Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ-ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΤΥΠΟΥ


Recommended Posts

Λοιπόν ο ανεκδιήγητος τύπος του ecobaby ούτε αυή την εβδομάδα έστειλε την παραγγελία:evil::evil::evil: είναι οι 2-3 εργάσιμες μέρες που αναφέρει στο site του:evil:!Έκανα την παραγγελία την Πέμπτη 2/9 κατέθεσα στην τράπεζα τα χρήματα 3/9 και τίποτα.Και κατά τα άλλα όταν τον πήρα τηλ και διαμαρτυρήθηκα γιατί συμβαίνει κάθε φορά το ίδιο και φυσικά αφού δεν είχε τι να μου πει καθώς οι δικαιολογίες που μου έλεγε ήταν αστείες μου είπε οτι αν δεν ερχόταν τα πράγματα που του έλειπαν μέχρι την Τετάρτη που μας πέρασε θα με έπαιρνε τηλ να επιστρέψει τα χρήματα.Φυσικά ούτε φωνή ούτε ακρόαση!

 

:evil:

 

Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πέρα από του να του τηλεφωνήσεις πάλι και ν' ακούσεις τις βλακώδεις δικαιολογίες του ή απλά να περιμένεις μήπως δεήσει κάποτε και στα στείλει...

 

Εγώ ευτυχώς δεν έκανα την παραγγελία, με εκνεύρισε τόσο πολύ το στυλάκι του και οι βλακείες που έλεγε που έκλεισα το τηλέφωνο καθώς μιλούσε! Και να σκεφτείτε ότι είμαι πολύ ευγενικό άτομο... :roll:

 

Σήμερα βρήκα χρόνο και έκανα μια πολύ σύντομη αναζήτηση σε αγγλικά ηλεκτρονικά καταστήματα και βρήκα ακριβώς αυτά που ήθελα να πάρω απ' αυτόν σε πιο χαμηλές τιμές και μόνο με 2.50 λίρες μεταφορικά.

Και μετά αναρωτιούνται μερικοί γιατί δεν υποστηρίζουμε την ελληνική αγορά...

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σήμερα βρήκα χρόνο και έκανα μια πολύ σύντομη αναζήτηση σε αγγλικά ηλεκτρονικά καταστήματα και βρήκα ακριβώς αυτά που ήθελα να πάρω απ' αυτόν σε πιο χαμηλές τιμές και μόνο με 2.50 λίρες μεταφορικά.

Και μετά αναρωτιούνται μερικοί γιατί δεν υποστηρίζουμε την ελληνική αγορά...

 

Σε ποιό site Rosie μου τα βρήκες?

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΠΟΣΟ ΚΑΠΟΙΑ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ.ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΟ KLAR ΥΓΡΟ ΓΙΑ ΒΡΕΦΙΚΑ ΡΟΥΧΑ.ΚΟΙΤΩΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ ΤΟΥ 1ΜΙΣΗ ΛΙΤΡΟΥ, ΕΚΠΛΗΚΤΗ ΕΙΔΑ ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΡΟΙΟΝΤΟΣ Η ΟΥΣΙΑ SODIUM LAURYL SULFAT.....ΑΝΑΖΗΤΗΣΤΕ ΤΗΝ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΚΠΛΑΓΕΙΤΕ ΔΥΣΑΡΕΣΤΑ....

 

Μήπως το μπερδεύεις με κάποιο άλλο; Το είχα πάρει και εγώ στο παρελθόν (αυτό που αναφέρει η ZIMAROULIS) και είχα τσεκάρει τα συστατικά του. Αν και δεν ήξερα τότε αυτά που ξέρω σήμερα, για τα SLS ήξερα και δεν θα το αγόραζα αν ήταν στα συστατικά του. Δεν έχω πια τη συσκευασία να τσεκάρω γιατί τελείωσε, ωστόσο ψάχνοντας στο google βρήκα ότι τα συστατικά του είναι:

Wasser, Waschnuss, Zuckertenside, Cocosfettalkoholsulfat, Bernsteinsäure Natrium-Salz, Pflanzenöle, Ethanol, Zitronensäure

Γερμανικά δεν ξέρω αλλά δεν νομίζω ότι κάποιο από αυτά είναι το SLS.

 

Είχα χρησιμοποιήσει το KLAR για τα πιάτα

και μου είχε φανεί καλό.

Το είχα πάρει απο το Λητώ

http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1110231&itmid=17765

Link to comment
Share on other sites

επανηλθα!!!!!!!!!!!

τελικα αγορασα αυτα τα αβεντ http://cgi.ebay.co.uk/Avent-Extra-Durable-PES-Feeding-Bottles-Special-Price-/150488360684?pt=UK_Babay_Babay_Feeding_Bottles_Teats_LE&var=&hash=item68c6c8dbc1

και το περιφημο μπουκαλι της κικο χωρητικοτητας 350 μλ γραφει απο κατω τον αριθμο 7 και PC ο θεος βοηθος τοσο καιρο που το χρησιμοποιω......

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Ψάχνω να (ξανα)βρω μια δημοσίευση της Rosie νομίζω, από ένα σάιτ με μπουκάλια κάπως σαν μεταλλικά, μη τοξικά, για το νερό/χυμό της μικρής μου 2.5 ετών. Επειδή πραγματικά αυτές τις μέρες δεν προλαβαίνω... και μπάινω και σπάνια στο φόρουμ, το έχει καμιά πρόχειρο? thanx!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επανηλθα!!!!!!!!!!!

τελικα αγορασα αυτα τα αβεντ http://cgi.ebay.co.uk/Avent-Extra-Durable-PES-Feeding-Bottles-Special-Price-/150488360684?pt=UK_Babay_Babay_Feeding_Bottles_Teats_LE&var=&hash=item68c6c8dbc1

και το περιφημο μπουκαλι της κικο χωρητικοτητας 350 μλ γραφει απο κατω τον αριθμο 7 και PC ο θεος βοηθος τοσο καιρο που το χρησιμοποιω......

 

irida,μια χαρα ειναι τα μπουκαλια,τα πηρες και οικονομικα και σε καλη τιμη απο το oliversbabycare που ειναι αξιοπιστο σαιτ..και βλεπω οτι στο ebay εχει πολυ χαμηλα μεταφορικα!!!

καλο ειναι αν βολευτεις τα αβεντ,να μην ξαναχρησιμοποιησεις το pc της chicco.

Link to comment
Share on other sites

Ανακαινίζουμε το σπίτι μας και έψαξα πολύ για να βρώ ότι πιο οικολογικό υπάρχει σε χρώμα για τοίχους.

Αυτό που τελικά χρησιμοποιήσαμε είναι τα γερμανικά χρώματα της auro, http://www.auro.gr και εχω να πω ότι μείναμε πάρα πολύ ευχαριστημένοι με τον άντρα μου.

Τα χρώματα της auro αποτελούνται από

 

Φυτικές ρητίνες και φυτικά έλαια π.χ. δάμμαρη, ρητίνη λάρικα (είδος κωνοφόρου του βορείου ημισφαιρίου) και λινέλαιο.

Φυτικά κεριά και φυτικές μαστίχες, π.χ κερί Carnauba (από φύλλα φοινικόδεντρου ) και φυσικό γάλα καουτσούκ.

Φυτικά αιθέρια έλαια και φυτικές χρωστικές π.χ αιθέριο έλαιο φλούδας πορτοκαλιού και ίντιγκο.

Στα φυσικά υλικά ανήκουν επίσης και ουσίες ζωϊκής προέλευσης όπως καζεϊνη γάλακτος και κερί μέλισσας.

Φυσικά και επεξεργασμένα ορυκτά υλικά, όπως η κιμωλία, ο βόρακας, η ώχρα και το Ultramarin.

 

(έκανα copy από το site της εταιρίας)

 

Είναι πιο ακριβά από τα υπόλοιπα οικολογικά χρώματα αλλά καμμία σχέση με αυτά. Πήραμε και ένα βερνίκι για τα ξύλα που είναι από αιθέριο έλαιο πορτοκαλιού και για μερικές μέρες μοσχοβολούσε πορτοκάλι το σπίτι.

 

Τα συστήνω αναπιφύλακτα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Ψάχνω να (ξανα)βρω μια δημοσίευση της Rosie νομίζω, από ένα σάιτ με μπουκάλια κάπως σαν μεταλλικά, μη τοξικά, για το νερό/χυμό της μικρής μου 2.5 ετών. Επειδή πραγματικά αυτές τις μέρες δεν προλαβαίνω... και μπάινω και σπάνια στο φόρουμ, το έχει καμιά πρόχειρο? thanx!!!

 

Καλημέρα σου βάζω το λινκ

 

http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/Products.php

Klean Kanteen παγούρια-badger αντηλιακό

(φθηνά μεταφορικά)

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ανακαινίζουμε το σπίτι μας και έψαξα πολύ για να βρώ ότι πιο οικολογικό υπάρχει σε χρώμα για τοίχους.

Αυτό που τελικά χρησιμοποιήσαμε είναι τα γερμανικά χρώματα της auro, http://www.auro.gr και εχω να πω ότι μείναμε πάρα πολύ ευχαριστημένοι με τον άντρα μου.

Τα χρώματα της auro αποτελούνται από

 

Φυτικές ρητίνες και φυτικά έλαια π.χ. δάμμαρη, ρητίνη λάρικα (είδος κωνοφόρου του βορείου ημισφαιρίου) και λινέλαιο.

Φυτικά κεριά και φυτικές μαστίχες, π.χ κερί Carnauba (από φύλλα φοινικόδεντρου ) και φυσικό γάλα καουτσούκ.

Φυτικά αιθέρια έλαια και φυτικές χρωστικές π.χ αιθέριο έλαιο φλούδας πορτοκαλιού και ίντιγκο.

Στα φυσικά υλικά ανήκουν επίσης και ουσίες ζωϊκής προέλευσης όπως καζεϊνη γάλακτος και κερί μέλισσας.

Φυσικά και επεξεργασμένα ορυκτά υλικά, όπως η κιμωλία, ο βόρακας, η ώχρα και το Ultramarin.

 

(έκανα copy από το site της εταιρίας)

 

Είναι πιο ακριβά από τα υπόλοιπα οικολογικά χρώματα αλλά καμμία σχέση με αυτά. Πήραμε και ένα βερνίκι για τα ξύλα που είναι από αιθέριο έλαιο πορτοκαλιού και για μερικές μέρες μοσχοβολούσε πορτοκάλι το σπίτι.

 

Τα συστήνω αναπιφύλακτα

 

Ετοιμάζομαι να βάψω το δωμάτιο του μικρού και θα πάρω χρώματα της auro

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν έχουν καλυπτικότητα. Το δωμάτιο του μικρού είναι γαλάζιο τώρα, θα αφήσουμε τον ένα τοίχο γαλάζιο και τους άλλους δύο θα τους κάνουμε πορτοκαλί και πράσινο. Θα βγει το χρώμα που θέλω ή θα φαίνεται το γαλάζιο από κάτω? Επίσης απ' ότι κατάλαβα το χρώμα που θέλεις το φτιάχνεις μόνος σου? Οι αποχρώσεις του δειγματολογίου που έχουν στο σάιτ τους είναι έτοιμες ή και αυτές τις φτιάχνεις μόνος σου?

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

irida,μια χαρα ειναι τα μπουκαλια,τα πηρες και οικονομικα και σε καλη τιμη απο το oliversbabycare που ειναι αξιοπιστο σαιτ..και βλεπω οτι στο ebay εχει πολυ χαμηλα μεταφορικα!!!

καλο ειναι αν βολευτεις τα αβεντ,να μην ξαναχρησιμοποιησεις το pc της chicco.

 

 

μα καλα ελεγα οτι καπου το ξερω αυτο το μαγαζι!!!!!!! ειναι το ιδιο λογικα που εχει και εσοπ εκτος εβαυ ε????????????????

 

επισης για μαμαδες με πιο λιγοφαγα μωρα ή για αλλα υγρα εκτος απο γαλα (πχ χυμο, νερο) βρηκα αυτα τα μπιμπερο τα γυαλινα με προστατευτικοαλλα χωρανε μονο 125 μλ http://cgi.ebay.co.uk/Small-Wee-Go-Glass-Baby-Bottle-BPA-Free-/180558835396?pt=UK_Babay_Babay_Feeding_Bottles_Teats_LE&hash=item2a0a252ec4

 

εντιτ!!!!!!! α να το πουλαει και σε 250 μλ http://cgi.ebay.co.uk/Large-Wee-Go-Glass-Baby-Bottle-BPA-Free-/180558470471?pt=UK_Babay_Babay_Feeding_Bottles_Teats_LE&hash=item2a0a1f9d47

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι καλη εταιρεια σεβουλα... ποσο το πηρες???????? εγω τωρα για οικομικο πηρα της πενατεν........ ειναι καλα αυτα?

 

επισης ξερει καμια γιαυτη τη κρεμα που εινια λεει βιολογικη? τη βρισκω 5.49 λιρες τη 1 ή 10.43 λιρες οι 2... ειναι καλη τιμη???

Holle Organic Baby Millet Porridge

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

ειναι καλη εταιρεια σεβουλα... ποσο το πηρες????????

8,50 ευρώ τα 200 ml. καλά είναι; από βιολογικάδικο.

εγω τωρα για οικομικο πηρα της πενατεν........ ειναι καλα αυτα?

από βιολογικής άποψης δεν ξέρω και ούτε τα δοκίμασα. πάντως εμένα δεν μου άρεσαν ποτέ ως κρέμες πωπού. βάζω ελαιόλαδο.

 

επισης ξερει καμια γιαυτη τη κρεμα που εινια λεει βιολογικη? τη βρισκω 5.49 λιρες τη 1 ή 10.43 λιρες οι 2... ειναι καλη τιμη???

Holle Organic Baby Millet Porridge

σώματος; δεν την ξέρω καλήμου. χαμπάρια δεν έχω.

Link to comment
Share on other sites

οχι βρε! κρεμα που τρωνε τα μωρα :):):)

 

α τωρα το ειδα!!!!!!!!!!!!!!! 8,50 ευρω???????? για τη τσεπη μου ακριβο... με το μπανιο και τη ποσοτητα που χρησιμοποιει ο αντρουλης μου θελω 1,5 μπουκαλι τη βδομαδα!!!!!!!!! χωρις πλακα.... εγω για "οικονομικα" βιολογικα ειχα παει τα earth friendly baby...... ψαξε λιγο εδω στις σελιδες...... δε θυμαμαι το μαγαζι τωρα....

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι καλη εταιρεια σεβουλα... ποσο το πηρες???????? εγω τωρα για οικομικο πηρα της πενατεν........ ειναι καλα αυτα?

 

επισης ξερει καμια γιαυτη τη κρεμα που εινια λεει βιολογικη? τη βρισκω 5.49 λιρες τη 1 ή 10.43 λιρες οι 2... ειναι καλη τιμη???

Holle Organic Baby Millet Porridge

 

irida,το www.biologish24.com που ειναι στη λιστα εχει τις κρεμες της Holle πιο οικονομικες νομιζω 3,19 το κουτι.μεταφορικα για Ελλαδα 10 ευρω εως 20 κιλα.

Η Σεβουλα τις χρησιμοποιει και μπορει να σου πει.Ακουγονται για καλες.

Link to comment
Share on other sites

marsolan η τιμη αυτη 10.43 λιρες ειναι 2 κρεμες μαζι με τα μεταφορικα...............

απο το σαιτ που λες προφανως θα κοστισουν οι 2 κρεμες 6,40 + 10 μεταφορικα = 16 ευρω.........

 

ιριδα εχεις δικιο,δεν το ηξερα οτι ειναι και τα μεταφορικα μεσα...το biologish συμφερει αν παραγγειλει κανεις ποσοτητες...οχι μονο 2 κουτια,εγω ας πουμε σκεφτομαι να παραγγελνω απο εκει και το γαλα 2ης βρεφικης για την μικρη.

 

αν μπορεις μου λες ποιον πωλητη βρηκες,να ριξω μια ματια τι αλλα προιοντα εχει???

μπορει να βρω κατι που να συμφερει

Link to comment
Share on other sites

τώρα κατάλαβα. ναι δίνω κρεμούλες holle στην κόρη μου από την αρχή. ρυζάλευρο, κεχρί, βρώμη, σιμιγδάλι, μείγμα δημητριακών, σιτάρι, μούσλι. ξέχασα καμία;

νομίζω τις φάγαμε όλες. γύρω στα 14 ευρώ (διορθώνω εκ των υστέρων, 4,5 ευρώ είναι). μπορεί και να κάνω λάθος. ο σύζυγος τα αγοράζει.

marsolan του έδωσα το site, αλλά είναι καραγκούνης!!!

 

εμείς σε λίγο πάμε για φρέσκο γάλα. να δούμε όμως ποιό θα μας αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

το λινκ απο ebay ειναι αυτο, γραφεις holle και σου βγαζει τους πωλητε...

ομως μονο 2 κρεμες εχει και 2 γαλατα...

 

http://cgi.ebay.co.uk/Holle-Organic-Baby-Millet-Porridge-/180558467382?pt=UK_Baby_Baby_Feeding_Food_Formula_LE&hash=item2a0a1f9136

αρα για ποικιλια συμφερει το σαιτ το που λετε... αλλα ειναι γερμανικα και δεν καταλαβαινω τιποτα!!!!!!!!!!!

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

τώρα κατάλαβα. ναι δίνω κρεμούλες holle στην κόρη μου από την αρχή. ρυζάλευρο, κεχρί, βρώμη, σιμιγδάλι, μείγμα δημητριακών, σιτάρι, μούσλι. ξέχασα καμία;

νομίζω τις φάγαμε όλες. γύρω στα 14 ευρώ. μπορεί και να κάνω λάθος. ο σύζυγος τα αγοράζει.

marsolan του έδωσα το site, αλλά είναι καραγκούνης!!!

 

εμείς σε λίγο πάμε για φρέσκο γάλα. να δούμε όμως ποιό θα μας αρέσει.[/quote

 

Δεν μπορω να τις βρω πουθενα Υπαρχει ενα καλο καταστημα βιολογικων στα νοτια προαστια?

sevoula to ξερω οτι εισαι λιγο μακρυα διαφορετικα θα ρωταγα εσενα!!

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

βρήκα ένα ενδιαφέρον site πριν μερικές μέρες που έψαχνα κάτι άσχετο και σας το βάζω γιατί κάποιες ζητούν holle, humana, novolac στέλνει Ελλάδα με 10 ευρώ μεταφορικά δείτε αν συμφέρει

http://www.apo-rot.de/indexinternationalinfo.html?language=uk&_random=-973250973 :-D

edit δεν έχω ψωνίσει

Link to comment
Share on other sites

age,αυτο το apo-rot ειναι φαρμακειο και εχει τις holle ακομη φτηνοτερες 2,47 ευρω και το γαλα επισης.Απο τιμες και μεταφορικα καλο φαινεται.Εγω προσωπικα θα το εχω υποψιν μου.Ευχαριστωωωω!

Link to comment
Share on other sites

το λινκ απο ebay ειναι αυτο, γραφεις holle και σου βγαζει τους πωλητε...

ομως μονο 2 κρεμες εχει και 2 γαλατα...

 

http://cgi.ebay.co.uk/Holle-Organic-Baby-Millet-Porridge-/180558467382?pt=UK_Baby_Baby_Feeding_Food_Formula_LE&hash=item2a0a1f9136

αρα για ποικιλια συμφερει το σαιτ το που λετε... αλλα ειναι γερμανικα και δεν καταλαβαινω τιποτα!!!!!!!!!!!

 

ιριδα σου εξηγω μερικα βασικα απλα για να ξερεις

hirse ειναι το κεχρι

haferflocken=βρωμη

griess=σιμιγδαλι

reisschleim=ρυζαλευρο

rusk=παξιμαδια

ο,τι αλλο χρειαστεις ρωτα με!

 

Σεβουλα,δεν πειραζει μωρε...οπως ξερει ο ανθρωπος κι οπως τον βολευει.Να ναι καλα να φροντιζει για εσας κι ας ειναι οπως θελει αυτος.

Ααααα,τον επομενο μηνα να περιμενεις πμ με ερωτησεις για τις holle,πως τις ετοιμαζεις κλπ:-D:-D:-D

Link to comment
Share on other sites

ειναι καλη εταιρεια σεβουλα... ποσο το πηρες???????? εγω τωρα για οικομικο πηρα της πενατεν........ ειναι καλα αυτα?

 

επισης ξερει καμια γιαυτη τη κρεμα που εινια λεει βιολογικη? τη βρισκω 5.49 λιρες τη 1 ή 10.43 λιρες οι 2... ειναι καλη τιμη???

Holle Organic Baby Millet Porridge

Δεν έχω πάρει τη συγκεκριμένη αλλά η φαρίν λακτέ της Holle που πήρα από το Green Farm στη Δημοκρίτου έκανε γύρω στα 7 ευρώ.

Ο πλούτος που ζητάει η φύση μας είναι ορισμένος και εύκολα αποκτιέται. Ο πλούτος, αντίθετα, που ζητάει η ματαιοδοξία μας εκτείνεται στο άπειρο - Επίκουρος

p7hgp3.png3NPP.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...