Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

διαδικασια σπερμ/σης


parent?

Recommended Posts

Κοίτα, δεν ξέρω για ποιο λόγο ακριβώς οδηγηθήκατε σε υποβοηθούμενη μέθοδο. Θέλω να πω, αν υπάρχει κάποιος υπολογίσιμος παράγοντας υπογονιμότητας, ο οποίος δεν αντιμετωπίζεται, κ η φυσική σύλληψη ή η σπερματέγχυση καθίστανται αδύνατες, τότε ναι, πάμε στην εξωσωματική (γνώμη μου).

 

Στην σπερματέγχυση οι δόσεις είναι μικρότερες από αυτές της εξωσωματικής, ανάλογα βέβαια κ με τον οργανισμό. Φαντάζομαι δλδ ότι μια κοπέλα που κάνει κάθε μήνα ωορρηξία, δεν θα πάρει τις ίδιες δόσεις με μια άλλη που κάνει 2-2 φορές το χρόνο.

 

Οι ορμόνες δεν στοχέυουν μόνο δτην πολλαπλή παραγωγή ωαρίων, αλλά και στο να είναι καλά ποιοτικώς.

 

Την περίπτωσή μου την αναλύω στο..."ιατρείο" της KINDER.

Μισό να σου βρω το link...

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=18321&postdays=0&postorder=asc&start=15

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 203
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Gary μου,

σκεφτηκα πως ο τροπος με τον οποιο μπορουν να συνδυαστουν η σπερματεγχυση και το σπερμοδιαγραμμα ειναι αν, μετα την καταμετρηση του ολικου αριθμου των σπερματοζωαριων και του ογκου σπερματος, χωριστει το δειγμα σε δυο μερη:

 

-Μια μικρη ποσοτητα που θα εξεταστει περαιτερω, ως προς την κινητικοτητα, τη μορφολογια κλπ και θα παραμεινει στο εργαστηριο για 24 και πλεον ωρες

(αυτα εκτιμουνται ως ποσοστα επι τοις εκατο, οποτε ισως δεν ειναι απαραιτητη ολη η ποσοτητα του σπερματος, αφου οι αναλογιες διατηρουνται ανεξαρτητα απο την ποσοτητα).

 

-Μια μεγαλυτερη ποσοτητα, η οποια θα υποστει επεξεργασια (εμπλουτισμο και φυγοκεντρηση), προκειμενου να χρησιμοποιηθει για σπερματεγχυση, και την οποια θα παραλαβετε εντος μιας ωρας περιπου.

 

Ισως ετσι μπορει καποιος να συνδυασει τις δυο διαδικασιες.

Αν θες, ρωτησε τον γιατρο σου αν ισχυει το παραπανω σκεπτικο, θα μ'ενδιεφερε η απαντηση του.

 

Και παλι σου ευχομαι ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!

 

Σ ευχαριστω πολυ κοριτσακι μου! Θα το ρωτησω ναι, απο περιεργεια βρε αδερφε! Παντως..εχθες κατι τετοιο ηθελα να πω , οτι δηλ μηπως κρατανε μια ποσοτητα στην οποια κανουν το σπερμοδιαγραμμα αλλα θεωρησα οτι ειναι βλακεια και δεν το ειπα.. :oops::cool: Ισως ομως κατι τετοιο γινεται..

Τελικα εχθες δεν καναμε τιποτα..τωρα καλα καναμε ασχημα καναμε, δεν ξερω τελοσπαντων..Ειχαμε κανει προχθες ομως οποτε πιστευω ενταξει ειναι..Παντως σημερα που εκανα τεστακι ωορρηξιας δεν βγηκε θετικο..αν κι εχω και πικρα πειρα απ αυτα βεβαια..

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου, όταν χτυπιόμουνα για σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο, μου είπε ότι οι πιθανότητες αυξάνονται ελάχιστα σε σχέση με τη φυσική σύλληψη.

Επίσης ότι αφού θα μπω στη διαδικασία (εννοώντας ότι θα πληρώσω που θα πληρώσω), καλύτερα να κάνω πρόκληση.!

 

Elin μου,

Αν διαβασεις και στο gyn.gr, οι γιατροι γραφουν πως, στη σπερματεγχυση, η θεραπεια διεγερσης αφορα κυριως γυναικες με προβληματα στην ωορρηξια και συστηνουν τη σπερματεγχυση σε φυσικο κυκλο.

Η λογικη ειναι η εξης...

To προβλημα που συνηθως παρακαμπτεται με τη σπερματεγχυση ειναι η μειωμενη κινητικοτητα των σπερματοζωαριων -η "επιτυχια" της μεθοδου οφειλεται βασικα σ'αυτο, και στο οτι στηνεται, κατα καποιο τροπο, ενα ραντεβου ωαριου-σπερματοζωαριων.

Κοινως, η δυσκολια ειναι αφενως, μεν, να πετυχουμε την ωορρηξια, αφετερου δε, να καταφερει να φτασει το σπερμα στη σαλπιγγα -το αν θα συναντησει ενα ή περισσοτερα ωαρια, δεν αλλαζει και πολυ την πιθανοτητα συλληψης (και ενα να ειναι, αν φτασει εκει, θα το πετυχει).

 

Αλλοι γιατροι, οπως ο δικος σου, εχουν την αποψη πως "αφου θα πληρωσεις ετσι κι αλλιως κανε ολη τη διαδικασια" και πως "και 3-4% αυξηση της πιθανοτητας συλληψης ειναι επιθυμητη".

Αλλοι κανουν κατ'ευθειαν ολο το πακετο, απλως απο συνηθεια, και γιατι βολευει πολυ να λειτουργουν με πατεντες.

Αλλοι απλως δεν εχουν μελετησει το θεμα αρκετα.

 

Ειναι απλως διαφορετικες στασεις και ο καθενας τοποθετειται αναλογως.

 

Ομως ,γιατι καποιος να μαστουρωθει με ορμονες οταν η ωορρηξια του γινεται κανονικα?

Οι ορμονες αυτες, μπορει να οδηγησουν σε κυστεις, σε συνδρομο υπερδιεγερσης, 'η σε διαταραχη του κυκλου.

Επισης, σε καποιες περιπτωσεις, οι ωοθηκες ισως δεν ανταποκριθουν καθολου, οποτε χανεται ο κυκλος.

Να ξεκαθαρισω πως αναφερομαι στη θεραπεια διεγερσης και οχι στα φαρμακα για προκληση ωορρηξιας, οπως το Pregnyl, το οποιο βοηθαει πολυ στον προγραμματισμο της ολης διαδικασιας.

 

Anyway...

Αποψεις και αφορμη για συζητηση.. :wink::D

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

μόνο κλομιφέν πήρα, και μετά πρεγκνυλ για ελεγχόμενη ωρηξία, μου είπε ότι αμα είναι να βομβαρδίσουμε τον οργανισμό σου με ενέσεις γιατί να μη πάμε αμέσως για εξωσωματική που έχουμε περισσότερες πιθανότητες.

 

Ακριβως αυτο εννοω! :D

 

Ελιν, το βασικο και συχνοτερο σχημα ειναι σκετο κλομιφεν μαζι με pregnyl.

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια,τι κάνετε? ηθελα να ρωτησω αν ξερει καμμια αν υπαρει πιθανοτητα να πιασει η σπερματεγχυση με την πρωτη.εκανα την πρωτη πριν 2 βδομαδες σχεδον και την τριτη παω για χοριακη. οπως καταλαβαινετε το αγχος αρχιζει.

 

Το ποσοστο επιτυχιας ειναι 20-25% (αναλογα κυριως με την ποιοτητα του δειγματος σπερματος μετα την επεξεργασια).

Φυσικα και ειναι πιθανο να συλλαβεις μς την πρωτη -εχει συμβει και σε καποιες κοπελες στο φορουμ.

Οσοι συνελαβαν, συνηθως το πετυχαν με τις 3 πρωτες προσπαθειες.

Υποτιθεται πως μετα απο 4 σωστες (δηλ. πανω στην ωορρηξια) προσπαθειες σπερματεγχυσης συνισταται κανεις να προχωρησει σε εξωσωματικη -βεβαια αρκετοι συνεχιζουν μεχρι τις 6. :D

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εχθες δεν καναμε τιποτα..τωρα καλα καναμε ασχημα καναμε, δεν ξερω τελοσπαντων..Ειχαμε κανει προχθες ομως οποτε πιστευω ενταξει ειναι..Παντως σημερα που εκανα τεστακι ωορρηξιας δεν βγηκε θετικο..αν κι εχω και πικρα πειρα απ αυτα βεβαια..

 

Πιστευω πως κανατε πολυ καλα που δεν ειχατε επαφη (δεν ηθελα να σου πω χθες για να μην σε επηρεασω ψυχολογικα)... :wink:

Η τριημερη αποχη επιβαλλεται προκειμενου να γινουν σωστα, τοσο το σπερμοδιαγραμμα, οσο και η σπερματεγχυση.

Πολυ καλο που κανατε σεξ προχθες.

Προσοχη - αν η ωορρηξια σου ειναι να γινει σημερα το βραδυ εως πχ αυριο το μεσημερι ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ το αρνητικο τεστακι! (θετικο θα ηταν χθες).

Για καλο και για κακο, μπορεις να κανεις αλλο ενα αυριο, ωστε να σιγουρευτεις (....καποιος "ψειρας" μπορει να εκανε και σημερα αργα το απογευμα, γιατι επειδη η ωορρηξια συχνα γινεται απογευμα, ενδεχεται το τεστ να ειναι αρνητικο το πρωι και θετικο το απογευμα).

Με το ωαριο που ειχες χθες (18), αποκλειεται να μην εχεις ωορρηξια το πολυ μεχρι τη Κυριακη - το πιθανοτερο ειναι απο σημερα μεχρι αυριο το βραδακι .

Φιλια πολλα πολλα!!! :D

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω απορουσα που δεν μου εδωσε να παρω φαρμακα για ωορρηξια, βασικα δεν απορουσα , σκεφτομουν μηπως ειναι καλυτερα με φαρμακα..Απο την αλλη ομως το εκτιμησα απο μερους του, γιατι δεν κατεφυγε αμεσως α αυτην την λυση. Ενταξει αφου ωορρηξια κανω κι εχω σταθερο κυκλο, δεν υπαρχει λογος να παρω κατι για την ωορρηξια..το προβλημα μας τωρα ειναι η χαμηλη κινητικοτητα , οχι η ωορρηξια μου. Αν μου συστησει στη συνεχεια σε καποια αλλη προσπαθεια καποια σκευασματα ναι, θα το θεωρησω φυσικο αλλα προς το παρον ειναι η πρωτη μας προσπαθεια , ετσι το βλεπω. Βλεποντας και κανοντας δηλαδη. Το μονο που με βαζει σε σκεψεις κι αμφιβολιες ειναι γιατι εστω δεν μου εκανε την pregnyl, ωστε να μαστε πιο σιγουροι για το ποτε θα γινει η ωορρηξια..τι να πω, καθε γιατρος φαινεται αλλιως λειτουργει..

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εχθες δεν καναμε τιποτα..τωρα καλα καναμε ασχημα καναμε, δεν ξερω τελοσπαντων..Ειχαμε κανει προχθες ομως οποτε πιστευω ενταξει ειναι..Παντως σημερα που εκανα τεστακι ωορρηξιας δεν βγηκε θετικο..αν κι εχω και πικρα πειρα απ αυτα βεβαια..

 

Πιστευω πως κανατε πολυ καλα που δεν ειχατε επαφη (δεν ηθελα να σου πω χθες για να μην σε επηρεασω ψυχολογικα)... :wink:

Η τριημερη αποχη επιβαλλεται προκειμενου να γινουν σωστα, τοσο το σπερμοδιαγραμμα, οσο και η σπερματεγχυση.

Πολυ καλο που κανατε προχθες.

Προσοχη - αν η ωορρηξια σου ειναι να γινει σημερα το βραδυ εως πχ αυριο το μεσημερι ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ το αρνητικο τεστακι! (θετικο θα ηταν χθες).

Για καλο και για κακο, μπορεις να κανεις αλλο ενα αυριο, ωστε να σιγουρευτεις.

Με το ωαριο που ειχες χθες (18), αποκλειεται να μην εχεις ωορρηξια το πολυ μεχρι τη Κυριακη - το πιθανοτερο ειναι απο σημερα μεχρι αυριο το βραδακι .

Φιλια πολλα πολλα!!! :D

 

Ουφ ασε εχθες τι επαθα η χαζη! Το εκανα καλα καλα, το ακουμπησα διπλα και ξεχασα να το δω! Ε οταν το θυμηθηκα..ηταν πλεον αργα..γκρρρρρρρ!!!

Αυριο το βραδακι ε? Δεν θα ναι αργα αν γινει το βραδακι? Θα ζησει κανενα ερμο σπερματοζωαριο ως τοτε?? :? Θα κανω κι αυριο τεστακι ναι (σιγα μην δεν κανω)..Παντως αυτη τη φορα ο κυκλος μου ηταν διαφορετικος, δηλ ενω ξεκινουσα παντα να χω υγρα ωορρηξιας απο την 8η-9η μερα, τωρα η πρωτη μερα που ειδα υγρα ηταν σημερα, δηλ η 12η!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω απορουσα που δεν μου εδωσε να παρω φαρμακα για ωορρηξια, βασικα δεν απορουσα , σκεφτομουν μηπως ειναι καλυτερα με φαρμακα..Απο την αλλη ομως το εκτιμησα απο μερους του, γιατι δεν κατεφυγε αμεσως α αυτην την λυση. Ενταξει αφου ωορρηξια κανω κι εχω σταθερο κυκλο, δεν υπαρχει λογος να παρω κατι για την ωορρηξια..το προβλημα μας τωρα ειναι η χαμηλη κινητικοτητα , οχι η ωορρηξια μου. Αν μου συστησει στη συνεχεια σε καποια αλλη προσπαθεια καποια σκευασματα ναι, θα το θεωρησω φυσικο αλλα προς το παρον ειναι η πρωτη μας προσπαθεια , ετσι το βλεπω. Βλεποντας και κανοντας δηλαδη. Το μονο που με βαζει σε σκεψεις κι αμφιβολιες ειναι γιατι εστω δεν μου εκανε την pregnyl, ωστε να μαστε πιο σιγουροι για το ποτε θα γινει η ωορρηξια..τι να πω, καθε γιατρος φαινεται αλλιως λειτουργει..

 

Καρδουλα μου, διευκρινησα πως αναφερομουν σε φαρμακα διεγερσης και οχι σε φαρμακα ωορρηξιας..

Το pregnyl ,οταν γινει τη σωστη στιγμη, παντα βοηθαει στη σπερματεγχυση, ειτε γινεται μετα απο διεγερση, ειτε σε φυσικο κυκλο (προγραμματιζεται σωστοτερα η διαδικασια, στηνεται καλυτερα το ραντεβου που λεγαμε..).

Παντως αφου εκανες στενη παρακολουθηση με υπερηχο, το πιο πιθανο ειναι να πεσετε μεσα.

Ισως ο γιατρος σου ειναι εναντια στην εξαρχης χορηγηση φαρμακων. :D

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και ενα πολυ μικρο ενδεχομενο -δεν πιστευω πως ισχυει στην περιπτωση σου, αλλα το αναφερω για να ειστε γενικα ψιλιασμενες......

 

Η γυναικολογια ειναι μια ειδικοτητα δυσκολη, με μεγαλη ευθυνη, δυσκολες αποφασεις και, κυριως, χωρις ωραριο, πραγμα το οποιο μερικες φορες ειναι εξαντλητικο.

Καποιους (λιγους) γυναικολογους, ας πουμε πως τους ενοχλει, το να προκυπτει δουλεια ,για παραδειγμα την Κυριακη, που συνηθως ειναι η μονη ξεκουραστη μερα,οποτε προγραμματιζουν τις καταστασεις ωστε να το αποφυγουν.

Κατι αναλογο συμβαινει και με τις αργιες και τις διακοπες (θα το εχετε παρατηρησει).

Για παραδειγμα, στην περιπτωση σου, την pregnyl θα την εκανες σημερα το βραδυ και για σπερματεγχυση-σπερμοδιαγραμμα θα πηγαινες την Κυριακη το πρωι, οποτε θα επρεπε να βρεθει και ανοικτο μικροβιολογικο εργαστηριο, που να δεχτει να συνεργαστει (γιατι για το σπερμοδιαγραμμα χρειαζεται πολυωρη παρατηρηση του δειγματος).

Κοινως, αν εκανες την ενεση, θα επρεπε ο γιατρος ν'ανοιξει το ιατρειο του Κυριακη και, παραλληλα, το πιο πιθανο ειναι πως δε θα μπορουσε να γινει σπερμοδιαγραμμα σ'αυτον τον κυκλο.

Οποτε, καποιος θα παρεκαμπτε την ενεση, για να γινει αυριο η φυσικη ωορρηξια, μια και αυτο συμπεραινεται απο τον υπερηχο.

 

Μ'αυτα, δεν εννοω πως ο γιατρος σου σκεφτηκε ετσι -ισα ισα απο την αρχη δεν σου εδωσε φαρμακα, οποτε πιστευω πως αυτη ειναι η σταση του ετσι κι αλλιως.

 

Απλως, με αυτο το παραδειγμα, ηθελα να πω καποια πραγματα που οντως συμβαινουν (ευτυχως σπανια) , για να ειστε πιο ψιλιασμενες... :wink::D

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εχθες δεν καναμε τιποτα..τωρα καλα καναμε ασχημα καναμε, δεν ξερω τελοσπαντων..Ειχαμε κανει προχθες ομως οποτε πιστευω ενταξει ειναι..Παντως σημερα που εκανα τεστακι ωορρηξιας δεν βγηκε θετικο..αν κι εχω και πικρα πειρα απ αυτα βεβαια..

 

Πιστευω πως κανατε πολυ καλα που δεν ειχατε επαφη (δεν ηθελα να σου πω χθες για να μην σε επηρεασω ψυχολογικα)... :wink:

Η τριημερη αποχη επιβαλλεται προκειμενου να γινουν σωστα, τοσο το σπερμοδιαγραμμα, οσο και η σπερματεγχυση.

Πολυ καλο που κανατε προχθες.

Προσοχη - αν η ωορρηξια σου ειναι να γινει σημερα το βραδυ εως πχ αυριο το μεσημερι ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ το αρνητικο τεστακι! (θετικο θα ηταν χθες).

Για καλο και για κακο, μπορεις να κανεις αλλο ενα αυριο, ωστε να σιγουρευτεις.

Με το ωαριο που ειχες χθες (18), αποκλειεται να μην εχεις ωορρηξια το πολυ μεχρι τη Κυριακη - το πιθανοτερο ειναι απο σημερα μεχρι αυριο το βραδακι .

Φιλια πολλα πολλα!!! :D

 

Ουφ ασε εχθες τι επαθα η χαζη! Το εκανα καλα καλα, το ακουμπησα διπλα και ξεχασα να το δω! Ε οταν το θυμηθηκα..ηταν πλεον αργα..γκρρρρρρρ!!!

Αυριο το βραδακι ε? Δεν θα ναι αργα αν γινει το βραδακι? Θα ζησει κανενα ερμο σπερματοζωαριο ως τοτε?? :? Θα κανω κι αυριο τεστακι ναι (σιγα μην δεν κανω)..Παντως αυτη τη φορα ο κυκλος μου ηταν διαφορετικος, δηλ ενω ξεκινουσα παντα να χω υγρα ωορρηξιας απο την 8η-9η μερα, τωρα η πρωτη μερα που ειδα υγρα ηταν σημερα, δηλ η 12η!

 

Δυστυχως πρεπει να φυγω (ηδη εχω αργησει)...

....Γι'αυτο σου λεω πως με το pregnyl ειναι καλυτερα,γιατι υπολογιζεις ακριβως τη στιγμη...

Παντως, επαναλαμβανω πως με το χθεσινο ωαριο το μαξιμουμ ειναι να γινει ωορρηξια την Κυριακη, πιθανοτερο ειναι σημερα βραδυ ή αυριο.

Α, το βραδυ μετα την εγχυση καλο θα ηταν να εχετε μια επαφη, και αν αντεχετε, και την Κυριακη το βραδυ, για παν ενδεχομενο...

Καλη σας επιτυχια!! :D

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως χωρις να εχω προβλημα ωορρηξιας μου εδωσε να κανω ενεσεις αβερκαπ και πιουρεγκον.έκανα τρια ωαρια και φανταζομαι οτι το έκανε για να αυξησει τις πιθανότητες.απλά πρόσεξε τις δόσεις.μου έδωσε πολύ λίγο 50-75ml μέρα παρα μέρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την καναμε την σπερματεγχυση οκ, η ωορρηξια δεν ειχε γινει ακομα αλλα θα γινει ειπε ο γιατρος.

Το σπερμα μας βγηκε χειροτερο και μου ειπε πως θα δουμε τι θα γινει και ισως συζητησουμε για εξωσωματικη. Αν δεν πετυχει κανουμε αλλη μια και αν παλι οχι, θα συζητησουμε για την αλλη λυση. Εγω ευτυχως κρατησα την ψυχραιμια μου, ο αντρας μου στενοχωρηθηκε καπως αλλα τωρα ειναι καλα ενταξει. Τον ρωτησα αν τα επιπεδα του σπερματος τελικα ειναι αυτα κι αν ας πουμε σ εναν μηνα , αν ξανακανουμε, μπορουν ν αλλαξουν τ αποτελεσματα και μου ειπε οχι. Τον ρωτησα μηπως να παμε σε ουρολογο, για να κανει καποιον υπερηχο κ.λ.π και μου ειπε να παμε αλλα η εμπειρια του του λεει πως ειναι χασιμο χρονου..

Θα περιμενουμε λοιπον τ αποτελεσμα κι αν ειναι αρνητικο, θα παμε παλι να συζητησουμε και βλεπουμε. Θα παμε και σε ουρολογο αλλα λεω μηπως ειναι καλυτερα να περιμενουμε πρωτα τ αποτελεσμα , μην τσιτωθουμε τοσο πολυ.

Ευτυχως νιωθω ψυχραιμη, απλως λεω στον εαυτο μου οτι θα πρεπει να κανω υπομονη και να μην περιμενω καθε μηνα οτι θα μεινω εγκυος αλλα να το βλεπω μακροπροθεσμα. Ο αντρας μου επαθε λιγο που ακουσε για εξωσωματικη ειναι η αληθεια αλλα οκ θα δουμε. Αυτα κοριτσακια μου!

 

Κinder τελικα βγαζουν ογκο, κινητικοτητα (μονο για την 1η ωρα βεβαια), και αριθμο, ολ αυτα πριν και μετα την επεξεργασια..

Link to comment
Share on other sites

Την καναμε την σπερματεγχυση οκ, η ωορρηξια δεν ειχε γινει ακομα αλλα θα γινει ειπε ο γιατρος.

 

Μην ανησυχεις καθολου, σιγουρα εγινε τις επομενες ωρες.

 

Το σπερμα μας βγηκε χειροτερο. Τον ρωτησα αν τα επιπεδα του σπερματος τελικα ειναι αυτα κι αν ας πουμε σ εναν μηνα , αν ξανακανουμε, μπορουν ν αλλαξουν τ αποτελεσματα και μου ειπε οχι. Τον ρωτησα μηπως να παμε σε ουρολογο, για να κανει καποιον υπερηχο κ.λ.π και μου ειπε να παμε αλλα η εμπειρια του του λεει πως ειναι χασιμο χρονου..

 

Λενε πως χρειαζονται 2-3 σπερμοδιαγραμματα, ωστε να θεωρηθει πως η διαγνωση ειναι οριστικη.

Πιστευω πως ειναι σωστο να γινει μια εκτιμηση των δεδομενων κι απο εναν ουρολογο -μερικες φορες μια τριμηνη αγωγη ενισχυσης με χαπια δυναμωνει το σπερμα σε καποιο βαθμο.

Ο υπερηχος μπορει να αναδειξει καποια μικρη ή μεγαλυτερη κιρσοκηλη.

Η εμπειρια οντως λεει πως πρακτικα βελτιωση διαπιστωνεται κυριως μετα τη διορθωση μεγαλης κιρσοκηλης, ενω μετα τη διορθωση μικρης ή μεσαιας κιρσοκηλης συχνα δεν εχουμε καποια αξιοσημειωτη βελτιωση -και η ολη διαδικασια κραταει καποιους μηνες.

Πιστευω πως σ'αυτα αναφεροταν ο γιατρος σου λεγοντας πως ειναι χασιμο χρονου.

Ειναι αρκετα ψυχοφθορος διαδικασια για εναν αντρα και συχνα χωρις αποτελεσμα.

Γι'αυτο λενε πως, οταν υπαρχει σοβαρο και μονιμο προβλημα με το σπερμα, που δεν παρακαμπτεται με 3-4 προσπαθειες σπερματεγχυσης, ισως ειναι καλο να καταφυγει κανεις στην εξωσωματικη.

 

Θα περιμενουμε λοιπον τ αποτελεσμα κι αν ειναι αρνητικο, θα παμε παλι να συζητησουμε και βλεπουμε. Θα παμε και σε ουρολογο αλλα λεω μηπως ειναι καλυτερα να περιμενουμε πρωτα τ αποτελεσμα , μην τσιτωθουμε τοσο πολυ.

Ευτυχως νιωθω ψυχραιμη, απλως λεω στον εαυτο μου οτι θα πρεπει να κανω υπομονη και να μην περιμενω καθε μηνα οτι θα μεινω εγκυος αλλα να το βλεπω μακροπροθεσμα. Ο αντρας μου επαθε λιγο που ακουσε για εξωσωματικη ειναι η αληθεια αλλα οκ θα δουμε. Αυτα κοριτσακια μου!

 

Κοριτσι μου ειναι πολυ σημαντικο το να διατηρεις την ψυχραιμια σου, ξερεις ποσο ανασταλτικα λειτουργει το αγχος σε τετοιες περιπτωσεις.

Ξεκαθαριστε πρωτα το τοπιο σε σχεση με το σπερμα και ακολουθως προχωρατε στο επομενο βημα -ειτε δευτερη σπερματεγχυση (με pregnyl θα σου συνιστουσα, ωστε να εισαι σιγουρη για το ποτε θα γινει η ωορρηξια), ειτε εξωσωματικη, αν βιαζεστε.

Φυσικα, παραλληλα πρεπει να προσπαθειτε οσο μπορειτε και με επαφες γιατι ποτε δεν ξερεις.. :wink:

 

Κinder τελικα βγαζουν ογκο, κινητικοτητα (μονο για την 1η ωρα βεβαια), και αριθμο, ολ αυτα πριν και μετα την επεξεργασια..

 

Μαλιστα,ενδιαφερον, δεν ηξερα πως γινεται μ'αυτο τον τροπο,.

Ετσι, ομως, δεν ειναι πληρες το σπερμοδιαγραμμα -δε μπορουν να εκτιμηθουν η βιοσιμοτητα και η διαρκεια του σπερματος (δηλ. ποσες ωρες μπορει να παραμεινει ζωντανο)...

Δηλαδη φυσιολογικες-ατυπες μορφες δε βγαζουν???

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις καθολου, σιγουρα εγινε τις επομενες ωρες.

 

Σημερα βγηκε θετικο το τεστακι... :? Αλλα το περιεργο ειναι πως η θερμοκρασια μου ηταν ολες τις μερες σταθερα στο 36,3 και σημερα ανεβηκε στο 36,4..

 

 

 

Κοριτσι μου ειναι πολυ σημαντικο το να διατηρεις την ψυχραιμια σου, ξερεις ποσο ανασταλτικα λειτουργει το αγχος σε τετοιες περιπτωσεις.

Ξεκαθαριστε πρωτα το τοπιο σε σχεση με το σπερμα και ακολουθως προχωρατε στο επομενο βημα -ειτε δευτερη σπερματεγχυση (με pregnyl θα σου συνιστουσα, ωστε να εισαι σιγουρη για το ποτε θα γινει η ωορρηξια), ειτε εξωσωματικη, αν βιαζεστε.

Φυσικα, παραλληλα πρεπει να προσπαθειτε οσο μπορειτε και με επαφες γιατι ποτε δεν ξερεις.. :wink:

 

Ναι Kinder μου αυριο αρχικα θα κλεισω ραντεβου με ουρολογο να δουμε πως μπορουμε να βοηθησουμε το σπερμα. Σκεφτηκαμε να αφησουμε προς το παρον τη λυση της εξωσωματικης τουλαχιστον ως τον Σεπτεμβρη..ως τοτε θα προσπαθουμε κανονικα ενω παραλληλα θα κανει τη θεραπεια για το σπερμα και ισως ενδιαμεσα κανουμε 1-2 σπερματεγχυσεις ακομα..Αν δεν γινει κατι ως τοτε, θα συζητησουμε για τη λυση της εξωσωματικης.

 

Μαλιστα,ενδιαφερον, δεν ηξερα πως γινεται μ'αυτο τον τροπο,.

Ετσι, ομως, δεν ειναι πληρες το σπερμοδιαγραμμα -δε μπορουν να εκτιμηθουν η βιοσιμοτητα και η διαρκεια του σπερματος (δηλ. ποσες ωρες μπορει να παραμεινει ζωντανο)...

Δηλαδη φυσιολογικες-ατυπες μορφες δε βγαζουν???

 

Oχι δεν βγαζουν! Μονο αριθμο και κινητικοτητα (την πρωτη ωρα εννοειται) και αριθμους πριν και μετα την επεξεργασια..αυτα γραφει το χαρτι.

Σ ευχαριστω πολυ πολυ κοριτσακι μου για την γνωμη σου!! :)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μηπως γνωριζετε σε ποια επιπεδα θα πρεπει να ναι το σπερμα απο πλευρας αριθμου και κινητικοτητα προκειμενου να υπαρχουν ελπιδες συλληψης με τη βοηθεια σπερματεγχυσης? Εμας τωρα ηταν 12 εκ/ml και κινητικοτητα 10% ταχεια, 18% μετρια, 8% επιτοπια και 64% ακινητα! Μετα την επεξεργασια η κινητικοτητα απο 36% συνολικα πηγε στο 70%. Παντως τ αποτελεσματα ηταν πολυ διαφορετικα απ το προηγουμενο που εγινε πριν ενα μηνα σχεδον και ουτε..Ειχαμε τοτε 18εκ/ml και κινητικοτητα ταχεια 20%, μετρια 50% και ακινητα μονο 10! Παιζει σημαντικο ρολο για το αποτελεσμα το οτι τη δευτερη φορα η ληψη εγινε κατω απο συνθηκες εντονου αγχους και οχι καλης στυσης? Επισης σημερα για πρωτη φορα διαβασα (δεν θυμαμαι αν σ αυτο το φορουμ ή σε αλλο) οτι τα φαρμακα για το ελκος προκαλουν υπογονιμοτητα!! Ο αντρας μου παιρνει τα nexium για το ελκος απο τον Δεκεμβριο και συνεχιζει για 1 μηνα σχεδον ακομα , ενω μεχρι πριν 1 εβδομαδα επαιρνε 2 αντιβιωσεις (για 1 εβδομαδα)για τον ιδιο λογο..λετε να επηρεασαν αυτα?? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Εγω σημερα 8η μερα του κυκλου ειδα το αυγουλακι μου..Μικρουλικο ειναι ακομα 1.2. Θα ξαναπαω την Πεμπτη για υπερηχο, οπου λογικα θα ειναι περιπου 1.8 ειπε ο γιατρος, αρα την Παρασκευη μαλλον προβλεπεται η ωορρηξια και Σαββατο πρωι η σπερματεγχυση! Για να δουμε τι..αυγα θα πιασουμε! :)
(Δευτερα)

 

 

Παντως σημερα που εκανα τεστακι ωορρηξιας δεν βγηκε θετικο.
(Παρασκευη)

 

Την καναμε την σπερματεγχυση οκ, η ωορρηξια δεν ειχε γινει ακομα αλλα θα γινει ειπε ο γιατρος.
(Σαββατο)

 

Σημερα βγηκε θετικο το τεστακι...
(Κυριακη)

 

Παντως αυτη τη φορα ο κυκλος μου ηταν διαφορετικος, δηλ ενω ξεκινουσα παντα να χω υγρα ωορρηξιας απο την 8η-9η μερα, τωρα η πρωτη μερα που ειδα υγρα ηταν σημερα, δηλ η 12η!
(Παρασκευη)

 

Aγαπητη μου Gary, ας μιλησουμε ξεκαθαρα.

Απο τα παραπανω, ευκολα προκυπτει το συμπερασμα πως ο γιατρος σου εκανε λαθος υπολογισμους.

Απο τις μετρησεις του γιατρου σου φαινεται πως ο ρυθμος αυξησης του ωοθυλακιου ειναι 2 mm την ημερα (απο Δευτερα εως Πεμπτη) -αρκετα παραπανω απο τον μεσο ορο που ειναι 1,4-1,5 mm την ημερα και διατηρειται σταθερος για τον αντιστοιχο κυκλο.

Συμφωνα με το ρυθμο αυτο, το Σαββατο θα ειχες ωοθυλακιο 22 mm, δηλαδη στα ορια ρηξης.

Απ'οτι δειχνουν ομως τα δεδομενα (υπερηχος, κολπικη εκκριση, τεστ ωορρηξιας) τελικα η ωορρηξια εγινε χθες το βραδυ ή σημερα, οποτε, αν ισχυει ο ρυθμος αυξησης που εδωσε ο γιατρος, το ωοθυλ. θα ηταν 24-26 mm, δηλαδη αφυσικα μεγαλο!

Δε γινεται να εχεις τη Δευτερα 12mm, την Πεμπτη 18mm και να κανεις ωορρηξια την αλλη Δευτερα!

Πιστευω πως σιγουρα εγινε καποιο λαθος κατα τη μετρηση του ωοθυλακιου.

 

Επισης, θα σου πω ξεκαθαρα πως αυτο που εκανες δεν ηταν ουτε σωστη σπερματεγχυση, αλλα ουτε και σωστο σπερμοδιαγραμμα.

Κανατε λιγο απ'το ενα και λιγο απ'το αλλο!

Οι διαδικασιες αυτες διεπονται απο πρωτοκολλα που πρεπει να τηρουνται.

Η χορηγηση pregnyl (ή αλλου αντιστοιχο φαρμακου) τη σωστη στιγμη, ωστε να γινει προγραμματισμος της διαδικασιας της σπερματεγχυσης ,ειναι αναγκαια (εκτος αν με ασφαλεια μπορει να υπολογιστει η ωορρηξια με αλλο τροπο) -στην περιπτωση σου δεν εγινε κατι τετοιο και τελικα η ωορρηξια εγινε πολυ αργοτερα απο την εγχυση.

Κανονικα, επρεπε να παρεις pregnyl την Παρασκευη και να γινει η εγχυση την Κυριακη το πρωι.

Ενα σωστο σπερμοδιαγραμμα δεν γινεται Σαββατιατικα, με τοσο προχειρο τροπο, χωρις εκτιμηση των παραμετρων (ιδιως της κινητικοτητας) σε 24ωρη βαση, χωρις εκτιμηση της βιοσιμοτητας και κυριως χωρις μελετη της μορφολογιας (φυσιολογικες-ατυπες μορφες) για διερευνηση πιθανης τερατοσπερμιας.

Και φυσικα, και για τις δυο διαδικασιες, συνισταται αυστηρα 3ημερη αποχη (για καλυτερο αποτελεσμα) -ειδικα σε περιπτωσεις ολιγοσπερμιας (οπως η δικη σας).

Κοινως, μισα πραγματα σας εκανε, ομως τα 300 τα τσεπωσε ολοκληρα!

 

Επισης, λιγο νωρις δεν αρχισε να σας κατευθυνει στην εξωσωματικη?

Μηπως θα την κανει ο ιδιος ή καποιος συνεργατης του?

 

Τα παραπανω τα γραφω προς προβληματισμο - εσυ ξερεις καλυτερα τον γιατρο σου.

Πιστευω πως πολυ καλα κανετε που ζητατε ουρολογικη εκτιμηση και που δινετε χρονικα περιθωρια στην προσπαθεια σας, πριν καταφυγετε σε εξωσωματικη.

Παντως, αν ακολουθησει 2η προσπαθεια σπερματεγχυσης, να ζητησεις να γινει με προγραμματισμενη ωορρηξια, και οχι σε συνθηκες ασαφειας οπως αυτη τη φορα.

 

Σε σχεση με την αγωγη για το ελκος, το Nexium οταν χορηγειται απο το στομα, στη συνηθισμενη δοσολογια, δε σχετιζεται με διαταραχες του αναπαραγωγικου συστηματος.

Σε ενδοφλεβια χορηγηση, μπορει σπανια να προκαλεσει μειωση του αριθμου των σπερματοζωαριων, με φυσιολογικη ομως λειτουργικοτητα, μειωση της λιμπιντο, αδυναμια στυσης, γυναικομαστια κλπ.

Κοιταξα και στο νετ αλλα δε βρηκα κατι διαφορετικο.

Ο ουρολογος θα σας κατατοπισει περισσοτερο.

 

Για τη σπερματεγχυση χρειαζομαστε (μετα την επεξεργασια) τουλαχιστον 40% συνολικη και 20% ταχεια προσθια κινητικοτητα (την 1η ωρα) -φυσικα οσο αυξανονται τα ποσοστα, τοσο αυξανεται και η πιθανοτητα επιτυχιας της μεθοδου.

Επισης, πρεπει ο αριθμος να βρισκεται σε φυσιολογικα επιπεδα, δηλ. τουλαχιστον 20 εκ/ml.

Στη δικη σας περιπτωση παρατηρειται σταθερα ολιγοσπερμια και ενιοτε και ασθενοσπερμια.

Καλλιεργεια εχει γινει ποτε? Ειναι πολυ πιθανο να ζητηθει απο τον ουρολογο.

Ενα κακο δειγμα δεν αντικατοπτριζει απαραιτητα μια κακη ποιοτητα σπερματος -χρειαζονται 2-3 σπερμοδιαγραμματα ωστε να θεωρηθει ασφαλης η διαγνωση.

Το αγχος κατα την διαδικασια συλλογης του δειγματος πραγματι ενδεχεται να επηρεασει σε καποιον (οχι μεγαλο) βαθμο τα αποτελεσματα.

Και παλι ο ουρολογος θα σας συμβουλεψει καταλληλα.

 

Πολλα φιλια. :D

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Kinder μου καλα το λες, οπως φαινεται βαρεσαμε στο γαμο του Καραγκιοζη! Στα τεστακια βεβαια δεν εχω πλεον τοση εμπιστοσυνη, γιατι ενα μηνα ετυχε να μην μου δειξουν ωορρηξια (χωρις να διαπιστωσω ομως με αλλο τροπο οτι πραγματι εγινε, απλως θυμαμαι οτι ειχα υγρα και ελαφρια πονακια) και αλλον εναν παλι δεν μου βγηκε θετικο αλλα διαπιστωσα με υπερηχο πριν και μετα οτι η ωορρηξια εγινε!

Παντως τωρα ωορρηξια πρεπει να εκανα χθες...αστα βραστα δηλαδη! Τελοσπαντων τωρα παει, δεν θελω να το σκεφτομαι...και περισσοτερο γιατι στενοχωριεμαι με τον γιατρο μου, διοτι ειχε κερδισει την εμπιστοσυνη μου αυτους τους μηνες. Δεν ξερω τωρα τι θα κανω κι αν θα συνεχισω σ αυτον..πολυ θα το θελα αλλα εχω αμφιβολιες πλεον. Και για το λογο βεβαια που ειπες, για το οτι μου ειπε οτι ισως πρεπει να συζητησουμε για εξωσωματικη. Και για το οτι βεβαια φανηκε τοσο βεβαιος (απο την εμπειρια του οπως ειπε) οτι το ν ασχοληθουμε με ουρολογους , εξετασεις κ.λ.π ειναι χασιμο χρονου. Τελοσπαντων , θα δω τι θα κανω, αν και μου ναι δυσκολο τωρα να ψαξω να βρω αλλον γιατρο, δεν ξερω..ισως το διαστημα που ασχολουμαστε με το σπερμα του αντρα μου να το κανω...

Τωρα σχετικα με το σπερμα ειχαμε κανει καλλιεργεια στο πρωτο πριν ενα μηνα και ειχε βγει καθαρη, οπως επισης και η μορφολογια ηταν αριστη. Η βιωσιμοτητα ηταν 50%..

Παω να γραψω τα νεα μας απο τον ουρολογο!! Σ ευχαριστω πολυ πολυ για τη βοηθεια σου και που αφιερωσες τοσο χρονο για μενα, εισαι θησαυρος! Φιλακια πολλα πολλα! :P

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα,δεν μπορουσα να κοιμηθω και ειπα να σας πω τα νεα μου.εκανα χοριακη χθες με τερ 24/2 και βγηκε 85,54.τωρα περιμενω την δευτερα να ξανακανω να δουμε πως παει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...