Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι φυλο ειναι το μωρο με βαση την ωορρηξια


Recommended Posts

λενε οτι αν συλλαβεις πριν την ωορρηξια εχεις πιθανοτητες για κοριτσακι και αν συλλαβεις την μερα της ωορρηξιας τοτε μαλλον για αγορακι...τι γινεται οταν κανεις σεξακι ρε κοριτσια με το που τελειωσει η περιοδος?εγω πιστευω οτι ετσι καταφερνουν να επιβιωσουν τα θηλυκα δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως...δηλαδη αν ερχεσαι καθημερινα σε επαφες πριν την ωορρηξια εχεις μεγαλες πιθανοτητες να εχεις συλλαβει πριν κανεις ωορρηξια αρα και μεγαλυτερες πιθανοτητες για κοριτσι...καταλαβαινετε τι λεω?

vpCFp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ πάντως είχα ωορρηξία Πέμπτη με Παρασκευή και γενικά η μία και μοναδική επαφή που είχαμε εκείνο τον καιρό ήταν αυτή της επόμενης Κυριακής, σχεδόν δηλ. 2 μέρες μετά την ωορρηξία και είναι αγόρι. Ίσως να ισχύει αυτό που λες!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι το έχω ακούσει κι εγώ αυτό και σε μένα μάλιστα έτσι έγινε κ τελικά έκανα κορίτσι. η δε μάνα μου έμεινε έγκυος σε μένα ακριβώς μετά την περίοδο και το ίδιο κ η πεθερά μου και στις 2 της κόρες. μπορεί όμως να είναι και τυχαίο ποιος ξέρει

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το ειχα πιστεψει κι εγω, κι ημουνα σιγουρη πως εχω αγορι, (ηρθαμε σε επαφη την ημερα 14 - ωορρηξια) στην αυχενικη ομως μας ειπε 80% κοριτσι κι εμεινα καγκελο. (οχι οτι εχω προβλημα, απλα το ειχα συνηθισει με τις βλακειες που διαβαζα). Τα θεωρω λοιπον τελειως βλακειες, και δε νομιζω οτι ειναι τοσο ευκολο. Αν ηταν ετσι, τοτε τοσοι κ τοσοι (πχ Ζινταν που εχει 4 αγορια, Ιβιτσ-Πετρουλακη που εχουν 4 κοριτσια) θα διαλεγαν το φυλο του μωρου!

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εφοσον το σπερμα παραμενει ζωντανο για 48 ωρες και απαραιτητο για να γινει η γονιμοποιηση ειναι να υπαρχει ωαριο και το ενδομητριο να ειναι πλήρες, τι ακριβως εννοειται? φανταζομαι οτι οι πιο πιθανες μερες ειναι 1-2 πριν+η μερα ωορρηξιας+1-2 μετα... καταλαβαινω οτι οταν δεν εχεις σταθερο κυκλο ή η ωορρηξια σου ειναι μετατοπισμενη, μιλαμε για αποκλιση της ημερας συλληψης απο την πρωτη μερα τελευταιας περιοδου, αλλα οσο εχει να κανει με την ωορρηξια οι μερες ειναι συγκεκριμενες.

Link to comment
Share on other sites

και φυσικά δε μπορείς να "συλλάβεις πριν την ωορηξία" γιατί δεν υπάρχει ωάριο, οπότε τι σύλληψη να γινει? ;)

ωορηξία σημαίνει απελευθέρωση του ωαρίου και σε εναν σταθερό κύκλο 28 ημερών πραγματοποιείται την 14η ημερα.

αν για παραδειγμα το ζευγαρι εχει ερθει σε ελεύθερη επαφή την 11η ημερα, υπάρχουν πιθανότητες να υπάρχουν ζωντανά σπερματοζωάρια τη στιγμή της απελευθέρωσης του ωαρίου και να γινει γονιμοποίηση. Λενε -χωρίς να ειναι επιστημονικά αποδεδειγμένο- ότι τα σπερματοζωάρια που "δίνουν" κορίτσια ειναι πιο ανθεκτικά και ζουν περισσότερο. συνεπώς ειναι πιθανο η συγκεκριμένη σύλληψη να οδηγησει σε κορίτσι.

 

επισης λενε ότι αν τρως μπανανες πριν την ωορηξία θα πιάσεις κορίτσι. :D

 

τιποτα απ' όλα αυτα δεν εχει αποδειχθεί, οποτε... κρατάτε μικρό καλάθι κορίτσια! :wink:

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα θεωρώ βλακείες.... Κ καλά, όταν έχει κάποια κοπέλα δίδυμα διαφορετικού φύλου πως εξηγείται ( φυσιολογική σύλληψη) με βάση αυτήν την μέθοδο.;;;; Εμένα μου έλεγαν μια άλλη μπαρούφα... Αν το κανείς ιεραποστολικά είναι κορίτσι, αν ....... (δεν μπορώ να εκφραστώ) αγόρι!!!!

Τρέχα γύρευε....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είχα διαβάσει πριν καιρό ήταν ότι τα "αρσενικά" σπερματοζωάρια είναι πιο γρήγορα από τα "θηλυκά" κι έτσι φτάνουν πιο γρήγορα στον στόχο που είναι το ωάριο. Από την άλλη τα "θηλυκά" είναι πιο ανθεκτικά. Αυτό σημαίνει πως αν κάνεις π.χ. μια μέρα πριν την ωορηξία σεξ ναι μεν θα φτάσουν πρώτα τα "αρσενικά" αλλά δεν θα βρουν τίποτα να γονιμοποιήσουν,ενώ τα θηλυκά που θα φτάσουν πρώτα θα είναι συγκριτικά λιγότερα. Την επόμενη μέρα που θα έχεις ωορηξία θα έχουν φτάσει όλα στον προορισμό τους, αλλά όντας τα "θηλυκά" πιο ανθεκτικά θα είναι περισσότερα εκεί για να γονιμοποιήσουν το ωάριο που θα κατέβει ενώ τα αρσενικά θα αρχίσουν να αποδεκατίζονται.

Άρα, αν κάνεις σεξ όταν είναι πλέον το ωάριο έτοιμο για γονιμοποίηση οι πιθανότητες για αγόρι είναι περισσότερες, ενώ αν κάνεις λίγο πριν την ωορηξία οι πιθανότητες είναι υπέρ του κοριτσιού.

Προσωπικά μετά από μία μεγάλη περιπέτεια που περάσαμε με τον άντρα μου νομίζω πως προέχει κάτα πάρα πολύ το μωρό να είναι υγιές και να μην πορωνόμαστε για το φύλο ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτά τα θεωρώ βλακείες.... Κ καλά, όταν έχει κάποια κοπέλα δίδυμα διαφορετικού φύλου πως εξηγείται ( φυσιολογική σύλληψη) με βάση αυτήν την μέθοδο.;;;; Εμένα μου έλεγαν μια άλλη μπαρούφα... Αν το κανείς ιεραποστολικά είναι κορίτσι, αν ....... (δεν μπορώ να εκφραστώ) αγόρι!!!!

Τρέχα γύρευε....

 

 

χαχα πολύ μου άρεσε αυτο δεν το είχα ξανακούσει! :P

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές πάντως, οι περισσότερες μελέτες αναφέρουν αυτά που είπατε, ότι δηλαδή σύλληψη κοντά στην ωορρηξία έχει πιο πολλές πιθανότητες να δώσει αρσενικό έμβρυο ενώ πιο πριν ή πιο μετά, να δώσει θηλυκό. Όλες όμως οι μελέτες υπογραμμίζουν πως από μόνη της η μέρα σύλληψης δεν είναι μέθοδος προγραμματισμού και ως εκ τούτου δεν θα πρέπει να εκλαμβάνεται ως τρόπος επιλογής φύλου. Ας μην ξεχνάμε την κληρονομικότητα, την ηλικία του ζευγαριού, τις διατροφικές συνήθειες και πολλά άλλα.

Αυτό που θα ήθελα προσωπικά να πω είναι ότι μάλλον το τελευταίο που θα έπρεπε να απασχολεί ένα ζευγάρι θα ήταν πότε να κάνουν σεξ, ποια στάση να χρησιμοποιήσουν και πόση ώρα να κάνει η γυναίκα κατακόρυφο μετά (!!!). Γερά παιδάκια να γεννιούνται, αυτό μετράει μόνο και να χουν γερούς γονείς -και όχι αγχωμένους για το πότε έγινε η σύλληψη και αν θα πρέπει να βάψουν το δωμάτιο μπλε ή ροζ...:-P

Το κοριτσάκι μου, όλη μου η ΖΩΗ !!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα ήθελα προσωπικά να πω είναι ότι μάλλον το τελευταίο που θα έπρεπε να απασχολεί ένα ζευγάρι θα ήταν πότε να κάνουν σεξ, ποια στάση να χρησιμοποιήσουν και πόση ώρα να κάνει η γυναίκα κατακόρυφο μετά (!!!). Γερά παιδάκια να γεννιούνται, αυτό μετράει μόνο και να χουν γερούς γονείς -και όχι αγχωμένους για το πότε έγινε η σύλληψη και αν θα πρέπει να βάψουν το δωμάτιο μπλε ή ροζ...:-P

 

Συμφωνω 100%!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Συμφωνω 100%!

 

 

Αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Για αυτο και εγω με τον αντρα μου ειχαμε επαφες με το που τελειωσε η περιοδος και για πολλες μερες μετα την ωορρηξια γιατι μας ενδιεφερε η συλληψη και οχι αυτες οι μπουρδες. Απλα εννοειται οτι ολοι εχουν μια περιεργεια για το φυλο και ειπα να ρωτησω απο περιεργεια. Οποιος πει οτι δεν τον νοιαζει το φυλο ειναι απλα....ψευτης! Οταν κανεις την αυχενικη και βλεπεις οτι ολα ειναι καλα εχεις το δικαιωμα να θες να μαθεις και το φυλο. Το να ειναι υγιη τα μωρακια ειναι το παν εννοειται αλλα η περιεργεια ειναι περιεργεια...

vpCFp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Για αυτο και εγω με τον αντρα μου ειχαμε επαφες με το που τελειωσε η περιοδος και για πολλες μερες μετα την ωορρηξια γιατι μας ενδιεφερε η συλληψη και οχι αυτες οι μπουρδες. Απλα εννοειται οτι ολοι εχουν μια περιεργεια για το φυλο και ειπα να ρωτησω απο περιεργεια. Οποιος πει οτι δεν τον νοιαζει το φυλο ειναι απλα....ψευτης! Οταν κανεις την αυχενικη και βλεπεις οτι ολα ειναι καλα εχεις το δικαιωμα να θες να μαθεις και το φυλο. Το να ειναι υγιη τα μωρακια ειναι το παν εννοειται αλλα η περιεργεια ειναι περιεργεια...

 

σιγουρα, θες να μαθεις! κι οχι απαραιτητα απο περιεργεια... εγω με το που μας ειπαν αγορι στον β επιπεδου, εκοψα τα "μωρο μου", "παιδακι μου", κλπ και αρχισα τα "αγορι μου", "γιε μου", "μιχαλη μου"... φανταζομαι το προσωπακι του να μεγαλωνει... πως θα με φωναζει "μαμα, μπαλα!"... τα παιχνιδια τα ρουχα το δωματιο του! πολλα αλλαζουν με το που μαθαινεις το φυλο... αλλα οχι να κανω κολπα για να πιασω γιο ή κορη ντε και καλα! αυτο εννοουσα εγω! καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σου κοριτσακι και με το μωρακι σου υγιες και τελειομηνο αγκαλια!!!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...