Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

sos αιμοροιδες-τι να κανω?


Recommended Posts

Κ γω έβγαλα, στη γέννα όμως, κ υπέφερα σε συνδιασμό με τα ράμματα. Αρχικά έβαζα μια κρεμούλα κ μετά πήρα κ γω daflon. ευτυχώς πέρασαν γρήγορα. ακόμα βέβαια τις έχω αλλά είναι μαραμένες κ δεν πονάνε καθόλου. γενικά πάντως δεν έχω δυσκοιλιότητα ούτε κ στις εγκυμοσύνες, ίσως αυτό με έσωσε.

περαστικά σας

 

Εγώ ουδέποτε είχα πρόβλημα με αιμορροΐδες, ούτε στη εγκυμοσύνη έβγαλα και μάλιστα όσο καιρό ήμουν έγκυος πήγαινα καθημερινά στην τουαλέτα. Στον τοκετό απο το σφίξιμο δυστυχώς έβγαλα μια η οποία δεν ματώνει, απλά πονάει υπερβολικά.Και τόσο καιρό νόμιζα οτι πόναγαν τα ράμματα, αλλά μπήκα εδώ και διάβασα τα σχόλια και τότε έγινε ξεκάθαρο πια! Δεν μπορούσα να φανταστώ οτι κάνουν τόσο πόνο, σε φάση να μην μπορείς ούτε να καθίσεις!:shock:

Και η πλάκα ποια είναι; μετά τον τοκετό πάω 2-3 φορές τουαλέτα ημερησίως, το οποίο εκτός του οτι καταντάει γελοίο, είναι και επίπονο.. Αλλά απο το να μην πας καθόλου σίγουρα προτιμότερο! Είναι λες και μου πάτησαν το διακόπτη μετά την εγκυμοσύνη.. ποιός ξέρει;

 

Πάντως θα δοκιμάσω αυτό με το κρύο ντους και το λάδι και βλέπουμε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλους/όλες,

 

διάβάζοντας πολλές απο τις απαντήσεις στο συγκεκριμένο θέμα και που σίγουρα έχουν να κάνουν και με γιατροσόφια αλλά και με σωστή διατροφή, θα σας πρότεινα απο προσωπική εμπειρία μία απίστευτα φυσική αλλά και αποτελεσματική λύση που λέγεται βαλσαμέλαιο. Εντυπωσιάστικα τόσο απο το πώς σταμάτησε το αίμα να τρέχει αλλά και το πώς εξαφάνισε τον πόνο στις αιμοροίδες, που πραγματικά το συστήνω ανεπιφύλακτα!!!

 

Το αγόρα στο bioaroma.gr του οποίου είμαι οπαδός μιας και έχει και άλλα φυτικά προϊόντα για παιδιά, για εγκυμοσύνη κτλ... Αξίζει να ρίξετε μια ματιά αν και μπορείτε να βρείτε και απο αλλού!

 

Δεκτές όοολες οι απορίες και οι ερωτήσεις!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 5 months later...

Γεια σε όλες,

 

εγώ τις απέκτησα (μία προς το παρόν) στην 16η εβδομάδα της εγκυμοσύνης, μετά από ένα παρατεταμένο "επεισόδιο" δυσκοιλιότητας για περίπου 10 μέρες... Έκτοτε είναι εκεί μονίμως (είμαι τώρα 20η βδομάδα). Ήταν πολύ ενοχλητικό,είχαν σπάσει τα νεύρα μου που πονούσα, δεν μπορούσα καλά καλά να περπατήσω, δεν μπορούσα να καθήσω, κ.λ.π. Πήγα στο γυναικολόγο που μου έγραψε Proctosynalar N, η οποία όμως έκανε τα πράγματα χειρότερα και τη σταμάτησα. Μετά διάβασα εδώ στο forum για την Nelson's Hemorrhoid Cream και τη δοκίμασα, και πρέπει να πω ότι με έχει βοηθήσει σημαντικά. Όχι όμως από μόνη της. Ο συνδυασμός που με έχει βοηθήσει είναι α) πλύσιμο αρχικά με χλιαρό και μετά με κρύο νερό στην περιοχή μετά από κάθε αφόδευση, β) επάλειψη της περιοχής (της αιμορροϊδας και του πρωκτού) με ελαιόλαδο και πίεση για να μπει μέσα (πονάει αρχικά αλλά το ελαιόλαδο τη μαλακώνει και βοηθάει να μπει μέσα), γ) μετά από αυτό στο καπάκι επάλειψη με την κρέμα, τόσο εξωτερικά όσο και λίγο εσωτερικά, δ) γενικά αποφυγή βάρους, ορθοστασίας, όχι παρατεταμένο περπάτημα για πολλή ώρα κ.λ.π. , και ε) πολλά ακτινίδια, βρασμένα χόρτα σαλάτα (αντίδια, παντζάρια φύλλα, κ.λ.π.), πολλά δημητριακά ολικής άλεσης για πρωϊνό, κ.λ.π. Έχω παρατηρήσει ότι όταν ξαπλώνω μετά το πλύσιμο κι αφού έχω κάνει τα παραπάνω, είναι καλύτερα για αρκετές ώρες μετά. Μέχρι που εφτασα να είμαι 2 μέρες χωρίς πρόβλημα και δεν το πίστευα. Βέβαια όταν χρειάστηκε να βρεθώ σε εντατική κίνηση πέρα-δώθε με διάφορες δουλειές κ.λ.π. ξαναεμφανίστηκε, αλλά όχι τόσο έντονα όσο πριν. Στο μεταξύ έχω αρχίσει καθημερινά και σίδηρο και περίμενα ότι τα πράγματα θα χειροτέρευαν άγρια, αλλά μέχρι τώρα κάτι τέτοιο δεν έχει συμβεί - ίσως γιατί τελικά τα χάπια σιδήρου δε μου προκάλεσαν (ακόμη) δυσκοιλιότητα. Τι να πω. Καλό κουράγιο σε όλες, υπομονή και να περάσουν γρήγορα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγω έχω πρόβλημα δυσκοιλιότητας και πριν τις εγκυμοσύνες μου αλλά τα πράγματα χειροτέρεψαν στο 8 μήνα και στις 2 ...μάλλον επειδή μεγαλώνει και το βάρος του παιδιού και όχι μόνο δεν μπορώ να κάτσω..καθίσω....αλλά ανοίγουν κιόλας και τρέχουν αίμα .....τι κάνω? προσπαθώ να λύσω το πρόβλημα της δυσκοιλιότητας με ακτινίδια, δαμάσκηνα, κον φλεικς και τα σχετικά και βάζω αλοιφή ή σπρέι ξυλοκαίνης .....και καμιά φορά μια αλοιφή απο καρχαρία ...

a>

a>

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ αν δεν έτρωγα κάθε πρωί all bran δημητριακά είχα πόνο κάθε φορά στην τουαλέτα. Δύο φορές μάλιστα είδα και αίμα χωρίς φυσικά μα αντιληφθώ αιμορρόιδες έξω. Τώρα στον ένατο πάλι πονώ λίγο.. Νομίζω απλά συνήθισα.

Έπινα πάρα πολύ νερό όλη μέρα και έτρωγα νωρίς το βράδυ. Εννοείται πάρα πολλά φρούτα για να βοηθώ το έντερο. Ο γιατρός πάντως μου είχε πει πως αν δυσκολέψουν τα πραγματα υπάρχουν χάπια που μαλακώνουν τα κόπρανα για να διευκολύνεται η κατάσταση. Ευτυχώς δε χρειάστηκε να φτάσω μέχρι εκεί.

Είμαι στο τέλος.. Την άλλη εβδομάδα με το καλό γεννάω :))

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο γιατρος μου ειχε επιτρεψει την προκτοσυναλαρ και την πρεπαρασιον στο θηλασμο αλλα καλυτερα να ρωτησεις και τον δικο σου. Παντως εγω γλιτωσα οριστικα απο τις αιμμοροιδες μονο οταν ελυσα το προβλημα της δυσκοιλιοτητας με σιροπι ντουφαλακ (ακτινιδια, δαμασκηνα και τα συναφη δε με βουθουσαν καθολου στην εγκυμοσυνη)

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρος μου ειχε επιτρεψει την προκτοσυναλαρ και την πρεπαρασιον στο θηλασμο αλλα καλυτερα να ρωτησεις και τον δικο σου. Παντως εγω γλιτωσα οριστικα απο τις αιμμοροιδες μονο οταν ελυσα το προβλημα της δυσκοιλιοτητας με σιροπι ντουφαλακ (ακτινιδια, δαμασκηνα και τα συναφη δε με βουθουσαν καθολου στην εγκυμοσυνη)

 

 

Όταν λες γλύτωσες μάζεψαν εξαφανίστηκαν ή απλά είναι και δεν σε ενοχλούν;

 

Ο κατάλληλος γιατρός είναι παθολόγος ή γυναικολόγος;

Link to comment
Share on other sites

Εμεινε μια που μαζεψε χωρις να εξαφανιστει τελειως αλλα δε μ ενοχλει. Νομιζω με χειρουργειο εξαφανιζονται αλλα εγω προς το παρον δεν το σκεφτομαι. Λογικα πιο αρμοδιος θα ειναι καποιος γαστρεντορολογος η χειρουργος. Εσενα σ ενοχλουν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όχι αλλά έχει εμφανιστεί ένα μεγάλο μπαλάκι και δεν ξέρω σε πιο γιατρό να πάω.

Μπορεις να ρωτησεις ενα γαστρεντορολογο η ακομη και το γυναικολογο σου. Θα ξερει ποιον να σου προτεινει..

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ΒΟΗΘΕΙΑ,εχω βγαλει δυο αιμοροιδρες μια μεγάη και μια μικρη και εχω πεθανει στον πονο,ο γιατρος μου εδοσε κατι χαπια αλλα δεν με βοηθανε.

θελο μια τεχνικη για ΑΜΕΣΗ ανακουφιση...ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ΒΟΗΘΕΙΑ,εχω βγαλει δυο αιμοροιδρες μια μεγάη και μια μικρη και εχω πεθανει στον πονο,ο γιατρος μου εδοσε κατι χαπια αλλα δεν με βοηθανε.

θελο μια τεχνικη για ΑΜΕΣΗ ανακουφιση...ευχαριστω!

 

Το μνο που με ανακουφισε( εχω κι εγω πονο αυτες τις μερες) ηταν η preparation h. Ειναι καθαρα φυτικη και επιτρεπεται στην εγκυμοσυνη. Μαγικα δεν υπαρχουν δυστηχως, απλα πονας λιγοτερο οταν πας τουαλετα. Βαλε και πριν και μετα.

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

επειδη ειχα κ γω στην εγκυμοσυνη μου κ ειχα πεθανει απ τον πονο κ αβγαζαν κ αιμα το μονο που με ανακουφισε πραγματικα ηταν λαδακι φαγητου..εβαζα σε βαμβακι κ την πιεζα προς τα μεσα..σιγα σιγα ηρεμησα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σε όλες..είμαι στην ένατη εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου και πριν δύο μέρες λόγω δυσκοιλιότητας μου εμφανίστηκε το γνωστό πρόβλημα που με ταλαιπωρεί αρκετά χρόνια..ο πόνος ανυπόφορος με πολύ κλάμα..δοκίμασα τα πάντα(κρέμα με ξυλοκαίνη, ελαιόλαδο,κτλ) αλλά κανένα αποτέλεσμα. Τη μαγική συνταγή μου την έδωσε μια μαία: μετά από κάθε επίσκεψη στην τουαλέτα καλό πλύσιμο με χλιαρό νερό, σκούπισμα με καθαρή πετσέτα και τοποθέτηση στο σημείο *αλεύρι από πατάτα*..ακούγεται παράξενο αλλά εμένα με έσωσε από την πρώτη κιόλας μέρα..το αλεύρι ρουφάει την φλεγμονή σαν μαγνήτης..επιπλέον σε ένα ποτήρι βάζω 4 αποξηραμένα δαμάσκηνα και βραστό νερό, το σκεπάζω και το πίνω το επόμενο πρωί..αυτό για περίπου 10 μέρες..δοκιμάστε το χωρίς επιφύλαξη..με έχει σώσει!!καλό κουράγιο σε όλες!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...