Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ & ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ


Recommended Posts

δε θέλω να κάνω τίποτα πριν περάσει τουλάχιστον μια βδομάδα καθυστέρησης. Εχω απογοητευτεί κανα 2-3 φορές στο παρελθόν και δε θέλω να την ξαναπατήσω. Χώρια τα λεφτά που έχουν φύγει στα τεστ. Ο άντρας μου ακούει τεστ και φρίττει! Προς το παρόν, σήμερα 5η μέρα καθυστέρησης. Μέχρι στιγμής δεν έχει η έρθει η περίοδος, αλλά δεν το δένω και κόμπο. Απλά θα ήθελα να ξέρω λεπτομέρειες σχετικά με την ανεβασμένη θερμοκρασία που ρώτησα και πριν

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια χαρά σε όλες!

Κάπου διάβασα ότι αν η γυναίκα έχει καθυστέρηση και η θερμοκρασία της είναι ψηλή υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης. Ισχύει κάτι τέτοιο; Ρωτάω γιατί έχω 4 μέρες καθυστέρηση σε σταθερό κύκλο 30 ημερών, και όσες φορές έτυχε να μετρήσω τη θερμοκρασία μου την τελευταία βδομάδα ήταν γύρω στο 37, που είναι ψηλό για τα δικά μου δεδομένα. Βέβαια δε μπορώ να πω ότι μέτραγα φανατικά τη θερμοκρασία μου, απλά στο άσχετο έβαζα θερμόμετρο μερικές φορές και μου έκανε εντύπωση ότι ήταν ανεβασμένο. Υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης; Έχει καμιά σας ανάλογη εμπειρία; Δε θα ήθελα να κάνω τεστ ακόμα γιατί θεωρώ ότι είναι νωρίς. Νομίζω ότι θα κάνω λίγες μέρες υπομονή ακόμα, απλά έτσι πληροφοριακά σας ρωτάω. Σας ευχαριστώ για τη γνώμη σας :lol:

Κοριτσακι την θερμοκρασια την μετραμε απο την 1η μερα του κυκλου,καθε μερα,παντα το πρωι πριν σηκωθουμε απο το κρεββατι,περιπου την ιδια ωρα καθε φορα και αφου εχουμε κοιμηθει καλα (τουλαχιστον για 6 ωρες).Η θερμομετρηση γινεται απο το στομα,συγκεκριμενα κατω απο την γλωσσα.Τωρα η θερμοκρασια λιγο πριν την ωορρηξια πεφτει και ανεβαινει μετα την επιτευξη της και μενει ανεβασμενη μεχρι να ερθει η ακατανομαστη οπου και πεφτει παλι,αν ομως υπαρχει καθυστερηση και η θερμοκρασια ειναι περιπου 37 τοτε ισως υπαρχει εγκυμοσυνη.Για αυτο τον λογο αυτος ο τροπος ειναι δυσκολος μιας και οι γονιμες μερες ειναι εκεινες οπου η θερμοκρασια ειναι χαμηλη,αν ανεβει το παιχνιδι εχει χαθει!!!.....ελπιζω να σε βοηθησα!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση αργυρώ. Τα χω υπ'όψιν μου αυτά. Απλά αναρωτιέμαι τί συμβαίνει τώρα που έχω φτάσει τη μια βδομάδα καθυστέρηση και η θερμοκρασία μου κάθε πρωί είναι γύρω στο 37...

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση αργυρώ. Τα χω υπ'όψιν μου αυτά. Απλά αναρωτιέμαι τί συμβαίνει τώρα που έχω φτάσει τη μια βδομάδα καθυστέρηση και η θερμοκρασία μου κάθε πρωί είναι γύρω στο 37...

 

 

Δεν είναι τίποτα κουκλίτσα μου!

Εγκυμοσύνη λέγετε :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χεχε! Μακάρι, αλλά προσπαθώ να μην πολυκολάω στην ιδέα για να μην απογοητευτώ. Προς το παρόν δεν έχω κάνει καμιά κίνηση για να δω αν είμαι έγγυος. Τρέμω...

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites

χεχε! Μακάρι, αλλά προσπαθώ να μην πολυκολάω στην ιδέα για να μην απογοητευτώ. Προς το παρόν δεν έχω κάνει καμιά κίνηση για να δω αν είμαι έγγυος. Τρέμω...

Θαυμαζω την υπομονη σου και το κουραγιο σου!!!...σε καταλαβαινω απολυτα που δεν κανεις τεστ(το ιδιο θα εκανα κι εγω),οσο δεν ερχεται η ακατανομαστη υπαρχει ελπιδα!!! Αν ομως το αποφασισεις κανε καλυτερα χοριακη και οχι τεστ λογω αναξιοπιστιας τους...σου ευχομαι τα καλυτερα!!

Link to comment
Share on other sites

Θαυμαζω την υπομονη σου και το κουραγιο σου!!!...σε καταλαβαινω απολυτα που δεν κανεις τεστ(το ιδιο θα εκανα κι εγω),οσο δεν ερχεται η ακατανομαστη υπαρχει ελπιδα!!! Αν ομως το αποφασισεις κανε καλυτερα χοριακη και οχι τεστ λογω αναξιοπιστιας τους...σου ευχομαι τα καλυτερα!!

 

Tελικα δεν αντεξα. Στις 7 μερες πηρα τεστ. Έκανα, και φυσικά...αρνητικό. Μου ρθε μια κρυάδα άλλο πράμα. Ασε που την επόμενη την 8η μέρα (χτες δηλαδή) μου ρθε κι η ακατανομαστη την ώρα που κολυμπούσα στο κολυμβητήριο κι έφυγα άρον άρον με τρομερούς πόνους ζαλάδες κι αίμα. τί να σου πω σαν άρρωστη ήμουν χτες. Σήμερα συνήλθα λίγο αν κι έχω κάτι ζαλάδες ακόμα. Τί να κάνουμε... αυτά έχει η ζωή. Δε μας έρχονται όλα όποτε τα θέλουμε. Άλλος τα ορίζει αυτά. Next time!:wink:

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ειμαι η λενα κ θελω να ρωτησω αν παιζει ρολο η θερμοκρασια για να μπορεσεις να καταλαβεις νωριτερα αν εισαι εγκυος..το μεσημερι σημερα μετρησα την θερμοκρασια μου κ ηταν 37,2 κ τωρα το βραδυ που την μετρησα ηταν 36,7..επισης με πονανε οι θηλες μου κ αυτο δεν μου εχει ξανα τυχει..υπαρχει περιπτωση να ειμαι?

Link to comment
Share on other sites

κ εγω ακριβως σε αυτην την φαση ειμαι κ μετραω την θερμοκρασια μου αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει η θερμοκρασια..επισης μπορεις να μετρησεις τους σφυγμους σου κ αν ειναι παραπανω απο 70 σφυγμοι το λεπτο λενε οτι υπαρχει εγκυμοσυνη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα Λενάκι.

Την θερμοκρασία την μετράμε το πρωί πριν σηκωθούμε από το κρεβάτι.

Από την ωορρηξία μέχρι 1 μέρα πριν έρθει η περίοδος είναι ανεβασμένη και πέφτει μια μέρα πριν έρθει η ακατανόμαστη!

Εσύ πότε περιμένεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

H θερμοκρασία ανεβαίνει αμέσως μετά την ωορρηξία (από την επόμενη μέρα ή μέσα στις επόμενες 4-5 μέρες από την ωορρηξία, σταδιακά) ανεξάρτητα από το αν έχει γίνει γονιμοποίηση/εμφύτευση. Αν τυχόν έλθει περίοδος, τη μέρα εκείνη (λίγες ή πολλές ώρες πριν) η θερμοκρασία πέφτει απότομα. Αν υπάρξει εγκυμοσύνη, συνεχίζει να είναι υψηλη..

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

H θερμοκρασία ανεβαίνει αμέσως μετά την ωορρηξία (από την επόμενη μέρα ή μέσα στις επόμενες 4-5 μέρες από την ωορρηξία, σταδιακά) ανεξάρτητα από το αν έχει γίνει γονιμοποίηση/εμφύτευση. Αν τυχόν έλθει περίοδος, τη μέρα εκείνη (λίγες ή πολλές ώρες πριν) η θερμοκρασία πέφτει απότομα. Αν υπάρξει εγκυμοσύνη, συνεχίζει να είναι υψηλη..

 

δεν ξερεις ποσο θαρρος μου εδωσες..εγω εκανα πεμπτη ωορηξια συμφωνα με υπερυχο αλλα η θεροκρασια μου που την πηρα τυχαια χθες κ σημερα ειναι απο 35,8-36,4...κ ειπα να μην ξαναμετρησω κ να περιμενω σε 2 βδομαδες αν αδιαθετησω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως και γω με ωορρηξία περίπου κατά Τετάρτη/Πέμπτη 22 Οκτωβρίου, ακόμη δεν έχω δει θερμομετρική άνοδο και αρχίζω να σκέφτομαι για ανωρρηκτικό κύκλο..

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως και γω με ωορρηξία περίπου κατά Τετάρτη/Πέμπτη 22 Οκτωβρίου, ακόμη δεν έχω δει θερμομετρική άνοδο και αρχίζω να σκέφτομαι για ανωρρηκτικό κύκλο..

 

Μου φαινεται πως δεν πρεπει να μπαινουμε στην διαδικασια της θεμομετρησης....Κανονικα υπαρχουν συγκεκριμενα θερμομετρα που μετρανε την θερμοκρασια της ωορηξιας κολπικα...Δουλευω σε φαρμακειο κ ειχαμε φερει καποια στιγμη ασχετως οτι δεν τα πουλησαμε ποτε..:-D

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται πως δεν πρεπει να μπαινουμε στην διαδικασια της θεμομετρησης....Κανονικα υπαρχουν συγκεκριμενα θερμομετρα που μετρανε την θερμοκρασια της ωορηξιας κολπικα...Δουλευω σε φαρμακειο κ ειχαμε φερει καποια στιγμη ασχετως οτι δεν τα πουλησαμε ποτε..:-D

 

Nαι, έτσι είναι, πάντως δνε ξέρω αν είναι τυχαίο, αλλά και στην εγκυμοσύνη μου (που δόξα το θεό πήγε καλά) είχα ανεβασμένη θερμοκρασία από την αρχή, αλλά και πριν λίγους μήνες που είχα βιοχημική και μία ανεμβρυική (έκανα απόξεση πριν 1 μήνα) είχα πάλι ανεβασμένη θερομκρασία λίγο μετά την ωορρηξία, της τάξεως των 36,8-37,1 βαθμών κελσίου (με ηλεκτρονικό θερμόμετρο πάντα).

Αυτή τη φορά είμαι μονίμως κολημένη στο 36,6, που σημαίνει ότι δεν έγινε ωορρηξία. Δνε πειράζει, άλλωστε λένε μετά τα 35 περίπου μπορεί να υπάρξει ένας κύκλος ανωρρηκτικός το χρόνο.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Nαι, έτσι είναι, πάντως δνε ξέρω αν είναι τυχαίο, αλλά και στην εγκυμοσύνη μου (που δόξα το θεό πήγε καλά) είχα ανεβασμένη θερμοκρασία από την αρχή, αλλά και πριν λίγους μήνες που είχα βιοχημική και μία ανεμβρυική (έκανα απόξεση πριν 1 μήνα) είχα πάλι ανεβασμένη θερομκρασία λίγο μετά την ωορρηξία, της τάξεως των 36,8-37,1 βαθμών κελσίου (με ηλεκτρονικό θερμόμετρο πάντα).

Αυτή τη φορά είμαι μονίμως κολημένη στο 36,6, που σημαίνει ότι δεν έγινε ωορρηξία. Δνε πειράζει, άλλωστε λένε μετά τα 35 περίπου μπορεί να υπάρξει ένας κύκλος ανωρρηκτικός το χρόνο.

Την θερμοκρασια δηλ την μετρουσες παντα πρωινη ωρα?
Link to comment
Share on other sites

Την θερμοκρασια δηλ την μετρουσες παντα πρωινη ωρα?

 

Πάντα μόλις ξυπνούσα το πρωί. Αλλά και στην εγκυμοσύνη που πήγε καλά, και στην πρόσφατη ανεμβρυική, ήταν γενικά ανεβασμένη η θερμοκρασία και κάποιες άσχετες φορές που μετρήθηκα (όχι δηλ. πρωί)

Τώρα περιμένω περίοδο σε 1 βδομάδα περίπου και σήμερα είχα 37, παρόλο που εδώ και μέρες είμαι κολημένη στο 36,6.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντα μόλις ξυπνούσα το πρωί. Αλλά και στην εγκυμοσύνη που πήγε καλά, και στην πρόσφατη ανεμβρυική, ήταν γενικά ανεβασμένη η θερμοκρασία και κάποιες άσχετες φορές που μετρήθηκα (όχι δηλ. πρωί)

Τώρα περιμένω περίοδο σε 1 βδομάδα περίπου και σήμερα είχα 37, παρόλο που εδώ και μέρες είμαι κολημένη στο 36,6.

 

διαβασα οτι πρεπει να την μετραμε απο το στομα την θερμοκρασια μας!την μετρησα λοιπον απο το στομα το πρωι κ ειχα 37,1!!!!ειναι καλο σημαδι ετσι?

Link to comment
Share on other sites

διαβασα οτι πρεπει να την μετραμε απο το στομα την θερμοκρασια μας!την μετρησα λοιπον απο το στομα το πρωι κ ειχα 37,1!!!!ειναι καλο σημαδι ετσι?

 

Μετά την ωορρηξία, ανεξαρτήτως από το αν έγινε η σύλληψη, η θερμοκρασία ανεβαίνει. Εσύ σε ποιά μέρα του κύκλου είσαι? Πότε περιμένεις? Ή μάλλον πότε δεν περιμένεις?

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μετά την ωορρηξία, ανεξαρτήτως από το αν έγινε η σύλληψη, η θερμοκρασία ανεβαίνει. Εσύ σε ποιά μέρα του κύκλου είσαι? Πότε περιμένεις? Ή μάλλον πότε δεν περιμένεις?

 

εγω ΔΕΝ περιμενω την αλλη πεμπτη!!αλλα με οταν μετρουσα απο την μασχαλη μου εβγαινε πολυ χαμηλοτερη..ενω απο το στομα μου βγαζει δεκατακια!

Link to comment
Share on other sites

Και γω περιμένω κάπου εκεί, Τρίτη με Πέμπτη. Αν ακι δεν είμαι ιασιόδοξη, δνε ξέρω αν πέτυχα τις γόνιμες και δνε ξέρω αν έγινε και ωορρηξί αγιατί όπως έγραψα έχω σχετικά χαμηλές θερμοκρασίες. Anyway, καλή μας επιτυχία!!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και γω περιμένω κάπου εκεί, Τρίτη με Πέμπτη. Αν ακι δεν είμαι ιασιόδοξη, δνε ξέρω αν πέτυχα τις γόνιμες και δνε ξέρω αν έγινε και ωορρηξί αγιατί όπως έγραψα έχω σχετικά χαμηλές θερμοκρασίες. Anyway, καλή μας επιτυχία!!

 

Μαζι λοιπον ΔΕΝ περιμενουμε!!Καλη μας επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...