Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες πήγατε χωρίς γιατρό και γεννήσατε στα εφημερεύοντα;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Γεννησα πριν εναν μηνα με τον γιατρο μου βεβαια.Παραλιγο ομως να γεννησω με εφημερευοντα γιατι ο δικος μου εφυγε.Ευτυχως γυρισε την ημερα που γεννησα!!:P

 

Να σου πω την αληθεια?θα προτιμουσα να γεννησω με εφημερευοντα!3 γιατρους εχουμε συνολικα και οταν πηγαινα για καρδιοτοκογραφηματα ηταν οι αλλοι δυο γιατροι και μου φερθηκαν με τον καλυτερο τροπο.

 

Οποτε μην ανησυχεις!! Στην αιθουσα ωδινων δεν ηταν καθολου ο γιατρος μου ηταν μονο οι μαιες ενας ειδικευομενοςγ γιατρος και γενικα αλλο προσωπικο,ο γιατρος ηρθε 5 λεπτα πριν βγει το μωρο!

 

Στην Αγγλια αλλψστε οι γυναικες γεννανε με την μαια ο γιατρος εμφανιζεται μονο αν υπαρξει καποια επιπλοκη! Αλλιως αφαντος!(αν δεν κανω λαθος την χωρα!)

 

Μην αγχωνεσαι καθολου ολα καλα θα πανε!!!

vpCFp2.png
Link to comment
Share on other sites

Logo krisis kai apostasis apo athina skeftomai na pao otan erthei i ora sta efimeruon elena na geniso?iparxoun empiries giati einai kai to proto mou kai fovame;

 

Προσωπικά θα γεννήσω με το γιατρό μου, σε ιδιωτικό μαιευτήριο. Έχω φίλη που γέννησε σε Εφημερεύον (Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης) και έφριξε, την ξύρισαν στο διάδρομο κλπ, και χωρίς να καταλάβει γιατί, όπως υποστηρίζει, της έκαναν επείγουσα καισαρική με ολική νάρκωση. Μια ξαδέρφη μου όμως που γέννησε πάλι σε εφημερεύον (Παπαγεωργίου Θεσσαλονίκης) είχε την καλύτερη εμπειρία, και μάλιστα έχοντας ξαναγεννήσει σε ιδιωτική κλινική είπε ότι σε καμία περίπτωση δεν συγκρινόταν το Παπαγεωργίου, ήταν σαφώς ανώτερο σε όλα!

Link to comment
Share on other sites

Logo krisis kai apostasis apo athina skeftomai na pao otan erthei i ora sta efimeruon elena na geniso?iparxoun empiries giati einai kai to proto mou kai fovame;

 

Εγω γέννησα σε εφημερευον νοσοκομειο στο Ελενα πριν 8,5 χρονια βέβαια λόγω του ότι στο νοσοκομειο που είχα γιατρο δεν υπήρχε μόνα νεογνών γιατί ήμουν 29 εβδομάδων . Θυμάμαι όταν στην παραλαβή μου είπε η νοσοκόμα να σβήσω τα νύχια των ποδιών μου που ήταν βαμμένα και μου κακό φάνηκε γιατί εγω πόνουσα και φυσικά δεν μπορούσα να σκυψω και να τα ξέβαψω. Κατα τα αλλα με ανέλαβε μια ειδικευομενη Γυναικολογος ξένη και όλα πήγαν καλα στην γέννα και το έσωσε το μωρακι μου γιατί είχα πάθει ολική αποκόλληση πλακουντα . Ειναι καλό νοσοκόμειο και καθαρό .

Με το καλο να φέρεις στον κόσμο το μωρουλινη σου !

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετά από τρεις γέννες, την πρώτη στο Γέννεσης , δεύτερη στο σπίτι (μετά Ιπποκράτειο), τρίτη στο Παπαγεωργίου, κατέληξα ότι όλη την δουλειά την κάνουν οι μαίες. Ο γιατρός ουσιαστικά δεν κάνει ΤΙΠΟΤΑ, οπότε πεταμένα λεφτά. Όσα αφορά τώρα την ουσιαστική περιποίηση, τα νοσοκομεία υπερτερούσαν από το ιδιωτικό…. Για μένα το ιδιωτικό ήταν απλά ένα καλό ξενοδοχείο για 3 μέρες. Με το καλό η γέννα :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν και με παρακολουθούσε συγκεκεριμενη γιατρός στο Ελενα, όταν ήρθε η ωρα της γεννας αποφασίσαμε με τον καλό μου να μας φερει στον κοσμο ο εφημερευον ειδικευομενος το παιάκι μας. Ετσι και έγινε. Ηταν συνέχεια εκέι και δεν έφυγε ούτε λεπτό. Μετά την γέννε περνούσε κάθε μέρα από το δωμάτιο για να με τσεκάρει!Ευχομαι τα καλύτερα σε αυτόν μιας και τώρα είναι γιατρός σε μεγαλο ιδιωτικό μαιευτήριο της Αθήνας,

Link to comment
Share on other sites

kalimera koritsia! tora molis anoixa kai ego thema gia thn genna se efhmereyon nosokomeio. kai ego to skeftomai sovara. bros to paron eho ton giatro mou alla eiinai se idiotiko kai den thelo na doso tosa lefta. piga sto elena dyo fores sta apogeymatina alla distihos etiha se giatrous pou ehoun poli doulia kai den borousan na me analavoun. ti na kano? leo na pane ola kala kai prota o theos otan erthei i ora na pao sto elena . peite mou kai emena empreiries.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεννησα και εγω χωρις τον γιατρο μου στο γενικο νοσοκομειο δραμας.....στις 37 +5 ενα κοριτσακι βαρους 2430.... Ολα πηγαν καλα με τους ειδικευομενους που με ξεγεννησαν αλλα οι παιδιατροι......απαραδεκτοι επιηκως...το μωρακι μου ειχε φυσημα 3-4/6 καιραιβοκρανο και δεν το αντιληφθηκε κανεις απο τους εκει γιατρους....απλα μολις βγηκα απο το νοσοκομειο ειχα ενα προαισθημα οτι κατι δεν πηγαινε καλα και ευτυχως με φωτισε ο θεος και πηγα στον παιδιατρο που το παω ακομα και τωρα και ο ανθρωπος να ειναι καλα μας εστειλε αμεσως θεσσαλονικη σε παιδοκαρδιολογο και σε φυσικοθεραπευτη.......ευτυχως ολα πηγαν καλα και με τα 2προβληματα.....και ας χρειαστηκαμε 3 μηνες θεραπεια αποκαταστασης για το κεφαλακι μας και 3 επισκεψεις καθε μηνα για την καρδουλα μας.......

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...