Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περιοδος σε κοριτσάκι 10 ετών


Recommended Posts

Eγω αδιαθετησα 9 χρονων και την πρωτη φορα ειχα τετοιους πονους που δεν πηγα καν σχολειο. Παντως απο τις επομενες φορες και μετα δεν πονουσα καθολου παρολο που ημουν αδιαθετη για 4 με 5 μερες. Δεν βρισκω λογω ανησυχιας εκτος ισως τα ψυχολογιακα γιατι εγω το ειχα παρει πολυ στραβα το θεμα!!!! Ελεγα της μητερας μου οτι ολα τα κακα εγω τα εχω! Καλο ε;;;;;

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια! eleni_k η πρώιμη ήβη είναι κάτι το σοβαρό απ'όσο γνωρίζω (σύζυγος γιατρός). Καλό είναι σε τέτοιες περιπτώσεις να απευθυνθείτε σε παιδοενδοκρινολόγο να δείτε αν φταίει κάτι για την πρώιμη ήβη. Έτσι κι αλλιώς πάντως οι παιδοενδοκρινολόγοι δίνουν φάρμακα για να καθυστερήσει η περίοδος. Επίσης σίγουρο είναι ότι η σωματική ωρίμανση σε τέτοιες περιπτώσεις προηγείται της ψυχικής και καλό είναι αυτά τα κοριτσάκια να βοηθούνται να δέχονται αυτό το βιαστικό πέρασμα στην εφηβεία με τον πιο ομαλό τρόπο.Όσο για τα φάρμακα έχω ακούσει ότι είναι σχετικά αθώα αφού τα δίνουν σε πολλά κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα louko!Εγώ αδιαθέτησα λίγο πριν κλείσω τα 11,είχα 9-10 μέρες περίοδο κάθε φορά,για κανένα χρόνο περίπου.Σταθερό κύκλο άρχισα να έχω πριν 6 χρόνια περίπου,όταν έκλεισα τα 17 μου χρόνια.

Η απάντηση του γιατρού μου,ήταν ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό,κι ότι τα πιο καλοθρεμένα κοριτσια αδιαθετουν σε τέτοια ηλικία.Νομίζω ότι είναι φυσιολογικό και για την κόρη της φίλης σου.

Σίγουρα όμως,επειδή δεν παίζουν με τέτοια θέματα,καλό θα ήταν να δει και κάποιον ειδικό.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αδιαθέτησα πολύ μικρή, στα 10! Για ακρίβεια, ήταν Αύγουστος κι ό,τι ετοιμαζόμασταν για μπάνιο (εκτός Αθηνών, στην Κατερίνη πιο συγκεκριμένα) Η μάνα μου τρελάθηκε..... μ' έτρεχε στους γιατρούς, γιατί δεν το θεωρούσε φυσιολογικό.... πάντα κρατούσε 7-9 μέρες με πολύ πόνο.... κάποια στιγμή, στο Λύκειο, πήγαμε στο Γυναικολόγο της και με Υπέρηχο Κοιλίας διέγνωσε Πρωτοπαθή Δυσμηνόρροια και μου έγραψε αντισυλληπτικά. Δεν τα πήρα ποτέ, για να "μην παχύνω"..... κι άλλο..... τρομάρα μου..... ο κύκλος μου ναι μεν μπορεί να θεωρηθεί σχετικά σταθερός (κάθε μήνα έχω κανονικότατα) αλλά εντάξει..... όχι στις 28 μέρες.... παίζει.... πάντως πόνο πολύ εξακολουθώ να έχω..... ειδικά την 1η μέρα..... μάλλον έπρεπε να είχα πάρει τα αντισυλληπτικά τότε.... ίσως είχε στρώσει εντελώς ο κύκλος μου και δεν πονούσα..... μπορεί να είχα και παιδάκι τώρα.... "who knows?"

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ηρθεστα 10 καιειχα μεγαληροηκαιγια 5 μερες!πρωτη φορα!της γιαγιας μου στα 9 της ηρθαν!τωρα συνειδητοποιησα οτι τελειωνουντα αυγουλακια μου καιπρεπει να γονιμοποιηθουν!!!!

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Έλα βρε κορίτσια, τι πιο φυσιολογικό... Ψάχνετε πράγματα αυτονόητα, λογικό είναι από 9 ώς 12 να αδιαθετούν τα παιδιά.... Μην τρελλαίνεστε άδικα, λες κι είναι κάτι το αφύσικο...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς καθόλου. Αδιαθέτησα λίγο μεγαλύτερη βέβαια, στα 13, είχα όμως ύψος 1,60. Παρ'όλα αυτά έφτασα στο 1,73 αργότερα. Δεν είναι απόλυτο ότι η περίοδος επηρεάζει το ύψος.

kalimera sas thelw tin voithia sas . i kori mou einai 10 kai simera to prwi tis irthe periodos .afto pou me anisixi kai me fovizei einai to thema tou ipsous epidis lene me to pou sou erxete i periodos stamata to ipsos .an kserei kapios as mou pei.efxaristw.......
Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ που θα διαφωνίσω αλλά αδιαθέτησα στην ίδια ηλικία της κόρης σου....Είχα ύψος 1.61 πλέον με τα χίλια ζόρια είμαι 1.65....

Στείλτην μπάσκετ γενικά να γυμνάζεται γιατί πιστεύω δυστηχώς πως μόνο με τεντώματα τύπου να κάνει μονόζυγο θα βοηθηθεί η κατάσταση...

Σόρρυ που σε απογοήτευσα αλλά και εγώ απογοητευμένη είμαι από το συγκεκριμένο θέμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και γω αδιαθετησα στα 12 κ ειχα κανονικα απο τον πρωτο κιολας μηνα κανονικη ρηση για 4 μερες..

Δεν νομιζω να εχει τοσο σχεση η ηλικια.. Κ η μαμα μου στα 11 κ ειχε κ αυτη κανονικα καθε μηνα.

 

Οσο για το υψος οντως δεν επιρρεαζει..

Η αδελφη μου αδιαθετησα στα 12 επισης κ τοτε ειχε υψος 1.55 κ ψηλωνε μεχρι τα 22. Τωρα ειναι 1.78.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Aδιαθετησα στα 9 :?,δεν θυμαμαι τι υψος ειχα τοτε,αλλα τωρα ειμαι 1.58 :lol:.

Δεν το "ριχνω" ομως στην περιοδο,γιατι ο μπαμπας μου εχει υψος 165.

Κι'εγω απ'οσο γνωριζω,δεν επηρεαζει.Δηλαδη,δεν "μπλοκαρει" η περιοδος την αναπτυξη.

 

Δες εδω...

 

 

http://www.vita.gr/html/ent/370/ent.6370.asp

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

loukoymamy καλημέρα είναι άκρως φυσιολογική αυτη η ανωμαλία θα την έχει για κάνα δύο χρόνια σου μιλάω εκ πείρας εγω όταν τελείωσα την τρίτη δημοτικού αδιαθέτησα για κάνα δυο χρόνια είχα το ίδιο πρόβλημα με την μικρούλα της φίλης σου μετά θα στρώσουν οι ημέρες της

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στα 10 μου αδιαθέτησα πρώτη φορά, πέμπτη δημοτικού. Μάλιστα μου ήρθε θυμάμαι αίμα μια φορά για 2 μέρες, κι εγώ έπλενα μόνη μου το βρακάκι μου κρυφά από όλους και φοβόμουν μην έπαθα τίποτα από το ποδήλατο και με μαλώσουν. Βλέπεις η μάνα μου δεν μου είχε πει τίποτα απολύτως γι'αυτό το θέμα γιατί θεωρούσε πως ήμουν μικρή. Ε, μετά την πρώτη φορά πονηρεύτηκα κι εγώ και ρώταγα απ'έξω απ'έξω και μετά από 3 μήνες που μου ξαναήρθε η περίοδος κανονικότατα, ήμουν προετοιμασμένη!

Πάντως δεν υπάρχει πρόβλημα, συμβαίνει σε πολλά κοριτσάκια. Και καλό είναι οι μανάδες να ενημερώνουν τα παιδάκια τους από νωρίς για να μην φοβούνται.

Link to comment
Share on other sites

Έλα βρε κορίτσια, τι πιο φυσιολογικό... Ψάχνετε πράγματα αυτονόητα, λογικό είναι από 9 ώς 12 να αδιαθετούν τα παιδιά.... Μην τρελλαίνεστε άδικα, λες κι είναι κάτι το αφύσικο...

 

Όπως ακριβώς τα γράφει η skybeam, γιατί να την πάει σε γυναικολόγο; Ο κύκλος και η ροή του αίματος τον πρώτο χρόνο έχουν εναλλαγές, μετά κάπως θα σταθεροποιηθούν. Απλά η ίδια η μητέρα να κάνει μια ενημέρωση τι πρέπει να προσέχει από εδώ και πέρα το κοριτσάκι. Τώρα για το ύψος σε έμενα δεν ίσχυσε μετά την έλευση της περιόδου ψήλωσα κι άλλο. Οπότε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μου ηρθε περιοδος στην δευτερα γυμνασιου.τοτε ημουν 1.58 στο υψος.πλεονειμαι 1.75 οποτε δεν παιζει ρολο η περιοδος.τα κοριτσια περνουν το υψος απο τον μπαμπα οπως λενε και οι γιατροι οπως τα αγορακια απο τη μαμα τους.μην ανησυχεις καθολου!απλα δεν ειναι κακο να κανει εναν ελεγχο στο γυναικολογο γιατι οπως και να το κανεις με βαση την περιοδο πρεπει να επισκεπτεται πλεον γυναικολογο.και στο λεω εγω γιατι απο τοτε που αδιαθετησα ταλαιπωρουμαι με πολυκυστικες.

Link to comment
Share on other sites

αν η αναπτυξη τησ ωσ τωρα δεν ειναι μικροτερη σε σχεση με τισ συνομηλικεσ λογικα δεν υπαρχει θεμα αν ομωσ ανησυχεισ υπαρχει ειδικο τμημα ελεγχου που μπορω να σε ενημερωσω με προσ μην

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω τη δική μου εμπειρία. Εγώ είχα έναρξη περιόδου στα 12,5.

Η κόρη μου έδώ από το χειμώνα και μετά άρχισαν να μυρίζουν οι μασχάλες της και να βγάζει τριχίτσες στην ήβη.

Ο γιος μου παρακολουθείται από ενδοκρινολόγο λόγω ανωμαλιών του θυροειδή. Όταν είπα στην παιδίατρο, ότι διέκρινα μια κάποια αλλαγή στο σωματότυπο της κόρης μου, αλλά και την ιδιαίτερη μυρωδιά της μασχάλης της, μου είπε να μην ανηστυχώ. Επειδή ωστόσο ανησυχούσα, το είπα στον ενδοκρινολόγο, ο οποίος έγραψε μια πλήρη σειρά εξετάσεων αίματος και ακτινογραφιών, προκειμένου να δούμε αν μπαίνει σε πρώωρη ήβη. Όπως μου εξήγησε, δεν πρέπει τα κορίτσια να αδιαθετούν πριν τα 11-12, διότι είναι αρκετά επιβαρυντικό για την υγεία τους.

Στις εξετάσεις που κάναμε, είναι οριακή και θα τις επαναλάβουμε τον Σεπτέμβρη - Οκτώβρη για να δούμε που βρισκόμαστε. Όταν του εξήγησα ότι συμμαθήτριες του γιου μου έχουν περίοδο από τα 9, μου είπε ότι αυτό είναι σοβαρό σφάλμα των γονέων.

Ιδωμεν....

2 παιδιά-Σύζυγος-Δουλειά-Πανεπιστήμιο-Σπίτι

Ωχ θεέ μου, βάλε το χεράκι σου.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω αδιαθετησα 5η δημοτικου.Εχει τελικα σχεση με την αναπτυξη?Οταν ημουν μικρη ολοι λεγανε οτι θα ψηλωσω πολυ γιατι ειχα (και εχω) μεγαλα ποδια (Νο 41):!: και μεχρι το γυμνασιο ημουν αρκετα ψηλη για παιδακι.Τελικα ομως δεν πολυψηλωσα,στο 1,66 εφτασα.:-(Τα μεγαλα ποδια μου μεινανε!:lol::lol::lol::lol::lol:χιχιχι!!!

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

μου ηρθε περιοδος στην δευτερα γυμνασιου.τοτε ημουν 1.58 στο υψος.πλεονειμαι 1.75 οποτε δεν παιζει ρολο η περιοδος.τα κοριτσια περνουν το υψος απο τον μπαμπα οπως λενε και οι γιατροι οπως τα αγορακια απο τη μαμα τους.μην ανησυχεις καθολου!

Δυστυχως σε εμας δεν συνεβη αυτο.Ο πατερας μου ειναι 1,83 και η μανα μου 1,63.Ο αδερφος μου βγηκε 1,90:!: και εγω 1,66.Μαλλον με ξεχασανε...κλαψ!:-(

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

kalimera sas thelw tin voithia sas . i kori mou einai 10 kai simera to prwi tis irthe periodos .afto pou me anisixi kai me fovizei einai to thema tou ipsous epidis lene me to pou sou erxete i periodos stamata to ipsos .an kserei kapios as mou pei.efxaristw.......

 

Και γω πεμπτη δημοτικου αδιαθέτησα και εφτασα 1,73 και 41 νουμερο παπουτσι...μην ανησυχείς καθόλου!αλλα για να είσαι πιο ήσυχη πηγαινε το παιδι σ ενα γιατρό να την εξετασει και ορμονολογικα..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό τον ρώτησα. Μου απάντησε ότι η περίοδος δεν πρέπει να έρχεται σε τόσο μικρή ηλικία, διότι επηρεάζει αρνητικά όλο το σύστημα ανάπτυξης. Μου είπε για την άνιση κατανομή του λίπους στο εφηβικό σώμα, για την πρόωρη εμμηνόπαυση. Κάτι για τα ωάρια που τελειώνουν νωρίς, κλπ κλπ. Κατά τη γνώμη του εκεί είναι το σφάλμα, ότι μπορεί να επιμηκυνθεί η παιδική ηλικία για την έναρξη της ήβης και ότι οι γονείς θα πρέπει να το προλάβουν.

Τώρα, αν με ρωτάτε δεν ξέρω, προς το παρόν δεν χρειάζεται να κάνουμε κάτι, ευτυχώς γιατι με τα φάρμακα γενικώς δεν έχω καλή σχέση.

2 παιδιά-Σύζυγος-Δουλειά-Πανεπιστήμιο-Σπίτι

Ωχ θεέ μου, βάλε το χεράκι σου.....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...