Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κουνια μετατρεπομενη σε προεφηβικο κρεβατι


Danielaki

Recommended Posts


Διαφημίσεις


στα καταστήματα "λητώ" δεν έχει τα έπιπλα του premaman, μόνο κάποια αλλα είδη....τα έπιπλα τα έχει μόνο στα premaman...daniela θα σου απαντήσω αύριο, για το συγκεκριμένο έχω κρατήσει τις τιμές για το κρεβάτι και τη συρταριέρα - αλλαξιέρα γιατί αυτά με ενδιέφεραν ήταν όμως το πιο ακριβό σχέδιο του καταλόγου και γι'αυτο κατέληξα στο σχέδιο της σελ.112 που σου είπα.

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

τα κλασσικα σεντονια για κουνια κανουν για αυτα τα κρεβατια-κουνιες???

με ενδιαφερει να παρω απο το motherbaby αυτες τις κουνιες που γινονται προεφηβικο κρεβατι γιατι ανεβαινει το στρωμα πολυ και δεν χρειαζεται να σκιβω μιας εχω προβλημα στην μεση μου.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

στα καταστήματα "λητώ" δεν έχει τα έπιπλα του premaman, μόνο κάποια αλλα είδη....τα έπιπλα τα έχει μόνο στα premaman...daniela θα σου απαντήσω αύριο, για το συγκεκριμένο έχω κρατήσει τις τιμές για το κρεβάτι και τη συρταριέρα - αλλαξιέρα γιατί αυτά με ενδιέφεραν ήταν όμως το πιο ακριβό σχέδιο του καταλόγου και γι'αυτο κατέληξα στο σχέδιο της σελ.112 που σου είπα.

ειδες βρε μαρακι αυτο το παραπονο εχουν ολοι οι δικοι μου..παει και πεφτει το ματι μου πανω στο πιο ακριβο!!απο μικρη το προβλημα..

οποιεσδηποτε τιμες εχεις θα με βοηθησουν παρα πολυ..

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

daniela τις βρήκα....484 ευρώ για τη συρταριέρα-αλλαξιέρα και 351 για το κρεβάτι

αααα μια χαρα!!


τωρα το μονο που λειπει ειναι να βρω που εχει καταστημα premaman στη Θεσσαλονικη..σ ευχαριστω πολυ που μπηκες στον κοπο να ψαξεις..:):):)

 

 

Link to comment
Share on other sites

τα κλασσικα σεντονια για κουνια κανουν για αυτα τα κρεβατια-κουνιες???

με ενδιαφερει να παρω απο το motherbaby αυτες τις κουνιες που γινονται προεφηβικο κρεβατι γιατι ανεβαινει το στρωμα πολυ και δεν χρειαζεται να σκιβω μιας εχω προβλημα στην μεση μου.

Λοιπον εμείς πήραμε από το motherbaby το πολυμορφικό το μεγάλο όχι αυτό της κατηγορίας teddy αλλά το maxi σε φυσικό. Προς το παρόν είμαστε ευχαριστημένοι το έχουμε ως κουνια ακομα αλλά σύντομα θα βιδώσουμε το κινουμενο τμήμα για να σταθεροποιηθεί μια και δεν κουνάμε πια το μωράκι μας...

Ωστοσο να προσέξετε με τις διαστάσεις καθώς εμείς την ψιλοπατήσαμε με την υπόλοιπη προίκα..δηλ. δεν πήραμε από το ίδιο μαγαζί πάντα, κουνουπιέρα και πάπλωμα γιατί αυτά μας τα έκανε δώρο η κολλητή μου. Ε, η πάντα δεν εφαρμόζει σε τέτοιο κρεβατάκι καθώς η πλειοψηφία των βρεφικών κρεβατιών είναι φυσικά πιο μικρά...Με το πάπλωμα κ την κουνουπιέρα δεν είχαμε πρόβλημα. Τα σεντονάκια christy να τα προσέξεις γιατί μερικά πέφτουν μικρά για αυτά τα κρεβατάκια. Να κοιτάς τις διαστάσεις τους πάντα.

Σε γενικές γραμμές με έχει βολέψει πολύ αυτό το κρεβάτι καθώς και αλλαξιέρα έχει και από κάτω της είναι μια συρταριέρα που έχω όλα τα βασικά του μωρού και επίσης έχει κ τρία μεγάλα συρτάρια από κάτω από το κρεβάτι που χωράνε επίσης πολλά πράγματα.

Το μόνο ισως αρνητικό που βρίσκω είναι ότι οι τάβλες που μπαίνουν κάτω από το στρώμα είναι κάπως "ψεύτικες" δηλ. σκέτο κόντρα πλακέ. Σκέφτομαι άμα μεγαλώσει λίγο η μικρή να τις αλλάξω με κάτι πιο γερό. Α, και επίσης..ένα άλλο αρνητικό: μας βγήκε λίγο η πίστη στη συναρμολόγηση του!!!!

Τέλος με τα χρώματα επειδή αυτά τα μοντέλα είναι εισαγωγή από Ιταλία δε βγαίνουν σε άλλα ούτε γίνονται επί παραγγελία. Είναι ότι βλέπετε μόνο. Πάντως αν κάποια από σας σκέφτεται να πάρει πολυμορφικό δεν αξίζει να πάρει το μικρό...ή να πάρει το μεγάλο ή να μην πάρει καθόλου καθώς αυτά τα μικρά πολυμορφικά δε διαφέρουν πολύ από τα άλλα κρεβατάκια και δε θα μπορέσετε να τα χρησιμοποιήσετε για πάνω από 2-3 χρόνια το πολύ.

353a4d5f55.png

eNortjKzUjIyNDG2sFCyBlwwFYkC1w,,49.png

Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό θα ήταν αν κάποια από εσάς το παρει να το στήσει αρκετές μέρες πριν βάλει το μωράκι μέσα. Το λέω αυτό διότι τα ξύλα και τα λοιπά υλικά βγάζουν μια ενοχλητική μυρωδιά στην αρχή που ώσπου να ξεθυμάνει μπορεί να προκαλέσει ανησυχία στο αγγελούδι σας. Είχα ρωτήσει κ μου είχαν πει ότι δεν είναι τοξικά χρώματα (εγώ είχα πάρει το φυσικό άλλωστε)..αλλά η μυρωδιά την πρώτη βδομάδα που το είχα στο παιδικό δωμάτιο (πριν μεταφέρω τη μικρή) ήταν ιδιαίτερα έντονη ακομα και για έναν ενήλικα.

353a4d5f55.png

eNortjKzUjIyNDG2sFCyBlwwFYkC1w,,49.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις πηραμε απο Mothercare λευκο τετοιο κρεββατι με 3 υψη + καγκελα... αλλα το συγκεκριμενο μοντελο το κοψε.μαλλον το εχει αντικαταστησει με καινουριο απο οτι ειδα στο φυλλαδιο. εκει εκανε γυρω στα 250. πρεπει να χει κι αλλα απλα ηταν το μονο λευκο που χε τοτε...1μισι χρονο μετα που πηραμε το πρωτο, χρειαστηκαμε και δευτερο ( για το 2ο μωρο) και τελικα το μονο που βρηκαμε ιδιο ηταν της βιτρινας!!!!μας το κατεβασαν στη τιμη κ το πηραμε ;)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον εμείς πήραμε από το motherbaby το πολυμορφικό το μεγάλο όχι αυτό της κατηγορίας teddy αλλά το maxi σε φυσικό. Προς το παρόν είμαστε ευχαριστημένοι το έχουμε ως κουνια ακομα αλλά σύντομα θα βιδώσουμε το κινουμενο τμήμα για να σταθεροποιηθεί μια και δεν κουνάμε πια το μωράκι μας...

Ωστοσο να προσέξετε με τις διαστάσεις καθώς εμείς την ψιλοπατήσαμε με την υπόλοιπη προίκα..δηλ. δεν πήραμε από το ίδιο μαγαζί πάντα, κουνουπιέρα και πάπλωμα γιατί αυτά μας τα έκανε δώρο η κολλητή μου. Ε, η πάντα δεν εφαρμόζει σε τέτοιο κρεβατάκι καθώς η πλειοψηφία των βρεφικών κρεβατιών είναι φυσικά πιο μικρά...Με το πάπλωμα κ την κουνουπιέρα δεν είχαμε πρόβλημα. Τα σεντονάκια christy να τα προσέξεις γιατί μερικά πέφτουν μικρά για αυτά τα κρεβατάκια. Να κοιτάς τις διαστάσεις τους πάντα.

Σε γενικές γραμμές με έχει βολέψει πολύ αυτό το κρεβάτι καθώς και αλλαξιέρα έχει και από κάτω της είναι μια συρταριέρα που έχω όλα τα βασικά του μωρού και επίσης έχει κ τρία μεγάλα συρτάρια από κάτω από το κρεβάτι που χωράνε επίσης πολλά πράγματα.

Το μόνο ισως αρνητικό που βρίσκω είναι ότι οι τάβλες που μπαίνουν κάτω από το στρώμα είναι κάπως "ψεύτικες" δηλ. σκέτο κόντρα πλακέ. Σκέφτομαι άμα μεγαλώσει λίγο η μικρή να τις αλλάξω με κάτι πιο γερό. Α, και επίσης..ένα άλλο αρνητικό: μας βγήκε λίγο η πίστη στη συναρμολόγηση του!!!!

Τέλος με τα χρώματα επειδή αυτά τα μοντέλα είναι εισαγωγή από Ιταλία δε βγαίνουν σε άλλα ούτε γίνονται επί παραγγελία. Είναι ότι βλέπετε μόνο. Πάντως αν κάποια από σας σκέφτεται να πάρει πολυμορφικό δεν αξίζει να πάρει το μικρό...ή να πάρει το μεγάλο ή να μην πάρει καθόλου καθώς αυτά τα μικρά πολυμορφικά δε διαφέρουν πολύ από τα άλλα κρεβατάκια και δε θα μπορέσετε να τα χρησιμοποιήσετε για πάνω από 2-3 χρόνια το πολύ.

 

Εγω σκεφτομαι να παρω το προεφηβικο κρεβατι απο το εν λογω καταστημα και την προικα της pierre cardin απο το Λητω. Πηρα τηλ στο Λητω και η παντα κανει, με τα σεντονια πρεπει να εχω προβλημα μιας και το στρωμα ειναι 140 και ακριβως ιδιο μηκος εχουν και τα σεντονια της εν λογω εταιρειας. Δεν θα μπαινει απο κατω απο το στρωμα και θα εχω προβλημα! Τι να κανω να παρω κουνια για να μην εχω αυτα τα προβληματα?

Οταν λες οτι ειχατε προβλημα στην συναρμολογηση εννοεις οτι το συναρμολογησατε μονοι σας? Δεν το αναλαμβανουν εκεινοι?

Μολις πηρα τηλ και μου ειπαν οτι σε ολα τους τα κρεβατια βαζουν ταβλες αντι για το πλαισιο αλουμινιου, θα το παραγγειλω εξ αρχης απο καπου μου φαινεται γιατι στο δικο μας στο κρεβατι ειδαμε μεγαλη διαφορα στην ποιοτητα υπνου σε σχεση με τις ταβλες!

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια!!!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήραμε αυτήν την κούνια-κρεβάτι http://ira-bebe.gr/products10.php?wh=1〈=1&the1id=11&the2id=40&theid=40&open1=11&open2=40. Μεγάλη βλακεία... Είναι μόνο 70εκ. Ήδη ο μικρός κουτουλάει στα κάγκελα, κι ενώ φοβάμαι μήπως κάνει σκαλοπάτι την πάντα και πηδήξει πάνω από τα κάγκελα, την έχω ακόμα γιατί και το κεφάλι κοπανάει και το πόδι μπλέκει στα κάγκελα.

Σκέφτομαι να τα βγάλω και να βάλω τα ξύλα + προστατευτικό, αλλά φοβάμαι ότι είναι μικρός κι είναι και στενό γμτ.

 

Μια λύση για μένα είναι να πας κατευθείαν σε μονό κρεβάτι.

Πχ. http://178.79.130.126/node/454 με διαστάσεις 1,00*2,07

 

Και η συμβουλή μου στις κοπέλες που δεν έχουν πάρει τπτ ακόμα. Μια απλή κούνια, κορίτσια, και κατευθείαν στο μονό... Όλα τ' άλλα είναι τσάμπα λεφτά!

Link to comment
Share on other sites

 

Και η συμβουλή μου στις κοπέλες που δεν έχουν πάρει τπτ ακόμα. Μια απλή κούνια, κορίτσια, και κατευθείαν στο μονό... Όλα τ' άλλα είναι τσάμπα λεφτά!

συμφωνω αλλα υπο προυποθεσεις. αν πχ εχετε 2 μικρα σε κοντινες ηλικιες πχ οπως εγω καλυτερα μεγαλες κουνιες με καγκελα ωστε να μη μπορει το ενα να σηκωθει μονο του και να πειραξει το αλλο...το ιδιο θεμα ειχε μια ξαδερφη μου που χε βαλει τη κορη της (3μισι) σε μονο και το μωρο στη κουνια. καθε φορα που τα κοιμιζε ειχε το αγχος μηπως η μεγαλη πειραξει το μικρο. δε ξερει κανεις πως σκεφτονται σε αυτη την ηλικια. επισης αν ειναι σε αλλο οροφο το υπνοδωματιο, οπως εμενα που δεν θελω να σηκωνεται και να σουλατσαρει στο σπιτι.(παει μπαινει στις τουαλετες, ανοιγει τις μπαλκονοπορτες και λοιπα. μεχρι να την καταλαβαινα πως ειναι εκτος κρεβατιου δε ξερω τι θα μπορουσε να χει κανει!) ως τωρα δεν εχει προσπαθησει ποτε η μεγαλη να πηδηξει κατω απο το κρεβατι. ευτυχως.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Αυτό για το μικρότερο αδερφάκι δεν το έχω σκεφτεί (να πω την αλήθεια) για το να τριγυρνάει όμως σκέφτηκα να προσαρμόσω πορτάκι ασφαλείας στην πόρτα του δωματίου του ...ή θα το πηδάμε κι αυτό;

Νομίζω όμως ότι είναι καιρός να του βγαλω τα κάγκελα γιατί ήδη σηκώνει το πόδι. Τον έχω προλάβει κανα δυο φορές, κι αυτό γιατί δεν τον αφήνω ξύνιο στην κούνια...

Link to comment
Share on other sites

εγω με τετοια ηλικια που βλεπω πως εχει το μικρο σου δε θα βαζα πορτα και δε θα σκεφτομουν να βγαλω τα καγκελα. μπορει να κανει απο το πιο απλο δηλ. το να σου ανοιξει ολα τα συρταρια και τη ντουλαπα η να προσπαθησει να ανεβει καπου που δε πρεπει χωρις να τον ακουσεις....τα χω σκεφτει κ δεν ειναι ασημαντα...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο δωμάτιό του είναι απόλυτα ασφαλής... ;)

ε για να το λες κατι ξερεις!!!!!:):):):):) εγω παντως δε το κανω ακομα κι ας κοντευει 3. προτιμω να μπορω να ξερω πως αμα πω κατι πχ μην ανοιγεις τα συρταρια, μη σκαρφαλωνεις στη ντουλαπα θα το καταλαβει, και θα το θυμαται, παρα να σκεφτομαι αν το θυμαται και θα αποφυγουμε τη ζημια....

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαστε εκτός θέματος να πώ ότι έχεις δίκιο! Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Απλά εμάς δε φτάνει να ανοίξει τη ντουλάπα και τα συρτάρια είναι εσωτερικά. Εκτός από την κούνια του και ένα μονό κρεβατι, μόνο παιχνίδια έχει στο δωμάτιο του.

Άσε που άσχετα με την ηλικία είναι και ψηλός. 90εκ. το καμάρι μου και το ποδαράκι το σηκώνουμε... :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω σκεφτομαι να παρω το προεφηβικο κρεβατι απο το εν λογω καταστημα και την προικα της pierre cardin απο το Λητω. Πηρα τηλ στο Λητω και η παντα κανει, με τα σεντονια πρεπει να εχω προβλημα μιας και το στρωμα ειναι 140 και ακριβως ιδιο μηκος εχουν και τα σεντονια της εν λογω εταιρειας. Δεν θα μπαινει απο κατω απο το στρωμα και θα εχω προβλημα! Τι να κανω να παρω κουνια για να μην εχω αυτα τα προβληματα?

Οταν λες οτι ειχατε προβλημα στην συναρμολογηση εννοεις οτι το συναρμολογησατε μονοι σας? Δεν το αναλαμβανουν εκεινοι?

Μολις πηρα τηλ και μου ειπαν οτι σε ολα τους τα κρεβατια βαζουν ταβλες αντι για το πλαισιο αλουμινιου, θα το παραγγειλω εξ αρχης απο καπου μου φαινεται γιατι στο δικο μας στο κρεβατι ειδαμε μεγαλη διαφορα στην ποιοτητα υπνου σε σχεση με τις ταβλες!

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια!!!

Λοιπόν..κατά σύμπτωση και μας η προίκα είναι της pierre cardin και σε διαβεβαιώνω ότι η πάντα δεν "κανει" στο κρεβατάκι..αν προσπαθήσεις να δέσεις τα κορδονάκια θα δεις ότι δε φτάνουν και στις δυο πλευρές στα κάγκελα της κούνιας ή από τη μία πλευρά αν τη βάλεις (καθώς θα ανεβοκατεβάζεις το κάγκελο) το μπροστινό πάλι δεν εφαρμόζει καλά. Τουλάχιστον εμάς δεν εφάρμοζε. Την βάλαμε κάπως βέβαια αλλά δεν ήταν ποτέ όπως θα έπρεπε να είναι.

Για τη συναρμολόγηση που με ρωτάς επειδή εμείς μένουμε Κρήτη μας το έστειλαν και το συναρμολογήσαμε μόνοι μας. Διαφορετικά στο φτιάχνουν αυτοί. Για τις τάβλες που σου είπαν εννούν τα κομμάτια του κόντρα πλακέ τάβλες!!!! Διότι και εγώ είχα ρωτήσει και μου είχαν πει τάβλες ότι βάζουν σε όλα τα κρεβατάκια τους και όταν πήραμε το "πακέτο" είδα τα "τύπου τάβλα" κόντρα πλακέ. Και οκ τώρα που δεν είναι πολύ βαριά ακομα η μπέμπα δεν έχουμε πρόβλημα. Ομως επειδή αυτό υποτίθεται ότι θα είναι το κρεβατάκι της για κάμποσα χρόνια δε νομιζω να αντέξουν αυτά τα ξύλα βάρος περισσότερο των 13-15 κιλών! Ελπίζω να βοήθησα κάπως..

Καλή δύναμη σου εύχομαι και καλές ετοιμασίες...:D

353a4d5f55.png

eNortjKzUjIyNDG2sFCyBlwwFYkC1w,,49.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν..κατά σύμπτωση και μας η προίκα είναι της pierre cardin και σε διαβεβαιώνω ότι η πάντα δεν "κανει" στο κρεβατάκι..αν προσπαθήσεις να δέσεις τα κορδονάκια θα δεις ότι δε φτάνουν και στις δυο πλευρές στα κάγκελα της κούνιας ή από τη μία πλευρά αν τη βάλεις (καθώς θα ανεβοκατεβάζεις το κάγκελο) το μπροστινό πάλι δεν εφαρμόζει καλά. Τουλάχιστον εμάς δεν εφάρμοζε. Την βάλαμε κάπως βέβαια αλλά δεν ήταν ποτέ όπως θα έπρεπε να είναι.

Eσυ εχεις αυτον τον τυπο?

http://www.motherbaby.gr/details2.php?lang=1&wh=1&the1id=16&the2id=43&theid=43&open1=16&open2=43&thepid=89&page=1

 

Εγω θελω να παρω αυτο :

http://www.motherbaby.gr/details2.php?lang=1&wh=1&the1id=16&the2id=32&theid=32&open1=16&open2=32&thepid=175&page=1

 

Το δικο μου εχει διασταση στρωματος 70χ140 ενω το δικο σου 80 χ 130. Γιαυτο δεν κανει η παντα γιατι ειναι 10 ποντους πιο φαρδυ. Πηγα χθες στα Λητω και τα μετρησα το μεσαιο κομματι της παντας ειναι 70 εκ. οποτε μου ειναι τσιμα τσιμα και τα σεντονια βγαινουν 120χ170 οποτε μια χαρα!Τα παρηγγειλα γιατι μου αρεσε πολυ το σχεδιο!

Τωρα ειμαι ησυχη για την παραγγελια μου, ευτυχως που με προβληματισες και πηγα και τα μετρησα γιατι μεχρι να ερχοταν η κουνια θα καθομουν σε ανεμμενα καρβουνα!

Οσο για τις ταβλες θα κανω αυτο που σου ειπα θα παραγγειλω με ορθοπεδικο πλαισιο αλουμινιου στοιχιζει μονο 40 ευρω!!!

 

Σε ευχαριστω παρα παρα πολυ για την βοηθεια!!!!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...