Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μαιευτήριο Ρέα


RANIA

Recommended Posts

καλα για το μητερα εγω το μονο καλο που εχω να πω ειναι οτι ειχε εξαιρετικο φαγητο! ολα τα αλλα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ!!!!

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα!

Όντως ισχύει αυτό που γράφτηκε παραπάνω. Πήρα και εγώ τηλέφωνο ξανά σήμερα και μου το είπαν. Αναλυτικά έχει ως εξής:

 

Το τετράκλινο θεωρείτε οικονομικό δίκλινο. Και κοστίζει περίπου 2500 μαζί με το ΦΠΑ.

 

Το τρίκλινο είναι το οικονομικό πακέτο τους.

1750 (με ΦΠΑ 11%) για φυσιολογικό τοκετό και 3 μέρες διαμονή και 1950 (με ΦΠΑ 11%) για καισαρική τομή και 4 μέρες διαμονή.

Οι τιμές περιλαμβάνουν: εξοδα τοκετού, εξετάσεις μαμάς και μωρού, υγειονομικό υλικό και επισκληρίδιο ή ολική ανισθησία και φυσικά και την διαμονή. Το κλειστό πακέτο διαμονής που έχει σημαίνει ότι αν πχ η μαμά έχει κάποια επιπλοκή και χρειαστεί κάποια επιπλέον φάρμακα ή εξετάσεις, δεν πληρώνει τίποτα επιπλέον. Μόνο αν χρειαστεί να μείνει παραπάνω, πληρώνει 100? μόνο το νοσήλειο. Πάλι για φάρμακά και εξετάσεις όχι.

Όσον αφορά για τα μπεμπέ η ΜΕΝΝ 1 & 2 κοστίζει 150 τη μέρα και η ΜΕΝΝ 3 κοστίζει 300 τη μέρα τα οποία και καλύπτοναι 100% από τα ταμεία.

 

Επίσης υπάρχουν και κάποιες επιπλέον εξετάσεις που γίνονται προαιρετικά στο μωρό αν το θελήσουν οι γονείς και είναι ορθοπεδική, οφθαλμολογική, ωριλά και για 45 μεταβολικά νοσήματά και όλα αυτά κοστίζουν 250 ?.

 

Ακόμα λέει στο site ότι κάνουν δώρο στους γονείς ένα cd με τις πρώτες φωτογραφίες του μωρού.

 

Αυτά σε γενικές γραμμές.

 

 

Καλημέρα aliki1983.Είδα ότι ενημερώθηκες και για τις τιμές για τα μωρά στη ΜΕΝΝ και ότι καλύπτονται 100% από τα ταμεία.Μήπως γνωρίζεις αν αυτό ισχύει και στη περίπτωση που η μητέρα δεν είναι άμεσα ασφαλισμένη στο ικα;Ρωτάω γιατι εγω είμαι στο βιβλιάριο του συζύγου,κ ίσως να έχω πρόωρο τοκετό,μέσα στον γενάρη.Με το καλό να έρθει και το μωράκι σου.Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσι συγγνωμη, γκαβομαρα τελειως, ειμαι και μηχανικος τρομαρα μου, δικιο εχεις, αυτες ειναι με το 11% φπα, αλλα για τις ημερες, εγω που ρωτησα μου ειπαν για 4 αλλα να σου πω την αληθεια, ρωτησα τα περισσοτερα σχετικα με την καισαρικη οποτε μπορει στο φτ να παιζει 3ημερο.

 

παντως για το τετρακλινο ειναι 2450 χωρις φπα και μου εκανε εντυπωση κιολας γιατι στο γαια το 4κλινο ειναι το οικονομικο πακετο και εδω θεωρειται κατι πιο "καλο" αν και οπως τα ειδα τα δωματια οντως ετσι φαινεται να ειναι!!!

αραγε θα εχει πληροτητα σε ενα μηνα;;;

εμεις προς τα εκει κλεινουμε γιατι και αλλες φιλες μου μου ειπαν για τις εξτρα χρεωσεις του ιασω και λεμε παλι να δωρησουμε το αιμα απο τον πλακουντα στη δημοσια τραπεζα, αν καταφερει βεβαια η γιατρος να το μαζεψει σωστα!!!

 

απλώς το τετράκλινο του Ρέα θεωρείται οικονομικό δίκλινο, αφού κλείνει στη μέση, έχει και 2 μπάνια και 2 εισόδους. Στο Γαία είναι ένας ενιαίος χώρος. Καμία σχέση δηλαδή ( το έχω δει του Γαία). Πάντως αν κλείνεις προς το τετράκλινο, κάνε ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις για τα φάρμακα κλπ γιατί εγώ προχτές που πήρα και μου είπαν για το οικονομικό τρίκλινο το κόστος και το κλειστό πακέτο διαμονής, όταν ρώτησα για το τετράκλινο τιμή, μου είπαν ότι σε αυτό τα φαρμακα είναι έξτρα, αλλά επειδή δεν με ενδιέφερε δεν ρώτησα κάτι παραπάνω.

Πχ το Μητέρα είναι το οικονομικό πακέτο που ήταν όλα μέσα στο τρίκλινο, και το κανονικό τρίκλινο που ήταν όλα extra.

Τσέκαρέ το πάντως μη βρεθείς προ εκπλήξεως γιατί όταν θα πάς με το καλό να γεννήσεις δεν θα έχεις το μυαλό σου γι αυτά.

Με το καλό!!!

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα aliki1983.Είδα ότι ενημερώθηκες και για τις τιμές για τα μωρά στη ΜΕΝΝ και ότι καλύπτονται 100% από τα ταμεία.Μήπως γνωρίζεις αν αυτό ισχύει και στη περίπτωση που η μητέρα δεν είναι άμεσα ασφαλισμένη στο ικα;Ρωτάω γιατι εγω είμαι στο βιβλιάριο του συζύγου,κ ίσως να έχω πρόωρο τοκετό,μέσα στον γενάρη.Με το καλό να έρθει και το μωράκι σου.Ευχαριστώ

 

θεωρώ ότι εφόσον είσαι ασφαλισμένη στο βιβλιάριο του άντρα σου δεν υπάρχει πρόβλημα. Και γιατί το λέω αυτό: αν εσύ αρρωστήσεις δεν χρησιμοποιείς το βιβλιάριο του άντρα σου για να πας στο γιατρό? Μπορεί να είσαι έμμεσα ασφαλισμένη, αλλά έχεις ασφάλεια. Και το παιδί είναι έμμεσα ασφαλισμένο αφού μπαίνει κάτω από έναν από τους δύο γονείς. Έχει όμως ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.

Δεν νομίζω ότι δεν θα ισχύει στην περίπτωσή σου. Τώρα αν θες να το επιβεβαιώσεις, μίλα με το λογιστήριο του Ρέα να στο διευκρινήσουν ή αν ξέρει κάποια άλλη κοπέλα και εγώ λέω κάτι λάθος να με διορθώσει.

Εύχομαι πάντως το μωράκι σου να είναι τελειόμηνο!!! Με το καλό.

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κάτι κορίτσια,

εσείς που το έχετε ψάξει πολύ το θέμα...

 

το ΠΙΟ οικονομικό πακέτο δηλαδή πιο είναι;

 

6-κλινο ας πούμε δεν υπάρχει όπως στο Ιασώ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ούτε στο Ιασώ υπάρχει πλέον το 6κλινο ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Ούτε στο Ιασώ υπάρχει πλέον το 6κλινο ;)

 

Ωχ!! Εγώ έχω μείνει στο 2007.....:mrgreen:

 

Οπότε θεωρητικά το 4-κλινο θα έπρεπε να είναι το πιο οικονομικό..... ή κάνω λάθος??.....

(γιατί κάπου μου φάνηκε οτι τα 3-κλινα έχουν καλύτερες τιμές....

ή κάνουν πουλάκια τα μάτια μου....:confused:)

Link to comment
Share on other sites

το ποιο το οικονομικό στο Ρέα είναι το τρίκλινο. το τετράκλινο του Ρεα το θεωρούν και το λένε οικονομικό δίκλινο γιατί έχει πόρτα στη μέση, 2 μπάνια και 2 εισόδους.

Η τιμή του τρίκλινου είναι περίπου 1700 με φπα ενώ το τετράκλινο είναι περίπου 2500.

 

Δείτε παραπάνω που έχουμε γράψει τις τιμές αναλυτικά.

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από ότι φαίνεται ΧΡΙΣΤΙΝΑ, έχει διαφορά το Ιασώ από το Ρέα.Δεν γνωρίζω ακριβώς τις τιμές του Ιασώ, αλλά όταν έχει το Ρέα το τρίκλινο (περίπου και χοντρικά χωρίς ΦΠΑ) 1700 ευρώ και σου έχει μέσα και τα φάρμακα και κάποιες εξετάσεις του μωρού και της μητέρας, νομίζω ότι σίγουρα είναι καλύτερα από τις τιμές του ιασώ. Μπες και στην ιστοσελίδα του Ρέα να πάρεις μια ιδέα www.reamaternity.gr

Link to comment
Share on other sites

το ποιο το οικονομικό στο Ρέα είναι το τρίκλινο. το τετράκλινο του Ρεα το θεωρούν και το λένε οικονομικό δίκλινο γιατί έχει πόρτα στη μέση, 2 μπάνια και 2 εισόδους.

Η τιμή του τρίκλινου είναι περίπου 1700 με φπα ενώ το τετράκλινο είναι περίπου 2500.

 

Δείτε παραπάνω που έχουμε γράψει τις τιμές αναλυτικά.

 

Σ ευχαριστώ πολύ aliki!

Μόλις βρω χρόνο θα σας διαβάσω αναλυτικότατα! :mrgreen:

Με το καλό!!! ;)

 

Σ ευχαριστώ aliki1983.Θα τηλεφωνήσω κι εγώ στο Ρέα για να μάθω και για τις παροχές στα δωμάτια.Καλή χρόνια σε όλες και με το καλό τα μωράκια σας.

 

Mόλις μάθεις γράψ τα μας κι εδώ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η αλήθεια είναι οτι 1 μπάνιο για 3 κρεβάτια

αρχίζει να γίνεται δύσκολο το πράγμα!....

 

Το λέω γιατί όταν γέννησα τη κόρη μου το 2007

και ήμουν σε 3-κλινο με 1 μπάνιο (στο Ιασώ)

 

μου είχε ανέβει η πίεση...στη κυριολεξία!! :roll:

 

Κι όχι γιατί μου έφταιγαν οι άλλες 2 κοπέλες....

......αλλά

οι συγγενείς τους! :mad:

 

Οι οποίοι χρησιμοποιούσαν κάθε τρεις και λίγο το μπάνιο μας

μια για να πλένουν τα χέρια τους,

μια για να ξεπλύνουν το ποτήρι τους

μια για το ένα

μια για το άλλο......

 

Άσε που έρχονταν τσούρμο το σόι

και μας έπαιρναν όλες τις καρέκλες

και δεν είχαν να κάτσουν στο τέλος οι γονείς μου!!....:roll:

 

Λίγο και οι ορμόνες μου :mrgreen:

λίγο και το μωρό που δεν μπορούσε να θηλάσει :(

 

"τα είχα δει όλα" απο τα νεύρα μου!!! :mad:

 

Γνώμη μου:

αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω για το 2-κλινο!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η αλήθεια είναι οτι 1 μπάνιο για 3 κρεβάτια

αρχίζει να γίνεται δύσκολο το πράγμα!....

 

Το λέω γιατί όταν γέννησα τη κόρη μου το 2007

και ήμουν σε 3-κλινο με 1 μπάνιο (στο Ιασώ)

 

μου είχε ανέβει η πίεση...στη κυριολεξία!! :roll:

 

Κι όχι γιατί μου έφταιγαν οι άλλες 2 κοπέλες....

......αλλά

οι συγγενείς τους! :mad:

 

Οι οποίοι χρησιμοποιούσαν κάθε τρεις και λίγο το μπάνιο μας

μια για να πλένουν τα χέρια τους,

μια για να ξεπλύνουν το ποτήρι τους

μια για το ένα

μια για το άλλο......

 

Άσε που έρχονταν τσούρμο το σόι

και μας έπαιρναν όλες τις καρέκλες

και δεν είχαν να κάτσουν στο τέλος οι γονείς μου!!....:roll:

 

Λίγο και οι ορμόνες μου :mrgreen:

λίγο και το μωρό που δεν μπορούσε να θηλάσει :(

 

"τα είχα δει όλα" απο τα νεύρα μου!!! :mad:

 

Γνώμη μου:

αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω για το 2-κλινο!

 

Επειδή δεν είναι λίγο το παραπάνω (800 ΕΥΡΩ) και αν σκεφτείς ότι αντίστοιχα θα πάρει ο γιατρός παραπάνω μπορείτε απλώς να γίνετε οι "περιεργες" του δωματίου. Και εγώ στο ΙΑΣΩ γέννησα με όλα τα παραπάνω που αναφέρεις την πρώτη μέρα. Δεύτερη δεν υπήρξε. Έκανα την παρατήρηση σε 1-2 και μετά έπεσε το σύνθημα και στους υπόλοιπους. Δεν είναι κακό να γίνετε λίγο κακές για το καλό των μωρών και το δικό σας. ε το καλό να υποδεχθείτε τα μωράκια σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο andigo...

απορούσα κι εγώ με την υπομονή μου!

 

Το "έπνιγα" μέσα μου φαίνεται...

...γιαυτό μου είχε ανέβει κι η πίεση! :roll:

 

Είχαν καλέσει τον γιατρό μου 2 φορές

ο οποίος μου έλεγε οτι εαν δεν χαλάρωνα

θα αναγκαζόταν να μου δώσει υπογλώσσια! :roll:

 

Ελπίζω στο "ΡΕΑ" οι νοσηλεύτριες

να είναι ΣΟΒΑΡΕΣ και ΑΥΣΤΗΡΕΣ με τους επισκέπτες!....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σιγα μη δεν κανω παρατηρηση!!!στο μητερα ημουν σε 4κλινο αλλα ειχε εναν νιπτηρα εξω απο την τουαλετα για τα χερια και οι ξενοι πηγαιναν στις τουαλετες εξω απο τα δωματια, στους διαδρομους, αν δεν γινοταν αυτο θα εβαζα τις φωνες, ασε που ειχε παντου πινακιδες για κατι τετοιο!εννοειται οτι θα γινω κακια...γρρρρ

αλλα ελπιζω οταν θα παω μεσα στον επομενο μηνα να μην εχει ακομα φουλ κοσμο και μηπως ειμαστε τυχεροι και ειμαι 2 απο τα 3 κρεβατια.

παντως απο το 2011 το ιασω με το ρεα εχει διαφορα περιπου 60? στο τρικλινο αλλα το ρεα ειναι τελικη τιμη ενω το ιασω δεν ξερεις τι θα σου χρεωσουν εξτρα αλλα και το τρικλινο του ρεα ειναι απειρως καλυτερο και μεγαλυτερο.

λεμε να παμε στις 12 να το δουμε που μπαινω στον μηνα μου, θα ενημερωσω, στο μεταξυ οποια παει να το δει να μας πει εντυπωσεις!

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

λεμε να παμε στις 12 να το δουμε που μπαινω στον μηνα μου, θα ενημερωσω, στο μεταξυ οποια παει να το δει να μας πει εντυπωσεις!

 

Περιμένουμε να μας πεις! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα, αλλά δυστυχώς νύχτα, και μπόρεσα να δω μόνο το τετράκλινο. Πολύ ωραίος χώρος, με προσωπική τηλεόραση που είναι και υπολογιστής με εκπαιδευτικά προγράμματα και πρόγραμμα για να μιλάς με τον άνδρα σου από απόσταση κλπ. Ησυχία είχε, Επίσης δεν υπάρχουν μου είπαν δύο αίθουσες για τοκετό, είσαι από το πρώτο στάδιο στην αίθουσα τοκετού η οποία έχει κρεβάτι που μετατρέπεται σε καρέκλα για τις εξωθήσεις στο δεύτερο στάδιο. Λόγω της ώρας δε μπόρεσα να δ η ίδια την αίθουσα τοκετού.

Πάντως όλα είναι ολοκαίνουρια και πεντακάθαρα, με μοντέρνους χώρους και χαμογελαστό προσωπικό... μακάρι να πέσουν και λίγο οι τιμές γιατί εμένα δε μου φάνηκαν και τόσο χαμηλές τελικά.

 

ΥΓ Όταν επιχείρησα να πάω μέρα, γύριζα γύρω γύρω πόση ώρα για να βρω πάρκιν, και τελικά εγκατέλειψα. Ο επισκέπτης είναι αναγκασμένος να πληρώσει ιδιωτικό πάρκον. Για τις μανούλες βέβαια υπάρχει υπηρεσία, παίρνουν το αυτοκίνητο στο υπόγειο. Το πρόβλημα είναι για τους επισκέπτες μόνο.

squsquard20110219_-9_My+baby+is.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν επιχείρησα να πάω μέρα, γύριζα γύρω γύρω πόση ώρα για να βρω πάρκιν, και τελικά εγκατέλειψα. Ο επισκέπτης είναι αναγκασμένος να πληρώσει ιδιωτικό πάρκον. Για τις μανούλες βέβαια υπάρχει υπηρεσία, παίρνουν το αυτοκίνητο στο υπόγειο. Το πρόβλημα είναι για τους επισκέπτες μόνο.

 

Α! Καλά που μας το πες!

Μην κάνουμε όρεξη δηλαδή! :roll:

 

Καλή χρονιά! Με το καλό!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μενα και καλή χρονια σε ολους με υγεια πανω απο ολα. Και με το καλο να ελθουν τα μωρακια μας.

Στις 18 του μήνα θα πάω και εγω να κάνω την β επιπέδου στο Ρεα και θα το δω απο κοντα. Ελπίζω να δίνουν τιμοκαταλόγους. Βεβαια εγω γενναω τον Μαιο αλλα δεν νομίζω να αλλαξουν οι τιμές.

Περιμένουμε περισσότερα νεα για οποια μανούλα πάει πιο γρήγορα στο Ρεα.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου καλημερα σας!!!

Μολις μου εστειλε το Ρεα τον τιμοκαταλογο τους και αυτο που εχω να πω ειναι πως απογοητευτηκα αρκετα, γιατι ενω ειχαμε ακουσει οτι θα εχουν πολυ πιο χαμηλες τιμες σε σχεση με τα υπολοιπα ιδιωτικα μαιευτηρια απο αυτο που παρατηρω διαπιστωνω ακριβως το αντιθετο. Σε συγκριση με το Λητω που ρωτησα, το Ρεα ειναι λιγο πιο ακριβο συν του οτι χρεωνουν την συλλογη βλαστοκυτταρων 720 ευρω + ΦΠΑ εαν επιλεξουμε την εταιρια που συνεργαζονται εκεινοι. Αν και ηθελα παρα πολυ να παω στο Ρεα με κοβω για Λητω... Οποια θελει πμακι με τον τιμοκαταλογο του Ρεα μπορει να μου στειλει ευχαριστως!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο που φοβάμαι

είναι την απειρία των νοσηλευτριών.

 

Μια φίλη μου που γέννησε πριν λίγες μέρες στο Ρέα

μου είπε οτι της έφεραν θήλαστρο

 

χωρίς να το έχουν αποστειρώσει!! :roll:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο που φοβάμαι

είναι την απειρία των νοσηλευτριών.

 

Μια φίλη μου που γέννησε πριν λίγες μέρες στο Ρέα

μου είπε οτι της έφεραν θήλαστρο

 

χωρίς να το έχουν αποστειρώσει!! :roll:

 

:shock::shock::shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Κι άλλο ένα που μου κακοφάνηκε:

 

Όταν τους πήρα τηλ για να κλείσω ραντεβού

για "λήψη τροφοβλάστη"

 

μου είπαν:

"Πως το είπατε? Λήψη.......?"

 

Θέλω να πιστεύω οτι δεν άκουσε εκείνη τη στιγμή καλά

η κοπέλα....κι όχι οτι δεν ήξερε την εξέταση "λήψη τροφοβλάστη" :roll:

 

Δεν λέω, κι εμείς όταν πρωτοξεκινήσαμε μια δουλειά δεν τα ξέραμε όλα....

....αλλά όταν αφορά κάποιον τομέα υγείας,

απαιτείται μια ανάλογη εκπαίδευση!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...