Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Άγχος και καθυστέρηση περιόδου


Recommended Posts

γεια σας ειμαι η Βίβη και χρειαζομαι τη βοη8εια σας

εχω μια φιλη που εμειε εγκυος πρι 4 μηνες και το εμαθα τωρα.

απο την ωρα που το εμαθα αγχοθηκα παρα πολυ και δε μου ερχετε περιοδος.

εχω αστατο κυκλο οποτε δεν εδωσα και πολυ συμασια στη αρχη γιατι μου ειχε ξανα συμβει να μην μου ερχετε απο το ανχος.τωρα ομως βλεπω οτι ο μηνας τελειωνει και δεν εχω ακομα,καθε ωρα που περαει το σκευτομαι και τρελενομαι.τι να κανω?

 

Γεια σ Βιβη .. ο αστατος κυκλος δυστυχως ειναι κακος συμβουλος,Γιατι δεν κανεις ενα τεστ να σου φυγει το ανχος;;! ειναι η μονη λυση!

chat

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


φοβαμαι το αποτελεσμα....μαλλον θα περιμενω ως τη πρωτη του απριλη....ειμαι απελπισμενη και δε μπορω να μιλησω που8ενα....τι θα κανω αν το τεστ βγει θετικο???

Link to comment
Share on other sites

φοβαμαι το αποτελεσμα....μαλλον θα περιμενω ως τη πρωτη του απριλη....ειμαι απελπισμενη και δε μπορω να μιλησω που8ενα....τι θα κανω αν το τεστ βγει θετικο???

 

πηρα το θαρρως και μιλησα στο φιλο μου,πηρε ενα τεστ και το εκανα σημερα το πρωι!βγηκε αρνητικο δωξα τον θεο!!!ευχαριστω για τη βοη8εια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

kalhmera kai apo emena koritsia....na sas thesw kai egw ton provlhmatismo mou...exw statherotato kuklo 24 hmerwv....sthn 16h kai 17h mera kaname eleuthera me ton suntrofo mou....meta apo liges meres ksekinhsan ta ponakia tis periodou....htan na adiathethsw thn kuriakh 14 tou mhnos...alla tipota...ponaw arketa....to sththos mou de mporw na to akoumphsw...alla tipota....lete na einai egkumosunh? h oi meres pou hrtha se epafh den einai <<epikindines>> ?

Link to comment
Share on other sites

Eχω σταθερο κυκλο 25-26 ημερων,τελευταια περιοδος ηταν 20/3,και ενω περίμενα στις 13-14/4 περιοδο,εχω καθυστερηση 4 ημερων με ολα τα συμπτωματα της περιοδου,και 37.3 θερμοκρασια σωματος.Ποσο ακομα να περιμενω μεχρι να κανω τεστ εγκυμοσυνης στο σπίτι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεία σας.Είμαι 19 ετων, δεν εχω ολοκληρωμενες σχεσεις, αλλα τις προαλλες με το αγορι μ στην διαρκεια των προκαταρκτικων,ενω εγω ήμουν ξαπλωμενη μπρουμητα,αυτος τελειωσε στην μεση μου,κοντα στην "ουριτσα".Έπειτα μικρη ποσοτητα απο το σπερμα τ (το οποιο ειναι αραιο) κυλησε προς την εισοδο του κολπου μου κ ισως λιγο πιο μεσα. Υπαρχει πιθανοτητα να ειμαι εγκυος?

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας.Είμαι 19 ετων, δεν εχω ολοκληρωμενες σχεσεις, αλλα τις προαλλες με το αγορι μ στην διαρκεια των προκαταρκτικων,ενω εγω ήμουν ξαπλωμενη μπρουμητα,αυτος τελειωσε στην μεση μου,κοντα στην "ουριτσα".Έπειτα μικρη ποσοτητα απο το σπερμα τ (το οποιο ειναι αραιο) κυλησε προς την εισοδο του κολπου μου κ ισως λιγο πιο μεσα. Υπαρχει πιθανοτητα να ειμαι εγκυος?

καλησπερα κοριτσακι!προφανως δεν παιζει εγγυμοσυνη,αλλα θα σου πω κατι που εχω γραψει και σε αλλα κοριτσια...γιατι βαζετε τον εαυτο σας σε τετοιο ανχος ρε παιδια?να ειναι να κανετε κατι καντε το σωστα,με τις καταλληλες προφυλαξεις!δεν λεω εσυ δεν εχεις και ολοκληρωμενες επαφες,αλλα οπου να'ναι θα γινει και αυτο,οποτε προφυλαξου!μια ανεπυθυμητη εγκυμοσυνη,που ισως να εφτανε σε καποια εκτρωση(σου το απευχομαι)δεν ξερεις τι κοστος μπορει να εχει αργοτερα,που θα θες πολυ ενα μωρο!χαρητε τον ερωτα με ασφαλεια...γιατι αν το σκεφτεις δυστυχως εμεις εχουμε τις συνεπειες...!!!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

kalhmera koritsia eimai se mia polu diskolh fash kai 8a h8ela na mou peite thn gwmh sas panw sto provlhma mou.ekana sex me to afori mou kai teleiwse mesa mou kai phra to xapi ths epomenhs meras mt apo liges wres auto egine stis 15 martiou kai malln auto htan thn teleutaia mera tis periodou mou giati mou htan sta teleiwmata..kai mt stis 20 tou idiou mhna mou 3anahr8e h periodos kai mou krathse 5 meres kai mt stis 31 tou mhna mou hr8an pali alla oxi kanonikh aplos auta ta kafe ugra pou exoume sto telos..kai twra perhmena periodo stis 9 apriliou alla dn exw dei akoma tpt...dld exw 13 meres ka8isterish...ti mporei na exei ginei??? lete na emina egkuos ?? h aplos einai parenergies apo to xapi??? sas parakalw polu voh8iste me gt paw na trela8w...!! :/

Link to comment
Share on other sites

kalhmera koritsia eimai se mia polu diskolh fash kai 8a h8ela na mou peite thn gwmh sas panw sto provlhma mou.ekana sex me to afori mou kai teleiwse mesa mou kai phra to xapi ths epomenhs meras mt apo liges wres auto egine stis 15 martiou kai malln auto htan thn teleutaia mera tis periodou mou giati mou htan sta teleiwmata..kai mt stis 20 tou idiou mhna mou 3anahr8e h periodos kai mou krathse 5 meres kai mt stis 31 tou mhna mou hr8an pali alla oxi kanonikh aplos auta ta kafe ugra pou exoume sto telos..kai twra perhmena periodo stis 9 apriliou alla dn exw dei akoma tpt...dld exw 13 meres ka8isterish...ti mporei na exei ginei??? lete na emina egkuos ?? h aplos einai parenergies apo to xapi??? sas parakalw polu voh8iste me gt paw na trela8w...!! :/

 

Ετσι οπως τα γραφεις δυσκολο να εισαι εγκυος....εφοσον η ερωτικη ραξη εγινε την τελευταια μερατης περιοδουκαι οχι στα μεσα του κυκλου....λογικα ειναι οι ασχημες και παραξενες παρενεργειες τετοιου ειδους χαπιων.....την επομενη φορα να εισαι πιο προσεκτικη....το χαπι της επομενης μερας ΔΕΝ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΑ ΕΠΟΥΔΕΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΠΡΟΦΥΛΑΞΗΣ.....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα.....μια απο τις παρενεργειες αυτων των χαπιων ειναι να σου χαλασει εντελως τον κυκλο....μαλλον αυτο επαθες....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nai to 3erw mia fora to phra sthn zwh mou kai to metaniwsa...dld tr ti na kanw?? na perhmenw..??

 

Οχι να μην περιμενεις....να πας να μιλησεις με τον γυναικολογο σου σε πρωτη φαση, νατου εξηγησεις και επειτα αυτος θασου πειτι θα κανεις, το πιθανοτερο ειναι να σου πει οτι ολα ειναι οκ αλλα να μην το ξαναπαρεις τα γνωστα ξερεις....παντως να μην ανησυχεις....χαλασε προσωρινα ο κυκλος σου αλλασυντομα θα επανελθει....τουλαχιστον αυτο συμβαινει τις περισσοτερες φορες....ολα θα πανε καλα, μην αγχωνεσαι....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσακι!προφανως δεν παιζει εγγυμοσυνη,αλλα θα σου πω κατι που εχω γραψει και σε αλλα κοριτσια...γιατι βαζετε τον εαυτο σας σε τετοιο ανχος ρε παιδια?να ειναι να κανετε κατι καντε το σωστα,με τις καταλληλες προφυλαξεις!δεν λεω εσυ δεν εχεις και ολοκληρωμενες επαφες,αλλα οπου να'ναι θα γινει και αυτο,οποτε προφυλαξου!μια ανεπυθυμητη εγκυμοσυνη,που ισως να εφτανε σε καποια εκτρωση(σου το απευχομαι)δεν ξερεις τι κοστος μπορει να εχει αργοτερα,που θα θες πολυ ενα μωρο!χαρητε τον ερωτα με ασφαλεια...γιατι αν το σκεφτεις δυστυχως εμεις εχουμε τις συνεπειες...!!!
η περιοδος μου εχει καθυστερησει 2 μερες?πρεπει να ανησυχησω?ή μήπως την μπλοκαρω εγώ με το αγχος μου?
Link to comment
Share on other sites

η περιοδος μου εχει καθυστερησει 2 μερες?πρεπει να ανησυχησω?ή μήπως την μπλοκαρω εγώ με το αγχος μου?

 

Αν ειναι ετσι οπως τα γραφεις πριν λιγες μερες....με το μηνυμα που μας εστειλες...οχι μην ανησυχεις...απλα μαλλον λογω ορμονων η λογω αγχουνς καθυστερησε η οεριοδος...αποκλειεται να εμεινες εγκυος εφοσον το αγορι σου τελειωσε εξω....μηπως εισαι σε περιοδο εξετασεων σχολειοω?????

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας.εχω ενα προβλημα,που δεν ξερω πως να το ερμηνευσω.λοιπον,ειμαι 14 χρονων κ μ εχει ερθει περιοδος αρκετες φορες. Ομως,την τελευταια φορα που μ ηρθε ηταν περιπου πριν 5-6 μηνες.δν εχω τιποτα σχεσεις ουτε τα σχετικα. Γιατι ομως συμβαινει αυτο? Θα ηθελα ναξερω καταρχην,τι μπορω να κανω μονη μ χωρις μητερες η γυναικολογους..:confused:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.εχω ενα προβλημα,που δεν ξερω πως να το ερμηνευσω.λοιπον,ειμαι 14 χρονων κ μ εχει ερθει περιοδος αρκετες φορες. Ομως,την τελευταια φορα που μ ηρθε ηταν περιπου πριν 5-6 μηνες.δν εχω τιποτα σχεσεις ουτε τα σχετικα. Γιατι ομως συμβαινει αυτο? Θα ηθελα ναξερω καταρχην,τι μπορω να κανω μονη μ χωρις μητερες η γυναικολογους..:confused:

 

Δυστυχως το διαστημα χωρις περιοδο ειναι πολυ μεγαλο οποτε η μονη σου λυση ειναι ο γυναικολογος.....μπρει να υποβοσκει καποιο προβλημα οποτε ο πλεον αρμοδιος ειναι ο γιατρος.....γιατι εκτος των αλλων εγραψες οτι δεν εχεις σχεσεις και συνεπως αυτη η ΜΕΓΑΛΥ καθυστερηση καπου οφειλεται...

 

Να μην θελεις νατο πεις στη μαμα σου νατο καταλαβω και να σε δικιολογησω γιατι μπορει να μην εχετε "καλες" σχεσεις αλλα να μην θελεις να απευθυνθεις σε γιατρο....αυτο δεν μπορω να το καταλαβω.....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

nelakim, σαφώς κι εγώ νομίζω ότι πρέπει να το μάθει ένας γιατρός...εάν δε θέλεις να το πεις στη μητέρα σου, μήπως υπάρχει κάποια άλλη μεγαλύτερη φίλη σου, στην οποία μπορείς να το εμπιστευθείς και ίσως να πάτε μαζί σε γυναιοκολόγο?

Πάντως, εάν δε θεωρείς ότι έχεις εσύ κάποια ευθύνη γι'αυτό, όπως λες, τότε ίσως να μην πρέπει να φοβάσαι να το πεις στη μητέρα σου...μήπως να το δοκιμάσεις?

 

Liza και Nικολεττα, τί έγινε τελικά? Δυστυχώς μάλλον δεν είχαμε δει τα μηνύματά σας νωρίτερα για να σας απαντήσουμε κάποια άποψη...τώρα οι μέρες πέρασαν και προφανώς κάποιες ενέργειες θα έχετε κάνει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας!περιμενα να αδιαθετησω στις 27/7 και μεχρι σημερα δεν μου εχει ερθει.ηρθα σε επαφη με το αγορι μου στις 27.χρησιμοποιησαμε βεβαια προφυλακτικο αλλα ακομα τιποτα.θα πρεπει να ανυσηχω?παρακαλω απαντηστε μου συντομα γιατι εχω αγχωθει πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!περιμενα να αδιαθετησω στις 27/7 και μεχρι σημερα δεν μου εχει ερθει.ηρθα σε επαφη με το αγορι μου στις 27.χρησιμοποιησαμε βεβαια προφυλακτικο αλλα ακομα τιποτα.θα πρεπει να ανυσηχω?παρακαλω απαντηστε μου συντομα γιατι εχω αγχωθει πολυ!!!

 

Με τη λογικη οτι το προφυλακτικο δεν εσπασε οχι δεν πρεπει να ανησυχεις.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

geia sas paidiaaaa... loipon egw m to agori m exw oloklhrwtikh sxesh alla panta m profula3h pote dn exoume kanei eleu8ero... apla sta prwtaktika mporei kati na kanoume alla pote dn exei kanei kati mesa m.... apla htan na m er8ei 16 kai prin ths 16 kaname erwta k exoun perasei 15 meres k akomh dn m exei er8ei.... exw anushzhsei para polu prwth m fora m to kanei auto...

Link to comment
Share on other sites

Οχι το προφυλακτικο δεν εσπασε.αλλα γιατι δεν εχω αδιαθετησει ακομα;οφειλεται στο αγχος μηπως;

 

Βασικος παραγοντασ το αγχος, πολλες φορες καθυστερει την περιοδο.

Μηπως εκανες και μπανιο στη θαλασσα...???? καμια φορα παιζει και αυτο ρολο.

Μου εχει συμβει και εμενα στο παρελθον απο το αγχος να εχω καθυστερηση.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...