Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΤΡΑΠΕΖΙ


nansy

Recommended Posts

Κορίτσια έχετε καμιά ιδέα που μπορούμε να φάμε με την οικογένεια το μεσημέρι ανήμερα Χριστουγέννων με εορταστική ατμόσφαιρα?Οποιαδήποτε ιδέα καλοδεχούμενη.!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα Νansy. Θα κάνεις τραπέζι στο σπίτι σου? Αν ναι, κι εγώ θα έχω τους πολύ στενούς συγγενείς (10 άτομα) τα Χριστούγεννα και ακόμα δεν έχω καταλήξει στο μενού. Σκέφτομαι από σαλάτες να κάνω μια ρώσικη και μια πράσινη, αλλά έχω κολλήσει στα κυρίως. Έλεγα να έκανα κανένα μοσχαράκι στιφάδο (δεν μας πολυαρέσει το χοιρινό και η γαλοπούλα). Εσύ τι σκέφτεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την πρωτοχρονιά θα κάνω και σκέφτομαι να βάλω στον φούρνο ένα μπουτάκι κατσικάκι με πατατούλες,λεμονάτο νουά με ρυζάκι για τα πιτσιρίκια,κεφτεδάκια και από σαλάτες θα φτιάξω μία ρόκα παρμεζάνα και μία ανάμεικτη μαρούλι,λάχανο με φρέσκο κρεμμυδάκι και μπόλικο ξύδι.Είναι λίγο κλασικό αλλά ξέρω ότι όλοι θα φάνε.Με την γαλοπούλα δεν τα πάμε καλά και εμείς.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κι από εμένα,

 

φέτος έτυχε σε εμένα ο λαχνός για το Χριστουγεννιάτικο τραπέζι.

 

Δεν έχω ακόμα καταλήξει κάπου, θα είμαστε 9 ενήλικες κ 3 παιδάκια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια κι εγω θα κανω φετος χριστουγεννιατικο τραπεζι...δεν εχω σκεφτει ακομη αλλα ριξτε καμια καλη ιδεα γιατι πρωτη φορα πεθερα στο τραπεζι..ουφ!οσο να ναι ολα σχολιαζονται!βοηθειστε!!!απο γλυκο θα χετε μονο κλασσικα χριστουγεννιατικα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοείται πως όλα σχολιάζονται αλλά και τέλεια να τα κάνεις πάλι θα βρουν να πουν οποτε μη σκας. Εγώ φέτος μετά από 2 χρόνια δεν θα μαγειρέψω παρά μόνο την Παραμονή της πρωτοχρονιάς αλλά για τη στενή οικογένεια οπότε δεν έχω άγχος. Πάντως επειδή και εμείς δεν την θέλουμε καθόλου τη γαλοπούλα, κάνω συνήθως αρνάκι ή κατσικάκι στο φούρνο με πατάτες κ μοσχαράκι φρικασέ από κυρίως

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τύχει να κάνω ποτέ τραπέζι τα Χριστούγεννα, κάθε χρονο πάμε στη μαμά του καλού μου..

Για να σας βοηθήσω το μενολύ συνήθως εχει ως εξης:

Κατσικάκι στο φούρνο (δεν τρωει κανεις γαλοπούλα)

Πατάτες φούρνου

Σουφλέ με τυριά

Σαλάτα πράσινη αναμικτη με ρόκα παρμεζάνα, τοματάκια και ρόδι

Παντζαροσαλάτα (καταπληκτική)

Σαλάτα του σεφ

Πιατέλα με διάφορα τυριά

Διάφορα Γλυκά

 

Συνηθως είμαστε 6-7 άτομα

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

χμ...ωραιες ιδεες!σιγουρα κι εγω δε θα κανω γαλοπουλα!!χμ..αυτο με το δουφλε θα το κανω σιγουρα!!ευκολο και ωραιο!!οσο για γλυκα ειναι το δυνατο μου χαρτι οποτε λεω να κανω 2 3...καλα σιγουρα μελομακαρονα και κουραμπιεδες θα χω σιγουρα απο μερες...πανταροσαλατα πως την κανει η μαμα του καλου σου?

Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη προταση (για οσους βέβαια το τρώνε) είναι και το γουρουνάκι στη γάστρα... Εγώ για παραδειγμα δεν είμαι πολύ φίλος αλλά έχω βρεθεί σε τραπέζια συγγενών και το έχουν ψημένο στο φούρνο σερβιρισμένο σε πιατέλα με ένα μήλο στο στόμα και γαρύφαλλα καρφωμένα πάνω του...Εμένα τετοιο θέαμα δεν μου αρεσει...αλλά αν σερβιριστεί στην πιατέλα κομμένο σε μεριδές...και συνοδευμενο με ντρέσινγκ μουστάρδας...είναι αρκετά νόστιμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γουρουνόπουλο στη γάστρα με πορτοκάλι. Κορίτσια γίνεται απλά φανταστικό και έχει και μυρωδιά Χριστουγέννων. Και δεν εννοώ αυτό με το μήλο στο στόμα (δεν θα μπορούσα να φάω αν το έβλεπα έτσι) ένα μπούτι στη γάστρα με πολλές ώρες αργό ψήσιμο.

Επίσης ένα άλλο πολύ χριστουγεννιάτικο φαγητό είναι κοτόπουλο ή γαλοπούλα με πετιμέζι. Αν ενδιαφέρεται κάποια να βρω τη συνταγή κάπου την έχω παραχώσει, είναι πεντανόστιμο και αυτό αν σας αρέσουν τα γλυκόξινα φαγητά.

Μια παραλλαγή χριστουγεννιάτικης συνταγής είναι το κανονικό ρολό κοτόπουλου να το ψήσετε στο φούρνο με δαμάσκηνα, βερίκοκα και ανανά αποξηραμένα και συνοδευτικό πιλαφάκι.

Τώρα δεν μου έρχεται καμία άλλη παραλλαγή πέραν της κλασσικής γαλοπούλας ή κοτόπουλου γεμιστού. :-P

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

χμ...ωραιες ιδεες!σιγουρα κι εγω δε θα κανω γαλοπουλα!!χμ..αυτο με το δουφλε θα το κανω σιγουρα!!ευκολο και ωραιο!!οσο για γλυκα ειναι το δυνατο μου χαρτι οποτε λεω να κανω 2 3...καλα σιγουρα μελομακαρονα και κουραμπιεδες θα χω σιγουρα απο μερες...πανταροσαλατα πως την κανει η μαμα του καλου σου?

 

καλα είναι τελεια η παντζαροσαλατα και πολυ δροσερη με γιαουρτι και καρυδια την φτιαχνει θα ζητησω συνταγη και θα την γραψω εδω...Εγω τρωω τονους απο αυτην παντως!:D

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω πολυ μπουμπου!!μ αρεσει κι εμενα το παντζαρι πολυ!!αλλα δε την κανουν πολυ στην οικογενεια οποτε θα πρωτοτυπησω!!θα περιμενω τη συνταγη!!οποτε απο σαλατες θα χω παντζαροσαλατα , μια με μαρουλι και μια ροκα παρμεζανα ντοματα λιαστη λιγο ροδι και μπαλσαμικο!!ωραια με τις σαλατες!!εγινε η αρχη!!μενει το κυριως και γλυκακια!

Link to comment
Share on other sites

Meχρι το βραδακι θα την εχω γραψει, οποτε περνα καμια βολτα από το τόπικ να δεις :D:D

τελειο θα γινει το χριστουγεννιατικο τραπέζι σου!:D

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

Γουρουνόπουλο στη γάστρα με πορτοκάλι. Κορίτσια γίνεται απλά φανταστικό και έχει και μυρωδιά Χριστουγέννων. Και δεν εννοώ αυτό με το μήλο στο στόμα (δεν θα μπορούσα να φάω αν το έβλεπα έτσι) ένα μπούτι στη γάστρα με πολλές ώρες αργό ψήσιμο.

Επίσης ένα άλλο πολύ χριστουγεννιάτικο φαγητό είναι κοτόπουλο ή γαλοπούλα με πετιμέζι. Αν ενδιαφέρεται κάποια να βρω τη συνταγή κάπου την έχω παραχώσει, είναι πεντανόστιμο και αυτό αν σας αρέσουν τα γλυκόξινα φαγητά.

Μια παραλλαγή χριστουγεννιάτικης συνταγής είναι το κανονικό ρολό κοτόπουλου να το ψήσετε στο φούρνο με δαμάσκηνα, βερίκοκα και ανανά αποξηραμένα και συνοδευτικό πιλαφάκι.

Τώρα δεν μου έρχεται καμία άλλη παραλλαγή πέραν της κλασσικής γαλοπούλας ή κοτόπουλου γεμιστού. :-P

 

Κοριτσακι, πως ακριβως το φτιαχνεις????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γουρουνόπουλο στη γάστρα με πορτοκάλι

 

Ένα μπούτι γουρουνόπουλο (προτιμώ το κομμάτι με το κόκκαλό του για να γίνει πιο νόστιμο)

4-5 πορτοκάλια (αν είναι μεγάλο το μπούτι περισσότερα αν είναι μικρό λιγότερα)

2-3 λεμόνια (αναλόγως με το μέγεθος και πάλι)

1-2 κουταλιές σούπας μέλι

2-3 κουταλιές σούπας μουστάρδα μαλακή

αλάτι, πιπέρι, δεντρολίβανο

6-7 καρότα

πατατούλες μικρές ολόκληρες και ένα κρεμύδι ολόκληρο που πάνω του έχω καρφώσει γαρύφαλα

Ελαιόλαδο

 

 

σε ένα μπολ αναμιγνύω το μέλι με τη μουστάρδα και αλοίφω με το μίγμα το γουρουνάκι

αλάτοπιπερώνω και το βάζω στη γάστρα. Στίβω τα πορτοκάλια και τα λεμόνια και τα προσθέτω στη γάστρα.

Καθαρίζω τα καρότα και τις πατατούλες και τα βάζω ολόκληρα και αυτά στη γάστρα (διαφορετικά θα λιώσουν τόσες ώρες)

Λίγο νεράκι, λάδακι, και το κρεμύδι με τα γαρύφαλα, φυσικά και αλάτι - πιπέρι και το δεντρολίβανο.

Κλείνω τη γάστρα και σε χαμηλό φούρνο ~150-170 C για όσες ώρες πάρει να μαλακώσει το κρέας. Επειδή ψήνεται στο πορτοκάλι πολλές ώρες γίνεται άπαιχτο και δεν μυρίζει γουρουνίλα που λέω και εγώ. Και είναι πανεύκολο. Δεν ασχολείσαι καθόλου, απλά τα βάζεις όλα μαζί και τέλος. Δεν θέλει πολύ νερό θέλει πολύ χυμό από πορτοκάλι και λεμόνι, οπότε αν χρειαστεί να προσθέσετε στη συνέχεια καλύτερα να βάλετε και λίγο χυμό μαζί με το νερό. Εγώ ανοίγω μια φορά τη γάστρα για να γυρίσω το γουρουνάκι πλευρά (ο πατέρας μου που μου το έμαθε δεν την άνοιγε καθόλου αλλά είχε την πήλινη τη γάστρα και την σφράγιζε με ζυμάρι και δεν έχανε τα υγρά του το φαγητό για να χρειαστεί κατά τη διάρκεια να προσθέσει)

Καλή επιτυχία

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

Η συνταγη για την παντζαροσαλατα!

 

 

 

- παντζάρια (μονο τα γουλια)

- 500 γρ. γιαούρτι στραγγιστό (περιπου αν ειναι τα πατζαρια 6-7)

- 3-4 σκελίδες σκόρδο (προαιρετικα - μπορεις και να μην βαλεις αν δεν αρεσει γενικα)

- καρυδόψιχα

- Λίγο ξύδι

- Αλάτι

 

 

- Βραζουμε τα παντζάρια

-Λιώνουμε το σκόρδο και ανακατεύουμε με το γιαούρτι. (αν χρησιμοποιησεις σκορδο, εναλλακτικα μπορεις να βαλεις λιγη μαγιονεζα για να σπασεις τη γιαουρτιλα)

- Αφού κρυώσουν τα παντζάρια τα κόβουμε σε μικρά κυβάκια, ρίχνουμε αλάτι, και ξύδι και τα βάζουμε στο γιαούρτι ανακατεύοντας να πάνε παντού.

- Τριβουμε την καρυδόψιχα χωρίς να λιώσει και προσθέτουμε στη σαλάτα.

βαζουμε τη σαλάτα σε γυάλινο μπολ κατα προτιμηση και γαρνίρουμε με μερικά κυβάκια παντζαριού που έχουμε κρατήσει και μερικά ολόκληρα κομμάτια καρυδιού.

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια εγω τη παντζαροσαλατα που την εχω ψιλοβαρεθει αλλα μαρεσει την κανω:

1) 1 κεσεδακι γιαουρτι

2) μαγιονεζα (οσο γιαουρτι τοση μαγιονεζα)

3)καρυδια

4)ξυδι

5)αλατι

6)σκορδο (προαιρετικαα)

και εννοειτε τα παντζαρια

η υπολοιπη διαδικασια ειναι ιδια με της mpoumpous

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 χρονια που ειμασταν μονοι μας με τον αντρουλη μου και ηθελα να κανω κατι ιδιαιτερο,μας εκανα γεμιστο κοτοπουλο πολυ καλο σκεφτομαι να το κανω και φετος αλλα ισως παρω φιλετο κοτοπουλο η γαλοππουλα και τα γεμισω θα το σκεφτω!

Παντως και το χοιρινο στη γαστρα με δαμασκηνα,βερικοκα,ανανα,κυδωνι και μηλο ειναι πολυ νοστιμο.

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αφού σας αρέσι η ρόκα δείτε και την εξής εκδοχή σαλάτας, είναι πολύ καλή. Ρόκα, μικρά παξιμαδάκια μαννα σικαλης, ντοματίνια, σως λάδι με μπαλσάμικο και κουταλιές από κατίκι δομοκού! ! !

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ μπουμπου!!μολις τη σημειωσα τη συνταγη!!το γουρουνοπουλο στη γαστρα με πορτοκαλι πρεπει να ναι τελειο!!εγω κανω συχνα μοσχαρι στη γαστρα με μελακι μουσταρδα και πορτοκαλι και πατατουλες τριγυρω και ειναι μουρλια!!να το δοκιμασετε κοριτσια!ακομη να βρω τι θα κανω στο κυριως!!

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια πολύ καλές οι συνταγές σας!!!:D:D:D Θα δοκιμάσω το γουρουνάκι με τα πορτοκάλια.:D:D

Νομίζω, όμως, ότι η nancy άλλο ρώτησε...ενδιαφέρομαι και εγώ για ένα ωραίο χριστουγεννιάτικο γεύμα εκτός σπιτιού!!!:rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα θεμα με το αλάτι. ΠΟτε δεν ξερω ποσο να βαλω. Μηπως μπορειτες να μου πειτε για το χοιρινο (περ. 3 κιλα) ποσο θα χρειαστω; (ελπιζω να μη γελασετε αλλά ολοι εχουμε ενα αδυνατο σημειο)

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 χρονια που ειμασταν μονοι μας με τον αντρουλη μου και ηθελα να κανω κατι ιδιαιτερο,μας εκανα γεμιστο κοτοπουλο πολυ καλο σκεφτομαι να το κανω και φετος αλλα ισως παρω φιλετο κοτοπουλο η γαλοππουλα και τα γεμισω θα το σκεφτω!

Παντως και το χοιρινο στη γαστρα με δαμασκηνα,βερικοκα,ανανα,κυδωνι και μηλο ειναι πολυ νοστιμο.

 

 

και εμας το χριστουγεννιατικο τραπεζι απαρτιζεται καθε χρονο αυστηρα απο τη πατροπαραδοτη γαλοπουλα γεμιστή κ για όσους δεν τη τρωνε υπαρχιε κ χοιρινο με δαμασκηνα που για εμενα ειναι κατ εξοχην χριστουγεννιατικο φαγητο κ πεντανόστιμο!!

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...