Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΝΕΣΕΙΣ ΗΠΑΡΙΝΗΣ


Recommended Posts

κορίτσια μπορεί να με διαφωτίσει καμμία/

ο γιατρός μου είπε ό΄τι είμαι στην 12 εβδομάδα, την άλλη πάω για αυχενική διαφάνεια, άρα λογικά μπαίνω στον τέταρτο μήνα ? ? ?

αλλά ο γιατρός μου είπε ότι αλλάζω μήνα κάθε 2 του μηνός και και ότι στον τέταρτο θα μπώ στις 2 μαιου !

ε πως γίνεται αυτό ? :?::?::?:

 

σορρυ για το άσχετο θέμα αλλά αν υπάρχει κάποιο σχετικό διαφωτίστε με :roll:

Μην αγχώνεσαι νομίζω σωστά στα περιέγραψε ο γιατρός σου. Η αυχενική γίνεται στην 13η εβδομάδα περίπου. Άρα καλά μέχρι εδώ. Σε σχέση με το μήνα που είσαι: ο 1ος μήνας διαρκεί 6 εβδομάδες και οι υπόλοιποι από 4.3 εβδομάδες περίπου. Άρα εσύ που είσαι στη 12η εβδομάδα είσαι στα μισά του 3ου και θέλεις 3 εβδομάδες για να μπεις στον 4ο. Έτσι φτάνουμε στις 2 Μαϊου. Ακόμα στον 3ο είσαι αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 207
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κορίτσια μπορεί να με διαφωτίσει καμμία/

ο γιατρός μου είπε ό΄τι είμαι στην 12 εβδομάδα, την άλλη πάω για αυχενική διαφάνεια, άρα λογικά μπαίνω στον τέταρτο μήνα ? ? ?

αλλά ο γιατρός μου είπε ότι αλλάζω μήνα κάθε 2 του μηνός και και ότι στον τέταρτο θα μπώ στις 2 μαιου !

ε πως γίνεται αυτό ? :?::?::?:

 

σορρυ για το άσχετο θέμα αλλά αν υπάρχει κάποιο σχετικό διαφωτίστε με :roll:

Μην αγχώνεσαι νομίζω σωστά στα περιέγραψε ο γιατρός σου. Η αυχενική γίνεται στην 13η εβδομάδα περίπου. Άρα καλά μέχρι εδώ. Σε σχέση με το μήνα που είσαι: ο 1ος μήνας διαρκεί 6 εβδομάδες και οι υπόλοιποι από 4.3 εβδομάδες περίπου. Άρα εσύ που είσαι στη 12η εβδομάδα είσαι στα μισά του 3ου και θέλεις 3 εβδομάδες για να μπεις στον 4ο. Έτσι φτάνουμε στις 2 Μαϊου. Ακόμα στον 3ο είσαι αυτή τη στιγμή.

 

 

Λιγάκι μπερδεμένα αλλά τι να κάνουμε?

αρκεί να είμαστε καλά :)

σ'ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάποιες απορίες και θα ήθελα την βοηθειά σας.

 

1.Θα ήθελα να παρακαλέσω τις κοπέλες που παίρνουν αγωγή με ενέσεις Ηπαρίνης να μου πουν αν παρουσίασαν τίποτα ανεπιθύμητες αντιδράσεις κλπ.

 

2. Εκτός απο την Ηπαρίνη σας έδωσε και τίποτα άλλο ο γιατρός για την θρομβοφιλία? (πχ.Σαλοσπίρη, δικουμαρόλη, βαρφαρίνη κλπ)

 

3. Σας έδωσε καμία δίαιτα? (πχ. περιορισμός κατανάλωσης λαχανικών, κρόκου αυγού, σόγιας κλπ, και κατανάλωση κάποιων άλλων τροφών)

 

4. Σας έδωσε τίποτα βιταμίνες (πχ σας συνέστησε Β2,Β6 Β12?)

 

5. Κάνει καμία απο εσάς συγχρόνως με την Ηπαρίνη, ενέσεις προγεστερόνης???

 

Θα εκτιμήσω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τις απαντήσεις σας διότι ....καίγομαι!!!!!wall.gif

Never underestimate your enemies, nor overestimate your friends.

Link to comment
Share on other sites

Jester καλημέρα,

εγώ κάνω μία ένεση ηπαρίνης (clexan 4000) κάθε πρωί και :

1. δεν παρατήρησα ανεπιθπυμητες ενέργειες

2. δεν παίρνω κάτι άλλο εκτός από την ένεση

3. ο γιατρός δεν μου έδωσε κάποια συγκεκριμένη δίαιτα (απλώς να μην τρώω πολύ γενικώς)

4. Από βιταμίνες, μου έδωσε μόνο σίδηρο, ασβέστιο, φολικό οξύ.

5. δεν κάνω άλλες ενέσεις.

 

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα (μάλλον όχι), αλλά μπορεί κάποια άλλη κοπέλα να έχει απαντήσεις θετικές στις ερωτήσεις σου...

:lol:

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω κάποιες απορίες και θα ήθελα την βοηθειά σας.

 

1.Θα ήθελα να παρακαλέσω τις κοπέλες που παίρνουν αγωγή με ενέσεις Ηπαρίνης να μου πουν αν παρουσίασαν τίποτα ανεπιθύμητες αντιδράσεις κλπ.

 

2. Εκτός απο την Ηπαρίνη σας έδωσε και τίποτα άλλο ο γιατρός για την θρομβοφιλία? (πχ.Σαλοσπίρη, δικουμαρόλη, βαρφαρίνη κλπ)

 

3. Σας έδωσε καμία δίαιτα? (πχ. περιορισμός κατανάλωσης λαχανικών, κρόκου αυγού, σόγιας κλπ, και κατανάλωση κάποιων άλλων τροφών)

 

4. Σας έδωσε τίποτα βιταμίνες (πχ σας συνέστησε Β2,Β6 Β12?)

 

5. Κάνει καμία απο εσάς συγχρόνως με την Ηπαρίνη, ενέσεις προγεστερόνης???

 

Θα εκτιμήσω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τις απαντήσεις σας διότι ....καίγομαι!!!!!wall.gif

 

 

 

 

Καλημέρα

 

Κάνω και εγω ενέσεις ηπαρίνης εδώ και 5,5 μήνες περίπου. Clexan των 2,0. Πέρα από τις ενέσεις και το φολικό οξύ που το παιρνω απο την αρχή της εγκυμοσύνης, και το σίδηρο και το ασβεστιο που το χορήγησε στην πορεία, δεν μου έχει δώσει καμία άλλη αγωγή ούτε φαρμακευτική ούτε διατροφική. Το μόνο που μου έχει περιορίσει είναι η ζάχαρη για λόγους ευνόητους. Να μην πάρω ούτε εγω πολύ βάρος αλλά ούτε να βγει κανένα τεράστιο μωρό. Για την σαλισπίρη στην αρχή μου είπε να πάρω αλλά επειδή είχα κάτι καφέ σημαδάκια που είπε όχι και τελικά δεν χρειάστηκε καθόλου. Μάλιστα μου είπε ότι μπορεί από τον επόμενο μήνα αν όλα είναι όπως τα θέλει και όπως πρέπει, μπορεί να μου μειώσει και τις ενέσεις σε μια μέρα παρα μέρα. Ανεπιθύμητες παρενέργειες δεν είχα, αλλά δεν ξέρω τι μπορεί να είναι ανεπιθύμητη ενέργεια. Μήπως ο συγκεκριμένος τύπος ηπαρίνης σου δημιουργει προβλήματα?

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάποιες απορίες και θα ήθελα την βοηθειά σας.

 

1.Θα ήθελα να παρακαλέσω τις κοπέλες που παίρνουν αγωγή με ενέσεις Ηπαρίνης να μου πουν αν παρουσίασαν τίποτα ανεπιθύμητες αντιδράσεις κλπ.

 

2. Εκτός απο την Ηπαρίνη σας έδωσε και τίποτα άλλο ο γιατρός για την θρομβοφιλία? (πχ.Σαλοσπίρη, δικουμαρόλη, βαρφαρίνη κλπ)

 

3. Σας έδωσε καμία δίαιτα? (πχ. περιορισμός κατανάλωσης λαχανικών, κρόκου αυγού, σόγιας κλπ, και κατανάλωση κάποιων άλλων τροφών)

 

4. Σας έδωσε τίποτα βιταμίνες (πχ σας συνέστησε Β2,Β6 Β12?)

 

5. Κάνει καμία απο εσάς συγχρόνως με την Ηπαρίνη, ενέσεις προγεστερόνης???

 

Θα εκτιμήσω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τις απαντήσεις σας διότι ....καίγομαι!!!!!wall.gif

 

εγώ κάνω τις ενέσεις innohep4500, επίσης παίρνω salospir160 και παίρνω και το utrogestan που είναι προγεστερόνη απλά είναι χάπι ...σε λίγο μπαίνω στον τέταρτο μήνα και όλα αυτά τα παίρνω απο την αρχή αλλά δεν είχα καμία ανεπιθύμητη αντίδραση....

πάντως σου συνιστώ να μην διαβάζεις τις αντιδράσεις που μπορεί να προκαλέσουν τα φάρμακα, ακόμη και το ντεπόν να διαβάσεις θα ανεβάσεις πίεση, οπότε μην αγχώνεσαι κι όλα θα πάνε καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Jester καλημέρα,

εγώ κάνω μία ένεση ηπαρίνης (clexan 4000) κάθε πρωί και :

1. δεν παρατήρησα ανεπιθπυμητες ενέργειες

2. δεν παίρνω κάτι άλλο εκτός από την ένεση

3. ο γιατρός δεν μου έδωσε κάποια συγκεκριμένη δίαιτα (απλώς να μην τρώω πολύ γενικώς)

4. Από βιταμίνες, μου έδωσε μόνο σίδηρο, ασβέστιο, φολικό οξύ.

5. δεν κάνω άλλες ενέσεις.

 

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα (μάλλον όχι), αλλά μπορεί κάποια άλλη κοπέλα να έχει απαντήσεις θετικές στις ερωτήσεις σου...

:lol:

 

Αυτά ισχύουν και για μένα με την μόνη διαφορά ότι κάνω τις clexane 6000 κάθε απόγευμα

ααα και επίσης ακόμα δεν παίρνω βιταμίνες αλλά θα πάρω κάποια στιγμή :wink:

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα παρω και εγω τηλ. να δω τι θα μου πουν στο Κεντρο που μου ειπες, ακόμα ομως δεν εχω υπερηχογραφημα :?

 

Τώρα σχετικά με το παγακι το κανω και εγω ετσι στην κοιλιά και τουλαχιστον δεν ποναει όταν μπαινει η συριγγα γιατι το φαρμακο με τσακιζει και απο σήμερα που θα είναι περισσότερο να δω τι θα κανω, υπομονη μαλλον :wink:

 

Αφού δεν έχεις υπερηχογράφημα, τότε πήγαινε τις συνταγές που έχεις, και άν άν έχεις κάποιο χαρτί άλλο που να αποδεικνύει οτι είσαι έγκυος...πχ κάποια εξέταση β χωριακής...? δεν ξέρω, υποθέσεις κάνω... πάντως γενικά δεν νομίζω οτι θα έχεις πρόβλημα να μην στην γράψουνε. Οταν πάρεις τηλέφωνο παντως πες μου τί έγινε...

Πάντως το φάρμακο, έχω προσέξει οτι άν το κάνεις ψηλά ψηλά στο πόδι, εκεί που έχει πολύ ψαχνό, σε συνδιασμό με τον πάγο δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Στα άλλα σημεία, όπως και στην κοιλιά, είναι όντως πολύ δύσκολο !! Και εγώ πονάω πολύ και για αυτό τον λόγο το βάζω λίγο λίγο. Μία το παταώ, μία το αφήνω. Πάντως να σου πώ κάτι? Προτιμώ το βασανιστήριο του φαρμάκου παρά της ένεσης. Αυτό το πράγμα μέχρι να την μπήξω δεν το αντέχω! Και να φανταστείς οτι αυτό με το παγάκι δεν το ήξερα και για 2 μήνες την έκανα σκέτη! μπρρρρρρ! ανατριχιάζω που το σκέφτομαι. Αναρρωτιέμαι...σε λίγους μήνες θα βρίσκουμε να τρυπάμε?

 

Μαριαννάκι καλημέρα, η βοήθεια σου ήταν πολύ σημαντική :) έκανα ότι μου είπες βρήκα το τηλέφωνο του Κέντρου Προστασίας Μάνας και Παιδιού και μου είπα ότι η γυναικολόγος είναι εκει κάθε Δευτέρα και Παρασκευή χωρίς ραντεβού μπορώ να πάω. Πήγα εχτες το πρωι και το μόνο που μου ζήτησε ήταν το βιβλιάριο υγείας μου, τις είπα προφορικά ποιες παίρνω και μου έγραψε για όλο τον μήνα :wink:

Θέλω επίσης να σας πω και κάτι άλλο που μπορεί να το ξέρετε βέβαια : ΌΛΑ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΓΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΠΑΝΩ Η ΣΥΝΤΑΓΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΥΗΣΗ

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω κάποιες απορίες και θα ήθελα την βοηθειά σας.

 

1.Θα ήθελα να παρακαλέσω τις κοπέλες που παίρνουν αγωγή με ενέσεις Ηπαρίνης να μου πουν αν παρουσίασαν τίποτα ανεπιθύμητες αντιδράσεις κλπ.

 

2. Εκτός απο την Ηπαρίνη σας έδωσε και τίποτα άλλο ο γιατρός για την θρομβοφιλία? (πχ.Σαλοσπίρη, δικουμαρόλη, βαρφαρίνη κλπ)

 

3. Σας έδωσε καμία δίαιτα? (πχ. περιορισμός κατανάλωσης λαχανικών, κρόκου αυγού, σόγιας κλπ, και κατανάλωση κάποιων άλλων τροφών)

 

4. Σας έδωσε τίποτα βιταμίνες (πχ σας συνέστησε Β2,Β6 Β12?)

 

5. Κάνει καμία απο εσάς συγχρόνως με την Ηπαρίνη, ενέσεις προγεστερόνης???

 

Θα εκτιμήσω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τις απαντήσεις σας διότι ....καίγομαι!!!!!wall.gif

 

καλη μερα και απο μενα!

οι δικες μου παρατηρησεις:

1. καμια παρενεργεια, ουτε καν μελανιες...ουτε μια!

2. οχι, η αιματολογος θεωρησε οτι η ηπαρινη ειναι αρκετη

3. καμια διαιτα

4. οχι..σε καμια περιπτωση μου ειχε πει..

5. οχι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα έχει η μητέρα μου από νέα πρόβλημα στο κυκλοφορικό και χειρουργήθηκε 43 χρονών. Εγώ έπαιρνα αντισυλληπτικά για κάμποσο καιρό. Παρόλο που είχα πάει σε γιατρό και είχα κάνει εξετάσεις και του είχα πει για τη μητέρα μου, δεν μου έγραψε εξετάσεις για θρομβοφιλία. Τελικά, στον 7ο μήνα της εγκυμοσύνης μου πετάχτηκε μια φλέβα στη δεξιά μεριά της γάμπας στο αριστερό πόδι. Επίσης περιμετρικά στον αστράγαλο το δέρμα μου έγινε μελανό. Τα πόδια μου είχαν πρηστεί πάρα πολύ, ήταν και καλοκαίρι και ο γιατρός μου είπε μετά τη γέννα να πάω σε αγγειοχειρούργο. Όταν πήγα με έστειλε για τρίπλεξ και εξετάσεις αίματος και μου είπε ότι έχω φλεβική ανεπάρκεια και χρειάζομαι χειρουργείο. Επίσης μου είπε ότι τα αντισυλληπτικά απαγορεύονταν και με επιβάρυναν και ότι αν τότε μου είχαν βρει την θρομβοφιλία θα έπαιρνα αντιπηκτική αγωγή στην εγκυμοσύνη και δεν θα πάθαινα αυτή τη ζημιά. Κι όλα αυτά στα 24! Τώρα είμαι 27 και ντρέπομαι να βάλω κάπρι!

 

Όταν με το καλό ξαναμείνω έγκυος θα κάνω ενέσεις ηπαρίνης και μετά τη γέννα θα κρίνει πόσο σύντομα θα κάνω το χειρουργείο. Από εσάς που κάνετε ηπαρίνες, έχει πάθει καμία φλεβική ανεπάρκεια; Με έχει πάρει πολύ από κάτω.

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικό είναι ότι κράτησες το μωρό και δεν το έχασες... τώρα για τα κάπρι και τα σορτσάκια... αυτά είναι λεπτομέρειες... και διορθώνονται... η ζωούλα όμως αν χαθεί δεν γυρίζει πισω!

Never underestimate your enemies, nor overestimate your friends.

Link to comment
Share on other sites

Μαριαννάκι καλημέρα, η βοήθεια σου ήταν πολύ σημαντική :) έκανα ότι μου είπες βρήκα το τηλέφωνο του Κέντρου Προστασίας Μάνας και Παιδιού και μου είπα ότι η γυναικολόγος είναι εκει κάθε Δευτέρα και Παρασκευή χωρίς ραντεβού μπορώ να πάω. Πήγα εχτες το πρωι και το μόνο που μου ζήτησε ήταν το βιβλιάριο υγείας μου, τις είπα προφορικά ποιες παίρνω και μου έγραψε για όλο τον μήνα :wink:

Θέλω επίσης να σας πω και κάτι άλλο που μπορεί να το ξέρετε βέβαια : ΌΛΑ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΓΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΠΑΝΩ Η ΣΥΝΤΑΓΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΥΗΣΗ

 

ΕΛΑ! ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΔΗΛΑΔΗ? ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΒΟΗΘΗΣΑ !! Απλά την επόμενη φορά που θα πας, επειδή μπορεί να είναι πχ άλλος γυναικολόγος, πάρε πάλι μαζί σου την συνταγή φαρμάκων έτσι για καλό και για κακό μήπως και στη ζητήσει...

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites

ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ? Εγώ όταν μπήγω την ηπαρίνη στο πόδι μου σκίζομαι από τον πόνο ! Πονάει πάρα πολύ !! Και έτσι αναγκάζομαι να την βάζω λίγο λίγο..Μία βάζω, μία σταματάω, μία ξαναβάζω... σιγά σιγά. Αυτό είναι κακό?

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει η μητέρα μου από νέα πρόβλημα στο κυκλοφορικό και χειρουργήθηκε 43 χρονών. Εγώ έπαιρνα αντισυλληπτικά για κάμποσο καιρό. Παρόλο που είχα πάει σε γιατρό και είχα κάνει εξετάσεις και του είχα πει για τη μητέρα μου, δεν μου έγραψε εξετάσεις για θρομβοφιλία. Τελικά, στον 7ο μήνα της εγκυμοσύνης μου πετάχτηκε μια φλέβα στη δεξιά μεριά της γάμπας στο αριστερό πόδι. Επίσης περιμετρικά στον αστράγαλο το δέρμα μου έγινε μελανό. Τα πόδια μου είχαν πρηστεί πάρα πολύ, ήταν και καλοκαίρι και ο γιατρός μου είπε μετά τη γέννα να πάω σε αγγειοχειρούργο. Όταν πήγα με έστειλε για τρίπλεξ και εξετάσεις αίματος και μου είπε ότι έχω φλεβική ανεπάρκεια και χρειάζομαι χειρουργείο. Επίσης μου είπε ότι τα αντισυλληπτικά απαγορεύονταν και με επιβάρυναν και ότι αν τότε μου είχαν βρει την θρομβοφιλία θα έπαιρνα αντιπηκτική αγωγή στην εγκυμοσύνη και δεν θα πάθαινα αυτή τη ζημιά. Κι όλα αυτά στα 24! Τώρα είμαι 27 και ντρέπομαι να βάλω κάπρι!

 

Όταν με το καλό ξαναμείνω έγκυος θα κάνω ενέσεις ηπαρίνης και μετά τη γέννα θα κρίνει πόσο σύντομα θα κάνω το χειρουργείο. Από εσάς που κάνετε ηπαρίνες, έχει πάθει καμία φλεβική ανεπάρκεια; Με έχει πάρει πολύ από κάτω.

 

Από φλεβικές ανεπάρκειες δεν γνωρίζω κάτι..., αλλά αυτό που θα ήθελα να σου πώ είναι οτι πρέπει να αρχίσεις να αλλάζεις την ψυχολογία σου και να μην σε παίρνει από κάτω, για τον έναν και εξής λόγο. Αυτή τη στιγμή δεν έκανες την αγωγή όταν έπρεπε γιατί δεν το βρήκανε το πρόβλημα της θρομβοφιλίας και αναγκάζεσαι τώρα να κάνεις μετά τη γέννα ένα χειρουργίο. Σκέψου όμως πόσο τυχερή είσαι και εσύ και εγώ, που παρόλο που παίρναμε αντισυλληπτικά δεν πάθαμε καμια θρόμβωση και εγκεφαλικό όπως οι περισσότερες γυναίκες, που δεν χάσαμε το παιδί όπως οι περισσότερες γυναίκες, και το τίμημα που πληρώνουμε είναι οτι πρέπει τώρα να περάσουμε όσα περνάμε..Σκέψου οτι κάποιες κοπέλες δεν το βρήκανε ποτέ και ή δεν ζούνε πια αφού δεν κάνανε ενέσεις, ή δεν καταφέρανε να κάνουνε το μωράκι...Σίγουρα θα "ζηλεύανε" την δική σου κατάσταση...κι ας ταλαιπωρηθείς για λίγο...τουλάχιστον ...τώρα το ξέρεις οτι το έχεις και αυτό είναι που σε έχει σώσει.

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω κάποιες απορίες και θα ήθελα την βοηθειά σας.

 

1.Θα ήθελα να παρακαλέσω τις κοπέλες που παίρνουν αγωγή με ενέσεις Ηπαρίνης να μου πουν αν παρουσίασαν τίποτα ανεπιθύμητες αντιδράσεις κλπ.

 

2. Εκτός απο την Ηπαρίνη σας έδωσε και τίποτα άλλο ο γιατρός για την θρομβοφιλία? (πχ.Σαλοσπίρη, δικουμαρόλη, βαρφαρίνη κλπ)

 

3. Σας έδωσε καμία δίαιτα? (πχ. περιορισμός κατανάλωσης λαχανικών, κρόκου αυγού, σόγιας κλπ, και κατανάλωση κάποιων άλλων τροφών)

 

4. Σας έδωσε τίποτα βιταμίνες (πχ σας συνέστησε Β2,Β6 Β12?)

 

5. Κάνει καμία απο εσάς συγχρόνως με την Ηπαρίνη, ενέσεις προγεστερόνης???

 

Θα εκτιμήσω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τις απαντήσεις σας διότι ....καίγομαι!!!!!wall.gif

 

Jester, εμένα παράλληλα με τις ενέσεις των 0,45 μου δίνει και salospir κάθε μέρα μέχρι την 30η περίπου εβδομάδα κύησης, και μετά για όλη μου τη ζωή μαζί με το φολικό οξύ για βιταμίνη..Και να φανταστείς οτι εγώ ανήκω στο 7% των ανθρώπων που δεν έχω απλή θρομβοφιλία αλλά συνδιασμένη που είναι το χειρότερο. Εχω κάνει μελανιές σε όλο μου το σώμα (και έρχεται και καλοκαίρι), σαν παρενέργεια ακόμα τίποτα..εκτός και άν δεν την έχω πάρει χαμπάρι και δεν με ξαναβρείτε μέσα στο site.... :-( Πάντως μη στεναχωριέσαι και μην αγχώνεσαι ! Πρέπει να είμαστε χαρούμενες που το βρήκαμε γιατί όσες γυναίκες πάθανε ζημιά απλά δεν το ξέρανε... Από τη στιγμή που κάνεις αντιπηκτική αγωγή και συνεχίσεις με την παιδική ασπιρίνη για όλη σου τη ζωή, μη φοβάσαι τίποτα. Είναι μέχρι και 100% σίγουρο οτι όλα θα πάνε καλά !

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites

ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ? Εγώ όταν μπήγω την ηπαρίνη στο πόδι μου σκίζομαι από τον πόνο ! Πονάει πάρα πολύ !! Και έτσι αναγκάζομαι να την βάζω λίγο λίγο..Μία βάζω, μία σταματάω, μία ξαναβάζω... σιγά σιγά. Αυτό είναι κακό?

 

Μια φορά την έκανα μόνο στο πόδι και όντως πόνεσα πάρα πολύ, δεν ξέρω για αργότερα, πάντως εμένα με βολεύει στην κοιλίτσα, ακόμα :wink:

 

Μαριαννάκι μου, να σου πω και κάτι άλλο γιατί τι κάνεις μόνη σου? Νιώθεις καλύτερα, έτσι? Επίσης αυτό το λίγο λίγο που λες μου ακούγεται πολύ οδυνηρό, εσύ δεν είπες το κόλπακι με το πάγο? δεν σε ανακουφίζει αυτό :wink:

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ? Εγώ όταν μπήγω την ηπαρίνη στο πόδι μου σκίζομαι από τον πόνο ! Πονάει πάρα πολύ !! Και έτσι αναγκάζομαι να την βάζω λίγο λίγο..Μία βάζω, μία σταματάω, μία ξαναβάζω... σιγά σιγά. Αυτό είναι κακό?

 

Μια φορά την έκανα μόνο στο πόδι και όντως πόνεσα πάρα πολύ, δεν ξέρω για αργότερα, πάντως εμένα με βολεύει στην κοιλίτσα, ακόμα :wink:

 

Μαριαννάκι μου, να σου πω και κάτι άλλο γιατί τι κάνεις μόνη σου? Νιώθεις καλύτερα, έτσι? Επίσης αυτό το λίγο λίγο που λες μου ακούγεται πολύ οδυνηρό, εσύ δεν είπες το κόλπακι με το πάγο? δεν σε ανακουφίζει αυτό :wink:

 

Ξέρεις τί γίνεται? Οταν τις έκανα στην κοιλιά, το υγρό δεν με πόναγε. Στο πόδι το υγρό, παρόλο που βάζω πάγο, με σκίζει !!

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites

ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ? Εγώ όταν μπήγω την ηπαρίνη στο πόδι μου σκίζομαι από τον πόνο ! Πονάει πάρα πολύ !! Και έτσι αναγκάζομαι να την βάζω λίγο λίγο..Μία βάζω, μία σταματάω, μία ξαναβάζω... σιγά σιγά. Αυτό είναι κακό?

 

Μια φορά την έκανα μόνο στο πόδι και όντως πόνεσα πάρα πολύ, δεν ξέρω για αργότερα, πάντως εμένα με βολεύει στην κοιλίτσα, ακόμα :wink:

 

Μαριαννάκι μου, να σου πω και κάτι άλλο γιατί τι κάνεις μόνη σου? Νιώθεις καλύτερα, έτσι? Επίσης αυτό το λίγο λίγο που λες μου ακούγεται πολύ οδυνηρό, εσύ δεν είπες το κόλπακι με το πάγο? δεν σε ανακουφίζει αυτό :wink:

 

Ξέρεις τί γίνεται? Οταν τις έκανα στην κοιλιά, το υγρό δεν με πόναγε. Στο πόδι το υγρό, παρόλο που βάζω πάγο, με σκίζει !!

 

Εμένα και στην κοιλιά με πονάει αλλά στο πόδι δεν αντέχεται βρε παιδί μου έτσι βάζω παγάκι στην κοιλιά το τριβώ για λίγο και μετα μου την κάνει ο άντρας μου όυτε να βλέπω δεν μπορώ εγώ :oops::oops:

Είμαι λίγο μυγιάγγιχτη :oops: αλλά θα μου περάσει μάλλον όταν γεννήσω με το καλό :lol::lol::lol:

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ? Εγώ όταν μπήγω την ηπαρίνη στο πόδι μου σκίζομαι από τον πόνο ! Πονάει πάρα πολύ !! Και έτσι αναγκάζομαι να την βάζω λίγο λίγο..Μία βάζω, μία σταματάω, μία ξαναβάζω... σιγά σιγά. Αυτό είναι κακό?

 

Μια φορά την έκανα μόνο στο πόδι και όντως πόνεσα πάρα πολύ, δεν ξέρω για αργότερα, πάντως εμένα με βολεύει στην κοιλίτσα, ακόμα :wink:

 

Μαριαννάκι μου, να σου πω και κάτι άλλο γιατί τι κάνεις μόνη σου? Νιώθεις καλύτερα, έτσι? Επίσης αυτό το λίγο λίγο που λες μου ακούγεται πολύ οδυνηρό, εσύ δεν είπες το κόλπακι με το πάγο? δεν σε ανακουφίζει αυτό :wink:

 

Ξέρεις τί γίνεται? Οταν τις έκανα στην κοιλιά, το υγρό δεν με πόναγε. Στο πόδι το υγρό, παρόλο που βάζω πάγο, με σκίζει !!

 

Εμένα και στην κοιλιά με πονάει αλλά στο πόδι δεν αντέχεται βρε παιδί μου έτσι βάζω παγάκι στην κοιλιά το τριβώ για λίγο και μετα μου την κάνει ο άντρας μου όυτε να βλέπω δεν μπορώ εγώ :oops::oops:

Είμαι λίγο μυγιάγγιχτη :oops: αλλά θα μου περάσει μάλλον όταν γεννήσω με το καλό :lol::lol::lol:

 

Για το πόδι έχεις δίκιο! Απλά έχει πιο πολλή έκταση ενώ η κοιλιά μου είναι μελανιασμένη παντού...Στο πόδι βέβαια πιο πριν βάζω μία παγοκύστη και την αφήνω για κανά πεντάλεπτο και καραμουδιάζει. Αλλά το φάρμακο, όπως τα λες! Ασ'τα να πάνε στο σημείο εκείνο ! Τέσπα... Ας κάνουμε υπομονή....θέλω να μας δώ στο μεαιυτήριο έτσι μυγιάγγιχτες που είμαστε. Εκεί θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι !

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites

Πω πω, ρε κορίτσια! Αυτά διαβάζω για τις ενέσεις και τρελαίνομαι! :cry::cry::cry: Να φανταστείτε ότι δεν φοβάμαι τις ενέσεις, αρκεί να μην κοιτάζω όταν μου τις κάνουν :| ! Να δω πώς θα τις κάνω μόνη μου!!

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι...και μετά γεννάς, μεγαλώνει το παιδί...και σου βγάζει και μια γλώσσα ίσα με το μποι ΣΟΥ! Μετά από όλα αυτά!

 

ΧΑ ΧΑ ΧΑΑΑΑΑΑΑ!!! JESTER με έκανες και γέλασα πάρα πολύ !!! Αν σου πώ οτι και εγώ το έχω σκεφτεί αυτό...!!! Ασε που μόλις αρχίσει να μιλάει, εσύ θα το ξεσκατίζεις, εσύ θα το κουνάς να κοιμηθεί, εσύ θα το ταϊζεις, εσύ θα το μπανιαρίζεις, και όταν θα μπαίνει ο άντρας σου στο σπίτι..: "μπαμπάααααααα"!!!!

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα... δεν καταλαβαίνω όμως που είναι το κακό να φωνάζει το παιδί "Μπαμπαααα"...ή "Μπαμπακούληηηη" ή "Μπαμπακουλάκοοοο"...

Το βλέπω εντελώς φυσιολογικό! :?

Never underestimate your enemies, nor overestimate your friends.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα... δεν καταλαβαίνω όμως που είναι το κακό να φωνάζει το παιδί "Μπαμπαααα"...ή "Μπαμπακούληηηη" ή "Μπαμπακουλάκοοοο"...

Το βλέπω εντελώς φυσιολογικό! :?

 

:D:D:D

 

Μαλλον επρεπε να διατυπωθει διαφορετικα...σε μια υποθετικη αλλη κοινωνια, να περιποιειται ο μπαμπας ολη μερα το μωρο, με ολα τα δυσκολα της καθημερινοτητας και να ερχεται η μαμα το βραδυ απο τη δουλεια και το μικρουλι να εχει ματια μονο για τη μαμα....μανουλα, μανουλιτσα, μαμακα...και σημασια καμια στον μπαμπα...

 

8)8)8)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...