείς να νοικιασεις ένα νοσοκομειακο θηλαστρο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η μπέμπα μου γεννήθηκε 27/5/11 αλλά λόγω πιθανής λοίμωξης έμεινε στη ΜΕΝΝ μέχρι 4/6/11 χωρίς τελικά να απομονωθεί κάποιο μικρόβιο. Στο μαιευτήριο δεν πρόλαβα να τη θηλάσω καθόλου αλλά είχα νοικιάσει νοσοκ/κο θήλαστρο και μέχρι να έρθει το μωρό στο σπίτι έκανα αντλήσεις κάθε 3-4 ώρες . Όταν με το καλό γυρίσαμε σπίτι άρχισαν οι προσπάθειες για θηλασμό .Άπειρη καθώς ήμουν χωρίς να έχω καμία άλλη επαφή με άλλα μωράκια ή γνώση περί του θέματος θηλασμός και χωρίς ουσιαστικά να ξέρω τι να κάνω με το μωρό το έβαλα στο στήθος. Να πω την αλήθεια πιο πολύ ήξερε το μπεμπάκι μου τι να κάνει παρά εγώ! Η λαχτάρα του για να θηλάσει ήταν ποιο ισχυρή από την ασχετοσύνη μου! Ωστόσο μετά από κάθε θηλασμό την έδινα και συμπλήρωμα χωρίς να ξέρω ουσιαστικά γιατί της το δίνω μάλλον επειδή ήδη έπινε στη μονάδα . Αν και δεν είχει περάσει παρά μόλις λίγος καιρός δεν μπορώ καν να θυμηθώ το σκεπτικό μου να της δίνω συμπλήρωμα ,μάλλον επειδή νόμιζα ότι δεν χόρταινε. Την λανθασμένη άποψη για το συμπλήρωμα ήρθε να ενισχύσει λίγες μέρες μετά ο πρώτος παιδίατρος που ήρθε σπίτι για να δεί το μωρό. Τα λόγια του ήταν τα εξής: «Καλά κάνετε και του δίνεται συμπλήρωμα, συνεχίστε και να του δίνεται τόσο όσο να χορταίνει και να αφήνει και στο μπουκάλι(!), και δε χρειάζεται να θηλάζει παραπάνω από 10 λεπτά σε κάθε στήθος»(παρένθεση ο γιατρός δεν είχε καμία ένδειξη για το βάρος του παιδιού όταν μας επισκέφτηκε εκτός από τη γέννησης καθώς δεν είχαμε πάρει ακόμα ζυγαριά) Έτσι λοιπόν συνέχισα το συμπλήρωμα μετά από κάθε γεύμα, τουλάχιστον δεν άκουσα την οδηγία του για το 10λεπτο και το άφηνα 30-40 λεπτά τουλάχιστον σε κάθε στήθος. Αυτό συνεχίστηκε μέχρι και τις 30/6/11 μέχρι που με επισκέφτηκε η νέα μου πια παιδίατρος η οποία μου είπε να προσπαθήσω να του κόψω το συμπλήρωμα και να τη θηλάσω αποκλειστικά. Χάρη σε εκείνη και στο forum το οποίο ανακάλυψα λίγες μέρες αργότερα και μου «άνοιξαν» τα μάτια από εκείνη τη μέρα δεν της έδινα παραπάνω από 120ml ξένου γάλακτος ανά 24ωρο (Προηγουμένως έπινε από 60 -120 σε κάθε γεύμα(!) ) Όπως καταλαβαίνετε το μωρό δε χόρταινε και κάθε τρεις και λίγο ήταν στο στήθος εγώ όμως επέμεινα και μείωνα σιγά σιγά το συμπλήρωμα. Στην αρχή απογοητευόμουν και έλεγα θα τα καταφέρω άραγε ? και άντε κάθε μέρα έπινε και λιγότερο να και την άλλη ήπιε 60ml τη μέρα να την άλλη 40ml και να να ξυπνάει κάθε λίγο και λιγάκι γιατί πείναγε και να να σημειώνω πάνες και να διαβάζω το forum για να παίρνω κουράγιο αλλά τελικά τα καταφέραμε! Τέλος Ιουλίου καταφέραμε να θηλάζουμε αποκλειστικά! Και δεν το έχουμε κόψει μέχρι και τώρα που είμαστε 9 μηνών και ας τρώμε και όλο μας το φαγάκι! Το γαλατάκι γαλατάκι.. :)

Μην απογοητεύεσαι και να σκέφτεσαι ότι θα τα καταφέρεις.

fDMup3.png

 

Τα μυαλά,όπως και τα αλεξίπτωτα,λειτουργούν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά !

Link to comment
Share on other sites

Δεν πέρασε καθόλου ο καιρός. Υπάρχουν γυναίκες που υιοθετούν παιδια και θηλάζουν! Ποτε δεν ειναι αργά!

 

Μπορείς να νοικιασεις ένα νοσοκομειακο θηλαστρο;

 

Αυτο σκεφτομαι να κανω,αφου σημερα με ενα θηλαστρο τησ πλακας χειροκινητο αντλησα απο το 1 στηθοσ 30γρ φανταζομαι με το νοσοκομιακο θα αντλω πολλα περισσοτερα.Μηπως ξερεις το κοστος για να νοικιασεις?

Link to comment
Share on other sites

Το νοσοκομειακο θηλαστρο ειναι το μόνο που μπορει να σου επαναφέρει τη γαλουχια. Βέβαια κανένα μέσο δεν ειναι πιο αποτελεσματικο απο το μωρο στο να επανέλθει το γάλα σου.

Δεν ξέρω πόσο κάνουν, κάπου είχα διαβάσει για 60 ευρω. Δεν είμαι σίγουρη. Δεν θα το χρειαστείς καιρο όμως, σύντομα θα θηλαζεις κανονικα!

Κάπου κάπου ρίχνε μια επανάληψη στο διαβασμα για τον επαναγαλακτισμο για να δεις αν ξεχνάς κατι.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα,

θα ήθελα τη βοήθεια σας παρακαλώ, αν μπορείτε. Γέννησα πρόωρα (μόλις έκλεισα τον 7ο μήνα) ενα κοριτσάκι αρχές Μαρτίου, το οποίο είναι καλά και παραμένει στην εντατική μέχρι να πάρει το επιθυμητό βάρος και να συμπληρώσει τις σωστές εβδομάδες ανάπτυξης για να την πάρουμε κοντά μας. Από την αρχή ξεκίνησα να αντλώ το γάλα με νοσοκομειακό θήλαστρο της Αmenda (elite) και το πηγαίνω στη μονάδα. Ενώ μέχρι την προηγούμενη Παρασκευή αντλούσα συνολικά ανά 3 ώρες το πρωί και μιά φορά το βράδυ (7 αντλησεις από 12 λεπτά) περίπου 300ml, από το Σαββατοκύριακο το δεξί στήθος βγάζει μόνο 10-15 ml (από 25-30ml) χωρίς να είναι πρησμένο, μόνο ένα μικρό κόμπο νιώθω το οποίο προσπαθουσα να καταπολεμήσω με μασαζ και ζεστες κομπρέσες. Σήμερα το πρωι το αριστερό στήθος είναι πολυ πρησμένο παρά τις αντλήσεις και πονά αρκετά. Δεν έχει κοκκινήσει αλλά μειώθηκε και σ' αυτό η ποσότητα γαλακτος που βγαίνει από την άντληση (15-20 ml). Εχω διαβάσει και θεωρώ πολυ σημαντικό το θηλασμό με μητρικό γάλα , ιδίως αν είναι πρόωρο το μωρό. Φοβάμαι μήπως μειωθεί η ποσότητα ή κάνω κάτι λάθος. Θα χρειαστεί να πάρω συμπληρώματα για αύξηση παραγωγής ή να αντλώ περισσότερες φορές; Είναι λίγο δύσκολη η παραπάνω αντληση καθώς πρέπει να πηγαινοέρχομαι και στο νοσοκομείο για τη μικρή. Καλώς εχόντων των πραγμάτων θα μπορεί να ξεκινήσει θηλασμό περίπου σε 20-25 μέρες και τώρα της το δίνουν με καθετηράκι και μετά με μπιμπερό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοηθειά σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα,

θα ήθελα τη βοήθεια σας παρακαλώ, αν μπορείτε. Γέννησα πρόωρα (μόλις έκλεισα τον 7ο μήνα) ενα κοριτσάκι αρχές Μαρτίου, το οποίο είναι καλά και παραμένει στην εντατική μέχρι να πάρει το επιθυμητό βάρος και να συμπληρώσει τις σωστές εβδομάδες ανάπτυξης για να την πάρουμε κοντά μας. Από την αρχή ξεκίνησα να αντλώ το γάλα με νοσοκομειακό θήλαστρο της Αmenda (elite) και το πηγαίνω στη μονάδα. Ενώ μέχρι την προηγούμενη Παρασκευή αντλούσα συνολικά ανά 3 ώρες το πρωί και μιά φορά το βράδυ (7 αντλησεις από 12 λεπτά) περίπου 300ml, από το Σαββατοκύριακο το δεξί στήθος βγάζει μόνο 10-15 ml (από 25-30ml) χωρίς να είναι πρησμένο, μόνο ένα μικρό κόμπο νιώθω το οποίο προσπαθουσα να καταπολεμήσω με μασαζ και ζεστες κομπρέσες. Σήμερα το πρωι το αριστερό στήθος είναι πολυ πρησμένο παρά τις αντλήσεις και πονά αρκετά. Δεν έχει κοκκινήσει αλλά μειώθηκε και σ' αυτό η ποσότητα γαλακτος που βγαίνει από την άντληση (15-20 ml). Εχω διαβάσει και θεωρώ πολυ σημαντικό το θηλασμό με μητρικό γάλα , ιδίως αν είναι πρόωρο το μωρό. Φοβάμαι μήπως μειωθεί η ποσότητα ή κάνω κάτι λάθος. Θα χρειαστεί να πάρω συμπληρώματα για αύξηση παραγωγής ή να αντλώ περισσότερες φορές; Είναι λίγο δύσκολη η παραπάνω αντληση καθώς πρέπει να πηγαινοέρχομαι και στο νοσοκομείο για τη μικρή. Καλώς εχόντων των πραγμάτων θα μπορεί να ξεκινήσει θηλασμό περίπου σε 20-25 μέρες και τώρα της το δίνουν με καθετηράκι και μετά με μπιμπερό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοηθειά σας.

 

Μάλλον έχεις φραγμενο πόρο.

Μπορείς να βάλεις ζεστές κομπρεσες στο στηθος ή να το βουτήξεις σε μια λεκανιτσα με ζεστό νερο πριν βάλεις το θηλαστρο. Την ώρα του ντους άφησε πολυ ζεστο νερο να τρέχει στην πλάτη, σκύψε μπροστα και βγάζε γάλα πιέζοντας τη σκληρή περιοχή. Υπάρχει κι ένα ομοιοπαθητικό που προτείνει η Πατσουρου. Αν θες να στο πω αν και δεν ξέρω τι ισχύει για τα πρόωρα οπότε καλύτερα να ρωτήσεις πριν πάρεις κατι.

 

Να προσπαθείς να ξεκουράζεσαι!

 

Πρέπει να αντλεις τουλάχιστον 100 λεπτά το 24ωρο στο κάθε στηθος.

Ιδανικά 8-10 φορές το 24ωρο. Στόχος ειναι τουλάχιστον 500μλ την 10η-14η μέρα μετα τον τοκετο. Όταν τα φτάσεις και τα ξεπέρασεις μπορείς να αντλεις 8 φορές.

Αν έχεις σύστημα διπλής άντλησης ειναι ο,τι καλύτερο γιατι θα σου γλιτώνει χρόνο!

Όταν κουράζεσαι μπορείς να ελαττωνεις τις αντλησεις για 1-2 μέρες.

Να τρως και να κοιμάσαι όταν μπορείς.

Ανά 3 ωρες οι αντλησεις την ημέρα. Το βράδυ κοιμισου 6 ωρες και μετα κανε άντληση.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Η Πατσουρου γράφει στο βιβλίο της για την μαγιά μπύρας στην περίοδο άντλησης για πρόωρο.

Η δοσολογία ειναι 10 χάπια 4 φορές την ημέρα για 7 ημέρες. Δηλαδη 40 χάπια την ημέρα!

Αφήνεις μια βδομάδα κενό και ξαναρχιζεις για 1 εβδομάδα.

Αυτο μέχρι το μωρο να γίνει 3 κιλα και να θηλάζει μόνο απο το στηθος για 2 εβδομάδες.

 

Εχε στο νου σου οτι όταν πάρεις το μωρο σπίτι θα ήταν καλο να παράγεις 50% περισσότερο γάλα απο τις ανάγκες του. Έτσι:

-έχεις περιθώριο να μειωθεί λόγω κούρασης

-έχεις δυνατότητα να πετάς το γάλα που εγκρίνεται στην αρχη της άντλησης και να δίνεις μόνο το λιπαρό υστερόγαλα το οποίο έχεις περισσότερο λίπος και θερμίδες.

-θα ειναι λιγότερο κουραστικό για το μωρο να κατεβάσει γάλα όποτε το βάζεις στο στηθος.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου. Θα δοκιμάσω με τις ζεστές κομπρεσες και μαλαξεις και αν δω ότι δεν εχω πετύχει την επιθυμητη παραγωγή θα ξεκινήσω τα χάπια μαγιας που αναφέρετε. Μακάρι να καταφέρω τα 500ml αλλά λίγο δύσκολο,καθώς μου τρώει αρκετό χρόνο όλη η διαδικασία της άντλησης, αποστείρωσης,μεταφοράς του γάλακτος και μετακινήσεων προς το μαιευτήριο. Η τρίωρη αντληση είναι συχνά ανέφικτη,πόσο δε ανά 2-2,5 ώρες για να επιτύχω τους χρόνους και τις ποσότητες που γράφεις. Το βράδυ για να συμπληρώσω αντλησεις ξυπνώ δύο φορές, τις περισσότερες από πόνο στο στήθος ανά 4-5 ώρες.

Χίλια ευχαριστώ και πάλι.

 

 

 

Μάλλον έχεις φραγμενο πόρο.

Μπορείς να βάλεις ζεστές κομπρεσες στο στηθος ή να το βουτήξεις σε μια λεκανιτσα με ζεστό νερο πριν βάλεις το θηλαστρο. Την ώρα του ντους άφησε πολυ ζεστο νερο να τρέχει στην πλάτη, σκύψε μπροστα και βγάζε γάλα πιέζοντας τη σκληρή περιοχή. Υπάρχει κι ένα ομοιοπαθητικό που προτείνει η Πατσουρου. Αν θες να στο πω αν και δεν ξέρω τι ισχύει για τα πρόωρα οπότε καλύτερα να ρωτήσεις πριν πάρεις κατι.

 

Να προσπαθείς να ξεκουράζεσαι!

 

Πρέπει να αντλεις τουλάχιστον 100 λεπτά το 24ωρο στο κάθε στηθος.

Ιδανικά 8-10 φορές το 24ωρο. Στόχος ειναι τουλάχιστον 500μλ την 10η-14η μέρα μετα τον τοκετο. Όταν τα φτάσεις και τα ξεπέρασεις μπορείς να αντλεις 8 φορές.

Αν έχεις σύστημα διπλής άντλησης ειναι ο,τι καλύτερο γιατι θα σου γλιτώνει χρόνο!

Όταν κουράζεσαι μπορείς να ελαττωνεις τις αντλησεις για 1-2 μέρες.

Να τρως και να κοιμάσαι όταν μπορείς.

Ανά 3 ωρες οι αντλησεις την ημέρα. Το βράδυ κοιμισου 6 ωρες και μετα κανε άντληση.

 

Η Πατσουρου γράφει στο βιβλίο της για την μαγιά μπύρας στην περίοδο άντλησης για πρόωρο.

Η δοσολογία ειναι 10 χάπια 4 φορές την ημέρα για 7 ημέρες. Δηλαδη 40 χάπια την ημέρα!

Αφήνεις μια βδομάδα κενό και ξαναρχιζεις για 1 εβδομάδα.

Αυτο μέχρι το μωρο να γίνει 3 κιλα και να θηλάζει μόνο απο το στηθος για 2 εβδομάδες.

 

Εχε στο νου σου οτι όταν πάρεις το μωρο σπίτι θα ήταν καλο να παράγεις 50% περισσότερο γάλα απο τις ανάγκες του. Έτσι:

-έχεις περιθώριο να μειωθεί λόγω κούρασης

-έχεις δυνατότητα να πετάς το γάλα που εγκρίνεται στην αρχη της άντλησης και να δίνεις μόνο το λιπαρό υστερόγαλα το οποίο έχεις περισσότερο λίπος και θερμίδες.

-θα ειναι λιγότερο κουραστικό για το μωρο να κατεβάσει γάλα όποτε το βάζεις στο στηθος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου. Θα δοκιμάσω με τις ζεστές κομπρεσες και μαλαξεις και αν δω ότι δεν εχω πετύχει την επιθυμητη παραγωγή θα ξεκινήσω τα χάπια μαγιας που αναφέρετε. Μακάρι να καταφέρω τα 500ml αλλά λίγο δύσκολο,καθώς μου τρώει αρκετό χρόνο όλη η διαδικασία της άντλησης, αποστείρωσης,μεταφοράς του γάλακτος και μετακινήσεων προς το μαιευτήριο. Η τρίωρη αντληση είναι συχνά ανέφικτη,πόσο δε ανά 2-2,5 ώρες για να επιτύχω τους χρόνους και τις ποσότητες που γράφεις. Το βράδυ για να συμπληρώσω αντλησεις ξυπνώ δύο φορές, τις περισσότερες από πόνο στο στήθος ανά 4-5 ώρες.

Χίλια ευχαριστώ και πάλι.

 

Θα σου πω αυτο που λεει η Πατσουρου στο βιβλίο της: επειδη η ταλαιπωρία της άντλησης κι όλης της διαδικασίας ειναι τεράστια, ειναι κρίμα να μη γίνει σωστά! ;)

 

Να σου ζήσει και σύντομα να την έχεις μαζι σου σπίτι!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...