Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στολισμος και κοστος!


babaki

Recommended Posts

Γεια σας και απο εμενα!Ειμαι απο το Ηρακλειο Κρητης

 

Σας διαβαζω πααααρα πολυ καιρο και πρωτη φορα τολμω να γραψω. Χρειαζομαι την βοηθεια σας:confused:

Στις 31/7 βαπτιζουμε τον μικρουλη μας και θα ηθελα αν γνωριζετε να μου πειτε καποιον/καποια να κανει τον στολισμο στο κεντρο και στην εκκλησια σε καλες τιμες.

Ειχα βρει μια κοπελα που ασχολειται αλλα μας ζητησε 466 €.

 

Aναλυτικα ηθελε :

 

1) 196 € για καραβακια χαρτινα με τουλι και ενα χαρτινο πειρατη, τα οποια θα εμπαιναν σε 14 ροτοντες και μεσα θα ειχαν σοκολατενια φλουρια.

 

2) 60 € για το τραπεζι των κουμπαρων το οποιο θα ειχε γυαλα με χρωματιστο νερο, κερι και φιγουρες πειρατων.

 

3) 120 € για το τραπεζι των ευχων το οποιο θα ειχε τουλι, 2 χαρτινα καραβακια με τουλι, τον χαρτινο πειρατη , 1 γυαλα με marsmeloous

και χωνακια που θα μου εφτιαχνε για να μη λερωνονται τα παιδακια.

 

4) 90 € για το στολισμο στην εκκλησια ο οποιος θα ηταν 4 φαναρακια με τουλι.Α... και τα τελευταια (90 €) ειναι τιμη ενοικιασης.

 

Δεν ξερω... ειναι λογικη αυτη η τιμη?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων και συγχαρητηρια για το φορουμ!!!!

eNortjK1UrI0MrA0ULIGXDASuAKg43.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα. Δεν ξέρω αλλά εμένα μου φαίνονται πολλά τα χρήματα. Εξαρτάται βέβαια και πόσα θέλεις να δώσεις!!!!!!!!!

Για να καταλάβεις εγώ βαπτίζω το κοριτσάκι μου στις 27 Ιουνίου και σου γράφω αναλυτικά πόσο θα μας στοιχίσει ο στολισμός:

- 80 ευρώ ο στολισμός της κολυμβήθρας με γάζα και πολλά λουλούδια.

- 45 ευρώ το ύφασμα-ράνερ (ταφτάς) που θα χρησιμοποιήσουμε στα τραπέζια.

- 80ευρώ τα γλαστράκια για τα τραπέζια (16 γλαστράκια x 5 ευρώ το καθένα) ντυμένα με ύφασμα μέσα στην τιμή.

- τα λουλούδια της κολυμβήθρας θα χρησιμοποιηθούν μετά στο τραπέζι για τον στολισμό του δικού μας τραπεζιού.

- ένα διακοσμητικό ποδήλατο με γλυκίσματα και ζαχαρωτά για το τραπέζι ευχών χωρίς κόστος ενοικίασης. Θα πληρώσουμε μόνο μια γλαστρούλα η οποία θα διακοσμήσει το τραπέζι ευχών η οποία δεν νομίζω να έχει πάνω από 15 ευρώ. Το βιβλίο ευχών το φτιάσνω μόνη μου.

- διακοσμητικές πεταλούδες οι οποίες θα μπούν στα γλαστράκια και δεν ξέρω ακόμα πόσο θα μας στοιχίσουν.

Υπολογίζω χονδρικά να φτάσουμε μέχρι τα 250 ευρώ.

Εμένα πάντως η γνώμη μου είναι ότι σου ζητάει πολλά.

Φιλάκια!!!!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα..βρισκεις ενα μαγαζι με ειδη συσκευασιας και διακοσμητικα..βαζεις φαντασια και ορεξη και με λιγα χρηματα τα κανεις εσυ..

ειναι αμαρτια να πεφτει τετοια εκμεταλευση

Link to comment
Share on other sites

καλημερα..βρισκεις ενα μαγαζι με ειδη συσκευασιας και διακοσμητικα..βαζεις φαντασια και ορεξη και με λιγα χρηματα τα κανεις εσυ..

ειναι αμαρτια να πεφτει τετοια εκμεταλευση

 

 

ayto....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

καλημερα..βρισκεις ενα μαγαζι με ειδη συσκευασιας και διακοσμητικα..βαζεις φαντασια και ορεξη και με λιγα χρηματα τα κανεις εσυ..

ειναι αμαρτια να πεφτει τετοια εκμεταλευση

 

Συμφωνω και επαυξάνω

Ορεξη να εχεις διαθεση και χρονο για να τα κανεις!

Ειναι αμαρτια τοσα χρηματα για κατι που θα το δουν....και θα το προσπεράσουν!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια!πολλα λεφτα!

 

εγω πγαι τραπεζι ευχων πηγα τζαμπο,πηρα 2-3 γυαλινα βαζα,εβαλα μεσα διαφορετικα ζαχαρωτα απο μακρο,1 ποτηρι κ εβαλα μπαστουνακια ζαχαρωτα, 1 τσιγκινο κουβαδακι πρασινο κ εβαλα τα φουξια χωνακια που εκανα μονη μου, μια φωτο της μπεμπας μεγαλη με 12 ευρω σε καμβα,ειχα το καβαλετο εγω, πηρα 2 μικρες πασχαλιτες κ κτρατουσαν ενα συννεφακι που εγραφε το καλωσορισμα κ σκορπια λουλουδια κ βασιλοκο. το κοστος μηδαμηνο κ ολοι ειπαν τα καλυτερα. α!κ γαι βιβλιο ευχων βρηκα στο θησειο εναν που με 30 ευρω εκανε κ τη ζωγραφια της απ εξω. αν ψαξεις θα βρεις πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δεν ξέρω αλλά εμένα μου φαίνονται πολλά τα χρήματα. Εξαρτάται βέβαια και πόσα θέλεις να δώσεις!!!!!!!!!

Για να καταλάβεις εγώ βαπτίζω το κοριτσάκι μου στις 27 Ιουνίου και σου γράφω αναλυτικά πόσο θα μας στοιχίσει ο στολισμός:

- 80 ευρώ ο στολισμός της κολυμβήθρας με γάζα και πολλά λουλούδια.

- 45 ευρώ το ύφασμα-ράνερ (ταφτάς) που θα χρησιμοποιήσουμε στα τραπέζια.

- 80ευρώ τα γλαστράκια για τα τραπέζια (16 γλαστράκια x 5 ευρώ το καθένα) ντυμένα με ύφασμα μέσα στην τιμή.

- τα λουλούδια της κολυμβήθρας θα χρησιμοποιηθούν μετά στο τραπέζι για τον στολισμό του δικού μας τραπεζιού.

- ένα διακοσμητικό ποδήλατο με γλυκίσματα και ζαχαρωτά για το τραπέζι ευχών χωρίς κόστος ενοικίασης. Θα πληρώσουμε μόνο μια γλαστρούλα η οποία θα διακοσμήσει το τραπέζι ευχών η οποία δεν νομίζω να έχει πάνω από 15 ευρώ. Το βιβλίο ευχών το φτιάσνω μόνη μου.

- διακοσμητικές πεταλούδες οι οποίες θα μπούν στα γλαστράκια και δεν ξέρω ακόμα πόσο θα μας στοιχίσουν.

Υπολογίζω χονδρικά να φτάσουμε μέχρι τα 250 ευρώ.

Εμένα πάντως η γνώμη μου είναι ότι σου ζητάει πολλά.

Φιλάκια!!!!!!!!

 

πολλα ειναι κ τα δικα σου. στολισμο κολυμπ κανεις κ μονη σου αολα χωις φυσικα λουλουδια αλλα παιχνιδακια,πεταλουδες κτλ

Link to comment
Share on other sites

ετσι και βαλω καμια μερα το στολισμο αυτοκινητου που εκανα θα παθετε πλακα..

με 65 ευρω στολισα το αυτοκηνητο..

δειχνω τις φωτογραφιες και λεω ρε παιδια εδωσα τοσο λεφτα για στολισμο και ψαρωνουνε και μετα δεν πιστευουν οτι τα εκανα εγω.

αγορασα ψευτικα λουλουδια τα εκοψα στο σωστο μεγεθος..αγορασα ειδικα σφουγκαρια σαν βεντουζα ακριβως αυτα που βαζουνε και στα ανθοπωλια..εφτιαξα μονη μου τις συνθεσεις..εβαλα στους καθρεφτες τουλια ροζ-ασπρα να κρεμονται αφου τα εδεσε φιογκο και με μικρα μπουκετακια μεσα..

στις πινακιδες τυπωμενα τα ονοματα μας σε ασπρο φοντο με ροζ γραματα.μποστα της μικρης το ονομα και πισω τα δικα μας..

κορδελα στην κεραια..πω πω θα βαλω φωτοι μολις μπορεσω να δειτε,,

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα έχεις απόλυτο δίκιο. Και από ιδέες άλλο τίποτα!!!!!!! Δυστυχώς όμως λόγω έλλειψης χρόνου μετάς βίας φτιάχνω και το βιβλίο ευχών. Πήγα να το αγοράσω και κόντεψα να πάθω συγκοπή από τις τιμές που άκουσα (50-60 ευρώ ακατέβατα!!!!!!!!).

Στον αρραβώνα μου τα είχα κάνει όλα μόνη μου, εννοώ τον στολισμό των τραπεζιών. Είχα πάει 2-3 ώρες νωρίτερα στο μαγαζί που θα γινόταν το γλέντι έστρωσα ράνερ, το έπιασα στις άκρες με λουλούδια, πήρα γυάλες από τα τζάμπο έβαλα μέσα λουλούδια και στόλισα και τις μπομπονιέρες στην άκρη του πιάτου του καθενός (τις είχα φτιάξει μόνη μου). Εντάξει δεν ήταν πολλά πράγματα αλλά έγιναν τόσο προσεγμένα που κανένας από τους συγγενείς δεν πίστευε ότι τα είχα φτιάξει εγώ. Το τραπέζι ήταν ενιαίο των 40 ατόμων (αν θυμάμαι καλά).

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ετσι και βαλω καμια μερα το στολισμο αυτοκινητου που εκανα θα παθετε πλακα..

με 65 ευρω στολισα το αυτοκηνητο..

δειχνω τις φωτογραφιες και λεω ρε παιδια εδωσα τοσο λεφτα για στολισμο και ψαρωνουνε και μετα δεν πιστευουν οτι τα εκανα εγω.

αγορασα ψευτικα λουλουδια τα εκοψα στο σωστο μεγεθος..αγορασα ειδικα σφουγκαρια σαν βεντουζα ακριβως αυτα που βαζουνε και στα ανθοπωλια..εφτιαξα μονη μου τις συνθεσεις..εβαλα στους καθρεφτες τουλια ροζ-ασπρα να κρεμονται αφου τα εδεσε φιογκο και με μικρα μπουκετακια μεσα..

στις πινακιδες τυπωμενα τα ονοματα μας σε ασπρο φοντο με ροζ γραματα.μποστα της μικρης το ονομα και πισω τα δικα μας..

κορδελα στην κεραια..πω πω θα βαλω φωτοι μολις μπορεσω να δειτε,,

 

ωραιο ακουγεται!

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα στον υπολογιστή ευχαριστήρια καρτελάκια τα οποία είχα σκοπό να τα τυλίξω μικρά ρολάκια και να τα δέσω με μια κορδελίτσα (θα τα βάζαμε στο τραπέζι δίπλα από το πιάτο του καθενός καλεσμένου) αλλά ΔΥΣΤΥΧΩΣ ο εκτυπωτής μου χάλασε. Προσπάθησα να μεταφέρω την ''μακέτα'' στον υπολογιστή του αντρούλη μου στο μαγαζί με ένα cd-rom αλλά δεν το διαβάζει με τίποτα!!!!!!!!!! Τώρα αν τα καταφέρω και φτιάξω τον εκτυπωτή θα τα ετοιμάσω. Αλλιώς.......

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για τις απαντησεις σας.

 

Σημερα πηγα σε ενα αλλο καταστημα και μου εδωσε μια καλυτερη προσφορα(δλδ καλυτερα υλικα).

 

170 euro ο στολισμος των τραπεζιων ο οποιος περιλαμβανει ξυλινο καραβι με ενα κερακι μεσα και ρανερ.(ειναι πολυ ομορφο)

 

120 euro για το τραπεζι των ευχων (το οποιο απο οτι μου ειπε θα ειναι πολυ πλουσιο) θα εχει η γυαλες η τσουβαλακια για τα γλυκα, θα βαλει ενα καβαλετο με ενα πινακα με πειρατες και το ονομα του μικρου.Απο αυτα δικα μου θα ειναι το βιβλιο των ευχων και ο πινακας. Τα τσουβαλακια και το καβαλετο θα τα γυρισω πισω.

 

50 euro θα της δωσω για να παει να μου τα στολισει.

 

Εχω αγχωθει πολυ!!!!!Μακαρι να μπορουσα να τα εφτιαχνα μονη μου αλλα δεν εχω χρονο.

Δεν εχω και ατομα να πανε να μου τα στολισουν!Ολοι δουλευουν γμτ.....

 

Στην εκκλησια δεν ξερω ακομη τι θα κανω.......

 

Σας θαυμαζω ολες γι αυτα τα τελεια πραγματα που φτιαχνετε!!!

eNortjK1UrI0MrA0ULIGXDASuAKg43.png
Link to comment
Share on other sites

Η μητερα μου με την αδερφη της ξεκινησαν πριν λιγα χρονια ερασιτεχνικα και σιγια σιγα εξελιχθηκαν και εγιναν επαγγελματιες στον συγκεκριμενο τομεα!

Τωρα μολις την ρωτησα για το αν ειναι λογικο τα τοσα χρηματα που σ ζητησε το πρωτο καταστημα και μου ανελυσε την δουλεια που εκαναν σημερα σε μια βαπτιση για να συγκρινω!

 

  • Στολισμος εκκλησιας χρησιμοποιωντας 20 μετρα τουλι και 12 μετρα γαζα, καστρακι και πειρατες ξυλινους για το τραπεζι των ευχων. επισης γυαλες
  • Νοικιασαν ενα δεντρακι σιδερενιο για να κρεμασει η κοπελα τα πουγκακια που θα εδινε στους καλεσμενους
  • Μπαλονια
  • Στολισμος σπιτιου. Δηλαδη το μπαλκονι του δευτερου οροφου με τουλι που κατεληγε στον πρωτο και μπαλονια
  • Επισης ειχε επιλεξει και αυτη η κοπελα murshmeloous

Μου τα ανελυσε ολα αλλα δες τα θυμαμαι λεπτομερως!

Για ολα αυτα η κοπελα πληρωσε 500 ευρω.

Καλη τιμη για ολα αυτα! Επισης δεν κουβαλησε τιποτα εκεινη, η μεταφορα και ο στολισμος εγινε απο εμας.

Δεν ειμαστε αλυσιδα και προσπαθουμε να εχουμε βατες τιμες πλεον! Γιατι κακα τα ψεματα τα πραγματα εχουν δυσκολεψει!

Αυτα! Τωρα για αυτα που ζητησες πιστευω πως του δευτερου καταστηματος οι τιμες ηταν πιο προσιτες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω πριν 1 χρονο

εκανα μονη μου

στολισμο κεντρου

εβαλα ψυλο ριζοχαρτο ετσι λεγετε φουξια στα τραπεζια

κουβαδακια με καραμελεσ και πολυχρομα γλιφιτζουρια και 1 μπαλονι την μικη μαουσ μεσα

στην εκλησσια αψιδα με 2 ονοματα και τον μικη κα την μικη 1.80 υψοσ

10 σειρεσ μπαλονια φουξια -ροζ- λαχανι στην εισοδο τησ εκλησιασ

ολα μαζι 110 τα μπαλονια και 100 ευρω τα υπολιπα

ααα πειρα και σε σχειμα μωρακια φουξια και μπλε για αγορακια νεροφουσκαλεσ και μιρασα στα παιδακια ολα μαζι 210 ευρω

το βιβλιο ευχων το εφτιαξα μονη μου πολυ φανταστικο

πεταλουδεσ ροζ -φουξια -λαχανι με κορδελιτσεσ στο πλαει πολυ ωραια σχολεια μου εκαναν για ολα αυτα νοστιμα και υκονομικα

ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΓΛΥΚΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια απο οτι καταλαβατε το θεμα της δικιας μας βαπτισης ειναι οι πειρατες!!!

 

Ο μπαμπας μας φτιαχνει την μακετα της προσκλησης και μολις την ετοιμασει θα σας βαλω foto να την δειτε!

 

Προς το παρον σας εχω δυο φωτογραφιες με την εκκλησια που θα γινει το μυστηριο!

 

Η εκκλησια

Picture2.png

Το αμφιθεατρο

Picture3.png

 

Εχετε καμια ιδεα για στολισμο?:confused:

 

Υ.Γ.elachl μπραβο σου κοριτσι μου!!Εγω δεν μπορω να κανω ΤΙΠΟΤΑ μονη μου:oops::oops::oops:

Επεξεργάστηκαν by babaki
ξεχασα ενα γραμμα
eNortjK1UrI0MrA0ULIGXDASuAKg43.png
Link to comment
Share on other sites

Σας παραθετω κι εγω το κοστος του στολισμου που εκανα για το ανηψακι μου (με τα χερακια μου εννοειτε), για να συγκρινεις !

ΓΑΖΑ 20 μετρα 30 ευρω

ΚΟΡΔΕΛΕΣ ΣΑΤΕΝ 2,5cm ασπρες & φουξ (περισσεψαν αρκετα μετρα) αν μπορεις αγορασε με το μετρο και οχι ολη τη συσκευασια. 12 ευρω

2ΜΠΑΛΟΝΙΑ HELLOKITTY 4ευρω

2 ΦΑΝΑΡΙΑ 20ευρω

ΓΥΑΛΕΣ ειχα δικες μου

MARSHMELLOWS 5ευρω

3 ΚΟΥΒΑΔΑΚΙΑ (για τραπεζια) 3 ευρω

ΓΛΕΙΦΙΤΖΟΥΡΙΑ & ΑΝΕΜΟΜΥΛΟΥΣ & ΜΠΑΛΟΝΙΑ (για τα κουβαδακια) 5 ευρω

4 ΦΩΤΙΣΤΙΚΑ ΧΑΡΤΙΝΑ (τα οποια διακοσμησα) 10 ευρω

ΣΥΝΟΛΟ: 90 ΕΥΡΩ αντε να ηταν και 100ευρω

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΒΑΚΙ, θα μπορουσες στο τοιχιο να βαλεις γαζα με φαναρακια ή γαζα με χαρτινα καραβακια (στα οποια θα βαλεις μεσα πετρουλες για να ειναι σταθερα)

οι κολώνες ειναι πολυ ωραιες και μπορεις να τις στολισεις με κορδελες γυρω-γυρω ή και με τουλι ή να φτιαξεις κι εσυ στεφανακια απο λουλουδια και να κρεμονται κορδελες μεχρι κάτω. Στη κολυμπήθρα κατι απλό, γαζα με μια ορτανσια σιελ αριστερα & δεξια. Για το τραπεζι, επενδυση με γαζα, γυαλες με ζαχαρωτα ή μπορεις να φτιαξεις ενα καστρο απο χαρτονι και να βαλεις επανω του σε εμφανες σημειο εναν πειρατη !

Πες μας κι εσυ καμμια ιδεα να την στηριξουμε περισσότερο. Εγω εχω κοριτσια οποτε η εμπειρια μου ειναι περισσότερο σε κοριτσιστικα θεματα...

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΟΥΤΖΙΝ μου κατι τετοιο σκεφτομουν και εγω.Να βαλω στο τοιχιο γαζα μπλε με κοκκινα ξυλινα καραβακια(3 ειναι μεγαλουτσικα) που πανω τους εχουν κολλημενο ενα ξυλινο πειρατη.Στην κολυμπηθρα θα μπουν τουλια με πειρατες.

 

Δεν νομιζω να κανουμε κατι αλλο γιατι μετα απο εμας εχει γαμο, οποτε θα θελουν να στολιζουν απο νωρις.

eNortjK1UrI0MrA0ULIGXDASuAKg43.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...