Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΥΠΝΙΕΣ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ


Recommended Posts

Εμένα είναι ανάλογα πως θα με πιάσει ο ύπνος... υπάρχουν μέρες που ξυπνάω στις 4 το πρωί και στιφογυρίζω για ώρες στο κρεβάτι και άλλες μέρες που μπορώ να κοιμάμαι μέχρι τις 10... Πάντως για τις αυπνίες το καλύτερο είναι καναπές και τηλεόραση. Με το που ξαπλώνω στον καναπέ και ανοίγω τηλεόραση μέσα σε 20 λεπτά έχω γλαρώσει. Νομίζω ότι μάλλον βοηθάει το ότι στηρίζεται η πλάτη μου στην πλάτη του καναπέ και είναι πιο εύκολο να χαλαρώσω.

e5s2p1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 175
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ααααχχχχ βρισκομαι και γω σχεδον στην 32 βδομαδα και απο τις σβουρες που κανω τα βραδια , ξεστρωνεται το σεντονι.αυτο ειναι το λιγοτερο θα μου πειτε....ο μικρος τα βραδια βαζει τα ποδαρακια του στο υψος των πλευρων μου κ να κοιμηθω πλαγια μου ειναι απιστευτο δυσκολο.Αφηστε την δυσποια κ την δυσφορια που νιωθω.εχω 1 μηνα σχεδον δουλεια ακομα....κ δεν ξερω πως θα τα καταφερω με τοσες λιγες ωρες υπνου:shock: εχω και την αναιμια, σε συνδιασμο με την αυπνια σαν ρακουν εχω γινει απτους μαυρους κυκλους

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

Νυσταζω!!!! Ειμαι στην 30 εβδομαδα. Δεν μπορω να κοιμηθω τα βραδια. Κοιμαμαι δηλαδη κατα τις 2:00 και κατα τις 07:00 το πρωι ξυπναω (δεν δουλευω) απο πονους της μεσης και των γοφων. Υποφερω μιλαμε, και στριφογυρναω ωσαν το αρνι,ξυπναει και το μωρο στην κοιλια και κλωτσαει, και βλεπω τον αντρα μου να κοιμαται διπλα και μου ερχεται να του δωσω μια..:evil: Και μετα ξανακοιμαμαι η γουρουνα στις 10 αν με ξαναπαρει ο υπνος και ξυπναω στισ 12:oops:

:rolleyes:

 

9oO7p3.png?Slkbe76M

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια είμαι στην 38η εβδομάδα και τις 3 τελευταίες μερες με πεθαίνει η μέση μου! επίσης καθε βραδυ κατα τις 4 ξυπνάω και ξυπνάω. οχι οτι κοιμάμαι καλά αφού κάθε 2 ωρες παω τουαλέτα! στις 4 λοιπον με πιάνει και πείνα! γαλατάκι με κορν φλαικς και μετά παλι κρεβάτι. παίρνω και ενα βιβλίο και στην 3η σελ. εχω ξεραθεί! δοκιμάστε το βιβλίο, καλύτερα απο τηλεόραση...... εκεινη την ώρα δεν έχει και τπτ ωραίο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υπομονη..δεν μπορουμε να κανουμε και τιποτα αλλο..εχω να ευχαριστηθω υπνο κι εγω δεν ξερω απο ποτε..εγω εχω προκαθορισμενα ραντεβου με το wc!!:lol::lol:καθε βραδυ στη 1,στις 3,στις 6 και μετα στις 8..αν εχω πιει και κανενα ποτηρακι παραπανω(νερο οχι κρασι!!)εχω και εκτακτα!!αλλα το χειροτερο μου τη νυχτα ειναι οτι δεν μπορω να γυρισω πλευρο η να σηκωθω απο το κρεββατι..αυτο ειναι που μου τη δινει:?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στο κλαμπ κορίτσια ! Έχω λίγο από όλα όσα περέγραψαν και τ'άλλα κορίτσια, δηλ.: καούρες (τρομερές) τίναγμα(σπαστικό) πόνους στη μέση μεγάλη κοιλιά(δεν ξέρω που να τη βολέψω) εφιάλτες ( ότι είμαι στο χειρουργείο και πάνε να με ανοίξουν χωρίς να έχει επιδράσει ακόμα η αναισθησία ή ότι κάτι παθαίνει το πρώτο μου παιδάκι) συχνοουρία, δίψα .Αυτααά ! Είμαι στην 35η εβδομάδα ,υπομονή !!!

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ήμουν έτσι. Κράμπες συνέχεια, μεγάαααλη κοιλιά (σαν να είχα δίδυμα) και το μωρό δεν είχε κατέβει. Τώρα κοιμαμαι και κανονικό 8ωρο.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια κι εμένα από την αρχή της εγκυμοσύνης μου είναι αδύνατον να κοιμηθώ πριν τις 2. Αφήστε που δεν βολεύομαι κι όλας. Στριφογυρίζω συνέχεια..

τι ντουζ δοκίμασα, τι ζεστό γάλα, τι χαμομήλι, τι μασάζ για να χαλαρώσω...τίποτα δεν γίνεται...λες και άλλαξε το ρολόι μου και πρέπει να κοιμάμαι μετά τις 2.

Ευτυχώς όμως κοιμάμαι μετά μέχρι τις 9 το πρωί οπότε δεν είμαι κουρασμένη μέσα στην ημερα...

Υπομονή όλα για τα παιδάκια μας που έρχονται....γερά να είναι και χαλάλι τους!;)

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά μου δίνει κουράγιο να ξέρω ότι και κάποιος άλλος βιώνει τα ίδια πράγματα με εμένα τις ίδιες ώρες! Να είστε όλες καλά κορίτσια, καλή υπομονή και με το καλό τα μωράκια σας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ούτε εγώ μπορώ να κοιμηθώ πριν τις 2!!! ίσως να είναι όμως επειδη ξέρω ότι δεν πρέπει να ξυπνησω νωρίς το πρωί. μετά όμως κοιμάμαι.............. σαν τούβλο. Λίγο δύσπνοιες έχω, αλλά ο ύπνος πάει καλά. Τον χρειαζόμαστε τώρα, γιατί μετά θα τον ψάχνουμε....... όσο για τη θέση, εμένα με βολεύει μόνο στο δεξί πλάι. Κουφό, αλλά στο αριστερό με πονάει η κοιλιά μου!! Όλες βλέπω καλοπερνάμε!! ;)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια..εγω εχω να κοιμηθω πολυ καιρο!!βλεπω πως εχετε κι εσεις τα ιδια και παρηγοριεμαι αλλα και παλι οταν φτανει 4-5 το βραδυ και δε μπορω να κοιμηθω και στριφογυρναω δε ξερω τι να κανω..και φυσικα ολη την αλλη μερα ειμαι σα κοτοπουλο!!

Link to comment
Share on other sites

Vre koritsia,telika xamos me auta ta symptomata stin egymosini...Oson afora tin aypnia ego tin exo pareoula apo ton 3o mina mexri kai tora ston 6o.ksekinise mazi me tous emetous kai tora synexizei me tis kaoures...teleia filarakia.Apla einai isos to mono symptoma me to opoio symfiliothika giati panta imoun ksenixtomoutro kai latrhs tou proinou ypnou opote ksenyxtao oso paei kai tin alli mera ksapla mexri arga..Eytixos vevaia pou exo adeia allio fantazomai tha milagame apo to yperperan..tha eixa paradosei pneuma,xaxaxa

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Είμαι στη 39η βδομάδα και μπορώ να πω οτι εδώ και 3 βδομάδες κοιμάμαι καλύτερα από όλους τους μήνες της εγκυμοσύνης! Στη χειρότερη περίπτωση να ξυπνήσω μια φορά να πάω τουαλέτα και το πρωί ξυπνάω πλήρως ανανεωμένη!!!

Link to comment
Share on other sites

τωρα ειμαι πλεον στο μηνα μου.εχω περασει απο πολλα σταδια.στην αρχη κοιμομουνα συνεχεια.μετα αυπνιες μεχρι τον 6ο μετα παλι κοιμομουνα ξερη τωρα εχω αγχος να πανε ολα καλα να γεννησω ενα υγειες μωρακι και δεν μου κολαει υπνος με τιποτα.εχω και συχνοουρια δεν βολευομαι και με την κοιλια μου.χαλια.βλεπω sex and the city και μετα το ριχνω στη μελετη.διαβαζω βιβλια μεχρι το ξημερωμα που καταφερνω να κομηθω για κανενα δυωρο.με συνεπερνουν αυτα που διαβαζω και δεν σκεφτομαι.γενικα το βραδυ με πιανει αγχος.φταινε και οι ορμονες μαλλον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελίνα πρέπει να έχουμε ακριβώς την ίδια ΠΗΤ!

 

Ούτε κι εγώ κοιμάμαι καθόλου καλά τελευταία, παρόλο που το δεύτερο τρίμηνο κοιμόμουνα πάρα πολύ! Δεν μπορώ να βολευτώ, πάω συνέχεια τουαλέτα, ζεσταίνομαι κτλ.

 

Αλλά το προσπαθώ γιατί έχω ένα ζωηρό αγοράκι να φροντίσω κατά τη διάρκεια της μέρας χωρίς άλλη βοήθεια οπότε δεν με παίρνει να είμαι εξαντλημένη και άυπνη :(

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

έχετε δίκιο κοριτσάκια μου!και γω στον ένατο δεν μπορούσα να κοιμηθώ.δεν βολευόμουνα...πήγαινα συνέχεια τουαλέτα..είχα ανησυχία..ακόμα και η ανάσα του άνδρα μου με ενοχλούσε...είχα άγχος...λίγο φόβο κατά βάθος ώρες ώρες...σκεφτόμουνα...σκεφτόμουνα..είναι φυσιολογικά όλα αυτά.αλλά κουκλίτσες μου,κοιμηθείτε όσο μπορείτε...έστω το μεσημεράκι..έστω το πρωί.μετά ίσως ο ύπνος σας λείψει και θα σας φανεί τόσο πολύτιμος!εμένα η μπουμπού μου σήμερα κλείνει τον ένα μήνα!!!!!και πλέον ο ύπνος διαρκεί μόνο 2 ώρες συνεχόμενες το πολύ!!οπότε....ύπνο!νάνι!:cool::wink:

Link to comment
Share on other sites

ρε κορίτσια, εγώ δεν είμαι στον 9ο ακόμα, αλλά και εγώ δεν μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ. Ξυπνάω κάθε μέρα κατά τις 4 και περιμένω να περάσει η ώρα να σηκωθώ. Με τον ύπνο εγώ σε όλη μου την ζωή τα πήγαινα πολύ καλά, κοιμόμουν στο λεπτό και πολλές ώρες. Τώρα, δεν ξέρω τι γίνεται. Ισως να φταίνει και τα πολλά μαξιλάρια που με περιτρυγιρίζουν αναγκαστικά....βάζω 2 μαξιλάρια στα πόδια για να είναι ψηλά για να ξεπρηστουν, ένα μαξιλάρι ανάμεσα στα γόνατα όταν είμαι στο πλάι γιατί έχω πρόβλημα με την μέση μου και ο φυσιοθεραπευτής το πρότεινε σαν την καλύτερη λυση, και 2 μαξιλάρια στο κεφάλι για να μην είμαι και πολύ ξαπλωμένη γιατί μου έρχεται αναγούλα.

Ο άντρας μου αναρωτιέται πότε θα τον διώξω από το κρεβάτι για να βάλω και άλλα μαξιλάρια!!!!

Μετά, τα όνειρα τα περίεργα, εκείνα που ξυπνάς και δεν ξέρεις πια είναι η πραγματικότητα, εκείνα που είναι τόσο έντονα που μετά, ενώ έχεις καταλάβει ότι ήταν όνειρο, σε πιάνουν τα κλάματα γιατί νομίζεις ότι τον έζησες τον εφιάλτη πάλι. Και πως γίνεται όλες οι καταστροφές και όλα τα άσχημα τα πράγματα να συμβαίνουν αυτήν την εποχή (στα όνειρά μου βέβαια). Ο άντρας μου λέει πως επηρεάζομαι από μ...ς που βλέπω στην τηλεόραση. Εγώ νομίζω πως είναι γενικότερο άγχος, υποσυνείδητα φοβάμαι μην τυχόν και γίνει κάτι άσχημο.

Ετσι, κάθε βράδυ βλέπω τηλεόραση, διαβάζω κανένα βιβλίο και κόβω βόλτες στο σπίτι μέχρι να ξημερώσει και να πάω στην δουλειά. Βέβαια από τις 1 το μεσημέρι νιώθω ένα χάλι μαύρο...δεν μπορώ όχι μόνο να σκεφτώ, ούτε και να κουνηθώ από την νύστα.

Αντε να κανουμε όλες κουράγιο, θα περάσει και αυτό...

Το θέμα είναι οτι μετά θα χτυπάμε το κεφάλι μας που δεν εκμεταλλευτήκαμε αυτές τις ώρες ύπνου, αλλά τι να κάνεις πολλά πράγματα δεν γίνονται κατά παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

. Ξυπνάω κάθε μέρα κατά τις 4 και περιμένω να περάσει η ώρα να σηκωθώ. Με τον ύπνο εγώ σε όλη μου την ζωή τα πήγαινα πολύ καλά, κοιμόμουν στο λεπτό και πολλές ώρες. .

 

Τι μου θύμισες! Από τον 8ο που σταμάτησα το δουλειά κάθε βράδυ ξυπνούσα στις 4 και δεν μπορούσα να ξανακοιμηθώ. Εγώ που μπορούσα να κοιμάμαι και 12 ώρες κάθε βράδυ...τι ταινίες είχα δει στην τηλεόραση δε λέγεται...!:D Όσες δεν είδα σε όλη μου τη ζωή. Βέβαια κατά τις 10 το πρωι σερνόμουν και κοιμόμουν κανα δίωρο! Αυτά μέχρι που ήρθε η μικρή...Μετά το πανηγύρι τέλος! Με το καλό εγκυούλες!

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θύμισες! Από τον 8ο που σταμάτησα το δουλειά κάθε βράδυ ξυπνούσα στις 4 και δεν μπορούσα να ξανακοιμηθώ. Εγώ που μπορούσα να κοιμάμαι και 12 ώρες κάθε βράδυ...τι ταινίες είχα δει στην τηλεόραση δε λέγεται...!:D Όσες δεν είδα σε όλη μου τη ζωή. Βέβαια κατά τις 10 το πρωι σερνόμουν και κοιμόμουν κανα δίωρο! Αυτά μέχρι που ήρθε η μικρή...Μετά το πανηγύρι τέλος! Με το καλό εγκυούλες!

 

Το τραγουδάκι "ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ..." αφιερωμένο σε όλες μας!!

Link to comment
Share on other sites

Το τραγουδάκι "ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ..." αφιερωμένο σε όλες μας!!

:lol::lol: ευχαριστούμεεεεε.....αν και το να ξυπνάω κάθε βράδυ την ίδια ώρα (περίπου στις 4 κλασσικά) το είχα και 1ο και 2ο τρίμηνο και συνεχίζω ακάθεκτη:cool:...

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

χάλια μαύρα..............όπως βλέπτε απο την ωρα που ειναι τωρα............δεν μπορω να κοιμηθω με τιποτα τα βραδυα και συνεχεια τουαλετα........ευτυχως κοιμαμαι το πρωι....συνηθως με πιανει ο υπνος μετα το πρωινο κατα τις 9!!!!Και μολις μπηκα στον 8ο!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μια από τα ίδια!Ενώ ως τώρα κοιμόμουν μια χαρά, τον τελευταίο καιρό ρίχνω τρελά ξενύχτια!

Χθες ήταν από τα κορυφαία.Δεν βομευόμουν με τίποτα ουτε δεξιά ,ούτε αριστερά,πλάκωνα τα χέρια και τα πόδια μου, πονούσε η μέση μου, μετά κατουριώμουν,μετά θυμήθηκα οτι δεν έχω ακόμα τακτοποιήσει το θέμα "βλαστοκύτταρα" και ...αυτό ήταν!6:20 είπα να σταματήσω να προσπάθώ και να σηκωθώ!

Τουλάχιστον φαίνεται οτι έχω γεμίσει τις μπαταρίες μου και δεν σέρνομαι κατά την διάρκεια της ημέρας.Μετά να δούμε πως θα είμαστε που θα θέλουμε να κοιμηθούμε ...και δεν θα μας αφήνουν!!!:lol:

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χθες περασα ένα εφιλατικό βράδυ...από τις 3.00 δεν μπορούσα να κλεισω μάτι...τελικά ξανακοιμήθηκα 6 το πρωι για καμια ωρίτσα. Κι εγώ σκεφτόμουν απίστευτα πραγματα...πως θα γεννήσω, αν θα είναι καλα το παιδί, αν το νοσοκομείο θα έχει τα απαραιτητα υλικά (λόγω της κρίσης σταματησαν οι προμήθειες στα δημοσια νοσοκομεία), τι θα κάνω με τα βλαστοκυτταρα κλπ κλπ, αν θα πρεπει να αρχισω από αυριο και δευτερη ένεση για την πήξη του αιματος...ωραια αγχωτικά ερωτήματα βασανιζαν το μυαλό μου...Αντε να κοιμηθεις μετά...:confused::confused::confused:

O μικρούλης μου είναι το καλύτερο δώρο του θεούλη!

Link to comment
Share on other sites

κι εγω δυσκολευομαι αρκετα με τον υπνο.αυτες οι καουρες με εχουν σκοτωσει.μολις παει να με παρει ο υπνος μου ερχονται ολα προς τα πανω.εχει καμια σας καμια λυση για τις καουρες.περνετε κατι για να ανακουφιστειτε?

xEOjp3.png l45fp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...