Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λουλούδια-φυτά γλάστρες-κήπος και συμβουλές.


Recommended Posts

Δεν έχω χρόνο να διαβάσω όλο το τόπικ αυτή τη στιγμή αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει

κάποια καλή κοπέλα τι φυτό εσωτερικού χώρου μπορώ να βάλω στη γωνία που υπάρχει το καλοριφέρ?

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 426
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

απ'οσο ξερω στο καλοριφερ δεν βαζουν φυτα γιατι δεν κανει να εχουν ζεστη τοσο κοντα, τωρα...φυτα εσωτερικου χωρου υπαρχουν πολλα

Απ'οτι διαβασα εδω http://www.phyto.gr/content/view/56/36/lang,el/

δεν ενοχλειτε απ τον ξηρο αερα αλλα και παλι..εμενα παντος μου εχουν πει πως ακομα και τα κακτακια δεν κανει στο καλοριφερ

Link to comment
Share on other sites

Παντος κι εγω ακομα μαθαινω!Οποτε παω λαικη παντα λιγουρευομαι ολα τα φυτα!!τα θελω ολα...εχω γεμισει την βεραντα με φυτα...πανω στην ταρατσα εχουμε και τα ζαρζαβατικα μας εκτος απο τα μυρωδικα που εχω στην βεραντα..απο φυτα εχω 3 ριχοσπερμα,2 γιασεμια, 2 αναρριχωμενες τριανταφυλλιες(κοκκινη-ασπρη),3 τρανταφυλλιες νανους,2 κανονικες,λουιζα,ενα μικρο ελατακι,μπουκαμβιλια ενα αλλο αναριχωμενο που βγαζει κατι λουλουδια σαν τσαμπια ,3 ορτανσιες(απο το μαιευτηριο!), ενα φυτο που λεγεται αμπελια ειναι θαμνωειδες πολυ ανθεκτικο και βγαζει στις ακρες του κατι λουλουδακια ασπρα που μυριζουν(το αγαπημενο μου),μπενζαμιν,ενα σαν φοινικα μικρο, ,3 βασιλικους,δυοσμο,δεντρολιβανο, εχω βαλει τουλιπες σε ενα παλιο ενυδρειο για ιγκουανα :lol: κισσο μαζι με ενα φυτο με κοκκινο φυλωμα και μωβ λουλουδακια,ερωτα,ζουμπουλια σε χωμα και ποτηρακια με νερο ειδικα..για μεσα στο σπιτι...μυριζουν τελεια και φαινοντε ωραιες οι ριζες στο νερο...εχω κρεμασμενες γλαστρες με ενα αλλο φθτο που κολλαει το μυαλο μου τωρα και δεν θυμαμαι.. :oops: α εβαλα και βολβους κροκου..και αλλα που τωρα μου διαφευγουν!! :oops::oops: καποια στιγμη θα βαλω φωτο

Πανω στην ταρατσα σπιραμε ροκα ,εχουμε μαρουλια ,φρεσκα κρεμμυδακια,σπανακι κτλ

Αυτα αν θυμηθω και κατι αλλο :lol:

Τέλεια....τέλεια..ένας μικρός παράδεισος...

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον παιδια εμενα ο μαιντανος πανω που ειχε αρχισει να παιρνει τα πανω του μαραθηκε και ο ανιθος το ιδιο..

Μου εχει μεινει η γλαστρα με τα σελινα και τα καροτα και ενα λουλουδι που ειπα να το ριξω και οτι βγει.. :lol:

Το θεμα ειναι το εξης..

Πως τα τα ξεχωρισω???

Εχω ενα μικρο θεμα με αυτο τωρα... :lol:

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια εμενα ο μαιντανος πανω που ειχε αρχισει να παιρνει τα πανω του μαραθηκε και ο ανιθος το ιδιο..

Μου εχει μεινει η γλαστρα με τα σελινα και τα καροτα και ενα λουλουδι που ειπα να το ριξω και οτι βγει.. :lol:

Το θεμα ειναι το εξης..

Πως τα τα ξεχωρισω???

Εχω ενα μικρο θεμα με αυτο τωρα... :lol:

Σκάλισέ το λίγο...να ξεχωρίσεις τουλάχιστον τα καρότα :D

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

Αμα αρχισω να τα σκαλιζω κιολας Κυριακη παει τη χασαμε την αμοιρη τη γλαστρα.. :lol:

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Μου έφτιαξες την ημέρα...ευχαριστώ... :lol::lol:

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως την παρασκευη πηρα αλλο ενα φυτο... :lol: λεβαντα...τωρα θελω 2 πηλινες γλαστες μεγαλες απο κανεναν πλανωδιο γυφτο για να βαλω και μια καλλωπιστικη ροδιτσα που εχω παρει τελευταια... :oops:

να δω που θα τα βαλω ολα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω θελω να πω οτι τα φυτα στο μπαλκονι μου ειναι πολυ ζωηρα και με ωραιο χρωμα... Πιο καλα και απο την ανοιξη.... :D:D

 

Μαλλον φταιει η λιακαδα και η υγρασια μαζι (ειμαι και απο τα βορεια)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον..

Αφου απελπιστικα με τους μαιντανους, γιατι αφου εβαλε χερι η μανα μου η γκαντεμω μαραθηκαν ολα (μου το ελεγε ο πατερας μου αλλα δεν τον πιστευα οτι το χερι της τα μαρενει ολα..) αποφασισα και γω να βαλω λουλουδια..

Οταν παω λοιπον στη λαικη τσακωνω και κανα γλαστρακι.. Πηρα μια μικρη τριανταφυλλια, ενα αλλο λουλουδι που αυτος το ειπε γαρυφαλακι (μοιαζει με γαρυφαλλο αλλα οχι το κλασσικο το μεγαλο που ξερουμε) ενα αλλο που δεν ξερω πως το λενε που μοιαζει με θαμνακι με ενα μικρο μοβ λουλουδακι, ενα φυτο μονο με φυλλα και ενα πολυ γνωστο που παντα ειχαμε στον κηπο μας αλλα δεν ξερω πως το λενε.. Αυτα πρεπει τωρα να τα βαλω σε μεγαλύτερες γλαστρες?

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον..

Αφου απελπιστικα με τους μαιντανους, γιατι αφου εβαλε χερι η μανα μου η γκαντεμω μαραθηκαν ολα (μου το ελεγε ο πατερας μου αλλα δεν τον πιστευα οτι το χερι της τα μαρενει ολα..) αποφασισα και γω να βαλω λουλουδια..

Οταν παω λοιπον στη λαικη τσακωνω και κανα γλαστρακι.. Πηρα μια μικρη τριανταφυλλια, ενα αλλο λουλουδι που αυτος το ειπε γαρυφαλακι (μοιαζει με γαρυφαλλο αλλα οχι το κλασσικο το μεγαλο που ξερουμε) ενα αλλο που δεν ξερω πως το λενε που μοιαζει με θαμνακι με ενα μικρο μοβ λουλουδακι, ενα φυτο μονο με φυλλα και ενα πολυ γνωστο που παντα ειχαμε στον κηπο μας αλλα δεν ξερω πως το λενε.. Αυτα πρεπει τωρα να τα βαλω σε μεγαλύτερες γλαστρες?

Καλό θα είναι, αλλά όχι αμέσως σε πολύ μεγάλες γλάστρες. Σιγά σιγά αναλόγως την ανάπτυξή τους θα αυξάνεις και την γλάστρα κάθε χρόνο!!

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα φυτα ειναι καποια σε μικρα γλαστρακια που εχουν βγαλει πχ ενα λουλουδακι και καποια αλλα ειναι σε μεγαλυτερες γλαστρες αλλα και παλι φαινονται μικρες συγκριτικα με το μεγεθος τους. Μηπως να τα αφησω κανα μηνα και να τα μεταφυτεψω μετά? Η επειδη θα εχει πιασει ο Δεκεμβριος θα χαλασουν τοτε?

Ακομα εχει λιγο ζεστη.. :cry:

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα φυτα ειναι καποια σε μικρα γλαστρακια που εχουν βγαλει πχ ενα λουλουδακι και καποια αλλα ειναι σε μεγαλυτερες γλαστρες αλλα και παλι φαινονται μικρες συγκριτικα με το μεγεθος τους. Μηπως να τα αφησω κανα μηνα και να τα μεταφυτεψω μετά? Η επειδη θα εχει πιασει ο Δεκεμβριος θα χαλασουν τοτε?

Ακομα εχει λιγο ζεστη.. :cry:

Εγώ πάντως ελέγχω τις ρίζες τους!! Δηλαδή προχτές μου έφερε ο άντρας μου ένα ροδόδεντρο πνιγμένο στην ίδια του την ρίζα! Το μετέφερα σε μία γλάστρα λίγο μεγαλύτερη...και εχτές πήρα ένα δέντρο Λάιμ Μεξικάνα, στην ίδια κατάσταση, αυτό στάθηκε πιό "τυχερό", το φύτεψα στον κήπο. :lol:

Γενικά με τα φυτά και τις γλάστρες...βλέπεις και κάνεις!!

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ένας γενικός κανόνας - που δεν ισχύει πάντα, γι' αυτό να έχετε το νου σας όπως σωστά λέει η Κυριακή- είναι οτι οι γλάστρες που έχουν ήδη μεταφυτευθεί στο φυτώριο πρόσφατα είναι χρώματος λευκού, ενώ οι καφέ και οι μαύρες θέλουν άμεση μεταφύτευση...Λεω πως δεν ισχύει πάντα διότι προσφάτως πήρα δυο φυτά σε άσπρη γλάστρα και οι ρίζες τους είναι απ' έξω! Και δεν μπορώ να τις μεταφυτεύσω άμεσα λόγω κοιλιάς...:(

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Καποια θα τα μεταφυτεψω συντομα.. Λοιπον θα σας πω και τι εγινε με τα καροτα και το σελινο..

Η μοιρα τελικα δεν ειχε γραψει αισιο τελος για αυτα.. :lol:

Ηρθε χτες το πρωι η νονα του χαρη και κατσαμε στο μπαλκονι.. Πηρε λοιπον ο μικρος τα συνεργα τις κηπουρικης και λεει "Νον κοιτα.. σκαβω" Και πηγε και εσκαψε ολη την γλαστρα με τα εν λογω ζαρζαβαρικα.. χλωρο φυλλο δεν εμεινε..

Και επειδη μαλλον δεν θα ευδοκιμουσαν απότι φαινετε.. τον αφησα και αποφασισα να του την αφησω αδεια μονο με το χωμα για να την σκαβει γιατι το βρηκε ιδιαιτερα ενδιαφερον..

( πως εχουν οι γατουλες το χωμα τους.. ε να εχει και το παιδι μου το δικο του.)

Παντως ολες οι αλλες γλαστρουλες πανε καλα.. θελω να μεταφυτεψω μονο 2 που φαινεται οτι εχουν προβλημα χωρου και τις αλλες θα τις αφησω για μετα.. Απλα θελω να παρω πυλινες τουλαχιστον να ειναι ομορφες γιατι μου την δινει η πλαστικουρα..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Παντως η κουμπαρα μου η οποια εχει μπαλκονι-δασος μου ειπε οτι μια φορα που εβαλε και αυτη τετοια δεν ευδοκιμησαν λογο του νοτια που φυσαει συνεχεια στα μπαλκονια μας και της πολυ υψηλης υγρασιας.. Δεν ξερω αν ισχυει..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δεν θα το πιστεψετε....

Μου ξεραηκε ενα φυτο..

Οταν λεμε ξεραθηκε, εννουμε καπουτ ντεντ..

Και πραγματικα για πρωτη φορα στη ζωη μου πιστευω πως τα φυτα ματιαζονται..

Το συγκεκριμενο οταν το ειδε η διαχειριστρια ειπε "Ααα τι ωραιο εχουμε και κατω στο παρτερι ενα τετοιο" και μετα το βλεπει η κουμπαρα μου και λεει.. "Εχω και γω ενα τετοιο αλλα δεν ειναι ετσι ωραιο σαν και αυτο.."

Μου το φαγανε λαχανο σας λεω το φυτο μου.. Εχω σκασει απο τη στεναχωρια μου.. Μιλαμε οτι ελειψα δυο μερες και στην αρχη λεω επειδη δεν τα ποτισε ο αντρας μου.. Αλλα και παλι τι? Σε δυο μερες? Ουτε και γω τα ποτιζω καθε μερα και τα ειχα αφησει ποτισμενα και ολα τα αλλα ηταν σε καλη κατασταση.. :cry:

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δεν θα το πιστεψετε....

Μου ξεραηκε ενα φυτο..

Οταν λεμε ξεραθηκε, εννουμε καπουτ ντεντ..

Και πραγματικα για πρωτη φορα στη ζωη μου πιστευω πως τα φυτα ματιαζονται..

Το συγκεκριμενο οταν το ειδε η διαχειριστρια ειπε "Ααα τι ωραιο εχουμε και κατω στο παρτερι ενα τετοιο" και μετα το βλεπει η κουμπαρα μου και λεει.. "Εχω και γω ενα τετοιο αλλα δεν ειναι ετσι ωραιο σαν και αυτο.."

Μου το φαγανε λαχανο σας λεω το φυτο μου.. Εχω σκασει απο τη στεναχωρια μου.. Μιλαμε οτι ελειψα δυο μερες και στην αρχη λεω επειδη δεν τα ποτισε ο αντρας μου.. Αλλα και παλι τι? Σε δυο μερες? Ουτε και γω τα ποτιζω καθε μερα και τα ειχα αφησει ποτισμενα και ολα τα αλλα ηταν σε καλη κατασταση.. :cry:

dora εγώ τα ποτίζω απο τον Σεπτέμβρη και μετά 2 φορές την εβδομάδα εσύ;

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν φυτέψεις βολβό τουλίπας...σε πόσο καιρο βγαίνει; Έχουν περάσει 15 μέρες και δεν έχω δεί τίποτα να βγαίνει!!

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα απο αυτα που ελεγαν τα κοριτσια οι τουλιπες θα βγουν την ανοιξη οπότε κανε υπομονη :lol:

και γω περιπου 2 φορες την βδομαδα τα ποτιζω.. αντε 3 αναλογα με την υγρασια που εχει (γιατι αν εχει πολυ υγρασια δεν στεγνωνει με τιποτα το χωμα..

Τωρα που βρηκα τη φωτογραφικη μου μηχανη θα τα βγαλω φωτο να μου πειτε τι λουλουδια εχω γιατι δεν ξερω πως τα λενε

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Δώρα.... τους βολβούς ΔΕΝ τους ποτίζουμε! Θα ΣΑΠΙΣΟΥΝ! Ψεκάζουμε το χώμα να είναι ελαφρώς υγρό! Αχ να δω τι θα κάνουμε με σένα! :lol::lol::lol:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

dora ευχαριστώ...δεν το είχα προσέξει...άρα με τις τουλίπες έχουμε μέλλον...

να σου πώ...μείωσε το πότισμα...ίσως με μία φορά την εβδομάδα να δείς διαφορά...μήπως σου σαπίζουν οι ρίζες και γίνεται όλο αυτό.

maryp..δηλαδή που τους βολβούς τους έχω στον κήπο...θα χαλάσουν απο τις βροχές;

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...