Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΜΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ


Recommended Posts

Καλησπερα..εχω κανει 4 αποβολες και ειναι ολες τυχαιες... αν και δεν εχουμε προβλημα σκεφτομαστε το ενδεχομενο της εξωσωματικης με την γιατρο... η γεννετηστρια θεωρει οτι ειναι τυχαια αλλα δεν μπ0ορουμε δυστυχως να βρουμε τον λογο για να μην παλινδρομουμε.. ετσι υπαρχει περιπτωση να κανουμε εξωσωματικη για να φυτεψουμε παραπανω εμβρυα μηπως καποιο μεινει...ξερετε να μου πειτε κοστος να ειμαστε προετοιμασμενοι σε περιπτωση που το επιλεξουμε?????:confused::confused::confused: βοηθειστε μας please...:(:(:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα, λυπαμαι πολυ για τις απωλειες σου.

Αληθεια τι εννοεις τυχαια? Εχετε κανει εξετασεις ? Προσωπικα για εμενα δεν υπαρχει τυχαιο γεγονος (και ειδικα οταν επαναλαμβανεται 4 φορες).

Τι θα κερδισεις με την εξωσωματικη? Δεν ισχυει αυτο οτι βαζουμε πολλα εμβρυα για να μεινει ενα. Εαν υπαρχει αιτια, δυστυχως δεν προκειται να προχωρησει η εγκυμοσυνη.

Και εμενα ο γιατρος τυχαια θεωρησε οτι επαθα την κεντρικη αποκολληση πλακουντα στο πρωτο μου μωρο που το εχασα (σε μεγαλη ηλικια κυησεως), τυχαιο θεωρησε και το γεγονος της προεκλαμψιας. Ευτυχως που διαβασα πραγματα, μου ανοιξαν τα ματια και πηγα σε γιατρο της προκοπης και βρηκαμε την αιτια.

Link to comment
Share on other sites

εμεις ειμαστε σε παλινδρομες 1ου τριμηνου και εχουμε μιλησει με γεννετιστες και αιματολογους αφου εχουμε εδω και καιρο τελειωσει απο ολες τις εξετασεις που χρειαζονταν και δεν εχουμε καποιο προβλημα.. δυστυχως ειμαστε στην ομαδα ζευγαριων που δεν υπαρχει λογος που παλινδρομουν ,ειναι ασχετες οι αιτιες στις αποβολες η μια με την αλλη και οπως αναλυοντες στην γεννετικη δεν προερχεται απο εμας αλλα απο σειρα τυχαιων γεγονοτων.. απ οτι καταλαβαινεις εχουμε ψαξει απειρα για ολα εχουμε αλλαξει γιατρους μεχρι να κατασταλαξουμε στην γιατρινα μας και βεβαια εχουμε παρει πολλες αποψεις απο ομαδες γιατρων [αιματολογοι-γεννετιστες κ γυναικολογοι ] για να καταληξουμε.. ειμαι 31 ετων εχω πολυ περιθωριο ακομα και δεν εχουμε αποφασισει τη εξωσωματικη..υπαρχουν ομως πιθανοτητες να οδηγηθουμε σ αυτη για να φυτεψουν περισσοτερα απο ενα εμβρυα μηπως καποιο δεν παλινδρομησει. ομως φυσικα γνωριζουμε τι γινεται με την εξωσωματικη και οτι μπορει να μην εξελιχθει σε εγκυμοσυνη κτλ πραγμα που κομα ζυγηζουμε..το ζητουμενο δεν ειναι αν πρεπει η οχι να την κανουμε ουτε οι εξετασεις γιατι μολις κατασταλαξαμε υστερα απο 2,5 χρονια και απο 6000ε σε εξετασεις για να τις εχουμε κνει ολες μα ολεςςςςς...επισης περασαμε κ απο 3 ιδιωτικα και 1 δημοσιο νοσοκομειο για γνωμες και για εξετασεις... ξεχασα να σου πω οτι η πρωτη ηταν αυτοματη αποβολη εφυγε με αιμοραγια σχεδον αμεσως και θεωρηθηκε βιοχημικη ληψη ,ωστοσο την μετρουν στις απωλειες..ουσιαστικα εχω 3 παλινδρομες τις 2 πρωτες στην 8 εβδομαδα και την τελευταια στην 10η... το ζητουμενο ειναι το κοστος της εξωσωματικης το οποιο πρεπει να συμπεριλαβουμε υποψιν μας μαζι με ολα τα μειον της εξωσωματικης... γνωριζει κανεις.. ;;; :-(

Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι κουκλα μου για οτι εχεις περασει μεχρι τωρα ευχομαι η επομενη εγκμοσυνη να σου δωσει το παιδακι που τοσο ποθεις!

εγω τα εχω προσφατα και θα σου πω για το κοστος...σε ιδιωτικο

-3000 ευρω με αποδειξη 1000 ,κανονικα 3500 η εξωσωματικη με μικρογονιμοποιηση

-εξετασεις αιματολογικες 200 ευρω (καθε 2 ημερες για ελεγχο ορμονων 20 /εξεταση)

-εξεταση για κυστικη ινωση (ισως θα την εχεις ηδη κανει)200 ευ

ρω αλλα μπορεις να την κανεις και δωρεαν αν εχεις χρονο να περιμενεις

-120 η πρωτη επισκεψη

-περιπου 700 τα φαρμακα φυσικα με ταμειο ,χωρις ταμειο το τετραπλασιο

-σαλπιγγογραφια και τα αλλα τα εχεις κανει αφου εχεις ψαχτει....αν οχι 165 η σαλπιγγογραφια γινεται και σε δημοσιο ομως και οι αιματολογικες δεν ξερω και αυτες δωρεαν μεσω ταμειου

-αν πας σε βλαστοκυστες (εγω δεν πηγα)ειναι γυρω στα 300 ευρω

-καταψυξη ωαριων εχει και αυτη ενα κοστος σημαντικο τον χρονο δεν ξερω ποσο γιατι εγω δεν ειχα να κρατησω επιπλεον

....αυτα αν θυμαμαι καλα μεχρι την επιτευξη εγκυμοσυνης μετα παλι πληρωνεις αλλα χαλαλι!!!

συγνωμη που η σειρα ειναι ανακατη αλλα οπως τα θυμηθηκα τα εγραψα

φιλια και καλη επιτυχια σε οτι και αν αποφασισεις!

ejdn5zdpe3acpa7l.pngejdn5zdpe3acpa7l.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια .

νέα μαμά

εχετε κανει και οι δυο σας εξετασεις ολα ειναι οκ? οι γιατροι τι λενε ? ποια ειναι η αιτια ?

μπορεις ν ριξεις μια ματια εδω http://www.embryolab.gr/gr_weight.asp.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λυπαμαι κουκλα μου για οτι εχεις περασει μεχρι τωρα ευχομαι η επομενη εγκμοσυνη να σου δωσει το παιδακι που τοσο ποθεις!

εγω τα εχω προσφατα και θα σου πω για το κοστος...σε ιδιωτικο

-3000 ευρω με αποδειξη 1000 ,κανονικα 3500 η εξωσωματικη με μικρογονιμοποιηση

-εξετασεις αιματολογικες 200 ευρω (καθε 2 ημερες για ελεγχο ορμονων 20 /εξεταση)

-εξεταση για κυστικη ινωση (ισως θα την εχεις ηδη κανει)200 ευ

ρω αλλα μπορεις να την κανεις και δωρεαν αν εχεις χρονο να περιμενεις

-120 η πρωτη επισκεψη

-περιπου 700 τα φαρμακα φυσικα με ταμειο ,χωρις ταμειο το τετραπλασιο

-σαλπιγγογραφια και τα αλλα τα εχεις κανει αφου εχεις ψαχτει....αν οχι 165 η σαλπιγγογραφια γινεται και σε δημοσιο ομως και οι αιματολογικες δεν ξερω και αυτες δωρεαν μεσω ταμειου

-αν πας σε βλαστοκυστες (εγω δεν πηγα)ειναι γυρω στα 300 ευρω

-καταψυξη ωαριων εχει και αυτη ενα κοστος σημαντικο τον χρονο δεν ξερω ποσο γιατι εγω δεν ειχα να κρατησω επιπλεον

....αυτα αν θυμαμαι καλα μεχρι την επιτευξη εγκυμοσυνης μετα παλι πληρωνεις αλλα χαλαλι!!!

συγνωμη που η σειρα ειναι ανακατη αλλα οπως τα θυμηθηκα τα εγραψα

φιλια και καλη επιτυχια σε οτι και αν αποφασισεις!

σε ευχαριστω παρα πολυ να σαι καλα με οποια σειρα και να τα εγραψες.... εισαι πολυ καλη!! ειναι υψηλο το κοστος ... αλλα ενταξει...εσυ τι εκανες τα καταφερες η θα το ξανακανεις???? [αν δεν θες να απαντησεις στειλε πμ!]

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια .

νέα μαμά

εχετε κανει και οι δυο σας εξετασεις ολα ειναι οκ? οι γιατροι τι λενε ? ποια ειναι η αιτια ?

μπορεις ν ριξεις μια ματια εδω http://www.embryolab.gr/gr_weight.asp.

ναι ναι εχουμε κανει τα παντα !!! ειμαστε απο τις περιπτωσεις σειρας τυχαιων γεγονοτων ασχετων μεταξυ τους... δεν προκαλειται βλαβη απο εμας και βγαινει τρισωμια την προηγουμενη φορα [ η τρισωμια 15] και αυτη τωρα περιμενουμε... επειδη δεν μπορουμε να το κατευθεινουμε υπαρχει περιπτωση εξωσωμ γτ εφοσον ειναι τυχαια δεν μπορει να τυχει κ σ ολα τα εμβρυα που θα φυτεψουν...βεβαια εξαρταται και απο τον καρυοτυπο που περιμενουμε...ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες που μας εστειλες να σαι καλα...:-))

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι σε δημόσιο νοσοκομείο δεν πληρώνεις τίποτα. Μόνο τα φάρμακα τα οποία τα καλύπτει το ΙΚΑ για τρεις φορές. Εχω 3 φίλες που έκαναν εξωσωματικές στο Αλεξάνδρα και με επιτυχία (οι δύο στην δεύτερη εξωσωματική, η άλλη με 1 εξωσωματική) και δεν πλήρωσαν τίποτα. Εχει πολύ καλή ομάδα το Αλεξάνδρα. Ψάξτο πριν πας σε ιδιωτικό.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου εκεί είναι το κόστος, πάντως να σου πω ότι μία φίλη μου, μετά από 3 παλίνδρομες, έχει 3 παιδιά!! Οπότε, keep walking!

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι παρα πολυ για τις απωλειες σου...

Ξερω ποσο ψυχοφθορο ειναι και ποσο ποναει, εχω βρεθει τρεις φορες στη θεση αυτη.

 

Πανω κατω το κοστος μιας εξωσωματικης ειναι αυτο που περιεγραψε παραπανω η φιλη μας.

 

Εγω θελω να σταθω σε ενα αλλο σημειο και να σου εφιστησω την προσοχη. Η εξωσωματικη δεν ειναι ενα φαρμακο που το παιρνουμε και γινομαστε καλα, στην προκειμενη περιπτωση την κανουμε και πετυχαινουμε εγκυμοσυνη. Δυστυχως η επιτευξη εγκυμοσυνης με εξωσωματικη δεν ειναι καθολου εξασφαλισμενη, ακομη και εαν ολα απο αποψη εξετασεων ειναι αψογα, ποσο μαλλον και η συνεχιση της εγκυμοσυνης. Απλα παιζουμε με ενα μικρο ποσοστο, που δεν ξεπερνα το 25% (οσο και αυτο που εχει ορισει η φυση στην φυσιολογικη συλληψη). Το αναφερω για να εισαι πληρως ενημερη και να μην σε παραμυθιασει κανεις γιατρος με κανα τρελο ποσοστο της ταξης του >50%!

 

Επιπλεον, ο νομος απαγορευει την εμφυτευση ανω των 2 εμβρυων για μικροτερες ηλικιες, για να αποφευχθουν πολυδυμες κυησεις που ειναι ακρως επικινδυνες. Εαν ομως θεωρητικα εβαζες παραπανω αυτο δεν θα αυξανε τις πιθανοτητες επιτυχιας (αποδεδειγμενο αυτο με βαση τις τελευταιες ερευνες). Επισης, δεν καταλαβαινω πως θα απεκλειες να εμφυτευτει παλι ενα εμβρυο με γενετικη ανωμαλια? αφου εμφυτευεται με φυσιολογικη συλληψη γιατι να μην συμβει παλι με εξωαωματικη.

 

Ο μονος τροπος να αποφυγεις (και οχι 100%) να εμφυτευτει ελατωμματικο εμβρυο, ειναι να εχει προηγηθει προεμφυτευτικος ελεγχος στα εμβρυα. Οποτε απορριπτονται τα εμβρυα με ανωμαλια. Προσοχη ομως! και παλι η σημερινη τεχνολογια μπορει να τσεκαρει μεχρι 7-8 χρωμοσωματα στα εμβρυα, οχι ολα! Ελεγχουν συνηθως αυτα που εμφανιζονται με μεγαλυτερη συχνοτητα στο ενθρωπινο ειδος (πχ. τρισωμια 13, 21, κλπ), οποτε ο προεμφυτευτικος σου δινει παλι ενα ποσοστο καλυψης τα ταξης 95%. Το κοστος μονο του προεμφυτευτικου ειναι αρκετα υψηλο (απο 2.500 εως και 4000?) και δεν ξερω εαν καλυπτεται απο ταμεια ή εαν τον κανουν σε δημοσια νοσοκομεια.

 

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ, απλα ηθελα να παραθεσω καποια στοιχεια, που γνωριζω μετα απο πολυ διαβασμα και πολλες συζητησεις με γιατρους και γενετιστες. Τα διδυμακια μου ηρθαν με εξωσωματικη+προεμφυτευτικο ελεγχο. Ημουν ομως απολυτως ενημερη γι΄αυτο που πηγαινα να κανω και πολυ συνειδητοποιημενη για τα ποσοστα επιτυχιας που ειχα.

 

Καλη συνεχεια ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομίζω ότι σε δημόσιο νοσοκομείο δεν πληρώνεις τίποτα. Μόνο τα φάρμακα τα οποία τα καλύπτει το ΙΚΑ για τρεις φορές. Εχω 3 φίλες που έκαναν εξωσωματικές στο Αλεξάνδρα και με επιτυχία (οι δύο στην δεύτερη εξωσωματική, η άλλη με 1 εξωσωματική) και δεν πλήρωσαν τίποτα. Εχει πολύ καλή ομάδα το Αλεξάνδρα. Ψάξτο πριν πας σε ιδιωτικό.

να σαι καλα θα το κοιταξω αμεσα...

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω παρα πολυ να σαι καλα με οποια σειρα και να τα εγραψες.... εισαι πολυ καλη!! ειναι υψηλο το κοστος ... αλλα ενταξει...εσυ τι εκανες τα καταφερες η θα το ξανακανεις???? [αν δεν θες να απαντησεις στειλε πμ!]

ευτυχως τα καταφερα με την πρωτη!ημουν τυχερη γιατι αν και το προβλημα οφειλοταν στο σπερμα τελικα ουτε και εγω καταφερα να παραγω αρκετα ωαρια...μονο 5 απο τα οποια μονο 2 γονιμοποιηθηκαν ,αλλα ευτυχως το ενα ειναι ακομα στην κοιλια μου ,ειμαι 4 μηνων και πολυ χαρουμενη!αν και το αγχος συνεχιζεται για μια τελειομηνη και επιτυχη εγκυμοσυνη!

εγω δεν επελεξα να παω σε δημοσιο νοσοκομειο γιατι ηθελα μια λυση αμεσα .μου ειχαν σπασει τα νευρα και η ψυχολογια μου ηταν χαλια...πιστευω οτι ειναι καπως πιο χρονοβορα διαδικασια στο δημοσιο αλλα ειναι δωρεαν!

επιπλεον εμπιστευθηκα τον γιατρο μου ,δεν ξερω για πιο λογο μου εκανε κλικ.(ενω ειχα παει και σε αλλον πριν) ηθελα πολυ να πανε ολα καλα με την 1η για να μην χρειαστει να ξαναπαρω ορμονες ...φοβαμαι τα φαρμακα

παντως στο Ελενας που με παρακολουθει μια γυναικολογος ειδικος στις εξωσωματικες οταν της ειπα οτι πετυχε με την 1η εντυπωσιαστηκε!

αυτα καλη επιτυχια και παλι!

ejdn5zdpe3acpa7l.pngejdn5zdpe3acpa7l.png
Link to comment
Share on other sites

1.σαλπιγγογραφια η λαπαροσκοπηση 2.υπερηχογραφημα τελευταιου εξαμηνου 3.ορμονικο ελεγχο σε ηλικια ανω των 39 4.δυο σπερμοδιαγραμματα με διαφορα ενοσ τριμηνου το πρωτο απο το δευτερο κ τουλαχιστον το ενα να εχει γινει η στο ικα η σε νοσοκομειο. με ολα αυτα πασ στο γιατρο του ικα κ σου δινει παραπεμτικο να περασεισ απο επιτροπη για τα φαρμακα. στο 2103222923 κλεινεισ ραντεβου για την επιτροπη. παρε τηλ απο τωρα γιατι εχει μεγαλη αναμονη κ ασ μην εχεισ ακομη το παραπεμπτικο ως τοτε που θα σου δωσει ραντεβου θα το εχεισ βγαλει. καλη επιτυχια ευχομαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1.σαλπιγγογραφια η λαπαροσκοπηση 2.υπερηχογραφημα τελευταιου εξαμηνου 3.ορμονικο ελεγχο σε ηλικια ανω των 39 4.δυο σπερμοδιαγραμματα με διαφορα ενοσ τριμηνου το πρωτο απο το δευτερο κ τουλαχιστον το ενα να εχει γινει η στο ικα η σε νοσοκομειο. με ολα αυτα πασ στο γιατρο του ικα κ σου δινει παραπεμτικο να περασεισ απο επιτροπη για τα φαρμακα. στο 2103222923 κλεινεισ ραντεβου για την επιτροπη. παρε τηλ απο τωρα γιατι εχει μεγαλη αναμονη κ ασ μην εχεισ ακομη το παραπεμπτικο ως τοτε που θα σου δωσει ραντεβου θα το εχεισ βγαλει. καλη επιτυχια ευχομαι

Link to comment
Share on other sites

ψαξε ληγω και το θεμα θρομβοφιλια ετσι ακριβως ημουν εγω με τρεις 2 8,9 εβδομαδες και η τριτη 10 εβδομαδε δες σιγουρα στο εψαξαν αυτο γιατι σηνωθως δεν το ψαχνουν εγω εκανα ενα σορρω ασχετες εξετασεις σε πολλους γιατρους αλλα τελικα απο καθαρα τυχη μου εδωσε αντιπηκτικες καποιοος γιατρος και δοξα τον θεο εχω 2 συγνωμη αν σε κουραζω αλλα ειναι κριμα να μην ψαξεις ολες τις πιθανοτητες πηγενανα σε κορυφιαους γιατρους αλλα δεν εμεινα ευτηχως σε εναν αυτο να κανεις κανεις δεν ειναι θεος.....

Link to comment
Share on other sites

1.σαλπιγγογραφια η λαπαροσκοπηση 2.υπερηχογραφημα τελευταιου εξαμηνου 3.ορμονικο ελεγχο σε ηλικια ανω των 39 4.δυο σπερμοδιαγραμματα με διαφορα ενοσ τριμηνου το πρωτο απο το δευτερο κ τουλαχιστον το ενα να εχει γινει η στο ικα η σε νοσοκομειο. με ολα αυτα πασ στο γιατρο του ικα κ σου δινει παραπεμτικο να περασεισ απο επιτροπη για τα φαρμακα. στο 2103222923 κλεινεισ ραντεβου για την επιτροπη. παρε τηλ απο τωρα γιατι εχει μεγαλη αναμονη κ ασ μην εχεισ ακομη το παραπεμπτικο ως τοτε που θα σου δωσει ραντεβου θα το εχεισ βγαλει. καλη επιτυχια ευχομαι

πολλα εεε??πω πωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω....ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

ψαξε ληγω και το θεμα θρομβοφιλια ετσι ακριβως ημουν εγω με τρεις 2 8,9 εβδομαδες και η τριτη 10 εβδομαδε δες σιγουρα στο εψαξαν αυτο γιατι σηνωθως δεν το ψαχνουν εγω εκανα ενα σορρω ασχετες εξετασεις σε πολλους γιατρους αλλα τελικα απο καθαρα τυχη μου εδωσε αντιπηκτικες καποιοος γιατρος και δοξα τον θεο εχω 2 συγνωμη αν σε κουραζω αλλα ειναι κριμα να μην ψαξεις ολες τις πιθανοτητες πηγενανα σε κορυφιαους γιατρους αλλα δεν εμεινα ευτηχως σε εναν αυτο να κανεις κανεις δεν ειναι θεος.....

οχι το τσεκαρα σε πολλους γιατρους το θεμα θρομβοφιλια και στο τελος ειχα παρει γνωμες απο αιματολογους που σου οριζουν κ την δοση της ενεσης αλλα τις εχω κανει ολες...τωρα εκαναν και ιστολογικη και δεν εχω προβλημα στο να τρεφεται το μωρο ουτε στο πλακουντα ,βγηκε δηλ καθαρη η ιστολογικη..τι να πω...θα την βρουμε την ακρη..παντως σε ευχαριστω πολυ για οσα μου ειπες!!!να σαι καλα μονο κ μονο που ενδιαφερθηκες να μου γραψεις!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλησπερα, λυπαμαι πολυ για τις απωλειες σου.

Αληθεια τι εννοεις τυχαια? Εχετε κανει εξετασεις ? Προσωπικα για εμενα δεν υπαρχει τυχαιο γεγονος (και ειδικα οταν επαναλαμβανεται 4 φορες).

Τι θα κερδισεις με την εξωσωματικη? Δεν ισχυει αυτο οτι βαζουμε πολλα εμβρυα για να μεινει ενα. Εαν υπαρχει αιτια, δυστυχως δεν προκειται να προχωρησει η εγκυμοσυνη.

Και εμενα ο γιατρος τυχαια θεωρησε οτι επαθα την κεντρικη αποκολληση πλακουντα στο πρωτο μου μωρο που το εχασα (σε μεγαλη ηλικια κυησεως), τυχαιο θεωρησε και το γεγονος της προεκλαμψιας. Ευτυχως που διαβασα πραγματα, μου ανοιξαν τα ματια και πηγα σε γιατρο της προκοπης και βρηκαμε την αιτια.

 

καλημερα Ζωη,συγνωμη που ρωταω αλλα εσυ τελικα τι βρηκες?ειχα κ εγω ατυχια στην 23η εβδομαδα...γεννησα προωρα κ το μωρακι μου εζησε για 15μερες ...αλλα ηταν τοσο μικρο...τελικα μετα απο εξετασεις εντοπισαμε θρομβοφιλια κ ουρεοπλασμα,δεν ξερω τι απο αυτα τελικα εφταιγε!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...