Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΣ ΕΜΒΟΛΙΟ Infanrix hexa


bizoudaki

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 154
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια βοήθεια...!!!

Κάναμε το πρώτο εμβόλιο στο Κέντρο Μάνας και Παιδιού και θέλω να σας ρωτήσω τα εξής:

1. Τα εμβόλια σας τα κάνουν στον ποπό ή στο μπουτάκι; Υπάρχει κάποια διαφορά;

2. Στην μια τσιμπια έχει μείνει κάτω απο το δερματάκι της μπεμπούλας μας ένα γρομπαλάκι το οποίο σταδιακά υποχωρεί. Είναι άραγε επικύνδυνο;

3. Έχω τρελλαθεί γιατί έχω ακούσει για σοβαρές συνέπειες απο τα εμβόλια, όπως αυτισμός, επιληψία, εγκεφαλικές βλάβες; Υπάρχει κάποια από εσάς που έχει επιλέξει να μην κάνει όλα τα εμβόλια; Ξέρετε που μπορώ να βρω πληροφορίες για τις παθήσεις που προλαμβάνουν τα εμβόλια και τι μπορεί να συμβεί αν δεν γίνει ο εμβολιασμός; Ξεκινάτε τα εμβόλια στο πρώτο έτος ή αργότερα;

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

ΠΓ , γεια σου!

 

Καταλαβαίνω απόλυτα τους προβληματισμούς σου.

Έχω περάσει κι εγώ πάααααρα πολλές ώρες ψαξίματος στο ιντερνετ, διαβάσματος, και βέβαια ανησυχίας σχετικά με το κεφάλαιο "εμβόλια"....

Αυτό που μπορώ να συνοψίσω, τελικά, είναι ότι γιατροί δεν είμαστε και δεν γινόμαστε επειδή διαβάσαμε κανα δυο site, συζητήσαμε με τις φίλες μας και διαβάσαμε απλά κάποιες έρευνες. Με άλλα λόγια δεν μπορούμε να αντικαταστήσουμε την επιστήμη, ούτε να αναιρέσουμε την πρακτική ετών.

Άλλωστε, όλες οι έρευνες και τα αποτελέσματα που εμείς διαβάζουμε είναι αποσπασματικά και επιλεκτικά, δηλαδή δεν γίνεται αναφορά σε όλα τα δεδομένα των περιπτώσεων, π.χ. για το ιστορικό παιδιού-γονέων, την προδιάθεση, τα χαρακτηριστικά του και χίλιες δυο άλλες παραμέτρους που μπορεί να παίζουν κάποιο ρόλο. Επίσημα, δε, δεν ενοχοποιούνται τα εμβόλια για τις παθήσεις που ανέφερες.

Βέβαια, δεν πρέπει να γίνεται και αλόγιστη χρήση. Σίγουρα δεν πρέπει να γινόμαστε θύματα του παιχνιδιού των εταιρειών. Αλλά, είμαστε έτοιμοι (και-πολύ περισσότερο- ικανοί ?) να αναιρέσουμε την επιστήμη, τους θεσμούς -που υποτίθεται ελέγχουν και προφυλάττουν τις διαδικασίες, την χρόνια πρακτική που ακολουθεί μια κοινωνία μέσα στην οποία, είτε μας αρέσει είτε όχι, ζούμε, και να ακολουθήσουμε έναν αυτοσχεδιαστικό δρόμο για το παιδί μας???

Κάποιες δε από τις εν λόγω ασθένειες για τις οποίες γίνονται τα εμβόλια μπορούν να προκαλέσουν σοβαρότατες συνέπειες-ακόμα και σαν αυτές που αναφέρεις-κυρίως δε εγκεφαλικές και νευρολογικές βλάβες (πχ. ο κοκκύτης σε βρέφη). Μπορεί να το εγγυηθεί κάποιος αυτό ότι δεν θα συμβεί, αν δεν γίνουν καθόλου τα εμβόλια? Και τι τραγική ευθύνη θα έχει ο γονιός μετά?

Τέλος πάντων, η καθαρά προσωπική μου άποψη είναι ότι πρεπει να αντιμετωπίζουμε το παιδί μας θετικά, σαν ένα δυνατό και γερό παιδί -να ενημερωνόμαστε με ψυχραιμία και τελικά να επίλέγουμε μόνο τις απαραίτητες και πιο "ανώδινες" "παρεμβάσεις". Δηλαδή να μην είμαστε των άκρων, αλλά να συνυπολογίζουμε ψύχραιμα τα δεδομένα και να αποφασίζουμε.

Εγώ, τελικά, έκανα το πρώτο εμβόλιο στο μωρό μου στον 5ο μήνα και όλα πήγαν, δόξα τω Θεώ, καλά, και ομολογώ ότι από τότε που το έκανα ηρέμησα κι εγώ από τα άγχη μου...

Δεν ξέρω αν σε βοηθάει καθόλου η άποψή μου. Απ' ό,τι κατάλαβα από τότε που γέννησα, η ζωή μας θα είναι ένας διαρκής αγώνας να προσφέρουμε το καλύτερο για τα παιδιά μας και να τα προστατεύουμε απόλυτα... οπότε θα έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας. Αλλά είναι σίγουρα ο πιο ουσιαστικός αγώνας!

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγώ σκεφτόμουν αν όντως πρέπει να κάνω όλα αυτά τα εμβόλια μέχρι που με ενημέρωσαν ότι χωρίς αυτά... δεν το γράφουν παιδικό σταθμό και σχολείο :?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαροστώ πολύ για τις πληροφορίες.

 

Elena14 η άποψη σου με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη και πραγματικά σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Μέσα σε κάποιες γραμμές συνοψίζεις όλα αυτα που σκέφτομαι και συμφωνώ ότι απο εδώ και στο εξής η ζωή μας θα είναι ένας διαρκής αγώνας για το καλύτερο.

 

Η αλήθεια νομίζω ότι είναι κάπου στη μέση. Από τη μια η οικογένεια, η κοινωνία, φίλοι και γνωστοί που ποτέ δεν προβληματίστηκαν απ΄όσο λένε περισσότερο για τα εμβόλια και απλά τα έκαναν γιατί έτσι έπρεπε. Απο την άλλη η πιο, οικολογική και η ήπια στάση ζωής άλλων ανθρλωπων που επηρέαζουν εμένα και τον άνδρα μου και εμείς κάπου στη μέση προσπαθώντας να κάνουμε τη βέλτιστη επιλογή. Τι να πω κάνω το σταυρό μου και παρακαλώ την Παναγία να φυλάει τα παιδάκια όλου του κόσμου. Μοναδική χαρά αλλά και μοναδική ευθύνη να είσαι γονιός. Εχεις απεναντί σου μια ψυχούλα και καθορίζεις τη ζωή της.

 

Ποιο εμβόλιο κάνατε στον 5ο μήνα; Ο γιατρός τι σας είπε; Θα τα κάνετε όλα ή όχι.

 

Και πάλι ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Μην με ευχαριστείς ΠΓ, αλλοίμονο! Μοιραζόμαστε όλες τις ίδιες αγωνίες για τα μωράκια μας!

Όπως σου είπα, σε καταλαβαίνω απόλυτα!

Λοιπόν, εμείς, τελικά κάναμε το Infanrix IPV Hib 5, το πενταπλό δηλ. Διότι κυκλοφορεί και το 3πλό, αλλά πιστέυω ότι δεν μπορείς να μην κάνεις για πολυομυελίτιδα... Δεν είχαμε καμμία παρενέργεια -ευτυχώς- και επειδή και τα μωράκια δεν ξέρουν τι ..."τους περιμένει"...τα περισσότερα (και ο δικός μου) δεν έκλαψε καθόλου. Αμέσως μετά το θήλασα και όλα καλά. να φανταστείς ούτε Depon για μωρά (που μου είπε η γιατρός να δώσω καλού-κακού), δεν χρειάστηκε να δώσω τελικά. Ίσως λίγος εκνευρισμός είναι στο πρόγραμμα, αλλά δεν πειράζει. Θέλει βέβαια ηρεμία και ευχάριστη διάθεση από σένα, πιστέυω, μην το αγχώνεις.

 

Μετά από ένα μήνα κάναμε και το Prevenar, για πνευμονιόκκοκο. Εκεί είχαμε λίγο πρηξιματάκι στο σημείο, αλλά αυτά δεν είναι τίποτα σοβαρό.

 

Όπως τα βλέπουμε τώρα τα πράγματα, θα συνεχίσουμε με τις δόσεις που πρεπει για αυτά, αλλά δεν θα κάνουμε κάτι άλλο (π.χ. Ηπατίτιδα), και μέχρι να φτάσουμε στο MMR (περ. 1,5 χρ.) ...βλέπουμε....! (ένα βήμα τη φορά...)

Αυτά... Καλή δύναμη και σε σας, ό,τι κι αν αποφασίσετε τελικά! Και μακάρι τα μωράκια να είναι πάντα γερά! :)

.png
Link to comment
Share on other sites

Τελος καλο ολα καλα :P

 

Καναμε το εμβολιο (infanrix hexa) την Πεμπτη. Δεν εκλαψε εκεινη την στιγμη αλλα ειχε λιγη γκρινια την πρωτη μερα. Μου φαινεται οτι την ετσουζε το μπουτακι της. Ευτυχως ουτε πυρετο καναμε.

 

Σε δυο μηνες θα κανουμε την 2η δοση + εμβολιο για πνευμονιοκοκκο.

 

Αυτα .. ... :)

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

βρε κοριτσια να κανω μια ερωτηση?οταν κανατε το πρωτο σας εμβολιο,σας ρωτησε κ εσας ο γιατρος αν καποιος στην οικογενεια ειναι επιληπτικος?

Εχουμε παει σε 3 παιδιατρους ως τωρα, κανεις δεν μας ρωτησε κατι τετοιο!

Link to comment
Share on other sites

quote]

Εχουμε παει σε 3 παιδιατρους ως τωρα, κανεις δεν μας ρωτησε κατι τετοιο!

 

ωχ τωρα τρομαξα ακομα περισσοτερο!!

μαλλον πρεπει να το ψαξω..thanks!!!

 

Γιατί να τρομάξεις; Σκέψου το πιο απλό σενάριο... ίσως στα μωρά με ιστορικό επιληψίας στην οικογένεια να μην είναι σωστό να εμβολιάζονται ή ίσως όχι από τόσο μικρή ηλικία. Εμένα αυτό περνάει από το μυαλό μου... :wink:

 

Στην πρώτη επίσκεψη της παιδιάτρου μας όταν γυρίσαμε από το μαιευτήριο, μας πήρε ένα πλήρες ιστορικό του "σογιού" και ενδεχομένως στις ερωτήσεις που μας έκανε να ήταν και αυτή. Απλά δε θυμάμαι, γιατί έχουν περάσει και αρκετοί μήνες από τότε!

Link to comment
Share on other sites

quote]

Εχουμε παει σε 3 παιδιατρους ως τωρα, κανεις δεν μας ρωτησε κατι τετοιο!

 

ωχ τωρα τρομαξα ακομα περισσοτερο!!

μαλλον πρεπει να το ψαξω..thanks!!!

 

Γιατί να τρομάξεις; Σκέψου το πιο απλό σενάριο... ίσως στα μωρά με ιστορικό επιληψίας στην οικογένεια να μην είναι σωστό να εμβολιάζονται ή ίσως όχι από τόσο μικρή ηλικία. Εμένα αυτό περνάει από το μυαλό μου... :wink:

 

Στην πρώτη επίσκεψη της παιδιάτρου μας όταν γυρίσαμε από το μαιευτήριο, μας πήρε ένα πλήρες ιστορικό του "σογιού" και ενδεχομένως στις ερωτήσεις που μας έκανε να ήταν και αυτή. Απλά δε θυμάμαι, γιατί έχουν περάσει και αρκετοί μήνες από τότε!

 

θα ρωτησω κ αλλο παιδιατρο.ισως να εχεις δικιο.εμενα δε με ρωτησαν για το ιστορικο της οικογενειας.πρεπει να σιγουρευτω ομως για να μην το εχω εννοια.σ'ευχαριστω πολυ.

glitterfy143718698D31.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

quote]

Εχουμε παει σε 3 παιδιατρους ως τωρα, κανεις δεν μας ρωτησε κατι τετοιο!

 

ωχ τωρα τρομαξα ακομα περισσοτερο!!

μαλλον πρεπει να το ψαξω..thanks!!!

 

Γιατί να τρομάξεις; Σκέψου το πιο απλό σενάριο... ίσως στα μωρά με ιστορικό επιληψίας στην οικογένεια να μην είναι σωστό να εμβολιάζονται ή ίσως όχι από τόσο μικρή ηλικία. Εμένα αυτό περνάει από το μυαλό μου... :wink:

 

Στην πρώτη επίσκεψη της παιδιάτρου μας όταν γυρίσαμε από το μαιευτήριο, μας πήρε ένα πλήρες ιστορικό του "σογιού" και ενδεχομένως στις ερωτήσεις που μας έκανε να ήταν και αυτή. Απλά δε θυμάμαι, γιατί έχουν περάσει και αρκετοί μήνες από τότε!

 

θα ρωτησω κ αλλο παιδιατρο.ισως να εχεις δικιο.εμενα δε με ρωτησαν για το ιστορικο της οικογενειας.πρεπει να σιγουρευτω ομως για να μην το εχω εννοια.σ'ευχαριστω πολυ.

 

Για να μην ανησυχείς χωρίς λόγο λοιπόν, ρώτησε την παιδίατρό σου γιατί σου έκανε αυτή την ερώτηση... :wink:

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις χτες καναμε το πρωτο μας εμβολιακιιιιι.. ενα pent.. κατι (δεν θυμαμαιι). η αληθεια ειναι οτι ουτε εκλαψε το μικρο μου, μονο ενα ουα οταν τον τσιμπησαν οι ενεσουλες (καναμε και για ηπατιτιδα) αλλα το μαρτυριο αρχισε μετα.. ολη μερα κλαμα και γκρινια το καλο μου.. φοβερη υπνηλια και ελαχιστο φαγητο.. αυτο κρατησε ολη μερα και την νυχτα κοιμηθηκε σαν πουλακι.. την επομενη σαν να μην εγινε ποτε τιποτα!!

Link to comment
Share on other sites

χτες καναμε το πρωτο μας εμβολιο το πενταπλο.δε μου εκανε πυρετο αλλα εκλαιγε πολυ καποια στιγμι κ της εδωσα λιγο depon k ιρεμησε.απο εκεινη την ωρα κ μετα το παιδι ειναι σε φαση υπνου-ξυπνιου,κοιμαται τρελες ωρες απο χτεσ κ τρωει ελαχιστα,ειναι φυσιολογικο να ειναι ετσι κακοδιαθετη μετα απο εμβολιο? :cry:

Link to comment
Share on other sites

χτες καναμε το πρωτο μας εμβολιο το πενταπλο.δε μου εκανε πυρετο αλλα εκλαιγε πολυ καποια στιγμι κ της εδωσα λιγο depon k ιρεμησε.απο εκεινη την ωρα κ μετα το παιδι ειναι σε φαση υπνου-ξυπνιου,κοιμαται τρελες ωρες απο χτεσ κ τρωει ελαχιστα,ειναι φυσιολογικο να ειναι ετσι κακοδιαθετη μετα απο εμβολιο? :cry:

 

depon?ο γιατρος πιστευω σας το ειπε.εμας ο γιατρος μας ειπε να παρουμε apotel σιροπι.κανα 2 μερες θα ειναι περιεργη η συμπεριφορα του μωρου.το πιο λογικο ειναι να στρωσει μετα.αν δεις οτι συνεχιζει ετσι,συμβουλεψου τον παιδιατρο σου.

glitterfy143718698D31.gif
Link to comment
Share on other sites

ναι depon για παιδια το μισο του βαρους της σε ποσοτητα κ μονο αν ξεπερασει το 37,2 κ κλαιει πολυ.ειναι κακοκεφη ομως κ στεναχωριεμαι :cry:

 

ελα γλυκια μανουλα!μη στεναχωριεσαι!!θα επανελθει στα φυσιολογικα του το μωρακι σου!! :wink::wink:

glitterfy143718698D31.gif
Link to comment
Share on other sites

μολις ηρεμησε κ κοιμηθηκε,οταν κοιμαται για βραδυ κλεινει 8ωρα :D μακαρι το κοριτσακι μου αυριο να ειναι καλα και να κανει παλι τα δικα του :P:P

 

νωρις νωρις βλεπω κοιμαται!!μπραβο της!!εμας αν δεν παει 1 η ωρα... :(:(

αυριο θα ειναι πολυ καλυτερα η μπεμπα σου!το πιστευω!

φιλια!

glitterfy143718698D31.gif
Link to comment
Share on other sites

ναι depon για παιδια το μισο του βαρους της σε ποσοτητα κ μονο αν ξεπερασει το 37,2 κ κλαιει πολυ.ειναι κακοκεφη ομως κ στεναχωριεμαι :cry:

Eleni μου μην στεναχωριεσαι καθολου, και εμενα για 3-4 μερες μετα το εμβολιο ετρωγε λιγο και δεν ειχε πολλα κεφια.Πυρετο δεν μου κανε.

Μην στεναχωριεσαι,θα περασει...δεν ειναι τιποτα!!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι;;;

Ισχύει ότι μωρά που θηλάζουν αργούν να κάνουν το πρώτο τους εμβόλιο;

Θυμάμαι η συνυφάδα μου δεν είχαν κάνει στην μπέμπα μέχρι που έγινε 10 μηνών...τώρα είναι 13, δεν ξέρω όμως αν έκαναν.

Έτσι λέει της είπε ο παιδιάτρος...επειδή θηλάζει δεν χρειάζεται ακόμη :?

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...