Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γρομπαλάκι πίσω απ'τ'αυτί


Recommended Posts

Η κόρη μου είναι 2,5 ετών. Πέρισυ τον χειμώνα όπως και φέτος έχει βγάλει γρομπαλάκια στον αυχένα της. Το καλοκαίρι δεν το είχε. Η παιδίατρος είπε πως αυτά βγαίνουν μετά απο ιώσεις κτλ. Όντως πρίν λίγο καιρό πέρασε κανα δυο ιωσούλες απανωτές, αλλά ανησυχώ! Τι είναι ? Το έχετε ξανακούσει? Τί να κάνω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δυστυχώς είναι πολύ συνηθισμένα αυτά στις μικρές ηλικίες.Και εμείς είχαμε πιάσει ένα τέτοιο στην κόρη μας όταν ήταν 2 χρονών πήγαμε στον παιδίατρο και μας είπε ότι δεν είναι μόνο ένα αλλά πιο πολλά.Και εμάς μας είπε ότι συνήθως εμφανίζονται όταν τα παιδιά είναι κρυωμένα και μέχρι την ηλικία των 15 περίπου χρόνων τα έχουν.

Απλά με συμβούλεψε να μην το πειράζω γιατί διογκώνεται.

Καταλαβαίνω ότι είναι πολύ αγχωτικό γιατί και προχτές που την χάιδευα το ξαναέπιασα και πάλι στην αρχή πανικοβλήθηκα.Υπομονή και ψυχραιμία.Θα μεγαλώσουν τα παιδάκια μας.

ΜΠΕΜΠΟΥΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ καλή μου για την απάντηση σου, ηρέμησα αρκετά κι εγώ το ίδιο πιστεύω που λές κι εσύ αλλά ήθελα να το διασταυρώσω. Κι εμένα ο παιδίατρος είναι καθησυχαστικός αλλά εμείς οι γονείς πάντα ανησυχούμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνουμε και ανησυχούμε γιατί είμαστε γονείς και θέλουμε τα αγγελούδια μας να είναι πάντα καλά.Απλά πρέπει κάποιες φορές να έχουμε και θετική σκέψη.Δύσκολο όταν έχεις να κάνεις με τέτοια πράγματα αλλά πρέπει να μας γίνει τρόπος ζωής.

ΜΠΕΜΠΟΥΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Και ο ανηψιός μου έχει ένα κάτω από το αυτί στο λαιμό, τα ίδια είπε η παιδίατρος στην αδελφή μου, ωστόσο θα τον πάει για ένα υπερηχογράφημα στον ακτινολόγο από βδομάδα :wink:

aPiIp2.png AMd6p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Πριν από καιρό, είχα εντοπίσει πίσω απ'το αυτί του γιού μου ένα γρομπαλάκι. Ακριβώς πίσω απ'το πτερύγιο του αυτιού, πάνω στο κρανίο στο σημείο που δεν έχει μαλλιά.

Τότε δεν είχα δώσει σημασία γιατί κάτι τέτοια μικρά έχω κι εγώ και ο άντρας μου.

Αλλά χθες, ψηλαφίζοντας είδα ότι έχει μεγαλώσει και δεν είναι πια 1 μόνο αλλά 3! Τρόμαξα!

 

Ξέρετε τί μπορεί να είναι;

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μην τρομάζεις καλέ! Κι ο δικός μου έχει ένα γρομπαλάκι στο ίδιο σημείο και όταν το έδειξα στην παιδίατρο μου είπε ότι δεν είναι τίποτα ανησυχητικό...δεν έχει μεγαλώσει , δεν έχει βγάλει άλλο ,αλλά σε κάθε περίπτωση , μίλα με τον παιδίατρο σας...

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Πριν καιρό είχε εμφανιστεί και στην κόρη μου ένα μικρό ογκίδιο στο πτερύγιο(ψηλά), στο σημείο ακριβώς της ένωσης του αυτιού με το κεφάλι.

Ρωτήσαμε πολλούς γιατρούς, παιδιάτρους, ΩΡΛ, παιδοχειρουργούς. Κάποιοι δεν ήξεραν ή δεν μπορούσαν να πουν με σιγουριά. Οι τελευταίοι μας έλεγαν οτι πρόκειται για λίπωμα ή κύστη.

Και κάποιοι ανεγκέφαλοι μας προετοίμαζαν για το χειρότερο και μας πρότειναν να απευθυνθούμε στο Θεαγένειο(Αντικαρκινικό νοσοκομείο Θεσσαλονίκης)

Ώσπου βρήκαμε τη λύση άμεσα (χάρη σε μια φίλη που την ευχαριστώ ακόμη) και μας δέχτηκαν σε νοσοκομείο παρόλο που δεν εφημέρευε και διαπιστώθηκε τελικά οτι ήταν απλά μια κύστη,καθόλου ανυσηχιτικό, που εν τέλει μετά από κάποιους μήνες εξαφανίστηκε εντελώς.

Όλα τα παραπάνω διαδραματίστηκαν σε πολύ λίγες μέρες.

 

Εγώ λοιπόν θα σου προτείνω να το κοιτάξεις αλλά να μην στεναχωριέσαι.

Γιατί εγώ τότε κόντεψα να τρελαθώ, κυριολεκτικά!

Είμαι σίγουρη οτι δεν θα είναι τίποτα και το δικό σας.

Μου είχαν πει τότε οτι είναι συχνό φαινόμενο τα παιδιά να εμφανίζουν κύστες οι οποίες τελικά και αφομοιώνονται από τον οργανισμό.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

xazomama καλημέρα, θέλω να σου πω ότι κι εμένα ο γιος μου από τότε που γεννήθηκε είχε πίσω από τα αυτάκια του στα σημεία που περιγράφεις από ένα γρομπαλάκι, αυτό το θέμα λοιπόν με απασχολούσε πάρα πολύ καιρό, με "έτρωγε", αν και η παιδίατρος μας με είχα διαβεβαιώσει ότι δεν είναι τίποτα και να ηρεμήσω και ότι πιθανότατα είναι λεμφαδένες γιατί σε πολλά μωράκια είναι εμφανείς...βέβαια εγώ δεν σταματούσα να το σκέφτομαι ώσπου μας έγραψε η γιατρός μας υπέρηχο στον οποίο και επιβεβαιώθηκε ότι ήταν λεμφαδενάκια. Επίσης μας είπαν ότι με τα χρόνια θα εξαφανιστούν.

Φυσικά μίλα με τον παιδίατρο σας και αυτός θα σε συμβουλέψει πως πρέπει να το ψάξετε, και κυρίως μείνε ψύχραιμη!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνήθως αυτά τα γρομπαλάκια έχουν να κάνουν και με μικρές αδιαθεσίες του μωρού. Η δικιά μου είχε εμφανίσει τέτοια όταν ήταν άρρωστη, π.χ. με συνάχι. Η παιδίατρος μας είπε ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό.

Δεν είναι κάτι ανησυχητικό, εξαφανίζονται μετά από μερικές μέρες με την υποχώρηση της αρρώστιας.

Link to comment
Share on other sites

Kαι ο δικός μου έχει…

Είχα ρωτήσει τον χειρούργο, το ψηλάφισε και μου είπε ότι δεν είναι απολύτως τίποτα. Το απέκτησε μου είπε ύστερα από κάποια ιωσούλα όταν ήταν βρεφάκι και δεν πρόκειται να φύγει ποτέ, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι κάτι ανησυχητικό.

Άλλη περίπτωση φίλης μου όμως της είπε ναι μεν κατά 95% δεν είναι κάτι ανησυχητικό αλλά πρέπει να αφαιρεθεί και να γίνει βιοψία. ( δεν θυμάμαι τι διαφορά όμως )

Αν όπως λες όμως βγάζει και άλλες τότε κατά πάσα πιθανότητα είναι κύστες. ( έχει ο σύζυγος πολλές στο κεφάλι ).

Αυτό που θα σου πρότεινα εγώ είναι να δει το παιδί χειρούργος και όχι ο παιδίατρος.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν ήταν ο μεγάλος μου γιος 18-20 μηνών πάνω στο παιχνίδι και ενώ έτρεχε στα πόδια μου τον αγκάλιασα πιανοντας τον πίσω απο το αυτί και ακούμπησα ενα γρουμπούλι... όπως ήμουν όρθια νόμιζα ότι θα λιποθυμίσω... Πήρα αμέσως την παιδίατρο του τηλέφωνο Κατευθείαν μου απάντησε ότι δεν είναι τίποτα.. (εκ των υστέρων το είδε κιόλας) είναι η αντίδραση του οργανισμού στις ιωσούλες που περνάει και να χαιρομαι γιατί κανει αντισώματα.. Στην ερώτηση μου αν σε 10 - 15 μέρες φύγει μου είπε χαρακτηριστικά ούτε σε 15 χρόνια να μην το ξανακοιτάξω... μπορεί να μη φύγει και ποτέ..

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι περάσαμε έναν πολύ δύσκολο χειμώνα με πολλές ιώσεις. Και η πιο πρόσφατη (αλλά έχει περάσει πάνω από 1 μήνας) ήταν γαστρεντερίτιδα.

Αν είναι αντίδραση του οργανισμού στις ιώσεις, τότε είναι φυσιολογικό που αυξήθηκαν, γιατί πέρασε πολλές.

Οι δε μύξες όλους αυτούς τους μήνες, ήταν το μόνιμό μας αξεσουάρ. Πρέπει να έχουμε καταστρέψει πολλά δέντρα, από τα τόσα χαρτομάντηλα που έχουμε χρησιμοποιήσει.

Και βέβαια, ακόμα συνεχίζονται, σε ήπιο βαθμό και παρέα με ένα βηχαλάκι, αλλά δεν ανησυχώ.

Πάντως, σε λίγες μέρες θα επισκεφτώ το γιατρό για καλό και κακό...

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά να σας πω ότι πήγαμε τελικά στον παιδίατρο. Δεν τον είδα να δίνει και πολύ σημασία, και αν κατάλαβα καλά, τα γρομπαλάκια αυτά έχουν σχέση με τις ερεθισμένες αμυγδαλές του.

Μόλις του το είπα, το πρώτο που έκανε ήταν να ψηλαφίσει τον λαιμό του ακριβώς κάτω από τ'αυτιά.

Όταν ηρεμίσουν οι αμυγδαλές, πιθανότατα να φύγουν κι αυτά.

 

Καλό πάντως είναι μόλις εντοπίζουμε κάτι "διαφορετικό", να το λέμε στο γιατρό, κι ας γινόμαστε κουραστικές και υπερβολικές.

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
  • 1 month later...

ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΚΑΙ ΔΥΟ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΤΙ. Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΑ ΠΙΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΔΥΝΑΤΟΣ. ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΑΝΥΣΗΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΒΓΑΛΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΤΗΝ ΚΛΕΙΔΩΣΗ (ΕΛΙΕς) ΣΤΟ ΔΕΞΙ ΠΟΔΙ ΒΕΒΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟ ΑΡΡΩΣΤΟΙ ΤΙς ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕς ΜΕΡΕς , ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΟΜΟΙΟ?

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Πριν καιρό είχε εμφανιστεί και στην κόρη μου ένα μικρό ογκίδιο στο πτερύγιο(ψηλά), στο σημείο ακριβώς της ένωσης του αυτιού με το κεφάλι.

Ρωτήσαμε πολλούς γιατρούς, παιδιάτρους, ΩΡΛ, παιδοχειρουργούς. Κάποιοι δεν ήξεραν ή δεν μπορούσαν να πουν με σιγουριά. Οι τελευταίοι μας έλεγαν οτι πρόκειται για λίπωμα ή κύστη.

Και κάποιοι ανεγκέφαλοι μας προετοίμαζαν για το χειρότερο και μας πρότειναν να απευθυνθούμε στο Θεαγένειο(Αντικαρκινικό νοσοκομείο Θεσσαλονίκης)

Ώσπου βρήκαμε τη λύση άμεσα (χάρη σε μια φίλη που την ευχαριστώ ακόμη) και μας δέχτηκαν σε νοσοκομείο παρόλο που δεν εφημέρευε και διαπιστώθηκε τελικά οτι ήταν απλά μια κύστη,καθόλου ανυσηχιτικό, που εν τέλει μετά από κάποιους μήνες εξαφανίστηκε εντελώς.

Όλα τα παραπάνω διαδραματίστηκαν σε πολύ λίγες μέρες.

 

Εγώ λοιπόν θα σου προτείνω να το κοιτάξεις αλλά να μην στεναχωριέσαι.

Γιατί εγώ τότε κόντεψα να τρελαθώ, κυριολεκτικά!

Είμαι σίγουρη οτι δεν θα είναι τίποτα και το δικό σας.

Μου είχαν πει τότε οτι είναι συχνό φαινόμενο τα παιδιά να εμφανίζουν κύστες οι οποίες τελικά και αφομοιώνονται από τον οργανισμό.

 

 

 

Εχει και μενα η κορη μου 3 χρονων πισω απο το αυτι στην ενωση νε το κρανιο ενα γρομπαλακι το οποιο ειναι σταθερο και δεν μετακινειται . ο γιατρος που τον πηρα τηλ.μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα ισως ειναι κυστη και θα το δει οταν της κανει το εμβολιο.εγω ομως ανησυχω.

Link to comment
Share on other sites

ο γιοσ μου εχει ενα στο αριστερο αυτι λιγο πιο κατω.τον πηγα στη γιατρο κ του βρηκε αλλα δυο χαμηλα(εκει που ειναι οι οωθηκεσ μασ)του καναμε εξετασεισ αιματοσ κ βγηκαν καλεσ οποτε ειναι αδενεσ πρησμενοι.αυτο στο αυτι πρηστηκε καποια στιγμη αλλα ειχε οτιτιδα κ μυκρινε παλι αφου πηραμε αντιβιωση..δεν ειναι τιποτα.κ γω ειχα το ιδιο στην ιδια ηλικια περιπου(1,5-2)κ μου εφυγε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ειλικρινα κοριτσια ενιωσα τετοια ανακουφιση που βρηκα κι αλλες μανουλες με τοσο καθησυχαστηκα σχολια γαιτι κι εμενα ο μικρουλης μου εδω κι 1,5 μηνα που παιδευεται με αυτες τις ιωσεις εχει βγαλει πισω απο το αυτακι ενα γρομπαλακι και παρατηρουσα οτι οταν εβηχε αυτο πριζωταν κι οταν ηταν σε ηρεμει φαση ηταν ηπιο κι εμας ο γιατρος μας ειπε πως δεν ειναι τιποτα κι οτι μπορει να του μεινει για παντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

η κορη μου ειναι 17 χρονων.. και πριν λιγεσ μερες μου ειπε οτι πιανει ενα γρομπαλακι ακτιβως πισω απο το τελειωμα του αυτιου... πανω στο κρανιο....!!! μου ειπε οτι οταν το πιανει... την ποναει λιγο.. ξερετε τι μπορει να ειναι..?? ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημέρα.η κόρη μου είναι 28 μηνών και έχει τρία γρομπαλακια πίσω από το αυτι .ο παιδίατρος πάντα με καθησύχαζει πως δεν είναι τίποτα κ πως αρκετά παιδάκια το έχουν.μην ανησυχείς :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...