Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

απωλεια ακοης απο ωτιτιδα?


Recommended Posts

Μόλις την προηγούμενη εβδομάδα επισκέφτηκα ΩΡΛ. Μου είπε αν δω αίμα ή υγρό στο αυτί του παιδιού να μην τρομάξω. Ίσα-ίσα που θα ανακουφιστεί το παιδί. Ουσιαστικά ο οργανισμός αντιδρά και φεύγει το υγρό από μόνο του-αντίθετα αν το υγρό δεν απορροφηθεί είναι αναγκασμένοι να επέμβουν χειρουργικά και να βάλουν τα περιβόητα σωληνάκια.

Όσον αφορά την μειωμένη ακοή (είχα και εγώ την ίδια ανησυχία), μου είπε ότι είναι λογικό όταν το παιδί έχει ωτίτιδα και υγρό αυτομάτως μειώνεται η ακοή του κατά ένα 20%. Πρέπει να παρακολουθείται το παιδί και ευελπιστούμε ότι εντός 3μηνου θα απορροφηθεί.

Η απορία που μου δημιουργήθηκε είναι πώς να απορροφηθεί το υγρό αφού η μία ωτίτιδα διαδέχεται την άλλη?...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η απορία που μου δημιουργήθηκε είναι πώς να απορροφηθεί το υγρό αφού η μία ωτίτιδα διαδέχεται την άλλη?...

 

Ο ωρλ μου ειχε πει οτι για να καθαρισει το αυτι απο το υγρο πρεπει το παιδι να παραμεινει "καθαρο" απο ιωσεις για τουλαχιστον 2 μηνες. Αυτος ειναι συνηθως ο λογος που περιμενουν το καλοκαιρι, τον χειμωνα ειναι δυσκολο να μην εχει το παιδι εστω μυξες για τοσο μεγαλο διαστημα.

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ τα δικά μου?

Ο Κωστής, ετών 2,5 αρχίζει παιδικό. Μύξες....ΩΤΙΤΙΔΑ...αντιβίωση....και μετά τι?....τι? ...τι? όλη την ώρα.

Άσχετοι εμείς δεν δίνουμε πολλή σημασία -έχει και κρίση ζήλιας για το νέο αδερφάκι νομίζουμε ότι μας δουλεύει.

Επανέρχεται.

Χριστούγεννα. 2η ωτιτιδα. Αντιβίωση και ξαναρχίζει το τι?....τι?

Υποψιαζόμαστε. Πάμε ΩΡΛ. Τίγκα στο υγρό τα αυτιά και μάλιστα αρκετά πηχτό. Εκκριτική ωτίτιδα. Δεν πονάει, δεν ενοχλεί -εκτός από την κουφαμάρα. Το υγρό είναι άσηπτο αλλά δεν φεύγει.

Την παλεύουμε με ομοιοπαθητικά, αφού και η εντελώς κλασσική ΩΡΛ παραδέχεται ότι η αντιβίωση δεν έχει και πολλά να κάνει αφού δεν υπάρχει μικρόβιο. Ψιλοκαλυτερεύει η κατάσταση αλλά ξανακυλάει και ξανά και ξανά. Τελικά κάνουμε επέμβαση αφαιρουμε το υγρό και τα κρεατάκια (που εμποδίζουν την απορρόφησή του) και βάζουμε σωληνάκια.

Τα σωληνάκια μένουν ~6-7 μήνες και αποβάλλονται, όπως αναμένεται. ΞΑΝΑ ΥΓΡΟ!!!!

Αυτή τη φορά όμως το πολεμάμε αμέσως. Με ομοιοπαθητικά και πάλι και με πολύ συχνό καθαρισμό της μύτης με φυσ. ορό. Τουλάχιστον 4/μέρα. Και βαθύ καθαρισμό του αναπνευστικού από την ΩΡΛ 1/εβδομάδα σε φάσεις έξαρσης της μύξας.

Το νικάμε. Χαλαρώνουμε λίγο. ΞΑΝΑ ΥΓΡΟ!!!

Ξαναρχίζουμε....και ξαφνικά συνειδητοποιώ -με τελείως άσχετο συνειρμό- ότι υπάρχει κάτι στη διατροφή του Κωστή που πυροδοτεί την χειροτέρευση. Το αγελαδινό γάλα.

Κόβουμε μαχαίρι τα γαλακτοκομικά. Καλυτερεύει η κατάσταση.

Επισκεπτόμαστε την ΩΡΛ τουλάχιστον 1/15 ημέρες για καθαρισμό και έλεγχο. Και παράλληλα το παλεύουμε με την ομοιοπαθητικό μας.

Με αυτά και αυτά φτάνουμε σε μια σχετικά συμπαθητική -αλλά όχι καλή- κατασταση στο καλοκαίρι.

Αυτοσκοπός να κάνουμε όσο περισσότερα μπανια στη θάλασσα.

Περνάει ο Ιούνιος και........................ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΑΔΕΙΑΖΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣ!!!!

Ιούλιος, Αύγουστος...........................ΑΥΤΑΚΙΑ ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ!!! Δεν φαίνεται καν ότι πήρχε πρόβλημα.

Σεπτέμβρης...έναρξη νηπιαγωγείου...έναρξη ομοιοπαθητικής στήριξης...έναρξη μύξας (καλή σχολική χρονιά)....έναρξη συστηματικών καθαρισμών με ορό στο σπίτι.

Νοέμβριος...τσεκ...ΑΥΤΙΑ ΚΑΘΑΡΑ!

Δεκέμβριος...τσεκ....θα σας πω την ερχόμενη Δευτέρα αλλά δεν έχω παρατηρήσει πρόβλημα.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγω για το αγελαδινο ακουσα σημερα και λεω να της αρχισω κατσικισιο σε συνδυασμο με ομοιοπαθητικη γιατι εχει παρει αρκετες αντιβιωσεις πλεον......

σου συγκαιει καθολου στο πιπι ή κολινο???

αν ναι ειναι μια παραπανω ενδειξη για αλλεργια στο αγελαδινο.....

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites

απο τοτε που ξεκινησαμε τον παιδικο, η μικρη ειναι ΣΥΝΕΧΕΙΑ αρρωστη..

 

παντα το ιδιο

μυξες, βηχας, μπουκωμα, εμετοι απο φλεμματα, ρινιτιδα.... πυρετος ευτυχως οχι..

 

απο αρχες σεπτεμβρη εχει παρει 3 φορες (ΝΑΙ, 3!!!!!!) αντιβιωση

μια φορα αμοξιλ, 2 φορες κλαριπεν... αντισταμινικα, και εισπνεομενα... απειρα

 

την κοιταζε συχνα παιδιατρος, που μας διαβεβαιωνε οτι τα αυτια της, ειναι "λιιιιιιιιιιιγο κοκκινα, αλλα οχι κατι επικινδυνο"

 

τις προαλλες, εχοντας πια απελπιστει απο τις ιωσεις και τις αντιβιωσεις, κλεισαμε ραντεβου σε παιδιατρο κλασσικης ιατρικης, που ομως σε γονεις που επιθυμουν κανει και ομοιοπαθητικη (την Ζωτου)

 

στην καινουργια παιδιατρο θα πηγαιναμε κυριως, για να τονωσουμε το ανοσοποιητικο και να δουμε αν μπορουμε να αποφυγουμε τις αντιβιωσεις, ελεος πια, εχουμε πηξει στην αντιβιωση..

 

χτες ομως, συνειδητοποιησαμε με τον συζυγο μου, οτι το παιδι ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ... ή μαλλον, βαριακουει...

 

εδω και καιρο (οσο καιρο περιπου εχουμε και τα προβληματα με την μυξα και το βηχα, πανω απο μηνα δηλαδη) η μικρη ειναι ολο "τι?" και "τι?"

νομιζαμε οτι κανει πλακα, αλλα χτες σιγουρευτηκαμε οτι το παιδι ΔΕΝ ακουει καλα!!!! (γενικα ειναι σκυλι στον πονο, και για πονο στο αυτι ειχε παραπονεθει ελαχιστες φορες)

 

σημερα λοιπον, το πρωτο που ανεφερα στην γιατρο (πριν καν, παρει ιστορικο) ηταν οτι το παιδι εχει προβλημα με την ακοη της..

 

κοιταει τ αυτια της.. ΚΑΙ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΠΛΑΚΑ... τιγκα στο υγρο!!!!!!! πολυ χαλια!!! της φανηκε παραξενο, που το παιδι ακουει εστω και λιγο!!!!

 

μας εδωσε Kali Carbonicum, το οποιο ξεκινησαμε αμεσα, και αλλα 3 συμβατικα φαρμακα, (σταγονες) για μυτη και αυτια..

μας ζητησε να μας ξαναδει σε καμια 15αρια μερες..

 

 

το προβλημα ειναι οτι επειδη εχω φρικαρει με την μικρη που δεν ακουει, εχω σκοπο να δωσω λιγες μερες ευκαιρια στα ομοιοπαθητικα φαρμακα να δρασουν (εχω μαρτυριες οτι η ομοιοπαθητικη κανει θαυματα στις παιδικες ωτιτιδες)

αλλα το αργοτερο παρασκευη, θα παω το παιδι και σε παιδορυλλα σε καποιο νοσοκομειο, να το δουν κι εκει

 

φοβαμαι για μονιμη ζημια..

 

 

εχει τυχει σε παιδι με ωτιτιδα, να παθει απωλεια ακοης? συνηλθε μετα?

 

να φρικαρω????? (οκ, ρητορικη ερωτηση, εχω σαλταρει ηδη)

καθε φορα που η κορη μου παθαινε ωτιτιδα κουφαινοταν! απο εκει καταλαβαιναμε αρχικα οτι ξεκιναει ωτιτιδα. να μην ανησυχεις και εμεις με ομοιοπαθητικη εχουμε ξεχασει και τη λεξη:cool:

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγω για το αγελαδινο ακουσα σημερα και λεω να της αρχισω κατσικισιο σε συνδυασμο με ομοιοπαθητικη γιατι εχει παρει αρκετες αντιβιωσεις πλεον......

σου συγκαιει καθολου στο πιπι ή κολινο???

αν ναι ειναι μια παραπανω ενδειξη για αλλεργια στο αγελαδινο.....

Όχι με συγκάματα δεν είχαμε θέμα...άλλωστε είχε ήδη βγάλει τις πάνες.

Αλλά η μύξα του ήταν Α-ΤΕ-ΛΕΙ-Ω-ΤΗ!

Όχι ότι εξαφανιζόταν με την αποχή, αλλά ήταν σημαντικά λιγότερη και πιο αραιή.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

καθε φορα που η κορη μου παθαινε ωτιτιδα κουφαινοταν! απο εκει καταλαβαιναμε αρχικα οτι ξεκιναει ωτιτιδα. να μην ανησυχεις και εμεις με ομοιοπαθητικη εχουμε ξεχασει και τη λεξη:cool:

Υπάρχουν παιδιά που έχουν την τάση να μένει το υγρό στα αυτάκια οπότε καλό είναι να το παρακολουθούμε προσεκτικά.

Ο Κωστής με υγρό στα αυτιά επί πολλούς μήνες δεν πάθαινε ωτιτιδες...ήταν απλά κουφός....και στην πρώτη φάση που αργήσαμε να το πάρουμε χαμπάρι, το υγρό είχε πήξει τόσο που στάθηκε αδύνατον να το νικήσουμε και καταλήξαμε σε επέμβαση.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

πηγαμε στο μητερα, μας εκαναν τυμπανογραμμα, μας ειδε και ειδικος ωρλ, μας επιβεβαιωσε την διαγνωση της παιδιατρου -τιγκα στο πυον και τα δυο αυτια, και υγρο-

 

μας καθαρισε η γιατρος τα αυτια απο κερι, μας ειπε να συνεχισουμε την ομοιοπαθητικη θεραπεια για 10 μερες και να ξαναπαμε να μας δει, αν υπαρχει βελτιωση..

 

μας ειπε οτι εχουμε και κρεατακια που μαλλον θα χρειαστουν αφαιρεση.. αλλα αυτο ειναι για αργοτερα..

 

το οτι εχει το παιδι βαρυκοοια ειναι λογικο με τετοια ωτιτιδα,το παρακολουθουμε και εννοειται δεν θα το αφησουμε να εξελιχθει

 

μεσα σε ολα, παθαμε και γαστρεντεριτιδα ελεος δηλαδη

 

φανταστειτε ενα παιδι που ξερναει/κανει τσιρλιπιπι ολη μερα, και ταυτοχρονα φωναζει διαρκως 'ΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ??? ΤΙ ΕΙΠΕΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ????'

Link to comment
Share on other sites

fistikaki, βάλε στο σκηνικό σου και το 'φτύνω τρελά αηδιαστικά φλέματα' και 'τρέχει μύτη Νιαγάρας΄...............

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

fistikaki, βάλε στο σκηνικό σου και το 'φτύνω τρελά αηδιαστικά φλέματα' και 'τρέχει μύτη Νιαγάρας΄...............

 

 

οχι, καλο μου τζατζικακι..

 

το χειροτερο ΔΕΝ ειναι το 'φτύνω τρελά αηδιαστικά φλέματα' ...

αλλα το 'ΚΑΤΑΠΙΝΩ τρελά αηδιαστικά φλέματα' -σορρυ τρωγατε?-

 

αμα εφτυνε, καλα θα ηταν... αλλα δεν το χει μαθει το χρρρρρρρρρρρ φτου ακομα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι, καλο μου τζατζικακι..

 

το χειροτερο ΔΕΝ ειναι το 'φτύνω τρελά αηδιαστικά φλέματα' ...

αλλα το 'ΚΑΤΑΠΙΝΩ τρελά αηδιαστικά φλέματα' -σορρυ τρωγατε?-

 

αμα εφτυνε, καλα θα ηταν... αλλα δεν το χει μαθει το χρρρρρρρρρρρ φτου ακομα

Μπα, χώνεψα ....................

 

Αυτό το κάνει ο γιός μου και βγάζει και έναν ήχο ο άτιμος .... κάτι σαν γρμγψχιγισσσσσςςςςςςςςς:?:?:?

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Eliza, είπες ότι είδες καλυτέρευση στις μύξες με την αλλαγή του γάλακτος ή λάθος κατάλαβα? Γιατί έχω κι εγώ τον μικρό μου από πέρυσι, ΟΛΟ το χειμώνα με πράσινες μύξες...που συνήθως δεν του κάνουν κάτι περισσότερο από ένα ήπιο βηχαλάκι, αλλά αν θα βοηθήσει μια τέτοια αλλαγή, να το δοκιμάσω...ακόμα και το οτριβίν, γιατί να του το βάζω τόσο συχνά, αν μπορώ να το αποφύγω?

Link to comment
Share on other sites

αγγελινα, το οτριβιν κανει ρινιτιδες (που με τη σειρα τους, κανουν ιγμοριτιδα)

 

εγω εκανα ψιλοκαταχρηση του οτριβιν στη μικρη, για να μπορει να κοιμαται αλλιως ειχαμε δραματα, αλλα τελικα μαλλον κακο της εκανα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια,

φυστικακι κατευθειαν στον ΩΡΛ να πας τη μικρη, ο παιδιατροι δεν ειναι ειδικοι για τα αυτια.

Και μεις xozal και εισπνεομενα κανουμε...

Και η φαση ποια ειναι? Πως καναμε αφαιρεση αμυγδαλες-κρεατακια οταν ηταν 3 και μαλλον ξαναβγηκαν τα κρεατακια... &*^#$

Βγαλτε τα να ησυχασει το παιδι, δεν γινεται συνεχεια αντιβιωση να παιρνει. Μονο να ειναι πανω απο τα 4 το παιδι για να μην ξαναβγουν οπως τα δικα μας.

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο τοτε που ξεκινησαμε τον παιδικο, η μικρη ειναι ΣΥΝΕΧΕΙΑ αρρωστη..

 

παντα το ιδιο

μυξες, βηχας, μπουκωμα, εμετοι απο φλεμματα, ρινιτιδα.... πυρετος ευτυχως οχι..

 

απο αρχες σεπτεμβρη εχει παρει 3 φορες (ΝΑΙ, 3!!!!!!) αντιβιωση

μια φορα αμοξιλ, 2 φορες κλαριπεν... αντισταμινικα, και εισπνεομενα... απειρα

 

την κοιταζε συχνα παιδιατρος, που μας διαβεβαιωνε οτι τα αυτια της, ειναι "λιιιιιιιιιιιγο κοκκινα, αλλα οχι κατι επικινδυνο"

 

τις προαλλες, εχοντας πια απελπιστει απο τις ιωσεις και τις αντιβιωσεις, κλεισαμε ραντεβου σε παιδιατρο κλασσικης ιατρικης, που ομως σε γονεις που επιθυμουν κανει και ομοιοπαθητικη (την Ζωτου)

 

στην καινουργια παιδιατρο θα πηγαιναμε κυριως, για να τονωσουμε το ανοσοποιητικο και να δουμε αν μπορουμε να αποφυγουμε τις αντιβιωσεις, ελεος πια, εχουμε πηξει στην αντιβιωση..

 

χτες ομως, συνειδητοποιησαμε με τον συζυγο μου, οτι το παιδι ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ... ή μαλλον, βαριακουει...

 

εδω και καιρο (οσο καιρο περιπου εχουμε και τα προβληματα με την μυξα και το βηχα, πανω απο μηνα δηλαδη) η μικρη ειναι ολο "τι?" και "τι?"

νομιζαμε οτι κανει πλακα, αλλα χτες σιγουρευτηκαμε οτι το παιδι ΔΕΝ ακουει καλα!!!! (γενικα ειναι σκυλι στον πονο, και για πονο στο αυτι ειχε παραπονεθει ελαχιστες φορες)

 

σημερα λοιπον, το πρωτο που ανεφερα στην γιατρο (πριν καν, παρει ιστορικο) ηταν οτι το παιδι εχει προβλημα με την ακοη της..

 

κοιταει τ αυτια της.. ΚΑΙ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΠΛΑΚΑ... τιγκα στο υγρο!!!!!!! πολυ χαλια!!! της φανηκε παραξενο, που το παιδι ακουει εστω και λιγο!!!!

 

μας εδωσε Kali Carbonicum, το οποιο ξεκινησαμε αμεσα, και αλλα 3 συμβατικα φαρμακα, (σταγονες) για μυτη και αυτια..

μας ζητησε να μας ξαναδει σε καμια 15αρια μερες..

 

 

το προβλημα ειναι οτι επειδη εχω φρικαρει με την μικρη που δεν ακουει, εχω σκοπο να δωσω λιγες μερες ευκαιρια στα ομοιοπαθητικα φαρμακα να δρασουν (εχω μαρτυριες οτι η ομοιοπαθητικη κανει θαυματα στις παιδικες ωτιτιδες)

αλλα το αργοτερο παρασκευη, θα παω το παιδι και σε παιδορυλλα σε καποιο νοσοκομειο, να το δουν κι εκει

 

φοβαμαι για μονιμη ζημια..

 

 

εχει τυχει σε παιδι με ωτιτιδα, να παθει απωλεια ακοης? συνηλθε μετα?

 

να φρικαρω????? (οκ, ρητορικη ερωτηση, εχω σαλταρει ηδη)

 

 

 

 

 

Καλημέρα!θα ήθελα την συμβουλή σας και την άποψη σας!

Έχω μια κορούλα ακριβώς 2 χρονών.την πάω στον παιδικό απο 16 μηνών. Είναι άρρωστη συνέχεια κάποιες φορές με πυρετό και κάποιες πιο ελαφριά με συνάχι ή και βήχα! Το πρόβλημα είναι οτι οπότε αρρωσταίνει έχει ευαισθησία στα αυτάκια της και παθαίνει ωτίτιδες με αποτέλεσμα να είμαστε συνέχεια με αντιβίωση για 10 μέρες μολις την σταματήσουμε με τα απο μια βδομάδα παλι τα ιδια και παλι αντιβίωση.Μας παρακολουθεί και ωρρυλας ο οποίος μας είπε άλλη μια ωτίτιδα να κάνει η μικρή πρέπει να την βάλουμε χειρουργείο να της βάλουν κάτι σαν σωληνάκι που θα κρατάει το αυτάκι ανοιχτό για να μην μαζεύει υγρό.

Μετά απο πολύ σκέψει εχω κλεισει ενα ραντεβού με τον κύριο Αρσενιου(ομοιοπαθητικός)για την άλλη εβδομάδα.....

δεν έχω ξαναπάει

δεν ξέρω τι ακριβώς κάνουν....

fistikaki θα ήθελα να μου πεις πως τα πάτε με την ομοιοπαθητικοί έχεις δει βελτίωση? σκέφτομαι μετά της γιορτές να πάρω την μικρή μου να ανεβούμε Αθηνα να την δει και κάποιος παιδοωρυλλας και εμένα όλοι την ώρα είναι τι? τι? τι?

πες μου σε παρακαλώ σε τι στάδιο βρισκεστε???

Link to comment
Share on other sites

fistikaki θα ήθελα να μου πεις πως τα πάτε με την ομοιοπαθητικοί έχεις δει βελτίωση? σκέφτομαι μετά της γιορτές να πάρω την μικρή μου να ανεβούμε Αθηνα να την δει και κάποιος παιδοωρυλλας και εμένα όλοι την ώρα είναι τι? τι? τι?

πες μου σε παρακαλώ σε τι στάδιο βρισκεστε???

 

 

ειμαστε σε αναμονη..

ειδε το παιδι ωρλ, καναμε τυμπανογραμμα για να ξερω ακριβως σε τι φαση ειμαστε, ακολουθουμε την ομοιπαθητικη θεραπεια σε πρωτη φαση και την αλλη βδομαδα θα ξανακανουμε τυμπανογραμμα και θα μας πει ο ειδικος ωρλ αν υπαρχει βελτιωση..

 

αν δεν δουμε βελτιωση, ή αν χειροτερεψει το παιδι, θα αφησω τα ομοιοπαθητικα και θα πλακωσω το παιδι σε συμβατικα φαρμακα και αντιβιωση, δεν θελω να διακινδυνευσω την ακοη του παιδιου!

Link to comment
Share on other sites

ειμαστε σε αναμονη..

ειδε το παιδι ωρλ, καναμε τυμπανογραμμα για να ξερω ακριβως σε τι φαση ειμαστε, ακολουθουμε την ομοιπαθητικη θεραπεια σε πρωτη φαση και την αλλη βδομαδα θα ξανακανουμε τυμπανογραμμα και θα μας πει ο ειδικος ωρλ αν υπαρχει βελτιωση..

 

αν δεν δουμε βελτιωση, ή αν χειροτερεψει το παιδι, θα αφησω τα ομοιοπαθητικα και θα πλακωσω το παιδι σε συμβατικα φαρμακα και αντιβιωση, δεν θελω να διακινδυνευσω την ακοη του παιδιου!

 

 

μακάρι να μην χρειαστεί και να βελτιώσετε με την θεραπεία που κάνετε.Δεν ξερω αλλα εχω διαβάσει πολλες περιπτώσεις που με την ομοιοπαθητική θεραπεύονται. εμείς θα πάμε την κυριακη να μας δει...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια στην ομοιοπαθητικη τι σας δινουν για το παιδι????

σιροπια χαπια?????

χτες πηγαμε να δει το αυτακι παιδιατρος που μας ειπε οτι ειναι "εξαιρετικο" και κοψαμε την αντιβιωση ευτυχως....

της εχω αρκετη εμπιστοσυνη και ξερω οτι θα μου πει ελευθερα την γνωμη της......

την ρωτησα ποια ειναι η γνωμη της για την ομοιοπαθητικη και αν κανει διαφορα στα παιδια που εχουν ευαισθησια στ αυτακια τους....

 

χωρις να θελω ουτε να σας αγχωσω ουτε να κατηγορησω την ομοιοπαθητικη (δεν γνωριζω εξαλλου......) μου λεει εγω ξερω οτι δεν κανει πολλα πραγματα .... εξαλλου σου δινουν χαπια και σιροπια που δεν ξερεις τι ουσιες εχουν..... εκει ειναι η ενσταση της..... λογικο μου φανηκε......

καλα αποτελεσματα και κομμενα τα τι τι τι????

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites

bebaki-eva, γιατί μωρέ, στην συμβατική ιατρική, ξέρεις τι είναι ακριβώς τα φάρμακα ?

 

Είμαι επιφυλακτική, γιατί στα δικά μου παιδιά, με λαρυγγίτιδες, αμυγδαλίτιδες κλπ, οι αντιβιώσεις/κορτιζόνες τα έκαναν χώμα.

 

Στράφηκα προ 2ετίας στην όμοιο και είμαι ευχαριστημένη.

 

Μόνο 1 φορά έχει πάρει ο μικρός αντιβίωση.

 

Όσο για τους παιδιάτρος, οι απόψεις διίστανται και είναι απολύτως λογικό.

 

Ο πρώτος παιδίατρος που είχαμε ήταν λαύρος εναντίον της όμοιο (παπατζιλίκια την έλεγε).

 

Η παιδίατρος που έχουμε τα τελευταία 2 χρόνια την δέχεται αλλά δεν δίνει όμοιο φάρμακα, γιατί δεν έχει ασχοληθεί. Δεν την απορρίπτει όμως.

 

Θεωρώ ότι τα συμφέροντα είναι τεράστια και ο κάθε γιατρός μιλάει βάσει συνειδήσεως και προσωπικού οφέλους.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω κι εγω αυτο πηγα να αντιτεινω αλλα μετα σκεφτηκα οτι απλως τα συμβατικα κυκλοφορουν πιο μεγαλο χρονικο διαστημα (μιας και η ομοιο ειναι φρεκο πραγμα....) και εχουν περισσοτερα πειραματοζωα (δυστυχως..... τα παιδακια μας.....)

δεν απορριπτω την ομοιο εξαλλου δεν ξερω επι του θεματος απλως κανω τον συνηγορο του διαβολου.......

ειμαστε ανοικτες να ακουσουμε τις μαμαδες που την κανετε και εχετε δει αποτελεσμα...... μπραβο σας που δεν δινετε αντιβιωσεις..... εμενα οταν επαθε η Ευα πρωτη φορα ωτιτιδα 7 μηνων παρολο που την θηλαζα μεχρι τους 13 μηνες μου ειπε η μαμα μου οτι ωτιτιδα μονο με αντιβιωση περναει και ετσι "πειστικα" ...... ισως επρεπε τοτε να ψαχτω περισσοτερο.....

πραγματικα ομως ουτε μενα μου αρεσει που εχουμε παρει 5 φορες αντιβιωση.....γκρρρρρρρ

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω θα εχω αποψη, οταν τελειωσει η θεραπεια της μικρης με την ομοιοπαθητικη...

 

 

οι απανωτες αντιβιωσεις παντως, που επαιρνε η μαρια τον τελευταιο τριμηνο, δεν την βοηθησαν... ουτως ή αλλως, συνεχεια αρρωστη...

 

ακομα και 'παπατζιλικια' (ετσι τα λεει και ο αντρας μου) να ειναι τα ομοιοπαθητικα φαρμακα, το πολυ πολυ να μην δω διαφορα στην κατασταση του παιδιου... μα, απο την αλλη, ουτε με τα συμβατικα φαρμακα ειδα διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

εγω θα εχω αποψη, οταν τελειωσει η θεραπεια της μικρης με την ομοιοπαθητικη...

 

 

οι απανωτες αντιβιωσεις παντως, που επαιρνε η μαρια τον τελευταιο τριμηνο, δεν την βοηθησαν... ουτως ή αλλως, συνεχεια αρρωστη...

 

ακομα και 'παπατζιλικια' (ετσι τα λεει και ο αντρας μου) να ειναι τα ομοιοπαθητικα φαρμακα, το πολυ πολυ να μην δω διαφορα στην κατασταση του παιδιου... μα, απο την αλλη, ουτε με τα συμβατικα φαρμακα ειδα διαφορα...

 

 

αχ fistikaki περνάμε ακριβώς τα ίδια πως σε καταλαβαίνω!

και εγώ δεν είμαι πεπεισμένη με την ομοιοπαθητική αλλα δεν εχω άποψη γιατί δεν εχω πάει ποτε,εχω διαβάσει πάρα πολλά και θετικά και αρνητικά...

τώρα που θα αρχίσουμε θα έχω άποψη αλλα στο κατω κατω τη ειχαμε τη χάσαμε μπροστά σε τόσες αντιβίωσης που εχει πάρει η μικρή τα φυτικά που θα της δώσουν θα την πειράξουν???

Link to comment
Share on other sites

καταρχην fistikaki περαστικα στο κοριτσι σου!πως τα πατε μεχρι στιγμης?δειχνει να εχει βελτιωθει η ακοη της καθολου?

εγω εκλεισα πριν λιγες μερες 1 χρονο που κανω ομοιοπαθητικη στη κορη μου...μπορω να πω οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενη...ολες τις ιωσεις τις αντιμετωπισε με ομοιοπαθητικα επιτυχως και παρα την προτροπη του συμβατικου παιδιατρου να δωσω αντιβιωση 2 φορες την εχουμε αποφυγει...δε ξερω αν σε πιο σοβαρες περιπτωσεις εχει αποτελεσμα...

ευχομαι να γινει γρηγορα καλα!

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια...

Κρίμα να ταλαιπωρούνται έτσι τα μωράκια...

Η δική μου δόξα τω θεω, δεν έχει πάθει ποτέ ωτίτιδες, αλλά προσωπικά με ταλαιπωρούσαν από νήπιο μεχρι και την εφηβεία μου.

Δεν θα ξεχάσω ποτέ τους πόνους,την ταλαιπωρία και τις ποσότητες των αντιβιώσεων.

Μακάρι να μην υποφέρει κανένα παιδάκι..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...