Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ατμοκαθαριστής


Carmela

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

mama-lia καλησπέρα,

 

έκανα σήμερα όπως σου είχα πει τα στρώματα με τον ατμοκαθαριστή.

 

Της μικρής που το έβγαλα έξω, είχε στεγνώσει μέσα σε 2 ώρες.

 

Το δικό μας χρειάστηκε λίγο παραπάνω. Δεν τα αφήνει και βρεγμένα αλλά έχουν μια ιδέα υγρασίας.

 

(Πάντως το ευχαριστήθηκα... έτσι όπως έβγαινε ο αμτός καυτός... ένιωθα πως εξολόθρευα όλα τα ακάρια!... :twisted: Δεν άφησα ούτε ένα! :lol::lol:)

 

Σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλός, έκανα τα πλακάκια στο μπάνιο μέσα σε 5 λεπτά -εκεί που έπρεπε να τα σαπουνίζω και μετά να τα ξεβγάζω!

 

(Υπόψη, κάθε φορά που τον χρησιμοποιείς στην αρχή να είσαι στον νιπτήρα γιατί μέχρι να βγεί ο ατμός βγάζει λίγα νερά. Μετά στρώνει ο ατμός και είναι ομοιόμορφος. Το γράφει και στις οδηγίες)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω χρειαζομαι κατι που να καθαριζει την εσωτερικη μου σκαλα [μοκετα]επιτοπου.καποια μου ειπε για ηλεκτρικη σκουπα με αναροφηση νερου αλλα ειδα τιμες και επαθα σοκ ασε που δεν ξερω αν κανει κατι.τι αλλο να κανω;με τονατμοκαθαριστη που προσπαθησα δεν εκανα και πολλα πραγματα.την κανω ολη την ωρα με το καρπεξ και μου εχει βγει το χερι.περιμενω τις συμβουλες σας .....

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια εγω χρειαζομαι κατι που να καθαριζει την εσωτερικη μου σκαλα [μοκετα]επιτοπου.καποια μου ειπε για ηλεκτρικη σκουπα με αναροφηση νερου αλλα ειδα τιμες και επαθα σοκ ασε που δεν ξερω αν κανει κατι.τι αλλο να κανω;με τονατμοκαθαριστη που προσπαθησα δεν εκανα και πολλα πραγματα.την κανω ολη την ωρα με το καρπεξ και μου εχει βγει το χερι.περιμενω τις συμβουλες σας .....

 

 

Ψάχνοντας για τον ατμοκαθαριστή (που τελικά πήρα) τηλεφώνησα στην Karcher για πληροφορίες, και η κοπέλα, πολυ ειλικρινά, μου είπε "οτι γενικά οι ατμοκαθαριστές δεν καθαρίζουν τυχον λεκέδες απο χαλιά και μοκέτες.Οι λεκέδες μου είπε οτι γενικά βγαίνουν μόνο με απορρυπαντικό και τρίψιμο.

 

Εγώ τον ατμοκαθαριστή τον πήρα πιο πολύ για απολύμανση στα χαλιά.

 

Το μοναδικό που πιστεύω οτι θα μπορούσες να κάνεις για την μοκέτα σου, είναι να καλέσεις κάποιο ταπητοκαθαριστήριο που κάνουν επιτόπου καθαρισμούς...

 

Αν βρείς κάποια άλλη λύση, πες την μου κι εμένα, γιατί κι εγώ ενδιαφέρομαι για μοκέτα στην εσωτερική μας σκάλα, και ο καθαρισμός της είναι ο λόγος που δεν την βάζω ακόμα! :roll:

Link to comment
Share on other sites

sophie07, να ρωτήσω μερικά πραγματάκια ακόμη.

Σου είπαν ότι με τον ατμοκαθαριστή εξολοθρεύεις πράγματι τα ακάρεα; Και σε τι είδους χαλιά τον χρησιμοποιούμε;

Και στα πλακάκια, απλά απολυμαίνει; Καθαρίζεις τα άλατα και μετά τον χρησιμοποιείς για απολύμανση; Εγώ χρησιμοποίησα της μαμάς μου για τον καθαρισμό των καλοριφέρ και έμεινα ικανοποιημένη, αλλά σκέφτομαι να αγοράσω κι εγώ. Απλά της μαμάς μου ο ατμοκαθαριστής είναι μικρός και πρέπει να τον γεμίζεις συνέχεια νερό! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

sophie07 ρωτησα σε ταπητοκαθαριστηριο και μου ειπαν οτι δεν συμφερει.η σκαλα πατιεται συνεχεια και γινεται χαλια συχνα. και αυτοι μου ειπαν για σκουπα πουνα τραβαει υγρο με τη λογικη οτι θα την σαπουνιζω πολυ και μετα θα το τραβαει η σκουπα.με το καρπεξ το κανω με τον αφρο αλλα δεν γινεται ουσιαστικο καθαρισμα γιατι δεν φευγει η βρωμια απλως πηγαινει προς τα κατω.και επειδη ηδη την εχω μετρησει[τουμπες,ειναι μαρμαρο]πολλες φορες δεν θελω να βγαλω την μοκετα.αν μαθω και κανω κατι αλλο θα σε ενημερωσω.

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

mama-lia καλησπέρα,

 

 

Σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλός, έκανα τα πλακάκια στο μπάνιο μέσα σε 5 λεπτά -εκεί που έπρεπε να τα σαπουνίζω και μετά να τα ξεβγάζω!

 

(Υπόψη, κάθε φορά που τον χρησιμοποιείς στην αρχή να είσαι στον νιπτήρα γιατί μέχρι να βγεί ο ατμός βγάζει λίγα νερά. Μετά στρώνει ο ατμός και είναι ομοιόμορφος. Το γράφει και στις οδηγίες)

 

Δηλ επλυνεσ τα πλακάκια χωρίς να τα εχεις σαπουνίσει πριν? Μετα τα πέρασες με πανάκι στεγνό ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sorry για τη καθυστέρηση

 

sophie07, να ρωτήσω μερικά πραγματάκια ακόμη.

Σου είπαν ότι με τον ατμοκαθαριστή εξολοθρεύεις πράγματι τα ακάρεα; Και σε τι είδους χαλιά τον χρησιμοποιούμε;

Και στα πλακάκια, απλά απολυμαίνει; Καθαρίζεις τα άλατα και μετά τον χρησιμοποιείς για απολύμανση; Εγώ χρησιμοποίησα της μαμάς μου για τον καθαρισμό των καλοριφέρ και έμεινα ικανοποιημένη, αλλά σκέφτομαι να αγοράσω κι εγώ. Απλά της μαμάς μου ο ατμοκαθαριστής είναι μικρός και πρέπει να τον γεμίζεις συνέχεια νερό! Ευχαριστώ!

 

Το οτι εξολοθρεύω τα ακαρεα το υποψιάζομαι εγώ, γιατι έψαξα στο ιντερνετ πληροφορίες για τα ακαρεα και καπου διάβασα οτι σε υψηλες θερμοκρασίες δεν αντέχουν. Και επειδη ο ατμός είναι σίγουρα 100 βαθμους κελσιου φαντάζομαι πως τα εξοντώνω...:confused:

Στα πλακάκια να σου πω την αλήθεια δεν μπορεσα να δω με την πρωτη φορα αν βγάζει τα άλατα. Απλα σίγουρα θα βγάζει την σκονη και τις πιτσιλιές. Φανταστείτε οτι είναι σαν να τα καθαρίζετε με ενα καυτό wettex.

 

sophie07 ρωτησα σε ταπητοκαθαριστηριο και μου ειπαν οτι δεν συμφερει.η σκαλα πατιεται συνεχεια και γινεται χαλια συχνα. και αυτοι μου ειπαν για σκουπα πουνα τραβαει υγρο με τη λογικη οτι θα την σαπουνιζω πολυ και μετα θα το τραβαει η σκουπα.με το καρπεξ το κανω με τον αφρο αλλα δεν γινεται ουσιαστικο καθαρισμα γιατι δεν φευγει η βρωμια απλως πηγαινει προς τα κατω.και επειδη ηδη την εχω μετρησει[τουμπες,ειναι μαρμαρο]πολλες φορες δεν θελω να βγαλω την μοκετα.αν μαθω και κανω κατι αλλο θα σε ενημερωσω.

 

οκ. εγω σκέφτηκα μηπως έβαζα αντιολοσθητικες αυτοκόλλητες λωριδες στην ακρη καθε σκαλοπατιού (αντί για μοκέτα) γιατι εχω μαρμαρο και το φοβάμαι. Να φανταστείς για την μικρή εχω βάλει προστατευτικο κάγκελο για να μην πηγαίνει μονη της.

 

Δηλ επλυνεσ τα πλακάκια χωρίς να τα εχεις σαπουνίσει πριν? Μετα τα πέρασες με πανάκι στεγνό ?

 

Δεν τα σαπούνισα καθόλου, ουτε τα πλακάκια ουτε τις πόρτες που έκανα με τον ατμοκαθαριστή. Δεν χρειάζεται, γιατι είναι τόσο καυτό το πανί,που απολυμαινει και καθαρίζει προπαντώς χωρις χημικά (που έχω ενα κόλλημα εγω προσωπικά με τα χημικά)

Αυτό έτσι οπως το περνας αφήνει απλά λίγους υδρατμους που μετα απο λίγο εξατμίζονται.

Link to comment
Share on other sites

sophie07,

Σου είπαν ότι με τον ατμοκαθαριστή εξολοθρεύεις πράγματι τα ακάρεα; Και σε τι είδους χαλιά τον χρησιμοποιούμε;

Απλά της μαμάς μου ο ατμοκαθαριστής είναι μικρός και πρέπει να τον γεμίζεις συνέχεια νερό! Ευχαριστώ!

 

Πάντως στα δικά μου τα χαλιά που είναι μάλλινα τα πέρασα και είναι εντάξει. Δεν ρωτησα για άλλα να σου πω την αλήθεια.

 

Αυτός που πηρα εγώ χωράει 1,2 λτ νερό. Και κρατάει αρκετη ωρα.

 

Για τα ακάρεα με προβλημάτισες...

αποκλείεται να ζουνε στους 100 βαθμους κελσίου. Λογικά θα ψήνονται!! :evil:

Link to comment
Share on other sites

sorry για τη καθυστέρηση

 

 

 

Δεν τα σαπούνισα καθόλου, ουτε τα πλακάκια ουτε τις πόρτες που έκανα με τον ατμοκαθαριστή. Δεν χρειάζεται, γιατι είναι τόσο καυτό το πανί,που απολυμαινει και καθαρίζει προπαντώς χωρις χημικά (που έχω ενα κόλλημα εγω προσωπικά με τα χημικά)

Αυτό έτσι οπως το περνας αφήνει απλά λίγους υδρατμους που μετα απο λίγο εξατμίζονται.

 

ok τωρα καταλάβα με το πανί μου φαινεται οκ. θα το δοκιμάσω. :wink:

Link to comment
Share on other sites

ok τωρα καταλάβα με το πανί μου φαινεται οκ. θα το δοκιμάσω. :wink:

 

 

Εγω πάντως θα πάω να πάρω και άλλα πανάκια γιατί ο ατμοκαθαριστής έχει μόνο 2 μέσα (ενα μικρό και ένα μεγάλο)

Το καλό με την Κarcher είναι οτι έχει ανταλλακτικά.

Link to comment
Share on other sites

Να μας πεις, να μας πεις!!! Ποιά έχεις, αν κάνει δουλειά και βασικά, πέρα από την αποστείρωση, αν ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ τα χαλιά και τους καναπέδες από λεκέδες και γενικά από τη βρωμιά της καθημερινής χρήσης... Επίσης χρησιμοποιείται και σε παντζούρια, καλοριφέρ, κλπ?

Δε ζητάω πολλά, ε?:D:lol:

 

fragola εχω την ατμοσκουπα STIRELLA SIMAC VAS 60

Την εχω χρησιμοποιησει σε ολα αυτα που λες εκτος απο καλολιφερ ακομη,

σε ολα εμεινα ευχαριστημενη:wink::-)

κι οτι απορια εχεις πολυ ευχαριστως να σου απαντησω:)

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα σήμερα μου χάλασε η ηλεκτρική και είμαι πολύ ευτυχισμένη γιατί ήθελα να αγοράσω καινούργια. Ενδιαφέρομαι για ατμοσκούπα. Είπα να αγοράσω κατί καλό αυτή τη φορά. Ποια έχεις; Πόσο σου κόστισε; Είσαι ευχαριστημένη;

 

xeni κι εγω ειμαι μες την τρελλη χαρα μολις μου χαλασει κατι γιατι θα το αντικαταστησω με κατι καινουριο και πιο εξελιγμενο!

λοιπον, η ατμοσκουπα λεγεται STIRELLA SIMAC VAS 60 και μου κοστισε 300 ευρω,ειμαι ευχαριστημενη γιατι συλλεγει τις βρωμιες και δεν μαζευω αλλα και γιατι μεγαλες επιφανειες τοιχους,τζαμια κτλ γινονται γρηγοροτερα :wink::-D

 

ελπιζω υστερα απο μια καλη ερευνα αγορας, να πραγματοποιησεις μια επιτυχημενη αγορα,της οποιας τα χαρακτηριστικα θα σε καλυπτουν πληρως!

 

 

Link to comment
Share on other sites

fragola εχω την ατμοσκουπα STIRELLA SIMAC VAS 60

Την εχω χρησιμοποιησει σε ολα αυτα που λες εκτος απο καλολιφερ ακομη,

σε ολα εμεινα ευχαριστημενη:wink::-)

κι οτι απορια εχεις πολυ ευχαριστως να σου απαντησω:)

 

Δηλαδή ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ τα χαλιά και τους καναπέδες από λεκέδες, βρωμιές χρήσης, κλπ ή απλά αποστειρώνει?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ τα χαλιά και τους καναπέδες από λεκέδες, βρωμιές χρήσης, κλπ ή απλά αποστειρώνει?

 

εχω καθαρισει το σαλονι μου (ανοιχτοχρωμο) και ειναι οκ

τωρα για τα χαλια το φρεσκαρισμα τους ειναι τελειο,για το καθαρισμα τους δεν μπορω να εκφερω ακομη γνωμη, γιατι την σκουπα την αγορασα εδω και δυο μηνες και τα χαλια δεν προλαβαν να λερωθουν.

οταν λερωθουν θα δοκιμασω και θα το γραψω;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

κορίτσια γεια σας

είναι να πάρω ατμοκαθαριστή αλλά δεν ξέρω ποιον είμαι μεταξυ του karcher sc1502 ή SIMAC PVT 1040 είναι βέβαια θέμα τιμής αλλά να κάνει και καλή δουλειά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αγόρασα την ατμοσκούπα/ατμοκαθαριστής SIMVAC PVT 1040 της STIRELLA, 140€ . Τι να σας πω; Από την Παρασκευή το πρωί καθάριζα, γενική σε όλο το σπίτι, τοίχους, πόρτες παράθυρα, καναπέδες, χαλιά φούρνους, μπάνια κλπ. Είναι τέλειο,(πάντα κατά την δική μου άποψη). Είμαι καθαριο-ιδιότροπη. Ο άντρας μου με λέει σπαστικοκαθαρίστρια :).

Αλλά έβγαλα το άχτι μου σας λέω. για μένα ΤΕΛΕΙΟ!!!!!

 

http://www.vassilias.gr/html/page.asp?PageID=5&Lang=1&subcategory=51&product=446

 

Είμαι τόσο χαρουμενη. Έπρεπε να σας το πω.!!!

 

(σημείωση: όταν καθάριζα έβαλα και λίγο ξυδάκι, στο τέλος έβαλα και 2 κουταλάκια μαλακτικό μασσαλιας για την φρεσκάδα)

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιους λεκέδες που είχα, είχα βάλει τοπικά λίγο σαπούνι, και μετά την σκούπα για λίγα δευτερόλεπτα μέχρι να εισχωρήσει ο ατμός. Μιλάω όμως για λεκές περιπου δύο εβδομάδων. Πιστευω πως στους ποιο δύσκολους λεκέδες θα θέλει περισσότερο υπομονή .

Δεν έχει πλύση, είναι καθαρά ατμού.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα την ατμοσκούπα/ατμοκαθαριστής SIMVAC PVT 1040 της STIRELLA, 140€ . Τι να σας πω; Από την Παρασκευή το πρωί καθάριζα, γενική σε όλο το σπίτι, τοίχους, πόρτες παράθυρα, καναπέδες, χαλιά φούρνους, μπάνια κλπ. Είναι τέλειο,(πάντα κατά την δική μου άποψη). Είμαι καθαριο-ιδιότροπη. Ο άντρας μου με λέει σπαστικοκαθαρίστρια :).

Αλλά έβγαλα το άχτι μου σας λέω. για μένα ΤΕΛΕΙΟ!!!!!

 

http://www.vassilias.gr/html/page.asp?PageID=5&Lang=1&subcategory=51&product=446

 

Είμαι τόσο χαρουμενη. Έπρεπε να σας το πω.!!!

 

(σημείωση: όταν καθάριζα έβαλα και λίγο ξυδάκι, στο τέλος έβαλα και 2 κουταλάκια μαλακτικό μασσαλιας για την φρεσκάδα)

 

Koυκλιτσα μου,επειδη παταω στον συνδεσμο και μου βγαζει error,πες μου ο καθαριστης σου εχει και αναρροφηση?Εψαξα να βρω στο ιντερνετ,βρηκα ενα karcher με αναρροφηση και ειδα τιμη 620 ευρω!!!

 

Ζαλαδα μου ηρθε.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...