Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ


Recommended Posts

Αυτά ισχύουν μέχρι και την τωρινή σχολική χρονιά...

 

Δε νομίζω, μάλλον και για του χρόνου. Στον παιδικό σταθμό που πάει η κόρη μου είχα ρωτήσει πριν από ένα μήνα περίπου αν λειτουργεί και νηπιαγωγείο και μου είχε πει προς το παρόν όχι αλλά περιμένουν κάποια απόφαση. Προχτές έστειλαν ένα χαρτάκι να υπογράψουμε αν θα συνεχίσει και του χρόνου και εκεί μέσα έγραφε ότι θα λειτουργήσει κανονικά και νηπιαγωγείο. Δε το έψαξα παρακάτω γιατί είναι ακόμη μικρή. Καλό θα ήταν όμως οι κοπέλες που ενδιαφέρονται να ζητούν την άδεια από τους παιδικούς σταθμούς για το αν λειτουργει νήπιο ή όχι. Πάντως εγώ αυτά που έχω ακούσει από το 0-6 έγραψα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΟΥΝΕ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ, ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΔΕΙΑ ΙΔΡΥΣΗΣ & ΑΔΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΟΣΑ ΛΕΝΕ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ

 

θα σας πω σε ένα μήνα.... στην πρακτική πλευρά του ζητήματος πλέον, την οποία θα ξέρω σε ένα μήνα... :wink:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μην μου θυμιζετε τον Σεπτεμβρη που τρεχαμε πανικοβλητοι να βρουμε που θα παει η μικρη νηπιο!!!!!!!!!!!..............Θελω να το ξεχασω!

 

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μην μου θυμιζετε τον Σεπτεμβρη που τρεχαμε πανικοβλητοι να βρουμε που θα παει η μικρη νηπιο!!!!!!!!!!!..............Θελω να το ξεχασω!

 

ΤΥΧΕΡΗ ΕΙΣΑΙ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕΣ ΜΕ ΑΥΤΑ. ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΑΛΙΟ ΜΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΔΕΙΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ? ΘΑ ΒΓΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ?

 

όχι. θα έχω γράψει τον μικρό στο δημοτικό. να δω τι χαρτιά θα μου ζητήσουν για να τον γράψουν... με το φετινό μπάχαλο... θα ζητήσουν και χαρτιά??!! Είμαι πολύ περίεργη να δω!!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως στα τηλέφωνα που έχω πάρει και τους ρώτησα τί χαρτιά θέλουν, δεν είπαν κουβέντα για βεβαίωση φοίτησης σε νηπιαγωγείο... Αλλά 1η Ιουνίου θα ξέρουμε σίγουρα :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοιτάζοντας τα ονόματα των νηπιαγωείων που αναφέρετε, έχετε παραλείψει την αναφορά του ιδιωτικού νηπιαγωγείο πολυχρονάκου στην Σπάρτη, ΄θα ήταν σωστό να συμπληρώσετε την λίστα σας και με το ιδιωτικό νηπιαγωγείο αυτό, ο παλαιότερο σε λειτουργία, απο όσο γνωρίζω

φιλικά, εύη

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και το νηπιαγωγείο που έστελνα φέτος το γιο μου είχε προσωρινή άδεια και μετά άρχισαν να μας " τα μασάνε" κάποιοι γονείς πήραν γύρω στο Νοέμβριο τα παιδιά και φύγανε, και ακόμα νομίζω δεν έχει λυθεί το πρόβλημα. Ευτυχώς φέτος για το δημοτικό δε ζήτησαν απολυτήριο νηπιαγωγείου όπως έλεγαν, του χρόνου όμως είπαν πως τα πράγματα θα αλλάξουν. Θέλει προσοχή, εγώ θα προτιμούσα να έχει το νηπιαγωγείο κανονική και όχι προσωρινή άδεια γιατί στην Ελλάδα ζούμε και σα τηλέφωνα απαντούν καμιά φορά και διάφοροι ανεύθυνοι..

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Φίλες και φίλοι,

 

Για να ενημερωθείτε αν κάποιο ιδιωτικό νηπιαγωγείο έχει άδεια λειτουργίας, ώστε να μην έχετε μπλεξίματα κατά την πρόσβαση στο δημοτικό θα πρέπει:

 

1) Να ελέγξετε τον κατάλογο των ιδιωτικών νηπιαγωγείων με άδεια λειτουργίας από το Υπ.Ε.Π.Θ. που διατηρεί το υπουργείο στη διεύθυνση: http://www.ypepth.gr/docs/katalogos_idiwtikwn_nhpiagwgeiwn_me_adeia_leitourgias_080930.xls

 

2) Σε περίπτωση που δεν εντοπίσετε το νηπιαγωγείο στη λίστα απευθυνθείτε στο αρμόδιο γραφείο πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, στο οποίο πρέπει να ανήκει το νηπιαγωγείο, εφόσον έχει άδεια λειτουργίας και ρωτήστε αν όντως έχει πάρει κανονική άδεια. Οι περισσότερες διευθύνσεις πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης έχουν ιστοσελίδα όπου αναγράφονται τα τηλέφωνα όλων των γραφείων τους. Εναλλακτικά μπορείτε να βρείτε τον τηλεφωνικό κατάλογο με όλες τις διευθύνσεις από την 1η σελίδα του Υπ.Ε.Π.Θ:

http://www.ypepth.gr/el_ec_home.htm

 

Μην αρκεστείτε σε διαβεβαιώσεις ότι "θα" πάρουν άδεια λειτουργίας και ότι "όλα είναι εντάξει". Ζητήστε να σας δείξουν το σχετικό έγγραφο γραφείου Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, όπου να αναφέρεται ότι χορηγείται άδεια λειτουργίας στο σταθμό αυτό, το οποίο θα πρέπει να είναι πρόσφατο, καθώς η διαδικασία ξεκίνησε το 2007.

 

Χαιρετισμούς,

 

Στέλιος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...