Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ???


nat-left

Recommended Posts

Γειά σας!

 

Εγώ προχτές εισέπραξα για πρώτη φορά το επίδομα όπως έχει διαμορφωθεί από 1/1/2008. Πήρα λοιπόν 508 ευρώ για το δίμηνο Νοέμβρη-Δεκέμβρη.

Τα 170 το μήνα τα παίρνεις μέχρι τον τελευταίο μήνα του έτους στο οποίο γεννήθηκε το 3ο παιδί, και από τότε και μετά παίρνεις τα 42 νομίζω ευρώ που παίρνεις και για τα άλλα 2 μέχρι τα 18 τους, ή αν σπουδάζουν, μέχρι τα 22 (για την ηλικία αυτή δεν είμαι 100% σίγουρη...). Τα εισπράτεις από το ταχυδρομείο μέχρι τις 15 του μήνα όταν σου έρθει το ειδοποιητήριο, αλλιώς επιστρέφουν στον ΟΓΑ και τα εισπράττεις από εκεί.

 

Για το αυτοκίνητο, γλυτώνεις τα τέλη ταξινόμησης (που είναι οι δασμοί του τελωνείου), αλλά όπως είδαμε με τον άντρα μου όταν το ψάξαμε έχει διαφορά από εταιρία σε εταιρία γι'αυτό ψάξτε το καλά και ζητήστε να σας κάνουν ανάλυση πως βγάζουν την τελική τιμή.

 

Για τα δάνεια, δεν ξέρω καθόλου, ούτε για τους διορισμούς.

 

Πολλές πληροφορίες για αυτά τα θέματα θα βρείτε στο

 

http://www.polyteknoi.gr/forum/index.php

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπόν βρήκα την ακριβή ανάλυση:

 

Αιτιολογία ..........................................παιδιά.....μήνες.....ποσό........σύνολο

Επίδομα 3ου παιδιού..................................1............2.......170,86....341,72

Πολυτεκνικό Επίδ. (κάθε παιδί κάτω 23).......2...........2.........42,70....170,80

Μικτό Σύνολο................................................................................512,52

χαρτόσημο......................................................................................-4,10

Σύνολο.........................................................................................508,42

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!

 

Εγώ προχτές εισέπραξα για πρώτη φορά το επίδομα όπως έχει διαμορφωθεί από 1/1/2008. Πήρα λοιπόν 508 ευρώ για το δίμηνο Νοέμβρη-Δεκέμβρη.

Αργα δεν τα πηρες? Οι προηγουμενοι μηνες του 2008?

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ανησυχείτε. Έρχονται αναδρομικά. Μπορεί να καθυστερούν, αλλά φτάνουν. Το πολύ πολύ να κάνετε και καμια ερώτηση στον ΟΓΑ, αλλά δεν αλλάζει κάτι.

Πάλι καλά που υπάρχουν κι αυτά....

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενα τετραψηφιο νουμερο στον ΟΓΑ οπου μπορεις να ρωτησεις σε ποιο σταδιο βρισκεται η αιτηση σου.

Εγω τα αναμενω μαζι με τα αναδρομικα τον Φεβρουαριο.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενα τετραψηφιο νουμερο στον ΟΓΑ οπου μπορεις να ρωτησεις σε ποιο σταδιο βρισκεται η αιτηση σου.

Εγω τα αναμενω μαζι με τα αναδρομικα τον Φεβρουαριο.

 

Μηπως ξερεις ποιο ειναι αυτο το νουμερο;;;

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια κι εγώ έκανα τα χαρτιά μου στην 8Κ, η αλήθεια είναι αυτή που είπε και η ditop, οι πιο πολλές θέσεις ήταν Αθήνα.

Ας έχουμε καλά αποτελέσματα και βλέπουμε.

Πάντως αν συμβεί κάτι οποιαδήποτε στιγμή και είναι μακρυά εμείς δεν μπορούμε να μετακομίσουμε οικογενειακώς.

(Αν κατάλαβα καλά αυτό κάνατε εσείς; ή πηγαινοέρχεσαι; )

 

Σαν τι εκανες στην 8Κ; Εγω ακόμα δεν παρουσιαστικα γιατι δεν βγηκαν τα οριστικά αλλα θα πάω (πρωτα ο Θεος) μονη μου με το ένα παιδί και θα προσπαθήσω να πάρω απόσπαση ή αμοιβαία μετάθεση ή οτι τέλως πάντων μπορέσω. ΑΝ ΚΆΠΟΙΟΣ ΘΈΛΕΙ ΜΕΤΆΘΕΣΗ ΑΠΌ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΓΙΑ ΑΘΗΝΑ ΕΓΩ ΕΊΜΑΙ ΕΔΩ. :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Για ΔΕ Διοικητικού, όχι πως έχω ελπίδες αλλά είναι η πρώτη φορά που τα καταθέτω σαν τρίτεκνη και θέλω να δω που βρίσκομαι, αναγνωριστικά.

Τα μόρια μου είναι 1033, πώς με βλέπεις; χλωμή ε;

Πάντως τα κατέθεσα γιατί αν έβλεπα κάποιον με τόσα μόρια να μπαίνει θα μούτζωνα τον εαυτό μου.

Δήλωσα και άλλες πόλεις, όχι μόνο Αθήνα.

Σου εύχομαι να πας και να γυρίσεις όσο γίνεται πιο γρήγορα στο σπιτάκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν και τα μόρια σου είναι λίγα(φανταζομαι οτι είναι με εμειρία) κάλα έκανες. Ποτε δεν ξέρεις. Ετσι την πατησα και εγω πριν 10 χρόνια είπα δε βαριέσαι σιγά μην μπώ, και τελικά μπήκαν 4 με λιγότερα μόρια από μένα. Ακόμα μουντζωνω τον εαυτό μου.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!

 

Εγώ προχτές εισέπραξα για πρώτη φορά το επίδομα όπως έχει διαμορφωθεί από 1/1/2008. Πήρα λοιπόν 508 ευρώ για το δίμηνο Νοέμβρη-Δεκέμβρη.

Αργα δεν τα πηρες? Οι προηγουμενοι μηνες του 2008?

 

Χίλια συγνώμη, δεν είδα το ποστ :oops::oops:

 

Τον Οκτώβρη πήρα τα αναδρομικά από 1/1 και τώρα το Δεκέμβρη πήρα του διμήνου, οπότε και φάνηκε το ποσό.

 

Εγώ ακόμα δεν τα έχω πάρει.... ειμαι πολύτεκνη λένε.....

έχω άλλα προνόμια.... και περιμένω....

 

Εσύ έχεις το προνόμιο της υπομονής;;;;;; :?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ΣΕ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΜΑΣ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ.ΔΟΥΛΕΥΩ 11 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ Ο ΑΝΔΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΣ.ΤΙ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΜΟΥ ΑΝΑΛΟΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΑΕΔ Ή ΤΟΝ ΟΓΑ ΚΑΙ ΤΙ Ο ΑΝΔΡΑΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ.ΕΠΙΣΗΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΙ ΑΠΑΛΛΑΓΕΣ ΕΧΩ?????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ 2500€ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ,ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΙΑΙΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΟΜΩΣ ΣΤΑ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΙΑΙΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΓΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 18 ΧΡΟΝΙΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΙΣΧΥΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙ ΠΟΣΑ ΑΦΟΡΟΥΝ.ΕΠΙΣΗΣ ΞΕΡΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΣΤΗΝ ΕΥΔΑΠ ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΔΕΗ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΗΜΟ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΙΩΣΗ ΕΧΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΤΕΛΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΣ.ΕΛΕΓΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΗΔΗ ΤΡΙΤΕΚΝΟΣ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας και απο εμένα

Η ερώτηση μου αφορά το επίδομα τρίτεκνου οταν το τρίτο παιδί είναι από 2ο γάμο. Εχω 2 παιδιά (13 και 11 ετών) από τον πρώτο μου γάμο και περιμενω το τρίτο από τον δευτερο μου γάμο. Την επιμέλεια των παιδιών την εχει η πρώην σύζυγος και τα παιδιά στο ληξιαρχείο εμφανίζονται στη δική μου μερίδα. Δικαιούμαι να αιτηθώ για το συγκεκριμένο επίδομα? Υπάρχουν περιορισμοί για ελευθερους επαγγελματίες? Που πρέπει να απευθυνθώ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Χαιρετώ όλες τις τρίτεκνες και πολύτεκνες μανούλες! Θα ήθελα να σας κάνω μια απλή έως "χαζή" θα έλεγα ερωτησούλα. Ωραία όλα τα προνόμια και τα επιδόματα που συζητάμε, μήπως προβλέπεται και κάτι πολύ ουσιαστικό για εμάς που μένουμε στην πυκνοκατοικημένη Αθήνα?Εννοώ, πως ως τρίτεκνη (σε λίγο καιρό) θα ήθελα να έχω έναν χώρο στάθμευσης του αυτοκινήτου μου έξω από το σπίτι μου, καθώς με δύο παιδιά στα χέρια και ένα μωρό στην αγκαλιά πιστεύω πως θα είναι λίγο δύσκολο να κάνεις γύρους να βρεις να παρκάρεις και να φτάσεις επιτέλους σπίτι σου! Μήπως λοιπόν γνωρίζει κανείς εάν προβλέπεται κάποια διευκόλυνση από το Δήμο??

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλες τις τρίτεκνες και πολύτεκνες μανούλες! Θα ήθελα να σας κάνω μια απλή έως "χαζή" θα έλεγα ερωτησούλα. Ωραία όλα τα προνόμια και τα επιδόματα που συζητάμε, μήπως προβλέπεται και κάτι πολύ ουσιαστικό για εμάς που μένουμε στην πυκνοκατοικημένη Αθήνα?Εννοώ, πως ως τρίτεκνη (σε λίγο καιρό) θα ήθελα να έχω έναν χώρο στάθμευσης του αυτοκινήτου μου έξω από το σπίτι μου, καθώς με δύο παιδιά στα χέρια και ένα μωρό στην αγκαλιά πιστεύω πως θα είναι λίγο δύσκολο να κάνεις γύρους να βρεις να παρκάρεις και να φτάσεις επιτέλους σπίτι σου! Μήπως λοιπόν γνωρίζει κανείς εάν προβλέπεται κάποια διευκόλυνση από το Δήμο??

 

δεν ξερω για το παρκιν σου αλλα μπορεις με ενα πιστοπ.οικογεν. καταστ.να κανεις αιτηση στην ευδαπ και να εχεις μειωμενο νερο το ξερω καλα αυτο!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμένα

Η ερώτηση μου αφορά το επίδομα τρίτεκνου οταν το τρίτο παιδί είναι από 2ο γάμο. Εχω 2 παιδιά (13 και 11 ετών) από τον πρώτο μου γάμο και περιμενω το τρίτο από τον δευτερο μου γάμο. Την επιμέλεια των παιδιών την εχει η πρώην σύζυγος και τα παιδιά στο ληξιαρχείο εμφανίζονται στη δική μου μερίδα. Δικαιούμαι να αιτηθώ για το συγκεκριμένο επίδομα? Υπάρχουν περιορισμοί για ελευθερους επαγγελματίες? Που πρέπει να απευθυνθώ?

 

Εάν την επιμέλεια των παιδιών την έχει η πρωην σύζυγος νομίζω ότι δεν δικαιούσαι τίποτα ούτε η σύζυγός σου αφού για εκεινη είναι το πρώτο παιδί. Ο ΟΓΑ είναι αρμόδιος να σου απαντήσει. Πάντως να φανταστείς στη δική μου περίπτωση ο σύζυγος εχει 3 παιδιά από προηγούμενο γάμο, την επιμέλεια των 2 εξ αυτών και τώρα που απέκτησε και 4ο με τον δικό μας γάμο μας αρνούνται το επίδομα τριτέκνων καθώς δεν θεωρούμαστε ούτε τρίτεκνοι, παρόλο που ο σύζυγος έχει επιμέλεια 3 παιδιών, αλλά ούτε και πολύτεκνοι!!!

Το ελληνικό κράτος στο μεγαλείο του.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia . se ligo kairo ua gennhsv to trito moy paidi. mporei na moy pei kapoios ti diakioymai?

 

χαιρετώ όλες τις ευτυχισμένες μανούλες

εδώ μπορείτε να βρείτε αρκετες πληροφορίες για το τι δικαιούνται οι τρίτεκνοι

http://www.polyteknoi.gr/forum/index.php

και εδώ

http://3teknoi.blogspot.com/2008/10/blog-post_29.html

945076uyzon4w470.gif

"Τί ωφελείται ο άνθρωπος εάν κερδίσει τον κόσμο όλο και χάσει την ψυχή του;"

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...τριτεκνη κι εγω...προσφατα ο μεγαλος μου γιος δημητρης,διαγνωστηκε με μια μορφη αυτισμου,κ μου ειπαν οτι δικαιουμαι επιδομα για ποσοστο αναπηριας 57%.ξερει καποιος να μου πει αν δικαιουμαι καποιο επιπλεον επιδομα η βοηθημα,γιατι ξαφνικα τα εξοδα αυξηθηκαν κατακορυφα!!!!

-που πρεπει να παω για να κανω αιτηση για την εκπτωση της ευδαπ???

-δικαιουμαι κ δημοτικα τελη??μενω δημο αθηναιων

-δικαιουμαι κ εκπτωση απο την εφορια λογω αναπηριας??

η αν καποιος ξερει να μου πει που μπορω να μαθω για ολα αυτα(στις σελιδες που αναφερονται στο προηγουμενο ποστ δεν βρηκα κατι,η δεν ψαχνω σωστα???)

ευχαριστω για την οποια βοηθεια,εχω πελαγωσει τελευταια...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...