Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κρύωμα και φυσιολογικός ορός


Recommended Posts

Ακόμα δεν αρχίσαμε καλά-καλά τον παιδικό και κρύωσε πάλι η μικρή μας. Τι να κάνουμε βρε παιδιά που δε θέλει με τίποτα να της καθαρίσουμε τη μύτη με φυσιολογικό ορό; Έχουμε δοκιμάσει και τις αμπούλες και το σπρέι (φυσιομέρ). Έχουμε προσπαθήσει και με το καλό, της έχουμε εξηγήσει ότι "με το νεράκι φεύγουν τα σκουπιδάκια που υπάρχουν στη μύτη μας", βάζουμε τάχα όλοι πριν, τίποτα. Για να της βάλουμε πρέπει να την ακινητοποιήσουμε και ο άντρας μου και εγώ και πάλι δεν την κάνουμε καλά, με συνέπεια τελικά να μη γίνεται δουλειά (να μην περνάει η ποσότητα που πρέπει). Και το κακό είναι πως αν δεν καθαρίσει η μύτη ερεθίζεται μετά και ο λαιμός και πάει λέγοντας... :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δηλαδή την κρατάτε με το ζορι?

(συγχωρεσέ με εάν κατάλαβα λάθος, απλώς έγραψες τον όρο "ακινητοποιούμε" και οφείλω να το σχολιάσω :) )

 

δεν είμαι γιατρός, .. οπότε ίσως να μήν υπάρχει λόγος να γράψω κάτι εδώ,..

αλλά η προσωπική μου άποψη είναι ότι εάν την πιέζετε πολυ σε αυτό και το κάνετε παρά την θέλησή της, ίσως αυτό να αφήσει σημάδια πιό σημαντικά και μόνιμα (απο ψυχολογικής πλευράς) απο ότι ένα κρυολόγημα ή ίωση, αμυγδαλίτιδα ή ιγμορίτιδα...

 

δηλαδή εάν ένα παιδί είχε ένα κοψιματάκι ή γρατζουνιά, το οποίο δεν αποτελούσε κίνδυνο και έχει φοβηθεί τόσο πολύ απο αυτό και δεν θέλει ούτε κατα διάννοια να δεί το μπαμπάκι και το οξυζενέ ή ιώδιο, τότε καλύτερο να μήν επιβαρύνουμε περισσότερο τον πόνο ή ψυχολογικό άγχος με το να παραβιάσουμε το σώμα του στην ουσία.

 

δοκιμάστε να της το δώσετε να το κάνει εκείνη. δείξτε της πώς, και πείτε της ότι μιάς και είπε ο γιατρός ότι πρέπει να το κάνετε, τότε, αν δεν θέλει να της το βάλετε εσείς στη μύτη, πρέπει να το κάνει εκείνη.

έστω να κρατάει εκείνη το μπουκάλι με την καθοδήγησή σας.

 

"θέλεις να δοκιμάσεις να κρατάς εσύ το μπουκάλι ? ίσως εσύ ξέρεις καλύτερα να το κρατάς! και θα ξέρεις αν πέρασε το νεράκι.! "

 

θα έλεγα ότι σε τέτοιες περιπτώσεις σίγουρα καλό είναι να υπάρχει επιβράβευση σε περίπτωση που το κάνει. Πείτε το απο πρίν.

"και αν προσπαθήσεις, τότε θα κάνουμε...... θα πάμε,... ...." (κάτι που της αρέσει πάρα πολύ - που δεν κάνετε συχνά!)

 

(καλύτερα να μήν είναι φαγητό/γλυκό - μία αγαπημένη δραστηριότητα, ή και χρωματιστά αυτοκόλλητα που μπορείτε να βρείτε στα βιβλιοπωλεία είναι ιδανικά)

 

(διαβάστε εδώ http://parents.org.gr/psych/?sid=46 περισσότερα για την επιβράβευση).

 

επίσης μιάς και βρίσκεται σε περίοδο προσαρμογής/αποχωρισμού απο το γονιό στον παιδικό σταθμό καλό θα είναι να μήν την ζορίσετε γενικά...

 

μπορεί ήδη να τα δοκιμάσατε και όλα αυτά.... εάν δεν πέτυχε τίποτα, καλύτερα είναι πάντως να μήν την κρατάτε με το ζόρι,

- αφού συμβουλευτείτε τον γιατρό σας για αυτο το θέμα και συμφωνεί με αυτό....

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχε μπουκωσει η μυτουλα σε μια απ τα διδυμα και δεν μπορουσε να κοιμηθει (8 μηνων) πηγαμε στο παιδων και μας δειξαν πως να το κανουμε ωστε να βγαινουν ολες οι μυξουλες και να μπορει το μωρο να κοιμαται. Αυτο βεβαια για να γινει χρειαζοταν να την κραταει καποιος για να γινει (εδω πανα πηγαινεις να αλλαξεις καμια φορα κανα ζουζουνι και δεν καθεται ησυχα :? )

Αυτο το συνεχισα και στο σπιτι και στην αλλη την μικρη οταν και αμα χρειαζοταν...στην αρχη που ηταν μικρες δεν καθοντουσαν , αλλα μετα τα 2 που καταλαβαιναν την διαφορα του πριν και του μετα το ζηταγαν και μονες τους :D

Νοιωθω ασχημα γιατι στην ουσια εκανα αυτο που λες στην αρχη ..με το ζορι...αλλα σιγουρα μονα τους δεν γινοταν να γινει και τα σπρει η σταγονιτσες απο ορο δεν ειχαν τα ιδια αποτελεσματα :? .

Τελικα δεν ξερω τι ηταν πιο σωστο να μπορει το μωρο να κοιμαται ανετα χωρις γκρινιες..και χωρις αλλα επακολουθα (συνηθως αμα αφησεις ενα παιδακι με συναχη κατα 90 % στο γυρναει σε ωτιτιδα..τουλαχιστον ετσι μου ειχαν πει) η να του δημιουργησεις ενα ψυχολογικο τραυμα. Και βεβαια οχι δεν θα ηθελα το δευτερο..αλλα δημιουργουνται ετσι απλα τραυματα. Ποιος γονιος που εχει ενα παιδακι δεν εχει αναγκαστη καποια στιγμη να κρατησει το μωρακι -παιδακι για ενα εμβολιο η για κατι εξισου σημαντικο που πρεπει να γινει. Να αφησουμε τα παιδια μας χωρις εμβολια ? Και βεβαια δεν ειμαι ειδικος και δεν επικρινω σαφεστατα αλλα ακουμε τοσα και τοσα καθημερινα να μην πιεζουμε να μην , να μην , να μην και βλεπω οτι δεν παμε μπροστα αλλα μαλλον πισω. Μηπως τελικα παν μετρο αριστον.

Δεν ξερω πως φαινεται και ισως ο γραπτος λογος ειναι περιεργος εαν προσβαλα κανεναν δεν ηταν ο σκοπος μουκαι ζητω συγνωμη απλα ειναι καποιες σκεψεις που θα ηθελα πολυ να συζητησουμε.

Φιλικα Μαρια :D

Link to comment
Share on other sites

παν μετρο αριστον
ναι ναι ναι και πάλι ναι :)

συμφωνώ μαζί σου, σε όλα που γράφεις Αφροδίτη.

έτσι και αλλιώς αυτά που τα έγραψα τα έγραψα και ολίγον τι προληπτικά όχι απαραίτητα για την rosi αλλά για όποιον δεν του έχει ξανατύχει αυτό ή είναι ακόμα μικρό το μωρό του και προκειται να το συναντήσει.

 

Εχω να προσθέσω το εξής πολύ σημαντικό.

 

Εμείς έχουμε μεγαλώσει με μία γενιά γονιών που άκουγαν τους γιατρούς -

τότε δεν υπήρχαν ψυχολόγοι.

 

Τώρα είναι γνωστό - ακόμα και για ένα εμβόλιο, μπορεί κανείς να προετοιμάσει το παιδί του με παραμύθια και παιχνίδια του γιατρου και να πετύχει το παιδί του να θέλει να πάει στον γιατρό για το εμβόλιο και να είναι περήφανο που πήγε με την θέλησή του!

 

(Επουδενί φυσικά είμαι της αποψεως να αφήσουμε ένα παιδί χωρίς εμβόλια, για να μήν πονέσει- εξαναγκαστεί)

 

είμαι όμως της απόψεως ότι οι γιατροί, ειδικά στο παρελθόν, άγχωναν τους γονείς (με σκοπό φυσικά να τους ευαισθητοποιήσουν σε εποχές που δεν τα έβλεπαν τόσο αναγκαία όλα αυτά τα εμβόλια κτλ.).

Το αποτέλεσμα ήταν οι γονείς να βιάζονται τόσο να ακολουθήσουν την οδηγία του γιατρού χωρίς να δώσουν πρίν ένα δεκάλεπτο που θα εξηγήσουν και στο παιδί τους τι θα γίνει, γιατί, εάν θα πονέσει. κτλ.

 

Σίγουρα όλο και κάποια - κάποιος απο εσάς θα είχε αυτή την εμπειρία.

 

Χρησιμοποιώ λοιπόν τώρα το έναυσμα του πλυσίματος της μύτης για να αναφέρω αυτό το θέμα, που νομίζω είναι πολύ σημαντικό.

 

Τα παιδιά πάντως, είναι πολύ πολύ ευέλικτα σε αυτά τα θέματα, και με λίγη συγκεκριμένη καθοδήγηση, μπορουν να δούν κάτι πολύ διαφορετικά απο ότι πρίν.

 

Για τα εμβόλια ξέρω ένα παραμυθι, θα το ποστάρω εδώ.

 

Όσο για το οξυζενέ, δοκιμάστε π.χ. όταν το παιδί σας δεν θέλει να βάλει κάτι στο σημείο που χτύπησε,

να πείτε "λοιπόν, θέλεις να βάλεις εσύ το οξυζενέ? εγώ δεν θα το ακουμπήσω καθόλου. θα σου δώσω το μπαμπάκι με το οξυζενέ, αν θέλεις βάλε το οξυζενε και μόνος σου πάνω στο μπαμπάκι, " κατά 98% ένα παιδάκι θα σας απαντήσει ναί.

 

ενώ εάν του πούμε "πάμε, πρέπει να σου βάλουμε οξυζενέ" και μόνο στο άκουσμα της λέξης "πρέπει" , πιθανόν να ουρλιάζει κιόλας, μόνο απο τον φόβο του να του βάλουν κάτι χωρίς να το θέλει.

στον παιδικό σταθμό, είναι κάτι που έχω δεί συχνά, και θεωρώ ότι είναι κάτι που μπορεί να αποφευχθεί, με λίγη σχετική προσπάθεια απο τον γονιό.

 

rosi, επιστράτεψε όλη την διπλωματία που έχεις και προσπάθησε να της δώσεις την εντύπωση ότι εκείνη έχει τον έλεγχο - όχι εσείς - για το τί συμβαίνει στο σώμα της.

εάν βουλώσει η μύτη της πολύ επειδή δεν την πλύνατε, εξέφρασέ της ότι εάν δοκιμαζετε άλλη φορά να την πλένετε μαζί, τότε δεν θα βουλώνει η μύτη (ή θα πονάει ο λαιμός) ..

"την άλλη φορά, για να μήν βουλώσει πάλι (ή ο λαιμος να πονάει ... ), θα την πλύνουμε μαζί την μυτούλα σου? - και αν θελεις, θα κρατάς εσύ το μπουκάλι για να μας λές εάν πέρασε το νεράκι ! εντάξει ? "

 

rosi, πεισμώνει η κόρη σου ή φοβάται ?

είναι μεγάλη η διαφορά στην αντιμετώπιση φυσικά... για πές μας..

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όλα αυτά που προτείνετε τα έχω σχεδόν όλα εφαρμόσει. Για παράδειγμα όταν είναι ώρα να καθαρίσουμε τη μύτη κρατάμε μαζί την αμπούλα και υποτίθεται ότι τη βάζουμε μαζί στη μύτη. Αυτό βέβαια δυσκολεύει ακόμα περισσότερο την προσπάθεια, καθώς την κρίσιμη ώρα που εγώ πιέζω την αμπούλα, αυτή την τραβάει προς τα πίσω... Μαρία, πολύ σωστά επεσήμανες ότι φοβάται (όχι βέβαια πως δεν είναι και πεισματάρα). Γενικότερα έχω παρατηρήσει ότι φοβάται οποιαδήποτε κίνηση αφορά στο σώμα της και φέρνει αποτέλεσμα που δεν μπορεί να ελέγξει (κάποτε έπρεπε να της βάλω κολλύριο στα μάτια, ε, δε με άφησε όσες ώρες κι αν προσπαθούσα). Άλλωστε, δεν είναι τυχαίο που είναι τριών και κάτι και δεν έχει βγάλει ακόμα τα πάμπερς... Νιώθω ότι κάπου υπάρχει πρόβλημα, αλλά δεν μπορώ να το εντοπίσω. :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οκ! .. θα σου στείλω πμ !

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Na σας πω την αμαρτια μου....τις πρωτες φορες το εκανα .... με το ζορι.... απλα το εκανα ΤΟΣΟ γρηγορα που το κλαμα και η αντιδραση ερχοταν αφου ειχα βαλει τον ορο..... :D:D:D:D

 

Μετα απο λιγο καιρο βεβαια απλά σφιγμενη μεν αλλα εκανε υπομονή. ακριβως ισως επειδη ανακουφιζοταν τελικα

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, fokion, ότι έτσι έπρεπε να είχα κάνει κι εγώ. Εξάλλου, μετά από μία ώρα προσπάθειας να την πείσω, πάλι με το ζόρι πρέπει να της το βάλω. Οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ολοι οι γονείς αναγκαζομαστε πολλές φορές να προβούμε σε τέτοιες ενέργειες όσον αφορά τον ορο.. Ουτως ή άλλως από ότι έχω ενημερώθεί από τη γιατρό που τον παρακολούθεί ο ορός για να κάνει δουλειά πρέπει να μπεί σε δυο τρεις δόσεις, εφόσον το παιδί είναι ελαφρώς ξαπλωμένο με το κεφάλι προς τα πίσω ώστε να παρασύρει όλες τις ακαθαρσίες της μυτούλας προς τα κάτω. Λίγο λίγο και όρθιο το παιδί δεν γίνεται σωστή δουλειά. Εμένα προσωπικά η γιατρός μου έχει επισημάνει να προσέχω ιδιαίτερα τον τρόπο, γιατί λεεί ότι υπάρχει κίνδυνος άν δεν το βάλεις σωστά η ακαθαρσίες να πάνε προς τα αυτάκια του.. και να γίνει χειρότερη ζημιά Πάντως ούτε εμένα μ'αρέσει να βάζω ορό!! :oops: το έχετε προσπαθήσει ποτέ??? είναι δυσάρεστο και τα παιδάκια μας έχουν δίκιο :)

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Μέχρι πριν απο 2 ημέρες

...και εμείς όταν πρόκειται να βάλουμε σταγόνες στην μύτη της μικρής (τώρα 14 μηνών) κάνουμε πόλεμο. :twisted: Την καθηλώνουμε και πάλι τπτ. Είμαστε μόνο δύο άτομα βλέπεις. Ο ένας κρατάει χεράκια και φιλάει την κοιλίτσα και ο άλλος κρατάει κεφαλάκι και προσπαθεί να ρίξει τις σταγόνες, μουρμουρίζοντας απολογητικά πράγματα και επεξηγηματικά (λέμε τώρα,,,,).

:oops::oops: Εγώ που δοκίμασα μια φορά τις σταγόνες την καταλαβαίνω απόλυτα. Κάναμε και δοκιμές με διάφορες μάρκες και με σπράυ. Τι το θες, το ίδιο πράγμα.

Μέχρι πριν μια μέρα.

Κατά δήλωση του παππού της : η μικρή ζήτησε, δις, μάλιστα, σε διάστημα 1 ώρας να της βάλει σταγόνες. Έδειξε τις σταγόνες, της τις δώσανε και τις έβαζε στην μύτη της (προσπαθούσε). Μάλιστα, μετά τις βάλανε οι γονείς μου και αυτή ούτε ούρλαξε, ούτε απομακρύνθηκε ούτ τπτ.

Αντίδραση δικιά μας «καλά τώρα, τα γερόντια φαντάζονται πράγματα,,χαχα, τα παίξανε παντελώς».

Σήμερα το πρωι.

Της βάζω σταγόνες, μόνη μου (ο πατέρας της έφυγε νωρίτερα απο το σπίτι για δουλειές). Ξυνίζεται αλλά δεν αντιδρά ούτε με τα χεράκια της, ούτε κάνει το σόου που συνήθιζε.

:?: Χμ... λες όλα αυτά που της λέγαμε τα απολογητικά «για να σε βοηθήσουν μάτια μου είναι οι σταγόνες, για να αναπνεεις καλύτερα κλπ κλπ», να πιάσανε τόπο; Ή απλά έκανε μόνη της τον συνειρμό;

Πάντως ελπίδα υπάρχει....... υπομονή, και όπως κάποιος άλλος πρωτοείπε, και εγώ την ίδια αντίδραση θα είχα αν προσπαθούσαν να μου χώσουν κάτι περίεργο και οδυνηρό στην μύτη......

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό το λόγο απο κανένα σπίτι δεν πρέπει να λείπουν τα ψεύτικα εργαλεία του γιατρού για να παίζετε με τις κούκλες και ζωακια, έτσι ώστε να εξοικοιώνονται τα παιδιά και όταν έρθει η στιγμή να τους φαίνεται φυσιολογικό. να τους δείχνετε και τι γίνεται με τα εμβόλια, με το φάρμακο και το θερμόμετρο, με το ωτοσκόπιο, με το γλωσσοπίεστρο και φυσικά με τις σταγονεες για την μύτη, ή για τα μάτια ή τα αυτιά.

 

με αυτό το τρόπο ευαισθητοποιούνται και για το σώμα τους.

 

Όλα στο μυαλό είναι και άν κάτι έχουν συνηθίσει, θα το δεχτούν πολύ πιό εύκολα..

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

..τώρα που λες κάνω ένα συνειρμό. :shock: Εδώ και δύο βδομάδες περίπου της δώσαμε χοντρές κηρομπογιές (My first crayons) για να γράφει και αυτή σποραδικά έχωνε - και χώνει, τις κερομπογιές στην μύτη της, απο την στενή πλευρά (ενώ γράφει και απο τις δύο - χαχα).

Λες να έπαιξε τον ρόλο των παιχνιδιών που αναφέρεις ;

προσωπικά ποτέ δε θα σκεφτόμουν να της πάρω παιχνίδια γιατρού, οι προβολές στα ιατρικά μου φαίνονται μακάβριες, αλλά πάλι, ίσως να βοηθούν σε περιπτώσεις..... Θα δούμε (και θα πάθουμε)!

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι, βοηθούν όσο τίποτε άλλο!

 

το παιδί καλείται να αισθανεί εμπιστοσύνη στον γιατρό για να νιώσει καλά και όχι τρομακτικά. Για να γίνει αυτό, πρέπει να έχει ξαναζήσει συμβολικά αυτού του είδους την εμπιστοσύνη, με τέτοια παιχνίδια.

 

Δεν χρειάζονται πολλά - ακόμα και χωρίς εργαλεία μπορείτε να παίξετε συμβολικά τον γιατρό. Τα παιδιά είναι σε θέση να φανταστούν τα πάντα και είναι και καλό να τα ενθαρύνουμε σε αυτό.

Και μόνο να βάλει το αυτί του στη θέση της καρδιάς της μαμάς για να την ακούσει να χτυπάει ή να ακούσει την αναπνοή.

Πείτε του/της ότι είναι ο γιατρός και ότι χρειάζεστε ένα φάρμακο και να σας πεί ποιό. Κάντε ότι κρατάτε κάτι στο χέρι σας και θα σας μιμηθεί και το παιδί σας σε αυτού του είδους το παιχνίδι. και ούτω καθ΄έξής...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Εμείς αρχίσαμε το σπρέι (fisiomel) από πολύ νωρίς (μηνών) και επειδή το βάζαμε συχνά,σχεδόν καθημερινά, το είχε συνηθίσει. Τις πρώτες μέρες αντιδρούσε αλλά μετά όλα καλά. Το περασμένο καλοκαίρι, επειδή δεν είχαμε μπουκώματα δεν βάζαμε σχεδόν καθόλου,οπότε το ξέχασε. Το φθινόπωρο δεν το ήθελε πια καθόλου! Το έβαζα λοιπόν με το ζόρι στην αλλαξιέρα, αλλά τόσο γρήγορα που δε προλάβαινε να αντιδράσει. Απλώς του κράταγα το κεφάλι προς τη μία μεριά στο πλάι. Έκλαιγέ αλλά τόσο γρήγορα που τελείωνε σταμάταγε αμέσως! Τώρα το έχει πάλι συνηθίσει. Προσπαθεί και μόνος του. Και νιώθεις λίγο παράξενα όταν το δοκιμάσεις, αλλά επειδή μου ξεκινήσανε φέτος για πρώτη φορά αλλεργίες και πήρα και γω τέτοιο σπρέι,είναι εκπληκτικά ανακουφιστικό!!! Στην αρχή το έβαζα με το ζόρι και γω, αλλά τώρα μου αρέσει!! Οπότε μην σας αγχώνει!!Και τα παιδιά νιώθουν τη διαφορά!!

 

:?: Μια απορία: Από πότε καταφέρνουν να φυσίξουν τη μύτη τους κανονικά?Γιατί προσπαθώ να του δείξω,αλλά παίρνει το χαρτομάντηλο περήφανος και φυσάει από το στόμα....(και το πάει και στα σκουπίδια καμαρωτός καμαρωτός!!! :lol: )

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:?: Μια απορία: Από πότε καταφέρνουν να φυσίξουν τη μύτη τους κανονικά?Γιατί προσπαθώ να του δείξω,αλλά παίρνει το χαρτομάντηλο περήφανος και φυσάει από το στόμα....(και το πάει και στα σκουπίδια καμαρωτός καμαρωτός!!! :lol: )

 

Όπου να ναι θα πρέπει να αρχίσει. Δείξτου άμα θες χωρίς χαρτομάντηλο γιατί μάλλον ακόμη δεν καταλαβαίνει ότι φυσάμε την μύτη και όχι το στόμα... Κι η δικιά μου έτσι έκανε πιο μικρή. Ή κλείστου το στόμα με το χέρι και πες του να φυσήξει την μύτη...

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μπορείς να του πείς να φυσίξει όπως φυσάει ο ελέφαντας με τη μακρυά του τη μύτη. Πως κάνει η γάτα? πως κάνει ο σκύλος? κλπ. ΠΩΣ κάνει ο ελέφαντας? Και φύσα από τη μύτη...

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια μου γλυκα...εγω δεν μπορω να σας πω ΠΩς να βαλετε τον ορο απλα το ποσο σημαντικο ειναι να μπει τελικα ο ορος και ΣΩΣΤΑ.

Ο ορος πρεπει να μπει με δυναμη τοσο ωστε να βγει απο το αλλο ρουθουνι..δυστυχως το παιδι εχει την αισθηση οτι πνιγεται..στο νοσοκομειο το εφαρμοζουν και με συριγγα.

ειναι ο μονος τροπος να γλιτωσουμε ωτιτιδες και αντιβιωσεις.

 

εγω τον ακινητοποιω Μαρακι μου και μεχρι να καταλαβει τι γινετε εχω τελειωσει.τι θεωρω καλυτερο απο το να αρρωσταινει συνεχεια και το αμοιρο συκωτι του να δεχεται τεραστιες δοσεις depon rondec και ενα σωρο αλλα φαρμακα.

το μεγαλυτερο καλο που μπορειτε να κανετε στο παιδι σας ειναι ο φυσιολογικος ορος οταν ειναι μπουκωμενο.

 

Οσο λιγοτερα φαρμακα και αντιβιωσεις παιρνει ως την ηλικια των 3 ετων τοσο καλυτερη ποιοτητα ζωης θα εχει ως ενηλικας.

 

προσπαθηστε΄πολυ αλλα στην περιπτωση που δεν καθεται το παιδι και ειναι λογικο ....δεν εχεις επιλογες πολλες.

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να πω όμως και το άλλο θέμα για το οποίο δεν έχω διαβάσει κάτι για μωράκια.

ξέρω τι ισχύει για μένα που είμαι ενήλικας. εγώ εάν είμαι μπουκωμένη, και να βάλω οτιδήποτε στη μυτη μου είτε φυσιολογικό ορό είτε fysiomer, μου προκαλεί αγγειοκινητική ρινίτιδα, δηλαδή πρήζεται η μύτη, τρέχει, φταρνίζομαι κτλ. (ιδιαίτερα εάν το κάνω φυσώντας πολύ ή με δύναμη μπεί το υγρό μέσα)

δεν ξέρω εάν και στα παιδιά η χρήση ακόμα και ενός αγνού πράγματος όπως ο φυσιολογικός ορός μπορεί να προκαλέσει τέτοια αντίδραση... το πρόβλημα είναι ότι αυτό δεν το καταλαβαίνεις στα παιδιά.

ίσως φαίνεται εάν το παιδί ακούγεται μπουκωμένο (αν μιλάει) και δεν βγάζει μύξες. ? αν είναι μικρό όμως?

 

οι γιατροί είναι φανατικοί υποστηρικτές του φυσιολογικού ορού,.. όντως καθαρίζει την μύτη.

 

demi, εγώ αυτό που έχω διαβάσει είναι ότι απαλά πρέπει υποτίθεται να κυλήσει ο φυσιολογικός ορός και να βγεί απο την άλλη. εγώ ξέρω δηλαδή ότι δεν θέλει με πίεση (με φόρα δηλαδή) να μπεί το υγρό.

το είχα διαβάσει σε διάφορα site που δείχνουν πως να "πλένεις" την μύτη με το ειδικό αυτό πράγμα που είναι σαν φούσκα. υπάρχει συγκεκριμένος όρος για αυτό...δεν θυμάμαι τώρα πως ήταν..

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Mαρια μου η μυτη πρεπει ν ακαθαρισει καλα απο βλεννα κτλ.υπαρχουν φορες που το παιδι ειναι τοσο μπουκωμενο η μυτουλα γεματη και ο ορος γυρναει πισω δηλ δεν ξεμπουκωνει καθολου το παιδι.

ας διαχωρισουμε λιγο τις περιπτωσεις απο ενα απλο συναχι και απο μπουκωμα που το παιδι αναπνεει μονο απο την μυτη.

 

πραγματικα ειναι σημαντικο να μαθουμε ν ατο κανουμε αυτο αλλα θα το ρωτησω ξανα στον παιδιατρο για να ειμαστε 100% σιγουροι.

ο γιος μου ειναι 19 μηνων και αντιβιωση δεν εχει παρει ακομα γιατι με το που βλεπω συναχι τρεχω με εναν ορο στο χερι.......τωρα εχει συνηθισει και καθεται ο φουκαρας

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή ρινικής απόφραξης Otrisalin της εταιρείας Novartin σχεδιάστηκε για την απομάκρυνση των ρινικών εκκρίσεων που ενοχλούν το μωρό σας. Η χρήση της είναι εύκολη και του επιτρέπει να αναπνέει ελεύθερα. H διαδικασία αναρρόφησης της βλέννας είναι απολύτως αβλαβής και μπορείτε να χρησιμοποιήσετε άφοβα τη συσκευή όσες φορές είναι αναγκαίο. Ζητήστε την από το φαρμακείο. Πληροφορίες στο http://www.novartis.gr ή στο τηλ.: 210-2811712.

 

Υ.Γ : Πιστεύω πως μπορεί να βοηθήσει στην περίπτωση!

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ την πηρα και αυτην αλλα να πω την αληθεια δεν μπορω να το κανω...

μου ερχεται λιγο μπλιαχ!!!!!αν και ξερω οτι δεν ερχεται τιποτα στο στομα σου απλα δεν μπορω...αναγουλιαζω μονο στην ιδεα

Link to comment
Share on other sites

Οντως είναι κάπως.......για μας πάντως είναι η καλύτερη λύση για να καθαρίζει καλά η μυτούλα του...

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

ξερεις βρε Αφροδιτη μου οταν αρρωσταινουν δεν καθονται να τους κανεις τπτ.ακομα και το πιο ανωδυνο.

πχ πηρα ενα θερμομετρο thermofocus που μετραει τον πυρετο απο μακρια και μολις το εβλεπε αρχιζαν οι τσριδες...

ασε για ορο και τα σχετικα ..πολυ τσιριδα και γκρινια μιλαμε ..ευτυχως συνηρθε γιατι λαλησαμε 3 μερες αυπνοι και γκρινια φοβερη.......

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή ρινικής απόφραξης Otrisalin της εταιρείας Novartin σχεδιάστηκε για την απομάκρυνση των ρινικών εκκρίσεων που ενοχλούν το μωρό σας. Η χρήση της είναι εύκολη και του επιτρέπει να αναπνέει ελεύθερα. H διαδικασία αναρρόφησης της βλέννας είναι απολύτως αβλαβής και μπορείτε να χρησιμοποιήσετε άφοβα τη συσκευή όσες φορές είναι αναγκαίο. Ζητήστε την από το φαρμακείο. Πληροφορίες στο http://www.novartis.gr ή στο τηλ.: 210-2811712.

 

Υ.Γ : Πιστεύω πως μπορεί να βοηθήσει στην περίπτωση!

 

εμεις το εχουμε παρει και οντως εχει βοηθησει αρκετα,ειδικα οταν παει για υπνο και δεν μπορει να κοιμηθει απο το μπουκωμα στην μυτη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...