Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΕΜΒΡΥΟ


Recommended Posts

Χρύσα πέρασα ακριβώς το ίδιο πέρυσι στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου! Από τη β-επιπέδου και μετά κάθε 20 μέρες doppler για να βλέπουμε αν μεγαλώνει αναλογικά γιατί ήταν 2 εβδομάδες πίσω στις μετρήσεις. Σε ένα doppler μάλιστα είχε πέσει από την 11η εκ θέση στην 5η αλλά μετά ξαναανέβηκε στην 13η! Το αποτέλεσμα;;;; Επρόκειτο απλώς για ένα φυσιολογικότατο μικρό έμβρυο και η μπεμπούλα μου γεννήθηκε 2800γρ στην 38 εβδομάδα χωρίς κανένα πρόβλημα. Μην ανησυχείς... Όλα είναι εντάξει με το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας και πάλι κοριτσια μου!Πήγα προχθες στον γιατρό και ενώ ημουν 26+2 ημερων το μπεμπέ αυτη την φορά φαινόταν σαν να ηταν 24+4,δηλαδή 2 εβδομάδες πίσω.Στις 22 εβδομάδες ακριβώς που έκανα τον Β επιπέδου ήταν 492gr και τώρα 774gr.Απο την μια ο γιατρός μου λέει να μην ανησυχώ γιατί το μπεμπέ μαγαλώνει απο εβδομάδα σε εβδομάδα και απο την άλλη πως πρέπει να το παρακολουθούμε τακτικά μηπως και προκύψει κάποιο πρόβλημα.Μου έκανε εξέταση doppler,νομίζω πως ετσι λέγεται και η οποία δεν πολύ κατάλαβα τι μετράει αλλα μου είπε πως είναι καλή.Τι να πω δεν ξέρω....πάνω που είχα ηρεμήσει αντε πάλι :-(

 

ειμαστε στις ιδιες εβδομαδες περιπου.εγω πηγα πριν 2 εβδομαδες οταν ημουν 24 εβδ δηλαδη και ηταν περιπου 600 γρ η μπεμπα και ολα ηταν μια χαρα.δε καταλαβαινω γιατι ο γιατρος σου λεει οτι ειναι μικρο το μωρο!α δες και εδω

http://www.mamadesonline.gr/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=134&Itemid=89

αν βαλεις στην 26η εβδ σου λεει βαρος 760 γρ.το εψαξα και σε αλλες σελιδες φυσικα να στις δωσω αν θες αλλα ολες το ιδιο λενε πανω κατω!

Link to comment
Share on other sites

ειμαστε στις ιδιες εβδομαδες περιπου.εγω πηγα πριν 2 εβδομαδες οταν ημουν 24 εβδ δηλαδη και ηταν περιπου 600 γρ η μπεμπα και ολα ηταν μια χαρα.δε καταλαβαινω γιατι ο γιατρος σου λεει οτι ειναι μικρο το μωρο!α δες και εδω

http://www.mamadesonline.gr/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=134&Itemid=89

αν βαλεις στην 26η εβδ σου λεει βαρος 760 γρ.το εψαξα και σε αλλες σελιδες φυσικα να στις δωσω αν θες αλλα ολες το ιδιο λενε πανω κατω!

 

 

γιατι καποιοι γιατροι πρεπει πρωτα να σε τρελλανουν, να σε κανουν να αισθανεσαι οτι εισαι τουλαχιστον χαζη, αλλα κ ταυτοχρονα τοσο τυχερη που επεσες στα χερια τους κ επειδη ειναι θεοι θα σου πουν εν τελει οτι ολα ειναι μια χαρα κ μην αγχωνεσαι....δεν ειναι ολοι οι γιατροι ετσι(για να μην παρεξηγηθω!!)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη κριμα ειναι να βαζουν μια μανα σε τετοια αγωνια και τετοια ψυχοφθορα κατασταση!γιατι?για να κανει εξτρα εξετασεις?δε ξερω!αν ειναι δυνατον.ποσο επρεπε να ειναι ενα εμβρυο 26 εβδ?3-4 κιλα?εχεις αλλες 14 εβδομαδες αναπτυξης!με μεσο ορο τα 3.200 βαρος γεννησης τα 780 γραμμαρια που εχει τωρα ειναι φυσιολογικοτατα!τουλαχιστον αυτο το βαρος πανω κατω ειχαν και τα 2 παιδια μου σε αυτη την εβδομαδα.

τωρα ειδα τους υπερηχους γιατι φουντωσα!

λοιπον η κορη μου 26 εβδ και 3 ημ βαρος 790 και γεννηθηκε 3340

ο γιος μου 25 εβδ και 6 ημ βαρος 750 και γεννηθηκε 3060!

ηρεμησε κοπελα μου μια χαρα θα ειναι το νινι σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kοριτσάκια μου σας ευχαριστώ πολύ πολύ!!!!Καλά που εχω και σας και με καθησυχάζεται!Μακάρι να είναι ετσι και όλα να πάνε καλά.Θα φροντίσω να πάρω μια δεύτερη γνώμη γιατρού για να δω τι θα μου πει και εκείνος!Πάντως Dimitra83 μπήκα στην σελίδα που μου έδωσες και όντως είναι μια χαρά το βάρος του.Τι να πω.....

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites

τι να πεις βρε κοπελα μου?οτι ολα ειναι μια χαρα!σου ειπε και τις μετρησεις των δικων μου και ειδες οτι περιπου ετσι ηταν!και μια χαρα υγειεστατα βγηκαν :P ηρεμησε ολα μια χαρα ειναι:)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια δεν ειμαι ακομα σε μεγαλη εβδομαδα αλλα στην 10 πριν 2 μερες πηγα στον γιατρο 9εβδ+5 ημερων κ με εβγαλε 2,5 εκ

οι προηγουμενες μετρησεις εδιχναν οτι το μωρο μεγαλωνε πιο γρηγορα δηλαδη

22 ιουλιου με εβγαλε 1,87εκ 26 ιουλιου με εβγαλε 2,37 κ 29 ιουλιου μονο 2,50 αν τον ξαναπαρω τηλ να του πω τις φοβιες μου θα με βρισει καθε 3-4 μερες πηγαινω στο ιατρειο απο τον φοβο μου λογο ιστορικου

συνηθως με εβγαζε 3 μερες πανω απο αυτο που ειμαι κ την πεμπτη μονο μια μηπως δεν αναπτυσεται κανονικα?η δεν αναπτυσεται παντα ο ιδιο?

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

καλα βρε κοριτσι σε 3 μερες ποσα εκατοστα ηθελες να βαλει το εμβρυο?:P δε χρειαζετε να πηγαινεις να το μετρας καθε 3 μερες.μια φορα το μηνα ειναι αρκετη αντε αν δεν αντεχει μια φορα στις 15!κα8ε 2-3 μερες τι διαφορα περιμενεις να δεις?μονο κατι χιλιοστα!μια χαρα ειναι το μεγεθος του μην ανυσηχεις.φυσιολογικοτατο

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καλημέρα κι απο εμένα..θα ήθελα την βοήθειά σας...

σύμφωνα με την τελευταία περίοδο είμαι 20 εβδομάδων...στην αυχενική στο νοσοκομείο την 13η εβδομάδα, είδαμε ότι είμαι 12+2, στην επόμενη επίσκεψη στη γυναικολόγο 16+2 μου έβγαλέ οτι είμαι 15 εβδ. Πήγαμε και εχθές και βγάζει 17+4,δλδ 18ημέρες πιο μικρό...εφριξα!!!!η γιατρός μου είπε οτι αυτό που μας απασχολεί σε αυτήν την φάση είναι οι μετρήσεις του κεφαλιού οι οποίες είναι 19εβδ. Ειναι λεει μικρό μωράκι, αλλά μια χαρά...επίσης οτι η πραγματική διαφορά είναι γυρο στο 10ήμερο...όσον για το αν αιματώνεται καλα ο πλακούντας, δεν μου είπε κάτι. Κάνω ήδη inohep 0.45/ημερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...η γιατρός μου είπε οτι αυτό που μας απασχολεί σε αυτήν την φάση είναι οι μετρήσεις του κεφαλιού οι οποίες είναι 19εβδ. Ειναι λεει μικρό μωράκι, αλλά μια χαρά...επίσης οτι η πραγματική διαφορά είναι γυρο στο 10ήμερο....

Καλημέρα! Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!

Είχα και εγώ τις ίδιες ανησυχίες με εσένα, απολύτως δικαιολογημένες κατά τη γνώμη μου εφόσον ήτανε η πρώτη μου εγκυμοσύνη και φοβόμουν τόσο πολύ και για τα πάντα.

Δεν θα ανησυχούσα για μία τόσο μικρή διαφορά (10 ημέρ.), μιας και τα μωράκια διαφέρουν πολύ το ένα με το άλλο σε αυτή τη φάση της εγκυμοσύνης.

Δεν είμαι ειδικός, αλλά θα έλεγα πως εφόσον η γιατρός σου σε καθησύχασε, όλα θα πάνε καλά!

7uEBp2.png M3GSp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας κι απο μένα..είναι η πρώτη φορά που επικοινωνώ μαζί σας και θα ήθελα τη βοήθειά σας....Τελευταία περίοδος 03/03/2011,πρώτη β χοριακη 296 στις 5/4,εχτες πρωτο υπέρηχο οπου ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι πολυ μικρό σε σχεση με τις εβδομαδες και χαμηλη η β χοριακη,σημερα την επανελαβα(θα ξερω το απογευμα)και μου εκλεισε για τρισδιαστατο υπερηχο στο Ιασω.Ανησυχω πολυ εαν μπορειτε να με βοηθησετε θα το εκτιμουσα πάααααρα πολυ! :-(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...