Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΣΑΠΟΥΝΙ "αντισηπτικό gel" που δεν ξεβγάζεται!!


Recommended Posts

Σήμερα έμαθα μια λεπτομέρεια στο θέμα καθαριότητας και υγιεινής που τηρούν στον παιδικό σταθμό της κόρης μου:

 

Δεν πλένουν τα χέρια των παιδιών με σαπούνι,

αλλά με ένα αντισηπτικό gel που δεν ξεβγάζεται!! :shock:

 

Το εγκεφαλικό κόντεψε να με αφήσει παράλυτη......

 

Εγώ φαίνεται είμαι τόσο χαζή,

που προσπαθώ να μην χρησιμοποιώ πολλά "χημικά" στο παιδί μου...

που κάθομαι και πλένω τα ρούχα της με αγνό "αρκάδι",

της αγοράζω οικολογικά ρούχα για να μην έρχεται σε επαφή με κινέζικα τα οποία μπορεί να έχουν τοξικά,

σφουγγαρίζω το σπίτι με ξύδι για φυσική απολύμανση και όχι χημική,

μου έχει "κοπεί η μέση" να την ξεπλένω σε κάθε αλλαγή πάνας για να μην χρησιμοποιώ μωρομάντηλα,

χρησιμοποιώ μόνο οικολογικό υγρό πιάτων για το πλύσιμό τους,

χρησιμοποιώ για το καθάρισμα του σπιτιού ατμοκαθαριστή για να μην αναπνέει τα χημικά των διάφορων καθαριστικών...

 

και έρχονται αυτοί και μου λένε,

ξέρεις το παιδί σου δεν θα πλένει τα χέρια του με το αγνό σαπουνάκι

που χρησιμοποιεί όλος ο κόσμος εδώ και χρόνια,

αλλά με "αντισηπτικό gel" απο αυτά που δεν ξεπλένονται!!....

 

Και αυτό γιατί???

"Για να μην μπούμε λέει, στη διαδικασία του ξεπλύματος των χεριών με πετσέτες κλπ κλπ...." :roll:

 

Και έρχομαι κι εγώ λοιπόν και ρωτάω:

Βλέπω ένα σωρό κόσμο να τα χρησιμοποιεί,

τα jumbo να είναι φίσκα απο δαύτα,

τόσος "χημικός βομβαρδισμός" γύρω μας.....

 

Μήπως τελικά έχω άδικο???????...........:confused:

 

Μήπως δεν πρέπει να με ενοχλεί

που θα φάει κι απο λίγο "αντισηπτικό gel" που δεν ξεβγάζεται?????.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Noμίζω ότι εσύ καλά κάνεις και πέρνεις αυτά τα μέτρα, αλλά δυστυχώς κάποτε η κόρη σου, (όπως και ο γιός μου) θα έρθουν σε επαφή με ότι κυκλοφορεί γενικότερα. Εμένα θα με φρίκαρε περισσότερο να πλένονται με σαπούνι και να σκουπίζονται σε κανένα παλιόχαρτο ή σε καμιά βρωμοπετσέτα, ή να μένουν με βρεγμένα μανίκια μέχρι το σχόλασμα. Μερικά πράγματα είναι τόσο πρακτικά που βολεύουν! Εσύ τα δικά σου χέρια δεν τα κάνεις ποτέ με gel ? Εγώ ομολογώ έχω βρεθεί σε φάση να κάνω και τα χέρια του γιού μου τώρα που είναι ικανός να μπουσουλήσει και στη πλατεία αν δεν τον προλάβω! θεωρώ καλύτερα gel παρά μικρόβια

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αυτή είναι η γενική πολιτική του παιδικού σταθμού ή είναι αποτέλεσμα των τελευταίων γεγονότων με την νέα γρίππη.

Στην έναρξη της σχολικής χρονιάς, είχε έρθει οδηγία απο το Υπουργείο και απ'όσο γνωρίζω, όλα τα σχολεία εφοδιάστηκαν με αντισηπτικά gel. (μεταξύ άλλων είχαν εγκαταστήσει και κάδους απορριμάτων ανοξείδωτους με "ποδαράκι")

Η δασκάλα κάθε τάξης είχε ένα μεγάλο μπουκάλι και έβαζε τζελ στα χεράκια κάθε παιδιού, κάθε φορά που έμπαιναν στην τάξη και μετά το διάλειμμα και την τουαλέτα. Εντύπωση μου είχε κάνει κι εμένα, ότι στην τουαλέτα δεν υπήρχε ούτε σαπούνι, ούτε χαρτί.

 

Το έκαναν πάντως, σαν μέτρο πρόληψης για την μετάδοση της νέας γρίππης, αφού ποιός μπορεί να είναι σίγουρος ότι τα παιδιά θα τηρήσουν απόλυτα τους κανόνες υγιεινής, αφήστε που και να πλύνουν τα χέρια τους, δεν είναι σίγουρο ότι θα το έχουν κάνει σωστά....

 

(Φυσικά, τώρα τελευταία που ρώτησα τον γιό μου, αυτό τον καιρό τα πράγματα έχουν χαλαρώσει. Δεν τους βάζει ανελλιπώς, παρά μόνο μερικές φορές, όταν θυμάται.)

 

Δεν ξέρω σίγουρα για τα συστατικά των τζελ, αλλά δεν νομίζω να έχουν κάτι επιβλαβές. Νομίζω κατά βάση γλυκερίνη, άρωμα και αλκοόλ περιέχουν....:rolleyes:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

...εχω την εντυπωση οτι τα περισσοτερα απο αυτα τζελ γραφουν πανω στο μπουκαλακι να μη χρησιμοποιουνται σε παιδια κατω των 6 ετων η 4 νομιζω....εγω δεν τα χρησιμοποιω ποτε δεν αγορασα αλλα για δειτε το οσες εχετε σπιτι σας...!!!

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω εγώ, δεν έχει καμία απαγόρευση για παιδιά, παρά μόνο την κλασσική οδηγία να μην είναι προσβάσιμο σε παιδιά για περίπτωση κατάποσης.

 

Πάντως, έχει κι άλλα πολλά συστατικά πέρα απο αυτά που ανέφερα πιο πάνω που φυσικά ως μη χημικός δεν μπορώ να ξέρω τι είναι.....

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απαραδεκτο. δεν ειναι προιοντα για συστηματικη καθαριοτητα των παιδιων αυτα. το γραφουν και πανω!!

κ δεν ειναι δικαιολογια αυτο που σου ειπαν, μονο βαρεμαρα δειχνει. Στη θεση σου, ειδικα αν ειναι ιδιωτικος σταθμος, θα απαγορευα να της βαζουν τζελ κ ας με ελεγαν υπερβολικη κ ο,τι αλλο τους κατεβαινε. ζεστο νερο και σαπουνι ..τελεια.

 

δεν ειμαι νηπιαγωγος, αλλα εκανα πρακτικη για αλλο λογο σε 2 νηπιαγωγεια....οχι μονο η δασκαλα επεβλεπε τα παιδακια αλλα και τα βοηθουσε με το σαπουνισμα και μετα με το σκουπισμα ΕΝΑ- ΕΝΑ ...στο 2ο νηπιαγωγειο ειχε γινει τοσο καλη δουλεια που τα περισσοτερα ζητουσαν μονα τους να πλυνουν χερια μετα απο καποια 'βρωμικη' δουλεια...(χωματα, ζυμες, πηλο κτλ κτλ)

 

παρεμπιπτοντως, αν αντι για 'αρκαδι' βαλεις 'φυτικο απορυπαντικο πλυντηριου( επισης bio)' , κανω ακριβως τα ιδια!:D

Link to comment
Share on other sites

Μα το αντισυπτικο δεν διωχνει τα μικροβια απλα τα αδρανοποιει για εκεινη τη στιγμη. Τα μικροβια τα σκοτωνουμε μονο με το σαπουνι. Το τζελ θα το βαλουμε μονο οταν ειμαστε εξω και δεν υπαρχει προσβασιμος χωρος για να πλυθουμε. Ειναι απαραδεκτο αυτο που κανουν. Και εγω εχω στη τσαντα μου ενα μπουκαλακι τζελ αλλα μονο για εξω απο το σπιτι. Εχω και ενα υγρο σαν του νοσοκομειου στο σπιτι και ριχνω με το που μπαινω μιας και δε μπορω να αφησω τον μικρο στο καροτσι στην εισοδο και να παω να πληθω. Οποτε το εχω στη σκαλα εξω απο το διαμερισμα και με το που φτανω βαζω λιγο. Με το που μπαινουμε σπιτι χερακι στο μπανιο γρηγορα.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Τα μικρόβια παραμονεύουν παντού, οπότε πιστεύω δεν πρέπει να είμαστε υπερβολικοί, να τηρούμε βέβαια τους κανόνες υγιεινής, αλλά με μέτρο, να μην αποστειρωθούμε κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Mε συγχωρείτε,

δεν θέλω να το παίξω "οικολόγος"...

 

...προτιμώ τα απλά μικρόβια που βρίσκονται

ούτως ή άλλως στην φύση μας

και που ο οργανισμός μας μπορεί να αναπτύξει αντισώματα

για να τα καταπολεμήσει...

 

παρά τα χημικά που θα τα φάει!!

 

Η κόρη μου είναι μόλις 2,5 χρονών

και έχει ακόμα την συνήθεια να βάζει τα χέρια της στο στόμα!

 

Και στο φινάλε εαν θέλουν να μην εξαπλώνονται οι γρίπες και τα μικρόβια ας χρησιμοποιούν ΣΑΠΟΥΝΑΚΙ που ξεπλένεται, με ατομική πετσετούλα που θα έχει το καθε παιδάκι στην τσάντα του!!

(Εγώ έτσι κάνω ΣΥΝΕΧΕΙΑ στον εαυτό μου και στην κόρη μου και δεν έχουμε αρρωστήσει ποτέ!! Τζελ ποτέ δεν έχω χρησιμοποιήσει!!!!)

Τόσο φοβερό και κουραστικό είναι???

Link to comment
Share on other sites

Εγω κορίτσια ρώτησα την παιδιατρο μας το φθινοπωρο που ειχαμε παλαβωσει όλοι με το θέμα της γρίππης για τα αντισηπτικα τζελ και τα μαντηλακια και μου ειπε κατηγορηματικα οχι. Οταν ειμαστε έξω και χρειαστει μωρομάντηλο, στο σπίτι φυσικα καλο πλυσιμο τα χερακια που έτσι και αλλιως το κάνουμε.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το καλοκαίρι στην ΕΤ3 έβλεπα μια καταπληκτική "σειρά" να την πω? "ντοκυμαντέρ" να το πώ? κάτι στο ενδιάμεσο τέλος πάντων, το What's good for your health. Σε ένα από τα επεισόδια, έπαιρναν με μπατονέτες δείγμα από τα χέρια εθελοντών και μετά τους έβαζαν να πλυθούν. Εδειχνε τα εργαστηριακα αποτελεσματα και τις μετρήσεις πριν και μετά το πλύσιμο για κάθε έναν και για να μην πολυλογώ κατέληξε ότι για να καθαρίζουν αποτελεσματικά τα χέρια μας με το πλύσιμο πρέπει να ακολουθούμε τις εξής οδηγίες: σαπουνίζουμε σχολαστικά δάκτυλα και νύχια μετρώντας μέχρι το 20, ξεπλένουμε με νερό παλι μετρώντας μέχρι το 20 και σκουπίζουμε με χαρτί (όχι με πετσέτα που χρησιμοποιούμε ξανά και ξανά). Μάλιστα αν δείτε και τις οδηγίες που ανακοινωθηκαν από το υπ.υγείας για την αντιμετώπιση της νέας γρίπης, τα ίδια λέει. Μετά το καλό πλύσιμο, αν θέλουμε βάζουμε αντισηπτικό ή οινόπνευμα (το οποίο εξολοθρεύει τα εναπομείναντα μικρόβια), όχι όμως κάθε φορά, γιατί ουσιαστικά η συνεχής αντισηψία μόνο καλό δεν κάνει.

Με λίγα λόγια, οι βρωμιές από τα χέρια θα φύγουν μόνο με πλύσιμο. Δηλαδή αν τα παιδάκια παίζουν με πλαστελίνες, ας πούμε, δε θα τους πλύνουν τα χέρια? Θα τους βάλουν αντισηπτικό και είμαστε εντάξει? Και ναι, συμφωνώ κι εγώ μαζί σου sophie07 ότι τα παιδάκια σ' αυτήν την ηλικία βάζουν τα χέρια στο στόμα τους, αυτό δεν το σκέφτονται οι δασκάλες? Αν είναι δυνατόν δλδ! Εγώ στον δικό μου ούτε μωρομάντηλο βάζω, αν λερωθούν τα χεράκια και είμαστε εκτός σπιτιού έχουμε ένα μπουκαλάκι νερό και πλενόμαστε.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοείται, ότι το αντισηπτικό gel δεν είναι ισάξιο του καλού πλυσίματος με σαπούνι!!!

Προσωπικά πλένω τα χέρια μου, ίσως και 30 φορές την ημέρα...:oops:

Το τζελ το έχω στην τσάντα μου, για να το χρησιμοποιώ σε περιπτώσεις που δεν μπορώ να πλυθώ και δεν έχω μαζί μου υγρό μαντηλάκι. Π.χ. μόλις κατέβω απο το λεωφορείο.

 

Επίσης, εννοείται ότι δεν είναι σωστό για μικρά παιδιά που βάζουν τα χέρια στο στόμα γιατί θα το καταπιούν, (όπως προανέφερα, ο γιος μου είναι στη Β'Δημοτικού), αλλά ούτε και καθαρίζει τα χέρια απο πλαστελίνες κλπ.

 

Στο προηγούμενο μου ποστ, απλά προσπαθούσα να ερμηνεύσω την λογική με την οποία ενδεχομένως λειτουργεί η δασκάλα. Μήπως δηλαδή, παρασύρθηκε απο την οδηγία που είχε δοθεί για την γρίππη και γι'αυτό το κάνει.... :rolleyes:

Φυσικά υπάρχει και η περίπτωση να βαριέται.....:evil:

 

Δεν το επικροτώ επ'ουδενί!!!!!

Μόνο που φαντάζομαι να έχει πάει τουαλέτα το 2,5χρονο, να έχουν βραχεί τα χεράκια του με τσισάκια και μετά απλά να του βάζουν αντισηπτικό τζελ...με πιάνει ΤΡΕΛΛΑ!!!

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Στο σταθμο που πηγαινει η κορη μου, πλενουν κανονικα τα χερακια τους με νερο κ σαπουνι, απλα φετος λογω οδηγειας απο το υπουργειο τα σκουπιζουν με χαρτομαντηλα...

Αντισηπτικο βαζουν μονο οταν ειναι στο σχολικο...

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πλένω τα χέρια μου, ίσως και 30 φορές την ημέρα...:oops:

 

Και εγώ το ίδιο!! Και δεν ντρέπομαι καθόλου να το λέω!!!! Με απλό αγνό σαπουνάκι!!!

 

 

Στο σταθμο που πηγαινει η κορη μου, πλενουν κανονικα τα χερακια τους με νερο κ σαπουνι, απλα φετος λογω οδηγειας απο το υπουργειο τα σκουπιζουν με χαρτομαντηλα...

Αντισηπτικο βαζουν μονο οταν ειναι στο σχολικο...

 

Είσαι τυχερή!!!

 

Ετσι μου έρχεται να την πάρω απο αυτόν τον παιδικό σταθμό...

αλλά ποιός μου εγγυάται οτι και άλλοι παιδικοί σταθμοί δεν έχουν την ίδια τακτική???

 

Δεν θέλω να τους κάνω και φασαρία...το παιδί μου κρατάνε!!

Προτιμώ να το "πνίξω" μέσα μου!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα τον παιδίατρό μας

(δεν άντεξα, έλεγα να μην τον πάρω!!...- δεν θέλω να τον ενοχλώ τον χριστιανό και για τέτοια!)

και μου είπε κι εμένα κατηγορηματικά:

 

ΟΧΙ!!

Καλύτερα να μην χρησιμοποιούνται αυτά τα gel

γιατί εκτός του οτι μπορεί να τα φάει το παιδί άθελά του,

 

μπορεί επίσης να δημιουργήσει αλλεργίες, ξηροδερμία, τσούξιμο στα μάτια κλπ......:evil: :evil: :evil: :evil:

 

Αρα δεν είμαι εγώ η υποχόνδρια!......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω παρει και εγω τετοιο gel για δικια χρηση και ποτε για την μικρη μου. Οντως γραφει οτι δεν κανει μεχρι καποια ηλικια νομιζω 4 ετων αλλα εκτος απο αυτο σιγουρο ειναι οτι τα τοσο ευαισθητα χερακια τους θα παθουν ξηροδερμια με την συστιματικη χρηση του

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα τον παιδίατρό μας

(δεν άντεξα, έλεγα να μην τον πάρω!!...- δεν θέλω να τον ενοχλώ τον χριστιανό και για τέτοια!)

και μου είπε κι εμένα κατηγορηματικά:

 

ΟΧΙ!!

Καλύτερα να μην χρησιμοποιούνται αυτά τα gel

γιατί εκτός του οτι μπορεί να τα φάει το παιδί άθελά του,

 

μπορεί επίσης να δημιουργήσει αλλεργίες, ξηροδερμία, τσούξιμο στα μάτια κλπ......:evil: :evil: :evil: :evil:

 

Αρα δεν είμαι εγώ η υποχόνδρια!......

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ΟΧΙ εισαι υποχονδρια ....αυτο προσπαθουν να μας περασουν...οτι ολες οι μανες που προσπαθουν για το καλυτερο ειναι προβληματικες....ετσι τους βολευει..

Το θεμα ειναι οτι τα χερια του παιδιου πρεπει να πλενονται ουτως σοι αλλως με νερο και σαπουνι και μετα βαζεις τζελ...

στο νοσοκομειο ετσι κανουν..και αυτο κανω και εγω στο παιδι μου αλλα το τζελ δεν το βαζω συχνα γιατι λεει ειναι σαν να πλενεις καθε τοσο και λιγακι τα χερια σου με χλωρινη..αυτο μου ειπε ο γιατρος οταν τον ρωτησα..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για να πώ την αλήθεια δεν έχω ρωτήσει για κάτι τέτοιο επίτηδες γιατι πιστεύω ότι δεν θα μείνω ικανοποιημένη από την απάντηση και θα εκνευριστώ...δεν περιμένω ότι θα σαπουνίζουν όλη την ώρα τα χέρια του μικρού αν λερώνεται συνέχεια... του κάνω βιολογικό καθαρισμό όταν έρχεται στο σπίτι.

Εγώ το λέω πάντως οι σταθμοί είναι μόνο για φύλαξη.Σαν τις μανούλες δεν τα προσέχει κανένας τα μπουμπουκάκια μας. Μην περιμένουμε ότι κάνουμε εμείς (ακόμα και τα αυτονόητα) να τα πράξουν και στο σταθμό. Τα βασικά κάνουν...απλά συμβιβαζόμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το επικροτώ επ'ουδενί!!!!!

Μόνο που φαντάζομαι να έχει πάει τουαλέτα το 2,5χρονο, να έχουν βραχεί τα χεράκια του με τσισάκια και μετά απλά να του βάζουν αντισηπτικό τζελ...με πιάνει ΤΡΕΛΛΑ!!!

 

Ευτυχώς που έχω κι εσάς και με καταλαβαίνετε

και ανακουφίζομαι λιγάκι!!!!! :|

Link to comment
Share on other sites

...εχω την εντυπωση οτι τα περισσοτερα απο αυτα τζελ γραφουν πανω στο μπουκαλακι να μη χρησιμοποιουνται σε παιδια κατω των 6 ετων η 4 νομιζω....εγω δεν τα χρησιμοποιω ποτε δεν αγορασα αλλα για δειτε το οσες εχετε σπιτι σας...!!!

 

 

Ναι, κορίτσια για δείτε το σας παρακαλώ

όσες τα έχετε!! ΕΤΣΙ ΓΡΑΦΕΙ ?????

Link to comment
Share on other sites

Το σαπούνι αφαιρεί ΡΥΠΟΥΣ. Απομακρύνει (με φυσικό τρόπο) και ένα μεγάλο ποσοστό των μικροβίων. ΔΕ θανατώνει τα μικρόβια.

 

Τα αντισυπτικά ΘΑΝΑΤΩΝΟΥΝ τα μικρόβια (και τα απαραίτητα, που βρίσκονται στα χέρια μας, αλλά και τα βλαβερά).

 

Η συνεχής χρηση αντισυπτικών επηρεάζει το pH του δέρματος και μπορεί να προκαλέσει προβλήματα.

 

Η ορθή χρήση για καλή υγιεινή είναι η τακτική χρήση ΣΑΠΟΥΝΙΟΥ και μάλιστα με όξινο pH (γύρω στο 5.5). Το αντισυπτικό πρέπει να χρησιμοποιείται με φειδώ (π.χ. μετά την τουαλέτα και ΜΕΤΑ το σαπούνισμα των χεριών).

 

Επίσης οι ρύποι ΔΕΝ απομακρύνονται με το αντισυπτικό.

 

Αυτό που κάνουν στον παιδικό σταθμό ΘΕΤΕΙ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ !! Σαφώς και πρέπει να επέμβεις!!!!!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Το σαπούνι αφαιρεί ΡΥΠΟΥΣ. Απομακρύνει (με φυσικό τρόπο) και ένα μεγάλο ποσοστό των μικροβίων. ΔΕ θανατώνει τα μικρόβια.

 

Τα αντισυπτικά ΘΑΝΑΤΩΝΟΥΝ τα μικρόβια (και τα απαραίτητα, που βρίσκονται στα χέρια μας, αλλά και τα βλαβερά).

 

Η συνεχής χρηση αντισυπτικών επηρεάζει το pH του δέρματος και μπορεί να προκαλέσει προβλήματα.

 

Η ορθή χρήση για καλή υγιεινή είναι η τακτική χρήση ΣΑΠΟΥΝΙΟΥ και μάλιστα με όξινο pH (γύρω στο 5.5). Το αντισυπτικό πρέπει να χρησιμοποιείται με φειδώ (π.χ. μετά την τουαλέτα και ΜΕΤΑ το σαπούνισμα των χεριών).

 

Επίσης οι ρύποι ΔΕΝ απομακρύνονται με το αντισυπτικό.

 

Αυτό που κάνουν στον παιδικό σταθμό ΘΕΤΕΙ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ !! Σαφώς και πρέπει να επέμβεις!!!!!

 

Αφού βρήκα σύμφωνο και τον παιδίατρό μας ως προς την βλαβερότητα αυτών των αντισηπτικών gel...δεν με κρατάει τίποτα τώρα!!

Θα δώ πως θα το χειριστώ!

Είναι λεπτό το θέμα, γιατί δεν θέλω να κάνω φασαρίες με τους ανθρώπους που "κρατάνε" το παιδί μου!!

Αλλα δεν θα το αφήσω κι έτσι.....:?

Link to comment
Share on other sites

AΠΑΡΑΔΕΚΤΟ το βρισκω! Ναι, δεν ειναι ευκολο 25 παιδια, 2 δασκαλες, να τους πλενουν τα χερια, αλλα αν γινεται με προγραμμα και σειρα, και οχι ολα τα παιδια μπουγιο στις τουαλετες,

ολα γινονται πιο ευκολα!

Εγω που ειμαι 22 χρονων και δεν εχω δερματακι μωρου, εκανα τη βλακεια και χρησιμοποιουσα μεσα στο σπιτι gel, 4-5 φορες την ημερα!

Το αποτελεσμα ηταν να παθω σοβαρη ξηροδερμια και δερματιτιδα!!

 

Να τους πεις να του πλενουν τα χερια με σαπουνι! Και σκουπισμα με χαρτι για να μην εξαπλωνονται τα μικροβια με τις πετσετες!

 

Να πω και κατι ακομα! Στους παιδικους που εχω παει, χρησιμοποιουσαν πετσετες!

Οι οποιες μετα το 2 πλυσιμο χεριων, 70 παιδιων, ηταν ΜΟΥΣΚΕΜΑ! Που σημαινει οτι μαζευαν μυκητες! Αλλα τις αφηναν εκει!

Link to comment
Share on other sites

απαραδεκτο εαν χρησιμοποιουν gel αντί σαπουνιού.

 

Αν θέλει κάποιος μπορεί εφόσον μας κάνει μια ακριβής περιγραφή για όποιο γεγονός, μπορουμε να επικοινωνούμε εμείς εκ μέρους της ΕΕΕΓ,

 

για να ειδοποιησουμε τον σταθμό ότι ευαισθητοποιηθήκαμε για την μέθοδο που χρησιμοποιεί και ότι δεν ενδείκνυται για παιδιά η χρήση του gel κατ αυτό το τρόπο.

 

σαν παιδαγωγός ποτέ δεν επηρεάστηκα απο τον χαρακτήρα ή τις πράξεις του γονέα στο πως αντιμετώπιζα το παιδί που είχα μπορστά μου.

ουκ ολίγες φορές μου είχε τύχει να έχω την χειριστη γνώμη για τον γονέα ή να νευριάσω, αλλά ποτέ δεν είχε διαφορά στο πως αντιμετώπισα το παιδί του.

 

Εάν λοιπον αισθάνεσαι οτι αυτοι όι άνθρωποι θα αντιδρουσαν περιεργα ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ , εάν τους έλεγες κάτι ΑΠΟΛΥΤΩΣ λογικό για το οποίο έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δικαίωμα να ΕΚΦΕΡΕΙΣ ΓΝΩΜΗ, είσαι σε σταθμό που δεν μπορεις να έχεις εμπιστοσύνη γενικα για το τι κανουν..

 

Αν απο την άλλη τα συναισθήματα αυτά προκύπτουν απο δικές σου σκέψεις η ανησυχία τότε πρέπει να τις αποβάλλεις!

 

Αν δεν μπορείς να τους μιλήσεις για κάτι που είναι πολύ απλό και εχεις όλα τα επιχειρηματα,

 

τότε πως θα τους μιλησεις για κατι στο οποίο ισως έχεις απλώς μια ανησυχία?:wink:

 

Οι οποιες μετα το 2 πλυσιμο χεριων, 70 παιδιων, ηταν ΜΟΥΣΚΕΜΑ! Που σημαινει οτι μαζευαν μυκητες! Αλλα τις αφηναν εκει!

 

οι πετσέτες δεν είναι μια χαρά εάν τις αλλάζουν καθημερινά, -

αν τις αλλάζουν καθημερινά, (ή καθε φορά που τα 70 παιδιά περνουν) τότε δεν υπάρχει κινδυνος για μύκητες..απο όσα ξέρω τουλ οι μυκητες δεν αναπτύσσονται σε μια μέρα...??

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Nαι τις αλλαζαν καθημερινα! Αλλα τα 70 παιδια περνουσαν τουλαχιστον 3 φορες (που ηταν τα γευματα) για πλυσιμο χεριων! Και λεω τουλαχιστον γιατι πλενουν χερια μετα απο καθε φορα που πηγαινουν τουαλετα, μετα απο πλαστελινες, νερομπογιες κτλ!

Οποτε οι πετσετες επρεπε να αλλαζουν μεσα στην ημερα!

Αλλα αυτο προυποθετει οτι πρεπει να πλυθουν και να σιδερωθουν 2πλασιες πετσετες!

Και οι καθαριστριες με το ζορι καθαριζαν τα τραπεζακια μετα το φαγητο!!

Εμενα προσωπικα μου ειχε ζητηθει ουκ ολιγες φορες να σκουπισω τα τραπεζια, να μαζεψω τα ρυζια που εχουν πεσει στο πατωμα και αλλα πολλα!

Θα μου πειτε, δυσκολο σου ειναι? Οχι! Αλλα δεν ειμαι εκει γι αυτο το σκοπο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...