Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΣΤΑ ΝΟΤΙΑ ΠΡΟΑΣΤΕΙΑ


Recommended Posts

Γειά σας,

 

μένω Βούλα και απο τον επόμενο Σεπτέμβρη θα ήθελα η κόρη μου (τότε θα είναι 2,5 ετών) να πάει σε παιδικό σταθμό. Ιδανικά κοιτάω να είναι όσο γίνεται πιο κοντά στην περιοχή κατοικίας μου ώστε να μην χρειάζεται να την παίρνει σχολικό. Ποιο προτείνετε εσεις και ποιο όχι; Βασικά μεγάλο θέμα ειναι και η ώρα που θα πρέπει να την παίρνω απο το σταθμό, δηλαδη 4-6 η ώρα το απόγευμα. Επίσης, να έχουν καλα εκπαιδευμένο προσωπικο, είδικα σε θέματα πρωτων βοηθειών (Οι γλυκές φατσούλες,σε μια άλλη μανούλα, είχαν δηλώσει οτι δεν γνωρίζουν Α Βοήθειες αλλα οτι πιστεύουν οτι ο Θεός τα προστατεύει!!!) και να είναι καθαρά, με κρεβατάκια ώστε να μην κοιμούνται τα παιδιά στο πάτωμα (το άκουσα και αυτο!!!).

 

Ξέρω οτι είναι νωρίς να ρωτάω αλλά θα ήθελα να κάνω μια καλή προετοιμασία γιατί δεν θέλω να συμβιβαστώ. Μεχρι στιγμής εχω ακούσει τα χειρότερα για τον "Κήπο των αστεριών" και το "Ουράνιο Τόξο".

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 227
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Ενας απο τους καλύτερους σταθμούς στη Βούλα είναι οι Ιχνηλάτες. Για κοίτα τον

 

H αλήθεια είναι οτι έχω ακούσει απο πολλούς τα καλύτερα για τους ιχνηλάτες. Είναι ενας απο τους παιδικούς σταθμούς που σίγουρα θα επισκεφτώ. Αλλα κρατάει παιδιά μέχρι τις 4. Εγω σχολάω στις 5 και μέχρι να φτάσω σπίτι θέλω μία ώρα. Οι άλλοι σταθμοί δεν κρατάνε περισσότερο τα παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Μήπως γνωρίζετε κάτι για το Early Learning στο Ελληνικό?

 

Δούλευε η ξαδέρφη μου εκεί.Καλά είναι αλλά έχει μόνο πρωινό νομίζω πάντως φαγητό δεν έχει και είναι ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα ήθελα να ρωτήσω αν κανείς έχει κάποια πληροφορία για τους εξης παιδικούς σταθμούς

 

ΧΕΛΩΝΙΤΣΑ

ΧΑΙΝΤΙ

Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΠΑΡΕΑ

ΒΗΜΑ-ΒΗΜΑ

ΧΡΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΕΛΙΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

θελω να ρωτησω τα μελη του forum αν γνωριζουν πληροφοριες για τον παιδικο σταθμο η μικρη χρυσαλλιδα στην αργυρουπολη στη διγενη ακριτα γιατι τον τελευταιο καιρο ακουγεται πολυ. εχω δει το video τους στην ιστιοσελιδα τους http://www.hmikrixrisallida-paidikosstathmos.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

το μόνο που έχω ακούσει είνει ότι κανα χρόνο ίσως και παραπάνω το έχουν πάρει καινούργιοι ιδιοκτήτες και έχουν προσέξει πολύ.δεν ξέρω κάτι άλλο.μια ματιά που έριξα στο μενού έχει ωραίο και απογευματινό που δεν βρίσκεις εύκολα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εχθές πήγα για δεύτερη φορά με τον μικρό, ο οποίος δεν ήθελε να φύγει. Πολύ ζεστή υποδοχή!Την πρώτη φορά πήγα απροειδοποίητα. Με δέχτηκαν κανονικά. Αρχικά μίλησα με τον ιδιοκτήτη κι όταν τελείωσε από την τάξη της ήρθε και η ιδιοκτήτρια.

Μου άρεσε όλο το πακέτο και η τιμή είναι καλή.

Νομίζω ότι κατέληξα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχουν 2 εξωτερικοί χώροι. Ο κήπος που χρησιμοποιείται κυρίως για την κηπουρική και η πυλωτή, απόλυτα προστατευμένη, που κάνουν 'διάλειμμα' αλλά και γυμναστική. Απ'ότι μου είπαν εκτός από τα μικρούλια, τα υπόλοιπα κάνουν κανονική γυμναστική με τον ιδιοκτήτη που είναι γυμναστής 2-3 φορές την βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΧΡΥΣΑΛΛΙΔΑ - ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ

Γυρω στα 12. Είναι ανοικτά από τις 7.00 μέχρι τις 17.00 αλλά με το σχολικό αρχίζουν νωρίτερα και τελειώνουν αργότερα. Εμένα ας πούμε θα έρχεται 17.30 περίπου, επειδή δεν μπορώ νωρίτερα.

Η τιμή είναι με σχολικό 350.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι των Νοτίων και εγώ...και στελνω την μικρή μου στην Α.Γλυφάδα στην ΔΙΑΠΛΑΣΗ. Πάει εκεί απο 6 μηνων και το μονο που θέλω να σας συμβουλέψω είναι (μετα απο 2 τραγικες εμπειριες για απόπειρα αλλαγης παδικου σταθμου) ότι να μην κοιτάξετε να βρείτε παιδικο σταθμό- βιτρίνα, να πατε τα μικτα σας σε μικρο οικογενειακο παιδικο σταθμο με λίγα παιδακια. Εγω για την Διάπλαση εχω να πω τα καλύτερα τα οποία αποδυκνειονται από το πόσα πολλά πραγματα ξερει το παιδι και το ποσο πολύ της αρεσει να πηγαίνει....κ σκεφτειτε ότι κάθεται καθημερινα από τις 07.30 μέχρι τις 18.00. Λόγω λίγων παιδιων δεν αρρωστένουμε ευτυχως ΠΟΤΕ. Και οι τιμες νορμαλ....και εμας είναι αρκετα μακρια γιατι μένουμε στην Βουλιαγμενη και σεν φτανει το σχολικο αλλα αξιζει πολυ η ταλαιπωρια μας.

Θα χαρω πολυ να σας δωσω οποιαδήποτε αλλη πληροφορια

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καινούργια και εγώ στο forum...Επισκέφθηκα τον σταθμό ΔΙΑΠΛΑΣΗ, -ύστερα απο συστάσεις μαμάδων - πολύ καλές εντυπώσεις, πολλές δραστηριότητες, και πολύ λογικές τιμές σε σχέση με άλλους στην Γλυφάδα-Βούλα. Το κτίριο δεν είναι διόροφο-τριόροφο super σύγχρονο αλλά οι χώροι καθαροί και οικογενειακή ατμόσφαιρα. Επίσης πολύ σημαντικό για μαμάδες που δουλεύουν έως 5 και δεν έχουν ωράρια δημοσίου: Κρατάνε τα παιδάκια έως τις 6.

Οι Ιχνηλάτες στη Βούλα έχουν πολύ καλές κριτικές αλλά έχω μια απορία: Γιατί "έως τις 4 αυστηρά?!" Την στιγμή που οι δημόσιοι σταθμοί κρατούν τα παιδιά έως τις 4 δεν θα έπρεπε τουλάχιστον οι ιδιωτικοί σταθμοί να τα κρατούν μια ωρίτσα παραπάνω? Έλεος πια με το 3:30-4:30 που ακούω στην Γλυφάδα-Βούλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσι των Νοτίων και εγώ...και στελνω την μικρή μου στην Α.Γλυφάδα στην ΔΙΑΠΛΑΣΗ. Πάει εκεί απο 6 μηνων και το μονο που θέλω να σας συμβουλέψω είναι (μετα απο 2 τραγικες εμπειριες για απόπειρα αλλαγης παδικου σταθμου) ότι να μην κοιτάξετε να βρείτε παιδικο σταθμό- βιτρίνα, να πατε τα μικτα σας σε μικρο οικογενειακο παιδικο σταθμο με λίγα παιδακια. Εγω για την Διάπλαση εχω να πω τα καλύτερα τα οποία αποδυκνειονται από το πόσα πολλά πραγματα ξερει το παιδι και το ποσο πολύ της αρεσει να πηγαίνει....κ σκεφτειτε ότι κάθεται καθημερινα από τις 07.30 μέχρι τις 18.00. Λόγω λίγων παιδιων δεν αρρωστένουμε ευτυχως ΠΟΤΕ. Και οι τιμες νορμαλ....και εμας είναι αρκετα μακρια γιατι μένουμε στην Βουλιαγμενη και σεν φτανει το σχολικο αλλα αξιζει πολυ η ταλαιπωρια μας.

Θα χαρω πολυ να σας δωσω οποιαδήποτε αλλη πληροφορια

Και εγω το έψαξα πάρα πολύ....σε όλα τα περίχωρα Βούλα Γλυφάδα Βάρκιζα.....ατελειωτες ώρες ....απειρες συζητησεις....σου συστήνω ανεπιφύλακτα την Διαπλαση....αν θες οποιαδήποτε πληροφορία θα χαρω πολυ να στην δωσω...

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

Καινούργια και εγώ στο forum...Επισκέφθηκα τον σταθμό ΔΙΑΠΛΑΣΗ, -ύστερα απο συστάσεις μαμάδων - πολύ καλές εντυπώσεις, πολλές δραστηριότητες, και πολύ λογικές τιμές σε σχέση με άλλους στην Γλυφάδα-Βούλα. Το κτίριο δεν είναι διόροφο-τριόροφο super σύγχρονο αλλά οι χώροι καθαροί και οικογενειακή ατμόσφαιρα. Επίσης πολύ σημαντικό για μαμάδες που δουλεύουν έως 5 και δεν έχουν ωράρια δημοσίου: Κρατάνε τα παιδάκια έως τις 6.

Οι Ιχνηλάτες στη Βούλα έχουν πολύ καλές κριτικές αλλά έχω μια απορία: Γιατί "έως τις 4 αυστηρά?!" Την στιγμή που οι δημόσιοι σταθμοί κρατούν τα παιδιά έως τις 4 δεν θα έπρεπε τουλάχιστον οι ιδιωτικοί σταθμοί να τα κρατούν μια ωρίτσα παραπάνω? Έλεος πια με το 3:30-4:30 που ακούω στην Γλυφάδα-Βούλα.

Και εγω το έψαξα πάρα πολύ....σε όλα τα περίχωρα Βούλα Γλυφάδα Βάρκιζα.....ατελειωτες ώρες ....απειρες συζητησεις....σου συστήνω ανεπιφύλακτα την Διαπλαση....αν θες οποιαδήποτε πληροφορία θα χαρω πολυ να στην δωσω...

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κι απο εμενα, μια καινουρια μανουλα στο Forum σας, που αισθανεται πολυ υποχρεωμένη και οφείλει ένα μεγάλω ευχαριστώ για τις πολυ χρήσιμες πληροφορίες που δίνετε...είμαι κι εγώ σε αναζήτηση παιδικού σταθμού στην Α. Γλυφάδα, μιας και σε λίγες μέρες μετακομίζω εκεί. Εχω ένα αγοράκι 3 ετών και απο όλα αυτά που διάβασα εδώ μέσα, ενδιαφέρομαι για τους Ιχνηλάτες στη Βούλα και την Διάπλαση στην Α. Γλυφάδα....έχει ήδη επισκεφθεί ο άντρας μου - εγώ ακόμα δεν είμαι στην Γλυφάδα λόγω δουλειάς - την Διάπλαση και διαπίστωσε καθαρό και προσεγμένο περιβάλλον, αρκετές δραστηριότητες - κατά τα λεγόμενά τους πάντα- και ευέλικτο ωράριο - 7 το πρωι με 6 το απόγευμα....την εβδομάδα που μας έρχεται θα δούμε και τους Ιχνηλάτες...αν κάποια μανούλα έχει ιδία εμπειρία παρακαλώ να με βοηθήσει ακόμα και με pm. Θα ενημερώσω για την επίσκεψη και στους Ιχνηλάτες και φυσικά για την τελική μου επιλογή

p595314.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τελικά, μετά απο αρκετό ψάξιμο και επισκέψεις σε παιδικούς σταθμούς της περιοχής, επιλέξαμε τις Γλυκές Φατσούλες στον Αλιμο. Μας άρεσαν οι εγκαταστάσεις και οι ιδιοκτήτες φαίνονται πολύ επαγγελματίες, πράγμα που μας έδωσε μια επιπλέον σιγουριά. Ο χρόνος θα δείξει...οποια μανούλα χρειαστεί πληροφορίες για παιδικούς σταθμούς της περιοχής, ευχαρίστως να βοηθήσω...

p595314.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!

 

Δεν ειμαι μανουλα ακομα αλλα διαβαζοντας αυτα που γραφεται ειπα να προσθεσω ενα ακομα στη λιστα σας για να το τσεκαρετε ....εγω μενω Αλιμο και η Μητερα που αργυρουπολη....πηγαινοντας απο το σπιτι μου στο πατρικο μου πισω απο το Lidl που ειναι επι της αλιμου ειναι ενας σταθμος "ο μικρος πριγκιπας"...ειναι που ωραιο εξωτερικα τουλαχιστον και φαινεται καθαρο και περιποιημενο....

 

Σιγουρα παιζουν ρολο και αλλα πραγματα τα οποια δεν γνωριζω....παντως αν καμια θελει και τη βολευει και σαν αποσταση ειναι και αυτο μια επιλογη...

Link to comment
Share on other sites

sammy21 κ εγω εκει στελνω τα παιδια μου θεωρω οτι θα μεινεις ευχαριστημενη

 

πάντως πάει με χαρά το πρωϊ, αν και τον ξυπνάω αρκετά νωρίς τον καϋμένο (7παρά) γιατι το δρομολόγιο που βρήκαμε είναι 7:20 προς το παρόν...πιστευω κι εγώ οτι έκανα καλή επιλογή, το μόνο που με προβλημάτιζε είναι η απόσταση, αλλά έχουν πολύ καλά σχολικά, κλιματιζόμενα...εμείς είμαστε στο μεταβρεφικό φέτος, απο το Σεπτέμβρη που θα είμαστε προ-προνήπιο είδα οτι έχουν πολλές και καλές δραστηριότητες....θα δούμε...ένας βασικός λόγος επιλογής ήταν και το γεγονός οτι απο Σεπτέμβρη θα στείλω και τον μικρό μου που είναι 2 χρονών και σαφώς πιο ευαισθητούλης και λιγότερο κοινωνικός απο τον μεγάλο, οπότε θέλω ένα οργανωμένο περιβάλλον...μέχρι τότε θα δείξει....πάντως δεν άκουσα κανένα αρνητικό σχόλιο για τις Γλυκές Φατσούλες, το αντίθετο...

p595314.png
Link to comment
Share on other sites

Μενετε μακρια? τα σχολικα ειναι ολα καινουργια,το καλο ειναι οτι εχει καλες δασκαλες,εαν εχω καταλαβει καλα,ο μικρος σου θα ειναι στην ταξη της Αννας ειναι καταπληκτικη κοπελα,θα μεινεις πολυ ευχαριστημενη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...