Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΡΟΔΙ


Αννικο

Recommended Posts

Ξέρει καμία μαμά αν μπορώ να βάλω χυμό από ρόδι στην φρουτόκρεμα της μικρής. Τρώει εδώ και 5 φρούτο.

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! Εγώ φτιάχνω στην μικρή σκέτο ρόδι. Άκου τί κάνω: καθαρίζω το ρόδι, ρίχνω τα σπόρια όλα στο μούλτι και βουρρρρ.... μετά το σουρώνω και της το δίνω να το πιει. Βέβαια η δικιά μου είναι 8 χρονών, αλλά φαντάζομαι ότι με την ίδια διαδικασία μπορείς να κάνεις και εσύ για το μωρό σου ΑΠΛΑ -φαντάζομαι- πως καλό θα ήταν για το μωρό να είναι ανάμεικτο με διάφορα φρούτα και όχι σκέτο ρόδι. Άποψή μου, έτσι?

Πιστεύω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εγώ φτιάχνω στην μικρή σκέτο ρόδι. Άκου τί κάνω: καθαρίζω το ρόδι, ρίχνω τα σπόρια όλα στο μούλτι και βουρρρρ.... μετά το σουρώνω και της το δίνω να το πιει.

ακριβώς αυτό κάνω και εγώ! της δίνω σκέτο χυμό ρόδι με την σύμφωνη γνώμη του γιατρού και επιμονή μαμάς-γιαγιάς! καμιά φορά το βάζω και στην φρουτόκρεμα μήλο-μπανάνα-ρόδι και τρελαίνεται... :lol:

η μπέμπα μου είναι 7 μηνών ακριβώς και της δίνω ρόδι εδώ και τουλάχιστον 1 μήνα. είχε ο μπαμπάς στον κήπο δικά του ρόδια και καμάρωνε πολύ όταν η μπέμπα έπινε τον χυμό :wink:

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

Καλησπέρα Σπύρο!

Σε μωρό 8,5 μηνών δε γνωρίζω αλλά στην κόρη μου τώρα που είναι 14,5 μηνών της δίνω πολύ συχνά. Για να ρωτάς και να ενδιαφέρεσαι να το βάλεις στη διατροφή του φαντάζομαι γνωρίζεις ότι είναι πολύ ευεργετικό το ρόδι.

 

Ίσως κάποια άλλη μανούλα με μωρό στην ηλικία του δικού σου έχει κάνει την ερώτηση στο γιατρό της. Εσύ τον δικό σας γιατρό δεν τον ρώτησες?

Να σε ξυπνάει ότι ονειρεύεσαι...

8pvzp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εμενα η κορη μου ειναι 6,5 μηνων και της δινω ροδι, οχι χυμο εμποριου αλλα καθαριζω ροδι και της βαζω στο στομα κουκουτσακι-κουκουτσακι και το ζουπαω και βγαζει το ζουμακι του και το γλυφει. 6μηνων αρχισαμε τις τροφες και ρωτησα τον παιδιατρο αν κανει αυτο που κανω και μου ειπε πολυ καλα το σκεφτηκα και επειδη θυλαζει και εγω να τρωω πολλα ροδια και η μπεμπα με αυτον τον τροπο. μου ειπε οτι ειναι παρα πολυ οφελιμο. Ελπιζω να βοηθησα λιγο!

Link to comment
Share on other sites

εγω το στιβω στο στιφτη ακριβως οπως και το πορτοκαλι ενω σχετικα με την ηλικια της το δινω ηδη απο 8-9 μηνων..επισης κανω και μιξεις με πορτοκαλι και μανταρινι και το πινει πολυ!!το ροδι θεωρειται πολυ ευεργετικο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω το στιβω στο στιφτη ακριβως οπως και το πορτοκαλι ενω σχετικα με την ηλικια της το δινω ηδη απο 8-9 μηνων..επισης κανω και μιξεις με πορτοκαλι και μανταρινι και το πινει πολυ!!το ροδι θεωρειται πολυ ευεργετικο....

 

πολυ καλη ιδεα δεν το ειχα σκεφτει.θα το δοκιμασω

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ ολους και θα το βαλω αμεσα στη διατροφη της κορης μου μιας και εχουμε ροδια απο τη γιαγια μας.Συντομα θα σας πω αντιδρασεις απο την μικρουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα του έστιψα του Τασούλη μου ρόδι για πρώτη φορα.Όπως το πορτοκάλι κ του το έβαλα στη φρουτόκρεμα......προφανώς του άρεσε γιατί δεν τον είδα να δυσανασχετεί ούτε μία φορά!!!!!!Απλά έβαλα κ λίγο πορτοκάλι.Αύριο θα του βάλω σκέτο ρόδι στα φρουτάκια του.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγώ πλέον στο αποχυμώτη που του κάνω φρεσκοστυμένο χυμό,του βάζω και ρόδι, έκτός από ωραία γεύση πέρνει και ωραίο χρώμα

γιατι εγω οταν κανω το ροδι χυμο ρε κοριτσιαστο αποχυμωτη γινετε πολυυυυυ πικρο νομιζω τα κουκουτσια φταινε στο στυφτη χεριου δεν γινετε ετσι

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

γιατι εγω οταν κανω το ροδι χυμο ρε κοριτσιαστο αποχυμωτη γινετε πολυυυυυ πικρο νομιζω τα κουκουτσια φταινε στο στυφτη χεριου δεν γινετε ετσι

 

Τι να σου πω...μήπως έτυχαν τα ρόδια ?

σε'μενα ίσα ίσα που γίνεται αρκετά γλυκό, τόσο που κάποιες φορές δεν το θέλει γιατί δεν είναι γενικά των γλυκών γεύσεων...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω...μήπως έτυχαν τα ρόδια ?

σε'μενα ίσα ίσα που γίνεται αρκετά γλυκό, τόσο που κάποιες φορές δεν το θέλει γιατί δεν είναι γενικά των γλυκών γεύσεων...

τα ροδια ειναι γλυκα οταν τα τρωμε ειναι απο δεντρα μας οχι αγοραστα εχω τον αποχυμωτη της delonghi duo filter λες να φταει αυτος γιατι χειροκινητα πιτσιλαω ολο τον τοπο:(

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

εγω το στιβω στο στιφτη ακριβως οπως και το πορτοκαλι ενω σχετικα με την ηλικια της το δινω ηδη απο 8-9 μηνων..επισης κανω και μιξεις με πορτοκαλι και μανταρινι και το πινει πολυ!!το ροδι θεωρειται πολυ ευεργετικο....

 

Ακριβώς αυτό κάνω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

της εστιψα σημερα το χυμο,το σουρωσα και το ηπιε,χυμο απο μισο ροδι

διαφορετικα τι συνδυασμους μπορω να κανω στην φρουτοκρεμα?ειναι 13 μηνων

επισης για το μπροκολο ιδεα?το τρωει σκετο ήσε σουπα λιγο.Πουρε δεν εχω κανει

Και παντζαρι πως να το δωσω?Συνδυασμο?

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites

Ρόδι: βγάζεις τα σποράκια και τα πιέζεις σε σουρωτήρι. Αν το στύψεις σαν πορτοκάλι μπορεί να βγεί στυφό γιατί οι λευκές μεμβράνες που έχει είναι στυφές. Εγώ βάζω χυμό ροδιού με μήλο-αχλάδι-μπανάνα σε φρουτόκρεμα, είναι 11 μηνών.

Τα άλλα δεν τα χω δοκιμάσει ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

εγω αλεθα το ροδι καθαρισμενο σ ενα γουδι!προσπαθουσα ν αμην σπανε τα σπορακια και τ ασουρωνα και το συνδυαζα με ολα τα φρουτα.ομως απαραιτητα εβαζα ακτινιδιο και βανιλια για ν αμην εχει δυσκοιλιοτητα γιατι το ροδι την προκαλει!μπροκολο συνδυαζα με πατατα και κολοκυθι και κρεας πατζαρι δεν εχω δωσει ακομη!βεβαια ακομη τα φαγητα τα αλεθω στο μπλεντερ ειναι 10 μηνων και γιαυτο μαλλον τα τρωει.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...