Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΙΑΤΡΟΙ ΣΥΜΒΕΒΛΗΜΕΝΟΙ ΜΕ Ε.Ο.Π.Υ.Υ.


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!!! Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Γνωρίζετε αν ισχύει το ότι τώρα με την ενοποίηση των ταμείων -ενδιαφέρομαι κυρίως για το ΙΚΑ- με την ονομασία Ε.Ο.Π.Υ.Υ., μπορούμε να επισκεπτόμαστε τους συμβεβλημένους γιατούς στα ιατρεία τους κατευθείαν χωρίς να πληρώνουμε τίποτα? Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εδώ http://www.opad.gr/ στην αριστερή πλευρά θα βρεις την λίστα με όλους τους γιατρούς του Εοππυ και ακριβώς από κάτω όλες τις σχετικές ανακοινώσεις!!!!!!!

 

Πάντως ΟΛΓΑ78 καλά το γράφεις ότι τόσο καιρό τσάμπα πληρώνουμε, το γελοίο όμως της υπόθεσης είναι πως πλέον ΟΥΤΕ οι γιατροί πληρώνονται :lol: :lol: :lol:

 

η γραμμή 184 δεν λεγεται πλέον ΙΚΑ αλλά ΕΟΠΠΥ

εκεί κλείνεις ραντεβού μόνο σε όσους γιατρούς βρίσκονται μέσα στα κτήρια του πρώην ΙΚΑ, για τους υπόλοιπους ενημερώνεσαι και τους παίρνεις τηλ. στο ιατρείο τους και κλείνεις εσύ προσωπικά

 

α και να προσθέσω ότι απο 1/1/12 ΟΛΟΙ οι ασφαλισμένοι του ΕΟΠΠΥ θα πληρώνουμε 15% συμμετοχή στις εξετάσεις που κάνουμε !!!!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δλδ για να καταλαβω εχω πρωην ικα χρειαζομαι ορθοπεδικο για μενα θα βρω τη λιστα και θα παρω τλφ να κλεισω σε αυτον ραντεβου? ξερω οτι δεν πληρωνονται και δεν δεχονται ολοι .............:(:(:( ασ ειναι στη λιστα......

Link to comment
Share on other sites

για τις εξετάσεις δεν ξέρω, αλλά για τους γιατρούς, από την στιγμή που είναι στη λίστα, δηλαδή υπόγραψε ότι δέχεται τον κανονισμό εοππυ και τον μισθό πείνας, είναι υποχρεωμένος να σε δεχτεί, εκτός αν έχει συμπληρώσει πλαφόν( 50 την εβδομάδα, 200 το μήνα), οπότε εσύ είσαι υποχρεωμένη να πληρώσεις τα 10 ευρώ και να σου κόψει απόδειξη.

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ρε κοριτσια εξηγειστε μου κ εμενα τι γινεται με την ενοποιηση...ισχυουν τα ταμεια οπως ηταν και απλα ειναι ολα μαζι σε ενα??καπως ετσι??επισης αν πχ εγω θελω εναν παθολογο και ειμαι στο ικα και θελω να παω στο ιατρειο του τι κανω?τον παιρνω τηλ,κλεινω ραντεβου,παιρνω το βιβλιαριο μου και παω?/και δεν πληρωνω τπτ??η' πληρωνω??

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΕΟΠΥ ΤΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΤΕΛΙΚΑ?ΓΙΑ ΤΟ ΙΑΣΩ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρε κοριτσια εξηγειστε μου κ εμενα τι γινεται με την ενοποιηση...ισχυουν τα ταμεια οπως ηταν και απλα ειναι ολα μαζι σε ενα??καπως ετσι??επισης αν πχ εγω θελω εναν παθολογο και ειμαι στο ικα και θελω να παω στο ιατρειο του τι κανω?τον παιρνω τηλ,κλεινω ραντεβου,παιρνω το βιβλιαριο μου και παω?/και δεν πληρωνω τπτ??η' πληρωνω??

 

λοιπον,απο οτι εχω καταλαβει αν θες γιατρο που παλια ηταν στο ικα κλεινεις ραντεβου απο το 184.αν θες γιατρο του οαεε παιρνεις τοιν γιατρο και μιλας μαζι του.το θεμα ειναι οτι ο καθε γιατρος δεχεται 8 ή 10 ασθενεις τη μερα.αν εχει κλεισει τα ραντεβου του ,πληρωνεις επισκεψη οσο θελει ο καθε γιατρος..εναλλακτικα για να μην πληρψσεις μπορεις να πας στο ικα της περιοχης σου,να παρεις χαρτι για εκτακτο περιστατικο και να σε δει ο εφημερυεον γιατρος.βεβαια αυτοο αν αρρωστηεσεις,οχι για να σου γραψει φαραμακα ή εμβολιο.επισης οποιοσδηποτε γιατρος μπορει να γραψει φαρμακα αν εχει ηλεκτρονικη συνταγογραφηση.ελπιζω να διαφωτισα

Link to comment
Share on other sites

είναι υποχρεωμένος να σε δεχτεί, εκτός αν έχει συμπληρώσει πλαφόν( 50 την εβδομάδα, 200 το μήνα), οπότε εσύ είσαι υποχρεωμένη να πληρώσεις τα 10 ευρώ και να σου κόψει απόδειξη.

 

Δηλαδή στην χειρότερη περίπτωση πληρώνεις 10 ευρώ με απόδειξη? ή πληρώνεις κανονικά την επίσκεψη πχ. 50 ευρώ, αν είσαι έξω από το πλαφόν του?

 

Αν είναι έτσι είναι πολυ ωραία... αν σκεφτούμε τα 70άρια που ζητάνε μερικοί...

 

Αυτό υπάρχει κάπου γραμμένο? το έψαξα και δεν το βρήκα :(

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στην χειρότερη περίπτωση πληρώνεις 10 ευρώ με απόδειξη? ή πληρώνεις κανονικά την επίσκεψη πχ. 50 ευρώ, αν είσαι έξω από το πλαφόν του?

 

Αν είναι έτσι είναι πολυ ωραία... αν σκεφτούμε τα 70άρια που ζητάνε μερικοί...

 

Αυτό υπάρχει κάπου γραμμένο? το έψαξα και δεν το βρήκα :(

 

 

δυστυχώς όπως το λες είναι ΔΕΝ υπάρχει πουθενά γραμμένο!!!!! οπότε ο καθένας παίρνει ότι γουστάρει :evil: :evil: :evil: εξαρτάται καθαρά από την κρίση του κάθε ιατρού :(

 

το σίγουρο είναι ότι άπαξ και πληρώσεις είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να σου κόψει απόδειξη...

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έκλεισα την Τρίτη που μας έρχεται ραντεβού με γυναικολόγο του ΕΟΠΥΥ στο ιατρείο του στο Μαρουσι.

 

Τους ρώτησα τι χρειάζομαι και μου είπαν μονο το βιβλιάριο του ΙΚΑ και δεν θα πληρωσω τίποτα, όμως σε περίπτωση που μου γράψει ο γιατρος εξετάσεις δεν μπορώ να τις κάνω εκει, πρέπει να τις κάνω σε συμβεβλημένο εργαστήριο και θα πληρώσω 15%.

 

Τους ρώτησα σε περίπτωση που συμπληρωθεί το πλαφον τι γίνεται και μου είπαν ότι κλείνουμε ραντεβού για τον επόμενο μήνα.

 

Εύχομαι η εξέταση να ειναι σωστή και όχι του ποδαριού... θα σας ενημερώσω όταν έχω νεότερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :)

 

Πήγα κανονικά στο ραντεβού με τον γυναικολόγο, δεν πλήρωσα τίποτα:), δεν έγραψε τίποτα πάνω στο βιβλιάριο, απλά σημείωσε τον αριθμό μητρώου και το ΑΜΚΑ μου και με εξέτασε κανονικά. Βέβαια δεν κάναμε υπέρηχο, έκανε απλή εξέταση, αλλά υποθέτω ότι αν είχα κάτι και του το έλεγα θα μου έκανε.

 

Αντε επιτέλους! να αξιοποιήσουμε λίγο τα εκατοντάδες ευρώ που μας εχουν κρατήσει και μας κρατάνε κάθε μήνα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

βρε κορίτσια τοσο άτυχη είμαι?μεχρι τώρα οσουες φορές έχω πάρει τηλ μου ζητάνε 20 ευρώ επίσκεψη...

μάλιστα στη κόρη μου τις πήρε 2 φορές απο 20 ευρώ...μία για να τις γράψει τις εξετάσεις και μία για να δει τα αποτελέσματα.....:evil:

το μόνο κέρδος είναι οτι δεν ταλαιπωρείσαι με τις εξετάσεις .....

μήπως πρέπει να πάρω τη λίστα και να ψάχνω όλη την Αθήνα για γιατρό που δεν πέρνει λεφτά?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
βρε κορίτσια τοσο άτυχη είμαι?μεχρι τώρα οσουες φορές έχω πάρει τηλ μου ζητάνε 20 ευρώ επίσκεψη...

μάλιστα στη κόρη μου τις πήρε 2 φορές απο 20 ευρώ...μία για να τις γράψει τις εξετάσεις και μία για να δει τα αποτελέσματα.....:evil:

το μόνο κέρδος είναι οτι δεν ταλαιπωρείσαι με τις εξετάσεις .....

μήπως πρέπει να πάρω τη λίστα και να ψάχνω όλη την Αθήνα για γιατρό που δεν πέρνει λεφτά?

 

Κι εγω οσες φορες πηγα με το βιβλιαριο ικα σε γιατρο με δικο του ιατρειο μου πηραν 20 ευρο ειτε να μου γραψουν εξετασεις ειτε να δουν αποτελεσματα..

Μαλιστα ο ενας μου την ειχε πει κι ολας επειδη τον ειχα ρωτησει και μου λεει εμας δε μας ρωτατε αν πληρωνομαστε,ολο παραπονα κανετε ολοι σας :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Ξερετε καποιο γυναικολογο που να γραφει με ηλεκτρονική συνταγογραφηση φαρμακα και εξετασεις και να παιρνει 10 ευρω;

 

ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΜΥΝΗΜΑγια αυτη που ξερω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΣΕ ΙΔΙΩΤΗ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΕΒΛΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΟΠΠΥ;

ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΜΒΟΛΙΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΣΕ ΙΔΙΩΤΗ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΕΒΛΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΟΠΠΥ;

ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΜΒΟΛΙΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

 

ή δεν πληρωνεις τιποτα εαν εισαι εντος πλαφον ή αν το πλαφον εχει συμπληρωθει με 200ατομα κι εσυ εισαι το 201 πρεπει να πληρωσεις 10ευρω το καθε παιδι.Ποιος μπορει να ελεγξει το πλαφον τους;Πιστευω οτι γινονται λαμογιες και παιρνουν τα 10αρικα αβερτα απο τον κοσμακη!Γιατι δεν πας στο ικα που ειναι δωρεαν;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσι! Έχει κάνει καμιά από σας κολποσκόπηση και βιοψία σε ιδιώτη γιατρό του ΙΚΑ που είναι συμβεβλημένος;; Πόσο σας κόστισαν οι εξετάσεις;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...