Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

sos- πονος στο στηθος


Recommended Posts

κοριτσια εχω προβλημα οποια μπορει ας βοηθησει! εδω κ 3-4 μερες εχω πονους στο στηθος που ολο και δυναμωνουν, σημερα μαλιστα δε θηλασα σχεδον καθολου εβγαζα με το θηλαστρο κ του εδινα στο μπιμπερο.

λοιπον ο πονος ειναι πολου δυνατος και ξεκινα απο τη θηλη μεχρι μεσα βαθια στο στηθος.

πριν λιγο ειδα στο πλαι της θηλης ενα σκουρο πραγματακι πιο μικρο κι απο χιλιοστο, νομισα οτι ηταν χνουδακι απο μπλουζα κ πηγα να το βγαλω με το τσιμπιδακι το τραβαω αλλα αυτο ηταν κολλημενο νομισα οτι ηταν τσιμπουρι και αποστειρωσα ενα ντχοκοπτη κ το εκοψα απο το σημειο που κρατιοταν απ το στηθος αλλα απο τη "βιοψια" ειδα οτι δν ηταν τσιμπουρι, ελπιζω μονο να μην ηταν ελια. τωρα τον ξαναεβαλα να θηλασει (λιγο πιο πριν ειχε πιει περιπου 70 μλ που εβγαλα) κ ο πονος ειναι πιο υποφερτος, μαλλον επειδη δν πεινουσε πολυ κ ηθελε ν αποκοιμηθει.

εν το μεταξυ το στηθος συνεχιζει να με ποναει, αλλα δεν ειναι πρησμενο ουτε εχει κομπους κλπ. κοιταξα κ στο θεμα της καντιντιασης αλλα δεν μπορω να καταλαβω, η θηλη παντως εξωτερικα δεν εχει αλλαξει χρωμα.

τετοιους πονους ειχα κι αλλες φορες αλλα τους αντεχα.

και κατι αλλο εχω εντονη φαγουρα στο κατω μερος του στηθους σ εκεινο το σημειο εχω κ μια ελια και ακριβως κατω απ το στηθος εχω βγαλει πολλα μικρα κοκκινα σπυρακια σαν αλλεργια.

εδω να πω οτι ο μπεμπης εχει κοντο χαλινο γλωσσας, θηλαζει αποκλειστικα αλλα μονο απο το ενα στηθος, πινει πολυ λαιμαργα ειδικα στην αρχη και τραβαει με πολυ δυναμη, πλεον δε θηλαζει ολη την ωρα και καποια βραδια κοιμαται συνεχομενα για 5-6 ωρες επισης τον πρωτο μηνα πηρε εναμιση κιλο. ξερει καποια κοπελα καποιο γιατρο πιο ειδικο σε τετοια θεματα σε αρτα ή πρεβεζα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


βαζω και το ερωτηματολογιο μηπως μπορει η κυρια αγλαια να μου δωσει καμια συμβουλη

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 38+4

Β. Το φύλο του βρέφους ΑΓΟΡΙ

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

ΦΤ με προκληση στο τελος γιατι μετα απο 3 μερες συσπασεων η διαστολη ειχε κολλησει στο 4

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. 2 αναλγητικες ενεσεις buscopan και τοπικη αναισθησια στο ραψιμο

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. ΟΧΙ

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. ΟΧΙ

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες:

20/7/2011 3180

24/7/2011 3020

4/8/2011 3500

23/8/1011 4520

 

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 8-10, ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΝΤΟΜΑ Κ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΛΥΩΡΑ

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

χειροκινητο mothercare

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

1 και σπανια περισσοτερες (οπως τωρα που ποναω υπερβολικα)

7β. ποιες ώρες αντλειτε?

αναμεσα σε δυο γευματα που το μωρο κοιμαται πολυ ωρα και τωρα το βγαζω οταν πειναει για να το πιει κατευθειαν

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

γυρω στα 10 λεπτα και καθε φορα βγαζω απο 100 μεχρι 200 μλ

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

10-12 τουλαχιστον

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο μεχρι τις 40 μερες εκανε παρα πολλες φορες σχεδον σε καθε γευμα και ενδοιαμεσα, τωρα 5-6 φορες

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

ο μπεμπης εχει κοντο χαλινο γλωσσας και ανω χειλους, θηλαζει αποκλειστικα αλλα μονο απο το ενα στηθος, πινει πολυ λαιμαργα ειδικα στην αρχη και τραβαει με πολυ δυναμη, πλεον δε θηλαζει ολη την ωρα και καποια βραδια κοιμαται συνεχομενα μεχρι και 5-6 ωρες.

επισης ποναει καποιες φορες στις κενωσεις και εχει πολλα αερια. μετα το μηνα αρχισε να βγαζει και γουλιτσες

ξενο γαλα ηπιε μονο 2 μερες στο νοσοκομειο (ειχε ματωσει τις θηλες) μαζι με δικο μου που εβγαζα με το θηλαστρο και απο τοτε μονο 2-3 φορες του εδωσα, τη μια χτες, και δεν εχει πιει ποτε πανω απο 30 ml. επισης τις πρωτες εβδομαδες που πονουσε παρα πολυ κατα τις κενωσεις του εκανα χαμομηλι, συνιολικα ηπιε 4 φορες απο 10-20 ml. εδω κ 2 βδομαδες δν του εχω δωσει.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον δυο μερες αφου εβαλα το θεμα οι πονοι περασανε αλλα χτες ξαναρχισανε, μαλιστα απο προχτες ο μπεμπης πινει πιο συχνα αλλα για πιο λιγη ωρα κ δεν τραβαει τοσο δυνατα με αποτελεσμα το στηθος να εχει πρηστει. επισης χτες μου εκανε ενα μικρο αιματωμα στη θηλη. θελω να θηλασω αλλα με τους πονους απογοητευομαι.

Link to comment
Share on other sites

νιωθεις το στηθος σκληρο και ζεστο στο σημειο αυτο; μήπως ο πόνος συμβαινει οταν εχεις καποια ωρα να θηλασεις; ή ειναι ολη την ωρα ο ιδιος;

δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι δεν εχω ιδεα γι'αυτο που περιγραφεις, απλα σου απαντω μιας κ δεν ειχες καποια αλλη απαντηση μεχρι τωρα.

δοκιμασε να βαλεις φυλλα λαχανου στο σημειο αυτο, μεχρι να σου πουν περισσοτερα μανουλες που γνωριζουν.

 

απλα το στηθος σου μην το πειραζεις. και τσιμπουρι να ειχες, δεν νομιζω οτι ηταν καλη ιδεα να τραβηξεις οτιδηποτε με νυχοκοπτη, αυτο ειναι δουλεια γιατρων, καλη μου...

 

μηπως να εκανες μια επισκεψη στο γυναικολογο σου η το δερματολογο;

Link to comment
Share on other sites

τελικα ηταν μικρο αιματωμα σαν κι αυτο που εχω τωρα που απο κοκκινο ειχε γινει μαυρο.

ο πονος ειναι σχεδον συνεχεια και πιο πολυ ποναω την ωρα που θηλαζει και λιγη ωρα μετα. μηπως κουραζεται το στηθος επειδη καποιες μερες θηλαζει πολλες ωρες σχεδον συνεχομενα?? οπως εγραψα πιο πανω θηλαζω μονο απ το ενα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο μπεμπης εχει κοντο χαλινο γλωσσας και ανω χειλους,

 

συνεχίζει να έχει;

δεν έγινε επέμβαση;

 

θηλαζει αποκλειστικα αλλα μονο απο το ενα στηθος,

εννοείς ότι θηλάζει από το ένα στήθος στο ένα γεύμα και από το άλλο στο επόμενο γεύμα;

 

από τα όσα γράφεις, φαίνεται να έχεις καντιντίαση αλλά δεν μπορεί κάποιος να το πει με σιγουριά

 

όταν δεν υπάρχουν εξωτερικά συμπτώματα (ξηροδερμία, κοκκινίλα) είναι δύσκολο να γίνει η διάγνωση από κάποιον γιατρό που δεν γνωρίζει την καντιντίαση στη διάρκεια της γαλουχίας

Link to comment
Share on other sites

συνεχίζει να έχει;

δεν έγινε επέμβαση;

η παιδιατρος μας ειπε οτι αφου μπορει και τρωει και παιρνει καλο βαρος δεν επειγει δεν ειναι πολυ κοντο για το ανω χειλος μας ειπε οτι οι επεμβασεις γινονται αργοτερα

 

εννοείς ότι θηλάζει από το ένα στήθος στο ένα γεύμα και από το άλλο στο επόμενο γεύμα;

 

οχι θηλαζει μονο απο το δεξι. το αριστερο δεν το επιασε σχεδον καθολου. ειναι εισεχουσα και μικρη η θηλη, μου το ματωσε κιολας απ την πρωτη μερα μετα οταν εφερα γαλα ξεκινησε να τρωει απο το δεξι και το αριστερο ειχε ακομα πρωτογαλα και δεν το ηθελε. προσπαθουσα με το θηλαστρο αλλα δεν εβγαζα τιποτα, κι ετσι θηλαζει μονο απο ενα.

 

 

από τα όσα γράφεις, φαίνεται να έχεις καντιντίαση αλλά δεν μπορεί κάποιος να το πει με σιγουριά

 

όταν δεν υπάρχουν εξωτερικά συμπτώματα (ξηροδερμία, κοκκινίλα) είναι δύσκολο να γίνει η διάγνωση από κάποιον γιατρό που δεν γνωρίζει την καντιντίαση στη διάρκεια της γαλουχίας

 

δεν μπορω ουτε εγω να καταλαβω. μετα απο εν ατριημερο συνεχους θηλασμουεφυγε το πρηξιμο και με αφησε ο πονος αλλα σημερα και χτες με πιανει οταν ξεκιναει να θηλαζει παλι εντονος πονος αλλα αυτη τη φορα προς τα πανω και προς τη μασχαλη, οχι στη θηλη.

 

επειδη εχω ιστορικο με ογκους -οχι στο στηθος- υπαρχει πιθανοτητα να εινια κατι τετοιο?μπορω να κανω υπερηχο ενω θηλαζω ή δε δειχνειο"?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...