Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.....


Recommended Posts

Βρε μανούλες, βρε μανούλες.....

 

Βοηθήστε λίγο... Είμαι στην 28 εβδομάδα, δηλαδή στον 7ο μήνα...

Εχθές το βράδυ μετά το φαγητό άρχισα στην αρχή να αισθάνομαι μια ναυτία, μετά μία έξαψη και εκείνη την ώρα μου έκοψε να μετρήσω την πίεσή μου και ήταν 9 και 4... Αμέσως μετά μου ήρθε μια σκοτοδύνη όχι λυποθυμεία και μετά από 5 λεπτά ήμουν σαν μην είχα πάθει απολύτως τίποτα.....Μέτρησα την πίεσή μου μετά από όλο αυτό και ήταν 11 και 6 στα κανονικά μου δηλαδή....

 

Σήμερα το απόγευμα θα πάρω την γιατρό μου να της το πω αλλά ήθελα να μου πείτε αν καμία από εσάς της μανούλες είχατε ποτέ πάθει κάτι παρόμοιο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα Πηνελόπη.

 

Συμβαίνει στην εγκυμοσύνη να σου πέφτει η πίεση. Εμένα μου είχε συμβεί μία φορά μέσα στο μετρό άκριβώς όπως το περιγράφεις κι ίσα που πρόλαβα και ζήτησα μια θέση πριν σωριαστώ :? Κι εννοείται ότι μέσα σε 5 λεπτά ήμουνα μια χαρά. Ο γιατρός μου το είχε θεωρήσει απόλυτα φυσιολογικό :)

 

Καλή συνέχεια :)

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι φυσιολογικό να το παθαίνεις στις αρχές το καταλαβαίνω... αλλά στον 7ο?????

 

Τι άλλο θα περάσουμε πια... Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντησή σου...

Εσύ angelina σε ποιό μήνα το έπαθες???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ βρε κορίτσια για τις απαντήσεις σας....

 

ευτυχώς πάντως που δεν κρατάει πολύ γιατί είναι λίγο περίεργο σαν συναίσθημα......

 

Να δω τι άλλο θα με βρεί μέχρι τις 31 αυγούστου....

 

χα χα

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια ειμαι στο 5ο μηνα αλλα διαβασα σε βιβλιο οτι και στους μεγαλους μηνες μπορει να εχεις ζαλαδες και τασεις λιποθυμιας!Το καλυτερο παντως ειναι να ρωτησεις το γιατρο σου!! :wink:

n10D.jpg.png

Η ζωη δε μετριεται με τον αριθμο των στιγμων που περνουμε αναπνοη,αλλα με τον αριθμο των στιγμων που μας κοβεται η αναπνοη!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου είχε συμβεί αρκετές φορές μάλιστα στην 1η εγκυμοσύνη...κι όλες τον 7ο μήνα! Έτσι απορούσα κι εγώ σαν εσένα, γιατί δεν είχα περάσει ναυτίες και ζαλάδες στο 1ο τρίμηνο τότε και μου έκανε εντύπωση να τα περνάω εκ των υστέρων! (Είμαι και υποτασική βέβαια σε μόνιμη βάση...για μένα όταν η μεγάλη είναι 10 αισθάνομαι φούντωση λες και έχω υπέρταση!!!). Μην ανησυχείς πάντως...και σε πολλές γνωστές μου έχει συμβεί.

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υψηλή να μην είναι η πίεση , αυτό ειναι ανησυχητικό . Η χαμηλή πίεση δεν είναι καθόλου πρόβλημα στην εγκυμοσύνη :)

εδώ κα΄νεις λάθος η χαμηλή πίεση κρύβει κι αυτή κινδύνους όταν είσαι στην εγκυμοσύνη, αν είναι πολύ χαμηλή δεν αιματώνεται καλά ο πλακούντας και δεν τρέφεται καλά το παιδί, γι αυτό και στους μεγάλου μήνες σου λένε να αποφεύγεις να κοιμάσαι ανάσκελα γιατί με το βάρος της μήτρας πιέζεται η αρτηρία της καρδιάς και πέφτει η πίεση κι έτσι δεν αιματώνεται ο πλακούντας!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια και γω το επαθα αυτο οταν ημουν 5 1/2 μηνων την ωρα που οδηγουσα και ελεγα πως ετσι και με πιασει κοκκινο φαναρι θα πεθανω στο τιμονι και δεν θα με παρει και κανεις χαμπαρι! δεν το ξαναεπαθα και ο γοατροσ μου το θεωρησε φυσιολογικο.

5Ikbp3.png

as1cCDx0g411210MTA5bGR8MjIzOTM5ZHxpIHN0YWxpdHNhIG1hcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι φυσιολογικό να το παθαίνεις στις αρχές το καταλαβαίνω... αλλά στον 7ο?????

 

Και στον 8ο και στον 9ο! Μάλιστα εγώ στον 8ο και στον 9ο, ήμουν ΠΟΛΥ χειρότερα απ΄ότι στις αρχές της εγκυμοσύνης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...