Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβητης κυησης.Τωρα τι τρωμε?


eleniza

Recommended Posts

Κοριτσια χρειαζομαι τι βοηθεια σας.Κανω μετρησεις οι οποιες βγενουν συνηθως χαλια.Την αλλη βδομαδα ειναι να παω στο γιατρο να τις δειξω.αλλα μεχρι τοτε δεν ξερω τι διατροφη να ακολουθισω.Ξερω πολυ γενικα πραγματα οποτε οποια προταση θα μεβοηθησει πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 715
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις

Καταρχήν μέχρι να κάνεις τις εξετάσεις προτείνω να μην αλλάξεις τίποτα πέρα από την ποσότητα (αν τρως πολύ) και τα πολλα λιπαρά που έτσι κι αλλιώς δεν κάνει να τρως στην εγκυμοσύνη. Καλό θα ήταν να μπεις σε ένα σύστημα 5 γευμάτων την ημέρα γιατί αυτή θα είναι και η διατροφή που θα σου δώσει ο διαβητολόγος. Τα 5 γεύματα θα πρέπει να είναι μικρές ποσότητες και να περιέχουν 3 ισοδύναμα γάλακτος (το τυρί δεν είναι γάλα αλλά κρέας)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

ναι κι εγω κανω διατροφη για το ζαχαρο....

μαλιστα ζυγιζω......90γρ ρυζι ή μακαρονι και 200 γρ πατατα το μεσημερι.....κρεας ή ψαρι 120γρ

1 φετα ψωμι μου επιτρεπει το μεσημερι

3-4 κουταλιες του γλυκου λαδακι μου επιτρεπει στο φαγητο....απο πανω

προσεξε το πολύ λαδι και τα ψωμια

επίσης 1 φρουτο στο δεκατιανο και στο απογευματινο...

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα οταν καποιος εχει σακχαρο καμμια τροφη δεν ειναι εντελως απαγορευτικη, οι ποσοτητες ειναι που μετρανε περισσοτερο.

 

Ενας διαβητικος που ελεγχει και ρυθμιζει το σακχαρο του, απ' ολα μπορει να φαει μεμετρο.

 

Ουτως η αλλως μια σωστη και υγιεινη διατροφη ειναι καλο στην εγκυμοσυνη να τηρειται.

 

Μην τρως καταρχην γλυκα (αχρηστα ειναι οπως και να χει) και προσεχε λιγο τις μεριδες του ψωμιου, ρυζιου, μακαρονιων.

 

Εαν πραγματι εχεις προβλημα, θα σου συστησουν συγκεκριμενη διατροφη να ακολουθησεις, ισως και φαρμακευτικη αγωγη.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

κάνω διατροφή από τον 2ο μήνα και μέχρι τώρα (28η βδομάδα) όλα καλά. αυτό που δεν έχω καταλάβει πάντως είναι γιατί να έχω περιορισμό στην ποσότητα του κρέατος και στο λάδι. μάλιστα έχω μία φίλη που ο ενδοκρινολόγος της, την άφηνε ελεύθερη να τρώει όση πρωτεΐνη ήθελε και της έβαζε περιρισμό στους υδατάνθρακες..απλά ακούγεται πιο σωστό.

το καλό είναι ότι μέχρι τώρα έχω πάει μόλις 2 κιλά. επίσης κατάλαβα ότι θέλει μέτρο παντού, οπότε πειραματίστηκα με το μενού μου και τρώω π.χ. το βράδυ 2 κομμάτια πίτσα. βέβαια μετριέμαι μία ώρα μετά και είμαι οκ!

τέλος πολύ σημαντική είναι η άσκηση. μισή ώρα περπάτημα την ημέρα είναι απαραίτητο!

εύχομαι να πάνε όλα καλά σε όλες τις μέλλουσες μανούλες που στερούνται..τη σοκολάτα...αχχχχ!:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Chrisanda, επειδή το έχω ψάξει το θέμα:

Πρωτεϊνικές απαιτήσεις:

Οι πρωτεΐνες έχουν σημασία γιατί χρησιμοποιούνται για δημιουργία νέων ιστών στο μητρικό οργανισμό και στο έμβρυο (πλακούντας), το πλεόνασμα των πρωτεϊνών (γλυκογονικά αμινοξέα) μετατρέπεται σε γλυκόζη (πηγή ενέργειας).

Οι μεγαλύτερες πρωτεϊνικές απαιτήσεις δημιουργούνται κατά το τρίτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης, όπου η πρωτεϊνική μάζα αυξάνει κατά 6.5-7 γραμμάρια την ημέρα. Οι συστηνόμενες αυξήσεις είναι 30 γραμμάρια ανά ημέρα. Για αυτό τροφές όπως γάλα, τυρί, άπαχο κρέας, ψάρι και αβγό είναι σημαντικές για τη δίαιτα της εγκύου.

Για αυτό βάζουν περιορισμό στην ακριβώς απαραίτητη ποσότητα πρωτεΐνης που λαμβάνουμε. Και όχι μόνο. Γενικά πάντως η δίαιτα διαβήτη έχει σαν βάση τη ποσότητα (για αυτό και έχουμε πολλά αλλά μικρά γεύματα: μια μπριζόλα 400gr καλύτερα να τη φάμε 1/2 το μεσημέρι και 1/2 το βράδυ και όχι ολόκληρη σε 1 γεύμα.

Πάντως την καλύτερη ένδειξη θα την έχεις απο τις μετρήσεις που θα κανεις

DZLjp2.png

LVTCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας!!!

 

Κι εγώ είχα διαβήτη κύησης και ο γιατρός μου έλεγε να τρώω συχνά, μικρές ποσότητες και να αποφεύγω τα πολλά φρούτα (εν τω μεταξύ εγώ εννιά -σχεδόν- μήνες έγκυος το μόνο που πεθυμούσα να φάω ήταν μανταρίνια... δράμα σας λέω). έτρωγα γιαούρτια και ελαφρά φαγητά. Βεβαια το πρωί έτρωγα τοστ με μαύρο ψωμί, βραστή γαλοπούλα και μιλνερ και το σάκχαρο ανέβαινε στα ύψη... Ένα βράδυ έφαγα καρμπονάρα (φουλ στην κρέμα και τα συναφή) και το σάκχαρο δεν ανέβηκε καθόλου. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι στο ότι ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Εγώ πάντα είχα υψηλό σάκχαρο το πρωί ανεξάρτητα με το τι έτρωγα.

Εγώ πιστεύω ότι αν ακολουθήσεις το γενικό κανόνα συχνά γεύματα, όχι πολλά φρούτα, και ελαφρά μαγειρεμένα φαγητά θα είσαι μια χαρά..

1wSpp3.png?cfSsMX9n
Link to comment
Share on other sites

και εγώ πέρασα 2 εγκυμοσύνες με διαβήτη και με παρακολουθούσε 'ενας διαβητολόγος στο ιασω.

με τη διατροφή που μου είχε δώσει, το ΄σακχαρο μου ήταν πάντα ελεγχόμενο.

Μικρά συχνά γεύματα, με σαλάτα και φρούτο σε κάθε γεύμα, μετρημένα ζυμαρικά, και πατάτες.

Εχω κρατήσει το πρόγραμμα διατροφής, όποια κοπέλα θέλει, το στέλνω με fax.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου MARIAEVA, ενδιαφέρομαι για το πρόγραμμα διατροφής και σου έχω στείλει πμ με τα στοιχεία μου να μου το στείλεις, αν βέβαια είναι εύκολο! Ευχαριστώ!:P

Mdvgp2.png

 

I00Jp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα !

Ευχομαι τα καλυτερα για τις εγκυμοσυνες σας και με το καλο να κρατησετε στην αγκαλια σας τα αγγελουδια σας.

 

Ο μόνος λόγος που γραφω αυτο το ποστ ειναι για να σας τονισω πως εαν εχετε διαβητη κυησης οι μονοι που μπορουν να σας βοηθησουν ειναι ο διαβητολογος σας , ο γυναικολογος σας και ενδοκρινολογος γιατι ειναι οι μονοι που βλεπουν τις εξετασεις σας και τη γενικη πορεια της υγειας σας....χωρίς να θελω σε καμια περιπτωση να ''ακυρωσω'' συμβουλες αλλων κοριτσιων και φυσικα χωρις να θελω να τρομαξω καμια σας....απλα ενα πολυ στενο μου συγγενικο προσωπο που δεν προσεξε τις λεπτομεριες και .... δυστηχως...

 

με το καλο να ''συναντησετε'' τα μωρακια σας !!!

 

τις καλυτερες ευχες μου ! :mrgreen:

 

Μαρια

Link to comment
Share on other sites

Αχ και γω δυστυχως ανηκω σε αυτην την κατηγορια, και το κακο ειναι οτι πειναω συνεχεια ! Εχω 6 γευματα βεβαια με μονο ενα φρουτο ημερησιως και πολυ γαλα το οποιο απεχθανομαι !

Με ενα γιαουρτι το πρωι που τρωω επειδη δεν μπορω το γαλα κ βεβαια ειναι μεσα στη διατροφη μου , το ζαχαρο φτανει μεχρι κ 120 !

Κ μια φρυγανια με μιλνερ 136 !!!! Μα ειμαστε καλα ??? Αφηστε που ζηταω συνεχως γλυκο ρε κοριτσια ! Ημουν απολυ γλυκατζου κ πριν ! Τι θα κανω ??

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ και γω δυστυχως ανηκω σε αυτην την κατηγορια, και το κακο ειναι οτι πειναω συνεχεια ! Εχω 6 γευματα βεβαια με μονο ενα φρουτο ημερησιως και πολυ γαλα το οποιο απεχθανομαι !

Με ενα γιαουρτι το πρωι που τρωω επειδη δεν μπορω το γαλα κ βεβαια ειναι μεσα στη διατροφη μου , το ζαχαρο φτανει μεχρι κ 120 !

Κ μια φρυγανια με μιλνερ 136 !!!! Μα ειμαστε καλα ??? Αφηστε που ζηταω συνεχως γλυκο ρε κοριτσια ! Ημουν απολυ γλυκατζου κ πριν ! Τι θα κανω ??

 

καλησπερα virgi !

με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

για ρωτα τον διαβητολογο σου για τα γλυκα διαβητικων...κυκλοφορουν σε μεγαλα ζαχαροπλαστεια ;)...και ειναι και πολυ νοστημα!!!! :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Τις πρωινες ωρες,το ζαχαρο ανεβαινει πιο ευκολα απ ο,τι τις βραδυνες ωρες,Δηλ.ενα τοστ μπορει το πρωι να σου κανει πχ 140 ζαχαρο και το βραδυ ,το ιδιο τοστ 110.Καλυτερα να τρωτε ασπραδια αβγου και μονο 1 φετα μαυρο ψωμι το πρωι.Επισης και το ζωικο λιπος ανεβαζει το ζαχαρο (χοιρινο κρεας,τυρια με πολλα λιπαρα).Οταν οι περισσοτερες μετρησεις ειναι πανω απο 120-130 μεσ την ημερα,τοτε η ινσουλινη ειναι μονοδρομος.

Link to comment
Share on other sites

mpap ευχαριστω θα ρωτησω το γιατρο μου για τα γλυκα αυτα !!!!!

 

Silia εγω καμια φορα τρωω κ τυρακι με μια φρυγανια το πρωι !

Δλδ να τα σταματησω ?? Ειναι μεσα στη διατροφη μου ομως και αυτο!!!!

Τι να πω θα το αλλαξω !

Εκτος απο ασπραδι αυγου που δεν μου αρεσει βρε κοριτσια και ειδικα το πρωι τι αλλο μπορω να τρωω ???

 

Επισης οταν λες η ινσουλινη ειναι μονοδρομος απο 120 130 και πανω???

Απο τωρα ινσουλινι????

 

Εχω ξεπερασει 2-3 φορες το οριο κατα πολυ δλδ μια φορα 164 και αλλη μια 149 !

 

Απο που κρινουμε σωστο να γινεται ινσουλινι?????

 

Αχ αγχωνομαι δεν θελω να κανω αλλες ενεσεις !

Ειμαι απο εξωσωματικη και εχω ταλαιπωρηθει αρκετα με ενεσεις και τετοια οποτε θα ηθελα να αποφυγω !!!

 

Απο την αλλη σκεφτομαι με οσα τρωω μηπως δεν αναπτυσεται σωστα το μωρο !!

 

Οι δικες σας διατροφες τι περιεχουν στο περιπου βρε κοριτσια ??????????????

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

mpap ευχαριστω θα ρωτησω το γιατρο μου για τα γλυκα αυτα !!!!!

 

Silia εγω καμια φορα τρωω κ τυρακι με μια φρυγανια το πρωι !

Δλδ να τα σταματησω ?? Ειναι μεσα στη διατροφη μου ομως και αυτο!!!!

Τι να πω θα το αλλαξω !

Εκτος απο ασπραδι αυγου που δεν μου αρεσει βρε κοριτσια και ειδικα το πρωι τι αλλο μπορω να τρωω ???

 

Επισης οταν λες η ινσουλινη ειναι μονοδρομος απο 120 130 και πανω???

Απο τωρα ινσουλινι????

 

Εχω ξεπερασει 2-3 φορες το οριο κατα πολυ δλδ μια φορα 164 και αλλη μια 149 !

 

Απο που κρινουμε σωστο να γινεται ινσουλινι?????

 

Αχ αγχωνομαι δεν θελω να κανω αλλες ενεσεις !

Ειμαι απο εξωσωματικη και εχω ταλαιπωρηθει αρκετα με ενεσεις και τετοια οποτε θα ηθελα να αποφυγω !!!

 

Απο την αλλη σκεφτομαι με οσα τρωω μηπως δεν αναπτυσεται σωστα το μωρο !!

 

Οι δικες σας διατροφες τι περιεχουν στο περιπου βρε κοριτσια ??????????????

 

 

Φυσικα ο ενδοκρινολογος θα σου πει τι πρεπει να κανεις.Δεν ειπαμε με 1-2 φορες να σε πιασει πανικος.Για να καταλαβεις εγω εκανα οταν εκανα ινσουλινη,ειχα ζαχαρο νηστιας 140 (και να σκεφτεις ειμαι 52 κιλα με 1,60 υψος και στην εγκυμοσυνη ειχα παρει 1 κιλο μεχρι τον 4ο μηνα,με διδυμα).Επισης,το ζαχαρο ανεβαινει και με αγχος.Εγω ειχα πολυ καλυτερες τιμες τα Σαβατοκυριακα,παρα τις καθημερινες που εργαζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Αχ τι να πω βρε κοριτσακι μου πραγματικα αγχωνομαι κ δεν ξερω ! Θα μιλησω με το γιατρο την Παρασκευη και θ ακανω κ την γλυκοζημιωμενη αιμοσφαιρινη ακομα σαν εξεταση !!

 

Νυστικη δεν μετριεμαι μονο 2 φορες την εβδομαδα που την μια μερα ειχα 93 την αλλη 111 και η επομενη μετρηση νυστικη ειναι αυριο !!!!

 

Τωρα θα φαω βραστα κολοκυθακια, και καροτακια κα μετα απο 1 ωρα θα μετρηθω !!

 

Ισως το καροτακι ν ατο ανεβαζει αλλα δεν πρεπει να παιρνουμε απο παντου βιταμινες ??

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

 

Προσέχω κι εγώ την διατροφή μου μετά από παθολογικές τιμές καμπύλης ζαχάρου την 27 εβδομάδα. Ένας ενδοκρινολόγος είναι ο κατάλληλος που θα δώσει τις διαφορετικές σε κάθε μια οδηγίες για να πάει καλά η εγκυμοσύνη.

 

Γενικά περιορίζουμε ρύζια, μακαρόνια, κόβουμε γλυκά και κάνουμε μικρά και πυκνά γεύματα, μετρημένες ποσότητες.

 

Πολύ σημαντικό είναι πριν ακριβώς τον ύπνο να τρώμε κάτι σαν φρυγανιά και ένα ποτήρι γάλα πχ για να μην ανεβαίνει το πρωινό ζάχαρο.

 

Εγώ έχω χάσει 1 κιλό από τότε που ξεκίνησα με την διατροφή, είμαι μόνο +6,5 κιλά και αυτή είναι η τρίτη μου εγκυμοσύνη...

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...