Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε γυναικολόγο;(Πειραια)


Vanora

Recommended Posts

Μόλις επιβεβαίωσα οτι είμαι έγγυος :)

Μήπως μπορείτε να μου συστήσετε καλό γυναικολόγο;

 

Συγκεκριμένα θα προτιμούσα να έχει ιατρείο στην περιοχή του Πειραιά ή στα περίχωρα του Πειραιά και να είναι μαιευτήρας σε δημόσιο νοσοκομείο της περιοχής Αθηνών.

 

Αν έκανα άσχημα που άνοιξα δημόσιο θέμα για τέτοιο ζήτημα, παρακαλώ απαντήστε μου με pm.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις

Και γιατί να μην πηγαινεις στο δημόσιο νοσοκομειο για επίσκεψη, παρά προτιμάς ιατρείο? Εγώ γέννησα πριν 15 μηνες στο "Ελενα" και πήγαινα εκεί μια φορά το μήνα για να μου γράψει η γιατρός τις απαραίτητες εξετάσεις, τις οποίες έκανα έξω. Εχω ασφάλιση δημοσίου κι έτσι δεν πλήρωνα απολύτως τίποτα, εκτός βέβαια από την ταρίφα της γέννας (900 ευρώ εδώ για φυσιολογικό τοκετό) που θα πλήρωνα οπουδήποτε.

Η γιατρός μου καλή ήταν σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, τη δε ημέρα της γέννας τα έδωσε όλα, δεν έφυγε από κοντά μου ούτε λεπτό, με βοήθησε πάρα πολύ, έμεινε δίπλα μου από το πρωί που πήγα στο μαιευτήριο μέχρι το απόγευμα που γέννησα. Ηταν η πρώτη μου γέννα και το εκτίμησα πολύ αυτό.

Φίλες που έχουν γεννήσει στο ίδιο μαιευτήριο μου είπαν ότι δεν είναι ολοι οι γιατροί έτσι.

Ωστόσο το δημόσιο μαιευτήριο έχει το καλό ότι μόλις επιστρέψεις στο δωμάτιο και σου φέρουν το μωρό, σου το αφήνουν εκεί μαζί σου συνέχεια. Αυτό, κατά τη γνώμη μου είναι τέλειο γιατί αρχίζεις αμέσως το θηλασμό και μαθαίνει το μωρό (κι εμεις) να θηλαζει, και γιατί δε θέλεις να χάσεις από τα μάτια σου αυτό το πλασματάκι που γέννησες αλλά κατά τα άλλα, δεν προλαβαίνεις να ξεκουραστείς καθόλου, ούτε να κοιμηθείς μετά από μια τόσο γεμάτη (και κουραστική ενίοτε) ημέρα, κι αυτό θα κρατήσει για πολλά χρόνια πια :lol:

Επίσης, στα δημόσια ενισχύεται η προσπάθεια για φυσιολογικό τοκετό και ούτε επισκληρίδειο δεν κάνουν εύκολα αν εσύ δεν θέλεις.

Αν θελεις πληροφορίες, στη διάθεσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου είπαν καλά λόγια για το Τζάνειο, έχει και καμμιά άλλη κοπέλα καλές εντυπώσεις από το μαιευτήριο του Τζανείου;

 

Ρωτάω γιατί μπορεί να έτυχε να είναι οι συνθήκες ιδανικές και να έπαιξε ρόλο το οτι ήταν καλός ο γιατρός της.

Link to comment
Share on other sites

έχω μια παράκληση.

εάν μπορείτε, τους γιατρούς που συστήνετε, στείλτε τους και μια ή με πμ σε μένα ή με εμαιλ στο [email protected] έτσι ώστε σε περίπτωση που φύγουν τα μέλη που έχουν τα τηλέφωνα κτλ. να μπορούμε να τα δίνουμε εμείς.

(σε όποια νοσοκομεία περιοχές και αν είναι!)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

[Ωστόσο το δημόσιο μαιευτήριο έχει το καλό ότι μόλις επιστρέψεις στο δωμάτιο και σου φέρουν το μωρό, σου το αφήνουν εκεί μαζί σου συνέχεια. Αυτό, κατά τη γνώμη μου είναι τέλειο γιατί αρχίζεις αμέσως το θηλασμό και μαθαίνει το μωρό (κι εμεις) να θηλαζει, και γιατί δε θέλεις να χάσεις από τα μάτια σου αυτό το πλασματάκι που γέννησες αλλά κατά τα άλλα, δεν προλαβαίνεις να ξεκουραστείς καθόλου, ούτε να κοιμηθείς μετά από μια τόσο γεμάτη (και κουραστική ενίοτε) ημέρα, κι αυτό θα κρατήσει για πολλά χρόνια πια :lol:

 

Για να μη δημιουργούνται παρεξηγήσεις, σε κάθε δημόσιο νοσοκομείο επικρατεί άλλη πολιτική για το που θα μείνουν τα νεογνά και κυρίως για το τι θα γίνει με το θηλασμό. Αυτό που συμβαίνει στο Έλενα δε συμβαίνει και σε άλλα δημόσια νοσοκομεία. Π.χ. στο Ιπποκράτειο νοσοκομείο Θεσσαλονίκης, κανένα μωρό δεν μπορεί να είναι με τη μαμά του.... Δυστυχώς δεν υπάρχει καμία προστασία για τη μαμά και το νεογέννητο βρέφος... Απλά σε κάποια νοσοκομεία βρέθηκαν κάποιοι άνθρωποι και τα οργάνωσαν πιο φιλικά στις μαμάδες και τα μωρά τους...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν λέτε οτι τα βάζουν δίπλα στην μητέρα, εννοείτε σε κούνια και πότε πότε το παίρνει και στο κρεββάτι, αλλά το φροντίζουν οι νοσοκόμες;

 

Ρωτάω γιατί υποθέτω οτι εκείνη την ώρα η μοναδική φροντίδα που μπορεί να δώσει η μητέρα είναι ο θηλασμός, αφού είναι πολύ καταπονημένη.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λέτε οτι τα βάζουν δίπλα στην μητέρα, εννοείτε σε κούνια και πότε πότε το παίρνει και στο κρεββάτι, αλλά το φροντίζουν οι νοσοκόμες;

 

Ρωτάω γιατί υποθέτω οτι εκείνη την ώρα η μοναδική φροντίδα που μπορεί να δώσει η μητέρα είναι ο θηλασμός, αφού είναι πολύ καταπονημένη.

 

απο οτι ξερω εσυ τα κανεις ολα.

Link to comment
Share on other sites

Στο"ΕΛΕΝΑ", όταν γέννησα και επέστρεψα στο δωμάτιο, μου έφεραν το μωρό σε ένα μικρό -ας πούμε- κρεββατάκι με ρόδες και εκεί εμεινε ώσπου να βγούμε από το μαιευτήριο. Το έπαιρναν το πρωι για να το ζυγίσουν και να το πλυνουν (παρουσία μου αν επιθυμούσα) κι εγώ το έπαιρνα μαζί μου (με το κρεββατάκι ενίοτε) για να παρακολουθήσω καποιο μινι σεμινάριο για τις πρώτες φροντίδες του βρέφους, ή για να το πάω στην αίθουσα αλλαγής πάνας όταν ηταν απαραίτητο. Σε άλλα δημόσια μαιευτήρια ίσως γίνεται κάτι διαφορετικό, όπως πολύ σωστα με διόρθωσε η συνονόματη κυρία Παπαδήμα.

Link to comment
Share on other sites

Στο ΕΛΕΝΑ τα βλαστοκύτταρα τα δωρίζεις, δεν τα αποταμιεύεις για να τα βρεις αργότερα. Ερχονται στην αίθουσα του τοκετού μόλις γεννήσεις (κατόπιν προσυνεννόησης) και σου τα παιρνουν ανώδυνα, ανεπαίσθητα και ειρηνικά και έχεις και την ικανοποίηση ότι κάνεις και μια καλή πράξη διότι, κατά τη γνώνη μου, αν το κάνουν όλες οι μαμαδες αυτό, θα γεμίσει η τράπεζα βλαστοκυττάρων και άααααμα χρειαστούμε αργότερα (κούφια η ώρα), θα εξυπηρετηθούμε, χωρίς να περάσουμε από τα επιδέξια χέρια αυτών που δίνουν αναπόδεικτες εγγυήσεις αν χρυσοπληρώσουμε.

Το συστήνω ανεπιφύλακτα, κάντε αυτή τη δωρεά, αξίζει και δεν κοστίζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω ειμαι υπερ της δωρεας γιατι ετσι οπως ειναι το συστημα μονο απο 2 μαιευτηρια παιρνουν και η τραπεζα για να γινουν τα πειραματα θελει χιλιαδες δειγματα.Πιστευω αμα εισαι δοτης δεν εχεις καποια προτεραιοτητα αν σου συμβεί κατι οπως με το αιμα ,μυελο οστών κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά επιλέγεις το γιατρό που θέλεις, ο οποίος θα σε παρακολουθεί ως τη γέννα, εκτός κι αν δεν θελεις να έχεις γιατρό εκεί, οπότε πας να γεννήσεις και σε ξεγεννά ο εφημερέυων ιατρός. Σού έστειλα π.μ με τα στοιχεία της γιατρού που ζήτησες (κάποιο πρόβλημα στο outlook δε με αφήνει νασου απαντήσω στην ηλεκτρονική διεύθυνση που μου δίνεις)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ Layla Diop ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ.

ΟΤΑΝ ΒΡΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ΔΙΚΙΜΑΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΞΑΝΑ ΣΤΟ

[email protected] Η ΣΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ [email protected] ΕΑΝ

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ email ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΠΟΙΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ.ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ Layla Diop ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ.

ΣΟΥ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΜΕ EMAIL ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΟΥ ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΓΙΑΤΡΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΕ ΕΝΑ SMS Η ΚΑΝΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΗ ΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΩ ΕΓΩ.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να με βοηθήσετε λέγοντας μου για γιατρό στην Θεσσαλονίκη.

Η σύζυγος μου έκανε τεστ και βγήκε θετικό. Επειδή έχουμε μια κακή εμπειρία με παλίνδρομη και πιστεύουμε ότι φταίει και λίγο ο γιατρός που πηγαίναμε θα ήθελα όποιος θεωρεί τον γιατρό του καλό να μου στείλει πμ.

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Υαnni καλωσόρισες στο φόρουμ, δυστυχώς δεν γνωρίζω από Θεσσαλονίκη. Εύχομαι να πάει καλά η εγκυμοσύνη σας και να κρατήσετε το μωράκι σας αγκαλίτσα! :D

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...