Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ-ΓΙΑΤΡΟΣ+ΠΙΕΣΗ


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.

ΟΠΩΣ ΗΔΗ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΕΡΤΑΣΗΣ ΚΑΙ Ο ΤΩΡΙΝΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΕΛΕΓΧΕΙ.ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ.Η ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΧΑΣΙΑΚΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ.ΕΜΕΝΑ ΟΜΩΣ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 8 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ.ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΡΕΛΟ ΚΑΘΩΣ ΜΟΛΙΣ ΠΡΟΧΘΕΣ ΕΜΑΘΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΝΤΑΤΙΚΗ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΕ ΠΙΕΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΣΕ.ΓΕΝΝΗΣΕ ΚΑΙ ΦΥΤΟ ΜΕΤΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΛΙΑΝ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ...

 

ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΜΕΝΑ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΗ ΜΕΤΡΑΓΕ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ (ΕΙΧΑ ΑΛΛΟΝ ΓΙΑΤΡΟ) ΣΤΟ 1ο ΤΡΙΜΗΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ...

 

Η ΠΙΕΣΗ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗ ΜΕΤΡΑΜΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ...

Link to comment
Share on other sites

Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο!!! Εξαιτιας την εγκληματικής αμελειας του πρωτου μου γιατρου εφτασα να εχω την 19η εβδομαδα 17 και 12 πιεση και δεν μου την ειχε μετρησει ΠΟΤΕ! Αλλαξα καπακι γιατρο (πηγα στο Αλεξανδρα) και με ανελαβε αλλος αλλα η ζημια ειχε ηδη γινει και γεννησα προωρα με τα χιλια ζορια στην 30η εβδομαδα! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ! Ακομη με καιει που δεν του τραβηξα τοτε καμια μηνυση...αλλα ετρεχα με το μωρο... Τι να πω ρε κοριτσια, τα ματια σας 14! Η πιεση ειναι πολυ βασικο κομματι για την καλη εξελιξη μιας εγκυμοσυνης.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον στην κοπέλα να πάω μαζί της στο επόμενο ραντεβού και θα του πώ εχω υπέρταση μπορείς να με αναλλάβεις και να ασχοληθείς με το θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη προσοχή στην πίεση!!

Και θα έλεγα οτι η μέτρηση στο γιατρό 1 φορά το μήνα δε φτάνει.

Που και που να τη βλέπουμε και στο σπίτι μόνες μας ή σε ένα φαρμακείο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και μετά την γέννα να την μετράτε...εμένα μου την μέτραγε , πήγαν όλα οκ...γέννησα πήγα σπίτι (και στο μαιευτήριο την μετρουσαν ΟΚ )

 

και δεν ενιωθα καλά...μετά από καμια εβδομάδα λέω να μετρηθώ μηπως έχω υποταση,,,τι να δω! 18 πίεση!!!!

 

Η σπάνια περίπτωση της επιλόχειας υπέρτασης....

 

Για να κανα 2 εβδομάδες το παρακολουθούσαμε με αγωγή και μετά όλα ΟΚ.... φεύγει...

 

Αλλά πρέπει να αντιμετωπιστεί..

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είχα πάντα πρόβλημα με πολύ χαμηλή πίεση και τη μετράω συνέχεια και το ξέρει ο γιατρός μου.

 

Τώρα με την εγκυμοσύνη μου έχει φτάσει και 6 η μεγάλη με 5 η μικρή.

 

Δεν αρκεί όμως να την μετράει ο γιατρός. Οπωσδήποτε να τη μετράτε και μόνοι σας.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιατρός μου έχει τα καλά του έχει και τα κακά του. Το κακό είναι ότι σε αγχώνει με την πιθανή στραβή έκβαση των πραγμάτων, το καλό είναι όμως ότι δεν αφήνει τίποτα στην τύχη και είναι ψείρας. Αν και μόλις 4 μηνών, σε κάθε μου επίσκεψη (που γίνεται κάθε μήνα ) μου μετράει το βάρος μου, την πίεση, με κάνει εξετάσεις, υπέρηχο, μου τσεκάρει τους αστραγάλους και όλα αυτά τα σημειώνει στην καρτέλα μου καθώς και σε μία καρτελίτσα που μου λέει να έχω ΠΑΝΤΑ στην τσάντα μου.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η πίεσή μου ήταν πάντα χαμηλή...σε τέτοιο βαθμό δηλαδή που μετά απο τεστ κοπώσεως είχε παει η μεγάλη μόλις και μετα βίας στο 12!!! Ο καρδιολόγος που με είχε εξετάσει τότε, ενώ στην αρχή ήταν χαλαρός ("όλες οι γυναίκες υποτασικές είστε" κλπ.) όταν το είδε αυτό κατάλαβε οτι όντως έχω θέμα διότι έπρεπε με τη δοκιμασία αυτή να είχε παει 18...

Το 2001 μου παρουσιάστηκαν ταχυκαρδίες...έτσι, ενώ η μεγάλη πίεση συνέχισε να είναι χαμηλή (μάξιμουμ 10 με τα χίλια ζόρια) η μικρή ανέβαινε επικίνδυνα...Οι παλμοί δε δεν έπεφταν ποτέ μα ποτέ, ακόμα και όταν ήμουν απόλυτα χαλαρή, κάτω απο 100...

Τον τελευταίο χρόνο εδέησαν οι παλμοί να πέσουν γύρω στο 95-98...και η κατάσταση κάπως εξομαλύνθηκε...

Στην εγκυμοσύνη μου τώρα, επειδή ελεγχόμουν τακτικά και στο σπίτι, η πίεσή μου ήταν πάντα χαμηλή...

Προχθές όμως ένοιωσα δυσφορία και όταν μετρήθηκα είχα αρχικά 10 τη μεγάλη, 6 τη μικρή και 140 παλμούς...μετά απο 2-3 λεπτά ξαναμετρήθηκα...9 η μεγάλη, 6 η μικρή και 111 παλμοί....

Έφαγα κάτι γιατί πεινούσα και πριν κοιμηθώ ξαναμετρήθηκα...12,5 η μεγάλη, 7 η μικρή και 100 παλμοί...

Στον γιατρό μου χθες πάλι η μεγάλη ήταν 12,5...του είπα οτι ανησυχώ γιατί είναι ασυνήθιστα υψηλή για τα δικά μου δεδομένα...ωστόσο εκείνος δεν ανησυχεί καθόλου...

Λέτε να πρέπει να ανησυχώ; Πρώτη φορά φτάνω 12 +...μπορεί για άλλους να έιναι οκ, αλλά για μένα;

Κι οι παλμοί πάντα στην ανηφόρα να πάρει η ευχή...

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Aν η πιεση σου γενικα ειναι 10 η μεγαλη ..τοτε το 12 για σενα ειναι αρκετη για να εισαι σε επιφυλακη..(αν ειχες κανονικα 12..στο 14 δεν αγχωνομαστ????)

Παρε και δευτερη γνωμη και πες στον γιατρο οτι εισαι υποτασικη και δες τι θα σου πει...μην τ αφηνεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:evil::evil: Αν ειναι δυνατον . Εδω μετραει την δικια μου που ειμαι υποτασικη. Η πιεση ειναι βασικος ελεγχος.

Εννοειται μην αλλαξεις γιατρο και λυπαμαι την καημενη την γειτονισα σου. >Ευχομαι να γινει καλα :cry:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Από τη μέρα που έμεινα έγκυος ο γιατρός μου μου σύστησε να μετράω την πίεση μου 2-3 φορές την εβδομάδα. Εγώ την μετρούσα καθημερινά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Βασικό ρόλο σ' αυτό έπαιζε το άγχος μου μην πάθω το ίδιο με μια συγγενή μου που νοσηλέυτηκε και που γέννησε ένα ελλειποβαρές μωράκι. Κάθε φορά που πήγαινα στο ιατρείο του και από το φόβο μου μήπως μου βρει πίεση ανέβαζα 14!!! Την αισθανόμουν να ανεβαίνει. Τότε ο γιατρός μου μου είπε πως δεν είναι να αφήνουμε αυτά τα πράγματα στην τύχη τους και στον τρίτο μήνα μου σύστησε να βάλω holter για να κάνουμε 24ώρη καταγραφή της πίεσης μου. όπως μου εξήγησε εφόσον σπίτι είχα το πολύ 12 και στο ιατρείο ανέβαζα 14-15 δεν ήθελε να πάιξει με την υγεία τόσο τη δική μου όσο και του μωρού μου. Τον ευγνωμονώ γι' αυτό γιατί από όταν έβαλα το Holter (το οποίο έδωσε μια μέση τιμή πίεσης γύρω στο 11) ηρέμησα και από τότε δεν ανέβασα ξανά πίεση. Ο γιατρός μου όμως είναι κάθετος στο θέμα πίεση. Πρέπει να τη μετράω αν όχι καθημερινά τουλάχιστον κάθε δεύτερη μέρα και αν παρατηρήσω αύξηση να του τηλεφωνήσω αμέσως!!!

*

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

kai όσο ανεβαίνει η πίεση τόσο αγχώνεσαι.....όλη την ώρα αυτό σκέφτομαι...την πίεση μου έχει γίνει έμμονη ιδέα την μετράω το πρωί 2-3 φορές στην δουλειά το απόγευμα το βράδυ και πρίν κοιμηθώ. τόσο συχνά γιατί ακόμα και με ένα χάπι κάθε ημέρα είμαι στα όρια απο 12-13 και 8-9.πολύ άγχος να πάνε όλα καλά σε σημείο που έχω αρχίσει να απογοητεύομαι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα έτσι πρέπει!

απο το βάρος που παίρνουμε καταλαβαίνουν αν πρέπει να ανησυχήσουν...εγώ κάνω και εκετάσεις αίματος,ούρων,ζαχάρου και κάποιες για την πίεση κάθε μήνα.

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα ο γιατροσ μου μετραει συνεχεια πιεση-βαροσ , τουσ αστραγαλουσ για τυχον πριξιματα κατλ.να ειστε παντωσ πολυ προσεκτικεσ με την πιεση και καλο θα ηταν τουλαχιστον απο την 20 εβδομαδα και περα να την μετρατε καθημερινα αν γινεται!!!το λεω γιατι ειμαι παθουσα σε προηγουμενη εγκυμοσυνη μου και τωρα λογο ιστορικου δεν φανταζεστε ποσο την φοβαμαι την πιεση!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα ο γιατροσ μου μετραει συνεχεια πιεση-βαροσ , τουσ αστραγαλουσ για τυχον πριξιματα κατλ.να ειστε παντωσ πολυ προσεκτικεσ με την πιεση και καλο θα ηταν τουλαχιστον απο την 20 εβδομαδα και περα να την μετρατε καθημερινα αν γινεται!!!το λεω γιατι ειμαι παθουσα σε προηγουμενη εγκυμοσυνη μου και τωρα λογο ιστορικου δεν φανταζεστε ποσο την φοβαμαι την πιεση!!!

 

Κ εγώ νόμιζα ότι μόνο εγώ τρέμω στην ιδέα του πιεσόμετρου!!! Κ εγώ παθούσα από προηγούμενη εγκυμοσύνη (μπήκα στο χειρουργείο με 22/11!!) έκτοτε μόνο στη θέα του πιεσομέτρου ανεβαίνει μόνη της. Γι αυτό πήρα κ εγώ πιεσόμετρο κ τη μετράω στο σπίτι από την αρχή της εγκυμοσύνης. Αν και είναι γενικά καλή...κάτω από 13 με κάτω από 8,5...αυτό το θέμα με φοβίζει πολύ.

ΕΡΩΤΗΣΗ:

Έχει παρατηρήσει καμία σας διαφορά από χέρι σε χέρι πάνω από 1,5 βαθμό;(στη μεγάλη)

jgPTp3.png

z1xye6wuk0hw1p2p.png

Link to comment
Share on other sites

δυστυχωσ εγω δεν ειχα καλη καταληξη !!τουλαχιστον οσον αφορα το μωρακι μου!!δυστυχωσ!οσον αφορα εμενα ο γιατροσ με προλαβε στο τσακ! ασ μην αναφερθω ομωσ και τρομαξουν οι υπολοιπεσ εγκυουλεσ...

οσον αφορα σε ποιο χερι την μετρω , εχω συνηθησει απο το αριστερο τησ καρδιασ.καπου διαβασα οτι αυτο ειναι το σωστο,δεν ξερω εαν ισχυει . παντωσ δεν μετρησα καθολου απο το αλλο για να συγκρινω τιμεσ..

 

 

Link to comment
Share on other sites

και εγώ την μετρώ στο αριστερό και ποτέ δεν την έχω συγκρίνει με το δεξί. Πάντως προσοχή στην πίεση κορίτσια και εγώ πίνω χαπάκι και χθες χρειάστηκα και δεύτερο, αλλά δεν πειράζει, είναι για τα μωράκια μας.

 

Ειρήνη λυπάμαι πραγματικά κορίτσι μου!

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου γιατρος σε καθε επισκεψη το πρωτο πραγμα ποιυ εκανε οταν αρχιζε να με εξεταζει ηταν να μου παρει την πιεση... Ειναι πολυ βασικο... Αδιανοητο να μην το κανει...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

έτσι ΄πρέπει αλλά πρέπει να προσέχουμε και εμείς πολύ να μην πάρουμε βάρος και να κόψουμε το αλάτι. Ειρήνη θα ήθελα να μου πέις τι έγινε ώστε να ξέρω ακριβώς τι κίνδυνοι υπάρχουν καθώς ο γυναικολόγος πάντα λέει όλα καλά θα πάνε και με εκνευρίζει γιατί θέλω να ξέρω τους κινδύνους.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...