Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΗΤΕΡΑ ΚΡΗΤΗΣ


smaroula

Recommended Posts

Θα παρακαλούσα τις κρητικοπούλες που έχουν γεννήσει στο συγκεκριμένο μαιευτήριο να μου δώσουν πληροφορίες όσον αφορά το θηλασμό (αν σε βοηθάνε οι μαίες) και γενικότερα την όλη φροντίδα που παρέχουν στη μητέρα και το βρέφος. Η διαμονή θα είναι σε μονόκλινο δωμάτιο. Ευχαριστώ πολύ!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


smaroula με το καλό!στο Μητέρα γέννησα τα 2 παιδιά μου και μπορώ να πω τα εξής:από αποψη περιποίησης και φροντλιδας τόσο για το μωρό όσο και για τη μαμά είναι πολύ καλά :) το μωρό το φέρνουν όποτε ζητήσεις αμέσως ,οι μαίες έρχονται όποτε τισ φωνάξεις και είναι πολύ πρόθυμες οι περισσότερες....

είναι καλό που δεν επίτρέπουν παιδιά στο θάλαμο.

αφού θα είσαι σε μονόκλινο,όπως εγώ, θα μπορείς να έχεις το μωρό συνεχώσ μαζίσου πράγμα απαραίτητο για το θηλασμό

όσον αφορά στο θηλασμό δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι καλά.Δεν υπάρχει βοήθεια πολλή και προωθούν φανερά το συμπλήρωμα :x

δεν με είχαν ενημερώσει καν ότι μπορώ να ζητήσω αποκλειστικό θηλασμό :evil: με αποτέλεσμα να του δίνουν του μωρόυ όπωσ και όλων απο την αρχή ξένο

και βέβαια φεύγοντας ο παιδίατρος μου έδωσε συνταγή με γάλα ,παρόλο που είπα ότι θέλω να θηλάσω,και οδηγία "5 λεπτά στο ένα στήθος ,5 στο άλλο και συμπλήρωμα μετα!!!¨"

.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Σμαρουλα σου ευχομαι με το καλο να γεννησεις!!!

εγω γεννησα τον Σεπτεμβριο που μας περασε την κορουλα μου.εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενη απο την κλινικη.σε μονοκλινο κι εγω ,το μωρο ηταν στο θαλαμο και οποτε το ζητουσα το ειχα.ειναι πολυ σημαντικο το οτι το κρατουν το βραδυ.εγω ζητησα αποκλειστικο θηλασμο αλλα επειδη το μωρο ειχε ικτερο και το γαλα βοηθα να πεσει η τιμη της χολερυθρινης της εδωσαν ξενο απο την αρχη. γενικα στο θεμα του θηλασμου δεν βοηθουν ιδιαιτερα να πω την αληθεια,αλλα εγω με το που εφυγα απο την κλινικη και πηγα σπιτι την θηλασα αποκλειστικα και συνεχιζω ακομα,οποτε μην ανησυχεις.αυτο που θελω να πω ειναι οτι ακομα κι αν δωσουν στο μωρο ξενο γαλα -που ειναι πολυ πιθανο- μην αγχωνεσαι αν το θελεις πραγματικα με το που θα πατε στο σπιτι θα βρειτε το ρυθμο σας.

ελπιζω να βοηθησα!

ο,τι χρειαστεις πες μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Σμαρουλα σου ευχομαι με το καλο να γεννησεις!!!

εγω γεννησα τον Σεπτεμβριο που μας περασε την κορουλα μου.εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενη απο την κλινικη.σε μονοκλινο κι εγω ,το μωρο ηταν στο θαλαμο και οποτε το ζητουσα το ειχα.ειναι πολυ σημαντικο το οτι το κρατουν το βραδυ.εγω ζητησα αποκλειστικο θηλασμο αλλα επειδη το μωρο ειχε ικτερο και το γαλα βοηθα να πεσει η τιμη της χολερυθρινης της εδωσαν ξενο απο την αρχη. γενικα στο θεμα του θηλασμου δεν βοηθουν ιδιαιτερα να πω την αληθεια,αλλα εγω με το που εφυγα απο την κλινικη και πηγα σπιτι την θηλασα αποκλειστικα και συνεχιζω ακομα,οποτε μην ανησυχεις.αυτο που θελω να πω ειναι οτι ακομα κι αν δωσουν στο μωρο ξενο γαλα -που ειναι πολυ πιθανο- μην αγχωνεσαι αν το θελεις πραγματικα με το που θα πατε στο σπιτι θα βρειτε το ρυθμο σας.

ελπιζω να βοηθησα!

ο,τι χρειαστεις πες μου!!!!

 

μπραβο σου ευδοκί απου θηλαζεις τόσο καιρό μακάρι να τα καταφέρω και εγώ εξίσου καλά...

πολύ το θέλω...

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μήπως θα μπορούσατε να με ενημερώσετε σχετικά με τις χρεωσείς? Με ενδιαφέρει το μονοκλίνο. Πόσο σας στοίχισε συνολικά μαζί με επισκληρίδιο, υγειονομικό υλικό και εξετάσεις μητέρας παιδιού? (εννοείται χωρίς αμοιβή γιατρού, γιατί ό καθένας παίρνει ό,τι θέλει). Ευχαριστώ

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Θέση Νοσηλείας/Φυσιολογικός Τοκετός/Καισαρική

Γ4...........................1400.......................1820

Ββ3.........................1450.......................1900

Βα2.........................1700.......................2100

Αβ1..........................2250.......................2700

Αα1..........................2450.......................2800

Λουξ.........................2800.......................3150

Σουίτα.......................3450.......................3900

 

Δεν συμπεριλαμβάνονται:

Υγειονομικό Υλικό

Εργαστηριακές Εξετάσεις

Φαρμακευτική Αγωγή (κόστος περίπου 160-230)

Γενική νάρκωση (100)

Επισκληρίδειος (350)

Νεογνολόγος-παιδίατρος (190)

Αμοιβή μαιευτήρα

Τηλέφωνα

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη μου σε υπερευχαριστώ!!!!!!!!!! Γέννησες πρόσφατα? Αν ναι να σου ζήσει το μωράκι! Αν περιμένεις, με το καλό σου εύχομαι! Απ' ό,τι τα υπολόγισα για να γεννήσω στο οικονομικό μονόκλινο το κόστος μαζί με την αμοιβή του γιατρού (που δε νομίζω να πάει πάνω από 1500ευρώ) θα φτάσει γύρω στα 5000 ευρώ (με ΦΤ πάντα.. γιατί με ΚΤ μάλλον ανεβαίνουμε κανά 1000) Ας κάνουμε οικονομίες από τώρα.. Ευχαριστώ και πάλι

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

smaroula, δεν έχω γεννήσει ακόμη, είμαι στον 6ο. Με το καλό λοιπόν και στις 2 μας και σε όλες τις εγκυμονούσες.

Επισκέφτηκε όμως το Μητέρα το περασμένο Σάββατο γιατί γέννησε μια ξαδέρφη μου και ζήτησα να μου δείξουν και τα δωμάτια.

Η ξαδέρφη μου ήταν σε 4κλινο και μου έδειξαν και ένα 2κλινο.

Λοιπόν, το 4κλινο είναι 2 2κλινα ενωμένα. Δηλαδή έχει 2 εισόδους, 2 μπάνια, 2 τηλεοράσεις. Απλά στη μεσοτοιχία υπάρχει μία κάσα (λείπει η πόρτα δηλαδή) που χωρίζει τα 2 2κλινα. Εγώ ήθελα μονόκλινο απλά για να μείνει μαζί και ο άντρας μου, αλλά ειλικρινά τα λυπάμαι τα λεφτά. Ας τα δώσω να πάρω παιχνίδια και ρούχα της μπέμπας μου!!!

Καλο θα είναι αν μένεις Ηράκλειο να πας μια βόλτα και να ζητήσεις να σου δείξουν. Είναι πολύ εξυπηρετικοί!!!!

Καλή συνέχεια και με το καλό τα μπεμπουλίνια μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να γεννήσεις Ειρήνη! Εγώ είμαι στον 5ο μήνα και ανυπομονώ να έλθει ο μπέμπης μου! Λοιπόν εγώ το μονόκλινο το προτιμώ γιατί θέλω όπωσδήποτε τον άντρα μου ή τη μαμά μου μαζί το βράδυ! Ξέρω ότι οι νοσηλεύτριες είναι πολύ εξυπηρετικές και μπορείς να τις καλείς ανά πάσα στιγμή, αλλά αλλιώς είναι με τους δικούς σου ανθρώπους... Θα αισθάνομαι πολύ πιο άνετα.. Επίσης θέλω να έχω το μωράκι μου συνεχώς στο δωμάτιο! Ένας λόγος είναι γιατί θέλω να το θηλάσω αποκλειστικά (κάτι που δυστυχώς δε στηρίζουν οι μαίες στο ΜΗΤΕΡΑ και συνήθως στο φέρνουν ταισμένο) και γιατί δε θέλω να έχω στο κεφάλι μου τις επισκέψεις της κάθε λεχώνας... Θέλω τις πρώτες μέρες της καινούριας μας ζωής να είμαι αποκλειστικά και μόνο με δικούς μου ανθρώπους...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

εγω που γεννησα το Σεπτεμβριο πληρωσα σε μονοκλινο μαζι με τη χρεωση της γιατρου 3.850.δεν νομιζω να ειναι υπερβολικα.και πηρα πισω απο το ταμειο μου τα 1000 ευρω.

το δωματιο ΦΟΒΕΡΟ με θεα τη θαλασσα,μονη μου ,με δικο μου μπανιο και την ησυχια μου!ηταν και το πρωτο μου παιδακι και ηθελα ησυχια.

κοριτσια με το καλοοο! :D

εξυπηρετηση πολυ καλη.εμεινα πολυ ευχαριστημενη.

 

μπραβο σου ευδοκί απου θηλαζεις τόσο καιρό μακάρι να τα καταφέρω και εγώ εξίσου καλά...

πολύ το θέλω...

Αφροδιτη αν το θελεις πολυ θα τα καταφερεις!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω βρε Ευδοκία, συναδέλφισσα :wink: , όταν γέννησες ίσχυε ο παραπάνω τιμοκατάλογος που έβαλε η Ειρήνη? Πόσα σου πήρε ο γιατρός αν επιτρέπεται? Εγώ πάντως σύμφωνα με τις παραπάνω τιμές υπολόγισα ότι θα μου στοιχίσει γύρω στις 5000 βάζοντας ως αμοιβή γιατρού 1500 ευρώ (που δεν ξέρω αν θα μου πάρει τόσα, υπολογίζω πάντα το ανώτερο ποσό απ'όσα ακούω) σε απλό μονόκλινο (το Αβ1) και γεννώντας φυσιολογικά με επισκληρίδειο (και υπολογίζοντας όλα όσα γράφει η Ειρήνη παρακάτω για ιατρικές εξετάσεις κτλ). Μάλλον έχουν ανέβει οι τιμές... Αλλά όπως είπες, το πρώτο μας παιδάκι είναι και θέλω να το χαρώ με την ησυχία μου!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω βρε Ευδοκία, συναδέλφισσα :wink: , όταν γέννησες ίσχυε ο παραπάνω τιμοκατάλογος που έβαλε η Ειρήνη? Πόσα σου πήρε ο γιατρός αν επιτρέπεται? Εγώ πάντως σύμφωνα με τις παραπάνω τιμές υπολόγισα ότι θα μου στοιχίσει γύρω στις 5000 βάζοντας ως αμοιβή γιατρού 1500 ευρώ (που δεν ξέρω αν θα μου πάρει τόσα, υπολογίζω πάντα το ανώτερο ποσό απ'όσα ακούω) σε απλό μονόκλινο (το Αβ1) και γεννώντας φυσιολογικά με επισκληρίδειο (και υπολογίζοντας όλα όσα γράφει η Ειρήνη παρακάτω για ιατρικές εξετάσεις κτλ). Μάλλον έχουν ανέβει οι τιμές... Αλλά όπως είπες, το πρώτο μας παιδάκι είναι και θέλω να το χαρώ με την ησυχία μου!

 

οντως οι τιμές εχουν ανεβει και κατα πολύ μάλιστα... εγω που είχα και την προηγούμενη λίστα με τιμές, επαθα σοκ απο αποψη ότι όλα εχουν ανεβει τουλάχιστον κατα 300 ευρουλάκια... (μπα μπα χτυπησε και εδω το πετρελαιο φαίνεται...)

 

όσο για τα δωματια πήγα και είδα κάποια, το απλό standard μονόκλινο είναι πολύ ωραιο με θεα θαλασσα, αλλα είναι πολύ μικρό........

απεναντίας εχουν μονόκλινα χωρίς θεα, ποιό οικονομικά, τα οποία είναι 1 1/2 φορα μεγαλύτερα απο το κανονικό μονόκλινο... α!!! η θεα κοστίζει κάποια ευρω παραπάνω ετσι???

εγω προσωπικά θελω να είμαι μόνη μου, αλλά δεν θα πάω θαλασσα, ( τα χρηματα στο μητερα είναι ηδη πολλά νομίζω) και τα χρήματα θα τα διαθεσω για το μωρακι καλύτερα μα σιγά, σε νησί ζω ... βλέπω τη θαλασσα όποτε θελω... και μενουν και τα 200 ευρω...

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μαζί σου Αφροδίτη! Κι εγώ θέλω μονόκλινο αλλά το τελευταίο που με ενδιαφέρει είναι η θέα! Καλύτερη θέα από τα μωράκια μας δε νομίζω να υπάρχει... Ελπίζω μέχρι τον Οκτώβρη που θα γεννήσω να μην έχουν αλλάξει οι τιμές.. Σε λίγο πάω για το β επιπέδου και θα ζητήσω να μου δείξουν τα δωμάτια και τις τιμές.. Πάντως έχω ακούσει να συμβαίνει και το άλλο. Τρεις φίλες μου που είχαν ζητήσει μονόκλινο χωρίς θέα θάλασσα μπήκαν τελικά σε δωμάτιο με τη θέα γιατί δεν υπήρχαν διαθέσιμα αυτά που ζήτησαν... Και φυσικά η χρέωση ήταν ως δωμάτιο χωρίς θέα τη θάλασσα...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από το ΜΗΤΕΡΑ.Πήρα και τον τιμοκατάλογο. Είναι οι τιμές που ανέφερε η Ειρήνη. Ελπίζω να μην αλλάξουν μέχρι να γεννήσω... Φαντάζομαι αλλαγές γίνονται μια φορά το χρόνο.. Δυστυχώς δεν είχα χρόνο να δω τα δωμάτια, αν και έχω υπόψιν μου από επισκέψεις... Θα πάω μια μέρα να τα δω με την ησυχία μου.. Αφροδίτη απ'ό,τι είδα γεννά σύντομα! Με το καλό σου εύχομαι και περιμένω εντυπώσεις. Αν θέλεις πες μου με πμ το γιατρό σου και πόσα σου ζήτησε για τον τοκετο. Να ξέρω πάνω κάτω τι γίνεται...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομιζω πως οι τιμες εχουν αλλαξει.η γιατρος μου ειχε παρει 1100 για Φ.Τ.

το δωματιο μου ειχε θεα τη θαλασσα και ηταν απο τα μικρα μονοκλινα.βεβαια πολλες επισκεψεις δεν ειχα(οι δικοι μου γνωστοι ειναι Βορεια Ελλαδα) οποτε δεν με πειραξε.

τι να πω...για να γεννησεις σημερα....μια περιουσια!δε λεω για τα μωρακια μας το καλυτερο αλλα υπαρχει μαι εκμεταλλευση!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

καλημέρα σας! θέλω τα φώτα σας στο εξής: είμαι από το Ρεθυμνο, ζούσα 10 χρόνια στην Αθήνα, αλλά πλέον επιστρεφουμε στο Ρέθυμνο μόνιμα! γέννησα πριν 1 χρόνο και

τώρα σκεπτόμαστε πάλι για εγκυμοσύνη και θέλω πηλροφορίες για γυναικολόγους, μαιυετήρια κτλ. επειδή επίσης εχω καποια προβληματάκια και με τον τράχηλο, θέλω καταρχήν ένα καλό γιατρό για τεστ παπ, κολποσκόπήσεις, ελέγχους κτλ. και βέβαια και καλό μαιευτήρα. στην Αθήνα ήξερα τα πάντα απ έξω και τώρα νιώθω εντελώς άσχετη κάτω. στο Ρέθυμνο δεν το συζητώ, από γυναικολόγους-μαιευτήρες πάσχουμε.....στο ΠΕΠΑΓΝΗ τι γίνεται? ενδίκνιται για γέννες? έχω ακούσει ότι ο προγεννητικός έλεγχος εκεί είναι καλός..?! για γυανικολόγικά θεματα τι λέει?? ξέρετε κανένα καλό γυναικολόγο εκεί να με παρακολουθέι? το μητέρα?? ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια ειμαι μανουλα δυο παιδιων τα οποια τα εχω γεννησει και τα δυο στο ΜΗΤΕΡΑ και δεν σας κρυβω οτι εχω μεινει πολυ ευχαριστημενη .Οσο αφορα το θηλασμο εγω δεν αντιμετωπισα προβλημα φυσικα και μου εδειξαν και μαλιστα οταν ηταν να φαει και κοιμομουνα με επαιρναν απο το θαλαμο νεογνων και με ρωτουσαν αν θα θηλασω η οχι βλεπεται ειχα κανει καισαρικη και 2 μερες δεν σηκωνομουνα!!!!

παντως κοριτσια 10 παιδια να εκανα κλινικη δεν θα αλλαζα!!!!ζητησα 4κλινο και με εβαλαν σε δικλινο,αδειο, λογω πληροτητος και το πληρωσα 4κλινο τυχερη ημουν!!!δεν δεχονται διαμονη το βραδυ απο δικους σου (φοβερο!!!) σιγα να μην εχω ολο το βραδυ τη πεθερα μου να με πριζει-.εχει ωραριο επισκεψης και οχι να ερχεται ο καθενας οτι ωρα γουσταρει !!!!εχω οσο χρονο χρειαζομαι για μενα και το μωρο μου !!!!και απο βοηθεια οτι ωρα θελω και οποτε θελω, απο μπανιο απο αλλαγες , απο πλυσιμο!!!χλιδη!!!!!!!!!

ΜΑΡΙΑ2 δεν σου εγγυουμαι για τα δημοσια ΠΕΠΑΓΝΗ και ΒΕΝΙΖΕΛΕΙΟ εχω ακουσει πολλα αν θελεις μπορω να σου προτεινω το δικο μου γιατρο ο οποιος ειναι και στο ΙΚΑ αν σε εξυπηρετει και πολυ καλος γιατρος!!!!

ελπιζω να βοηθησα φιλακια!!!!!!!

b7INp3.pngE8hQp3.png

***ΜΙΧΑΛΗΣ****** ******** ΜΑΡΙΑ*******

 

το σήμερα είναι το σκαλοπάτι του αύριο..Κάνε σήμερα, οτι αύριο θα ονειρέυόσουν να είχες.....

Link to comment
Share on other sites

ναι θα ήθελα να μου στείλεις στοιχεία για τον γιατρό σου.

αλήθεια έχεις ακούσει κακά σχόλια για το ΠΕΠΑΓΝΗ? νόμιζα ότι ήταν καλό?!

δεν το σκεπτόμουν λόγω κόστους αλλά για ασφάλεια! και στην ΑΘήνα στο Αττικό (δημόσιο) γέννησα που ήταν σουπερ. πανεπιστημιακό, καινουριο με τους καλύτερους καθηγητές και λέκτορες μέσα! και σουπερ ντουπερ εξοπλισμος!!! ούτε στο ιασω δεν είναι έτσι!

Link to comment
Share on other sites

μαρια σου εστειλα π.μ

b7INp3.pngE8hQp3.png

***ΜΙΧΑΛΗΣ****** ******** ΜΑΡΙΑ*******

 

το σήμερα είναι το σκαλοπάτι του αύριο..Κάνε σήμερα, οτι αύριο θα ονειρέυόσουν να είχες.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με εκνευριζει στα δημοσια νοσοκομεια μας ειναι οτι σχεδον ολοι οι γιατροι εχουν ταριφα

Μου το εχουν πει γνωστες μου οτι απο την πρωτη επισκεψη το ξεκαθαριζουν..."Εγω θελω τοσα,μου δινεις σε καθε επισκεψη μεχρι τον 5ο 50 ευρω και μετα με τον τοκετο τα υπολοιπα"

Και μιλαμε για μεγαλα ποσα,σαν να πληρωνες ιδιωτη μαιευτηρα:evil:

4

Link to comment
Share on other sites

ναι αλήθεια είναι αυτό. εγώ γέννησα σε δημόσιο στην Αθήνα. ο γιατρός με έβλεπε πρωινά στο νοσοκομείο. δεν μου είχε ζητήσει, ούτε καν συζητήσει για χρήματα. την μέρα της γέννας, ενώ περιμενα να μπω στο χειρυοργείο για καισαρική μου έσκασε το παραμύθι! δυστυχώς έτσι είναι , γλυτώνεις όμως και παλι 2.000-3.000€ από το μαιετήριο και ξέρεις ότι ακόμα και πρόβλημα να υπάρξει με έσενα ή το παιδί θα το αντιμετωπίσουν εκεί, δεν θα σε μεταφέρουν σε δημόσιο...οπότε πάλ είναι προτιμότερο, αρκεί να είναι καλό δημόσιο, γιατί δεν είναι όλα τα ίδια...για αυτό ήθελα πληροφορίες για το ΠΕΠΑΓΝΗ... δεν ξέρω τι παίζει εκεί μέσα...

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΑ2

ελαβες το πμ μου? σημερα???

b7INp3.pngE8hQp3.png

***ΜΙΧΑΛΗΣ****** ******** ΜΑΡΙΑ*******

 

το σήμερα είναι το σκαλοπάτι του αύριο..Κάνε σήμερα, οτι αύριο θα ονειρέυόσουν να είχες.....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

εμενα η πεθερα της αδερφης μου δουλευει τραπεζοκομος στο βενιζελειο και ενας καλος φιλος συντηρητης στο ΠΕΠΑΓΝΗ οατν ηταν λοιπον να γεννησω μου ειπαν και οι δυο "μακρυα"δεν ρωτησα πολλα πραγματα αυτο που σιγουρα γνωριζω ειναι οτι οι καλοι γιατροι και στα 2 νοσοκομεια ειναι 1-2 το πολυ και οτι το τοκετο τον αναλαμβανουν περισσοτερο οι ειδικευομενοι ,εγω λοιπον δεν χρειαστηκε να μαθω κατι περισσοτερο, καλυφτηκα με αυτο !!!!ασε τα φακελακια για να σε προσεξουν !εγω οτι χρειαστηκα το γιατρο μου τον επαιρνα τηλ και 3 η ωρα τη νυχτα ,αυτους που να τους βρεις???????

b7INp3.pngE8hQp3.png

***ΜΙΧΑΛΗΣ****** ******** ΜΑΡΙΑ*******

 

το σήμερα είναι το σκαλοπάτι του αύριο..Κάνε σήμερα, οτι αύριο θα ονειρέυόσουν να είχες.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...