Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατήρηση-συντήρηση μητρικού γάλακτος


marilena1

Recommended Posts

Όταν λες ίδια θερμοκρασία?Το προηγούμενο το έχω ήδη στο ψυγείο και προσθέτω το καινούργιο που αντλώ μέσα στο 24ωρο.Κάνω κάτι λάθος???

 

 

Ναι δεν κανει να αναμυγνειεις κρυο με ζεστο (οπως ειναι αυτο που μολις άντλησες).

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 984
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια τα φωτα σας!!!

Εχω ενα παιδαρο 40 ημερων τον οποιο θηλαζω αποκλειστικα,θελω ομως να του αφησω μερικα γευματα γιατι θα χρειαστει καποιες μερες για λιγες ωρες να λειψω για διαφορες υποχρεωσεις που εχουν προκυψει.Εχω το swing της medela θα αντλω και μετα θα το γαλα θα το βαζω σε μπιμπερο γυιαλινο,η ερωτηση μου ειναι η εξης:μαζι με το μπιμπερο βαζω και τη θηλη ή τη θηλη τη βαζω οταν ειναι να το δωσω στο μωρο? και το ιδιο ισχυει και αν βαλω γαλα στη καταψυξη.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

To γάλα είναι καλό να αποθηκεύεται στο μπιμπερό κλεισμένο με καπάκι χωρίς θηλή. Τα περισσότερα μπιμπερό έχουν ένα στρογγυλό που μπαίνει μέσα στο στεφάνι και το μετατρέπει σε κλειστό καπάκι.

 

Έτσι μπαίνει και το γάλα στην κατάψυξη.

 

Τη θηλή τη βάζεις όταν είναι να δώσεις το γάλα στο μωρό.

Link to comment
Share on other sites

To γάλα είναι καλό να αποθηκεύεται στο μπιμπερό κλεισμένο με καπάκι χωρίς θηλή. Τα περισσότερα μπιμπερό έχουν ένα στρογγυλό που μπαίνει μέσα στο στεφάνι και το μετατρέπει σε κλειστό καπάκι.

 

Έτσι μπαίνει και το γάλα στην κατάψυξη.

 

Τη θηλή τη βάζεις όταν είναι να δώσεις το γάλα στο μωρό.

 

aglaia σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου,θα ηθελα να σε ρωτησω κατι τελευταιο:επειδη εχω πεταξει:(τις ταπες απ'τα μπιμπερο πειραζει να τα βαλω χωρις τις θηλες μονο με τα καπακια απο τα μπιμπερο ή ουτε ετσι κανει?

Link to comment
Share on other sites

aglaia σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου,θα ηθελα να σε ρωτησω κατι τελευταιο:επειδη εχω πεταξει:(τις ταπες απ'τα μπιμπερο πειραζει να τα βαλω χωρις τις θηλες μονο με τα καπακια απο τα μπιμπερο ή ουτε ετσι κανει?

 

aglaia και κοριτσια οποια ξερει ας μου απαντησει please γιατι εχω γαλα που περιμενει τι θα το κανω μεσα στο θηλαστρο!!!:(:roll::(!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

aglaia και κοριτσια οποια ξερει ας μου απαντησει please γιατι εχω γαλα που περιμενει τι θα το κανω μεσα στο θηλαστρο!!!:(:roll::(!!!

 

Εγω αφου δεν εχεις ταπες θα το έβαζα και με τις θηλες προς τα πανω και με το καπακι τους, δεν υπαρχει λογος να βαλεις μετα τις θηλες αφου δεν έχεις ταπες, απλα με τις ταπες ειναι το πιο σωστο.

Ποση ωρα το εχεις μεσα στο θηλαστρο και ποσο μηνων ειναι το μωρο σου?

Γιατι αν ειναι πολυ ωρα και το μωρο σου ειναι πολυ μικρο θελει πολυ προσοχη. Βαλε αγγελια και ζητα ταπες, πολλες δεν τις χρησιμοποιουν και αν ειναι απο μπουκαλακια μεντελα, μηπως να παρεις την κλινικουμ αν εχει να σου δωσει.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω αφου δεν εχεις ταπες θα το έβαζα και με τις θηλες προς τα πανω και με το καπακι τους, δεν υπαρχει λογος να βαλεις μετα τις θηλες αφου δεν έχεις ταπες, απλα με τις ταπες ειναι το πιο σωστο.

Ποση ωρα το εχεις μεσα στο θηλαστρο και ποσο μηνων ειναι το μωρο σου?

Γιατι αν ειναι πολυ ωρα και το μωρο σου ειναι πολυ μικρο θελει πολυ προσοχη. Βαλε αγγελια και ζητα ταπες, πολλες δεν τις χρησιμοποιουν και αν ειναι απο μπουκαλακια μεντελα, μηπως να παρεις την κλινικουμ αν εχει να σου δωσει.

 

Το γαλα το εχω στο ψυγειο και το εβγαλα πριν 1 1/2 ωρα,το εχω μεσα στο μπουκαλακι απ'το θηλαστρο(swing).το μωρο μου ειναι 40 ημερων.εαν το βαλω μαζι με τη θηλη και οταν χρειαστει να του το δωσουν να αποστειρωσουν αλλη θηλη γινεται?θελω να το βαλω στο καταψυκτη αλλαζει κατι?thanks natmanou!!!

Link to comment
Share on other sites

Το γαλα το εχω στο ψυγειο και το εβγαλα πριν 1 1/2 ωρα,το εχω μεσα στο μπουκαλακι απ'το θηλαστρο(swing).το μωρο μου ειναι 40 ημερων.εαν το βαλω μαζι με τη θηλη και οταν χρειαστει να του το δωσουν να αποστειρωσουν αλλη θηλη γινεται?θελω να το βαλω στο καταψυκτη αλλαζει κατι?thanks natmanou!!!

Το μπουκαλι απο το θηλαστρο πως το έκλεισες, αφησες την χοανη πανω? Αν ναι κυκλοφορει αερας μεσα απο τη χοανη και δεν ειναι και το καλυτερο. Το να το καταψυξεις μπορεις, αλλα που θα το βαλεις, ταπα δεν έχεις, μηπως εχεις αλλο μπιμπερο εστω και γυαλινο(αν το βαλεις σε γυαλινο, τοτε δεν θα το γεμισεις αλλα μονο τα 2/3 του μπιμπερο, αποστειρωμενο φυσικά και το δινεις αργοτερα που το μωρο θα ειναι μεγαλυτερο.

Βεβαια νομιζω οτι μπορεις και να του το δωσεις να το καταναλώσει σε λιγοτερο απο 24 ωρες απο την αντληση, οσο νωριτερα τοσο καλυτερα, γιατι το μωρακι σου ειναι μικρο και εφοσον ειναι υγιες και δεν ειναι ελλιποβαρες. Και λεω οσο νωριτερα τοσο το καλυτερο, γιατι δεν εχει αποθηκευτει με τον καλυτερο δυνατο τροπο. Αν παλι δεν χρειαζεται να του το δωσεις μεσα σε 24 ωρες καλυτερα να το θηλασεις να πιει φρεσκοτατο:).

Περιμενε να σου πουν και αλλες αν μπορεις να το χρησιμοποιησεις σιγουρα, γιατι εχει περασει καιρος απο τον πρωτο μηνα και δεν ειμαι και χιλια τα εκατο σιγουρη.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

Το μπουκαλι απο το θηλαστρο πως το έκλεισες, αφησες την χοανη πανω? Αν ναι κυκλοφορει αερας μεσα απο τη χοανη και δεν ειναι και το καλυτερο. Το να το καταψυξεις μπορεις, αλλα που θα το βαλεις, ταπα δεν έχεις, μηπως εχεις αλλο μπιμπερο εστω και γυαλινο(αν το βαλεις σε γυαλινο, τοτε δεν θα το γεμισεις αλλα μονο τα 2/3 του μπιμπερο, αποστειρωμενο φυσικά και το δινεις αργοτερα που το μωρο θα ειναι μεγαλυτερο.

Βεβαια νομιζω οτι μπορεις και να του το δωσεις να το καταναλώσει σε λιγοτερο απο 24 ωρες απο την αντληση, οσο νωριτερα τοσο καλυτερα, γιατι το μωρακι σου ειναι μικρο και εφοσον ειναι υγιες και δεν ειναι ελλιποβαρες. Και λεω οσο νωριτερα τοσο το καλυτερο, γιατι δεν εχει αποθηκευτει με τον καλυτερο δυνατο τροπο. Αν παλι δεν χρειαζεται να του το δωσεις μεσα σε 24 ωρες καλυτερα να το θηλασεις να πιει φρεσκοτατο:).

Περιμενε να σου πουν και αλλες αν μπορεις να το χρησιμοποιησεις σιγουρα, γιατι εχει περασει καιρος απο τον πρωτο μηνα και δεν ειμαι και χιλια τα εκατο σιγουρη.

 

Για να ειμαι ησυχη και να μην αγχωνομαι αν το γαλα ειναι ενταξει ή οχι το πεταξα,δοξα το Θεο γαλα εχω αρκετο να 'να καλα ο φλουρακος μου.το θεμα ειναι αν μπορω να καταψυχω το γαλα στο μπιμπερο χωρις την ταπα αλλα με το καπακι του μονο.μπιμπερο εχω μονο γυαλινα.αληθεια σε βαζακια απο μαρμελαδα,μαγιονεζα κλπ μπορω να το αποθηκευσω?

Link to comment
Share on other sites

Για να ειμαι ησυχη και να μην αγχωνομαι αν το γαλα ειναι ενταξει ή οχι το πεταξα,δοξα το Θεο γαλα εχω αρκετο να 'να καλα ο φλουρακος μου.το θεμα ειναι αν μπορω να καταψυχω το γαλα στο μπιμπερο χωρις την ταπα αλλα με το καπακι του μονο.μπιμπερο εχω μονο γυαλινα.αληθεια σε βαζακια απο μαρμελαδα,μαγιονεζα κλπ μπορω να το αποθηκευσω?

 

Mπορείς να αποθηκεύσεις γάλα σε κάθε δοχείο κατάλληλο για τρόφιμα που το έχεις πλύνει καλά και το έχεις αποστειρώσει.

 

Πρόσεχε για αλλοιώσεις και σκουριές στα καπάκια από τα βαζάκια.

 

Στην κατάψυξη δεν μπορείς να βάλεις ανοιχτό μπουκάλι, το επάνω κάλυμα δεν μπορεί να σφίξει για να κλείσει καλά, περνά αέρας. Γι αυτό είναι οι τάπες που σφίγουν με τη στεφάνη.

 

Στο ψυγείο μπορείς να το βάλεις με τη θηλή και το καπάκι της θηλής και να το καταναλώσεις πιο σύντομα, σε 2 24ωρα, όχι περισσότερο.

Αυτό όμως μόνο ως προσορινή λύση και μόνο με την προϋπόθεση ότι οι θηλές είναι σχετικά καινούργιες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να ειμαι ησυχη και να μην αγχωνομαι αν το γαλα ειναι ενταξει ή οχι το πεταξα,δοξα το Θεο γαλα εχω αρκετο να 'να καλα ο φλουρακος μου.το θεμα ειναι αν μπορω να καταψυχω το γαλα στο μπιμπερο χωρις την ταπα αλλα με το καπακι του μονο.μπιμπερο εχω μονο γυαλινα.αληθεια σε βαζακια απο μαρμελαδα,μαγιονεζα κλπ μπορω να το αποθηκευσω?

Κριμα που το πεταξες γιατι απ'ότι ειπε η αγλαια μπορουσες να το δωσεις συντομα. Μπορουσες να το κρατησεις και αν χρειαζοταν το εδινες. Απλα επειδη δεν ημουν χιλια τα εκατο σιγουρη δεν ηθελα να σε παρω στο λαιμο μου, το μωρακι σου δηλαδη:). Ποσο συχνα θα χρειαζεσαι γαλα και ποσο?

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

Κριμα που το πεταξες γιατι απ'ότι ειπε η αγλαια μπορουσες να το δωσεις συντομα. Μπορουσες να το κρατησεις και αν χρειαζοταν το εδινες. Απλα επειδη δεν ημουν χιλια τα εκατο σιγουρη δεν ηθελα να σε παρω στο λαιμο μου, το μωρακι σου δηλαδη:). Ποσο συχνα θα χρειαζεσαι γαλα και ποσο?

 

Οχι καλη μου δε με πηρες στο λαιμο σου απλα το πεταξα γιατι δε χρειαζοταν να ρισκαρω να το κρατησω αφου δε το χρειαζομαι αμεσα.απλα θελω να εχω μερικα γευματα για το μικρο γιατι θα χρειαστει να λειψω καπιοα πρωινα για δουλειες(πχ οαεδ)και δε θελω να του δωσω ξενο καθως και αν παμε για να καφεδακι καμια μερα να εχω γαλα να του δωσω.δεν νιωθω ανετα να θηλασω εξω,ντρεπομαι για να πω την αληθεια.βεβαια εχω παραγγηλει ενα sling απο τη στελλα και ελπιζω να με βολεψει και να καταφερω να θηλαζω ανετα και εκτος σπιτιου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα η μικρή μου είναι 7,5 μηνών και τις ώρες που λέιπω κάνω συνήθως μια άντληση στη δουλειά για να υπάρχει γάλα για την επομενη μέρα να χρειαστεί.

Ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται να αποστειρώνω το θηλάστρο δεδομένου οτι δεν αποστειρώνω πια τίποτα επειδή πέρασε τους έξι μήνες. Γνωρίζει κάποια κοπελα να μου απαντήσει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα η μικρή μου είναι 7,5 μηνών και τις ώρες που λέιπω κάνω συνήθως μια άντληση στη δουλειά για να υπάρχει γάλα για την επομενη μέρα να χρειαστεί.

Ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται να αποστειρώνω το θηλάστρο δεδομένου οτι δεν αποστειρώνω πια τίποτα επειδή πέρασε τους έξι μήνες. Γνωρίζει κάποια κοπελα να μου απαντήσει?

Ναι πρεπει να αποστειρωνεις θηλαστρο και το μπουκαλακι αποθηκευσης γαλακτος, εδω αποστειρωνονται τα βαζα για αν μπει η μαρμελαδα π.χ., αυτο γινεται αν δεν κανω λαθος για να διατηρειται περισσοτερο το τροφιμο, στην περιπτωση σου το γαλα και να μην χαλαει γρηγορα. Η εταιρεια λέει οτι το θηλαστρο θέλει μια φορά αποστειρωση την ημερα, αλλα εγω το αποστειρωνα καθε φορα καλου κακου, βεβαια 1-2 φορες την ημερα αντλουσα συνηθως.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι καλη μου δε με πηρες στο λαιμο σου απλα το πεταξα γιατι δε χρειαζοταν να ρισκαρω να το κρατησω αφου δε το χρειαζομαι αμεσα.απλα θελω να εχω μερικα γευματα για το μικρο γιατι θα χρειαστει να λειψω καπιοα πρωινα για δουλειες(πχ οαεδ)και δε θελω να του δωσω ξενο καθως και αν παμε για να καφεδακι καμια μερα να εχω γαλα να του δωσω.δεν νιωθω ανετα να θηλασω εξω,ντρεπομαι για να πω την αληθεια.βεβαια εχω παραγγηλει ενα sling απο τη στελλα και ελπιζω να με βολεψει και να καταφερω να θηλαζω ανετα και εκτος σπιτιου.

Επειδη και εγω φυλαξα καποια στην καταψυξη, οταν μεγαλωσε το παιδι δεν τα επινε γιατι αλλαζει η γευση του, γινεται μεταλλικη λογω ενος ενζυμου που εχει το μητρικο γαλα, δεν σημαινει οτι χαλαει, οταν λοιπον ήταν 5-6 μηνών και καταλαβαινε απο γευσεις δεν το έπινε ουτε στην κρεμα δεν το ηθελε και πηγε χαμενο, βεβαια λιγο ηταν. Μπορεις λοιπον να αντλεις το βραδυ της προηγουμενης μερας, ειδικα μεσα στη νυχτα παραγεται πολυ γαλα, αν αντεχεις το ξυπνημα ή μετα τον θηλασμο του μεσα στη νυχτα ή και πριν φυγεις και να το εχεις διαθεσιμο για μετα και φρεσκο.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Δηλαδή αυτά που έχω αντλήσει να τα πετάξω???

 

Δεν χρειάζεται να το πετάξεις, απλά διατηρείται λιγότερο. Με ασφάλεια 2 24ωρα (αυτό για το δικό σου μωρό που είναι μεγάλο και δεν χρειάζεται αποστειρωμένα τα πάντα, το γράφω για να μην μπερδευτούν μητέρες με μικρότερα μωρά).

 

Τα δοχεία τα αποστειρώνουμε για να διατηρείται περισσότερο το γάλα. Όπως και στις μαρμελάδες, κομπόστες, κονσέρβες το κάνουμε για τη σωστή διατήρηση των τροφίμων.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι για την άμεση ανταπόκριση. Τα αποθηκεύω σε σακουλάκια της medela που είναι ήδη αποστειρωμένα οπότε μένει μόνο το θήλαστρο που δεν αποστείρωνα.

Το γάλα που έβγαλα χωρίς να έχω αποστειρώσει το θήλαστρο το έχω στην κατάψυξη περισσότερο απο εβδομάδα οπότε απο τα όσα μου γράφεται αντιλαμβάνομαι οτι δεν είναι απόλυτα ασφαλές??

Link to comment
Share on other sites

Το γάλα που έβγαλα χωρίς να έχω αποστειρώσει το θήλαστρο το έχω στην κατάψυξη περισσότερο απο εβδομάδα οπότε απο τα όσα μου γράφεται αντιλαμβάνομαι οτι δεν είναι απόλυτα ασφαλές??

 

Ασφαλές είναι, μην ανησυχείς. Οι κανόνες είναι αυστηροί για πολύ μικρά μωρά που δεν έχουν ανεπτυγμένο το ανοσοποιητικό τους σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σσας κορίτσια

αυριο θα λείψω για λιγες ώρες και εχω αφήσει στον αντρα μου 80 μλ αντλημένο γαλα στην κατάψυξη, και 150 μλ στην ψυξη.

Θα δώσει πρώτα τα 150 του ψυγείου, και αν χρειαστει και τα κατεψυγμένα (που θα έχουμε βγαλει απο σήμερα στο ψυγειο).

 

Το ερώτημα είναι: Αν ζεστανει πχ 75 μλ του ψυγείου και το μωρό πιεί πχ μόνο τα 50, τα υπόλοιπα 25 ζεσταμε΄νου γαλατος θα πρεπει να τα πεταξει? Η να τα κρατήσει εκτός ή εντος ψυγείιου για λιγη ωρα αν το μωρό θελει να ξαναπιει μετα απο καποια ωρα?

Δλδ το γαλα απο το ψυγείο που το εχουμε ζεστανει μια φορα μπορουμε να το ξαναζεστανουμε, και αν ναι, μετα απο ποση ωρα είναι ασφαλες να δοθει στο μωρό?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σσας κορίτσια

αυριο θα λείψω για λιγες ώρες και εχω αφήσει στον αντρα μου 80 μλ αντλημένο γαλα στην κατάψυξη, και 150 μλ στην ψυξη.

Θα δώσει πρώτα τα 150 του ψυγείου, και αν χρειαστει και τα κατεψυγμένα (που θα έχουμε βγαλει απο σήμερα στο ψυγειο).

 

Το ερώτημα είναι: Αν ζεστανει πχ 75 μλ του ψυγείου και το μωρό πιεί πχ μόνο τα 50, τα υπόλοιπα 25 ζεσταμε΄νου γαλατος θα πρεπει να τα πεταξει? Η να τα κρατήσει εκτός ή εντος ψυγείιου για λιγη ωρα αν το μωρό θελει να ξαναπιει μετα απο καποια ωρα?

Δλδ το γαλα απο το ψυγείο που το εχουμε ζεστανει μια φορα μπορουμε να το ξαναζεστανουμε, και αν ναι, μετα απο ποση ωρα είναι ασφαλες να δοθει στο μωρό?

Αν σου περισσεψει ζεσταμενο γαλα απο αυτο που ειχες στην ψυξη και οχι απο το κατεψυγμενο, μπορεις να το ξαναδωσεις στο μωρο μεσα σε 3 ωρες και στο μεσοδιαστημα το ξαναβάζεις ψυγειο. Εφοσον το μωρο ειναι υγιες και έχει σαραντισει και αυτο το λεω για να μην το κανει κάποια με πολυ μικρο μωρο. Απ΄ότι ειδα το δικο σου έχει σαραντισει αρα οριακα το κανεις αν και εφοσον το παιδι ειναι υγιες και κατα τη δικη μου αποψη αν δεν εχει γεννηθει προωρα και δεν ειναι αδυνατο.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχω ενα θεμα σχετικα με την αποστειρωση του θηλαστρου.καταρχην οταν τελειωνει ο κυκλος αποστειρωσης οτι βγαζω απο κει ειναι γεματο σταγονιδια ατμου,ειναι φυσιολογικο?παντα ετσι βγαινουν η κατι παει στραβα στη συσκευη μου?

πριν λιγες μερες απεκτησα το 2ο παιδακι και θηλαζουμε αποκλειστικα,το θηλαστρο και τις αντλησεις δεν τα συμπαθω και το θεωρω αναγκαιο κακο οταν πρεπει να παμε στη δουλεια..ωστωσο για να μην ζοριστω πολυ αργοτερα και εχοντας την πολυτελεια του καταψυκτη αυτη τη φορα θα ηθελα που και που να αντλω και να το αποθηκευω.το θεμα μου ειναι αν αποστειρωσω σημερα το θηλαστρο μεχρι ποτε μενει αποστειρωμενο και μπορω να το χρησιμοποιησω με ασφαλεια?θα θελα να το εχω διαθεσιμο και να το χρησιμοποιησω οταν εχω διαθεση?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...