Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΚΟΛΛΗΣΗ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ


Recommended Posts

melpo se euxaristw poli gia tin apantisi sou...idi kanonisa na miwsw arketa to wrario mou apo 12 wres se 6 kai mono prwi gia meta tha eimai oli mera mexri tin epomeni ksapla...euxomai na ta kataferw....kai egw kai to mikro ''fasolaki''.outws i alliws parateirw panta oti otan tha eimai arketes wres ksaplomeni stamataei to aimai kai menoun mono stagones..to kalo mou eipe i giatros mou einai oti den exw ponous..twra pia einai to mono otan ksekinisa mou elegan oti ta ponakia itan fisiologika,meta itan kai ta leuka igr fisiologika meta mou elegan pos oso einai kafe na mi fovame otan egine aima mou eipan oti an erthei ki ponos tha einai to epakron tou anisixitikou gia tin wra exw xrono na to diorthoso kai auto gia to paidaki mou mono...se euxaristw poli :)

 

Χεχε έπρεπε να είχες τον δικό μου γιατρό. Με αυτά που μου λες θα σε είχε ήδη δέσει στο κρεβάτι! Εγώ είχα μόνο έναν καφέ λεκέ στο εσώρουχο και μετά από περίπου ένα μήνα ξανά άλλο έναν λεκέ. Είδαμε μετά στον υπέρηχο κ την αποκόλληση που ήταν κοντά στο μωρό και αυτός πανικοβλήθηκε και μου απαγόρευσε δια ροπάλου τα πάντα. Ναι είναι λίγο ψείρας :lol: αλλά καλά είναι να προσέχεις πολύ, για πόνους ούτε να το συζητάς δε θα περιμένεις να φτάσεις σε αυτό το σημείο!

Αυτά χωρίς όμως να αγχώνεσαι! Να είσαι ήρεμη χαρούμενη κ ξεκούραστη κ όλα θα πάνε καλά.Απόλαυσε το όσο μπορείς!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα σας!εγω εχω γεννησει αλλα ειχα πολυ περιπετειωδη εγκυμοσυνη.Andimo και εμενα μου το ειχε πει ο γιατρος μου!αν σε εξετασε και στο ειπε θα πρεπει να τον εμπιστευτεις...ειναι βασικο εξαλλου να αισθανεσαι σιγουρια για το γιατρο σου.....εγω ανακαλυψα την εγκυμοσυνη με περιεργο τροπο....περιμενα να αδιαθετησω και καθε πρωι ειχα σταγονες μαυρο αιμα και τιποτα αλλο....εκανα τεστ και εμαθα τα μαντατα...πηρα και εγω καποια χαπια που δεν τα θυμαμαι τωρα αλλα εκανα τα σφαλμα και διαβασα τις παρενεργειες και επαθα παρακρουση.....τελικα η λυση ηταν ξεκουραση...εξαλλου ειναι και η τελευταια ευκαιρια για πολυ καιρο τελικα:lol: εγω επαθα αποκκοληση πλακουντα στο τελος...και τελικα γεννησα με καισαρικη γιατι το μωρο ηταν πολυ ψηλα:(

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι ειδικός, την αποκόλληση την αντιλαμβανόμαστε όταν δούμε καφέ ή κόκκινο αίμα (έστω και κατά το σκούπισμα). Δεν γνωρίζω αν σε κάποιες περιπτώσεις συνεπάγεται και πόνος στην κοιλιά ή στη μέση.

Εγώ στην κορούλα μου και ενώ διένυα την 8η εβδομάδα της κύησης, είδα στο εσώρουχό μου καφέ σταγόνες. Αμέσως ενημέρωσα τον γιατρό και μου συνέστησε ξεκούραση, να παραμείνω ξάπλα και να παίρνω τα utrogestan. Και όταν ξάπλα, εννοώ κρεβάτι-μπάνιο-πίσω ξανά!!!! Σηκώθηκα μετά από 1.5 μήνα αλλά σε όλη την εγκυμοσύνη ξεκουραζόμουν αρκετά κατά τη διάρκεια της ημέρας (εντολή του γιατρού).

Tati20 με όλο το θάρρος, η γνώμη μου είναι πως θα πρέπει να ξεκουράζεσαι περισσότερο. Βέβαια εσύ ξέρεις καλύτερα, όπως και ο γιατρός σου που είναι και ειδικός αλλά εγώ θα έπαιρνα άδεια από τη δουλειά τουλάχιστον μέχρι να περνούσε αυτή η περίοδος και μετά βλέποντας και κάνοντας. Αλλά και πάλι, εσύ ξέρεις καλύτερα και βεβαίως εσύ αποφασίζεις!!!!!

Φιλικά.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα!!!Εγώ αυτό που έπαθα ούτε στον εχθρό μου!!Την περασμένη Τετάρτη μετά από πολύμηνες προσπάθειες με τον άντρα μου το τεστ βγήκε θετικό!!!:lol:γλέντια χαρές και επειδή μένω επαρχία,ο γιατρός μου έλειπε και είχα λαχτάρα να δω το σακούλι,πήγα στο κρατικό νοσοκομείο και το έπαιξα ότι είχα καφέ υγρά για να με δούνε...τελικά δεν φάνηκε τίποτα ακόμη εκτός από πρησμένη μήτρα!!:-(Βρήκα και τον γιατρό μου και όλα καλά!!)Και σήμερα που κουράστηκα με τον πρωτότοκο μου και το ανιψάκι μου,γύρω στα δύο χρόνια και τα δύο,κατέβασα καφέ υγρά και πόνους που διπλώθηκα!!!Πήρα τον γιατρό και μου έδωσε utrogestan και ακινησία 10 μέρες και μετά θα πάμε να δούμε το αποτέλεσμα!!Ευτυχώς που στέλνω τον μεγάλο παιδικό και βοηθάει και ο άντρας γιατί μου έχει μεγάλη αδυναμία(κλασικό αγόρι!!)και πως θα κόψουμε ξαφνικά τα παιχνίδια και τις βόλτες!!!!Έτσι,για να μάθω να κοροϊδεύω τον κόσμο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 9 ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΗ ΕΙΧΑ ΜΙΚΡΗ ΑΠΟΚΟΛΗΣΗ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ UTROGESTAN ΚΑΙ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ.ΓΙΑ ΜΙΣ ΒΔΟΜΑΔΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ ΑΛΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΞΑΝΑΡΧΙΣΑΝ ...Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΘΕΣ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΠΟΛΥ.ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΩ?

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 9 ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΗ ΕΙΧΑ ΜΙΚΡΗ ΑΠΟΚΟΛΗΣΗ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ UTROGESTAN ΚΑΙ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ.ΓΙΑ ΜΙΣ ΒΔΟΜΑΔΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ ΑΛΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΞΑΝΑΡΧΙΣΑΝ ...Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΘΕΣ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΠΟΛΥ.ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΩ?

 

Μα που κατάλαβε οτι ειναι αποκόλληση πλακούντα; Ειναι πολυ νωρίς για αυτο

Είχες αιμα; Το είδε στον υπερυχο οτι ειχε αποκολληθεί;

 

By the way αυτο που σου έδωσε δεν εχει καμμια σχέση με αποκόλληση πλακούντα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

kalimera se oles tis nin k mellouses manoules!eimai egkuos sto prwto mou mwro k dianuw thn 16.vdomada kuhshs me ena provlima pou dhmiourghthike sthn 14.vdomada.afou piga k ekana thn auxeniki diafaneia(paraskeuh htan)k htan ola teleia opws eipe o giatros mou ksafnika meta apo 3 meres(deutera dhl)arxisa en wra douleias na aisthanomai kapws ygrh katw k ti na dw koritsia?kanoniko aima,les k mou rthe periodos meta skoupizomoun k htan ligotero to aima,megalo sok.pairnw thl to giatro o opoios me eipe na paw kateftheian,eksetasame ton traxilo k eide oti ekane suspaseis h mitra mou gia auto k aimoragousa k etsi epatha thn ''meriki''apokolisi tou plakounta,eutyxws to mwro htan kala.mou edwse xapia ta utrogestan(an ta gnwrizete k eseis)k ksapla 10 meres k vlepoume.piga thn prohgoumenh vdomada k eide oti edes o plakountas alla thelei prosoxi k mou grapse k alli adeia k mou sunesthse k alli annarwsh.exei kammia pathei sto parelthon to idio k an nai,pigan telika ola kala???exw akousei oti einai sixno fainomeno alla den paueis na anhsyxeis k eidika an einai k prwto k den exeis idea k eisai teleios apeirh k fovismenh.

Link to comment
Share on other sites

kalimera se oles tis nin k mellouses manoules!eimai egkuos sto prwto mou mwro k dianuw thn 16.vdomada kuhshs me ena provlima pou dhmiourghthike sthn 14.vdomada.afou piga k ekana thn auxeniki diafaneia(paraskeuh htan)k htan ola teleia opws eipe o giatros mou ksafnika meta apo 3 meres(deutera dhl)arxisa en wra douleias na aisthanomai kapws ygrh katw k ti na dw koritsia?kanoniko aima,les k mou rthe periodos meta skoupizomoun k htan ligotero to aima,megalo sok.pairnw thl to giatro o opoios me eipe na paw kateftheian,eksetasame ton traxilo k eide oti ekane suspaseis h mitra mou gia auto k aimoragousa k etsi epatha thn ''meriki''apokolisi tou plakounta,eutyxws to mwro htan kala.mou edwse xapia ta utrogestan(an ta gnwrizete k eseis)k ksapla 10 meres k vlepoume.piga thn prohgoumenh vdomada k eide oti edes o plakountas alla thelei prosoxi k mou grapse k alli adeia k mou sunesthse k alli annarwsh.exei kammia pathei sto parelthon to idio k an nai,pigan telika ola kala???exw akousei oti einai sixno fainomeno alla den paueis na anhsyxeis k eidika an einai k prwto k den exeis idea k eisai teleios apeirh k fovismenh.

 

καλημερα!! με το καλο το μωρακι σου !! τι θεση εχει ο πλακουντας σου , ειναι χαμηλα η ψηλα? λοιπον ειναι οπως τα λες ειναι πολυ συχνο φενομενο και το μονο που μπορεις να κανεις ειναι ξεκουραση και προσοχη και οολα θα πανε καλα μην σε ανυσηχει καθολου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

Κοριτσια

Δανυω την 10η εβδομαδα, και πριν μια εβδομαδα νοσηλευτικα στο νοσοκομειο μετα απο μεγαλη αιμοραγια.

Η διαγνωση ηταν αποκολληση πλακουντα ΄΄

Μου συνεστησαν ξεκουραση.

Η μεγαλη αιμαραγια περιοριστηκε την ιδια ημερα. 2-3 ημερες ειχα λιγο αιμα στο εσωρουχο Ακομα εχω λιγες καφε εκκρισεις.

 

Θα ηθελα να ρωτησω οσες κοπελες ειχαν αποκολληση για ποσο καιρο καθισαν στο κρεβατι. Μετα η ζωη τους συνεχιστηκε κανονικα η την εβγαλαν ξαπλα ?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια

Δανυω την 10η εβδομαδα, και πριν μια εβδομαδα νοσηλευτικα στο νοσοκομειο μετα απο μεγαλη αιμοραγια.

Η διαγνωση ηταν αποκολληση πλακουντα ΄΄

Μου συνεστησαν ξεκουραση.

Η μεγαλη αιμαραγια περιοριστηκε την ιδια ημερα. 2-3 ημερες ειχα λιγο αιμα στο εσωρουχο Ακομα εχω λιγες καφε εκκρισεις.

 

Θα ηθελα να ρωτησω οσες κοπελες ειχαν αποκολληση για ποσο καιρο καθισαν στο κρεβατι. Μετα η ζωη τους συνεχιστηκε κανονικα η την εβγαλαν ξαπλα ?

 

Λεμόνια μου εισαι εγκυος;;!! Συγχαρητήρια αγαπη μου!

 

Κοιτά εξαρτάται απο τον βαθμό αποκολλησης.. Κοπέλα που γνώρισα που γεννήσαμε μαζι, είχε μεγάλο προβλημα αιμορραγία συνεχεια οποτε την έβγαλε ξάπλα και παλι στο τέλος μετα απο μεγαλη αιμορραγία αναγκάστηκε να γεννήσει στις 36 εβδομάδες

Άλλες την έχουν βγάλει καθαρή χωρις να κάτσουν κρεβάτι πολυ

Εμένα είχε αίμα ο πλακουντας στο τέλος απο το πουθενά και αναγκαστικα να γεννήσω 37+5

Μαλλον αν ξανά εχεις αίμα θα σου πουν να κάτσεις κρεβάτι όλη μέρα να μην σηκώνεις βάρη κλπ

 

Έχουν δει που ακριβώς ειναι ο πλακουντας σου; Ειναι στο κατω μέρος προς τον τραχήλο;

 

Ολα να σου πανε τελεια!

Link to comment
Share on other sites

Λεμονιά γειά σου!

 

 

Είχα κι εγώ δύο αποκολλήσεις πριν κλείσω το πρώτο τρίμηνο που οφείλονταν στην πολύ χαμηλή θέση του πλακούντα. Η αιμορραγία μου είχε κρατήσει πάνω από μια βδομάδα και έμεινα στο κρεββάτι περίπου ένα μήνα. Καφέ είχα όλο σχεδόν το μήνα.

 

 

Μετά επέστρεψα στις δραστηριότητές μου κανονικά, αρχικά με πολύ προσοχή και φόβο! Στο γ τρίμηνο ανέβηκε ο πλακούντας και δεν είχα πια ιδιαίτερη ανησυχία.

 

 

Το πόσο (και αν) θα μείνεις στο κρεβάτι εξαρτάται από τη σοβαρότητας της αποκόλλησης, τη θέση του πλακούντα, και σίγουρα από τη συνολική εικόνα που βλέπει ο γιατρός στον υπέρηχο.

 

 

Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά και να επιστρέψεις το συντομότερο!!!

AGjDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ για τις ευχες σας και τις πληροφοριες.

 

Επειδη δεν εχω παει ακομα στο γιατρο μου εξω και με ειδαν πολλοι γιατροι στο νοσοκομειο, ο καθενας ελεγε τα δικα του. Η πρωτη μου ειπε για χαμηλο πλακουντα αλλα μου ειπε και πολλα αλλα παλαβα και δεν μπορω να λαβω την αποψη της σοβαρα.

Οι υπολοιποι δεν μου ενεφεραν κατι τετοιο.Η διευθυντρια μου ειπε οτι ηταν μικρη η αποκολληση τελικα.

Μετα απο 10 ημερες θα παω για αυχενικη οποτε εκει θα φανει.

Εως τοτε μαλλον θα καθομαι στο κρεβατι, εφερα και τον υπολογιστη σπιτι και οτι μπορω θα κανω και απο δουλεια.

 

κατ-κατ

ησουν συνεχεια ξαπλωμενη τελειως κατω και οχι καθιστη στο κρεβατι ?

και με το που σου τελειωσαν τα καφε σηκωθηκες?

Αληθεια η αποκολληση επουλωνεται η παντα θα ειναι εκει.

Link to comment
Share on other sites

:?

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 9 ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΗ ΕΙΧΑ ΜΙΚΡΗ ΑΠΟΚΟΛΗΣΗ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ UTROGESTAN ΚΑΙ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ.ΓΙΑ ΜΙΣ ΒΔΟΜΑΔΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ ΑΛΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΞΑΝΑΡΧΙΣΑΝ ...Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΘΕΣ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΠΟΛΥ.ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΩ?

 

αν επιτρεπετε ποιος ειναι ο γιατρος σου? θα σου προτινα δευτερη γνωμη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ για τις ευχες σας και τις πληροφοριες.

 

Επειδη δεν εχω παει ακομα στο γιατρο μου εξω και με ειδαν πολλοι γιατροι στο νοσοκομειο, ο καθενας ελεγε τα δικα του. Η πρωτη μου ειπε για χαμηλο πλακουντα αλλα μου ειπε και πολλα αλλα παλαβα και δεν μπορω να λαβω την αποψη της σοβαρα.

Οι υπολοιποι δεν μου ενεφεραν κατι τετοιο.Η διευθυντρια μου ειπε οτι ηταν μικρη η αποκολληση τελικα.

Μετα απο 10 ημερες θα παω για αυχενικη οποτε εκει θα φανει.

Εως τοτε μαλλον θα καθομαι στο κρεβατι, εφερα και τον υπολογιστη σπιτι και οτι μπορω θα κανω και απο δουλεια.

 

κατ-κατ

ησουν συνεχεια ξαπλωμενη τελειως κατω και οχι καθιστη στο κρεβατι ?

και με το που σου τελειωσαν τα καφε σηκωθηκες?

Αληθεια η αποκολληση επουλωνεται η παντα θα ειναι εκει.

 

 

 

Καλημέρα!

 

 

Η αποκόλληση επουλώνεται. Εμένα από κάποια στιγμή και μετά δεν μπορούσε να τη δει, ενώ στην αρχή φαινόταν πεντακάθαρα στον υπέρηχο.

 

 

Στην αρχή ήμουν κυρίως ξαπλωμένη. Αφού σταμάτησε η αιμορραγία άρχισα και να κάθομαι για αρκετή ώρα. Σηκώθηκα πριν τελειώσουν τα καφέ - με το που τελείωσαν γύρισα στη δουλειά.

 

 

Κάνε υπομονή, θα περάσουν οι μέρες! Να μας πεις τα νέα σου!

AGjDp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια

Τελικα ο πλακουντας ειναι ψηλα.

Υποθετω οτι μου εκανε κακο η σαλοσπιρ που πηρα την τελευταια εβδομαδα σε συνδυασμο με τις πολλες δουλειες σπιτιου.

Ακομα υπαρχει η αποκολληση και ακομα μετα απο 20 ημερες απο την αιμορραγια εχω καφε-κιτρινα.

Ο γιατρος που εκανα την αυχενικη μου ειπε να μην ανησυχω και οτι θα εχω για καμια 15-αρια ημερες ακομα καφε υγρα..

Τα καλα νεα μου ειναι η πολυ καλη αυχενικη 1.50 και η καλη υπερηχογραφικη εικονα που μειωσε κατα πολυ τις υψηλες πιθανοτητες συνδρομων λογω ηλικιας.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια

Τελικα ο πλακουντας ειναι ψηλα.

Υποθετω οτι μου εκανε κακο η σαλοσπιρ που πηρα την τελευταια εβδομαδα σε συνδυασμο με τις πολλες δουλειες σπιτιου.

Ακομα υπαρχει η αποκολληση και ακομα μετα απο 20 ημερες απο την αιμορραγια εχω καφε-κιτρινα.

Ο γιατρος που εκανα την αυχενικη μου ειπε να μην ανησυχω και οτι θα εχω για καμια 15-αρια ημερες ακομα καφε υγρα..

Τα καλα νεα μου ειναι η πολυ καλη αυχενικη 1.50 και η καλη υπερηχογραφικη εικονα που μειωσε κατα πολυ τις υψηλες πιθανοτητες συνδρομων λογω ηλικιας.

 

 

 

Μπράβο Λεμονιά, πολύ καλά τα νέα σου!

Εύχομαι όλα από εδώ και πέρα να πάνε τέλεια!

AGjDp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Κοριτσια καλησπερα!!

Εδω και μια βδομαδα εχω αρχισει να αγχωνομαι με το αιμα που βλεπω.

Έχω μιλήσει και με τους 2 γιατρους μου γι αυτο. Και με τον εξωσωματικό και τον δικό μου.

Ας τα παρω απ την αρχη.ειχατην προηγουμενη τεταρτη λιγα ροζ υγρα, πεμπτη πηγαμε στον εξωςωματικο να δουμε το σακο, ειδαμε και καρδιακη λειτουργια.

παρασκευη τα ροζ τηρα εγιναν εντονο ροζ, μου ειπαν απο το κεντρονα κανω μια ενεση λεντοτζεστ, μετα σιγα σιγα το ροζ εγινε καφε, αυτο που εχουμε στο τελος της περιοδου. Στο μεταξυ το σκ εκοψα και την ασπιρινη. Δευτερα χθες την ξαναρχισα.

Πηγα και στον δικο μου γιατρο χθες απογευμα, δεν ειδε κατι ανησυχητικο, κιγα καφε υγρα απλα μου ειπε θελει πολλη ξεκουραση, και να συνεχιζω να παιρνω την προγεστερονη μου, την οποια παιρνω σε ενεσιμη μορφη.

απο χθες βραδυ εχω παλι ροζ. Το ιδιο και σημερα, εντονο ροζ σχεδον κοκκινο αιμα περιοδου.

Εκανα μια ενεσουλα λεντοτζεστ παλι και για 2-3 μερες σταματαω την ασπιρινη..

Καμια κοπελα ειχε το ιδιο θεμα;;;;

Μπορει να ναι αποκολληση;;;;

Να σημειωσω οτι διανυω την 6η εβδομαδα κυησης και αυριο το πρωι θα παω στο κεντρο εξωσωματικης να με δει ο γιατρος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα και από εμένα κορίτσι.Εφω ειμαι 16 εβδομάδων και προχθές αντιλήφθηκα αίμα κόκκινο σαν περιόδου,πήγα αμέσως νοσοκομείο όπου ο γιατρός μου είπε Ότι εχω αποκόλληση πλακουντα 2εκ..Πρέπει να μείνω ξαπλωμένη 15 μέρες ,να παίρνω utrogestan 100mg δυο φορές την ημέρα.Ειναι η Τρίτη μέρα που ειμαι στο κρεβάτι και ήδη με πονάει φρικτά η μέση μου,το αίμα είναι το ίδιο ροζ-κόκκινο...Φοβάμαι μη πάθει τίποτα το μωράκι.Δε θα το αντέξω;!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα και από εμένα κορίτσι.Εφω ειμαι 16 εβδομάδων και προχθές αντιλήφθηκα αίμα κόκκινο σαν περιόδου,πήγα αμέσως νοσοκομείο όπου ο γιατρός μου είπε Ότι εχω αποκόλληση πλακουντα 2εκ..Πρέπει να μείνω ξαπλωμένη 15 μέρες ,να παίρνω utrogestan 100mg δυο φορές την ημέρα.Ειναι η Τρίτη μέρα που ειμαι στο κρεβάτι και ήδη με πονάει φρικτά η μέση μου,το αίμα είναι το ίδιο ροζ-κόκκινο...Φοβάμαι μη πάθει τίποτα το μωράκι.Δε θα το αντέξω;!

 

Γεια σου!!!εγω ειμαι στην 6η εβδομαδα και εχθες μ ειπε ο γιατρος οτι εχω μια μικρη σποκολληση.μου εδωσε και εμενα τα ιδια χσπια 3 φορες την ημερα!κ μου ειπε ξεκουραση..κ οχι πολλες μετακινησεις κ θα ξαναπαω το σαββατο να με δει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα κορίτσι.Εφω ειμαι 16 εβδομάδων και προχθές αντιλήφθηκα αίμα κόκκινο σαν περιόδου,πήγα αμέσως νοσοκομείο όπου ο γιατρός μου είπε Ότι εχω αποκόλληση πλακουντα 2εκ..Πρέπει να μείνω ξαπλωμένη 15 μέρες ,να παίρνω utrogestan 100mg δυο φορές την ημέρα.Ειναι η Τρίτη μέρα που ειμαι στο κρεβάτι και ήδη με πονάει φρικτά η μέση μου,το αίμα είναι το ίδιο ροζ-κόκκινο...Φοβάμαι μη πάθει τίποτα το μωράκι.Δε θα το αντέξω;!

 

Βεβαια εγω δεν ειχα αιμα απλα στον επαναληπτικο ελενγχο το διαπιστωσε.θελω ν πιστευω οτι θα πανε ολα καλα κ στις 2 μας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σας,

Αν κάποια έχει περάσει κάτι παρόμοιο θα της ημουν υπόχρεη για την εμπειρια της.Στην 8η εβδομαδα είχα αποκόλληση πλακουντα.Άρχισα προγεστερόνη κ για 4εβδομαδες κάθησα σπιτι κυρίως ξάπλα. Στις 10 του μήνα ο υπέρηχος έδειξε οτι η αποκόλληση έχει μειωθεί σημαντικά και πως μπορω να σηκωνομαι σιγά σιγά αλλα προσεκτικά. Την εβδομαδα αυτή 12η της κύησης είχα καφέ αίμα 3 μέρες μέρα παρα μερα,όχι πολύ κυρίως στο σκούπισμα.Και τις ενδιάμεσες μέρες που δεν είχα καφέ είχα πονακια περιόδου άλλοτε ήπια κ άλλοτε λίγο περισσότερο, που τα αντεχεις πάντως. Σήμερα συνεχίζω με ήπιους πόνους κ τράβηγμα τα στην μέση.Τη Δεύτερα έχουμε την αυχενική. Ο γιατρός μου με καθησυχάζει πως εφόσον δεν εχουμε κόκκινο αιμα δεν ανησυχουμε.Καμία παρόμοια εμπειρία, συμβουλή;

Link to comment
Share on other sites

On 20/1/2018 at 1:57 ΜΜ, perfect flower είπε:

Καλησπέρα σας,

Αν κάποια έχει περάσει κάτι παρόμοιο θα της ημουν υπόχρεη για την εμπειρια της.Στην 8η εβδομαδα είχα αποκόλληση πλακουντα.Άρχισα προγεστερόνη κ για 4εβδομαδες κάθησα σπιτι κυρίως ξάπλα. Στις 10 του μήνα ο υπέρηχος έδειξε οτι η αποκόλληση έχει μειωθεί σημαντικά και πως μπορω να σηκωνομαι σιγά σιγά αλλα προσεκτικά. Την εβδομαδα αυτή 12η της κύησης είχα καφέ αίμα 3 μέρες μέρα παρα μερα,όχι πολύ κυρίως στο σκούπισμα.Και τις ενδιάμεσες μέρες που δεν είχα καφέ είχα πονακια περιόδου άλλοτε ήπια κ άλλοτε λίγο περισσότερο, που τα αντεχεις πάντως. Σήμερα συνεχίζω με ήπιους πόνους κ τράβηγμα τα στην μέση.Τη Δεύτερα έχουμε την αυχενική. Ο γιατρός μου με καθησυχάζει πως εφόσον δεν εχουμε κόκκινο αιμα δεν ανησυχουμε.Καμία παρόμοια εμπειρία, συμβουλή;

Μην ανησυχείς οπως είπε ο γιατρος σ το καφέ αίμα δεν πειράζει, είναι παλιό αίμα που βγήκε τώρα. Αλλά ακόμα κ κόκκινο αίμα να είχες πολλές κοπέλες είχαν αιμορραγίες αλλά η εγκυμοσύνη εξελίχθηκε καλά.. Σ εύχομαι όλα να πάνε καλά!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα σας. Είμαι στην 10η εβδομάδα. Δύο εβδομάδες βρίσκομαι στο κρεβάτι σε πλήρη ακινησία. Σηκωνομαι καθιστή μόνο για να φάω και για τα χάπια μου. Σηκώνομαι όρθια μόνο για να πάω στο μπάνιο. Ο γιατρός, μου είπε πως έχω αποκόλληση πλακούντα, το παιδί είναι πολύ χαμηλά και ότι υπάρχει μεγάλο ρίσκο. Είναι το δεύτερο μου παιδάκι. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν υπήρχε καμία επιπλοκή. Πονάει αφόρητα η μέση μου και δεν έχω πάρει κιλά. Πίνω μόνο 2 utrogestan την ημέρα και το filicine μου το μεσημέρι. Όταν σηκώνομαι για το μπάνιο νιώθω βάρος χαμηλά στην κοιλιά μου και στην ώρα της ούρησης αργώ λίγο να αδειάσει η κύστη μου, νιώθω σαν μπούκωμα. Δεν μου έκανε καμία ένεση ο γιατρός. Μήπως έπρεπε να πάρω κάτι για την μέση; Έχει τύχει σε καμιά κάτι ανάλογο και πως το αντιμετωπίσατε;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...